Zeeuwse amateurs op de Franse toer VLIEGENDE JACK VAN DER HORST EN JAN POLEY ttctiryw PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PZC/ wielerkrant 16 Huiverig Dromen VRIJDAG 28 FEBRUARI 1986 Evenals vorig jaar gaan Jan Poley en Jack van der Horst ook dit wielersei- zoen weer op de Franse toer. Voor de twee Zeeuwse ama teurs zijn de Nederlandse klassiekers en de rondjes rond de kerk bijna taboe. Frankrijk is voor hen het wielermekka. „De wedstrij den zijn daar veel mooier en zwaarder dan in Neder land", roepen beiden in koor. „En bovendien gaat het er in Frankrijk veel pro fessioneler aan toe". Jan Poley (24) uit Kruiningen en Jack van der Horst (23) uit Oost- Souburg zweren bij de Franse koersen. Vorig jaar enigszins schuchter begonnen aan het avon tuur, zou het tweetal nu niet meer anders willen. „In Nederland vliegen de renners er al meteen vanaf het vertrek in, dus meteen 60 in het uur en dan is het een kwestie van in de goeie slag of in de goeie waaier zitten. Maar zo werkt het in Frankrijk niet, daar krijg je de kans om in de wedstrijd te groeien. De koers wordt op de zware stukken (kasseien of bergen) gemaakt en beslist. In Nederland is het allemaal wind- en waaierwerk, Of je zit in de eerste waaier of je valt", meent Poley. Jack van der Horst knikt en zegt: „Ik heb vorig jaar twee klassiekers in Nederland gereden en ik ben twee keer gevallen. De twee Zeeuwse renners, die ieder voor een verschillende ploeg uitko men, hadden het in de eerste plaats aan zichzelf te danken dat ze in Frankrijk verzeild raakten, maar ze kregen hierbij ook de nodige steun van de Nederlandse ploegleider An- dré Wagtmans. „Wagtmans, die veel contacten onderhoudt met Franse ploegen, hoorde op een gegeven moment dat twee formaties nog op zoek waren naar Nederlandse ama teurs. Hij heeft ons toen aanbevolen en heeft voor ons bemiddeld", zegt Jack van der Horst. i„Maar we hebben het toch vooral aan onze prestaties te danken", voegt Jan Poley er onmiddellijk aan toe. Die Franse clubs proberen uit allerlei landen de sterkste amateurs aan te trekken en ze nemen heus niet de eerste de beste. We zijn erbij gekomen door onze prestaties in het seizoen 83/84. Jack won zes koersen, waaronder de Omloop van de Hoek se Waard en ik eindigde zelf onder meer in Parijs-Roubaix bij de eerste twintig. En dat, terwijl er meer dan 200 vertrekkers waren", aldus de Bevelander, die voor Look (met ingang van dit seizoen is ook Peter Kant uit Rilland-Bath opgenomen in deze ploeg) rijdt. Jack van der Horst komt uit voor de amateuraf deling van de Fagor-ploeg (de Ne derlanders Peter Hofland en Edwin Roovers maken ook deel uit van deze formatie) met oud-profrenner Alain Santy als ploegleider. „Het zijn twee verschillende ploe gen, die in de buurt van Lille zitten, maar veel samenwerken", merkt Van der Horst op. In eerste instantie waren Poley en Van der Horst een beetje huiverig voor het avontuur, maar het is hen uiteindelijk honderd procent mee gevallen. „Vanaf het begin af aan voelden we er ons thuis, alleen de taal leverde in het begin wat pro blemen op", zegt Poley. „Als amateur heb je het goed in Frankrijk", vervolgt Jack van der Horst. „Er wordt prima voor je gezorgd. We rijden drie keer per maand met de auto naar Lille en overnachten van vrijdag tot zondag in een hotel in Lille. Dat wordt allemaal voor ons betaald. Nee, die afstand naar Lille is geen enkel probleem. Het is iets meer dan twee uurtjes rijden, maar als het je hobby is, heb je dat er graag voor over". Verdienen doen de twee er niks, zo beweren de beide amateurs. „We krijgen geen cent betaald. Het ver schil met Nederland is alleen dat we beter uit de kosten komen, die worden nu allemaal vergoed. En als er iets aan je flets kapot is, krijg je meteen een nieuw onderdeel". Het gaat het Zeeuwse duo niet om geld. Ze zijn hobbyisten en rijden