...eindelijk weer eens een echte... sterkere autoband met aramidevezels opbergsysteem cassettebandjes PZC/ vrijdagkrant autohuur kan veel goedkoper 1( gewone mail art zicht op acolye kleurenetsen beelden buiten sleeuwenhoek wieringa 'de wijnstok' etsen 'de kern' heemskinderen pier re degen etcetera bellamy 19 waeckende boe de spinne wenen VRIJDAG 21 MAART 1986 alfa 75 Wie van lekker eten houdt zal het ook op prijs stellen als het tenminste in een restau rant gebeurt, dat de bediening prettig is, de entourage aange naam en alles niet alleen goed oogt maar ook werkelijk zo smaakt. En als na afloop de rekening van dat genoeglijk uitje ook nog meevalt, dan ga je zo'n adres aanbevelen. Dat is haast een culinair ru briekje aan het worden, al zien we door de foto en de kop boven dit verhaal dat het over iets anders gaat. De Alfa 75 kan door het omzetten van synoniemen in de technische zin, met recht aanspraak maken op voren staande inleiding. We konden langdurig met deze - eindelijk weer eens échte - Alfa rondrijden en menig stukje kri tiek dat sinds de verschijning van de Alfasud nog voortwoe kerde, was langzaam aan het verdwijnen. Nemen we als eerste het schake len, niet het vlotste punt de laatste jaren bij Alfa, maar bij de 75 is de hakerige klap in 1 en soms in 2 verdwenen. Je hebt een stevige (houten)knop en di to pook in de rechterknuist, waarmee de 5-bak wordt be diend alsof je op de bok van een hijskraan zit. Robuustheid alom en toch een directe bediening die heel soepeitjes gaat. De vijf zit niet te ver weg en de achter uit pak je direct rechtsachter. De 128 pk vermogen die eruit dit 2 Itr type komen (er is ook een 1.8 van 120 pk) zijn bij 5400 tr/min goed te horen. Een wat ronkerig geluid, dat bij het stij gen van de snelheid niet meer zo hinderlijk is. En voor wie van een 'sportief geluidje' houdt, is de Alfa 75 een uitkomst, want met zijn heerlijke wegkarakter leent hij zich wel voor wat gooi en-smijtwerk, waarbij de deci bellen laag in de versnellingen lekker kunnen opklinken. Voor het gewone werk is de Alfa natuurlijk ook geschikt en dan blijkt het een snelle ras- Italiaanse auto, waarin je pret tig zit en na een lange rit niet gebroken uitstapt. Bij 100/120 Binnen tien jaar moet het mo gelijk zijn een autoband te ma ken die - door versterking met aramide- of polytheenvezels in plaats van staalkoorden - niet kan klappen en minstens twee maal zoveel kilometers mee gaat als de huidige autoband. Deze voorspelling liet ing. G. Hamm van TNO zich dinsdag ontlokken tijdens een lunchbij- eenkomst van Kring Oost van het Nederlands Textielinsti- tuut. Volgens Hamm, verbonden aan het Kunststoffen- en Rubberin stituut TNO in Delft, zal de komende jaren een sterke groei optreden in het verbruik van geavanceerde vezels. Niet alleen in de vliegtuigbouw, maar ook in de automobielindustrie en de machinebouw zullen steeds meer met hoogwaardige vezels versterkte materialen worden toegepast vanwege de gunstige Alfa 75 maakt oude smaak weer los. km-u knort hij er lekker op los en op die momenten dat je even wat extra's nodig hebt, haalt de 5e versnelling na het eerste tikje dieper op het gaspedaal nog met gemak een dót vermo gen uit de motor. De zit achter het stuur, dat verstelbaar is, laat zich indivi dueel goed op peil brengen. Wat nog te wensen over is blijkt een hoogteverstelling van de stoel. Lange mensen zitten wat te hoog en kortere mensen zullen zich ongetwijfeld wat verzopen voelen. Die hebben dan nog een extra ongemak door het ontbre ken van goed zicht door de achterruit en de markering van de achterzijde. Daar heb je als persoon met echt wel wat lengte in huis, niet zoveel hinder van, maar het blijft bij parkeren met paaltjes en zo toch goed oplet ten. Het zicht door de achteruitkijk spiegel is beperkt door de op stelling van de achterruit en zijn grootte. Een extra buitenspiegel zou handig zijn in dit geval. De linkerspiegel is van binnenuit verstelbaar en groot genoeg. Het dashboard is helder opge steld: links grote toerenteller, dan