Zieke ambtenaar kostte half miljoen Ziekteverzekering zonder sterilisatie, abortus en euthanasie PvdA wil duidelijkheid over het kabinetsberaad Vonnissen lang niet altijd uitgevoerd Arbeidsbureau controleert weinig of ww-er werk zoekt PLAN STAATSSECRETARIS VAN DER REIJDEN Senaat tegen enquêterecht minderheid "DA in Senaat: e weinig geld roor defensie Koningin lijdt rnder sociaal )eleid kabinet' 'echtbank: één [RA-lid uitleveren indere mag blijven WEGENS BESLUITELOOSHEID REKENKAMER KRITIEK REKENKAMER LEIDT TOT BOETEREGELING JUSTITIE BELT VOOR CELLEN PZC/ bin nen-buiten land 5 VOENSDAG 26 MAART 1986 )EN HAAG (GPD) - Eén ambtenaar die zich in juli 1978 ziek meldde, heeft de ;taal der Nederlanden sindsdien een half miljoen gulden teveel gekost. De tetrokken ambtenaar is al die jaren niet meer op zijn werk op het ministerie an sociale zaken verschenen, hoewel hij in 1979 al weer arbeidsgeschikt werd erklaard. Dat schandaaltje komt aan het licht in het verslag van de Wgemene Rekenkamer. len ambtenaar die ziek is, wordt na anderhalf jaar twintig procent gekort op ijn salaris. Dat is in dit geval niet gebeurd, omdat de betrokken ambtenaar in S79 door de bedrijfsarts weer genoeg gezond werd bevonden om zijn werk in een andere omgeving te hervatten. Een poging de ambtenaar op een andere afdeling te herplaatsen, mislukte in 1980 door „de onmogelijk te vervullen eisen van betrokkene"aldus de Algemene Rekenkamer. Eerdere kritiek van de Rekenkamer op de gang van zaken leidde ertoe dat de minister van sociale zaken in 1982 beloofde de ambtenaar te zullen ontslaan wegens „onbekwaamheid of ongeschiktheid". Ook dat gebeurde echter niet, zodat de ambtenaar zonder ooit weer aan het werk te zijn gegaan ruim zes jaar lang zijn volledig salaris heeft genoten. Fondspatiënt niet meer bij Vaste' apotheker JTRECHT (ANP) - Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) wil het bestaande iysteem van inschrijving op naam van ziekenfondsverzekerden bij apothekers laten ?ervallen en daarmee ook de netto-honorering per ingeschreven patiënt. In plaats daarvan ou een vergoeding per verrichting - een vast bedrag per recept - moeten komen. Ziekenfondsverzekerden kunnen hun geneesmiddelen dan halen in iedere apotheek die hun ichikt. )it blijkt uit een een adviesaanvraag het Centraal Orgaan Tarieven iezondheidszorg over nieuwe richtlij- len voor de tarieven van apothekers apotheekhoudende artsen. Voor potheekhoudende artsen wil Van der teijden het abonnementssysteem honorering per ingeschreven zieken- Dndsverzekerde) voorlopig handha- )EN HAAG (GPD) - Het CDA heeft in [e Eerste Kamer het kabinet verwe- en dat het de afgelopen jaren te reinig geld aan defensie heeft uitge- even. IDA-Senator De Vries rekende defen- ieminister De Ruiter voor, dat het ;abinet de laatste vier jaar zelfs de loelstelling uit het eigen regeerak- ;oord (2 procent groei) niet heeft ;ehaald. Gemiddeld zijn de defensie- litgaven de afgelopen vier jaar met 7 procent gestegen, aldus De Vries. )e Vries wees er voort op dat in de lefensienota van 1984 is beloofd, het lercentage 3 in 1987 te bereiken, lijn collega Van der Werff (WD) nerkte op te verwachten, dat in de ;omende defensiebegroting wordt litgegaan van 3 procent groei. Hij telde vast dat gelet op de materieel- :n personeeluitgaven de komende ja- en 3 procent waarschijnlijk te weinig ;al zijn. ven. De apothekers krijgen per recept voor particulier en ziekenfondsverze kerden dezelfde vergoeding. Het nieuwe systeem moet ervoor zor gen dat apothekers en apotheekhou dende artsen zo min mogelijk een rechtstreeks financieel belang hebben bij het verstrekken van geneesmidde len. Daarom wil de staatssecretaris bepaalde oneigenlijke vergoedingen voor het zogenaamde ondernemersri sico uit de tarieven halen. In 1984 was hiermee bij de apothekers een bedrag gemoeid van 35,9 miljoen gulden en bij de apotheekhoudende huisartsen van 4,6 miljoen. Verder wil de staatssecretaris een eind maken aan de mogelijkheid