Honderden videobanden in beslag genomen Industriebond bereidt acties in metaal voor Vondst bom bij graafwerk zeewering in Vlissingen Arbeidsinspectie bekijkt asbestuitstoot Hercules Oostkapellenaar twee dagen ten onrechte in politiecel MINISTERIE: NOG INTENSIEF OVERLEG Taxichauffeur rijdt in op groep paarden PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT f ll*#mm Inspraak [UURDERS ÏEZETTEN KANTOOR ONINGBOUW Buit vijf mille bij inbraak in garage Gespecialiseerd ONGERUSTHEID IN ARNEMUIDEN Gerommel „Niet angstig Telefoon ZE WOENSDAG 26 MAART 1986 TERNEUZEN - De politie heeft dinsdag in verschillende plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen een onderzoek ingesteld naar de verkoop van illegale videobanden. Zowel in Terneuzen, Hoek als Sas van Gent werden videobanden en opbergcassettes in beslag genomen en werd tegen de eigenaars proces-verbaal opgemaakt. In Terneuzen werden bij een servicestation van K. G. uit Philippine 20 illegale videobanden in beslag genomen en in de videotheek van A. G. 108 banden en 29 opbergcassettes. Eveneens in Terneuzen werden nog eens 64 banden in beslag genomen van de rijdende videobus van A. S. uit Breskens. In het video-verhuurbedrijf van H. D. uit Hoek werden 9 banden meegenomen en in de videotheek in Sas van Gent van J. R. uit Den Haag nog eens 98 videobanden en 29 opbergcassettes. Het onderzoek werd verricht door de gemeentepolitie in Terneuzen en de rijkspolitie groep Sas van Gent in samenwerking met de Stichting Video Veilig en het Buma Stemrecht. wpsi ~/r9r~yr «ww «mm»' m 'mm* ÉMifc- M MMKUSr «0 •m^ëMWÊ^ÊÊwm mjÊmm öhj» mmtm isMai l mmmm i Besluit lokale opslag van kernafval vertraagd Volgens de woordvoerder voert Win- semius nog 'intensief overleg' met onder meer de Centrale Organisatie voor Radioactief Afval (COVRA), die het opslagcomplex moet gaan behe ren. De bewindsman zal de Tweede Kamer binnenkort per brief op de hoogte stellen van de vertraging, zo bleek uit de woorden van de zegsman, die, vooruitlopend daarop, nog niet kon aangeven wat de precieze oorzaak is van het uitstel. Op de vraag of het besluit wellicht pas na de Kamerver kiezingen van mei valt antwoordde hij: „Die speculatie laat ik voor uw rekening". Het is niet uitgesloten dat de vertra ging een gevolg is van een kritisch rapport van de voorlopige commissie voor de milieu-effectrapportage. Daarin werd eind januari geconsta teerd dat een onderzoek van de CO VRA naar de milieu-effecten van een opslaggebouw op veel punten tekort schiet. Zo zouden de cijfers over de stralingsbelasting van de omgeving - zowel bij normaal bedrijf als bij een ongeluk - onvoldoende onderbouwd zijn. Volgens de met de Tweede Kamer afgesproken procedures moet diezelf de COVRA, nadat Winsemius een lokatie heeft uitgekozen, een op die plek toegesneden, zogenaamd loka- (Van onze Haagse redacteur) )EN HAAG - Er valt voorlopig géén beslissing van minister Winsemius (milieubeheer) te erwachten over de lokatie waar in de toekomst voor een periode van 50 tot 100 jaar het adioactief afval moet worden opgeslagen. Een woordvoerder van het ministerie van olkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer heeft verklaard dat 'op dit moment og niet is te melden wanneer de beslissing valt'. Hij liet er geen twijfel over bestaan dat 'het llemaal wat langer zal duren'. feet was de aanvankelijke bedoeling Jan de minister om de Tweede Kamer li eind januari of begin februari een Jkatiekeuze voor te leggen. Zoals jekend is de Kamer vorig jaar ak- loord gegaan met de bouw van nieu- le kerncentrales op voorwaarde dat |e problematiek