Greenpeace voert actie bij Tessenderlo Chemie Eerste deel grootschalige computer-basiskaart Jongelui beboet voor drinken bier op openbare weg Renesse Japanners zoeken contact met kamers koophandel in Zeeland Raadslid informeert tevergeefs naar de 'affaire Enzinck' TEKORT VAKLIEDEN IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN: Ben w Hontenisse willen overeenkomst gezondheidszorg DGD voor de jeugd Voor vierde keer ingebroken in sportkantines in Arnemuiden Diefstal bij surfcentrum in Arnemuiden ENORME MILIEU VER VUIL ING' EERSTE OVERTREDERS VOOR RECHTER Geen reactie Vlissinger bekent reeks inbraken en diefstallen Gat Brandje in oude opslagschuur Goes RESULTAAT BEZOEK ZEEUWSE DELEGATIE 'GEEN ZAAK COMMISSIE Piet van 't Hageland PZC/ provincie 13 ZEEUWSE ANTIEKBEURS Galerie 't Zwaluwenhof VRIJDAG 11 APRIL 1986 Aannemers beginnen eigen opleiding voor wegenbouw TERNEUZEN - Zeeuwsch-Vlaanderen kampt met een groot gebrek aan jonge, geschoolde stratemakers en vaklieden op het gebied van de grond-, water- en wegenbouw. Om die reden hebben vertegenwoordigers van negen aannemersbedrijven uit de regio de koppen bij elkaar gestoken. Deze besprekingen hebben ertoe geleid dat begin april de stichting 'Samenwer kingsverband praktijkopleidingen grond-, water-, spoor- en wegenbouw Zeeuwsch-Vlaande ren (SPG-Zeeuwsch-Vlaanderen) werd opgericht. Deze stichting zal nog dit voorjaar beginnen met vakopleidingen bestemd voor jongeren van 16 tot en met 20 jaar. „Het aanbod van goed geschoold per- vooruitzicht op een vaste baan na de stelling in het lager beroepsonder- soneel in de wegenbouw is in deze streek vrijwel nihil door het ontbre ken van een vakopleiding", vertelt W. J. de Bruijn, voorzitter van de stich ting. „Vroeger werd het vak van stra- temaker bijvoorbeeld uitgeoefend door familiebedrijfjes, maar die zijn er tegenwoordig ook niet meer. We heb ben dan ook een groot tekort aan vakbekwame mensen. Natuurlijk speelt hierin ook de geïsoleerde lig ging van Zeeuwsch-Vlaanderen een rol. Opleidingen voor bestraters vin den we alleen in Goes en Bergen op Zoom", verduidelijkt hij. De samenwerkende aannemers heb ben nu, beginnend in mei, zo'n 12 tot 15 jonge mensen te kunnen opleiden binnen de deelnemende bedrijven. Deelnemers aan het scholingsproject (er kan gekozen worden uit vakoplei dingen voor leerling-stratemaker, vakman G.W.W. en machinist) krijgen na een proefperiode een leer-arbeids- overeenkomst aangeboden voor twee jaar. De zonen tijdens de opleiding komen overeen met de cao voor het bouwbedrijf. Verder krijgen de deelne mers vier dagen praktijk binnen een van de bedrijven binnen het sa menwerkingsverband en één dag beroepsbegeleidend onderwijs op een streekschool. De Bruijn: „Het is dus zo dat de leerlingen in dienst komen van de stichting en uitgeleend worden aan de bedrijven. Via deze constructie hopen we toch vijf stratemakers, evenveel water- en wegenbouwers en een paar machinisten te kunnen opleiden. Het KLOOSTERZANDE Burgemeester en wethouders van de gemeente Hon tenisse willen een overeenkomst aan gaan met de Districts Gezondheids dienst Zeeland (DGD) waardoor de gezondheidszorg van de jeugdigen in Hontenisse gewaarborgd blijft. Het contract heeft een looptijd van drie jaar. De jeugdgezondheidszorg in de Oost- Zeeuwsch-Vlaamse gemeente zou zonder een dergelijke overeenkomst direct in gevaar komen. De raad van Hontenisse besliste namelijk eind vo rig jaar om de gemeenschappelijke regeling 'Schoolartsendienst Zeeuwsch-Vlaanderen' op te heffen. Personeel en taken van de schoolartsendienst werden direct na de opheffing overgenomen door de DGD Zeeland. Het probleem is echter dat de gemeente Hontenisse niet deel neemt aan de Zeeuwse DGD. Niettemin heeft de districtsgezond heidsdienst de gemeente een overeen komst aangeboden om het takenpak ket jeugdgezondheidszorg, waarin ook logopedische hulp is inbegrepen te verzorgen voor de duur van drie jaar. Het dagelijks bestuur wil deze overeenkomst aangaan. De gemeen teraad