hel weer Moskou 'gedwongen' tot nieuwe proeven Snellere daling werkloosheid Welkom Pakistaanse oppositieleidster Waldheim in VN-dossiers van moord beschuldigd Alcohol bij scholieren meer in trek dan roken PZC/ binnen-buiten land PRATEN OVER PREMIEVERDELING CM CM Reagan uit afkeer over Gaddafi in <#^5 zeeianl NA KERNEXPLOSIE NEVADA SALT-2 <o' o>' Chirac krijgt vertrouwen Frans parlement Vandaag Laag water Nautisch bericht Vooruitlichten 1 Hoog water auta adria I VRIJDAG 11 APRIL 1986 PvdA: stelselherziening inzet van verkiezingen DEN HAAG (ANP) - De PvdA wil de herziening van het sociale stelsel na de verkiezingen opnieuw aan de orde brengen, als CDA en VVD niet ingaan op de door de sociaal-democraten voorgestelde veranderingen. Woordvoerster Ter Veld zei donderdag namens de PvdA tijdens de eerste ronde van de Kamerbehandeling van het stelsel van sociale zekerheid dat herstel van het stelsel inzet is van de verkiezingen. Tussen de regeringspartijen is onenig heid over wat na de Kamerbehande ling met het stelsel moet gebeuren. Het CDA wil rust voor de uitkerings gerechtigden en niet opnieuw begin nen met veranderingen. De VVD wil juist met de stofkam door de uitke ringskant. Sleutelen aan de bedrijfs verenigingen, vereenvoudiging van de wetgeving en uiteindelijk naar één loondervingsuitkering waarin werk loosheidsverzekeringen en arbeidson geschiktheidsverzekeringen in elkaar worden geschoven, aldus VVD-woord- voerder Nijhuis donderdag desge vraagd. CDA-woord voerster Kraaijeveld zei donderdag achter het groene gordijn in de grote vergaderzaal wel weer te willen praten over de fmancierings- 12 april Zon Maan ZON EN MAAN op 0650 op 0750 kant van het stelsel. „De premiever deling moet worden aangepast in de tijd", aldus Kraaijeveld. Zij denkt daarbij bij voorbeeld aan hogere pre mies voor bedrijven met relatief wei nig werknemers en veel machines. De WD wil tijdens de formatie ook wel over de premieverdeling praten, maar woordvoerder Nijhuis stelde desgevraagd dat Nederland dat niet op eigen houtje kan. „Anders prijzen we ons binnen de EG uit de markt." MOSKOU (AFP-UPI) - De Sovjetunie is „gedwongen" haar kernproeven te hervatten omdat de Verenigde Sta ten hun atoomproeven voortzetten. Dit heeft de commentator Valentin Zorin donderdagavond in het Russi sche televisiejournaal „Vremja" ge zegd. Zorin reageerde op de jongste Amerikaanse kernproef die eerder die dag in Nevada werd genomen. „Zoals Michail Gorbatsjov dezer da gen heeft gewaarschuwd, zal de voor zetting van de Amerikaanse kern proeven de Sovjetunie dwingen haar proeven te hervatten, omdat zij haar eigen veiligheid en die van haar bond genoten niet in gevaar kan brengen", zo zei de televisiecommentator. „Wij betreuren het", voegde hij eraan toe. De Amerikaanse kernproef met de naam „Mighty Oak" vond plaats om 16.08 uur (onze tijd) op een diepte van 400 meter, zo meldde het Amerikaan se energieministerie. De kracht van de explosie lag beneden de 20 kiloton. Vijfentwintig Amerikaanse nobel- prijswinnaars hebben president Rea gan dinsdag per brief verzocht het programma van kernproeven te sta ken en de onderhandelingen met Moskou te hervatten over een verbod op alle kernproeven. De milieu-organisatie Greenpeace maakte donderdagavond bekend dat twee Greenpeace-activisten zich waarschijnlijk op het enorme proef- terrein bevonden toen de explosie plaatsvond. Een meerderheid in de Amerikaanse senaat heeft er donderdag bij presi dent Ronald Reagan op aangedron gen het raketten-bestand onder het plafond te houden dat is vastgelegd in het niet-geratificeerde SALT-2 verdrag. Dat zou inhouden dat de Verenigde Staten twee onderzeeërs