dat apothekers voor geneesmiddelen een hoger bedrag vergoed krijgen dan ze er zelf voor hebben betaald. Dat kan nu doordat de vergoedingen door ziekenfondsen en particulieren zijn gebaseerd op officiële prijslijsten, terwijl industrie en handel hun afne mers kortingen geven op die prijzen. Volgens de staatssecretaris levert dat voor de apothekers en apotheekhou dende artsen een fmanciëel voordeel op van ongeveer 50 miljoen gulden. Van der Reijden wil nu een goed controleerbaar systeem dat garan- AMSTERDAM iGPDi - Voor het geoe fend oog van een psycholoog is het \ddelijk dat Koningin Beatrix het wiet eens is met het regeringsbeleid rond de sociale zekerheid en de posi tie van de minima. Dat blijkt uit een \sychologische analyse van een aan tal troonredes die door de vorstin zijn 1 itgesproken. In het FNV-magazine, hef blad van de grootste Nederlandse takcentrale, stelt de Amsterdamse psychologe drs. A. Vrugt deze week baf de Koningin zichtbaar lijdt onder tommige teksten die ze van het kabi- lief op prinsjesdag moet voordragen. \rugt wordt door het blad omschre ven als een specialist op het gebied wan de „non-verbale communicatie" igezichtsuitdrukkingen, frommelen fan het papier waarop de toespraak Itaat en dergelijke). Zij ontdekte bij lie Koningin allerlei „spanningsver- Ichijnselen" tijdens het voorlezen van pe passages in de troonredes die handelen over de herziening van de tonale zekerheid en het beleid ten panzien van de minima. Het gaat paarbij vooral om versprekingen en pet niet aankijken van het publiek. Oj hei staatshoofd ook tegen de plaat- Iing van kruisraketten is, kon psycho logisch niet vastgesteld worden. AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank |n Amsterdam zal minister Korthals Altes van justitie adviseren IRA-lid Brendan Mcf. (34) uit te leveren aan het Verenigd Koninkrijk. Het 30-jari- ke IRA-lid Gerard K. daarentegen noet volgens de Amsterdamse recht bank niet worden uitgeleverd. Dit kas dinsdag de uitspraak in de uitle- f'eringsprocedure voor de rechtbank |n Amsterdam. Be IRA-leden Brendan Mcf. en Ge ard K. werden op 16 januari dit jaar Amsterdam aangehouden in bezit an een container vol wapens. Ze aren in 1983 samen met 36 andere edetineerden ontsnapt uit de Maze- evangenis in Belfast, waar zij een evenslange gevangenisstraf (25 jaar) itzaten. Na de aanhouding in Am- terdam vroeg het Verenigd Konink- ijk onmiddellijk om uitlevering van eide IRA-leden. ederland kan de IRA-leden niet om olitieke delicten uitleveren wel voor ogenaamde commune delicten. De echtbank in Amsterdam oordeelde in zaak van Mcf. dat het gooien van en bom door dit IRA-lid in een café Belfast, geen politiek delict is. e uitlevering van K. daarentegen chtte de rechtbank ontoelaatbaar, it omdat het tot ontploffing brengen an explosieven volgens de Britse wet 1973 (toen K. veroordeeld werd) nog een grond was waarop uitlevering on worden toegestaan. DEN HAAG (ANP) - Mensen die principiële bezwaren hebben tegen abortus, euthanasie en sterilisatie kunnen bin nenkort een ziektekos tenverzekering afslui ten die dergelijke ingre pen nadrukkelijk van vergoeding uitzondert. De Nederlandse Patiën ten Vereniging (13.000 leden) heeft daartoe de Stichting pro-life ziek tekostenvoorziening" opgericht die een sa menwerkingsovereen komst is aangegaan met VZVZ-Providentia Ziek tekosten in Amsterdam. Doel van de stichting is het bevorderen van „de onvoorwaardelijke be scherming van het men selijk leven". Daarom zal de nieuwe verzeke ring levensbeëindigende en levensbedreigende maatregelen niet ver goeden, evenmin als be handelingen en midde len die geen verband houden met ziekte en genezing zoals bijvoor beeld anticonceptiva. De kosten van reageer buisbevruchting en van vaccinaties ter voorko ming van ziekten zijn ook niet gedekt. In de polis is een aantal alternatieve geneeswij zen opgenomen: behan delingen door homeopa thische artsen, natuur- artsen, Moermanartsen, enzymtherapeuten, ma- nueeltherapeuten