Bijdrage Marcos aan campagnes Reagan en Carter in '80 ontkend Belastende verklaring in Slavenburgzaak afgezwakt Verdachte oliezwendel dient zelf klacht in Provincies en gemeenten buigen meer om dan rijk Nog 3 dagen om uzelf Marga Minco cadeau te doen! PZC/ binnen-buitenland DE GRAAF ONEENS MET WERKGEVERS Brits rapport over King Kong blijft geheim Van Boeken Krijg Je Nooit Genoeg. Dagvaarding CP-bureau nietig verklaard 'Geen omkering bewijslast bij uitkeringsfraude' Stichting voor 'Schoon water' GEEN OPDRACHT WEGWERKEN ZWART GELD OFFICIER 'TE LOSLIPPIG' STUDIE WEERLEGT STANDPUNT RUDING LUNTEREN (ANP) - Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid is weinig onder de indruk van het standpunt van de werkgevers dat er op verschillende terreinen nauwelijks geschikte mensen te krijgen zijn en dat dit een belemmering vormt voor verdere groei. Dat bleek woensdag in Lunteren uit een toespraak van zijn hand die de plaatsvervangend secretaris-generaal van zijn departement, J.P. Verheul, namens de bewindsman uitsprak op een congres van de Bond van Christelijke Ondernemers in het Bakkersbedrijf. De enige echte Boekenweek is dit jaar van 12 t/m 22 maart. In die periode ontvangt u bij aankoop van f 19,50 aan boeken weer een aantrekkelijk geschenk. Dit keer: De Glazen Brug, een ontroerende speciaal voor de Boekenweek geschreven novelle van Marga Minco. Dus? Op naar de boekwinkel. En doe uzelf Marga Minco cadeau. DONDERDAG 20 MAART 1986 OEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren is anderhalve week voor Pasen een nieuwe actie begonnen ten gunste van het scharrelei. Zij richt zich met haar actie voornamelijk op de horeca. Zowel restauranteigenaars als -bezoekers zullen op verschillende manieren scharre leieren aangeboden krijgen. Woensdag heeft de vereniging bij het AC- restaurant Reeuwijk het startsein gegeven. Volgens de Dierenbescherming gebruikt de horeca jaarlijks honderden miljoen eieren afkomstig uit legbatterijen. Zij verwijt de horeca dat zij op deze wijze de bio-industrie in stand houdt. De horeca toont daarmee weinig respect voor haar gasten, omdat de consument vanwege de diervriendelijkheid steeds meer overgaat op scharreleieren. Behalve de acties bij verschillende restaurants zal de Dierenbescherming ongeveer 1.000 restaurants deze week schriftelijk benaderen met de vraag of zij over willen gaan op scharreleieren. Wat betreft de kosten maakt dit nauwelijks verschil, het is gewoon een kwestie van willen, aldus de vereniging in haar schrijven aan de restaurants. Gebrek aan vakmensen is niet verontrustend De arbeidsmarkt kan nu binnen een redelijke termijn voor de meeste func ties geschikte personen leveren, aldus de staatssecretaris. Dat blijkt volgens hem uit een enquête van de Kamers van Koophandel. Daaruit komt naar voren dat 92 procent van de vacatures binnen 8 weken kon worden vervuld. Ook andere gegevens, zoals onder zoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek, tonen geen verontrustend beeld, meent De Graaf. Wel stelt hij vast dat de vraag naar personeel bij verdergaand econo misch herstel zal toenemen. Als de vraag naar personeel als gevolg van arbeidsduurverkorting daar nog bo venop komt is het niet denkbeeldig dat op sommige delen van de arbeids markt kneplpunten dreigen. Daarmee zal men terdege rekening moeten hou den. Bovendien zijn er nu al specialis tische functies die met moeite kunnen worden vervuld. Ook daarvoor moet men oplossingen bedenken, aldus De Graaf. De staatssecretaris concludeert hier- DEN HAAG (GPD) - Het voorstel van de regering om de bewijslast bij uitkeringsfraude om te draaien, is onaanvaardbaar, in strijd met de grondregels van het recht, en vrijwel niet uitvoerbaar. Dat schrijft het College Algemene Bijstandswet, een adviesorgaan van de regering waarin onder meer vakbonden en werkge vers zitten, in een brief aan het kabinet. Staatssecretaris De Graaf (sociale za ken) meent dat de omkering van de bewijslast een belangrijk middel kan zijn in de strijd tegen uitkeringsfrau de. Wanneer het vermoeden van frau de bestaat, zou de uitkeringsgerech tigde zelf moeten aantonen dat er niet vanaf het begin van de uitkering is gefraudeerd. De Graaf wil de omke ring