in Frankrijk, omdat de mogelijkheden in dat land groter en beter zijn. Jan Poley, die vorig jaar zijn beste sei zoen als amateur reed („ik was 28 keer bij de eerste vijf'), zegt: „Het is niet voor niks dat zoveel amateurs uit Polen, Denemarken en Italië voor Franse ploegen (in de forma ties van Poley en Van der Horst zijn die nationaliteiten ook vertegen woordigd) uitkomen. Die rijden in Frankrijk, omdat er zo professio neel wordt gewerkt en er zoveel grote en zware wedstrijden worden gehouden", waarna de Bevelander vol trots verhaalt over de Ronde van de Pyreneeën, waarin overigens ook Jack van der Horst aan het vertrek kwam. „Dat was een geweldige belevenis. Ik kwam zelfs nog als eerste boven op de Aubisque. Ik eindigde uitein delijk als dertiende in het algemeen klassement en werd de beste Neder lander. Prachtig was dat en als ik veel van zulke wedstrijden mag blijven rijden, dan vind ik het goed". Zo'n drie jaar geleden kreeg Jan Poley de kans om beroepsrenner te worden, maar hij ging niet in op een aanbieding van Becker Snacks. „Ik kon bij die ploeg niet op full prof basis komen. Wat ik zou verdienen, zou van mijn uitkering (Poley was op dat moment nog werkloos) afge houden worden en op zo'n basis wilde ik geen prof worden. Jan Poley Anno 1986 koestert de 24-jarige renner geen enkele profaspiratie meer. „Vroeger droomde ik van een loopbaan als profrenner, maar dat is over. Ik heb nu een goede baan (Poley is als proefveldmedewerker Werkzaam bij BASF) en die wil ik er niet voor opgeven. En ik denk ook niet dat ik genoeg klasse heb om bij de profs mee te kunnen. Ik rijd puur voor mijn plezier", zegt de Bevelander in alle eerlijkheid. Zijn vriend Jack van der Horst denkt er bijna precies zo over, al wil hij een eventuele profcarrière niet uitsluiten. „Maar ik zal dan toch nog veel beter moeten gaan preste ren, wil het ooit nog eens zover komen. Je moet bij de amateurs toch wel van superklasse zijn om bij de profs een goed figuur te slaan. Daarom maak ik me niet al teveel illusies", aldus de Souburger, die momenteel werkloos is. Als het notitieboek is dichtgeslagen en er nog even wordt nagepraat, vertelt Jan Poley dat veel amateurs in Frankrijk doping gebruiken. „Twee jaar geleden is er iemand uit mijn ploeg tijdens een wedstrijd gestorven en dat werd in verband gebracht met dopinggebruik. Nee, Jack en ik gebruiken niks. Dat is toch veel te gevaarlijk. Na een wed strijd is er altijd controle, dus je kan gepakt worden en bovendien weet je niet wat de gevolgen op de lange termijn zijn". Jack van der Horst W Jack van der Horst (links) en Jan Poley in de shirts van de Franse sponsor. n l-LUiUJiUU I'TiL tyTie.le.'tk'tan.t Ad Polak, afgezwaaid Dit weekeinde valt met de Omloop Het Volk het start schot voor het nieuwe wielersei- zoen. Een vliegende start, want de meeste beroepsrenners heb ben zich al „opgewarmd" in trai ningskampen aan de Middel landse Zee. Daar kreeg ook Mid delburger Maarten Ducrot de no dige aanwijzingen van zijn ploegleider Jan Raas (foto), voor het seizoen waarin de Zeeuwse renner zijn kwaliteiten zal moe ten bewijzen als renner voor de klassiekers. Het wordt een ener verend seizoen met een bijzonder grote Nederlandse inbreng. Tien procent van het internationale profpeloton wordt door Neder landers gevormd. En dat terwijl een recente maatregel van de Wielren Unie het volgens legioen velen drastisch zou uitdunnen en tevens de nekslag voor de crite riums zou betekenen. In deze extra bijlage van de PZC gaan de Zeeuwse troeven voor dit wie- Ierjaar in op de laatste ontwik kelingen en hun verwachtingen. De tekst is van de PZC-redacteu- ren Peter de Jonge, Frits Bakker, Jan Dagevos en Jos Hack. De foto's zijn van Cor Vos, Camïle Schelstrate, Lex de Meester en Willem Mieras. Peter Hoondert, de nieuwkomer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 39