moeten ontmantelen, als komende maand de proeven beginnen met de nieuw type onderzeeër met kernra ketten, de Trident. Advertentie Vandaag stroomt nog koudere lucht binnen dan gisteren. Gevoelsmatig zal het zeker tijdens een zonnige pe riode niet zo koud aanvoelen. Dat komt doordat de wind flink in kracht is afgenomen. Verantwoordelijk voor het koude voorjaarsweer is een hoge- drukgebied met centrum ten zuiden van IJsland. Het zorgt boven de Noordzee voor een noordoostelijke stroming en hiermee de koude pool- lucht aangevoerd. Een uitloper van dit hoog trekt vandaag over de Noordzee naar het zuiden en wordt in de avond gevolgd door bewolking van de storing die naar Noorwegen trekt. Het weer voor vandaag ziet er als volgt uit. We beginnen de dag met vorst aan de grond, waarna de zon het kwik laat oplopen tot 5 graden. De wind neemt verder af tot matig oj zwak. Van de Noordzee drijven af en toe wolkenformaties binnen, maar neerslag van betekenis wordt er niet verwacht. In de avond neemt de be wolking toe en mogelijk valt er 's nachts wat regen of natte sneeuw. Windnoordelijk 5 tot 6, afnemend 3 tot 4 en draaiend naar west tot noord west, zicht: goed, temperatuur kust water: 5 graden, afwijking waterstan den: geen afwijking va van betekenis, maximale golfhoogte monding Schei- des: omstreeks een halve meter. Voor het weekeinde: na het voorbij trekken van de bewolking van een storings gebied klaart het op. De aan voer van koude lucht blijft echter voortduren, zodat er opnieuw nacht vorst te verwachten is. De wind is overwegend zwak tot matig. Voor maandag en dinsdag: toenemen de bewolking later gevolgd door regen. Matige tot vrij krachtige wind en geleidelijk iets hogere temperatu ren. onder 2032 onder - uur cm uur cm Vrijdag 11 april Vlissingen 10.36 212 22.47 194 Terneuzen 11.03 222 23.14 204 Zierikzee 12.40 142 00.55 127 Hansweert 11.30 235 23.40 218 Wemeldinge 12.45 151 00.55 137 O.scheldemond 10.25 149 22.45 133 Bruinisse 13.00 157 - - Zaterdag 12 april Vlissingen 11.08 204 23.19 190 Terneuzen 11.35 213 23.46 200 Zierikzee 13.15 139 - - Hansweert 12.01 227 00.12 214 Wemeldinge 13.20 148 - - O.scheldemond 11.05 143 23.25 132 Bruinisse 01.10 142 13.30 154 6«- O -O Westhavendijk 150 Goes 01100-20440 uur cm uur cm Vrijdag 11 april Vlissingen 04.09 227 16.29 218 Terneuzen 04.29 249 16.50 240 Zierikzee 06.05 124 18.30 120 Hansweert 05.05 259 17.26 252 Wemeldinge 06.15 142 18.35 138 O.scheldemond 04.00 156 16.20 154 Bruinisse 06.40 148 19.00 144 Zaterdag 12 april Vlissingen 04.42 224 17.01 210 Terneuzen 05.02 247 17.22 233 Zierikzee 06.35 122 18.55 117 Hansweert 05.37 258 17.56 245 Wemeldinge 06.45 140 19.05 134 O.scheldemond 04.30 155 17.00 147 Bruinisse 07.10 146 19.30 140 Door de Deltawerken kan het getij in de Oosterschelde soms sterk afwijken van de n' 9etijtafel vermelde waterstanden. Dagelijks informatie telefoon Deltaweerbe richt 01110-7056. DEN HAAG (GPD) - De werkloos heid is in maart met 25.000 mensen gedaald. Dat is 2500 werklozen méér dan op grond van seizoensin vloeden mocht worden verwacht. De daling van de werkloosheid doet zich vooral voor onder de mannen; het aantal werkloze vrou wen is in maart vrijwel gelijk gebleven. Eind maart stonden er nog 725.000 mensen als werkzoe kend bij de arbeidsbureaus inge schreven. Het ministerie van sociale zaken heeft die cijfers donderdag bekend gemaakt. Het is gebruikelijk dat de werkloosheid in maart daalt, om dat dan de bouw en landbouw aantrekken. Het voor dergelijke seizoensinvloeden gecorrigeerde werkloosheidscijfer daalt de laatste maanden „in geringe mate", aldus het departement. Per regio doen zich in de ontwikke ling