Uiteenlopende reacties op Zwinstedentocht Flip Salomé beste Zeeuw PZC/sP°rt 15 ANDRIES KASPER OPPERMACHTIG IN DE FINALE Huldiging Van den Berge Jan de Weird beste Belg Hopman wint marathon Van kilometer tot kilometer Flip Salomé RUITENBERG: TK KOM HIER NOOIT MEER Vereeniging Elf Steden overspoeld door aanmeldingen ZWINSTEDENTOCHT Sterke combines Volkomen leeg SLUIS - Met de krans van de winnaar om zijn smalle schouders liet Andries Kasper de hulde van de vele duizenden toeschouwers over zich heen komen. Moegestreden, maar dolgelukkig vertelde de 33-jarige docent in de wiskunde zijn verhaal aan de eindstreep van de eerste Zwinstedentocht. SLUIS - Zwoegend over het tapijt van de klünplaats baande Frans van den Berge zich een weg door de achterblijvers. Het was de Zeeuw se toprijder aan te zien dat hij de pijn van een hardnekkige blessure moest verbijten en dat het zinloos was om verder te gaan. Maandag morgen had hij pas besloten om toch te starten in de Zwinsteden tocht. Het bloed kroop waar het niet gaan kon. Frans van den Berge was al twee jaar als winnaar gehul digd in de 'kleine' marathon en hij was niet van plan om de strijd met de nationale toppers uit de weg te gaan. Maar uiteindelijk moest hij toege ven dat het onverantwoord was. Na ruim twintig kilometer zag de 34- jarige bouwkundig uitvoerder uit Krabbendijke in dat alle moeite voor niets was geweest. „Ik kon het tempo onderweg nog wel volgen", vertelde hij in een busje dat hem naar de finish bracht. „Maar als ik moest lopen kreeg ik ineens pijn in m'n bovenbeen. Ik denk dat het een ontsteking aan een spier is". Frans van den Berge staakte de strijd toen de koplopers nog niet uit het zicht waren. Vanaf het begin had hij meegereden met de kans hebbers voor de eindzege. „Toch was ik niet zo vlug op het ijs", stelde hij vast. „Ik had een beetje moeite om m'n schaatsen aan te krijgen. Daarom moest ik een paar honderd meter achterstand inhalen". De lijdensweg begon pas goed bij de eerste doortocht in Damme. Het klunen ging Frans van den Berge niet goed af en onder de lage brug getjes had hij moeite om te volgen. Toch bleef de Zeeuw tot in Brugge mee voorin rijden alsof er geen sprake was van een blessure. „Ik heb het misschien zelf onderschat", bekende hij achteraf. „Ik had maar een klein wondje op de plaats waar ik die schaats in m'n been had gekregen. Dat was in de Elfsteden... dus al bijna vijf dagen geleden. Ik had nog wel pijn, maar ik dacht dat ik het aankon". De tweevoudige winnaar van Sluis- Brugge-Sluis bedacht zich nog voor het passeren van de eerste door tocht. „Het gaat niet meer", riep hij toen de kopgroep van hem wegreed. En even later stapte hij ontgoo cheld uit de wedstrijd. Dat betekent voor Frans van den Berge dat het seizoen bijna ten einde is. Zondagavond wil hij nog meedoen aan het clubkampioen schap en daarna bergt hij zijn schaatsen op. „Ik neem een paar weken rust om op adem te komen en dan stap ik op de fiets". De Zeeuwse schaatstopper is immers ook actief als wielrenner. Hij reed vorig jaar zeer verdienstelijk in de categorie van de trimmers. Door het wegvallen van Frans van den Berge was de inbreng van de Zeeuwen onder de maat. Dat kwam ook al omdat Arjaan van de Kree- ke, Piet Hamelink en Levien de Blaeij niet aan de start kwamen. Flip Salomé uit Breskens reed ove rigens een opvallende wedstrijd. Hij slaagde niet in zijn poging om in het begin aan te sluiten bij