OLIEBESPARING GEEN TRUC PZC/ vrijdagkrant jubileum reliant honda civic vw-scooter saab 16-klepper mitsubishi maserati f,000 mijl door de bush tan Australiéj 12 gevaarlijk zicht op acolye kleurenetsen beelden buiten heemskinderen sleeuwenhoek 'de wijnstok' vleeshal 'de kern' gaudelius bellamy 19 waeckende boe\ oude ansichten bloempotten blanckaert jan heijse etcetera majdandzic foto-expositie galerie 66 VRIJDAG 4 APRIL 1986 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT nederland vijfde bij camel trophy Af en toe snort er wel eens zo'n driewieler langs en steeds kijk je licht verbaasd op dat er nog animo voor een dergelijk autootje is. Maar iemand die een motorrijbewijs heeft mag al in een Reliant rijden en dat verklaart, met het prijsniveau van deze auto, wellicht de latente belangstelling. Reliant is inmiddels 50 jaar oud en daarom wordt het enige type, de Rialto GLS, irl een speciale uitvoering geleverd. Het door T. L. Williams, destijds hoofdontwerper bij Raleigh die ook driewiel- auto's maakte, gebouwde kunststof voertuig is nu voorzien van vloerbedekking en hoedenplank, velours bekleding op de stoe len, digitaal klokje en accumeter. De Reliant Special is alleen in het wit verkrijgbaar met speciale belijning, vlakke wieldoppen en goud-zwarte naamplaatjes. De Reliant heeft een breedte van 142 cm en hij is 333 cm lang. Gemiddeld verbruik is 1:15. De topsnelheid van 130 km/h wordt geleverd door een viercylindermotor van 848 cc met een vermogen van 40 pk. De jubileum-uitvoering van deze kunststof driewielauto is niet goedkoop: f 23.990. Maar er zijn drie voordelen: hij roest niet, er slijten maar drie banden en hij is heel zuinig. De Civic CRX die inmiddels zijn derde verkoopjaar ingaat als snelle compacte sportau to, beleeft op de Salon van Genève zijn debuut met de 16-kleps motor. Ten opzichte van zijn iets minder vermo gende broertje (100 pk) levert deze CRX heel wat extra kracht. Uit de 2 ltr motor komt dankzij de verbeterde 'ademhaling' door de 4 klep pen per cilinder nu 125 pk vermogen vrij en dat stelt hem in staat dik 200 km/h te halen. Acceleratiecijfer is ui teraard ook gunstiger, even als het koppel dat met 10 Nm toenam tot 140 Nm bij welis waar 1000 extra toeren per minuut. Het koppel is zoals ook bij de nieuwe Accord-serie te bele ven heel soepel verlopend: vanaf 2000 tot 6600 tr/min is dat al haast maximaal. Dus in de 5e versnelling is zonder hikken nog die dubbele top te halen die in ons land is toege staan. Prijs van dit Japanse raketje op vier wielen zal rond half april tegen de 32 mille liggen. (67lMë£l i trophy '86 l Als je op de Salon van Genève niet veel meer te bieden hebt dan de weliswaar in het land van deze hoofdstad wel goed van pas komende Golf Syn- cro, dan moet je het zoeken in extravaganties. In dit geval de Volkswagen Scooter, een tweewielig aangedreven two- seater met een enkele draag- arm aan de achterzijde. Niet verwonderlijk dat de motor fiets ten grondslag ligt aan het ontwerp dat een studie is naar de gebruikswaarde van rijcomfort en voortgang in vormgeving. Het is zondermeer een wend baar voertuig waarbij het com fort dat van een motor te boven gaat. Vraag is alleen of iets dergelijks binnen afzien bare tijd als serieprodukt op de markt kan komen. Met de beperkte ruimte in overvolle woongebieden zou je als recht geaarde Nederlander eerder kiezen voor de