het weer cimpina Delegatie in Suriname praat over verlenen van medische hulp OPEC-ministers besluiten tot beperking produktie Landbouwcommissie Europarlement wijst prijsbevriezing af Hoofdverdachte moord op Palme vrijgelaten ampinci PZCfi PZC/ binnen-buitenland kt Bonn bereid tot deelname SDI Amsterdamse brandweer ontbindt actiecomité ELF ZWARTEN GEDOOD BIJ GEWELD IN ZUID-AFRIKA Hogere winst Elsevier VERDWIJNEN TROPISCH BOS WORDT ONDERZOCHT Twijfel over identiteit Demjanjuk PROGRAMMA NIET WEREN OM RECLAME zeeland VERDELING OVER LIDSTATEN PROBLEEM ONDERZOEK OP DOOD SPOOR Vandaag Nautisch bericht Hoog water Laag water NATUURLIIK LEKKER Vooruitzichten NAJUMLIJKLEKKER DONDERDAG 20 MAART 1986 EG-commissie: vrije ontvangst tv-zenders BRUSSEL (GPD) - De Europese Commissie wil het onmogelijk maken dat lidstaten van de EG televisie- of radio-uitzendingen vanuit andere EG-landen kunnen weren, omdat deze reclame bevatten. Alle nationale beperkingen voor de ontvangst van programma's uit EG-lidstaten dienen te verdwijnen. Dat staat in een nota die de commis sie, het dagelijks EG-bestuur, woens dag heeft gepubliceerd. Aanvaarding van deze uitgangspunten zou ver strekkende gevolgen kunnen hebben voor het Nederlandse mediabeleid. De Commissie vindt dat binnen de EG volledige informatievrijheid moet be staan. De Commissie vindt dat de Europese burger ten volle moet kunnen profite ren van de ruimere ontvangstmoge lijkheden die de nieuwe technieken (satellieten) bieden. Een verbod op de ontvangst van bepaalde programma's past daar volgens de Commissie niet bij. Volgens de nota zouden program ma's uit andere landen niet meer geweerd kunnen worden als zij maar voldoen aan de wetten van het land vanwaar zij worden uitgezonden. Of zij in strijd zijn met de wetten van het ontvangende land, mag volgens de commissie dus niet meer ter zake doen. Voorts moeten de programma's aan enkele algemene voorwaarden vol doen. Zo zouden zij geen reclame boodschappen voor tabak of alcohol mogen bevatten en moet minstens 30 procent van de programma's die geen nieuws, sport of reclame zijn, ver- uur Donderdag 20 maart cm uur cm Vlissingen 8.56 102 21.32 88 Terneuzen 9.15 121 21.49 107 Zierikzee 10.00 91 23.00 72 Hansweert 9.35 135 22.13 120 Wemeldinge 10.25 103 23.10 83 Oost.mnd. 9.00 87 21.50 66 Bruinisse 10.35 108 23.30 88 Vrijdag 21 maart Vlissingen 10.37 108 23.20 108 Terneuzen 10.53 126 23.41 127 Zierikzee 11.20 95 Hansweert 11.16 137 Wemeldinge 11.40 107 O.scheldemond 10.20 92 23.00 70 Bruinisse 11.55 112 uur cm uur cm Donderdag 20 maart Vlissingen 2.23 115 Terneuzen 2.27 123 Zierikzee 3.55 138 Hansweert 2.47 135 Wemeldinge 4.10 146 Oost.mnd. 3.25 127 Bruinisse 4.15 150 Vrijdag 21 maart Vlissingen 04.22 118 Terneuzen 04.41 123 Zierikzee 05.15 134 Hansweert 05.01 132 Wemeldinge 05.25 145 O.scheldemond 04.15 128 Bruinisse 05.40 148 Door de Deltawerken kan het getij in de Oosterschelde soms sterk afwijken van de in deze getijtafel vermelde waterstanden. Dagelijks informatie telefoon Deltaweerbe- ncht 01110-7056. 18.20 17.15 18.35 vaardigd zijn binnen de Gemeen schap. In de loop der jaren zou dit percenta ge tot 60 moeten oplopen. Lidstaten zouden wel limieten mogen stellen aan de hoeveelheid reclame die zij op hun eigen zenders toestaan, maar zouden niet langer uitzendingen uit andere landen mogen weigeren omdat zij reclame bevatten. Over specifieke 'op een land gerichte' reclame wordt in de nota niet gespro ken. Zoals bekend vindt de Neder landse regering dat uitzendingen met op ons land gerichte reclame niet tot de Nederlandse ether mogen worden toegelaten. Naast deze inhoudelijke voorstellen wil de Europese Commissie ook ge meenschappelijke audio-visuele stan daards. De aanbevelingen moeten nog door de op mediagebied sterk verschil lend denkende EG-lidstaten wor den