de kopgroep en moest dan ook zijn eigen tempo bepalen. De Zeeuws-Vlaamse sprinter deed dat in het gezelschap van Kees Cijsouw uit Groede. Met een ruime achterstand op de voorste rijders weliswaar, maar in een stijl die bewondering afdwong. „Het was m'n eerste tocht over honderd kilo meter", verzuchtte hij aan de finish. „Ik zat helemaal kapot toen we op de helft waren, maar daarna viel het best mee". Flip Salomé werd tiende op iets meer dan twintig minuten van de winnaar. Op het laatste stuk naar de aankomst reed hij weg van Kees Cijsouw, die door een val achterop raakte. SLUIS De reacties van de wed strijdschaatsers op de eerste Zwin stedentocht liepen nogal uiteen. Ter wijl Henri Ruitenberg hevig mopper de en zei „nooit meer terug te komen naar Sluis", sprak zijn ploegmaat Dries van Wijhe lovende taal. „Ik vond het een hele belevenis", zei de schaatser uit Oosterwolde. „De en tourage sprak me aan en de organisa tie kan volgend jaar weer op me rekenen". Na afloop van de wedstrijd stond echter als een paal boven water dat de organisatie bij een volgende uitgave van de 'Belgische Elfstedentocht' de toertochtrijders niet meer zo dicht achter de wedstrijdrijders moet laten vertrekken. Doordat de rijders drie keer op en neer moesten, kruisten de wedstrijd- en toertochtrijders letter lijk en figuurlijk eikaars pad. Dé echte chaos bleef dan wel uit, maar er deden zich wel veel 'bijna-ongelukken' voor. Jan Eise Kromkamp, die derde werd, zei dat hij veel last had gehad van de toertochtrijders. „Je kan roepen wat je wilt, maar ze blijven naar het ijs staren en zijn daarom vaak te laat met hun reactie. Als je hier met een peloton van 100 wedstrijdrijders (maandag stonden 65 wedstrijdrijders aan het vertrek) aan de start komt, wordt het levensgevaarlijk. De organi satie moet een volgende keer de wed strijd in de ochtenduren houden en de toertocht 's middags". Winnaar Andries Kasper en zijn ploeggenoot Wim Westerveld waren eenzelfde mening toegedaan. Kasper: „En de organisatie moet ook nog wat doen aan die lage bruggetjes. De rijders twijfelden nu of ze er op hun buik onderdoor zouden gaan of dat ze het bruggetje met klunen zouden om zeilen. Daar moet de organisatie klün- plaatsen van maken en dan kan deze tocht een geweldige traditie worden". Henry Ruitenberg kon geen lach op zijn gezicht toveren. Hij bleef foete ren. „Het was verschrikkelijk slecht ijs, zoiets heb ik nog nooit meege maakt. Het was papzacht en er zaten grote scheuren in. En dan die klün- plaatsen... Tegen het einde lag daar helemaal geen vloerbedekking meer, je moest zo met je schaatsen over de keien. Nee, ik kom hier nooit meer. De organisatie moet eerst maar eens zorgen dat ze het beter voor elkaar heeft". Organisator Giel van Westen kon zich de woede van sommige rijders wel voorstellen. „Maar in de toekomst zullen zich dergelijke problemen niet meer voordoen. Voortaan wordt de wedstrijd 's morgens verreden en 's middags zijn de toertochtrijders aan de beurt. Maar we willen de tocht niet over meerdere dagen uitsmeren, om dat de sfeer dan veel minder zal zijn", aldus Van Westen, die zich tevreden toonde over het verloop van de eerste Zwinstedentocht. INSDAG 4 MAART 1986 SLUIS De Zeeuwse Jan Sipkema, Giel van Westen uit Sluis, laat maandag niets aan het toeval over. Om de eerste Zwinstedentocht zo professioneel mogelijk bij het publiek, schaatsers en journalisten te laten overkomen, belegt