fiets. Maar in Wolfsburg zitten de VW-inge- nieurs natuurlijk niet een beetje te fröbelen in de baas zijn tijd. Dus kansrijp achten ze zo'n studiemodel in princi pe wel. Kijken we naar de prestaties dan zou het als fun-car nog aardig dienst kunnen doen. De 1 ltr motor draait 160 km/h en de 1.4 ltr motor haalt 90 pk uit het blok en zet 220 km/h neer. Het geheel weegt 550 kg, dus in rul zand- of strandgebied kun je lekker uit de voeten als je vóór ook 235/35 banden monteert net als achter. Het interieur is wat krapjes, naast een ingebouwde kofferbox (maat diplomaat) in het dash board voor de passagier, kan er nog slechts wat losse hand bagage meegenomen worden. Instap gaat via opslaande vleugeldeuren en de twee in zittenden zitten naast elkaar. De Scooter is zuinig: 1:20 tot 1:16 afhankelijk van motorty pe, bij 100 km/h. Voor een prijs die volgens de importeur rond de 55 mille zal uitkomen, gaat Saab in april een 9000i met 16 kleppen leveren. Deze nieuwe versie van de als Turbo reeds in de handel zijnde Saab voor 62 mille, ziet er van buiten iets anders uit. Zo ontbreekt de achterspoiler en zittn er stalen velgen onder in plaats van lichtmetalen. Voor de rest is het net zo'n chique residentie als de Turbo, die natuurlijk iets feller accelereert en een iets hogere top en verbruik heeft. Rond de 110 halen met een dergelijke auto zal niet meevallen, in weerwil van het cijfer dat de importeur opgeeft van 1:16,9 bij 90 km/h constant. Kennelijk ook in de koninklij ke sfeer dacht de importeur van Mitsubishi aan de bena ming Royale voor twee specia le types die nu te koop zijn. De Colt en de Lancer hebben bre dere banden, lichtmetalen vel gen, striping en stereo radio/ cassetterecorder voor f 395 ex tra. Voor respectievelijk 17 en 19 mille zijn deze 'royale' Ja panners te koop, beide met 1.2 ltr motor. Voor nog meer ver mogen of extra uitrusting gel den prijzen tot 23 en 25 mille. journaal De 2 liter motor met 6 cilin ders in de Maserati Biturbo was al een staaltje van tech nisch kunnen, daar is nu nog een schepje bovenop gegooid. De vorige motor beschikte over vier kleppen per cilin der, dat is verruimd tot 6 kleppen waarmee het totaal op 36 kleppen is gekomen. Dit brengt het toch al niet geringe vermogen van 200 pk haast met eenderde omhoog: 261 pk bij 7200 tr/min. Rond de centraal geplaatste bougies zitten 3 inlaat- en 3 inlaatkleppen, ieder in een verschillende hoek om een op timale werveling van het brandstofmengsel te krijgen. Het is ongetwijfeld geen goed koop systeem, maar het lean- burn principe wordt er wel mee bereikt. Met dit Italiaanse volbloed motortje is het moge lijk om op een bijzonder arm mengsel te rijden, enerzijds door de prima vullingsgraad en anderzijds door optimale werveling. Geen gepingel dus in deze Maserati, zou je voor dik 90 mille ook niet verwachten, en tevens volledige verbranding, dus weinig hinderlijke uitlaat gassen. Maserati heeft een pa tent op het systeem en zal eerdaags ook de 3,5 ltr V6 ermee uitrusten. De 228 die in '85 als elegante coupé werd gelanceerd zou er ook wel eens mee uitgerust kunnen worden en zeker ook in de nieuwe two-seater in de klassieke stijl. Zo'n veertig jaar geleden verbruikten automotoren liters olie. De driehoekige oliekan op de treeplank be hoorde tot de standaarduit rusting van geroutineerde au tomobilisten en ieder tanksta tion had zijn olieafdeling met