'Ik kon niet, ik mocht niet, ik wilde niet gaan stemmen Opgewekte reacties van de Zeeuwse kamerleden PZC/ verkiezingen 25 RUST KENMERKT RAADSVERKIEZINGEN 'n Renault Super 5 van f 15.500 kost bij ons niet meer dan f330,86 per maand. verenigde spaarbank VERKIEZINGEN 'Ik kon niet...' Pen of potlood Wie legt vandaag de dag het geld voor een nieuwe auto in één keer op tafel? Bijna iedereen financiert zo'n aankoop. Als u het geld voor deze Renault Super 5 (3 drs.) wilt lenen, moet u maar 'ns met de Verenigde Spaarbank gaan praten. Dan blijkt dat u voor die f 15.500,- maar f 330,86 per maand betaalt (Persoonlijke lening 60 mnd. en een werkelijke rente van 10.7%). Kom eens met ons praten. We nemen daar graag de tijd voor Wij zijn tenslotte de makkelijke bank in de buurt. 'Ik mocht niet...' 'Ik wilde niet...' Oogje dicht Meetellen 19 maart I DONDERDAG 20 MAART 1986 Gedetineerden mochten niet stemmen. VLISSINGEN - „Prima resultaat voor de PvdA in Zeeland" (W. Sloots, PvdA). „Zeeland is, als je naar CDA en VVD kijkt, kennelijk niet zo erg veranderach- tig" (H. Eversdijk, CDA). „Een gering zetelverlies voor de VVD. Zeeland heeft nuchterder gereageerd dan in de grote steden" (J. te Veldhuis, VVD). Aldus de reactie van drie Zeeuwse kamerleden van de drie grote partijen op de uitslagen van de raadsverkiezingen in deze provincie, woensdagavond laat. PvdA-tweede kamerlid W. Sloots vond, dat in Zeeland de PvdA de landelijke stijging in stemmental zeer goed heeft gevolgd. „Daar ben ik redelijk gelukkig mee, het is aange naam om dat mee te maken", zei hij in een reactie. Landelijk bezien noemde Sloots de verkiezingsresultaten van de VVD aanleiding voor „het mooiste vermaak op verkiezingsavond: leed vermaak". Hij signaleerde daarbij, dat de VVD in Zeeland die landelijke teruggang niet in diezelfde mate heeft gevolgd en dat het CDA iets achter blijft bij het landelijke beeld. Voor het CDA-kamerlid Eversdijk wa ren de verschuivingen binnen CDA en VVD in Zeeland „gering". „Ik vind dat er sprake is van een tamelijk stabiele situatie. En dat betekent nogal wat. De raadsverkiezingen voor het CDA waren in 1982 uitzonderlijk goed. En de winst van de PvdA moet wel worden gerelateerd aan de bijzonder slechte verkie verkiezingen uit die tijd. Als je dat in aanmerking neemt durf ik wel te zeggen: de kiezers in Zeeland zijn niet zo veranderachtig. Je ziet ook dat de PvdA klein links opeet." Het beeld, dat landelijk uit de raads verkiezingen tevoorschijn komt, geeft Eversdijk aanleiding voor de kanttekening, dat „er een harde ver kiezingsstrijd op komst is voor de tweede kamer". „Ik ben benieuwd hoe de PvdA afkomt bij de formatie over zaken als kruisraketten, over heidstekort en kerncentrales, om een paar dingen te noemen". VVD-tweede kamerlid J. te Veldhuis uit Middelburg signaleerde dat bij de verkiezingen in Zeeland de schade voor de VVD „beperkt" is gebleven. Datzelfde vond hij ten opzichte van het CDA. De uitslag biedt volgens hem „voldoende vertrouwen om dat verlies in de komende maanden weg te werken. Daarbij wees hij erop, dat in mei de in Nederland verblijvende buitenlanders - nu voor het merendeel PvdA-stemmers - niet meedoen. Lan delijk signaleerde hij, dat de terug gang van de VVD, in kamerzetels vertaald, omgebogen lijkt te worden; dat de PvdA volgens berekeningen op minder zetels zou zijn gekomen dan de prognoses tot nu toe hebben aan gegeven en dat het CDA „behoorlijk stabiel blijft". Dat schreef hij toe aan het Lubbers-effect: „In een tijd van deconfessionalisering mag je ver wachten, dat zich die tendens ook in de confessionele politiek zou uiten. Te Veldhuis onderstreepte, dat de VVD in 1982 „exceptioneel goede" verkie zingen heeft gehad en dat een omreke ning van de resultaten van woensdag zouden leiden tot een kamerzeteltal van 28, „het hoogste aantal, dat