het bestuurslid van de ijsclub Sluis (zij hebben de organisatie in handen) drie uur voor het begin van de wedstrijd over 90 kilometer nog een persconferentie. Van Westen neemt de route nog eens door en heeft verder eigenlijk niets nieuws te melden. Toch wordt de bijeenkomst nog verlevendigd door een Belgische journalist. Als Giel van Westen vraagt of de mensen van de pers nog vragen hebben, steekt de Belgische verslaggever aarzelend zijn vingertje op. „Awel, meneer", zo begint hij, „heeft u ook in een fanfare voorzien..."? Van Westen knikt en vertelt de man vervolgens dat de plaatselijke muziekvereniging Apollo om acht uur de laatste aankomende toertoch trijder zal inhalen. „Net als in Leeuwarden". Het is inmiddels elf uur en Sluis begint vol te stromen. Niets is de inwoners van het grensdorpje te veel. Het noorden heeft zijn Elfste dentocht, het zuiden zal zijn Zwin stedentocht door de Belgen om gedoopt in Belgische Elfsteden tocht hebben. Er zijn stickers, souvenirs, hot-dogs en bekertjes glühwein te koop. De sfeer is bijna identiek aan die in Leeuwarden, maar toch blijft Sluis zo zijn eigen charmes houden. De inschrijving voor de wedstrijd is bijvoorbeeld in een voormalige sex-shop. In restaurant Central heeft de Ae- gon-ploeg met Henry Ruitenberg en Dries van Wijhe onderdak ge vonden. Dolle Dries heeft het hoog ste woord. Hij verhaalt over vroe ger. „In deze streek heb ik als wielrenner nog wel eens in het wiel van Eddy Merckx gezeten. Heel even maar hoor..., toen hij aan het eten was". Zijn ploegmakker Henry Ruitenberg vraagt vervolgens of er „soms ook kasseien in de route zitten". Frans van den Berge, de Zeeuwse schaatscrack uit Krabbendijke blijkt voor beide rijders een volsla gen onbekende schaatser te zijn. Ruitenberg: „Ik ken maar één Van de Berg en dat is Jeen", waarna hij samen met Van Wijhe voor de Belgische televisie moet opdraven. „Dat kan wel even duren", zegt Van Wijhe, „want dat doen ze hier nog met zo'n veer", en hij maakt een draaiende beweging met zijn hand. Om één uur valt het startschot voor de 65 wedstrijdrijders (de 1100 toertochtrijders beginnen iets la ter) en net als in de echte Elfsteden tocht moet het eerste gedeelte lo pend worden afgelegd. De schare verslaggevers baadt zich in een weelde, het kan de tocht vanuit een volkswagenbusje, dat met hoge snelheden over de smalle dijken rijdt, goed volgen. De auto van de BRT bereikt soms topsnelheden, zij willen niks missen van dat eve nement, dat voor hen zoiets als een grote wielerklassieker is. Bij de eerste stempelpost in Brug ge is er onder de koplopers even verwarring. „Welke kant moeten we op", vragen ze. „Omkeren en weer terug", is het antwoord. Het lijkt of heel België uitgelopen is voor deze 'Belgische Elfsteden tocht'. 'Madammen in een bontjas' verdringen zich op de bruggetjes nabij Hoeke, dat tijdelijk omge doopt is in Bartlehoeke. In Damme, waar veel geklünd moet worden, is oud-wielrenner Roger de Vlaeminck een aandachtig toe schouwer. „Ik vind het een fantasti sche sport, die mannen weten wat afzien is". „Zitten er ook Belgen in die kopgroep", vraagt de Vlae minck vervolgens. Zijn buurman zegt: „Hoe kan dat nou? Die Belgen weten niet eens dat je op die lange dingen moet schaatsen, ze rijden allemaal op van die korte dingen (kunstschaatsen)". Het is inderdaad opvallend dat voornamelijk Belgen zich met kunst- en ijshockeyschaatsen op het ijs begeven. „In België