pompen en maatbekers, waar uit de benzineslurpende auto mobiel ook de nodige olie kreeg. Zelfs tien jaar geleden lagen de gemiddelde olieverversings- beurten nog tussen de 3000 en 5000 kilometer en alle nieuwe auto's kregen nog na de eerste 1000 kilometer de eerste olie verversing. De vraag van de pompbedien de: 'zal ik de olie nog even nazien?' werd in die dagen niet minder vaak gehoord dan de zucht: 'mijn motor heeft al weer olie nodig!' Vandaag de dag is het stil geworden rond al deze be roepsmatige bedrijvigheid. „Olieverbruik, komt dat eigen lijk nog voor, behalve bij oer oude wagens?" We hebben dit bij Volkswagen nagevraagd en kregen spontaan te horen: „Ja en nee". Van verbruik kan eigenlijk nauwelijks nog spra ke zijn (bij Volkswagen Audi- motoren is het verbruik 0,05- 0,3 liter/1000 km). Anderzijds zou dit niet tot een volledige zorgeloosheid mogen leiden; zeker niet nu de gebrui kelijke olieverversingsbeurten bij benzinemotoren plaatsvin den om de 15.000 kilometer, of uiterlijk na een jaar. Maar er schuilt een addertje onder het gras. Het verbruik verschilt van het ene tot het andere geval. Er moet dus rekening mee worden gehouden. Het verdient daarom aanbeveling regelmatig de oüepeilstok te raadplegen. Hier zijn enkele tips: de plaats van de peilstok Het Nederlandse team dat heeft meegedaan aan de strijd om de Camel Trophy in Noord-Australië is als vijfde geëindigd in het algemeen klassement. De rit, die voerde van Cairns naar Darwin over een afstand van 3500 kilometer, heeft twaalf dagen geduurd. De veertien internationale teams reden allemaal in Landrover 90's, die voor dit doel speciaal waren uitgerust met rijplaten, bushbars. hoge krik, twee reservewielen, lierinstallatie, vier jerrycans, schop, houweel, vijf extra koplampen, twee zwaailichten en een roll-over bar. Gedacht was aan een terrein van voornamelijk modder, maar door de aanhoudende droogte van de laatste maanden werd het vooral een warme en stoffige tocht. Alle auto's hebben de eindstreep op eigen kracht gehaald, alleen niet die van de mecanicien. Die hadden een niet meer te repareren motor en er was niet zo gauw een ander voorradig drie dagen voor de finish. Politie-instructeur Jan Bos uit Maartensdijk en fysiotherapeut Rob van Leeuwen uit Maassluis hebben vooral in het tweede gedeelte van de tocht alles op alles gezet. Stonden ze eerst op een 8e plaats en kelderden ze nog verder naar de 10e, op 23 maart haalde het tweetal de eerste plaats bij een klassementsproef. Iets dat ze die avond nog eens herhaalden, waardoor ze op de 5e plaats terechtkwamen. Een rivierdoorwading en een heuvelklim deden ze in 57 seconden, ruim anderhalve minuut sneller dan de nr. 2, het Italiaanse team. Ze zakten na een volgende proef nog even naar de 6e plaats af, maar met de laatste proef kwam het tweetal uiteindelijk op de 5e plaats terecht. Jan Bos zei eerder al: „We behoren tot de betere helft van de teams en door wat pechgevalletjes zijn we wat achterop geraakt". De Camel Trophv wordt door het Nederlandse team niet als gevaarlijk omschreven. Iets wat bij een snelheidsrit als Parijs-Dakar wèl het geval is. „Je moet natuurlijk niet in een rivier gaan lopen waar Het Nederlandse team bij aankomst op Schiphol. Jan Bos (links) en Rob van Leeuwen. auto Mitsubishi Lancer wordt in het instructieboekje van de auto genoemd; door regelmatig peilen komt u erachter