Popgroepen in Middelburg krijgen mogelijk oefenruimte Extra kosten zoet water voor rekening van rijk Geen invloed olieprijzen op plannen kerncentrales ACTIE IN STRIJD MET VERENIGINGSWET Kinderopvang in Zeeland centraal op themadag MAN ERNSTIG GEWOND BIJ ARBEIDSONGEVAL IN SCHUUR VAN SCHUTTERSHOFCOMPLEX In hoger beroep voor rijden onder invloed lagere rij-ontzegging Consulenten voor buitenlanders in Zeeland BELGISCHE ONTHEFFING NIET VERLENGD Hof: ontuchtige handelingen met gevangenisstraf en tbr bestraft Betonmortelwagen blust autobrandje PZC/ provincie 19 Kosten BOEREN- EN TUINDERSBOND SCHOUWEN-DUIVELAND: Wijzigen Oliemarkt Bejaarde fietser gewond geraakt bij aanrijding TERNEUZEN - Een groep van 34 huurders/leden van de Woningbouwvereniging 'Terneuzen' heeft het algemeen bestuur van de vereniging woensdagochtend gevraagd zo snel mogelijk een bijzondere algemene ledenvergadering uit te schrijven. De bewoners willen 'opening van zaken' over de problemen binnen de organisatie. Wanneer de vergadering plaatsvindt, is nog onduidelijk. Ook is nog niet bekend wanneer het kort geding, aangespannen door het bestuur om een einde te maken aan de bezettingsactie van het personeel, dient. Begrip IRK. DE HELPENDE HAND IN HET BUITENLAND. ress- en 388 H ANWB Middelburg. Lange Geere 26, 01180-15155. ANWB Terneuzen, Markt 11-13, 01150-17960. UIT EN THUIS MET DE ANWB. DONDERDAG 20 MAART 1986 Huurders van 'Terneuzen' eisen ledenvergadering De 'jam-sessie' in 'Midgard' in Middelburg. MIDDELBURG - Cees Petiet, één van de eigenaren van het Schuttershof complex in Middelburg, is in principe bereid in de tuin van het Schuttershof een oefenruimte voor popgroepen te bouwen. „Het kan op dezelfde manier aangepakt worden als het filmtheater: Wij leveren het gebouw, zij huren het, en zorgen voor de exploitatie". De gemeente Middelburg zou dan wel met de nodige subsidie over de brug moeten komen, zodat de muzikanten daarmee de huur van het gebouw kunnen betalen. voorzien. In de directe omgeving bevinden zich volgens hem geen woningen, maar alleen pakhuizen. In Middelburg heerst een nijpend gebrek aan oefenruimte. Tot die conclusie kwamen ongeveer dertig muzikanten begin maart tijdens een bijeenkomst in het jongeren centrum Midgard. Aan die situatie moet volgens de 25 aanwezigen no dig iets veranderen. Ze besloten die avond een Middelburgs Muzikanten Kollektief op te richten, om zo de krachten te bundelen. „Want als je bijvoorbeeld naar de gemeente moet, sta je met z'n allen sterker dan in je eentje", zo motiveert Hu- bert Dettingmeijer, één van de ini tiatiefnemers de oprichting van het collectief. Het is overigens de be doeling dat de 'kollektief-vorm bin nenkort wordt omgezet in een stich ting of vereniging. Bij het collektief sluiten zich nog steeds muzikanten aan. Tot nu toe benaderde het Middelburgs Muzi kanten Kollektief de Dienst Wel- zijnsaccommodaties en enkele poli tici. „Als je met hen praat", stelt Peter van Liere van het collektief, „zijn ze het helemaal met je eens, maar zodra je vraagt hoe het nou verder moet, geven ze je geen hand reikingen". Woensdagmiddag organiseerde het collektief in Midgard een 'jam-ses sie' waarop ook Petiet van het Schuttershof verscheen. Hij had in de krant gelezen dat Derk Blom (Partij voor Socialisme en Ontwa pening) het idee had geopperd om de muzikanten overdag onder te brengen in de discotheek van Het Schuttershof. Petiet vindt dat niet zo'n goed plan. „Als er mensen aan het oefenen zijn, moet er altijd personeel bij aanwe zig zijn". Hij kwam dus met het voorstel om de oude schuur die nu ongebruikt in de tuin van het Schuttershof staat, te verbouwen. „Op de tuin berust geen bestemmingsplan. En boven dien hebben wij met het deel van de tuin waar de schuur staat toch geen plannen, dus waarom zou daar geen oefenruimte kunnen komen". Hij denkt aan een gebouw met afmetingen van ongeveer 12 bij 10 meter dat van geluidsisolatie is Hoeveel het project zou gaan kos ten weet hij nog niet. „We moeten ons eerst eens oriënteren, en kijken hoe dat in andere plaatsen wordt aangepakt." Is de