verko pen ze geen Noren", verklaart één van hen. Het loopt tegen vieren. De wed strijd nadert zijn einde. Andries Kasper uit Driel is weggesprongen uit de kopgroep en gaat op de finish af. In Leeuwarden gebeurt dat op de Bonkevaart, in Sluis heet het de Damsevaart. Kasper zegeviert en Rein Jonker wordt evenals in de Elfstedentocht tweede. Het 20.000 koppige publiek, dat op de Kade in Sluis is samengedromd, juicht de winnaar hartstochtelijk toe. Giel van Westen grijnst en wrijft in zijn handen. Zijn dag is geslaagd. „Ik heb een paar zware dagen achter de rug, maar ik kan nu weer rustig gaan slapen. Het mag nu warm water gaan regenen". De tocht is naar zijn mening bijna vlekkeloos verlopen. „Er is maar één gewonde gevallen", vertelt hij. „Voor de Belgische en Nederland se schaatssport is het een fantasti sche dag geweest, maar voor som mige Belgische schaatsers een des illusie. Ik hoop dat ze er nu achter zijn, dat je met kunstschaatsen niet aan zo'n tocht kunt meedoen". Dries van Wijhe ziet af bij het klunen. De kopgroep bij de stempelpost in Brugge. Van links naar rechts: Henry Ruitenberg (85). Wim Andries Kasper gaat zegevierend over de streep Westerveld net zichtbaar), Frank Wagemakers, Jan Eise Kromkamp en Eric van de Boogert. Zwinstedentocht kreeg een ijzersterke winnaar 43£T Andries Kasper wordt gehuldigd als winnaar. Rechts naast hem ploeg maat Wim Westerveld. 1. Kopgroep van negen rijders: Rein Jonker. Frank Wagemaker, Henri Ruitenberg, Dries van Wijhe, Jan Wessels, Andries Kasper, Eric van de Boogert, Jan Eise Kromkamp en Ge rard Verhulst. 3. Frans van den Berge, Wim Wester veld en Piet Eikelboom sluiten bij leiders aan. 6. Henri Ruitenberg valt, maar is snel terug. 8. Gerard Verhulst wordt gelost. 12. Piet Eikelboom valt en moet strijd staken vanwege kapotte schaats. 15. keerpunt Brugge: Ruitenberg en Van Wijhe 200 meter achterop ge raakt. 19. Ruitenberg en Van Wijhe sluiten weer aan bij kopgroep. 25. Frans van den Berge raakt achterop bij Damme en staakt de strijd vanwege een blessure. Negen koplopers, te weten Van Wijhe, Rui tenberg, Wessels, Westerveld, Kasper, Jonker, Kromkamp, Van de Boogert en Wagemakers. 45. Samenstelling kopgroep hetzelf de. Flip Salomé en Kees Cijsouw op twaalf migiuten. 51. Ruitenberg, Van Wijhe en Jonker moeten even lossen. 52. Hergroepering. 62. Jan Wessels demarreert, achter volgers vallen stil. 67. Voorsprong Wessels 30 seconden. 68. Westerveld en Kasper ontsnappen uit achtervolgende groep. Dries van Wijhe moet lossen. Salomé en Cij souw op 14.30 min. Gerard Verhulst op bijna 20 minuten. 79. Westerveld en Kasper nu samen op kop. Wessels op 200 meter. Jonker en de rest van de groep op 500 meter. 85. Kasper gaat alleen weg en Wester veld laat zich terugzakken naar ach tervolgende groep. Finish: Andries Kasper wint met voorsprong. Rein Jonker wint sprint van achtervolgende groep. Jan Eise Kromkamp wordt derde. VLISSINGEN Frans van den Ber ge, de Zeeuwse schaatscrack uit Krabbendijke, wordt morgen (woens dag) gehuldigd voor zijn prestatie in de Elfstedentocht. De 34-jarige bouwkundig uitvoerder legde in de tocht over bijna 200 kilo meter. De huldiging van Frans van den Berge wordt in het cultureel centrum van Krabbendijke gehouden en begint om half acht. Burgemeester H. BOer zal bij de huldiging aanwezig zijn. LEEUWARDEN (ANP) - De Vereeni ging De Friesche Elf Steden wordt overspoeld door brieven en telefoon