van Hontenisse buigt zich woensdag 16 april over dit voorstel. De raadsvergadering in het gemeente huis van Hontenisse in Kloosterzande begint om 19.00 uur. ARNEMUIDEN - Voor de vierde maal in korte tijd is ingebroken bij de kantines van de VV Arnemuiden (voetbal) en van TOP (korfbal) aan de Van Cittersweg in Arnemuiden. Daarbij werd in de nacht van woens dag op donderdag flessen drank en een flinke hoeveelheid snacks ont vreemd. De groep Veere van de rijkspolitie is ervan overtuigd dat beide inbraken met elkaar verband houden en dat de daders ook de drie voorgaande malen de sportverenigingen hebben bena deeld. De dader(s) verschafte(n) zich toegang door met een schroevedraaier deuren open te breken. Bij de voetbalvereni ging werden flessen jonge jenever, sherry, vieux en wijn gestolen, naast ingevroren kippen, hamburgers en tosti's. De korfbalvereniging noteerde diefstal van een hoeveelheid saté, bitterballen en frikandellen, terwijl bovendien de inhoud van de kassa (75 gulden) werd meegenomen. ARNEMUIDEN - Het veelbesproken surfcentrum aan het Veerse Meer bij Arnemuiden heeft in de nacht van woensdag op donderdag ongewenst bezoek te verwerken gehad. Daarbij werd een compressor ontvreemd, die ongeveer 3500 gulden waard was. Toe gang werd verschaft door het openk nippen van het hek rondom de bouw plaats. Daarna werden containers en een werkkeet opengebroken. Kenne lijk was de compressor het doel van de inbraak. Tal van andere kostbare ge reedschappen werden namelijk on aangeroerd achtergelaten. scholingsperiode is bijzonder gunstig. Gezien de situatie op dit moment zouden ze zo aan de slag kunnen". De Terneuzense aannemer verwacht echter dat de animo voor de vakop leiding onder jeugdigen zal tegenval len. „We hebben een onderzoek ge houden naar de potentiële belang- Advertentie) Vanavond van 17.00-22.00 uur en a.s. zaterdag en zondag grote in Motel Goes. wijs, maar dat was gewoon teleur stellend. Heel weinig jongelui zien iets in het beroep van wegenbouwer of stratemaker. Mogelijk vanwege het slechte imago van deze beroepen, maar ja, onbekend maakt onbemind, zeg ik maar. Het is overigens spijtig, want als je nagaat dat die jongelie den bij voorbaat twee jaar werk gegarandeerd wordt, dat in deze tijd, dan zouden ze toch niet mogen mop peren", redeneert De Bruijn. On danks het negatieve beeld van de beroepen hoopt de voorzitter toch dat de jongeren inzien dat hen een kans geboden wordt. „Een kans op een opleiding en op een baan", zegt hij stellig. Om van het negatieve image af te komen houdt de stichting, in samen werking met het gewestelijk arbeids bureau in Terneuzen, vrijdag 17 april een informatiemiddag over de vakop leidingen. Deze bijeenkomst vindt plaats in het arbeidsbureau aan de Rosegracht in Terneuzen. Voor deze bijeenkomst zijn inmiddels 38 jonge ren aangeschreven, die mogelijk voor een van de opleidingen in aanmerking komen", legt De Bruijn uit. „We willen namelijk nog voor mei starten met het hele project omdat we. wanneer we voor die datum actief zijn, nog een extra subsidie binnen kunnen halen bij het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid", aldus de voorzit ter. De opleidingen worden verzorgd door SGP-Zeeuwsch-Vlaanderen, waarin vertegenwoordigd zijn de aannemers bedrijven Gebroeders de Bokx en de Bruijn uit Terneuzen, De Ruijsscher en Gebroeders Van de Hemel uit Biervliet, Leenhouts uit Sluis (LAB), De Gilde uit Hoek, Sanderse uit Axel, Aannemingsbedrijf Zeeuwsch-Vlaan deren (AZV) uit Sluiskil en Aanne mingsbedrijf Beneden Schelde (ABBS) uit Schoondijke. De controle over de scholing wordt verzorgd door de Stichting Beroepsopleidingen Weg- en Waterbouw (SBW). De coördi natie van de Zeeuws-Vlaamse oplei dingen is in handen van J. J. M. van Oort uit Bergen op Zoom. Belangstel lenden kunnen voor nadere informa tie over de scholingsmogelijkheden bij hem terecht of op de info-bij een komst in het arbeidsbureau in Ter neuzen. Deze wordt gehouden tussen 10.00 en 16.00 uur. Twee leerling-stratemakers