hoe groot het verbruik is; peil alleen bij koude motor en bij een horizontaal staande auto. Uit de verschillende smeerplaatsen van de motor moet de olie eerst naar het carter terugvloeien en alleen bij een recht staande auto is het oliepeil in het carter vlak. In elke andere stand krijgt u een verkeerde meting; veeg de peilstok na het uit trekken eerst af, steek deze er vervolgens weer tot de aanslag in, dan kunt u het peil aflezen; als de olie beneden het ma ximum merkteken is gedaald, dient u het instructieboekje te raadplegen. Hoe is het tot zo'n spectaculai re vermindering van het olie- verbruik gekomen? De tech niek is een stuk verbeterd. Niet door een sensationele tovertruc, maar door geduldig priegel- en precisiewerk aan verschillende olieverbruiken- de onderdelen, zoals: de zuigerveren (compressie- veren en olieschraapveer), waarbij de technici spreken van 'een verbetering van het mechanisch rendement en een betere partiële olieschraap- werking'; de cilinderwanden, waarvan de rondheid en de oppervlak kwaliteit verder zijn verbe terd; de klepsteelafdichting, waarvan de olieschrapende werking is verbeterd; de carterventilatie, die een retourleiding heeft gekregen, zodat oliedampen niet meer naar de buitenlucht ontsnap pen. Uiteraard heeft in de laatste tientallen jaren ook de olie kwaliteit belangrijk bijgedra gen aan het teruglopend olie- verbruik. Moderne HD-multi- grade-oliën munten uit onder meer door temperatuurbe- stendigheid en verdampings- en oxydatiestabiliteit. Op deze manier wordt door een permanente en doelbe wuste motorontwikkeling en de oliechemie de bruikbaar heid in het bedrijf-van-alledag van de goede, oude verbran dingsmotor nog verder ver hoogd en zuiniger gemaakt. Dat is een vooruitgang die in de meeste gevallen over het hoofd wordt gezien. krokodillen op je liggen te wachten en verder een beetje uitkijken met andere reptielen", zegt Rob van Leeuwen. „En de rit zelf heb je voor een groot gedeelte in eigen hand. Als je over een vlak stuk wat harder gaat, dan moet je toch verder vooruitkijken". Jan Bos: „Wat dat betreft hebben we veel heil gehad van de trainingen op Eastnor Castle en de verschillende slipcursussen en tactiek voertuigbeheersing. Want als je op zo'n rotsachtige ondergrond met wat los gravel en zand erop komt aandenderen, dan wil je in de bocht wel dwars gaan". Darwin werd gehaald met twee manke schokbrekers, kapotte deurhandle, twee defecte lampen, één klein deukje en een grote dosis vreugde dat ze het gehaald hadden. SIEM LEEUWENKAMP QUEENSLAND AUSTRALIË Galerie Esprit in Clinge (Gra venstraat 99) presenteert tot en met 9 april de tentoonstel ling 'Zicht op Zeeland'. Der tien kunstenaars geven hun kijk op Zeeland: Herman Bis schop, Leon de Buck, Joop Dam, Henny Huser, Joop Kol- laard, Hugo Metsers, Nelly van Nieuwenhuizen, Marcel Rob- be, Ferdinand Slock, Trees Verwilligen. Jenneke Weij- land, Karei Weijland en Krijn Doolaard. Henk Koch, direc teur van de Zeeuwse Culturele Raad, opent de expositie mor gen, zaterdag, om 20.00 uur. Geopend: alle dagen behal ve dinsdag van 13.30 tot 18 uur. De Vlissinge galerie 'De Blaeue Acolye' (Bellamypark 22) richt zich de komende maanden speciaal op de zeezij de met exposities van oude (zee)kaarten en prenten van Zeeland in de maand maart, zeeschilderijen van Rieks Hamminga in de maand april en maritieme schilderijen van