snelheidsmeter, twee klei nere metertjes boven elkaar voor benzine en watertempera tuur en als laatste een oliedruk- metertje. En alle wijzers lopen van links naar rechts en zijn gewoon wit. Links en rechts van het klok- kenhuis de knoppen voor alarm- lichten, mistlicht en achterruit verwarming. Boven de middel ste twee luchtroosters zit een wat moeilijk werkende tripcom puter, waarbij je in die koude dagen wel profijt had van de buitentemperatuurmeter. Wist je tenminste of het nog kon vriezen. De knoppen voor de ventilatie zijn duidelijk, maar voorzien niet in een stand war me voeten en fris hoofd. Voor de rest is de ventilatie en verwar ming prima en heeft voldoende capaciteit. Dashboardlade en een open vak daarboven met in de midden console nog wat vakken maken er niet een auto van waar je veel los spul mee in kunt meenemen. Het middenvak ter hoogte van die rare handrem is nog moeilijk in het gebuik ook. Ruimte voor wat vakken of tassen aan de portieren lijkt me nog wel voor radig. Net zoals die lastige par- keerrem hou ik ook niet van die vlakliggende portierdrukknop pen om binnen te komen. Ge woon een greep of een handle waar je met vier vingers of je hele hand houvast aan hebt, dat is het. Wat rijdt deze Alfa 75 fijn zeg, het loopt op wieltjes zou je gewoon zeggen. Iets onder- stuurd en net dat extra beetje strafheid dat hem iets sportie ver op de benen houdt: je kan er mee lezen en schrijven. Geen onzekerheden in snelle bochten, gewoon gas erop houden en met heel af en toe ietwat tegenstuur dat 'Alflsti-gevoel' krijgen. Moet er geremd worden dan zijn de vier schijfremmen puikwerken- de hulpmiddelen, die de zaak strak in het gareel houden, zon der de geringste vraag van 'red den we dat wel?' Ruimte is de auto is royaal, met een brede driezitsbank en een kofferbak waar heel wat in kan. De Alfa 75 ziet er niet al te opvallend uit in mijn ogen. Maar in de ogen van 'buiten staanders' kennelijk weer wel, want talrijk waren de draaien de nekken weer die hem her kenden tussen het eenvormige blik van alledag. Het markante zit hem vooral in de wat door getrokken hoge achterkant die niet zo hoekig is. Tijdens de hele rit kwam deze Alfa rond de 1:10 uit en dat is voor de gele verde prestaties, hij kan 195 km/h, goed te noemen. Ook goed is de prijs van net geen 35 mille, waarvoor een zeer com plete (o.m. getint glas, centrale deurvergrendeling, koplamp sproeiers, automatische voor zijramen-bediening) auto wordt geleverd. SIEM LEEUWENKAMP mechanische eigenschappen in combinatie met een laag ge wicht. De verwerking van de vezels geeft evenwel nog proble men: koolstof is erg bros en aramide erg taai. Gezien de goede thermische ei genschappen ziet Hamm voor de aramide-vezel (de Kevlar van Dupont en de Twaron van Akzo vooral toepassingsmogelijkhe den in beschermende kleding en daarnaast, via composieten, in pantserplaten, kabels en als ver vanging van asbest. Een 'nieuw komer' waarover officieel nog niet zoveel bekend is, is de poly- theenvezel die DSM bezig is commercieel te ontwikkelen. Een lage dichtheid is een bijzon dere eigenschap van deze vezel die zich daarom bij uitstek leent voor de fabricage van drijvend doek. „Polytheen gaat tot één van de meest geavanceerde ve zels behoren", was een andere voorspelling van Hamm. Trilvrij opbergsysteem voor cassettebandjes. Met een vingertipbediening gaat de lade open en is de cassette uit te nemen. /mporteur Sluyter BV uit Utrecht brengt onder de naam Fischer C-BOX een slag- vast en splintervrij kunststoj opbergsysteem voor cassette bandjes in de handel. Het inte rieur van de (naar keus 4 tlm 18 laden is bekleed met een schuimrubberen strip en een spoelvergrendeling. De banden rammelen dus niet en rollen in het opbergsysteem niet af. Er is een type dat past in de daar voor bestemde openingen van het dashboard van bepaalde autotypen vanaf 58,-), univer seel type met zes laden voor hangende of staande montage (f 59,50) en voor grotere voertui gen met 18 laden en extra op bergruimte (f 196,50). Op het huren van een