en chiropractors. Maar behandelingen door magnetiseurs of antroposofen worden niet vergoed, omdat de ze geneeswijzen „een occulte of filosofische achtergrond" hebben die de stichting afwijst. deert dat de lijstprijzen ook werkelijk in rekening worden gebracht. Het is de bedoeling dat de ministeries van WVC en van Economische Zaken daar met industrie en groothandel harde afspraken over maken in de vorm van privaatrechtelijke overeenkomsten. Het bedrijfsleven gaat daarmee in principe akkoord. De voorzitter van de apothekersorga nisatie KNMP, drs. A.B. Cox, noemde het grootste deel van de voorstellen van de staatssecretaris „echt onac ceptabel en in deze vorm eigenlijk onbehoorlijk". De nu voorgestelde toeslag per voor geschreven geneesmiddel ter vergoe ding van het honorarium en de prak- tijkkosten van de apotheker brengt volgens Cox een absoluut ongewenst economisch element in de tarief structuur, aangezien het inkomen van de apotheker dan afhankelijk wordt van het aantal „verrichtin gen". De organisaties van huisartsen en apothekers, de LHV en de KNMP, hebben in brieven aan de vaste ka mercommissie voor volksgezondheid verklaard dat ze er „onthutst" over zijn, dat staatssecretaris Van der Reij den (WVC) het akkoord dat ze een jaar geleden over de geneesmiddelenvoor ziening hebben gesloten, in feite ver werpt. Het akkoord regelt de verdeling van de „werkgebieden" van apothekers en apotheekhoudende huisartsen. Het zou een eind moeten maken aan de al tien jaar durende strijd over de geneesmiddelenvoorziening op het platteland. Het kan alleen worden uitgevoerd als het wordt opgenomen in een wettelijke regeling en daar voelt de staatssecretaris niets voor. Andrew trouwt 23 juli Het huwelijk van prins Andrew, tweede zoon van koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh, en Sarah Fer guson, wordt op woensdag 23 juli gesloten in Westminster Abbey in Londen. Dit heeft het hof in de Britse hoofdstad dinsdag bekendgemaakt. GRONINGEN (ANP) - Onder het motto studenten lopen warm voor bewegingswetenschappen" hebben 35 a 40 studenten bewegingswetenschappen van de Rijksuniversiteit Groningen dinsdag een protestgymnastiekles in de buitenlucht gehouden. Daarmee wilden ze pleiten voor het voortbestaan van hun studie. Als vrije, volledige studie moet bewegingswetenschappen in Groningen van minister Deetman van onderwijs per 1 april stoppen. Een definitieve beslissing is nog niet gevallen. DEN HAAG (GPD) - Oppositieleider Den Uyl wil direct na de paasvakan tie premier Lubbers opheldering vra gen over het mislukte kabinetsbe raad van deze week. Hij wil weten waarom het beraad over de bezuini gingen voor 1987 ook na vijf speciale bijeenkomsten van het kabinet niet tot resultaat heeft geleid. Den Uyl kondigde dinsdag ook aan dat de PvdA-fractie van plan is op nieuw het (eerder dit jaar verworpen) initiatiefwetsontwerp voor een ver mindering van aftrekposten voor be drijven in te dienen. Hij denkt niet dat het kabinet nog voor de verkiezingen maatregelen op dit terrein zal kunnen nemen. Een jaar vertraging leidt tot twee miljard minder inkomsten voor de schatkist, becijferde hij. De PvdA vindt verder dat de subsidie regeling voor investeringen beperkt kan worden. Voorts bepleit de PvdA een tijdelijke heffing op de benzine- en dieselaccijns om de snelle daling van de prijs op te vangen. Zodra de olie prijs weer stijgt zou de heffing vermin derd en later afgeschaft kunnen wor- Bijdrage Minister van buiten landse zaken Van den Broek heeft de commissaris-generaal Giacomelli van de UNRWA, de VN-organisatie die scholing, medische hulp en welzijns voorzieningen verschaft aan Pale- stijnse vluchtelingen, 5,06 miljoen gul den toegezegd als bijdrage voor 1986. Verleden jaar gaf Nederland 4,96 mil joen gulden plus een eenmalige bij drage van één miljoen om een begro tingstekort van de UNRWA te dek ken. De Nederlandse bijdrage is onge veer één procent van de UNRWA- begroting. den. De socialisten