van het kernafval |fdoende wordt opgelost. lERNEUZEN - Een kleine groep jiuurders heeft dinsdagavond laat net een verrassingsaanval het kan- loor van de woningbouwvereniging ferneuzen bezet. Met de bezetting vil de groep duidelijk maken niet te lijn gediend van de actie van het personeel van de bouwvereniging, lie vorige week directie en algemeen pestuur de toegang tot het kantoor en Be bedrijfsruimten ontzegde. „Geen jnkel schip kan varen zonder kapi- |ein en stuurman", aldus actieleider Sturm gisteravond. Èturm, woordvoerder van de groep pan ruim dertig huurders/leden die vorige week een algemene ledenver gadering eiste om de problemen bij de woningbouwvereniging op te klaren, kwam gisteravond via een raam het Kantoor aan de Industrieweg binnen. Hij nam daarmee bij verrassing het laandel over van het personeel dat begin vorige week de woningbouwver eniging bezette. De inval gebeurde om exact 9.43 uur. j/ia de voordeur liet Sturm vervolgens lijn mede-bezetters binnen: zes huur- pers, onder wie mevrouw A. Oskam kan de bewonerscommissie Oude- landse Hoeve. De zeven actievoerders waren gisteravond vast van plan de pacht in het kantoor van de bouwver eniging door te brengen. j.We hopen", aldus Sturm, „dat het personeel zo verstandig is om in te tien dat de bewoners het niet pikken pat een directeur zo maar buiten wordt gezet". De actievoerder zei na pe bezetting directeur H. Engelsma te nebben gebeld met de 'opdracht' in het kantoor van de woningbouwver eniging te verschijnen. Engelsma gaf daaraan gevolg, mede na overleg met voorzitter A. Janse. Engelsma: „Het leek ons beter hier panwzig te zijn om de actie in goede banen te leiden en eventuele escalatie |te voorkomen...". (Zie ook pagina 11) tiegebonden milieu-effectrapport op stellen, waarbij de gebruikelijke in spraakprocedures zullen worden ge volgd. Een inmiddels opgeheven speciale commissie onder leiding van oud commissaris van de koningin Geert- sema, heeft de minister in oktober vorig jaar geadviseerd het afval op te slaan in het Sloegebied of Moerdijk, waarbij een lichte voorkeur uitging naar het Sloegebied. Op de vraag of de in februari door de COVRA geuite voorkeur voor Moer dijk een rol speelt bij de uiteindelijke beslissing antwoordde Winsemius' zegsman: „De minister oriënteert zich breed en zal alle voor- en nadelen afwegen. Adviezen van derden zullen daarbij zeker een rol spelen". Een lid van het marinebewakingskorps bij de gedemonteerde vliegtuigbom en daarnaast de aanvuurladingwaarmee de springstof in de bom tot explosie wordt gebracht. Bij de poort van De Schelde in Vlissingen deelde de Industriebond FNV dinsdagmorgen pamfletten uit aan de werknemers. Toen wij een paar dagen gele den een te Wolphaartsdijk woonachtige collega belden over iets dringendskregen we om te beginnen zijn zoon Je- rom van elf aan de telefoon. We vroegen hem of zijn vader thuis was en hij bevestigde dat. Daarna hoorden we hem door het huis schallen. Luid genoeg om te horen, dat Jerom een ellendige grap over onze naam maakte. Na even wachten vervoegde zich een kindje met een heel klein stemmetje aan het toe stel. We informeerden naar haar naam en leeftijd en ze meldde, dat ze Brechtje heette en vier jaar was. We voerden een goed gesprek over leeftij den en groetten haar. Tenslotte kregen we dan toch de vader aan de lijn. Die ons liet weten, dat zijn dochter Margje heet en net twee jaar is geworden. Een prima man noor, die colle ga te Wolphaartsdijk. Maar een zeer slecht opvoe der, als u het ons vraagt. VLISSINGEN - De Industriebond FNV in Zeeland slijpt de messen. Dinsdag heeft