besproken. GRAFENWOHR (DPA/REUTER) - De Bondsrepbuliek en de Verenigde Sta ten zijn het eens over een Westduitse deelname aan het Amerikaanse on derzoeksprogramma naar de moge lijkheden van de bouw van een ruim teschild tegen inkomende nucleaire wapens (SDI). Dit hebben bondskanselier Helmut Kohl en minister van defensie Caspar Weinberger woensdag op een geza menlijke persconferentie meegedeeld. Naar Kohl verder zei, reist minister van economische zaken Martin Ban- gemann volgende week naar Was hington. Daar zal hij waarschijnlijk zijn handtekening zetten onder twee overeenkomsten, over de Westduitse deelname aan SDI en over het ge bruik van technologische resultaten van het onderzoeksprogramma waar mee een bedrag van 26 miljard dollar (65 miljoen gulden) gemoeid is. Hoewel de Amerikaanse president Reagan van Bonn graag volmondige steun voor zijn plan voor ruimtewa pens had gekregen, lijkt het erop dat onder druk van de liberale rege ringspartners van Kohl slechts een commerciële overeenkomst wordt ge tekend. Advertentie Mist is de moeder van alle weer, zeggen de mensen wel eens. Deze volkswijsheid klopt in veel gevallen. Toen er vanavond en vannacht een rug van hoge druk passeerde, kwam er weinig wind en ontstond er op grote schaal mist. Het hoge-drukgebied wordt echter opgevolgd door depres sie-activiteit. Een depressie is met grote snelheid de oceaan overgesto ken en ligt vandaag bij Schotland. Dit gebied bepaalt het weer in ons land. De mist van vannacht was dus echt een voorbode van ander weer. Van morgen veel bewolking en vanmiddag geruime tijd regen. Vanavond is het droog en zijn er enkele opklaringen. De middagtemperatuur is normaal: 10 graden. Voor morgen: zonnige perioden. Mati ge westenwind. Temperatuur 10 gra den. Voor zaterdag tot en met maandag: zaterdag nog zonnig en droog, maar zondag en maandag wisselvallig en af toe regen. Middagtemperaturen omstreeks 10 graden. Wind: zuid eerst 3 tot 4 Bft, later toenemend 5 tot 6, vanavond west zicht: eerst nog mist, later matig; temperatuur kustwater: 3 graden; af wijking waterstanden: geen afwijking van betekenis; maximale golfhoogte monding Scheldes: eerst minder dan een halve meter, oplopend tot om streeks één meter. ZON EN MAAN 21 maart Zon op 0641 onder 1854 Maan op 1244 onder 0523 AMSTERDAM (ANP) - Het actieco mité van de Amsterdamse brand weer heeft zich woensdagmorgen tijdens een „zeer emotionele" per soneelsbijeenkomst in 'De Een hoorn' ontbonden. Het actiecomité is beducht voor de gevolgen van verdere acties, maar zegt de ach terban niet langer in toom te kun nen houden. De brandweerlieden zullen zich nu per kazerne buigen over de te kiezen actievormen om hun ongenoegen over het uitblijven van betere arbeidsomstandigheden kenbaar te maken. Woordvoerder Cor Ronner van het actiecomité heeft dat na afloop van de vergadering - bijgewoond door ongeveer vijfhonderd van de totaal achthonderd brandweermannen - meegedeeld. Na het ontbinden van het actieco mité verwijderden leden van de Amsterdamse brandweer spandoe ken in de kazerne De Eenhoorn, (foto). Tijdens de personeelsbijeenkomst bleek volgens Ronner dat zeer veel brandweerlieden zich ziek willen melden. Ronner vreest dat de veiligheid van de Amsterdamse burgers bij brand of andere ongevallen waar de brandweer hulp verleent, niet lan ger optimaal gegarandeerd kan worden. FRANKFURT (UPI/AFP) - De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Roelof Botha heeft dinsdag en woensdag in Frankfurt besprekin gen gevoerd met de Amerikaanse afgezant Frank Wisner. Onderwerpen van gesprek waren Namibië en de wens van de VS dat Pretoria het verdrag over de verspreiding van kernwapens tekent. De foto toont Botha (rechts) in gesprek met zijn secretaris Zazeray op de luchthaven van Frankfort. JOHANNESBURG (RTR) - Bij geweld in Zuid-Afrika