tjes van schaatsers die zich willen opgeven als lid. De vereniging kan voorlopig echter geen nieuwe leden gebruiken. Volgens bestuurslid Auke Nauta zal het ledental eerst moeten dalen tot onder 16.000. Wie zich dan opgeeft, heeft kans door loting lid te worden. De vereniging legt geen wachtlijst aan. De Friesche Elf Ste den telt momenteel 18.500 leden. Hij was met acht andere vluchters de finale ingegaan van deze marathon over 90 kilometer. Henry Ruitenberg was er bij, die alom bekend staat als een razendsnelle sprinter. Maar ook Rein Jonker en de nog altijd zeer gevreesde Dries van Wijhe. Met die grote namen moest Andries Kasper zich meten in de beslissende kilome ters naar Sluis. Het leek op een eind sprint aan te komen, omdat de combi nes in de kopgroep aan elkaar ge waagd waren. Maar op het laatste stuk naar de finish gaf Jan Wessels de aanzet voor een schitterend gevecht in de voorste linie. De sterke rijder uit Markelo maakte ongewild de weg vrij voor een solo van Andries Kasper. Zoals de meeste marathons op natuu rijs werd ook de Zwinstedentocht be heerst door de best betaalde ploegen. Henry Ruitenberg werd in dat gezel schap als de grootste kanshebber ge zien. Hij was in de kopgroep de beste sprinter en had ook nog twee helpers mee voorin. Dries van Wijhe was kennlijk aangewezen om de favoriet voor de eindzege voortdurend uit de wind te zetten en zelf ging Henry Ruitenberg het zware werk in de spits van de wedstrijd angstvallig uit de weg. „Maar dit was geen wedstrijd voor ons", voerde 'Dolle Dries' later als excuus aan. „Ze hadden me verteld dat we maar een paar honderd meter moesten klünen. Dat waren zeker Belgische meters... want ik zag af en toe de sneeuw gewoon zwart worden voor m'n ogen". De eerste marathon in Zeeland over deze afstand werd door die lange klünplaatsen een wedstrijd waarin alleen de sterksten voorin bleven. De BRUGGE DAMME MONNIKEREDE HOEKE SLUIS kopstukken hadden al vrij snel een gat geslagen en in dat razende tempo was geen plaats voor meerijders. De Zeeuwse crack Frans van den Berge kon zich ruim twintig kilometer lang handhaven bij die toppers. Daarna begon de blessure weer op te spelen De lage bruggetjes bezorgden de rijders veel problemen. Frank Wagemakers is als eerste weg. Henry Ruitenberg gehurktvolgt. die hij had overgehouden aan de Elfstedentocht. Toen hij wegviel uit de kopgroep bleven er nog negen leiders over. De ploeg van Aegon was in die vroege vlucht het sterkst vertegenwoordigd. Henry Ruitenberg gold als kopman en wist zich gesteund door Dries van Wijhe en Jan Wessels. Verder werd Rein Jonker (de nummer twee van de Elfstedentocht) bijgestaan door Jan Eise Kromkamp en was Wim Wester veld de gangmaker voor Andries Kasper. Die drie sterke combines bonden de strijd aan met twee 'een lingen'. Frank Wagemakers en Erik van de Boogert leken op voorhand kansloos en merkwaardig genoeg werd het tempo meestal aangegeven door deze twee rijders. „Frank Wagemakers was zelfs de bes te van ons allemaal", moest Rein Jonker na afloop erkennen. „Hij was de enige die in de laatste kilometers nog voluit kon jagen. Ik had het vooral hem gegund om hier de wed strijd te winnen". Maar ook de lange stayer uit Wijt- gaard had kennelijk niet meer gere kend op Andries Kasper. Een echte winnaar is deze 33-jarige leraar uit Driel in de buurt van Arnhem tot nu toe nooit geweest. Hij had één mara thon op zijn naam geschreven dit