in Terneuzen. De Zeeuws-Vlaamse aannemingsbedrijven kampen met een schreeuwend tekort aan vakbekwame mensen in de wegenbouw. (Van een onzer redacteuren) ANTWERPEN - Greenpeace-activis- ten uit Duitsland, Frankrijk en Bel gië zijn donderdagochtend het slib- bekken van Tessenderlo Chemie bin nengedrongen met een negen meter lang ponton. Op de platte schuit werd een spandoek met het symbool van de milieuorganisatie bevestigd. Vervolgens lieten de activisten grote ballonnen met een doodskop in een meer drijven. „Dit is de start van een reeks acties rond Tessenderlo Chemie, gericht te gen de enorme milieuvervuiling door deze chemische fabriek", aldus een woordvoerder van Greenpeace. De politie greep vooralsnog niet in, om dat er geen schade werd aangericht en het produktieproces niet werd gehin derd. Tessenderlo Chemie maakt deel uit van een Franse chemieholding en produceert een breed assortiment aan chemische produkten, waaronder meststoffen, veevoer, organische en anorganische stoffen. Volgens Green peace bevat het afvalwater van de chemische fabriek grote hoeveelhe den cadmium, radio-actief radium, kwik en diverse koolwaterstoffen. Het vervuilde afvalwater wordt geloosd in vijf verschillende bezinkingsbekkens. die uitkomen in twee riviertjes erom heen. Het water komt uiteindelijk in het Scheldebekken terecht. Greenpeace wil het probleem van het vervuilde afvalwater aan de 'bron' en aan de verschillende produktiepro- cessen zelf aanpakken. Zoals bekend willen de Belgische autoriteiten en industrieën een tachtig kilometer lan ge afvalpijp naar Antwerpen toe. die het afvalwater rechtstreeks in de Schelde loost. Greenpeace verwerpt samen met andere milieugroeperin- Kadasterdirecteur ir P. van der Molen overhandigt gedeputeerde Maris-Koster de discette van het eerste deel van de gecomputeriseerde basiskaart van Zeeland. MIDDELBURG - Het Zeeuwse ka daster presenteerde donderdag het eerste stuk van de gecomputeri seerde Grootschalige Basiskaart Nederland (GBKN), tijdens een bij eenkomst in het hoofdkantoor van de PZEM in Middelburg. Ir P. van der Molen, directeur van de direc tie Zeeland van het kadaster, over handigde gedeputeerde mevrouw E. Maris-Koster een discette. Met behulp daarvan kon zijn op het computerscherm delen van de kaart zichtbaar maken, waarna de ze door middel van een printer op papier werd gezet. De heer Van der Molen wees de genodigden op de vele mogelijkhe den van de computerisering, die in de plaats komt van de eeuwen achtereen met de hand gemaakte kaarten. Via de computer kunnen met simpele handelingen allerlei gegevens aan de kaarten toege voegd worden, waarin tot voor kort veel tijdvergend handwerk ging ste ken. Daarbij kan gedacht worden' aan elementen als gebouwen, weg kanten en leidingen. Op het ogenblik wordt hard ge werkt aan het in kaart brengen van het gebied tussen Middelburg en Goes. Dat gebeurt door het inge nieursbureau Fugro bv in Goes. Een gedeelte van dat werk is inmiddels afgerond en dat werd aangeboden aan mevrouw Maris. De heer Van der Molen wees op het belang van de computerisering waarbij het ka daster, de PZEM, de PTT en de Watermaatschappij Zuidwest-Ne derland (ZWN) samenwerktern. Hij riep de aanwezigen op om ernst te maken met de bewustwording over het automatseringsproces. Het ide aal is dat alle diensten de beschik king hebben over computers en beeldschermen, waarbij de moge lijkheden tot uitwisseling van de beschikbare gegevens het beste be nut kunnen worden. Gedeputeerde Maris sloot zich daarbij aan. „Ik hoop dat bestuur lijk Zeeland zich beraadt over de mogelijkheden van de automatise ring op dit punt. Men moet er aan wennen achter beeldschermen te zitten inplaats van op kaarten te turen. Deze automatisering is ook voor burgers van belang, het komt nu nog wel eens voor dat in gebie den buiten de bebouwde kom de ligging van kabels en leidingen niet goed bekend is, wat vervelende ge volgen kan hebben. De computer- kaarten zijn een hulpmiddel om daar een eind aan