blijken dinsdag elf zwarten te zijn gedood, raakten twee blanke vrouwen en een kind gewond en braken er opnieuw on- delinge gevechten tus sen zwarte groepen uit. Zes mensen kwamen dinsdag om het leven bij gevechten tussen rivali serende groepen in de buurt van een goudmijn, waar door een deel van de zwarte mijnwerkers wordt gestaakt. Het af gelopen weekeinde vie len daar zeven doden. In de woonstad Soweto bij Johannesburg zijn dinsdagavond drie zwar ten doodgestoken. De politie maakte ook melding van een dode bij politie-optreden met vuurwapens tegen een menigte die auto's met brandbommen en ste nen aan het bekogelen was. Bij een ander incident schoot een zwart raads lid een jongere dood met een geweer. DEN HAAG (ANP) - Een Nederlandse ambtelijke delegatie voert deze week in Suriname besprekingen over de besteding van twee miljoen gulden voor medische hulpverlening. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van ontwikkelingssamen werking woensdag bevestigd. Het is voor het eerst sinds de opschorting van de ontwikkelingshulp na de de cembermoorden van 1982 dat een Nederlandse ambtelijke delegatie Su riname bezoekt. Van de twee miljoen gulden voor medische steun moet één miljoen wor den besteed via particuliere organisa ties en gaat de andere helft recht streeks naar de Surinaamse overheid. Voor de besteding van de rechtstreek se hulp praat de delegatie met het Surinaamse ministerie van volksge zondheid, aldus de woordvoerder. De twee miljoen gulden zijn afkomstig van de post humanitaire noodhulp van ontwikkelingssamenwerking. Daarnaast praat de delegatie over het verlenen van beurzen aan Surinaamse studenten. Hiermee is een bedrag van één miljoen gulden gemoeid. Ook dit GENEVE (RTR/UPI/DPA) - De minis ters van olie van de Organisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) zijn het er woensdag op de vierde dag van hun crisisberaad in principe over eens geworden de produktie te beperken om de prijzen weer op een redelijk peil te brengen. Het pro bleem hoe de produktievermindering moet worden verdeeld over de der tien lidstaten is echter nog lang niet opgelost. Daarom is er nog alle kans dat de conferentie zal uitlopen op een mislukking, zo valt op te maken uit uitlatingen van verschillende minis ters. De minister van olie van Ecuador, Javier Espinosa Teran, verklaarde woensdag dat alle ministers het er over eens zijn dat de produktie zo ver omlaag moet dat de prijzen zich kun nen herstellen. Hij zei dat de OPEC- produktie daarvoor kleiner zou moe ten worden dan zestien miljoen vaten per dag, het produktieplafond dat de organisatie eerder hanteerde. Doordat de lidstaten zich de laatste tijd niet meer aan de afspraken hou- AMSTERDAM (ANP) - Het uitgevers concern Elsevier heeft vorig jaar bij een van 1428,7 miljoen tot 1525 miljoen toegenomen omzet de netto winst met 34 procent zien stijgen van 75,6 tot 101,4 miljoen. Voorgesteld wordt het dividend te verhogen van ƒ3 tot 3,60 per aandeel van 4 nominaal. De stijging van de nettowinst is hoofdzakelijk te danken aan de we- tenschappeijke uitgeverijen en de dagbladen (NDU). Het resultaat van de publieksuitgeverijen in Nederland was teleurstellend. Russisch ruimtestation De Sowjet-Unie heeft woensdag een transportschip naar het om de aarde draaiende ruimtestation Mir ge stuurd. De robotcapsule Progress-25 brengt een hoeveelheid materiaal naar het sinds zaterdag door de kos monauten Leonid Kizim en Vladimir Solovjov bemande ruimtestation, dat op 20 februari werd gelanceerd. Het persbureau Tass meldde dat alle systemen van de Progress normaal functioneren. den ligt de produktie van het kartel op dit moment rond de zeventien miljoen vaten per dag. Dat is aanzien lijk meer dan de veertien miljoen vaten die volgens deskundigen in het komende halfjaar kunnen worden af gezet nu de