auto voor vakantie doeleinden kan men veel besparen, zegt de Consu mentenbond. Wie de moeite neemt de tarie ven van de grote interna tionale bedrijven naast elkaar te leggen ziet ver schillen van honderden guldens. In de Consu mentenreisgids worden de prijzen van Hertz, Avis, Interrent Holland en Europcar met elkaar vergeleken. In het alge meen is autohuren be paald niet goedkoop. De bond kwam dus grote verschillen tegen: van f 150 voor drie dagen auto huur in de laagste cate gorie in Tunesië tot zelfs meer dan f 300 voor een week in Marokko. Over de hele linie is geen van de vier internationale verhuurbedrijven de goedkoopste of duurste. Dat geldt ook voor de tarieven van reisorgani satoren waar men voor dit doel terecht kan. Vergelijken blijft altijd geboden, meent de bond. Voor men besluit een au to te huren is het nuttig na te gaan of op de plaats van bestemming niet makkelijk en goedkoper van het openbaar ver voer gebruik kan worden gemaakt. Wie twijfelt kan voor alle zekerheid alvast een reservering la ten verzorgen die tot niets verplicht. Zelfs als gebruikt wordt gemaakt van het voorde ligste tarief en de goed koopste maatschappij is autohuren een kostbare zaak, mede gezien de vele bijkomende kosten. Wie zeker weet dat hij-zij een auto wil huren is meestal voordeliger uit de kwes tie in Nederland al te regelen. Wie voor vlucht en-of verblijf gebruik maakt van het aanbod van een reisorganisator doet er goed aan daar naar de mogelijkheid van autohuur te vragen. Los daarvan kan het zijn nut hebben de reispro gramma's na te kijken op speciale aanbiedingen van extra voordelige of zelfs gratis autohuur. Wat de diverse landen betreft, Finland spant de kroon, maar ook Marok ko, Tunesië, Noorwegen en Frankrijk zijn duur; Israël en Zweden wat minder. Relatief goed koop zijn Malta en Portu gal. In de Consumenten reisgids worden de voor- en nadelen van huur ter plaatse belicht. elektronische landkaart Een heel slim systeem om van elke plaats in Neder land uit naar enig ander punt in het land de juiste route op papier te krijgen. Tele Atlas, Helvoirtseweg 1 in Vught stond de afgelopen Bedrijfs auto RAI op een niet opval lend plekje op het balcon met een klein standje. Maar de firma doet inmiddels al grote zaken met o.m. het routegelei dingssysteem van Philips (Ca- rin) en landen als Duitsland, Oostenrijk, België en Frank rijk worden eerdaags ook in het databestand van Tele At las opgenomen. Waar dient het automatisch werkende atlassysteem voor? Op de eerste plaats geeft het up-to-date routebeschrijving inclusief knelpunten zoals berpgassen, grensovergangen, omleidingen e.d. De afstan deninformatie is steeds voor handen en daarmee de bijbe horende rijtijden. Nederland staat zo op een stukje Com pact Disc waarbij naar wens van de klant de 5400 plaatsen met hun best toegankelijke routes vanuit elk denkbaar punt kunnen zijn opgeslagen. Een transportbedrijf kan zo vanuit diverse regionale kan toren goede offertes maken m.b.t. km/kostprijzen, declara ties van woon-werkverkeer. controleren en tal van zaken calculeren. De CD van Tele Atlas wordt gekopppeld aan een monitor, drukmachine dan wel Video tex waar middels een monitor en/of printer de gegevens te voorschijn komen. Wie niet de Compact Disc wil huren kan ook via Viditel in het bestand van Tele Atlas techt. Daarin zit inmiddels Tele Route Hol land en Tele Route België/ Luxemburg. In de loop van dit jaar volgt Tele Route Europa met alle grensovergangen en ferryhavens van 21 landen plus de afstanden naar en van een twintigtal grotere plaat sen binnen die landen. Veel gegevens over routes, af standen en dergelijke wegin- formatie staat ook op papier, maar dat is vaak een vreselijk tijdrovend zoekwerk. Tele At las denkt de abonnees op het system een besparing te kun nen bieden door efficiënte pre sentatie a la minute en een effectieve kostprijscontrole. De toekomst, zoals die ook al eens door een topman bij Phi lips Audio is geschetst, van de actuele wegsituatie op schrift in de auto via de radio/CD- speler