van de cijfers weinig verschil len voor. Alleen in Noord-Brabant daalt de werkloosheid iets sneller dan in de rest van het land. Bouw vakkers vinden de laatste tijd weer wat eerder werk, maar het aantal werkzoekende jongeren en onder wijzers neemt weer toe. Nijhuis vindt dat de verdeling van de premies binnen de EG ter discussie moet komen. De PvdA verzet zch als enige grote partij tegen de gelijke behandeling van getrouwde en ongehuwd samen wonende mensen in de sociale zeker heid. Alleen bij de aow kan de PvdA in haar verzet rekenen op steun van de WD. De oppositie vindt het princi pieel niet terecht het samenwonen te vergelijken met de „zorgplicht" die binnen het huwelijk bestaat. Het ka binet wil die gelijke behandeling, die momenteel al in de bijstand bestaat, juist uitbreiden naar de andere uitke ringen. Inkomsten van partners moe ten dan op de uitkering gekort wor den. Volgens de PvdA belemmert een der gelijke aanpak juist de ontwikkeling van een systeem van meer individuele uitkeringen. Zo'n systeem zou voor de generatie van na 1971, in moeten gaan in 1990. Het wetsvoorstel is volgens de PvdA ook nauwelijks uitvoerbaar. De sociale dienst en bedrijfsvereniging zouden vrijwel niet kunnen vaststel len of het samenwonen in de praktijk niet verschilt van het getrouwd zijn. VVD en 'CDA zijn ook niet erg geluk kig met de manier waarop het kabi net de gelijke behandeling wil rege len, maar verzetten zich er niet prin cipieel tegen. De regeringspartijen denken de regeling de komende we ken nog te kunnen verbeteren. Zwendel - Inspecteurs van de Ita liaanse gezondheidsdienst hebben donderdag in Napels beslag gelegd op 4.000 ton ingemaakte tomaten die bestemd waren voor voedselhulp aan Afrika. Volgens de functionarissen waren de conserven van inferieure kwaliteit. De inhoud van de blikjes bestond volgens de inspecteurs uit tomatenaf- val en was vermengd met ontoelaat baar grote hoeveelheden suiker. Ook stonken de conserven en waren ze slecht van smaak. LAHORE (UPI) - De Pakistaanse oppositieleidster Benazir Bhutto is donderdag door bonder duizenden enhousiaste aanhangers verwel komd in de stad Lahore. Bhutto keerde na vier jaar zelfgekozen ballingschap in Groot-Brittannië naar Pakistan terug. De ontvangst van Benazir Bhutto liep uit op een massale betoging tegen het bewind van president Zia Ul-haq, die haar vader, Zulfikar Bhutto, in 1977 afzette als premier. De afgezette premier werd twee jaar later geëxecuteerd. Drie maanden geleden heeft president Zia Ul-haq, na acht jaar, de staat van beleg opgeheven. Van onze correspondenten WASHINGTON/LONDEN - „De dolle hond in het Midden-Oosten" en „meer dan een vieze lucht', in deze termen heeft de Amerikaanse presi dent Reagan tijdens een persconfe rentie wederom uitdrukking gegeven aan zijn afkeer van de Libische leider Gaddafi. Hij gaf de verzekering dat de Verenig de Staten terreurdaden zullen beant woorden, als zij de daders kunnen identificeren, maar voegde weinig concreets toe aan hardnekkige ge ruchten over een op handen zijnde Amerikaanse actie tegen Libië. Op de vraag of hij over 'solide bewijs' van Gaddafi's betrokkenheid be schikte, antwoordde Reagan over 'aanzienlijk bewijs' te beschikken en dat nog meer inlichtingen worden verzameld. Waakzaamheid van Ame rika en zijn bondgenoten heeft 126 aanslagen verhinderd, zei Reagan. Spanje heeft donderdag zijn ambassa deur in Libië voor consultatie terug geroepen, omdat Gaddafi zou hebben gedreigd landen aan te vallen die de Verenigde Staten militaire faciliteiten verlenen. Parijs (RTR/DPA) - Met de verwachte krappe meerderheid van 292 tegen 285 stemmen heeft de rechtse Franse regering