te maken", aldus de gedeputeerde. gen in België en Zuid-Nederland deze stellingname. De vier klachten die sinds 1981 zijn ingediend bij de procu reur van de koning in Hasselt hebben tot op heden nog niet geleid tot een reactie. „Het is duidelijk dat de autoriteiten niet willen reageren tegen het enorme vervuilingsprobleem, behalve door het te exporteren. We hebben lang genoeg gewacht. Het is nu tijd om te ageren en een oplossing door te druk ken die werkelijk het probleem op lost", aldus de woordvoerder van Greenpeace België. De actievoerders van de milieuorganisatie pleiten voor zuivering en vermindering van de afvalstromen in plaats van export naar de Schelde. Het is de bedoeling dat de actie bij Tessenderlo Chemie nog drie dagen voortduurt. ZIERIKZEE - Kantonrechter mr. W.F. van Solinge heeft donderdag de eerste vonnissen uitgesproken tegen overtreders van de speciale politie verordening in Renesse. Deze veror dening werd vorig jaar in de gemeen te Westerschouwen van kracht om de zomerse rellen in het kustgebied te gen te gaan. Drie jonge mannen uit Overijssel kregen een boete van 75 gulden opgelegd, omdat ze zich na sluitingstijd van de café's met bier hadden bevonden op de openbare weg. Dit vonnis was conform de eis van officier van justitie mr. T.H.W. Stein, die in zijn aanklacht inging op de reden van de verordening. Hij herin nerde eraan dat Renesse lange tijd als 'achtertuin van Rotterdam' had ge- VLISSINGEN De 20-jarige Vlissin- gen R. J. W. J. 0„ die dinsdag werd aangehouden wegens diefstal van een motor, heeft donderdag bekend meer inbraken en diefstallen te heb ben gepleegd. Zo blijkt hij in de Schaepmanstraat een bromfiets te hebben gestolen en te hebben ingebroken bij de motoren- handel Meijer aan de Troelstraweg in Vlissingen. Daarnaast heeft hij drie- keer ingebroken één keer in '85 en twee keer dit jaar in de Meermarkt in Koudekerke en een keer bij Focus Veilig in Middelburg. fungeerd. „Na sluitingstijd ging men nog even naar Renesse. De midden stand vond die toeloop tot op zekere hoogte prachtig, totdat ze zelf schade ondervond. Het was bijna elke nacht herrie. De bevolking moest daar tegen beschermd worden". De drie jongeren in het verdachten bankje, B. H. S., P. G. M. Ten H. en M. P. W. O. uit Lettele, verweerden zich evenwel met de constatering dat ze met het nuttigen van bier op straat „geen hond kwaad deden". Een van hen meende dat de oorzaak van de onrust in Renesse juist gezocht moest worden in het vervroegde sluitings tijdstip van twee uur 's nachts. „Het hele café wordt in één keer naar buiten geveegd. Daar komt de rotzooi van". Tenslotte stelde de officier dat er vorig jaar nauwelijks problemen wa ren op 'het recreatiefront'. „De veror dening werkt dus. Wel krijgt de politie vaak van de vakantiegangers te horen dat ze de maatregel onzin vinden. Er zijn zelfs mensen die bierflesjes vullen met water in de hoop om opgepakt te worden". De officier vond een boete van 75 gulden een redelijke maatre gel. „Het moet naar buiten toe duide lijk zijn dat het justitie ernst is met de verordening". Dit was voor de officier aanleiding om juist het belang van de verorde ning te beklemtonen. „Als de mensen niet meer in de café's terecht kunnen, dan gaan ze zich vervelen. Want, met permissie, Renesse is een gat waar niets te beleven valt zonder de hore ca. Daarom moeten de mensen zo snel mogelijk weg. Als je ze toestaat om op straat te drinken ontstaan er vechtpartijen". GOES - De brandweer van Goes heeft donderdagmiddag een kleine brand in een oude opslagschuur aan de Albert Joachimikade geblust. De centrale post in Vlissingen werd om tien over drie gewaarschuwd. De Goese spuitgasten kregen om half vier het sein brand meester. Vermoe delijk hebben spelende kinderen de brand veroorzaakt, aldus de groeps commandant. In de vervallen schuur zijn een paar balken verbrand. De vlammen zijn niet door het dak geko men. De omvang van de schade is nog niet bekend. MIDDELBURG - De Kamer van Koophandel van het Japanse