gemeente Middelburg bereid om geld in een oefenruimte te stop pen? Ambtenaar A. J. Wien, chef van de afdeling welzijnszaken, kan er niets zinnigs over zeggen. „Het is het bekende verhaal: het budget voor welzijnszaken laat ontzettend weinig ruimte voor nieuwe dingen. Als er hiervoor geld wordt vrijge maakt, betekent dat dat er ergens anders geld afgaat. Het gemeente bestuur moet die zaken tegen el kaar afwegen." De voorstellen voor het welzijnspro- gramma 1987 (waarin wordt vastge legd welke organisaties geld krijgen en hoeveel ze krijgen) hadden eigen lijk voor 15 maart bij de gemeente moeten worden ingediend. Wien raadt de mensen van het collektief aan zo snel mogelijk met een goed gefundeerd voorstel te komen, „zo dat dat nog voor wat betreft 1987 in de overweging kan worden meege nomen." SCHARENDIJKE - De kring Schou- wen-Duiveland van de Christelijke Boeren- en Tuinders Bond West-Ne derland vindt het principieel onjuist dat de land- en tuinbouw op Schou- wen-Duiveland in de concurrentie strijd met andere gebieden in een nadelige uitgangspositie verkeert door het ontbreken van voldoende en goed zoet water. In een uitspraak over de zoetwater voorziening noemt de algemene le denvergadering van de kring dat ont breken van zoet water een handicap voor de ontwikkeling van de land- en tuinbouw op het eiland. In de uitspraak wordt erop gewezen dat met de Deltawet verwachtingen zijn gewekt. Eerst door de beslissing de Oosterschelde met een stormvloe dekering te beveiligen en nu door het verwachte besluit de Grevelingen zout te houden, is daar een streep door gehaald. De Schouwse CBTB meent dat het de taak van de over heid is de verwachtingen alsnog in te lossen. De nadelige gevolgen van het zout blijven de Oosterschelde en de Grevelingen komen anders ten on rechte op de schouders van de land en tuinbouwers te rusten. zouden als maatstaf moeten gelden voor de bijdrage die nu aan de zoetwa tervoorziening moet worden betaald. De CBTB vindt het redelijk dat de kosten die daar bovenuit gaan uit 's rijks kas worden vergoed omdat voor het behoud van het milieu zulke hoge bedragen zijn uitgetrokken waarbij die voor de aanvoer van zoet water slechts een schijntje zijn. Alle kosten voor de zoetwatervoor ziening van Schouwen-Duiveland die voortvloeien uit de wijziging van de Deltawet moeten naar de opvatting van de CBTB voor rekening van de overheid komen. De lasten voor de grondgebruikers op basis van de oorspronkelijke plannen (Slot van pagina 17) eens uiteen welke motieven een rol hebben gespeeld bij de beslissing tot de bouw van de hydro-cracker. Zowel de heer Ortoli als drs. E. G. M. Drie beek, voorzitter van de raad van com missarissen van Total, lieten er giste ren geen enkele twijfel over bestaan, dat het project nooit van de grond gekomen was zonder medewerking (het rijk heeft een belangrijke 'innova tiesubsidie' verstrekt) van het minis terie van economische zaken. De heer Ortoli greep de gelegenheid aan om een uitbundig compliment richting Den Haag te sturen. Hij roemde het investeringsklimaat en de opstelling van de rijksoverheid. Die factoren hebben, aldus de heer Ortoli, 'een beslissende rol gespeeld' bij de reali sering van het project. De heer Ortoli toonde zich woensdag minder gelukkig met de ontwikkelin gen op de oliemarkt. De prijsdaling van ruwe olie heeft tot gevolg dat de prijsverschillen tussen lichte pro- dukten en de zware stookolie vermin deren. En de rentabiliteit van een installatie, zoals die gisteren op het Total-terrein in gebruik werd geno men, wordt direct bepaald door het bestaan van een zeker prijsverschil tussen de lichte en zware produkten. Hij zei er echter van overtuigd te zijn, dat de activiteiten van Total Raffinaderij Nederland ('dank zij de flexibiliteit in de exploitatie') rela tief minder ongunstig zullen worden beïnvloed dan die van raffinaderijen met andere kraakinstallaties. Voorzitter A. J. Butler van Dow Che mical Europe S.A. noemde de hydro- cracker 'een van de sleutelbestandde len voor onze grondstoffenaanvoer'. Ongeveer één derde van de totaal benodigde