zijn ook geen tegenstander van een verhoging van beide tarieven van de btw. Den Uyl noemde het beangstigend om te zien hoe dadeloos het kabinet is/ Ook onder burgers en bedrijfsleven heerst onzekerheid over de maatrege len die na de verkiezingen genomen worden. De president van de Algemene Rekenkamer, de heer F. G. Kordes heeft gisteren het jaarverslag 1985 overhandigd aan Tweede Kamervoorzitter Dolman (rechts). DEN HAAG (ANP) - Bevelen tot ar restatie van mensen die een geldboe te niet hebben betaald worden in een verontrustend aantal gevallen niet tenuitvoergelegd. Dit constateert de Algemene rekenkamer in haar jaarverslag over 1985. In 1984 werden van de 133.000 door de parketpolitie ontvangen arrestatiebe velen er 55.000 tenuitvoergelegd. In de jaren ervoor was de situatie nauwe lijks beter. Cijfers over arrestaties door gemeente- of rijkspolitie zijn niet beschikbaar. Als geen arrestatie plaatsvindt komt het arrestatiebevel terug bij het parket en wordt de veroordeelde gesignaleerd in het op sporingsregister. De veroordeelde is er dan vrij zeker de dans te ontsprin gen, zo heeft de werkgroep van Gend eerder vastgesteld. De Rekenkamer merkt verder op dat het geregeld blijkt voor te komen dat een veroordeelde die zijn geldboete niet heeft voldaan wordt gearresteerd en vervolgens wegens gebrek aan cel ruimte naar huis wordt gestuurd. Dat tast de geloofwaardigheid van het politie-optreden aan, aldus het colle ge. De Rekenkamer is voor enkele geval len die de aandacht hebben getrok ken nagegaan of er celruimte beschik baar was voor personen die in voorlo pige hechtenis waren genomen en die wegens gebrek aan celruimte naar huis zijn gestuurd. Het gaat hierbij om zwaardere gevallen met de hoog ste „insluitingsprioriteit". Het bleek volgens het college dat in de periode begin 1984 tot midden 1985 in al deze gevallen elders in het land cellen beschikbaar waren om deze arrestanten - eventueel tijdelijk- te huisvesten. De leegstand op piek- dagen in de huizen van bewaring was samen gemiddeld twee procent of 50 cellen. DEN HAAG (GPD) - De Eerste Kamer zal het wetsvoorstel dat een eemder- de minderheid van het parlement het recht geeft een parlementaire in te stellen, zo goed als zeker verwerpen. Woordvoerders van CDA en VVD, die samen 43 van de 75 zetels in de Eerste Kamer bezetten, zeiden dinsdag dat de grootst mogelijkheid meerderheid van hun fracties tegen het wetsont werp zal stemmen. Vanavond wordt over het voorstel gestemd. De Eerste Kamer debatteerde giste ren over het wetsontwerp van de Tweede Kamerleden Van der Burg (CDA) en Stoffelen (PvdA), dat vorige maand door de Tweede Kamer werd aanvaard en aan 50 leden van de Tweede Kamer of 25 leden van de Eerste Kamer het recht gunt een onderzoek te doen instellen naar de handel en wandel van regering en parlement. Volgens de huidige wet kan een dergelijk onderzoek alleen plaatsvinden als een meerderheid van tweederde van een van beide Kamers daartoe besluit. DEN HAAG (GPD) - De Gewestelijke Arbeidsbureaus moeten beter contro leren of uitkeringsgerechtigden vol doende hun best doen om weer werk te vinden. Ook moeten de arbeidsbu reaus de bedrijfsvereniging of ge meentelijke sociale dienst op de hoogte stellen wanneer een uitke ringsgerechtigde niet of nauwelijks meer solliciteert. De bedrijfsvereni ging of sociale dienst kan de uitke ring dan voor straf verlagen of stop zetten. Dat stelt de Algemene Rekenkamer in haar jaarlijks rapport over de con trole op de besteding van overheids gelden. Eén van de gevolgen van de kritiek van de Rekenkamer, zo blijkt uit het rapport, is dat het ministerie van sociale zaken inmiddels het plan heeft opgevat landelijk vast te stellen welke straf er opgelegd moet worden aan werklozen die zich onvoldoende houden aan de sollicitatieplicht. Staatssecretaris De Graaf vindt dat werklozen die vergeten hun inschrij ving bij het arbeidsbureau te verlen gen, per maand vijftig gulden op hun uitkering gekort moeten