Watertoerisme Zeeland vertoonde teruggang ANBO Zeeland zwaait hoofdbestuurder uit Pak Reinaert bij z'n staart. Halfzware voor f 3," DE HARMONIE muziekgeschiedenis van Terneuzen op 'n rijtje PZC/ provincie BEN W VLISSINGENMENEN: 'Keukenafval afvoeren naar de stortplaatsen' Ledenvergadering dierenbescherming VOOR HET EERST SINDS 1967 HOORT. I 15 Droevige zaak Bestuursacademie beraadt over vraag en aanbod van ambtenaren AFSCHEID VAN W.L. POTTER mmm® miM r-ts- VRIJDAG 11 APRIL 1986 Ligplaats Schorpioen in Vissershaven onhaalbaar VLISSINGEN - Het is financieel niet verantwoord het ramschip Schorpioen een ligplaats te bieden in de gerestaureerde Vissershaven in Vlissingen. Het college van b en w noemt het 'bepaald niet denkbeeldig' dat in de toekomst sprake zal zijn van een verliesgevende exploitatie van het ramschip. B en w willen in overleg met de stichting Ramschip Schorpioen bekijken of elders in de gemeente een ligplaats is te realiseren. Het standpunt van b en w wordt verwoord in een ontwerpraadsvoor- stel dat maandag aan de orde komt in de vergaderingen van de commissies openbare werken en volkshuisvesting (aanvang 19.30 uur) en welzijn (aan vang 17.00 uur). Het college wil voortzetting van het overleg met H. Wesselman, de kandi daat-exploitant voor de jachthaven die in de Vissershaven zal worden gerealiseerd. De door Wesselman in gediende exploitatie-opzet is van dien aard dat het college geen aanleiding ziet om het overleg te beëindigen. Het, voor de stichting ramschip Schorpioen negatieve, voorstel van b en w ten aanzien van een ligplaats voor het schip, is gebaseerd op de twijfels die het college heeft over de exploitatie van het schip. Ook zonder een bijdrage voor de ligplaats - Wes selman gaat uit van een vergoeding GOES De afdeling Noord en Mid den-Zeeland van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren houdt woensdag 16 april haar jaarlijk se algemene ledenvergadering in de Prins van Oranje in Goes, aanvang 20.00 uur. Bij die gelegenheid zal de afdeling de dierenbeschermer van het jaar kiezen. Verder zal de heer R. Struyk een lezing houden. van 40 mille per jaar die de stichting zou moeten betalen - is een sluitende exploitatie al twijfelachtig, aldus b en w. Het college trekt die conclusie na een vergelijking tussen de exploitatie van museumschip De Buffel in Rot terdam en de exploitatie-opzet van de Schorpioen. De Vlissingse stichting gaat in die opzet uit van 90.000 bezoe kers per jaar, goed voor 275.000 gul den aan inkomsten. De Buffel trok in '84 ongeveer 84.000 bezoekers. Een jaar later was dat aantal echter ge daald tot 56.000 personen. Omdat de stichting bovendien in de exploitatie- opzet geen rekening heeft gehouden met de afdracht van liggeld zal, aldus b en w, een sluitende exploitatie heel moeilijk blijken te zijn. Het is daarom niet verantwoord het schip een lig- MIDDELBURG - Keukenafval van restaurants en instellingen als be jaardentehuizen en ziekenhuizen moet op dezelfde manier als andere bedrijfsafvalstoffen worden ver werkt. De regionale inspectie van de volksgezondheid voor de milieuhy giëne in Middelburg geeft dit advies aand de Zeeuwse gemeenten en be drijven, die keukenafval inzamelen. Dat betekent dat het afval moet worden afgevoerd naar de officiële vuilstortplaatsen. Zoals gemeld heeft staatssecretaris Ploeg van landbouw en visserij enige dagen geleden een verbod ingesteld op de verwerking van keukenafval tot varkensvoer, omdat dit de oorzaak geweest zou zijn van het uitbreken van de Afrikaanse varkenpest. De milieu-inspectie in Middelburg kreeg de donderdag verschillende vra gen van gemeenten, wat er met het afval gedaan moet worden. Voorlopig zal het afval dus op de stortplaatsen terecht komen. Regionaal inspecteur drs G. J. Beijen voorziet op korte termijn geen problemen met de hygië ne. „Keukenafval van particulieren komt tenslotte ook terecht op de stortplaatsen en de terreinen zijn hier op berekend", aldus de heer Beijen. Of langdurig storten van