van de bewijslast eerst in de nieuwe werkloosheidswet invoeren, en daarna bekijken of ook in andere sociale wetten de fraude op deze ma nier bestreden moet worden. De werkgevers in het College Algeme ne Bijstandswet onderschrijven het advies overigens niet. Zij vinden dat de uitvoeringsorganen niet alleen op gezadeld kunnen worden met het le veren van juridisch sluitende bewij zen van fraude. Het Bijstandscollege stelt dat fraude onder meer bestreden kan worden door een betere uitwisseling van gege vens tussen uitvoeringsorganen, en door de invoering van een sociaal nummer. uit onder meer dat er veel haken en ogen zitten aan een volgende stap van arbeidsduurverkorting. W erkgevers en werknemers moeten zich hierop goed voorbereiden. De Graaf vindt het daarom niet zo verwonderlijk dat de partijen in het arbeidsvoorwaar denoverleg elkaar nog niet hebben gevonden. Hij hoopt dat er in veel cao's afspraken over verdere arbeids tijdverkorting worden opgenomen. Er staat daarbij meer op het spel dan WASHINGTON (AP/Reuter) - Woordvoerders van de verkiezingscampagnes van president Ronald Reagan en ex-president Jimmy Carter hebben woensdag verklaard onkundig te zijn van het feit dat de voormalige president Marcos van de Filippijnen in 1980 mogelijk 50.000 dollar heeft bijgedragen aan de campagnefondsen, zoals bronnen van het Amerikaanse congres en een Filippijnse functionaris woensdag eerder verklaarden. Larry Speakes, woordvoerder van het Witte Huis, trekt de geldigheid van het geciteerde document in twijfel. Volgens hem is het document een niet-gesigneerde computerlijst uit 1982, waar geen gegevens opstaan met betrekking tot de hoogte van de bedragen en hun bestemming. Hij verklaarde wel dat als er donaties gedaan zijn deze onwettig zijn. Senator Alan Cranston zei woensdag niets te weten van een vermeende donatie van 10.000 dollar, die hij zou hebben ontvangen van Marcos. Hij verklaarde dat hij steeds een van Marcos' felste critici was geweest. Stephen Solarz, hoofd van een onder commissie van het Huis van Af gevaardigden, zei na een ontmoeting met de Filippijnse functionaris Jovito Marianne Hoppe Als een van "de grootste toneelspeelsters van het land" is Marianne Hoppe in de Akade- mie der Künste in West-Berlijn onder scheiden met de "Grote Kunstprijs van Berlijn van 1986". De prijs, waar aan een bedrag van 30.000 mark is verbonden, wordt elk jaar toegekend ter herinnering aan de gevallenen van de maartrevolutie van 1848, telkens in een andere tak van kunst. HAARLEM (GPD) - Minister De Kor te van binnenlandse zaken heeft de redactie van Haarlems Dagblad defi nitief inzage geweigerd in Britse ver- hoorrapporten van Christiaan Linde mans, beter bekend als King Kong. Volgens de bewindsman verzet het belang van de veiligheid van de staat zich tegen openbaarmaking van het Britse materiaal. De Britse stukken maken deel uit van het BVD-dossier over King Kong. De minister van binnenlandse zaken maakte dit dossier op 10 februari grotendeels openbaar, nadat de krant een procedure bij de Afdeling recht spraak van de Raad van State had gewonnen. In afwachting van nader overleg met de regering in Londen, hield de bewindsman in februari de Britse verhoorrapporten echter ach ter. Intussen is het volgens De Korte duidelijk geworden dat de Britse rege ring geen toestemming geeft voor inzage in de rapporten. De minister voegt daaraan toe dat het zonder meer duidelijk is dat de sa menwerking van de BVD met zijn Britse zusterorganisatie schade op loopt als tot openbaarmaking van de verhoorrapporten wordt overgegaan. DEN HAAG (ANP) - De Franse kalimijnen (Mines de potasse d'Al- sac S.A.) nemen geen genoegen met de rechtbank-uitspraak dat hun zout-lozingen in de Rijn onrecht matig zijn. Voor het gerechtshof in Den Haag diende woensdag het hoger beroep dat de kalimijnen hadden aangetekend tegen deze uitspraak, die in december 1983 werd gedaan door de rechtbank in Rotterdam. De mijnen zouden aan de produk- ten van de tuinders in het Neder landse Westland aanmerkelijke schade hebben toegebracht. Dit vonnis zou de tuinders in de gele genheid hebben gesteld een scha devergoeding te bepalen, als de mijnen zich daarbij hadden neerge legd. De raadsman van