Oudes, Jaarsma, Dekker, Groen, Peeters en anderen in de maanden mei en juni. Door lopend: maritieme en topogra fische prenten. Open: dinsdag tot en met za terdag van 13.30 tot 17 uur. De Spaanse kunstenaar Ma nel Marzo-Mart exposeert tot 15 april in galerie 'Ben Witte', Vlasmarkt 11 in Middelburg. Marzo-Mart is een graficus die zich de laatste jaren vooral met het maken van kleurenet sen heeft beziggehouden. Dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 uur tot 12.30 uur en van 13.30 uur tot 18.00 uur). De Haagse kunstenaars Theo van der Nahmer, Bram Roth en Ula van Ophuysen laten tot 1 juni ieder vier beeld houwwerken zien in de tuin van 'Inter Scaldes' te Kruinin- gen. 'Terra cotta' is de titel van de expositie van Italiaanse pot ten gemaakt door Lia Drost, die tot en met 13 april is te zien in 'De Vier Heemskinde ren' aan de Rotterdamse Kaai in Middelburg. Naast deze col lectie zijn er tevens bloemen te zien als palmen, hortensia's en luxusboompjes. Verder zijn schilderijen van Juul Kortekaas en kleurenet sen van Greet Lyklema te be zichtigen. (Opening 22 maart om 15.00 uur. Daarna donderdag tot en met zondag tussen 14 en 17 uur.) In het Centrum Nieuwe Mu ziek (Kloveniersdoelen, Ach ter de Houttuinen, Middel burg) exposeren de beeldend kunstenaars Ben Sleeuwen hoek en David van de Kop op woensdagavond en de midda gen van donderdag, vrijdag en zaterdag. In galerie 'De Wijnstock', Bel- linkstraat 32 in Middelburg, is tot en met 15 april een expositie te zien van vijftien 'eierschilders', die hun ver sierde eieren tentoonstellen. In dezelfde galerie exposeert Jet Linders-Meeuwis tot 26 april haar 'bloemencollages, natuurobjecten die bestaan uit gedroogde en geprepareer de bloemen en plantendelen. De openingstijden van de ex posities zijn: donderdag en vrijdag van 14.00 to 17.00 uur. Zaterdag van 11.00 tot 12.30 en van 14.00 uur tot 17.00 uur. In De Vleeshal in Middelburg wordt een tentoonstelling ge houden van Giulio Paolini, ge titeld 'abat-jour' (giochi proi- biti) met daarbij een serie van acht collages. De tentoonstelling loopt tot 27 april, dinsdag tot en met zater dag van 13 tot 17 uur en 's zondags van 14 tot 17 uur. In 'De Stenge' in Heinkens- zand heeft kunstichting De Kern tot 10 april een tentoon stelling van de beeldend kun stenaar Jan Wolffers. De voornaamste thema's in het werk van Wolffers zijn 'de dood', en onderwerpen die met de dood samenhangen. De kunstenaar exposeerde en kele jaren geleden als enige Nederlander op de 'Biennale' in Parijs. De tentoonstelling is geopend maandag tot en met vrijdag van 13.30 tot 17.00 uur en woensdag- en vrijdagavond van 18.00 uur tot 20.00 uur. De Vlissinger Geje Gaudelius exposeert tot 2 mei in de grote hal in het Streekziekenhuis Walcheren met surrealistische tekeningen en schilderijen. Het thema van deze expositie is Sur-action 2. De tentoon stelling is een vervoolg op Sur- action 1 die onlang in Hein- kenszand werd gehouden. De beeldend kunstenaar Mai ten Hendriks uit Doesburg ex poseert in galerie Bellamy 19, Deze voorlaatste tentoonstel ling in de reeks 'omtren schilderkunst' omvat naas recente schilderijen ook teke ningen. In galerie Bellamy 19 is vat zaterdag 5 april tot zaterdai 26 april een tentoonstelling ti zien van de Limburgse beel dend kunstenaar Pieter Deft sche. De expositie is de laatste in dt tentoonstellingreeks 'omtrent schilderkunst', en