dergelijke hoe veelheden afval mogelijk is, blijft nog even de vraag. „We houden het in de gaten", aldus de heer Beijen, die ver wacht dat binnen afzienbare tijd het ministerie een studie zal beginnen naar het keukenafvalprobleem. Hij rekent er niet op dat er binnen enkele maanden een definitieve oplossing komt. plaats in de Vissershaven te bieden, temeer daar de Schorpioen de haven na de bouw van een nieuwe sluis niet meer kan verlaten. De gemeenteraad stelde in oktober van het vorig jaar onder meer. vast dat de gemeente geen taak heeft bij de exploitatie van het schip. B en w stellen in het ontwerp-raads- voorstel met nadruk dat een en ander niet betekent dat er voor het schip helemaal geen plaats zou zijn binnen de gemeente. Het college wil de moge lijkheden daartoe in overleg met de stichting onderzoeken. Van de zijde van de stichting Ram schip Schorpioen noemt mevrouw W. van Son het voorstel van b en w 'een droevige zaak', met name omdat van begin af aan het de bedoeling is geweest het schip in de Vissershaven te leggen. „Juist omdat dat gedeelte van de stad dringend aan een face-lift toe is, waar de Schorpioen het nodige toe zou kunnen bijdragen", licht me vrouw Van Son toe. Het voorstel verwondert haar overigens ook om dat de Vlissingse gemeenteraad vorig jaar heeft toegezegd dat er plaatsje voor het ramschip in de Vissershaven zou moeten worden gereserveerd. „We beginnen sterk de indruk te krijgen, dat er sprake is van onwil van de zijde van de gemeente Vlissingen", meent een teleurgestelde mevrouw Van Son, die zich al vier jaar inzet voor de Schorpioen. Die onwil blijkt volgens haar ook uit de consequente weigering om subsidie te verlenen - 'al was het maar een tientje' - terwijl door die weigering de weg wordt geblok keerd voor subsidies van rijk en pro vincie. Op de vraag of de stichting bereid is een andere ligplaats in Vlis singen te aanvaarden, wil mevrouw Van Son nog niet ingaan: „Daar zul len we in het bestuur over moeten praten". GOES - Het algemeen bestuur van de Zeeuwse Bestuursacade- mie gaat zich voorzichtig bera den over mogelijkheden om de discrepantie tussen vraag en aanbod van bestuursambtena ren op te lossen. Gemeentesecretaris B. de Groot van Bruinisse ventileerde in de bestuursvergadering donder dagmiddag zijn grote zorgen over het marktmechanisme met betrekking tot die middelbaar geschoolde ambtenaren. Hij was het met name beu om als kleine gemeente met minder dan 8000 inwoners, steeds maar weer te dienen als opleidingsinstituut voor de grote gemeenten. De Groot spuide zijn bezorgd heid naar aanleiding van de plannen voor herstructurering van de middelbare opleiding. Hij vroeg zich af of geen modus kan worden gevonden waardoor meer leerlingen kunnen worden opgeleid om bij kleine gemeen ten goed uitgerust te kunnen intreden. Een dergelijke maatre gel kan, zo veronderstelde De Groot, gunstige gevolgen heb ben voor de werkgelegenheid voor schoolverlater. Momenteel kunnen jongeren de opleiding voor bestuursambtenaar wel volgen maar er kan pas examen worden gedaan wanneer er spra ke is van een dienstverband bij een gemeente. De algemene vergadering ging donderdagmiddag akkoord met een rechtspositieregeling voor medewerkers van de Bestuurs- academie en het plan voor de herstructurering van de middel bare opleiding. Gebleken is dat een voorbereidende opleiding voor de middelbare opleiding, om HAVO-kandidaten aan de MEAO-eisen te laten voldoen, gemakkelijk kan worden inge- sluisd bij de Zeeuwse Dag- en Avondscholengemeenschap (ZDASG). Bij de sluis bij Kats werd vorig jaar de grootste teruggang in het waterteorisme genoteerd. VLISSINGEN - Voor het eerst sinds 1967 is er in Zeeland sprake van een lichte teruggang in het watertoeris me. Dat is opgevallen bij metingen aan de sluizen. De zeven vaste sluizen noteerden vorig seizoen een terug gang van vijf procent. De aankom sten in de havens van bezoekers liepen terug met ruim één procent en het aantal overnachtingen van deze schepen