de Industriebond bij de poorten van enkele bedrijven in Zeeland pamfletten verspreid, waar in de leden op de hoogte worden gesteld van de stand van zaken rond de gestrande cao-onderhandelingen in de metaalindustrie en de metaal nijverheid. Dinsdagavond werd in Goes de eerste van een serie van drie ledenvergaderingen gehouden om de actiebereidheid te peilen. Tijdens die - overigens matig bezochte - bijeen komst, kreeg de Industriebond carte blanche om acties voor te bereiden. Vanavond - woensdag - is er een dergelijke bijeenkomst in Sluiskil. Die vergadering wordt gehouden in het districtskantoor van de FNV en be gint om kwart voor acht. Donderdag avond beraden de Walcherse leden van de Industriebond FNV zich in het Anker in Vlissingen (aanvang even eens kwart voor acht) over de ontsta ne situatie. Districtsbestuurder Hans Vegting liet er dinsdagavond geen twijfel over bestaan, dat de werknemers in de metaalindustrie en metaalnijverheid alle registers moeten opentrekken om het werkgeversfront te doorbreken. Hij noemde het voorstellenpakket waarmee de werkgevers aan de onder handelingstafel zijn verschenen 'te minderwaardig om er een handteke ning onder te zetten'. Hij constateerde dinsdagavond, dat 'de werkgevers ons uitproberen'. „Wij zullen met een dui delijk antwoord moeten komen". komende weken in Nederland begint te rommelen en te rotzooien", zei hij dinsdagavond in Goes. „En ik ben er zeker van dat Zeeland zijn partijtje zal meeblazen in het landelijk verzet. De werkgevers tarten ons en dagen ons uit om te laten zien hoe groot onze kracht is. Nou, dat zullen wij hen heel duidelijk laten zien". De Industriebonden CNV en FNV hebben inmiddels ook (gezamenlijke) ledenvergaderingen uitgeschreven naar aanleiding van de verwikkelin gen rond de cao-onderhandelingen bij de Philips-bedrijven. Zoals bekend zijn de beide Industriebonden buiten spel gezet bij het cao-overleg bij Phi lips. De twee bonden accepteren niet 'dat achter hun rug om een slechte cao wordt afgesloten'. Voordat de beide bonden bij Philips in de slag gaan houden zij ledenberaad. Dat gebeurt maandag 7 april in Terneuzen en dinsdag 8 april in Middelburg. ZIERIKZEE - In de nacht van maan dag op dinsdag hebben onbekenden ingebroken in een garage bij de Nobel- poort in Zierikzee. De daders sloegen een raampje in en verschaften zich zo toegang tot het pand. Ze gingen er vandoor met drie autoradio's, éën cassetterecorder, éën kleurentelevisie en een videorecorder. De totale waar de van de gestolen apparaten is vijf duizend gulden. VLISSINGEN - De 19-jarige taxi chauffeur P. B. uit Vlissingen is in de nacht van maandag op dinsdagavond drie uur zwaar gewond geraakt bij een aanrijding met vijf Belgische trekpaarden die uit het weiland wa ren ontsnapt, bij de afrit van rijks weg 58 naar Ritthem. Twee paarden waren op slag dood. De drie andere konden later bijeen worden gedre ven, waarna bleek dat een er van zo ernstig was gewond, dat een dieren arts moest worden ingeschakeld. De taxichauffeur werd per de ambu lance naar het Bethesda-St. Joseph- ziekenhuis in Vlissingen gebracht, waar hij is opgenomen. Hij was in het donker ingereden op de groep paar den, die los op de rijweg liepen. Zijn auto werd daarbij vernield. Agenten van de Vlissingse en Middel burgse politie slaagden er gezamen lijk in de drie andere dieren in het weiland te drijven, in afwachting van de eigenaar G. S. uit Vlissingen. Een dierenarts heeft het gewonde paard ter plaatse behandeld. VLISSINGEN - De duik- en demon- teergroep van de Koninklijke marine in Vlissingen heeft dinsdagmiddag een Engelse