MENS IN HET MIDDEN MTMM problemen met grenen-strij kfineer handelingen 2058 2250 ontwikkeling VRIJDAG 11 APRIL 1986 Ergonomie.het aanpassen van werkomstandigheden aan de aard en de begrenzingen van de mens, is de laatste jaren een toverwoord in met name de kantoorinrichting. Anatomisch verantwoorde stoelen, rugvriendelijk afgestelde bureau's en doordacht systematisch ingerichte archiefkasten. Ook in de woninginrichting zien we, naast de design-meubels die meer voor de sier dienen, ook toch een behoorlijk aantal aan het lichaam aangepaste meubels. Meubels die niet alleen mooi ogen maar ook bijvoorbeeld goed zitten. Zo hebben veel bankstellen schuin aflopende rugleuningen en een aangename zithoogte. Een nieuwe trend is het doorvoeren van ergonomie in de keuken De keuken wordt ook wel de grootste werkplaats ter wereld genoemd. Alleen al in ons land wordt in de ongeveer 4 miljoen keukens gemiddeld twee tot drie uur per dag doorgebracht, ofwel zo'n 10 miljoen uur per dag. Hoewel er dagelijks zo veel tijd in de keuken doorgebracht wordt is er de laatste halve eeuw vrij weinig aandacht besteed aan opzet en inrichting ervan. Er zijn schitterende keukens in de handel met prachtig afgewerkte kasten, verzonken kookplaten en indirecte verlichting maar echt gebruiksvriendelijk zijn die keukens niet. Alle werkzaamheden moeten gedwongen staand verricht worden. Het aanrechtblad heeft over het algemeen vrijwel nooit de goede hoogte want geen mens is even lang. Er zijn wel wat gestandariseerde hoogtematen in de keukenhandel maar hoeveel 'gestandariseerde' mensen zijn er? In de keuken bestaat een groot deel van de handelingen uit 'halen en brengen'. Volgens ergonoom Th. van der Schilden, verbonden aan het Instituut voor Hoger Beroeps Onderwijs in Huishoudkunde in Wageningen, tonen cijfers aan dat voor elke voedselbereidingshandeling vijf tot zes bijhandelingen verricht worden: hulpmiddelen halen uit kastjes en lades en na gebruik weer terugbrengen. En al het buk- en strekwerk dat daarbij nodig is om die spullen te pakken en weg te bergen. We lopen dus 1 op 5 tot 6. Opgeteld kost de bereiding van een maaltijd vele honderden handelingen en met afwassen erbij soms meer dan duizend handelingen. Sinds de jaren zeventig is Van der Schilden bezig met onderzoek naar het verbeteren van de keuken als werkplek. Een en ander heeft geresulteerd in de ontwikkeling van een keuken met een werkblad en kastjes op verstelbare hoogte. De Keuken Combinatie Oisterwijk ontwikkelde deze keuken de afgelopen twee jaar in samenwerking met het Instituut voor Hoger Beroeps Onderwijs in de Huishoudkunde in Wageningen. Deze nieuwe keuken, de Almat Vario genaamd, heeft een werkblad dat door middel van een elektrisch motortje versteld kan worden van 72 naar 105 centimeter. Samen met het werkblad verschuiven ook de hoogte van de spoelbak, de kookplaat en een aantal keukenkastjes. Daardoor blijven de meest gebruikte onderdelen en materialen altijd binnen handbereik. Onder het werkblad is een ruimte uitgespaard zodat zittend gewerkt kan worden. De gebruikelijke gootsteenkastjes zijn dus niet aangebracht. „Het nieuwe aan deze keuken is dat er in het ontwerp nadrukkelijk rekening is gehouden met de gebruiker. Als je nu een keuken koopt kan je die mooi of lelijk vinden maar dat is alles. De tegenwoordige keuken is produktiegericht. De Almat Vario is consument gericht. Vanaf één plaats is alles binnen handbereik. De dagelijkse honderdeneen dingen die je nodig hebt liggen binnen handbereik. In de hele opstelling van de keuken is uitgegaan van de gebruiker", aldus de pr-man van de Keuken Combinatie H. Nollens. De Almat Vario in laagste stand met keukenstoel De nieuwe keuken in hogere positie „Alles is zo gesitueerd dat je zittend kunt werken. Dit is gebaseerd op de filosofie dat er over 25 jaar niemand meer staat te koken. Wij hebben daar nu al op ingespeeld. De keuken is zo opgebouwd dat je midden tussen het 'natte gedeelte' (spoelbak) en het kookgedeelte (kookplaat) zit. De spoelbak en de kookplaat zijn overigens niet zoals gebruikelijk recht ingebouwd maar schuin naar voren