de mijnen, mr. C. van Boeschoten, betoogde woens dag in Den Haag de hele procedure „merkwaardig" te vinden: „Een ge schil van internationaal publiek rechtelijke origine is geprivati seerd". Van Boeschoten's tegenpleiter, mr. M. Das, zei dat van de door de rechtbank vastgestelde feiten ook in hoger beroep kon worden uitge gaan. Dat zei dat de tuinders de mijnen niet alle schuld in de schoenen willen schuiven. Ze zijn niet uit op sluiting maar alleen op een vergoe ding voor dat gedeelte van de ver- zilting dat aan de mijnen te wijten is. Het gerechtshof in Den Haag doet op 10 september uitspraak. Er kan eventueel een tussenvonnis worden geveld. De Stichting Reinwater presenteerde in verband met het hoger beroep van de Franse kalimijnen een aantal rapporten die moesten ondersteu nen dat Nederlandse tuinders schade ondervinden van de zoutlozingen. Op de foto Ben van der Aa van de stichting. alleen arbeidstijdverkorting. De laat ste drie jaar konden de sociale part ners met goede resultaten afspraken maken over inkomensmatiging voor rendementsherstel en arbeidsduur verkorting. Als die ontwikkeling in de komende jaren wordt voortgezet is voldaan aan een belangrijke voor waarde voor werkgelegenheidsher- stel, meent de staatssecretaris. Hij voegt daaraan toe dat zonder arbeids tijdverkorting de weg naar werkgele- genheidsherstel vele jaren langer zal zijn. „Daar mogen we ons niet bij neerleggen". Volgens De Graaf heeft de herverde ling van werk in de periode 1984 tot en met 1986 250.000 mensen extra aan werk geholpen (volletijd of deeltijd). Voor het grootste deel is dat bereikt door toeneming van deeltijdarbeid en vervroegde uittreding. Maar ook het aandeel van arbeidstijdverkor ting is belangrijk: 80.000 arbeids plaatsen in het bedrijfsleven en bij de overheid, aldus De Graaf. URK (ANPOndanks dat vandaag de lente begint, liggen er nog steeds binnenhavens in de greep van koning winter. Enthousiaste sportvissers in JJrk maakten wakken in het ijs om hun hobby te kunnen beoefenen. Vis genoeg in Urk. Salonga dat het onwaarschijnlijk is dat Cranston geld zou hebben aange nomen. Salonga is voorzitter van de door de Filippijnse regering ingestel de commissie, die een onderzoek in stelt naar de verdwenen miljarden dollars tijdens het bewind van presi dent Marcos. Solarz en Salonga hebben geweigerd de documenten openbaar te maken, maar sluiten niet uit dit in een later stadium alsnog te zullen doen. Singapore heeft een verzoek van de afgezette Filipijnse president Marcos afgewezen om met enkele familiele den „een bezoek van twee of drie weken" te mogen brengen aan de eilandstaat. Het heeft hem laten we ten dat een bezoek 'onder de huidige omstandigheden niet mogelijk is'. ROTTERDAM (ANP) - In Rotter dam is woensdag de stichting Eau Claire schoon wateropge richt. De stichting heeft zich ten doel gesteld het probleem van de watervervuiling op te lossen. Het bestuur wordt gevormd door mr H. ten Hotter, voorzitter; mr J. Janssen van Raay, vice-voor- zitter; jhr mr O. van Nispen tot Sevenaer, secretaris/penning meester. Oud-staatssecretaris dr R. Kruisinga wordt voorzitter van de adviesraad voor milieu zaken van de stichting. In 1982 lanceerde Ten Hotter het idee om het riool de Rijn om te vormen tot een riool in de Rijn. Janssen van Raay is toen als lid van het Europese parlement pleitbezorger van dit project ge worden. Na enige jaren stagnatie is het project in een stroomversnelling gekomen, doordat Nederland het onlangs als eerste Eureka- project heeft aangemeld. De stichting Eau Claire zal voor de coördinatie zorgen. ROTTERDAM (ANP) - Een belangrij ke getuige in het Slavenburg's proces heeft woensdag een belastende ver klaring voor oud-topman mr. P.S. sterk afgezwakt. De man, een mede werker van de afdeling effecten van de voormalige Slavenburg's bank in Rotterdam, verklaarde woensdag op de tweede dag van het proces tegen P.S. dat deze hem geen opdracht heeft gegeven een kwart miljoen gul den aan zwart geld van een bekende relatie van de bank via Zwitserland weg te werken. In een verhoor bij de FIOD had de man, W.H. den E., die eerder als verdachte in deze zaak is aangehou den, maar wiens zaak door het open baar ministerie is