met Wiegel is bereikt". Goede moed had hij, dat de VVD in mei kan uitkomen op 32 of 33 zetels. INLICHTINGEN: KANTOREN GOES, GROTE MARKT 40, TEL. 01100-30870. MIDDELBURG, LANGE DELFT 36. TEL. 01180-28751. VLISSINGEN, COOSJE BUSKENSTRAAT145. TEL. 01184-15160. THOLEN, HOOGSTRAAT 28, TEL. 01660-2338. Al dan niet gesterkt door een kopje VVD-thee - 'geef mij maar liever roodmerk', riep een Middelburgse PvdA-man uit - zocht woensdag menig Zeeuw het stemlokaal op. Maar er waren er ook heel wat bij die het nogal troosteloze interieur van het stem hokje in het geheel niet bezichtig den. Dat betrof drie belangrijke catego rieën. Zo konden worden onder scheiden mensen, voor wie het alle maal kennelijk niet zo hoefde. Die wensten geen stem uit te brengen. Weer anderen mochten niet stem men. Tot die groep behoorden per sonen, die tijdelijk van rijkswege logies 'genieten' in het Huis van Bewaring in Middelburg. En een derde categorie kon niet stemmen vanwege de ontoegankelijkheid van stemlokalen voor gehandicap ten. 'Niet de Haagse coryfeeën, ik ken de gezichten hier' Het stembureau-hoofd J. Laport (CDA) in het stadhuis van Goes heeft niet over belangstelling te klagen. De meeste bezoekers blijken het echter op het lunchcafé achter zijn tafel gemunt te hebben. De restauranthou der heeft blijkens zijn menukaart een eigen opvatting over politiek. „Bent u nou links of rechts... ik vind dat een eindelijk stemmen. Advertentie VLISSINGEN Een rustige verkiezing. De schreeuwerige affiches hangen er al wat verloren bij. Geen stormloop van opgewonden kiezers die per se hun stem willen uitbrengen om de komende vier jaar verzekerd te zijn van een 'gezonde' gemeentepolitiek. Neem Zandstraat bij Sas van Gent. Het is dat naast de bierreclame op het buurthuis ook het bordje 'stembureau' prijkt, anders zou je er op een lente-achtige woensdagmorgen zo voor een pilsje binnenstap pen. Wat de leden van het stembureau betreft zou dat geen probleem zijn. Elke afwisseling is welkom, een verkiezingsdag van 8 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds, waarna de stemmen nog moeten worden geteld, duurt lang. De stemhokjes zijn in de meeste ge meenten niet bepaald een toonbeeld van originele bouwkunde. Geplastifi ceerde schotten met een kale 'peer' er boven, nee, voor de gezelligheid moet je niet gaan stemmen. De Polder- burchtschool in Arnemuiden was het enige stembureau waar de kiezer zich nog decent achter een gordijntje kon terugtrekken. Verder stamden alleen de hokjes in de Christelijke school in Zaamslag uit de oude doos. Als er een prijs voor de fraaiste locatie uitge loofd zou worden, dan zou Sluis onge twijfeld hoge ogen gooien. Het raad huis heeft historische allure, dat straalt indirect op de rode punt op het stembiljet. Weer een stap in de ge schiedenis, zie je de stemmers daar bij de stembus midden in de raadzaal denken. De dikke rode potloden, die zo van achter het oor van een ambachtelijke timmerman lijken geplukt, worden regelmatig op hun deugdelijkheid ge controleerd. Alle stembureauhoofden behoren over puntenslijpers te be schikken. In Oostburg waren woens dag voor het eerst ook ball-points bevestigd. „We krijgen zo veel klach ten over die rode potloden", legde G. van Schaick (CDA) in Breskens uit. „Vandaar dat we het maar eens met pennen proberen. De mensen mogen zelf kiezen of ze het potlood of de pen hanteren. Ik vind dat de beste oplos sing". In het Breskense stembureau was dat niet de enige nieuwigheid. De verruiming van de kieswet bracht daar ook de paashaas in het geweer. Gewapend met en fors paasei voor de leden van het stembureau doorbrak het haasje de sleur van de lange zit. „Zo lang ik het haasje maar niet ben, is het goed". D en T-er L. Baarends kon geen onregelmatigheden op het stembiljet van de gulle haas ontdek ken. De Oostburgse wethouder