Naga saki wil een uitwisseling met de twee Kamers van Koophandel in Zeeland. In welke vorm die zal worden gegoten, is nog niet bekend. Wel krijgt Zeeland in november een delegatie op bezoek van de JETH- RO, de organisatie van Japanse werkgevers. Ook wordt, vanuit de provincie, geprobeerd om een 'Zeeuws element' toe te voegen aan het 'Hollandse dorp' bij Nagasaki. Gedeputeerde van economische za ken drs R.C.E. Barbé denkt daarbij aan een permanente tentoonstel ling aan boord van de 'Prins Wil lem', een in opdracht van Japan nagebouwd VOC-schip, dat onder deel uitmaakt van het Hollandse dorp. De versteviging van de contacten met Japan en in het bijzonder Mid- delburg's zusterstad Nagasaki is een rechtstreeks gevolg van een reis van een Zeeuwse delegatie, bestaande uit Barbé, burgemeester mr C.G.J. Rutten van Middelburg en de secre taris van de Acquisitiegroep Zee land drs J.S. de Jong, naar het 'Land van de Rijzende Zon', eind maart. De gedeputeerde hoorde daar van de Kamer van Koophandel van de prefectuur van Nagasaki dat een uitwisseling met de collega-instellin gen in Zeeland op prijs wordt ge steld. De delegatie kreeg voorts de gelegenheid om een aantal ideëen voor een 'Zeeland expo' aan boord van de 'Prins Willem' te presenteren. Als 'tegengebaar' kreeg de prefect van Nagasaki -een functie die kan worden vergeleken met die van com missaris van de koningin- een uitno diging om op 4 oktober de opening van de stormvloedkering bij te wo nen. Volgens Barbé past de belangstel ling van de Japanners voor Zeeland in hun streven om op economisch gebied 'naar buiten te breken'. „Ze beseffen heel goed, dat ze een poten tiële markt kwijtraken als ze de welvaart van Europa en Amerika benadelen. De bereidheid om in het buitenland te investeren is de laat ste jaren sterk toegenomen. Het afgelopen halfjaar was de aandacht daarbij sterk gericht op Nederland. Dat hield verband met het bezoek van een handelsvloot aan Nagasaki. Maar vergeet niet, dat wij via de kolonisatie van het eiland Decima voor de Japanners eeuwenlang het enige venster op de wereld zijn geweest. Dat is daar niet vergeten". MIDDELBURG - Het raadslid A. van der Toorn (SGP/GPV/RPF) in Middel burg heeft donderdagmiddag in een vergadering van de bestuurscommis sie voor culturele zaken tevergeefs geïnformeerd naar het terugtreden van de letterkundige Willem Enzinck als lid van de aankoopcommissie voor de Beeldende Kunstenaarsrege ling (BKR) in de Zeeuwse hoofdstad en Vlissingen. Volgens wethouder van culturele zaken G.B. Schoenma kers is het benoemingsbeleid geen aangelegenheid van de bestuurscom missie maar van b en w. Het college krijgt Van der Toorn's vragen dan ook uitsluitend onder ogen via het Advertentie Gedeputeerde drs R. C. E. Barbé. schilderijen en tekeningen van Noordlangeweg 32, Kats, tel. 01109-206 Open: 14.00-18.00 uur (ook op zondag) (ambtelijk) verslag van de vergade ring. Het raadslid verwees naar een artikel in de PZC van 27 maart. Daarin wordt melding gemaakt van Enzinck's ver trek uit de BKR-commissies nadat de Middelburgse kunstenaar Frits van Til een onderzoek had ingesteld naar zijn oorlogsverleden. De Oostburgse letterkundige -die jarenlang mede het aankoopbeleid bepaalde in een aantal Zeeuwse gemeenten- was actief be trokken bij een nationaal-socialisti- sche uitgeverij en publikaties, waarin de 'nieuwe orde' werd gesteund. Van der Toorn wilde weten of het stuk op juistheid berust en welke conse quenties het heeft voor het benoe mingsbeleid. Overigens valt de BKR-regeling niet binnen Schoenmakers' portefeuille maar binnen die van zijn collega M. Vinke van sociale zaken. Hij zei in het PZC-artikel niets van Enzinck's oor logsverleden te hebben geweten, tot het moment -september vorig jaar dat de krant aandacht besteedde aan een tentoonstelling over 'foute' schrij vers en kunstmandarijnen in de Ko ninklijke Bibliotheek in Den Haag. Daar was ook materiaal van en over de Gostburger te zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 29