Defescht mag met zijn 64 jaar gerust eet 'nestor' genoemd worden, kunstenaar maakt deel uit vat de IJmuider Kring. (Bellamypark 19, Vlissingen Dinsdag tot en met vrijdag 1( tot 12.30 uur en 13.30 tot uur. Zaterdagen van 13 tot f; uur.) De 'jonge wilde' Gert de Graal exposeert tot 16 april in 'De Waeckende Boey', Stations straat 24 in Middelburg. Hij heeft zijn 'wonderlijke levensa vonturen' verwerkt in kleuren op papier. In het streekmuseum 'Het land van Axel' is van 2 tot en met 19 april een tentoonstel ling te zien van oude ansicht kaarten en fotokaarten var oud-Axel en de kernen Koe wacht en Zuiddorpe. De ten- - toonstelling is geopend iedere woensdag tot en met zaterdaj van 13 tot 17 uur. In Galerie Ilona Schmit, in Dorpsstraat in Kattendijke.ir tot en met 29 juni een exposi tie te zien van schilderijen var Jugenstil-plastieken. Het the ma van de tentoonstelling i de 'kosmische uitstraling' van bloempotten. (Vrijdag tot en met zondag van 14 tot 18 uur). Bij 'Foto Roland van Damme in Nieuw-Namen is van maart tot 21 mei werk te zieii van de uit Kloosterzande af komstige kunstenaar Etienne Blanckaert. De tekeningen zijn dagelijks te bezichtigen tijdens de winké- lopeningstijden. Jan Heijse Morgen (zaterdag! wordt in museum de Schotse huizen de expositie uit de nalatenschap van de schilder Jan Heijse geopend. Heijse behoorde tot de 'Dom- burgse kring' waarvan ook mensen als de schilder Toorop deel uitmaakten. De tentoonstelling in Veere heeft een uniek karakter: te zien zijn ongeveer veertig schilderijen, waarvan veel af komstig uit privé-collecties. Verder zijn er ook houtsnedes van Heijse te zien. De tentoon stelling wordt morgen om 15 uur geopend en is daarna te zien, dinsdag tot en met zater dag van 10 tot 17 uur.( toten met 17 mei) In stichting Etcetera, Steen- bergsestraat in Bergen op Zoom, exposeert tot en met 20 april de kunstenaar Piet Vloemans zijn olieverfschil derijen. kunstenaarscentrum In het Zeeuws Kunstenaarscentrum en de Zeeuwsche Bibliotheek in Middelburg is van 5 april (morgen) tot en met 1 mei een dubbele expositie te zien van de Joegoslavische schilder Viktor Majdandzic. De kunstenaar ging, na een periode van 'abstract expres sionisme' (1959-1965) langza merhand over op zijn huidige, systematische benadering van de structuur en het uitvoe ringsproces. (Opening: 5 april om 16 uur. Daarna dinsdag tot en met zondag van 14 tot 17 uur en donderdagavond van 19 tot 21 uur) In de maanden april en mei exposeert Jo Marinissen een deel van zijn foto's in de hal van de Rabobank in Middel burg. Het gaat onder meer om beelden van Walcheren, Zuid- Beveland en Zeeuwsch-Vlaan- deren, waarbij stemming en licht voor de accenten zorgen. Deze verkooptentoonstelling is op werkdagen geopend van 9.00 tot 16.00 uur, op donder dagavond van 19.00 tot 20.00 uur. De Rabobank is zowel toegankelijk vanuit Langevie- le als Korte Geere. De monumentale vormgever Joost Cords exposeert in Gale rie 66 in Oostburg met twee objecten. Een object van be ton uit 1985 getiteld 'Twee Zuilen' en een object van ijzer uit 1986 getiteld 'Vleugels'. Verder zijn foto's te zien van het decor voor de in 1985 ge produceerde voorstelling 'Blut am Halz der Katze' van Fass- binder in Enschede. De ten toonstelling duurt tot 28 april (Woensdag tot en met zondag van 14 tót 17 uur)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 12