J. Tho- maes werd al vroeg in de ochtend aan een kruisverhoor onderworpen. „Stemt u zelf ook", vroeg een leerling van de openbare basisschool in IJzen- dijke hem. De wethouder maakte de interviewer duidelijk dat hij de trotse aanvoerder van de VVD-lijst was, en dat hij zonder te blozen op zichzelfhad gestemd. Onderwijzer W. Kruidenier bracht zijn pupillen rond de stembus de beginselen van het 'het kiezen' bij. Aan het eind van de middag hadden de toezichthouders in bejaardente huis Rustoord in Colijnsplaat uit zicht op een gevulde bus. Het specia le stemhokje voor invaliden had daar goede diensten bewezen. De 89-jarige mevrouw Van der Maas kon vanuit haar rolstoel zonder problemen haar partij aankruisen. De baby Carlijn van Eek in IJzendijke ging het min der goed af. De verkiezingscomputer had haar vooreen 101-jarige voorou der aangezien. 'ff De Belg Medard de Krijger. recht op heeft in een stemhokje z'n stem uit te brengen", zei de heer Damen. Mevrouw J.M. Schilperoort van de Walcherse afdeling toonde zich be paald ontevreden over de toeganke lijkheid van het stemlokaal in het Middelburgse stadhuis. Om de moeilijke entree via het bordes te omzeilen had zij er op aangedron gen bij de zij-ingang een plank neer te leggen als hulpmiddel bij het binnenrijden van rolstoelers. Me vrouw Schilperoort: „Maar dat vond men op het stadhuis te ontsie rend voor dat monumentale ge bouw. Het is bar en boos in Middel burg. Het lijkt wel of ze niet willen luisteren naar onze wensen". Ook al wilden ze stemmen: de 'bewoners' van het Middelburgse Huis van Bewaring - bijna veertig bij elkaar - mochten geen hokje rood maken. Net zoals dat niet mocht in andere strafinrichtingen in het land. De reclassering ijvert al geruime tijd voor het wegwer ken van die achterstelling. „Het is uit de tijd, dat gedetineerden op zo'n bevoogdende manier als twee derangs burgers worden neerge zet", zei woensdag een woordvoer der van de algemene reclasserings- vereniging in Den Bosch. „De situatie is zo", legde woord voerder Bakker van de Kiesraad in Den Haag woensdagmiddag uit, „dat iemand die is veroordeeld tot Annemarie (links) en Jolanda: politici weten de jongeren niet te bereiken. een gevangenisstraf van meer dan een jaar is uitgesloten. En iemand die zich in voorlopige hechtenis bevindt en in wiens zaak de rechter nog geen definitief oordeel heeft uitgesproken is weer uitgesloten op grond van een ander artikel. Die is uitgesloten van de uitoefening van het kiesrecht op de dag van stem ming, wat in de praktijk op hetzelf de neer komt". Kamerbreed is men het er al jaren overeens dat de klok op dit punt moet worden bijgezet, maar het is er nog steeds niet van gekomen. Er is nu wel uitzicht dat tegen de tijd van de Tweede Kamerverkiezingen ver oordeelden en voorlopig gehechten voor het eerst mogen stemmen. Bij volmacht weliswaar. In het Huis van Bewaring was er woensdag overigens geen aanlei ding tot gemor over het gemis om een partijtje mee te spelen in het politieke schaakspel. „Het heeft hier binnen niet geleefd, er is niet over gesproken, het was een dag zoals alle andere dagen", berichtte directeur Poll. Hij juichte het toe dat de situatie rond het stemmen nu voor de bajesklanten verandert. „Het is goed dat de band met de buitenwereld middels dat stemmen blijft bestaan". In de toekomst zal de rechter nog wel de mogelijkheid hebben om in bepaalde gevallen mensen die wat op hun kerfstok hebben bij wijze van speciale strafoplegging te ont zetten uit het kiesrecht. Kon een aantal gehandicapten niet stemmen en mochten 'cellisten' niet meedoen, er waren er ook die wel konden en mochten stemmen, maar dat niet wilden. Het viel op dat Zeeuwen, die tijdens korte straatinterviews tegenover de PZC verklaarden niet ter stembus te willen tijgen nauwelijks konden aangeven waarom ze hun