hoeveelheid nafta krijgt Dow Terneuzen straks via de hydro- cracker aangeleverd. Butler zette uit een, dat Dow met de installatie een extra troef in handen heeft gekregen om z'n vooraanstaande positie op de wereldmarkt te kunnen handhaven. Voorzitter drs. Driebeek van de raad van commissarissen van Total ge bruikte gisteren een onderzoek van de consumentenbond, dat heeft uitgewe zen dat Total de lood-armste benzine in Nederland maakt, als kapstok om aan te geven dat Total zo veel moge lijk rekening wil houden met het milieu. De hydro-cracker noemde hij een 'milieu-vriendelijke' installatie. Volgens Driebeek betekenen de inves teringen die Dow en Total hebben gedaan om de hydro-cracker te kun nen bouwen een aanzienlijke verster king van de economische positie van Zeeland. Voorzitter M. Y. Drapeau van de raad van bestuur van Total Raffinaderij benadrukte onder meer het belang van een goede verstandhouding tus sen Total en de naaste buurman: de gemeente Borsele. Om dat nog eens te onderstrepen overhandigde hij bur gemeester drs. G. C. G. van den Heuvel van Borsele een geschenk onder couvert. Het gemeentebestuur van Borsele heeft inmiddels al een bestemming gevonden voor de gift (15.000 gulden) een standbeeld in het centrum van het dorpje Borssele. MIDDELBURG - De 79-jarige fietser F. de K. uit Middelburg is woensdag morgen aan het hoofd gewond toen hij op de Lange Geere in zijn woon plaats in botsing kwam met een auto. De K. moest uitwijken voor een voet ganger, die op de rijbaan liep. De bejaarde man is overgebracht naar het Gasthuis. De bestuurder van de wagen reed door. Getuigen van dit ongeval kunnen zich melden bij de gemeentepolitie, 01180-27251. DEN HAAG Het Haagse gerechts hof heeft woensdag de 37-jarige Vlis- singer J. J. P. van G„ wegens het rijden onder invloed, veroordeeld tot een onvoorwaardelijke geldboete van duizend gulden. Ook kreeg hij een onvoorwaardelijke gevangenis straf van twee weken en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid op gelegd. Deze straf is gelijk aan de eis van procureur-generaal mr P. Bos. Het vonnis van de politierechter in Middelburg verschilde alleen daarin dat de onvoorwaardelijke rij-ontzeg- ging negen maanden zou duren. De man had op 2 december 1984 in zijn woonplaats, terwijl zijn bloed een al coholpromillage van 2.14 bevatte, in zijn auto over de Molenstraat gere den. Verdachtes raadsvrouw had het Haagse Hof erop gewezen, dat haar cliënt zich na de Middelburgse zitting niet opgelucht had gevoeld, omdat deze in de veronderstelling verkeerde dat zijn zaak daar te onvolledig be handeld zou zijn. Woordvoerder Jaap Sturm van de bewonersgroep, die een extra verga dering wil: „Wij willen nu weieens precies weten wat er zich sinds de affaire rond hoofd technische dienst Verstraeten heeft afgespeeld binnen de organisatie. Het moet een open vergadering worden, met eerlijke ant woorden van de kant van het bestuur. Bovendien moeten we dan maar eens heel goed met elkaar afspraken hoe het nu allemaal verder moet, hoe we het beste met elkaar door kunnen gaan". Overigens noemt Sturm de bezet tingsactie van het personeel - sinds dinsdagmiddag worden het kantoor en de overige bedrijfsruimten van de MIDDELBURG „Wat moet er gebeuren om uitbreiding van kinderopvang in Zeeland te sti muleren en waar moeten priori teiten worden gelegd?" Dit is de centrale vraag op de themadag 'kinderopvang Zeeland', die za terdag 12 april wordt gehouden in de concert- en gehoorzaal in Middelburg. De organisatie is in handen van de werkgroep kinderopvang, die op haar beurt ontstond op initi- tatief van de Stichting Overleg Kindercentra Zeeland in de Zeeuwse hoofdstad. 