vliegtuigbom van 500 pond gedemonteerd, die enkele uren tevoren was gevonden bij graafwerk zaamheden voor de verbreding van de zeewering aan de Zwanenburgse- weg in Vlissingen. Een draglinema chinist stootte op het projectiel uit de tweede wereldoorlog, dat aan de zeekant in de dijk lag. Daarop werd de politie gewaarschuwd, die de om geving afzette tot de demontage met behulp van de zogenaamde 'ra ketklem' achter de rug was. Na afloop bleek dat de bombuis al begon te kristaliseren, waardoor de springlading nog gevoeliger is dan normaal. Welk gevaar de machinist van de dragline heeft gelopen toen hij op de bom stootte is volgens luitenant ter zee H. J. B. Peeters niet te zeggen. „Er is altijd risico, maar dat kun je niet inschatten. Gelukkig is er nog nooit een bom ontploft, maar ik ben blij dat ze er niet mee hebben gesleept en het werk onmiddellijk hebben gestopt", aldus het hoofd van de duik- en demonteergroep in Vlissingen. De bom is na demontage, uitgevoerd door sergeant H. van Steyn, opgeno men door een bulldozer van het aan nemersbedrijf De Voogd uit Grijps- kerke, dat de werken aan de zeewe ring uitvoert in opdracht van het Waterschap Walcheren. „Dit is voor mij geen alledaags karwei. Het is allemaal prima gegaan, maar ik ben blij dat het achter de rug is", zei de bestuurder die het projectiel na de montage naar beneden bracht. Daar stond het explosievenvoertuig van de marine te wachten om de bom af te voeren naar het depot bij Ritthem. Het projectiel wordt waarschijnlijk volgende week op zee tot ontploffing gebracht. De werknemers van het aannemers bedrijf kwamen twee weken geleden ook al een vliegtuigraket van- klein formaat tegen. „We raken langzamer hand gespecialiseerd in dit werk", zegt uitvoerder J. Weezepoel uit Kats. „Het waterschap dacht aanvankelijk niet, dat er veel explosieven zouden liggen in de omgeving, omdat hier na de tweede wereldoorlog nog een dijk is aangelegd. Dan sta je toch vreemd te kijken, als je ineens dit tegenkomt. Maar gelukkig is het allemaal goed afgelopen. Je weet namelijk nooit wat die dingen doen....". MIDDELBURG - De arbeidsinspectie gaat een onderzoek instellen naar de uitstoot van asbest in de atmosfeer door het Middelburgs chemisch be drijf Hercules. De asbest zou vanuit de in 1980 stilgelegde DMT-fabriek van het bedrijf in de lucht terechtko men. De fabriek is geïsoleerd met een stof waarin asbest is verwerkt. Die isolatie wordt afgedekt met alumi nium platen maar door de leegstand is een aantal van die platen half afgebroken of gescheurd. De Arne- muidse PvdA-fractievoorzitter H. J. Balk bracht de zaak maandag aan het rollen door vragen in de gemeente raad. Balk vermoedt dat de in het isolatiemateriaal verwerkte asbest door ouderdom aan het verkruimelen is en zo in poedervorm door de wind )S|_ -- De stilgelegde DMT-fabriek van Hercules in Middelburg. De vakbondsbestuurder stelde dins dagavond vast dat de Industriebon den van de FNV en het CNV op één lijn zitten. De Industriebond CNV- Zeeland belegt woensdag 9 april in het Zuiderbaken in Middelburg een ledenvergadering. Volgens Vegting valt er aan acties nauwelijks te ontkomen. „Het staat als een paal boven water, dat het de MIDDELBURG - Het zat de Oostka pellenaar A. de V. vorig week don derdag niet mee. Net ontslagen uit de gevangenis kreeg hij via-via te horen dat de rijkspolitie van Valke- nisse hem alweer zocht. Dit keer omdat hij er van verdacht werd de dag voor kerst een taxi bij het Walcherse Buttinge in de sloot te hebben gereden, nadat hij onder bedreiging de chauffeur van zijn sleuteltjes had beroofd. Hij