oproe- pingskaarten niet wensten te be nutten. De oppervlakkige commen taren varieerden van 'ik zou niet weten op wie ik zou moeten stem men' via 'het interesseert mij hele maal niet' en 'ze doen maar' tot 'ik heb geen tijd voor die onzin' en ik kan dat gekluns niet aanzien'. „Verkiezingen? Vandaag?", rea geerde een man uit Westkapelle verbaasd. „Weet ik niks van". Twee jeugdige bankemployees aan de wandel in de Langeviele in Mid delburg. Niks anders te doen? Stemmen bijvoorbeeld? „Wij voelen ons niet aangespro ken". zei de 21-jarige Annemarie Lenselink. En haar een jaar oudere vriendin Jolanda Nieuwenhuize dacht er net zo over. Bij de meisjes op het werk gingen er nog acht andere collegaatjes niet stemmen. Een duidelijk teken dat de plaatse lijke politici de jongelui niet weten te bereiken, zo menen ze. „Hoe ze ons dan wel kunnen bereiken. In ieder geval niet via zo'n belachelijke goede-morgenadvertentie met 'suk- ses pa' „D'r is één partij waarop ik mis schien nog zou kunnen stemmen", reageerde een bejaardé Aagtekerke- naar. „En dat is Gemeentebelang. Maar in heb geen belang meer in de gegemeente en de gemeente niet in mij. Ik ben te grijs geloof ik. Ik sta al met met ene poot in m'n putje". Jacques Cats De Sasse raadsleden Wim Roskam (PvdA) en Herman Hemelsoet (Ge meentebelangen) hebben er in hun stembureau in Zandstraat een halve dag opzitten. Klachten over zitvlees, begrijpelijk. Om de tijd te korten besluiten ze de handen uit de mouwen te steken. Het zaaltje in het buurthuis wordt toch juist van nieuwe schrootjes voorzien. De hamer ligt onder handbereik, dus waarom niet aangepakt. Gemeenteambtenaar John Uytdewilligen blijft alleen aan de verkiezingstafel achter, er moet toch iemand op de winkel passen. Een rondrit langs de stembureaus in Zeeland. Overal het zelfde beeld. Raadsleden gewichtig met lijsten in de weer, de verkiezing is in eerste instantie een papieren aangelegen heid. Elke kiezer krijgt een bemoedi gend knikje, in de hoop dat het 'goe de' vakje van het raadslid achter de tafel rood wordt gemaakt. Vooral de vertegenwoordigers van plaatselijke lijsten vinden dat landelijke politici een smet op het gebeuren hebben geworpen. „Waar bemoeien ze zich mee?" vraagt het Aardenburgse raadslid G. Bonte zich in het dorps huis van Sint- Kruis af. Verkiezing van de gemeenteraad, dat is de kleine politiek. De coryfeeën uit Den Haag behoren daar volgens Bonte geen rol in te spelen. onzinvraag", laat hij zijn gasten we ten. En verder: „Politiek is handjes drukken, dreigen, sjoemelen of buk ken, katten uit de bomen kijken, overreden, over lijken gaan...". Laport heeft om 2 uur ruim 35 procent van het totaal aantal uit te geven stembil jetten in zijn stembus. „Niet zo druk", geeft hij toe. Maar de 'grote klap' verwacht hij pas na 6 uur, als de middenstanders tijd hebben om hun duit in het zakje te doen. Even komt er wat leven in de brou werij als Herman Kievit uit Kloetin- ge zich als gevolmachtigde voor zijn zus aanmeldt. „Ga toch stemmen, zorg dat je meetelt. Ze kunnen me nog meer vertellen". Een hartekreet, als blijkt dat hij niet voor zijn zus mag stemmen omdat hij niet in Goes staat ingeschreven. Laport is onver- biddellijk. Maar de volmacht over doen aan een willekeurige stemmer, dat is geen probleem. Herman ver dwijnt met de 'reddende engel' in het hokje om er zeker van te zijn dat de goede partij wordt aangekruist. De leden van het stembureau knijpen een oogje dicht. Met zijn tweeën, dat mag volgens de officiële voorschrif ten alleen wanneer de betrokkene zijn pen niet zelf op het papier kan zetten. De Belg Medard de Krijger (73), die dit jaar voor het eerst naar de stem bus mag, onderstreept de woorden van het raadslid. „Ik ken de gezich ten hier, betoogt hij in het onverval ste dialect van de grensstreek. „Daar om had ik ook al veel eerder willen