verminderde met twee pro cent. Toch is volgens de provinciale VVV Zeeland de 'schade' voor de provincie Zeeland minimaal vergeleken met de KAPELLE - De gewestelijke vergade ring van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afdeling Zeeland (ANBO) heeft donderdag afscheid ge nomen van W. L. Potter, als Zeeuws vertegenwoordiger in het landelijk hoofdbestuur van de ANBO. Hij kreeg van het landelijk bestuur een gouden speld, zodat hij nu lid van verdienste is. Potter blijft als secre taris van de afdeling Hansweert- Schore actief in de ouderenorganisa- tie. De bond vergaderde in diensten centrum de Vroone te Kapelle. Potter begon zijn carrière bij de AN BO in 1959 als secretaris van de afdeling Hansweert-Schore. Ook was de ANBO-man veertien jaar actief als secretaris van het gewest Zeeland. Nadat hij tien jaar plaatsvervangend afgevaardigde was voor Zeeland, werd Potter in 1983 de vertegenwoordiger voor de Zeeuwen in het hoofdbestuur van de ouderenbond. „Ik vind het een zware dag voor me, want ik heb het altijd graag gedaan. Toch wil ik er een punt achter zetten terwijl ik nog ge zond ben", zoals Potter zijn afscheid verwoordde. Potters opvolger in het landelijk hoofdbestuur is D. Boogerd uit Middelburg. Beiden weten dat de ANBO veel werk met zich mee brengt. Boogerd: „De ANBO is een vampier. Voordatje het weet zitje tot je oren in het werk". De voorzitter van het ANBO-gewest Zeeland, H. Asma, riep zijn leden op vooral contact te houden met politie ke partijen en raadsvergaderingen te bezoeken. Zelf had Asma een in spraakmiddag van de provincie bijge woond. Daar bleek volgens hem dat er weer op de ouderen bezuinigd moet worden. Er zou niet voldoende geld zijn voor personeel in de verzorgings huizen, aldus Asma. „Dat geld is er natuurlijk wel, maar de politieke wil niet", verkondigde de ANBO-voorzit- ter in zijn openingswoord. Hij meldde verder dat de ouderenbond in Zeeland meer sociale, culturele, vormende en voorlichtende activiteiten moet orga niseren. Asma is van mening dat het Gecoördineerd Ouderen Werk (GOW) van de Stichting Welzijn Ouderen - die nu nog een deel van de activiteiten voor rekening neemt - moet terugtre den. De voorzitter vindt dat de oude renbonden dit werk moeten overne men. terugval die elders in het land valt te signaleren. Rijkswaterstaat stelde een teruggang vast van 3.8 procent voor de zestien belangrijkste sluizen voor de pleziervaart, verdeeld over heel Nederland. Het totaal van de in de zeven vaste sluizen in Zeeland geschutte plezier vaartuigen zakte vorig jaar tot onder de 122.000. Het gaat hierbij niet om allemaal verschillende vaartuigen. Een aantal schepen heeft diverse ke ren van dezelfde sluizen gebruik ge maakt. De eerder gesisgnaleerde teruggang heeft zich niet overal gemanifesteerd. Zo boekte de zeesluis van Terneuzen als enige wat vooruitgang. Dat cijfer is waarschijnlijk mede beinvloed door de doorkomst van traditionele sche pen die vanuit Brugge op weg waren naar Sail Amsterdam. Met ruim 44.000 passanten had de sluis in de Grevelingendam de meeste klanten. Op die plek was er sprake van een bescheiden terugval. Het sterkst ging de sluis bij Kats achteruit. In de maand juli waren de bewegin gen van de watersport het meest intensief. Daarna volgde augustus. De winterperiode was goed voor een bedrijvigheid van totaal tien procent van het geheel der bewegingen. Het aandeel van de Nederlanders was met 72 procent het grootst. Op de tweede plaats komt België met 13,9 procent en De Westduitsers beland den op de derde plaats. In bij elkaar dertig Zeeuwse havens werden 77.000 aankomsten genoteerd. Het aantal overnachtingen van de gastschepen bedroeg bijna 77.000. Aquadelta te Bruinisse blijft de groot ste jachthaven van Zeeland, op de voet gevolgd door Zierikzee en Brou wershaven. De dertig havens hebben met uitzon dering van de gemeentelijke havens van Bruinisse, Middelburg, Goes en de vluchthaven van rijkswaterstaat aan het Zijpe bij Bruinisse 6200 lig plaatsen