belde daarop naar het politiebureau voor nadere inlichtingen en werd gelijk opgehaald en in verzekerde bewa ring gesteld. Tot zaterdagmiddag zat hij daar vast. Toen bekende de 19-jarige Middelburgse taxichauf feur M.S. dat hij een valse verkla ring had afgelegd en zelf de auto in de sloot had gereden. De V. werd daarop direct vrijgelaten. De eenzijdige aanrijding vond vorig jaar plaats op de Middelburgseweg vlak voor Buttinge. De V., zijn vrien din en haar zevenjarig kind waren per taxi op weg van Oostkapelle naar Vlissingen. Door onbekende oorzaak schoot de auto van de weg en kwam geheel vernield in een daarnaast lopende sloot terecht. Aangenomen werd dat de jonge chauffeur door te hoge snelheid uit de bocht was gevlogen. Twee weken na het ongeval meldde zich echter één van de omwonenden bij de politie met het verhaal dat niet de chauffeur maar De V. had gereden. De getuige was vlak na het ongeval op de plek gearriveerd en had toen alleen De V. buiten de auto aange troffen. De V. had volgens hem on mogelijk op de passagiersplaats kunnen zitten omdat het portier aan die kant bekneld zat tegen een sloot- wand. De dag erop verscheen de taxichauffeur op het bureau met de mededeling dat De V. de auto in de sloot had gereden nadat hij hem onder bedreiging zijn sleutels had afgenomen. Het taxibedrijf klaagde De V. aan voor joy-riding. De rijkspolitie Valkenisse deed on dertussen verwoede pogingen De V. op te sporen. Het onderzoeksteam was al uitgebreid tot twee man. Pas in januari deed De V. opnieuw van (Slot zie pagina 10 kolom 5) wordt meegevoerd, richting Arne- muiden. In Arnemuiden maakt men zich intus sen ernstig bezorgd over de ontwikke lingen. „We willen nu exact weten wat er aan de hand is", zegt burgemeester M. M. Markusse. „Na overleg met onze deskundigen en desnoods een extern bureau, zullen we gaan kijken wat we er aan kunnen doen. De berichten die we hebben gehoord zijn van dien aard dat we er snel op in moeten spelen." Asbest werd tot voor enkele jaren terug vaak in isolatiemateriaal ver werkt. Toen vast kwam te staan welke desastreuze invloed de stof op de gezondheid heeft is er een aantal strenge bepalingen opgesteld voor mensen en bedrijven die met asbest werken. Wanneer er bijvoorbeeld bij sloopwerkzaamheden in een bedrijf asbesthouded materiaal moet worden verwijderd gebeurt dit altijd onder toezicht van de arbeidsinspectie. As- beststof kan bij regelmatig inhaleren verschillende longziekten veroorza ken. Die zogenaamde asbestose leidt uiteindelijk tot longkanker. „Voor asbestverwijdering hebben we een heel streng draaiboek", zegt dis trictshoofd C. Frankfoort van de ar beidsinspectie. „Slopen gebeurt in een afgesloten ruimte. De werkne mers zijn door speciale pakken be schermd. Met het vrijkomende mate riaal wordt ook heel voorzichtig om gesprongen. Het komt niet met de buitenlucht in aanraking. Of we dat kunnen garanderen? Ja, honderd pro cent zeker weet je het nooit. Maar we houden alles onder controle en voeren regelmatig metingen uit." yy Bij de Herculesfabriek zijn tot op heden nog geen naspeuringen ge daan. „We zullen een onderzoek in stellen", zegt Frankfoort. Hij ver moedt dat er in de DMT-fabriek „aan zienlijke hoeveelheden" isolatiema teriaal verwerkt zijn. Hij denkt ech ter dat de bevolking „niet angstig hoeft te zijn. Hoe eventueel vrijko mend materiaal verspreid wordt is niet bekend. Zowel Frankfoort als hoofdinspecteur G. J. Beyen van de regionale inspectie van de volksge zondheid voor de milieuhygiëne wij- (Slot zie pagina 10 kolom 7)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 9