van premier Jacques Chirac donderdag het vertrouwen van het parlement gekregen. In het debat na zijn regeringsverkla ring traden echter opnieuw de tegen stellingen aan de dag tussen Chirac als premier van een burgerlijk-conser vatief kabinet en de socialistische president, Francois Mitterrand. Mitterrand had woensdagmiddag ver klaard, dat hij de door Chirac voorge nomen privatisering van bedrijven zal beperken door alleen besluiten te on dertekenen voor privatisering van na 1981 genationaliseerde bedrijven of sectoren. Chirac voegde daarop - in afwijking van de schriftelijke tekst van de regeringsverklaring - monde ling aan deze verklaring toe dat ook eerder genationaliseerde bedrijven niet zullen worden uitgezonderd van privatisering. Archieffoto uit december 1944 met rechts Kurt Waldheim en in het midden op de tafel leunend Nazi-generaal Alexander Loehr. De foto werd genomen in het Joegoslavische Serajewo. NEW YORK (AFP-REUTER)- In de documenten die de Verenigde Naties hebben overgedragen aan de regerin gen van Oostenrijk en Israel wordt de voormalige VN-secretaris-gene- raal Kurt Waldheim beschuldigd van "moord en van het ter dood brengen van gijzelaars", zo meldde de New York Times donderdag. Volgens de krant, die zich beroept op zegslieden die de inhoud van het dossier kennen, staat de naam van Waldheim op een lijst van gezochte oorlogsmisdadigers in de categorie "A". In die categorie vallen oorlogs misdadigers over wie een duidelijk dossier is samengesteld en die naar het oordeel van de commissie voor oorlogsmisdaden strafrechtelijk ver volgd zouden moeten worden, aldus de New York Times. Ook het Joego slavische blad Vecerjpe Novisti be richtte hier al over. Waldheim zou tussen april 1944 en mei 1945 hebben gediend als agent bij de inlichtingendienst van de Duitse bezettingsmacht in Joegoslavië en an dere Balkan-landen, aldus de New York Times. ATV-regeling IBM IBM Neder land mag haar op 1 maart van kracht geworden regels voor arbeidstijdver korting (ATV) handhaven. Recht bank-president B. Asscher in Amster dam heeft dit donderdag bepaald in een kort geding dat de Centrale On- dernemings Raad (COR) van IBM tegen de directie had aangespannen.' Een kwart van de 5.500 IBM-werkne- mers mag volgens de nieuwe regeling kiezen: of 13 roostervrije dagen oi ATV op lange termijn via pensioen oi door middel van lijfrente. De COR is tegen deze tweedeling en eiste gelijke behandeling voor iedere IBM-mede- werker. Het lot van Waldheim als presidents kandidaat lijkt inmiddels in handen te liggen van de huidige Oostenrijkse president Rudolf Kirschlaeger. Hij heeft donderdag de VN-documenten in ontvangst genomen, evenals de stukken van het Joods Wereldcon gres, dat Waldheim van oorlogsmisda den heeft beschuldigd. Voor de presi dentsverkiezingen, op 4 mei, zal Kirschlaeger zijn conclusies moeten trekken. Waldheim zelf zegt dat hij alleen als tolk bij de Wehrmacht heeft gewerkt. Israël heeft de Verenigde Naties ge vraagd om inzage in documenten over twee andere vermeende oorlogsmis dadigers. Eén dossier gaat over Alois Brunner, een medewerker van de in 1962 te rechtgestelde oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann. Wie de ander is is onbekend. PZC AMSTERDAM (ANP) - Relatief veel schoolgaande jongeren (10 tot 18 jaar) drinken wel eens alcoholhoudende dranken. Roken is beduidend minder „populair", maar vertoont wel een stijgende lijn. Het gebruik van can- nabisprodukten (hasj en marihuana) is beperkt tot een kleine groep. Die conclusie valt te trekken uit een onderzoek in opdracht van het minis terie van welzijn, volksgezondheid en cultuur onder bijna 25.000 jongeren. Het