geseponeerd, ge zegd dat mr. P.S. hem daartoe wel opdracht had gegeven. Den E. zei woensdag uiteindelijk dat de banktopman hem gevraagd had het betreffende geld via Slavenburg's vanuit Zwitserland te beleggen. De associatie dat het hier om zwart geld ging was, zo moest de man erkennen, niet afkomstig van zijn korte gesprek met mr. P.S.. Dat kwam pas op in een later stadium in een gesprek met de Uitstapjes Nederlanders maken vanuit hun eigen woning 's zomers net zo veel dagtochten als 's winters. Omgerekend worden twee uitstapjes per persoon per week gemaakt. Dat blijkt uit een onderzoek van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het CBS spreekt van dagtochten, als uitstapjes minimaal twee uur duren en niet elders wordt overnacht. Het CBS becijfert dat in de onder zochte periode (25 september 1984 tot en met 23 september 1985) een „ge middelde" Nederlander in totaal 120 dagtochtjes maakte, waarvan 13 van uit een tijdelijk (vakantie)adres. ROTTERDAM (GPD) - Jonkheer mr. G. R., die als interim-manager bij Verhoeven Oil Recyc ling betrokken is ge weest bij een pas ont dekt groot olie-schan daal in België, is als verdachte in de tegen aanval gegaan. R. heeft bij minister Korthals Altes van justitie een klacht wegens laster in gediend tegen de Rot terdamse officier van justitie mr. R. Gerding. R. beklaagt zich over de 'loslippigheid' van Ger ding. In een toelichting op de ontdekte zwendel in België, waarbij in to taal vier Nederlandse bedrijven waren betrok ken, zei Gerding o.m. dat de ernst van dit schandaal te vergelijken is met de giframp enkele jaren geleden in het Ita liaanse Seveso. Volgens de officier is afvalolie vermengd met chemisch afval, waardoor een stof ontstond die zeer scha delijk is voor de gezond heid. R. maakt bezwaar tegen de naar zijn mening sug gestieve wijze waarop Gerding zijn vroegere functies bij de Afvalver werking Rijnmond en het omstreden Uniser in de openbaarheid heeft gebracht. Volgens de jonkheer staat de manier waarop hij ten tonele is gevoerd een objectieve rechts gang tegen hem in de weg. „Bovendien ben ik zo ernstig in mijn beroep geschaad, dat een nor maal functioneren niet meer mogelijk is". R. noemt het verband dat mr. Gerding heeft gelegd tussen hem, che misch afval in olie en de giframp in Italië „op sensatie gerichte dema gogie, zoals bekend uit minder geciviliseerde landen onder totalitaire regimes". Afschriften van de brief met deze inhoud heeft mr. R. gestuurd naar de leden van de vaste ka mercommissie voor ju ridische zaken. DEN HAAG (ANP) - Het aandeel van de collectieve uitgaven in het nationaal inkomen is in de periode 1982-1986 vooral gedaald door naar verhouding grote ombuigingen bij de lagere overheden (provincies en gemeenten) en bij de sociale verzekeringen en verhou dingsgewijs geringere ombuigingen bij het rijk. Binnen de rijksbegroting zijn daarnaast de ombuigingen vooral terechtgekomen bij het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Deze conclusie trekt drs P.M. Mallekoote, die werkt bij de studieafdeling van de Nederlandsche Bank, in een artikel in het economenblad Economisch-Statistische Berichten van deze week. Mallekoote, die het artikel op persoonlijke titel heeft geschreven, beschrijft de ontwikkeling van de collectieve uitgaven in de periode 1982-1986. Zijn conclusie druist in tegen het standpunt van minister Ruding van financiën die volhoudt dat met name de gemeenten ten opzichte van het rijk in de laatste kabi netsperiode niet onevenredig veel hebben moeten bezuini gen. Mallekoote gaat in zijn artikel uit van de uitgaven als percentage van het nationaal inkomen, de zogenaamde uitgavenquote. Die uitgavenquote is van 1983 op 1986 met 3,5 procent gedaald. Als de feitelijke verdeling hiervan wordt vergeleken met de verdeling op grond van de door Ruding aangehangen evenredigheid dan blijkt dat het aandeel van de lagere overheden in die verlaging 2,5 maal zo groot was als op basis van evenredigheid het geval was geweest. Ook het aandeel van de sociale zekerheid was naar verhouding groot, ruim anderhalf maal zo groot als op basis van evenredigheid. De bijdrage van het rijk komt daarentegen niet verder dan een derde van de verminde ring die bij