voor pleziervaartuigen. Het zijn het meest zeilschepen. Advertentie SPECIALE VERPAKKING LANGER VERS Dirigent Piet Eekman: ...dit is twee jaar werk... Dirigent Piet Eekman van harmonie 'De Vliegende Hollander' uit Terneuzen deponeert met een zucht een stuk of zeven lijvige ordners op een salontafeltje. „Zo, dit is twee jaar werk, de geschiedenis van 't muziek in Terneuzen. Zullen we het even doornemen?" Eekman legt de mappen in chronologische volgorde naast elkaar. „Dit is '31/'40 en '41/'50 en hier '51/'60. Goed, laten we bij het begin beginnen dat is het meest interessant. Ik heb een belangrijke ontdekking gedaan. Eind vorige eeuw waren er twee muziekgezelschappen in Terneuzen. Dat weet bijna niemand. Kijk, toen onze harmonie in '83 90 jaar bestond, kreeg je weer die verhalen over de geschiedenis. Er is altijd verkondigd dat er in Terneuzen eerst het gezelschap 'Apollo' bestond, daarna kwamen de 'Vereenigde Werklieden', beter bekend als het muziek van 'Little'. Vervolgens werd de 'Harmonie Terneuzen' opgericht, die tenslotte werd omgedoopt tot harmonie 'De Vliegende Hollander'. Maar het leuke is nu dat Apollo en de Vereenigde Vrienden naast elkaar bestonden. Eekman kwam tot die ontdekking toen hij in de archieven van de Terneuzense boekhandelaar J. van Sande dook. „Uit advertentietjes enzo maakte ik dat op. Lees hier maar: „Concert van het fanfare korps de Vereenigde Werklieden op woensdag 18 december in 's Lands welvaren. Entree 40 cents voor niet- leden. Na afloop, bal." Zie je het? Hier naast die annonce van 100 eieren voor vijf gulden vijftig." De dirigent schuift een fotokopie van de Temeuzensche Krant uit 1895 terug in het mapje en bladert driftig terug. „Nu heb ik hier een raadsverslag uit november 1893. Wacht, even m'n bril opzetten. Luis ter: het gaat hier om een verzoek om nieuwe huisvesting voor de Ver eenigde Werklieden, die niet langer meer in een bierhuis terecht kunnen om te repeteren. De raad is ont stemd over het feit dat er in een dranklokaal wordt gerepeteerd. Dus vraagt het bestuur van de de harmonie om een nieuwe ruimte. Ze willen in een lokaal van de oude school, waar ook -en nu komt het- Apollo repeteert. Maar dat kan niet volgens de burgemeester. Apollo heeft het lokaal al vijf avonden per week nodig. Twee repetitie-avond- en en drie avonden voor mu ziekleer." Voor Eekman staat het vast. Het was water en vuur tussen Apollo en De Vereenigde Werklieden. „Ja, de Vereenigde Werklieden, dat was voor de gewone man. Men had het over 't muziek van Little. Er zaten aanvankelijk werknemers van de rederij 'Little Jones' in. Apollo was meer een gezelschap van het wat 'nettere volk' zal ik maar zeg gen." Dat het ook in de gezelschappen zelf niet boterde blijkt volgens de 'historicus' Eekman uit het feit dat leden van beide harmonies plotse ling opstapten en het christelijk mannenkoor Excelsior gingen bege leiden. „Tja, je kunt zeggen dat het op een gegeven moment bij alle drie een beetje dunnetjes was. Er was in die tijd een behoorlijk verloop. Ik ben blij dat wij daar op dit moment geen last van hebben. Enfin, De Ver eenigde Vrienden hebben het uit eindelijk overleefd." De jaren twintig en dertig waren duidelijk een bloeiperiode voor de harmonie in Terneuzen. Er waren aan de lopende band uitvoeringen in de muziektent op de markt en in de Theetuin aan de Stationsweg, een café van Jozef de Feyter. „Er werden natuurlijk nogal wat serena des gebracht tijdens hoogtijdagen. Ach, het muziek was in die tijd voortdurend op pad. In die ouwe kranten staan om de haverklap die advertenties met: de harmonie is voornemens een wandeling te ma ken. En tientallen mensen huppel den daar dan achteraan. Wat moes ten ze anders? Ze hadden niks. De harmonie speelde een belangrijke rol in het sociale leven van de mensen. Dat had ook met de om vang van Terneuzen te maken. Dat was maar een schort groot. Tegen woordig ligt dat wel even anders. Als je nu tijdens een evenement uitrukt loop je heel de stad door. Op