stemmen. Ik ben hier geboren op de akker van Gust de Smet. Mijn vader was aan het erwten pikken, mijn moeder bond ze op. Ik hoor hier thuis, die verkiezing, daar hebben we veel te lang op moeten wachten. Het triomfantelijk gebaar, waarmee hij zijn biljet in de antieke stembus laat glijden, illustreert zijn tevredenheid. Hij telt nu echt mee. De kapotte lantaarnpaal op de hoek van de straat, het nieuwe dorpshuis in de kern, dat zijn de verkiezingsitems waar het om gaat. Achter elk item kun je het gezicht van één of meer raadsleden denken. In de hal van het stadhuis in Zierikzee laat Astrid Roc- tus (21) er geen twijfel over bestaan. „Ik vind het juist leuk dat het over gemeentelijke zaken gaat. Voor de tweede kamer ga ik ook wel stemmen, maar dat spreekt me minder aan. Hier voel ik me veel meer bij betrokken, je stemt op gezichten. Een jong geluid in een oude omgeving. Jacob Simonsz Hollenboom blikt vanaf zijn schilderij net over het achterschot van het stemhokje. Een beetje zenuwachtig voor de foto ontdekt Astrid de in 1645 overleden voorvader niet. Het is de eerste keer dat ze aan de gemeente raadsverkiezingen mee mag doen. Ge meentesecretaris A. G. Izeboud spreekt haar vanachter zijn tellijsten moed in. „Niet te hard op het potlood duwen, één hokje is genoeg". De waar schuwing in het stemhokje - 'verzoeke de potloden niet te bevochtigen' - is voor Astrid overbodig. Om met die laatste groep te begin nen: de ANIB, de bond van gehandi capten en arbeidsongeschikten had tijdens een telefonische bliksemen- quête vastgesteld, dat de helft van de stemlokalen in Nederland zoda nig zijn gesitueerd en ingericht dat er sprake was van een niet te nemen barrière voor mensen die slecht uit de voeten kunnen. Uit het onder zoek werd verder duidelijk dat er nog gemeentefunctionarissen rond lopen die denken, dat met hulp in de vorm van tillen of manoeuvreren ook wordt voldaan aan de eisen van de toegankelijkheid. De ANIB con cludeerde dat een groot deel van de gehandicapte Nederlandse bevol king niet zelfstandig kan deelne men aan het actief kiesrecht. De bond stelt zich op het standpunt dat niet zoals in het voorontwerp van de nieuwe kieswet staat 'zoveel mogelijk stemlokalen', maar dat 'al le stemlokalen toegankelijk beho ren te zijn voor lichamelijk gehandi capten'. In Zeeland hebben de ANIB-be- stuurders de afgelopen weken ex tra gehamerd op het nemen van maatregelen. Daar is maar ten dele gevolg aan gegeven. Volgens bevin dingen van voorzitter A. Klap van de afdeling De Bevelanden waren de zaken in dit gebied keurig gere geld. Voorzitter R. J. Damen van de afdeling Tholen en Sint-Philips- land stuitte in Poortvliet op een weinig uitnodigende situatie in het oude raadhuis, waar aan de voor zijde een stemruimte was inge richt. Maar dan moest men wel een trap op. En dat terwijl er aan de achterzijde van het complex en- tree-voorzieningen zijn voor ge handicapten. De ANIB-afdeling had er ook extra op gelet of de lichtval in de stem hokjes voldoende was voor visueel gehandicapten. In 'De Vossekuil' in Oud-Vossemeer bleek die verlich ting zo gebrekkig, dat zelfs mensen met een niet mankerend gezichts vermogen moeite hadden om hun stemformulier volgens de regelen der kunst in te vullen. In enkele gevallen waren er op Tholen specia le stemhokjes vervaardigd met een brede toegang en een vanuit de rolstoel te benutten schrijfplank. Op veel plaatsen kreeg een gehandi capte in een rolstoel een plankje op de schoot en werd vervolgens in een hoekje gereden om daar in afzonde ring een stem uit te brengen. „Wij vinden dat een gehandicapte er Stemmen, niet voor iedereen even gemakkelijk... Baby Carlijn van Eek in IJzendijke werd door de computer voor een 101-jarige voorouder aangezien: Verwarring achter de stemtafel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 27