stekend. Je hebt eigenlijk meer het idee dat je aan een 'keukenbureau' zit te werken dan in een gewone keuken.". De keuken heeft helaas maar één spoelbak en dat is toch wel een gemis. Omdat de vaat neergezet kan worden. In die plank is een richel aangebracht waardoor afdruipend afwaswater naar de spoelbak wordt afgevoerd. aanrechtruimte niet al te groot is, kan naast de spoelbak een aparte plank worden uitgetrokken waarop bijvoorbeeld de net gewassen Het beweegbare blok van het 'keukenbureau' meet 2.25 breed. Naast dat blok is een ruimte van 60 centimeter waarin plaats is voor bijvoorbeeld een extra kast. Daarin kan op ooghoogte een oven worden ingebouwd boven een ijskast. De ontwerpers van de keuken zijn uitgegaan van een gemiddelde gezinssituatie en hebben daar qua werkruimte en kastruimte rekening mee gehouden. De keuken kan natuurlijk naar believen worden uitgebreid. Een bijkomend voordeel van dit 'kookbureau' is dat het uit één deel bestaat. Het is eigenlijk meer een keukenmeubel, dus bij een verhuizing kan het geheel eenvoudig worden meegenomen. Een oplossing voor de bewoners van een huurpand. Zij kunnen zelf die keuken aanschaffen en bij het verlaten van de huurwoning hoeft de keuken niet te worden achtergelaten, het ding kan gewoon meeverhuizen. De keuken komt half mei op de markt. Tijdens de Interieurrai in Amsterdam was alvast een voorproefje te zien van de nieuwe Almat Vario. De keuken is te leveren in de kleuren wit, ivoor, grijs en essen en is vervaardigd in kunststof. Deze ontwikkeling op keukengebied is in Nederland op gang gebracht. Nog nergens in de wereld heeft men dergelijk soort keukens ontworpen dus wij zijn in ons land bezig met een unieke ontwikkeling", aldus de gepast bescheiden pr-man Nollens. De keuken zalafhankelijk van de uitvoering, tussen de bijna tien- en dertienduizend gulden kosten. De Almat Vario is leverbaar in een links- en rechtshandige uitvoering. Een speciale keukenstoel met zwenkwieltjes is erbij te leveren. De keuken zal ondermeer te koop zijn bij de Vendoplan Keukenspeciaalzaken van Vroom en Dreesmann. ANNEMARIE ZEVENBERGEN De Laura Ashley-catalogi zijn, zoals gezegd, niet al leen uitermate geschikt voor jonge mensen die hun woning willen gaan inrichten of voor iemand die zijn of haar inte rieur wil vernieuwen, ook de amateur woninginrichter kan er zijn voordeel mee doen. Van jong tot oud zal een ieder in de catalogi en boeken zijn of haar keuze kunnen maken voor het decoreren van het gehele huis Het boek „The Laura Ashley book of home decoration", dat geheel in kleur is uitgevoerd, bevat een groot aantal ideeën en praktische tips voor het inrichten van uw huis met de Laura Ashley-produkten. De motieven en de gebruikte kleurstellingen roepen een ou derwetse sfeer op, die goed te combineren is met bijvoor beeld antieke, klassieke maar eveneens met grenen meubels. In het eerste gedeelte van het boek wordt aangegeven hoe men het een en ander moet voorbereiden, compleet met kleurenfoto's. Vervolgens wordt in het tweede gedeelte, in een praktische handleiding verteld hoe te werk te gaan, om het gewenste resultaat te bereiken. Stap voor stap wordt omschreven hoe u bij voorbeeld vloerbedekking moet leggen, een rolgordijn moet maken of hoe u de muren met stof kunt bekleden; dit alles wordt toegelicht aan de hand van tekeningen. De prijs van het boek is f 39,50. Verder is er nog een vrij kost baar werk uitgegeven „Fabric of Society", dat een eeuw En gelse mode beschrijft van de prachtige zijden borduursels, gedragen aan het hof, tot de bedrukte katoentjes toe. Wie het er voor over heeft, het kost f 95,- Daarnaast zijn er ook voordeli ger boeken zoals ,,A House in the Cotswolds" en de jaarlijk se Laura Ashley interieur-ca talogus. Beiden kosten f 6,95. In de catalogi, die in het Ne derlands zijn verschenen, staan allerlei tips betreffende de diverse stijlen, bijvoorbeeld wat bij wat hoort, zodat men niet een allegaartje van romantiek en classicisme gaat krijgen. Romantiek huldigt de uitzondering, classicisme de regel. De laatste jaren wordt er bij Laura Ashley ook veel aan dacht besteed aan