winter op het noordelijk halfrond voorbij is. De verdeling van een eventuele pro- duktiebeperking over de dertien OPEC-landen zal naar verwachting grote problemen opleveren. De mees te lidstaten zijn voorstander van zo'n beperking, maar maken wel duidelijk dat die niet ten koste van hun eigen land mag gaan. Zelfs al zouden de OPEC-landen het eens worden over een produktiebeper- king, dan nog blijft het probleem dat belangrijke producenten als Groot- Brittannië en Noorwegen niet bereid zijn ook hun steentje bij te dragen aan stabilisering van de internationale oliemarkt. Met een aantal andere olie producenten is de OPEC wel in ge sprek gekomen. Woensdag sprak een delegatie van vijf ministers van het oliekartel met Egypte, Mexico, Maleisië, Oman en Angola. De Egyptische minister van olie, Abdel Hadi Khandil, verklaarde na afloop van het overleg dat deze besprekingen „uitstekend" zijn ver lopen en vandaag, donderdag, zullen worden voortgezet. DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse regering heeft zes gebieden gese lecteerd die in aanmer king komen voor het on derzoeksprogramma naar de ontbossing in tropische streken. Deze gebieden liggen respec tievelijk in: Colombia, Brazilië, Ivoorkust, Ga bon en Indonesië (2 maal). Dat heeft het mi nisterie van onderwijs en wetenschappen woensdag bekend ge maakt. Eerder stelde de rege ring al een bedrag van 10 miljoen gulden ter be schikking voor het on derzoek, waartoe vooral Westerse landen vorig 15.40 113 15.55 117 16.50 136 16.09 126 17.05 145 16.10 128 17.10 149 16.58 121 17.19 127 18.10 132 17.42 137 142 124 145 STOCKHOLM (DPA/RTR/AFP/UPI) - De Zweedse politie heeft de hoofdverdachte in het onderzoek naar de moord op premier Olof Palme woensdagmiddag vrijgelaten, zo heeft de Stockholmse hoofdcommissaris van politie, Hans Holmer, bekendgemaakt. De vrijgelaten 32-jarige Zweed was maandag nog in staat van beschuldiging gesteld wegens „medeplichtigheid". De man, Victor Gunnarsson, is op vrije voeten gesteld omdat de politie niet kon bewijzen dat hij zich negen minuten na de moord op Palme, op 28 februari, op een bepaalde plaats in Stockholm bevond. Holmer zei dat de beslissing was genomen omdat een belangrijke getuige de verdachte uiteindelijk tijdens een confrontatie niet kon identificeren. Zweedse kranten wisten te melden dat ook Palme's weduwe, Lisbet, Gunnarsson niet heeft herkend. Zowel de procureur-generaal als de politie hadden Gun narsson als mogelijke dader of medeplichtige aangeduid. Gunnarsson werd vorige week woensdag gearresteerd en werd sindsdien voortdurend verhoord. Hij heeft steeds elke betrokkenheid bij de moord ontkend. In een commentaar op de Zweedse radio werd gisteren gezegd dat na het vrijlaten van Gunnarson de politie in het onderzoek weer met lege handen staat. Ook over eventuele politieke motieven achter de moord tast men volledig in het duister. BRUSSEL/DEN HAAG (GPD/ANP) - De landbouwcommissie uit het Euro pees Parlement verwerpt de prijs voorstellen van de Europese Com missie voor het landbouwjaar 1986/ 1987. De bevriezing van de meeste landbouwprijzen, zoals de Commis sie die wil, is volgens de parlementa riërs niet gerechtvaardigd. De graanprijzen kunnen volgens de landbouwcommissie uit het parle ment lichtjes worden verhoogd. In de melksector vragen de Europarlemen tariërs om een verlaging van de zoge naamde medeverantwoordelij kheids- heffing. Alleen de bevriezing van de rundvleesprijzen wordt door de land bouwcommissie gesteund. Volgende maand debatteert het Europees Par lement in Straatsburg over de prijs voorstellen. Zij komt daarmee in feite te laat, omdat het de bedoeling is dat de landbouwministers van de EG vol gende week in Brussel al de prijzen vaststellen. De landbouwcommissie noemt het niet redelijk van de Europese graan- boeren te verwachten