jaar van enige allure. Daarom hield hij zich vooral in het begin schuil achter de brede ruggen van de favorieten. Hij sloeg pas toe op het moment dat Jan Wessels naar een zwaar bevoch ten overwinning leek te rijden. Zijn voorsprong bij het laatste keerpunt was opgelopen tot enkele honderden meters. Andries Kasper: „Ik riep te gen Westerveld dat het tijd was om te gaan. We gaven plankgas toen we moesten klünen en ineens zaten we met z'n tweeën voorop". Voordat Andries Kasper goed en wel omkeek was de vlucht al buiten het bereik van de achtervolgers. Dries van Wijhe had geen verweer meer tegen de splijtende demarrage. „Ik was volkomen leeg", bekende hij even later. En ook Henry Ruitenberg kon zelfs het tempo van de achtervol gers niet meer bijhouden. De tegen stand was gebroken en dat speelde Andries Kasper in de kaart. Hij reed in het spoor van Wim Westerveld naar een comfortabele voorsprong en kwam tenslotte alleen aan de leiding. „Ik had geen macht meer om te volgen", vertelde Wim Westerveld. „Zo was ik eigenlijk alleen maar een blok aan z'n been. Ik dacht... dan kan ik beter gaan afstoppen in de achter volging. Andries reed zo sterk dat hij het ook alleen wel kon redden". Het strijdplan van Labello (de ploeg waar ook Jan Roelof Kruithof voor rijdt) werd in de laatste kilometers tot in de details uitgevoerd. Met de wind op kop reed Andries Kasper een paar honderd meter voor de jagende groep uit. De vrees voor een offensief van Rein Jonker was nog altijd aanwezig, maar ook zijn krachten waren langza merhand gesloopt. Zo kon Andries Kasper naar de mooi ste overwinning uit zijn carrière rij den. Hij had aan de finish nog ruim tien seconden over op zijn achtervol gers. Rein Jonker won de sprint voor de tweede plaats in een duel met Jan Eise Kromkamp. Henry Ruitenberg en Dries van Wijhe waren op een nog grotere achterstand gereden. De uitslag van de eerste Zwintedentocht is: 1 Andries Kasper (Driel) 90 kilometer in 3.01.35; 2 Rein Jonker (Wijtgaard) op elf seconden; 3 Jan Eise Kromkamp (Olden- holtpade); 4 Frank Wagemakers (Hoogka- spel); 5 Jan Wessels (Markelo); 6 Wim Westerveld (Eemnes); 7 Erik van de Boog ert (Eindhoven); 8 Henry Ruitenberg (Ol- denbroek); 9 Dries van Wijhe (Kerkdorp); 10 Flip Salomé (Breskens) op 23 minuten van de winnaar; 11 Kees Cijsouw (Groede); 12 Rudy Liebrechts (Vlaardingen); 13 Mary Marien (Wouw); 14 Piet Klaaysen (Groede); 15 Piet Provoost (Cadzand); 16 Gerard Verhulst (Oost Souburg); 17 Piet van den Aarsen (Haamstede); 18 Jan de Weird (Deinze); 19 Gerard Geerligs (Goes); 20 Paul van Iwaarden (Domburg); 25 Bertus Wieles (Sluiskil); 27 Gerard Lamers (Goes). SLUIS Jan de Weird uit Deinze werd maandag in de Zwinstedentocht de beste Belg. Hij eindigde op de 18e plaats. Beste dame werd de 25-jarige Josien Cornelis-Cools uit Cadzand. VLIST (ANP) - Emiel Hopman uit 't Zand heeft maandag de marathon schaatswedstrijd in Vlist gewonnen. Hij legde de 100 kilometer af in 3 uur, 9 minuten en 35 seconden. Hopman had een voorsprong van vier en een halve minuut op André Ver donk uit Molenpolder. Arie Kooyman uit Schagerbrug werd derde. De uitslag is: 1. Emiel Hopman ('t Zand) de 100 km in 3.09,35; 2. André Verdonk (Molen polder) op 4,30; 3. Arie Kooyman (Schager brug) op 4,34; 4. Leen de Wit (Oudewater) op 10,10; 5. Engel Hopman (Petten) op 15,11; 6. Adrië Henrich (Gouda) op 18,01.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 15