's Ochtends zal gedeputeerde voor emencipatiezaken me vrouw E. Maris-Koster een inlei ding houden over het provin ciaal beleid ten aanzien van kin deropvang. Het programma om vat voorts uiteenzettingen van mevrouw M. de wit, lid van de landelijke emencipatieraad, over 'Kinderopvang en emenci- patie', mevrouw L. Meijer, be leidsmedewerkster van de Werk gemeenschap Kindercentra Ne derland over 'Actueel beleid kin deropvang' en mevrouw J. mikx, vrijwillig coördinatrice van het gastouderproject Alblasserdam over 'Werkwijze gastouderpor- jecten'. De ochtendbijeenkomst duur van 10 tot 12.30 uur en wordt besloten met een forum discussie, waarbij de mensen in de zaal schriftelijke vragen kun nen stellen aan de inleidsters. In de middaguren houden dis cussiegroepen zich bezig met de centrale stelling het stimule ren van de kinderopvang in Zee land wordt er gerapporteerd en plenair overlegd en tenslotte een samenvatting gegeven van het besprokene. De bijeenkomst zal omstreeks 15.30 uur worden besloten. De kinderopvang (van kinderen van 6 weken tot 6 jaar) is tijdens deze themadag in haden van de stichting dagverblijf Kinder dijk in Middelburg op het adres Zuidsingel 126a.) bouwvereniging aan de Industrieweg bezet; directeur ing H. Engelsma en het bestuur zijn er niet langer welkom - 'in strijd met de verenigingswet'. Hij vindt dan ook dat de actie zo snel mogelijk moet worden beëindigd. De bonden - die onder meer het vertrek van ing Engelsma als direc teur eisen - hebben woensdag overi gens tevergeefs gepoogd een 'infor meel gesprek' met voorzitter A. Janse te bewerkstelligen. „Te praten valt er. Maar eerst moet dan wel die actie worden beëindigd". Reactie van Van de Brink: „Tja, dus ook de informele kanalen zitten dicht. Kennelijk moe ten we de 'tegenpartij' de spelregels in dit soort zaken nogeens uitleggen". Janse: „Dat hoeft niet; het gaat hier gewoon om een bestuursbesluit. En verder wachten we gewoon op de uitspraak van de rechter..." Intussen gaat het werk bij de wo ningbouwvereniging gewoon door. Volgens Van de Brink is er bij het gros van de huurders alle begrip voor de actie. „We hebben enkele tiental len adhesiebetuigingen ontvangen. Mensen, die vinden dat het nu einde lijk maar eens uit moet zijn met die ellende, die ze nu alweer jaren mee maken. We hebben ook een telegram ontvangen van het personeel van de woningbouwvereniging 'Juliana' in Utrecht. Daar heeft men anderhalf jaar geleden een soortgelijke actie gevoerd. Daar zit nu een nieuwe 'top' en het draait er prima...". De service-busjes van de bouwvereni ging reden ook woensdagochtend in alle vroegte normaal uit. De actie mag immers, zo hebben personeel en bon den eendrachtig besloten, geen nade lige invloed hebben op de dienstverle ning. Van de Brink: „De werksfeer is prima; bij veel mensen hier is de druk nu eindelijk weggevallen. Er wordt weer gewoon, ontspannen gewerkt. Dat kun dus ook nog bij deze woning bouwvereniging' De datum van het kort geding was woensdagavond dus nog niet bekend. Voorzitter Janse: „De opdracht aan de advocaat is de deur uit; het is nu gewoon even afwachten". Het bord 'Bezet' wordt aangebracht boven de ingang van het kantoor van de Woningbouwvereniging 'Terneuzen' VLISS1NGEN Bij het offshorebe- drijf Heerema in het Sloegebied dat onderdelen voor booreilanden ver vaardigt, is donderdagmiddag de 36- jarige E. uit Leerdam ernstig gewond geraakt. De man brak een been, een arm en een kaak, toen een stalen balk, die hij aan het lassen was, losschoot. De man liep bovendien snijwonden aan het hoofd op. Hij werd naar een Vlissings zieken huis overgebracht. De technische re cherche en de arbeidsinspectie stellen een nader onderzoek in naar de oor zaak van het ongeluk. MIDDELBURG - Bij het Provinciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland zijn mevrouw W. A. den Uyl en de heer H. Akdag aangesteld in de func tie van consulent voor buitenlanders in de provincie Zeeland. In samenspraak met een hiervoor geformeerde begeleidinscommissie is voor de consulenten een aantal taken vastgesteld, die vooral en nadrukke lijk op het terrein van het tweede- lijnswerk zullen liggen. Dat wil zeggen dat zij na een inwerkperiode gaan fungeren als een 'brug' tussen de buitenlanders en de verantwoordelij ke algemene instellingen, onder meer door middel van het verstrekken van informatie en het geven van toelich ting en het bevorderen van de deskun digheid op dit terrein. De consulenten gaan geen uitvoerend werk doen, maar proberen tegemoet