lampekap- pen en lampvoeten. Vanzelf sprekend kan kunstverlich ting nooit het zachte licht van kaarsen vervangen, maar bij gebruik van lampen met wei nig watt die worden afge schermd door lampekappen in zachte kleuren, kunnen sub tiele effecten worden verkre gen. De lampvoeten in ver schillende modellen en forma ten zijn afzonderlijk verkrijg baar. Aangezien het grondbeginsel van de interieurcollectie van Laura Ashley hetzelfde blijft, zijn deze catalogi jarenlang bruikbaar om toch steeds nieuwe ideeën op te doen. Sedert 1972 heeft de onderne ming zich vooral toegespitst op interieurstoffen en wel ge combineerd met behang. De meest moderne rotatie-be- hangdrukmachine werd ge kocht en de eerste behangetjes werden goed ontvangen. De combinatie van behang, meu belstoffering en gordijnen is nu goed ingeburgerd. Intussen zijn er ook nog handgeweven vloerkleedjes, sofa's verf en keramische tegels van 15 x 15 cm bijgekomen. Niet alleen gebloemde, maar ook ge streepte, geruite en effen com binaties worden de laatste ja ren toegepast. De mode-catalogus kost f 3,95. Hierin staan een soort „old- fashion ladies" afgebeeld die de nieuwste modellen tonen in moderne tinten. Dit gebeurt op een bepaalde fotografische methode, waardoor de roman tische illusie compleet wordt. Ook hierin bemerkt men dat de geweven lieflijkheid, die nu al dertig jaar het handelsmerk is, een succes is en dit ook wel zal blijven. Lange tijd deden hoofdzake lijk de traditionele eenvoudige katoenen stoffen in Engelse landelijke stijl het uitstekend. Nu echter de Laura Ashley- produkten over heel de wereld worden verkocht, is de situatie gewijzigd. Iedereen was heel tevreden met de rustige en vaak gewoontegetrouwe stijl van kleding, maar er kwam toch steeds meer vraag naar modellen, gemaakt van fijnere stoffen, die tevens geschikt zijn voor trouwfeesten, gala bals en tuinpartijen. Zodoende is de kledingcollectie uitge breid met veel natuurlijke en vooral fijnere kwaliteit stoffen, zoals fluweel, taftzijde, kamga- ren, serge, fijne rib, tweed, voile en vele soorten kant. Daarnaast blijven de oor spronkelijke katoenen stoffen een geheel eigen plaats inne men. Ten slotte zijn er nog de diver se accessoires en toiletspullen, opgesierd met het liefelijke dessin, allemaal verkrijgbaar in de Laura Ashley-speciaalza- ken. JOKE VOS Een lezer was, schreef hij, de wanhoop nabij nadat hij strijkfineer volgens de ge bruiksaanwijzing op een ta felblad had aangebracht. De op de rugzijde aangebrachte laag 'voorlijm' (de zgn. holt- melt laag) weekte onder de warmte van het strijkijzer prima op en begon zich goed op het spaanplaatpad te hech ten. Ai doende zag hij het grenen fineer echter allengs bruiner en tenslotte bijna koolzwart worden. Een mislukte klus. De hele boel moest weer afgesto ken worden, een teleurstelling voor een goedwillende doe- het-zelver en een schadepost. „Wat deed ik fout?", vraagt hij. Wel, om te beginnen kan het strijkijzer op een te hoge hitte stand ingesteld zijn, en de strijkbewegingen kunnen te langzaam uitgevoerd zijn. Dan gaat het dunnen houtlaagje inschroeien. Zet voor zo'n behandeling het strijkijzer iets onder de 'lin nenstand', leg een liefst dub belgevouwen schone en droge theedoek op het strijkfineer en maak regelmatige bewegin gen. Verschuif de doek naar mate u vordert. Stel de tempe ratuur van het strijkijzer ten slotte wat lager en strijk het hele vlak over tot het niet meer extreem warm aanvoelt. Wrijf na met een schone, niet- pluizende doek tot het fineer- oppervlak afgekoeld is. Zit er hier en daar nog een blaasje, strijk dan nog even over (met theedoek en lage tempera tuur) en kijk met een dichtge knepen oog over het fineerop- pervlak. Is het helemaal afge koeld en er ontstaan geen bla zen meer, dan zit de zaak gegarandeerd vast en heeft het strijkfineer zijn oorspronkelij ke kleur behouden. Na volledi ge afkoeling meteen een blan ke laklaag opzetten, laten dro gen, licht schuren (ook naad jes tussen de banen volschu- ren), afstoffen en één a twee volgende laklagen aanbren gen. W

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 41