evenredigheid had moeten plaatsvinden, zo heeft Mallekoote becijferd. Hij noemt dat laatste des te opmerkelijker, omdat in de periode 1978-1982 van de stijging van de uitgaven als deel van het nationaal inkomen driekwart voor rekening van het rijk kwam. Hij voegt daaraan toe dat een belangrijk deel van de totale ombuigingen weer teniet is gedaan door de groeiende rente-uitgaven, die rond 14 procent groeiden. Mallekoote concludeert uit de door hem aangevoerde gegevens dat als er de komende jaren verder moet worden bezuinigd en het doorgaan van de ontwikkeling die hij schetst onwaarschijnlijk is in de komende jaren op andere posten van de rijksbegroting meer dan thans zal moeten worden bezuinigd. Gelet op ervaringen in de huidge kabinetsperiode zal dat niet gemakkelijk zijn, aldus Mallekoote. betrokken cliënt, waar de Slaven burg's topman niet meer bij was. Deze cliënt liet weten geen prijs te stellen op het ontvangen van post over zijn Zwitserse belegging. Hoewel Den E. het geld in Rotterdam in de kas liet storten op rekening van de Zwitserse dochteronderneming, werd het kort daarna door anderen op zijn afdeling afgewikkeld via de zoge naamde enveloppentruc. Mr. P.S. zelf ontkende ter zitting met de betrokken cliënt over zwart geld gesproken te hebben en zei boven dien dat hij de enveloppentruc al enige tijd daarvoor had verboden en ervan uit was gegaan dat die ook niet meer zou worden toegepast. Dit ten laste gelegde feit betrof overi gens het enige waarbij mr. P.S. per soonlijk betrokken is geweest. Bij de overige hem ten laste gelegde feiten zijn weliswaar anderen betrokken ge weest, maar het openbaar ministerie houdt mr. P.S. vanuit zijn positie als Slavenburg's topman daarvoor nu persoonlijk verantwoordelijk. De enveloppentruc bij Slavenburg's bank hield in dat een cliënt in Rotter dam of bij een bijkantoor geld kon storten, dat dan via de Zwitserse dochteronderneming in Zürich werd gewit. Den E. legde woensdag zodanige te genstrijdige verklaringen af dat recht bankpresident mr. T. Franssen hem uiteindelijk sommeerde eerst tien se conden na te denken alvorens te antwoorden. De getuige-deskundige, in deze zaak, de voormalige rijksaccountant Smit, werd woensdag ondervraagd over de status van de kredietovereenkom sten bij Slavenburg's bank waarbij zwarte dekkingsmiddelen zoals con tanten en effecten niet vermeld wer den. Het openbaar ministerie stelt dat door geheel of gedeeltelijk weglaten van de ware taak van dekkingsmidde len met name de fiscus misleid en benadeeld is. Smit moest op vragen van raadsman mr. Wladimiroff echter erkennen dat uit zijn ervaring was gebleken dat de fiscus bij controles bij andere banken niet alleen afgaat op de overeenkomst als zodanig, maar daar ook de volledi ge kredietdossiers heeft opgevraagd. Over de praktijk in dit opzicht bij Slavenburg was hem uit eigen erva ring overigens niets bekend. Werknemers van Slavenburg's bank hebben in het vooronderzoek echter verklaard er altijd van te zijn uitge gaan dat de fiscus bij controle alle stukken zou opvragen, waardoor ook de zwarte dekking bloot zou komen te liggen. Smit verklaarde overigens dat de be lastingdienst in de praktijk over het algemeen de kredietdossiers niet durft op te vragen. Uit de verklaringen van Smit blijkt volgens mr. Wladimiroff dat Slaven burg's als bank niet de opzet heeft gehad de fiscus te misleiden. (Advertentie) i' AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft woensdag in hoger beroep de dagvaarding tegen de voorzitter van het wetenschappe lijk bureau van de centrumpartij (CP), dr. W.J. Bruyn, nietig verklaard. Bruyn moest zich voor de rechtbank verantwoorden voor het deelnemen aan activiteiten gericht op het discri mineren van mensen wegens hun etni sche afkomst in de nota „Nederland voor de Nederlanders". De rechtbank meent dat men niet kan spreken van deelname door Bruyn, als het aandeel van de anderen niet wordt omschreven. En dat is in het geval van de CP niet gebeurd. Op dezelfde gronden verklaarde de recht bank de dagvaarding tegen het bu reau zelf nietig. Tegen het bureau en Bruyn had de officier van Justitie elk 2.500 gulden boete geëist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 5