te komen aan de behoefte, die er in de praktijk bestaat, aan ondersteuning van de buitenlanders zelf en hulp aan alge mene instellingen die met buitenlan ders werken. Dit kan inhouden dat zij mensen doorverwijzen naar die instellingen en steun verlenen aan buitenlanders die een eigen organisatie willen opzetten. DEN HAAG De president van het Haagse gerechtshof heeft woensdag de 52-jarige Sluiskillenaar voor het plegen van ontuchtige handelingen veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf met aftrek plus tbr, beide onvoorwaardelijk. Procureur-gene raal mr P. BOs had op 5 maart dezelfde straf geëist. Hij liet de man toen ter plekke arresteren voor wat hij noemde een 'afschuwelijke daad'. De rechtbank in Middelburg had de man op 5 juli van het vorig jaar veroordeeld tot achttien maanden ge vangenisstraf met aftrek plus tbr, beide onvoorwaardelijk. Verdachte was in hoger beroep gegaan omdat hij bezwaar maakte tegen de tbr. De man heeft op 16 oktober 1984 in zijn woonplaats met geweld een meis je gedwongen tot het 'dulden van ontuchtige handelingen'. Het kind werd bij de keel gegrepen en tegen het hoofd geslagen. Het meisje werd mee genomen naar het huis van de ver dachte en moest zich daar ontkleden Het was niet de eerste keer dat de man zo'n daad pleegde. Verdachtes raadsman had gepleit de tbr voor waardelijk op te leggen. En niet tot directe arrestatie van zijn cliënt over te gaan. MIDDELBURG - Een autobrandje op de Leliëndaalseweg in Middelburg is woensdagmiddag geblust met water uit een langsrijdende betonmortel wagen. Dat gebeurde rond twee uur. De auto -een VW 'kever'- van B.M. uit het Duitse Mönchen-Gladbach raakte door nog onbekende oorzaak in vuur en vlam. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De VVD-fractie in de Tweede Kamer wil dat de regering snel actie onderneemt om een eind te maken aan de 'impasse' die is ont staan rond het Belgische verbod op het vervoer van kunstmest per bin nenschip. Een ontheffing die de Belgen hebben verleend voor de periode mei-septem- ber 1985 is niet verlengd en dat bete kent voor de binnenscheepvaart een 'onverkwikkelijke situatie', zo blijkt uit schriftelijke vragen van de VVD- Kamerleden Van Rey, Te Veldhuis, Blaauw en Korthals. De liberalen vragen onder anderen minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat of het waar is dat de Europese schippersorganisatie een klacht heeft ingediend bij de Europe se Commissie. De Belgische overheid hanteert al sinds 1982 een verbod op het vervoer van meststoffen met een hoog stik stofgehalte over Belgische binnenwa teren, gezien de explosiegevoeligheid ervan. Het verbod treft onder meer de Neder landse Stikstofmaatschappij (NSM) in Sluiskil die geen ammoniumnitraat meer per schip naar Frankrijk kan transporteren. Binnenschippers - on der meer enkele tientallen in Terneu zen - lijden schade omdat ze grote bedragen hebben gestoken in het ge schikt maken van hun schepen voor dit gevaarlijke stoffenvervoer, dat ex tra eisen stelt. Minister Smit-Kroes liet de Tweede Kamer al in juli vorig jaar weten dat zij streefde naar een 'meer permanen te oplossing' voor het vervoersverbod. Zij vond het een slechte zaak dat de zuiderburen eenzijdig hun maatregel hadden genomen en kondigde 'des- kundigenoverleg' aan om tot een op lossing te geraken. De WD-vragen- stellers hebben de indruk dat dat overleg nog niet tot een 'voor de Nederlandse binnenscheepvaart ge wenste oplossing' heeft geleid. Zij achten de Belgische beperkingen in strijd met het EG-verdrag en de Acte van Mannheim, en vragen zich af wat het nut van het verbod is gezien de 'jarenlange ervaring met deze vorm van vervoer'. (Advertentie) NU HELPT DE IRK U OOK NOG AAN f775 KORTING. Dc Internationale Reis- en Kredietbrief opent de weg naar hulp in het buitenland. Het hele jaar door. Koop hem nu alvast, want alleen in maart en april 1986 betaalt u voor een abonnement maar f22,25 in plaats van f 30,-. Toch mooi meegenomen. Zeker als u er met Pasen al op uittrekt. Haal 'nr meteen even!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 41