dat zij hun produktie verminderen, terwijl hun concurrenten op de wereldmarkt hun produktie juist opvoeren. (Advertentie) geld is afkomstig van het ministerie van ontwikkelingssamenwerking. De in totaal drie miljoen gulden wordt niet in mindering gebracht van het „bevroren" ontwikkelingsgeld van 1,6 miljard gulden. De delegatie van vijf personen staat onder leiding van dr. R. G. A. Kool, chef van de directie Latijns-Amerika van het ministerie van ontwikkelings samenwerking. De Tweede Kamer bleek eerder deze maand in meerder heid tegenstander van een ambtelijke missie naar Suriname om de behoefte aan medicijnen te inventariseren. De Kamer vond dat medische hulp verlening beter alleen via particulie re organisaties kan lopen, omdat die sneller en efficiënter zouden kunnen werken. (Van onze correspondent) TEL AVIV - In Israël is twijfel ont staan over de ware identiteit van de van oorlogsmisdaden verdachte Oe- krainer John Demjanjuk. De vorige maand door de Verenigde Staten aan Israël uitgeleverde 'Iwan de Verschrikkelijke' zou volgens een getuigenverklaring van een al overle den Israëliër in 1943 in het concentra tiekamp Treblinka door een joodse gevangene zijn vermoord. Dat meldde gistermorgen Radio Israël. Demjanjuk zit in een Israëlische ge vangenis in afwachting van zijn pro ces. Abraham Goldfarb, een overlevende van het vernietigingskamp, verklaar de enkele jaren geleden op een sympo sium van de universiteit van Tel Aviv dat 'Iwan de Verschrikkelijke' niet meer leeft. Een student maakte daar van aantekeningen en is met dit docu ment in de openbaarheid getreden. John Demjanjuk, wiens voorlopige hechtenis begin deze week door de president van het hooggerechtshof weer met 15 dagen is verlengd, heeft altijd beweerd niet de 'gezochte' oor logsmisdadiger te zijn. jaar het initiatief heb ben genomen. Het pro ject is erop gericht om de snelle ontbossing in de tropische regenwou den tegen te gaan. Er verdwijnt momenteel ongeveer 11 miljoen hec tare tropisch bos per jaar. Dat is ongeveer drie maal de oppervlak te van Nederland. In de zuivelsector zijn volgens de parlementariërs 'redelijke prijzen' nodig, zeker gezien de aanwezigheid van de superheffing en de medeve rantwoordelijkheidsheffingen. De Nederlandse melkveehouders zul len over het op 1 april aflopende melkjaar 1985/1986 waarsqhijnlijk 130 miljoen gulden superheffing aan Brus sel moeten betalen omdat zij meer melk hebben geproduceerd dan de EG-afspraken toestaan. Voorzitter drs. H. Schelhaas van het Produkt- schap voor Zuivel heeft deze prognose woensdag gegeven op basis van de jongste produktiecijfers. Schelhaas schat dat er naast de beta ling aan Brussel nog 20 miljoen gul den heffing beschikbaar komt die nationaal mag worden aangewend. Vorig jaar was dat ongeveer 60 mil joen gulden. Over het voorgaande melkjaar (84/85) is tot nu toe 125 miljoen gulden superheffing betaald, waarvan 79 miljoen moest worden afgedragen aan Brussel. Ruim de helft van de melkveehouders, 29.000, moest een heffing betalen. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. KANTOREN Vlissingen: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Opening kantoren Van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 08.00 tot 10.30 uur. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Telefoonnummers buiten kantoor uren voor dringende zaken: Expeditie: (01194) 511. Advertentie-afdeling: (01100) 20281. Redactie (01184) 14796. Abonnementsprijzen: per kwartaal ƒ67,15; franco per post 80,-; per maand ƒ23,10; jaarabonnement 256,-; jaarabon nement franco per post ƒ310,-; losse nummers 1,10 (alle bedra gen inclusief 5 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 132 cent per mm; minimumprijs per advertentie 19,80; ingezonden mededelingen 2V2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 3