onderzoek werd door het hele land, in allerlei verschillende woon omgevingen gehouden. De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek van Al cohol- en Drugsgebruik (SWOAD) ver richtte dit in 1984. Alcohol, sigaretten en soft-drugs wor den meer gebruikt naarmate de jonge ren ouder worden. Twee derde van de jongens en ruim de helft van de meisjes drinkt wel eens een alcohol houdende drank. Circa 21 procent van de ondervraagde jongeren rookt; ne gen procent zo nu en dan. Ruim vier procent van de jeugd heeft wel eens marihuana en/of hasj gebruikt. De houding van de ouders varieert per „genotmiddel", maar is niet streng te noemen. Alcoholgebruik door jonge ren is bij de ouders over het algemeen bekend. De ouderlijke reactie is over het algemeen „toegeeflijk". Roken wordt vaak door ouders afge raden. Verboden worden niet vaak gehoord. Het rookgedrag van ouders is sterk bepalend voor de jongeren. Vooral „van het roken door beide ouders gaat een stimulerende werking uit." Bij cannabisprodukten ligt het weer anders: de ouders weten er in twee van de drie gevallen niet eens van af. Maar vijf procent van de ouders van cannabis gebruikende jongeren ver biedt dat. Cannabisgebruik wordt voor het overige door ouders afgera den (tien procent), goedgekeurd (ne gen procent) of er wordt niets van gezegd (acht procent). Het dagelijks gebruik van alcohol is zeldzaam: 2,4 procent van de jongens van 18 jaar en 0,2 procent van de meisjes op deze leeftijd. De gebruike lijke consumptie (hoeveel drink je bij een gelegenheid) is 3,5 glas voor de jongens en 2,1 glas voor de meisjes. Bier is de populairste drank onder jongeren. Matige drinkers drinken eerder wijn. De Havo- en VWO-scho- len tellen de grootste aantallen alco holgebruikers. Wordt er door jongens meer gedron ken dan door meisjes, bij het roken ligt dat anders; er zijn met andere woorden meer meisjes (22 procent) dan jongens (20 procent) die roken. Het roken neemt ook bij leeftijd toe: van zes procent bij de 10-11-jarigen tot ruim een derde bij de oudsten. Bij het cannabis-gebruik eenzelfde beeld: een procent tot 14 jaar en dan een geleidelijke stijging van het ge bruik tot negen procent bij 18-jarigen. Een op de duizend scholieren ge bruikt dagelijks marihuana of hasj. Regionale verschillen in cannabisge bruik zijn er nauwelijks. Alleen jon gens in de stedelijke agglomeraties in het westen van het land scoren naar verhouding hoog, aldus het SWOAD- rapport. Sinds 1982 is het roken weer geste gen. Het alcoholgebruik steeg tussen 1960 en 1980 sterk maar sinds 1975 is er volgens de SWOAD echter wel al sprake van een stabilisering, moge lijk zelfs van een lichte daling. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. Vlissingen: Walstraat 56-60, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. (01184) 84000. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel.(01180)81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100)31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. Opening kantoren: van maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, (01184) 84000; 's avonds op zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; 's zaterdags tot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 84000; zondag avond v an 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 67,15; franco per post 80,-; per maand 23,10; jaarabonnement 256,-; jaarabonnement franco per post 310,-; losse nummers 1,10 (alle bedragen inclusief 5 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 132 cent per mm; minimumprijs per advertentie 19,80; ingezonden mededelingen Vh x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 3