en een printertje, ligt zeer dichtbij. De bestuurder toetst plaats van bestemming in en even later rolt op papier of verschijnt op een klein beeldschermpje de route, af stand en de tijd die nodig is om er te komen. In 'Galerie 66', Oude Stad 66 te Oostburg, wordt tot 24 maart een tentoonstelling gehouden van mail-art met als thema: Artists revolution 1986. Gale rie 66 werkte voor dit project samen met Helen Heaven, Pa trick T and Artfoot en de National endowment for the Arts. Zij nodigden 365 mail- art-kunstenaars uit om ieder op eigen manier de artistieke revolutie te verbeelden. Het resultaat moest op heel kleine afmeting: 5,2 bij 5,2 centime ter. De galerie is open: van woens dag tot en met zondag van 14 tot 17 uur. De officiële opening is vastgesteld op zaterdag 1 maart te 16 ure. Galerie Esprit in Clinge (Gra venstraat 99) presenteert tot en met 9 april de tentoonstel ling 'Zicht op Zeeland'. Der tien kunstenaars geven hun kijk op Zeeland: Herman Bis- schóp, Leon de Buck, Joop Dam, Henny Huser, Joop Kol- laard, Hugo Metsers, Nelly van Nieuwenhuizen, Marcel Rob- be, Ferdinand Slock, Trees Verwilligen, Jenneke Weij- land, Karei Weijland en Krijn Doolaard. Henk Koch, direc teur van de Zeeuwse Culturele Raad, opent de expositie mor gen, zaterdag, om 20.00 uur. Geopend: alle dagen behal ve dinsdag van 13.30 tot 18 uur. De Vlissinge galerie 'De Blaeue Acolye' (Bellamypark 22) richt zich de komende maanden speciaal op de zeezij de met exposities van oude (zee (kaarten en prenten van Zeeland in de maand maart, zeeschilderijen van Rieks Hamminga in de maand april en maritieme schilderijen van Oudes, Jaarsma, Dekker, Groen, Peeters en anderen in de maanden mei en juni. Door lopend: maritieme en topogra fische prenten. Open: dinsdag tot en met za terdag van 13.30 tot 17 uur. De Spaanse kunstenaar Manel Marzo-Mart exposeert van II maart tot 15 april in galerie 'Ben Witte', Vlasmarkt 11 in Middelburg. Marzo-Mart is een graficus die zich de laatste jaren vooral met het maken van kleurenet sen heeft beziggehouden. Dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 uur tot 12.30 uur en van 13.30 uur tot 18.00 uur). De Haagse kunstenaars Theo van der Nahmer, Bram Roth en Ula van ophuysen laten vanaf morgen zaterdag tot 1 juni ieder vier beeld houwwerken zien in de tuin van 'Inter Scaldes' te Kruinin- gen. In het Centrum Nieuwe Mu ziek (Kloveniersdoelen, Ach ter de Houttuinen, Middel burg) exposeren de beeldend kunstenaars Ben Sleeuwen hoek en David van de Kop op woensdagavond en de midda gen van donderdag, vrijdag en zaterdag. Eddy Wieringa exposeert tot en met 28 maart olieverfschil derijen in Rabobank aan de Langeviele in Middelburg. Wieringa (1922) deed de Aca demie voor Beeldende kun sten in Groningen en was tot 1982 werkzaam in het onder wijs (creatieve vakken en re clame). Hij exposeerde vele malen in en buiten Zeeland. Open: openingstijden bank. In galerie 'de Wijnstock', Bel- linkstraat 32 in Middelburg, is van 8 maart tot en met 15 april een expositie te zien van vijftien 'eierschilders', die hun versierde eieren tentoon stellen. In dezelfde galerie exposeert Jet Linders-Meeuwis tot 26 april haar 'bloemencollages, natuurobjecten die bestaan uit gedroogde en geprepareer de bloemen en plantendelen. Morgen (zaterdag) houdt de galerie van 11.00 tot 17.00 uur een open dag. De openingstijden van de ex posities zijn: donderdag en vrijdag van 14.00 to 17.00 uur. Zaterdag van 11.00 tot 12.30 en van 14.00 uur tot 17.00 uur. In 'De Bewaerschole' aan de Weststraat in Burgh-Haamste- de worden van morgen (zater dag) tot en met zaterdag 5 april etsen tentoongesteld van Frank Oudshoorn. De voor stellingen van de etsen zijn veel rotslandschappen, welke de maker zelf als 'mythologi sche landschappen' betitelt. Een gedeelte van de etsen is met de hand ingekleurd. Frank Oudshoorn werd in 1946 in de Maasdijk geboren en kreeg zijn opleiding aan de Rotterdamse Academie voor Beeldende Kunsten, waarna hij ook nog een jaar aan een Academie in Londen werkte. Oudshoorn