de heenweg is de belangstelling nog wel aardig. Maar wij moeten na tuurlijk ook nog eens terug. En dan luistert er geen hond meer naar je, terwijl de automobilisten je van de sokken rijden." Eekman pakt er nog een ordner bij. „De oorlogsjaren. In die tijd ging de harmonie zo goed en kwaad als het ging door. Op zondagoch tend werd verplicht gerepeteerd. Gebeurde dat niet dan namen de Duitsers de instrumenten in be slag. In dit tijd was Alfons Schirris al dirigent en waren er regelmatig uitvoeringen in de muziektent. Ui teraard was er de nodige censuur. Het Wilhelmus werd natuurlijk niet gespeeld en ik denk dat men ook weinig voelde voor 'wij leven vrij, wij leven blij.' In de krant stonden trouwens ook verslagen van optredens door een muziek korps van de Duitse Wehrmacht. Hier heb ik er een: de uitvoering werd besloten met de pittige mars 'Alte Kameraden'." Een belangrijke mijlpaal in de ge schiedenis van de Vereenigde Werklieden was de aanschaf van de zwarte uniformen. „Dat gebeurde in 1949 -mensenlief ik heb zoveel uit 1949, twee mappen vol wel". Het bestuur van de WV nam het initia tief. De burgerij van Terneuzen kon toen z'n 'steun afgeven bij P. Stan- daert' en in de zaak van Van Borgh- stijn werd het eerste uniform ten toongesteld. Particulieren en be drijven die een belangrijke bijdrage hadden geleverd voor de aanschaf van de uniformen, kregen van de vereniging een diploma van erken ning met een foto van het gezel schap erop. Van zo'n diploma wist ik niets af, tot ik er een van caféhou der Guust Maandag kreeg. Die had zo'n ding nog liggen. Het was niet niks die uniformen. Voorheen liep men maar in lange of korte broek of in een regenjasje." Vanaf dé jaren vijftig heeft Eekman de geschiedenis van de 'Harmonie Terneuzen' en 'De Vliegende Hol lander' vrij nauwkeurig op papier. „Ik zat toen zelf al in de muziek en ik heb alles bijgehouden. Maar de gegevens van de tijd daarvoor heb ik allemaal uit oude kranten moe ten halen. Verslagen van vergade ringen uit de beginperiode zijn er kennelijk niet meer. En verder zoek ik nog driftig naar foto's." Eekman weet nog niet wat hij met de schat aan gegevens gaat doen. Misschien dat ik er een boek van maak. Maar dan moet ik eerst ie mand vinden die me helpt bij het schrijven. Het mag geen dooie op somming van feiten worden." Wat de persoonlijke belevenissen van Eekman betreft is van saaiheid overigens beslist geen sprake. Aan anecdotes en merkwaardige ge beurtenissen geen gebrek. „Ik weet nog dat Schirris tijdens een uitvoe ring op de markt plotseling zijn dirigeerstokje neerlegde en zei: jon gens éven geduld. Dan had hij een in de verte al een auto horen aanko men. Die kwam dan even later de hoek bij de Burgemeester Geill- straat om. Toen ie eenmaal verdwe nen speelde we weer verder." In de jaren zestig, toen Eekman zeli al dirigent was, waren het brom mers die de optredens van de har monie verstoorden. „Dat was me een toestand. Het gebeurde dat ze met die brommers dwars door de kiosk heenreden. Ja, je werd er echt knetter van. En daarbij kwam ook nog eens dat de belangstelling voor het harmoniegebeuren bij het pu bliek afnam. Toen zijn we ook in bejaardenhuizen gaan spelen en zo." Wat het heden en de toekomst van 'De Vliegende Hollander' betreft, ziet Eekman het allemaal best zit ten. Met harmonie, drumband, ma- joretten en jeugdorkest zitten we op een bezetting van 80 man. We- komen nu ook uit in de ere-afde- Iing. De kwaliteit is de afgelopen' jaren enorm vooruitgeschoten. Dat komt doordat er tegenwoordig voor blaasmuziek bijzonder mooie arrangementen zijn. Vroeger was het altijd van die antieke ouvertu res, maar daar zijn we vanaf. Bo vendien breiden we ons instrumen tarium voortdurend uit. Sinds kort gebruiken we ook een basklarinet en een fagot en dat is een belangrij ke aanvulling vor de klankkleur. Waldemar Ysebaert De Vereenigde Werklieden tijdens een rondgang door Terneuzen, eind jaren veertig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 27