worden. On voldoende solliciteren levert een straf korting op van 100 gulden en het weigeren van passende arbeid leidt tot een korting op de uitkering van 200 gulden per maand, aldus de plan nen van de staatssecretaris. Bijna alle belastinginspecties heb ben volgens de Algemene Rekenka mer een tekort aan personeel. Het tekort aan gekwalificeerde mede werkers komt op het bordje van de lagere ambtenaren. Lager gekwalifi ceerde ambtenaren moeten veel werk verrichten dat boven hun opleidings niveau ligt. Dat komt uiteraard de kwaliteit van de aanslagregeling en de controle niet ten goede. De doelstelling van het kabinet om 1,5 procent van het netto nationaal inkomen aan ontwikkelingssamen werking te besteden is de afgelopen jaren niet gehaald en dat zal ook achteraf niet gebeuren. Dat is een gevolg van de beslissing van de ministers Schoo (Ontwikke lingssamenwerking) en Ruding(Fi nanciën) om het zogenaamde stuw meer van in die jaren begrote maar nog niet uitgegeven hulpgelden te laten vervallen. Ten onrechte heeft Schoo het voorts doen voorkomen alsof de Algemene Rekenkamer haar feitelijk heeft verplicht het stuwmeer op te heffen, aldus de Rekenkamer. Minister van economische zaken Van Aardenne krijgt ook in het nieuwe rapport van de Algemene Rekenka mer het verwijt de Tweede Kamer te weinig te hebben ingelicht over het beleid inzake steunmaatregelen aan bedrijven. „Hoewel de Rekenkamer er begrip voor heeft dat de minister behoefte heeft aan een zekere beleidsruimte, meent zij dat te vaak van de opzet van steunmaatregelen is afgeweken zon der dat de Tweede Kamer hierover werd ingelicht", aldus het rapport. Bovendien veroorzaakt deze grote be leidsruimte onzekerheid bij de aan vragers van de steun. Als meest voor de hand liggend voor beeld is ook de Algemene Rekenka mer in haar jaarlijkse onderzoek naar de uitgaven van 's Rijks financiën gestuit op de verwikkelingen rond het voormalige scheepsbouwconcern RSV. DEN HAAG (GPD) - Justitie heeft maatregelen getroffen om te voorko men dat verdachten van misdrijven wegens gebrek aan celruimte naar huis moeten worden gestuurd. De directie Gevangeniswezen belt twee keer per dag alle rechtbank-arrondis sementen en alle strafinrichtingen af om te horen waar cellen beschikbaar zijn. Met die mededeling reageerde staats- scretaris V. Korte-van Hemel van Jus titie gisteravond op de kritiek van de Algemene Rekenkamer op het niet efficient gebruiken van celruimte. Volgens de staatssecretaris wordt er ook hard gewerkt om het aantal men sen dat, bijvoorbeeld na het niet- betalen van boeten, voor vervangende hechtenis in aanmerking komt, ook daadwerkelijk vast te zetten. AMSTERDAM (ANP/RTR/DPA) - De koers van de Amerikaanse dollar vertoont sinds het week einde een sterk stijgende lijn. Maandag was er al een koers winst van ruim vier cent en dinsdag kwam daar nog eens ongeveer zes cent bovenop. Op de wisselmarkt in Amster dam werd dinsdag voor de dollar een officiële middenkoers vast gesteld van 2,6155 gulden, ruim drie cent meer dan de 2,5840 gulden van maandag. In de loop van de middag steeg de koers verder tot omstreeks 2,6420 gul den bij het slot van de handel. De Nederlandse banken hebben hun advieskoersen met drie cent verhoogd tot 2,67 gulden bij ver koop van dollars en 2,55 gulden bij aankoop daarvan. Valutahandelaren noemden een aantal oorzaken voor de forse koerswinst. In de eerste plaats is dat het algemene gevoel dat Japan en de Verenigde Staten van oordeel zijn dat de dollar koers niet verder omlaag moet. Verder speelden de vijandelijk heden tussen de VS en Libië een rol. In tijden van politieke span ning hebben beleggers de nei ging te kiezen voor de dollar als „veilig toevluchtsoord". Een an dere gunstige factor voor de dol lar was de bekendmaking in de loop van de middag dat de con sumentenprijzen in de VS vorige maand met 0,4 procent zijn ge daald. Het was de eerste daling sinds december 1982.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 5