heeft zijn werk on der meer in het buitenland gepresenteerd. Verder heeft hij enkele grafiekprijzen gewon- De tentoonstelling is vi maandag tot zaterdag opend van 13.30 tot 16.30 ui In 'De Stenge' in Heinken zand heeft kunstichting Kern tot 10 april een tentoo stelling van de beeldend ku stenaar Jan Wolffers. De voornaamste thema's het werk van Wolffers zijn dood', en onderwerpen diem de dood samenhangen. Wo fers over die voorkeur:,, hoeft voor mij niet zo extree te zijn waar ik mee bezig b n.Een begrafenis is een all daags gebeuren". De kunstenaar exposeerde ei kele jaren geleden als enij Nederlander op de 'Biennal in Parijs. De tentoonstelling is geopei maandag tot en met vrijdt van 13.30 tot 17.00 uur woensdag- en vrijdagavon van 18.00 uur tot 20.00 uur. 'Terra cotta' is de titel van expositie van Italiaanse po ten gemaakt door Lia Dros die van 22 maart (morgen) t( en met 13 april is te zien in 'D Vier Heemskinderen' aan d Rotterdamsekaai in Midde burg. Naast deze collectie zjj er tevens bloemen te zien i palmen, hortensia's en luxu boompjes. Verder zijn schilderijen va Juul Kortekaas en kleurene sen van Greet Lyklema te bi zichtigen. (Opening 22 maart om 15.1) uur. Daarna donderdag toti met zondag tussen 14 en l uur.) Het Zeeuws Kunstenaarsce trum heeft vanaf morgen (i terdag) tot en met 3 april ei expositie met werk van i Zwitserse kunstenaar Pieri Degen. Degen put zijn inspiratie u de middeleeuwen. Op de exp sitie is een verzameling te zie van schetsen en notities va zijn speelse invallen: heil baarden, vlaggen en vaande De openingstijden van de e positie (ingang achterziji Achter de Houttuinen 30) zijl dinsdag tot en met zonda van 14.00 uur tot 17.00 m donderdagavond van 19.1 uur tot 21.00 uur. In stichting Etcetera, Stee bergsestraat in Bergen Zoom, exposeert van 23 maa tot en met 20 april de kunst naar Piet Vloemans zijn olii verfschilderijen. Bij de opening van de tentooi stelling, zondag 23 maart oi 16.00 uur, houdt de kunst naar zelf een inleiding. De beeldend kunstenaar Ma ten Hendriks uit Doesburg e poseert vanaf morgen (zate dag) in galerie Bellamy 19, Deze voorlaatste tentoonste ling in de reeks 'omtrei schilderkunst' omvat naai recente schilderijen ook tek ningen. (Bellamypark 19, Vlissinga Dinsdag tot en met vrijdag 1 tot 12.30 uur en 13.30 tot uur. Zaterdagen van 13 tot 1 uur.) De 'jonge wilde' Gert de Grai exposeert vanaf morgen (z: terdag) in 'De Waeckend Boey', Stationsstraat 24 Middelburg. Hij heeft zij 'wonderlijke levensavonturei verwerkt in kleuren op papie Fotograaf Chris Debets, van de fotoclub 'De Spinne'i de Goese Polder, exposeert to 7 april in het kantoor van ht uitzendbureau ASB aan d Grote Markt in Goes. De tentoonstelling bestaat ui dertig zwart-wit foto's met i mens als centraal thema. Weense schilders, tekenaar! beeldhouwers en performance artiesten in de leeftijdscategi rieën 25 tot 40 zwermen ui naar galeries buiten hun boorteland. De Middelburgs Vleeshal neemt een vleugj van deze 'Wiener Welle' mee Tot en met 23 maart zijn er dii op de expositieruimte toege sneden installaties te zien vai Peter Kogler, Romana Sche8 knecht en Wolfgang Stengl Kogler ('59, Innsbruck) maak te naam met papieren objec ten en schilderijen. Romana Scheffknecht maakt bij de entree een video-instal latie met twee monitoren, f werd in '52 geboren in Horr (Niederösterreich), werkti aanvankelijk voor het theate en de film en begon in '79 haa studie aan de Hochschule angewandte Kunst, waar koos voor de 'meesterklas' val Oswald Oberhuber. Ook hij goed voor een 'Middelburg; verhaal', exposeerde al in papiersculpturen en schilderij en in de Vleeshal. De derde exposant is gang Stengl ('57, Wenen), vet slingerd aan de 'strengheid e" eenvoud' van beton, 'teek nisch ding' maar nooit zonde' suggesties en betekenissen Hij toont betonnen bollen, be schilderd in primaire kleuren De tentoonstelling is te zM van dinsdag tot en met zate) dag van 13 tot 17 uur en of zondag van 14 tot 17 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 44