videotips theater concerten ghetto kees brusse vals bloed perfect day IRIJDAG 28 FEBRUARI 1986 centrum nieuwe muziek 't beest de klomp roxy meccano zuidland alhambra de koning cinem' actueel luxor electro grand theater ledel les nuits de la pleine lune passage to india zorba de griek Middelburg 'De Berg die breekt' (1982). Regie Sandra Nichols. Zater dag 20.30 uur. 'At five past five' (1969). Regie Kumar Vasudev (India). Zater dag 21.30 uur. 'Alexander Nevski' (1938). Re- gie Eisenstein met muziek van Prokokiev. Zaterdag 22.45 uur. Goes 'The purple rose of Cairo'. Regie Woody Allen. Met Mia Farrow en Jeff Daniels. Zon dag 20.30 uur. Ovezande 'The Purple rose of Cairo'. Regie Woody Allen. Met Mia Farrow en Jeff Daniels. Van avond 21.00 uur. Bergen op Zoom 'Invasion USA'. (16 jaar). Re gie Joseph Zito. Met Chuck Norris, Richard Lynch en Me lissa Prophet. 'Hot Bubblegum-de boot in'. (16 jaar). Tijden: dagelijks 20.00 uur, vanavond en zaterdag 19.00 en 21.30 uur, zondag 14.00, 16.30, 19.00 en 21.30 uur. 'Maccharoni'. Regie Ettore Scola. Met Marcello Ma- stroianni en Jack Lemon. Van avond en zaterdag 20.00 uur; zondag 20.30 uur. 'Koyaanisqatsi'. Regie God frey Reggio. Met componist Philip Glas. Vanavond en za terdag 22.30 uur. 'Melody Time'. Zeven teken films van Walt Disney. Zater dag en zondag 15.00 uur. Cinematheek: 'Zorba de Griek'. Regie Mi chael Cocoyannis. Met Antho ny Quinn, Alan Bates en Irene Papas. Maandag, dinsdag en woensdag 20.30 uur. Bart Steenbeek als Thomas, Carlos van Herwijnen als commis saris en Les Goudsmit als Senior in 'Thomas en Senior'. (Alhambra, Vlissingen) Vlissingen 'Wierd Science'. Regie John Hughes. Met Anthony Michael Hall, Ilan Mitchek-Smith en Kelly LeBrock. Vanavond en zaterdag 19.00 en 21.00 uur; zondag 14.00, 19.00 en 21.30 uur; maandag, dinsdag en woensdag 20.00 uur. 'Commando'. (16 jaar). Regie Mark L. Lester. Met Arnold Schwarzenegger, Alyssa Mila- no, Rae Dawn Chong en Ver non Wells. Vanavond 19.00, 21.30 en 23.30 uur; zaterdag en zondag 19.00 en 21.30 uur; 'Assepoester'. Zondag 14.00 uur. Hulst 'Commando'. (16 jaar). Regie Mark L. Lester. Met Arnold Schwarzenegger, Alyssa Mila- no, Rae Dawn Chong en Ver non Wells. Vanavond en zater dag 19.00 en 21.30 uur; zondag 13.45, 16.15, 19.00 en 21.30 uur; maandag en dinsdag 20.00 uur. 'The Breakfast Club'. Regie John Hughes. Met Emilio Es- tevez, Paul Gleason en Antho ny Michael Hall. Vanavond Terneuzen 'Les nuits de la pleine lune'. Regie Eric Rohmer. Met Pas- cale Ogier, Tcheky Karyo en Fabrice Luchini. Donderdag 20.00 uur. Bergen op Zoom 'St Elmo's Fire'. Regie Joel Schumacher. Met Emilio Este- vez, Rob Lowe en Andrew McCarthy. 'Weird Science'. Regie John Hughes. Met Anthony Michael Hall, Ilan Mitchell-Smith en Kelly LeBrock. 'St. Elmo's Fire's en 'Weird Science' zijn te zien vanavond en zaterdag 19.00 en 21.30 uur, zondag 14.00, 16.30, 19.00 en 21.30 uur; maandag, dinsdag en woensdag 20.00 uur. 'Brewsters Millions'. Regie Walter Hill. Met Richard Pryor, John Candy en Lonette McKee. Vanavond en zaterdag 19.00 en 21.30 uur, zondag 14.00, 16.30, 19.00 en 21.30 uur. 'Kiss of the Spider Woman'. (12 jaar). Regie Hecor Baben- co. Met William Hurt en Raul Julia. Maandag, dinsdag en woensdag 20.00 uur. Middelburg 'Kaos'. (16 jaar). Regie gebroe ders Taviani. Verhalen van de Italiaanse schrijver Prandello. Vanavond, zaterdag en dins dag 20.30 uur. ZVU: 'La Pelle'. (16 jaar). Regie Li- liane Cavai. Met Marcello Ma- stroianni, Burt Lancaster en Claudia Cardinale. maandag; dinsdag en woens dag 20.00 uur. 'Gewaagd liefdesspel'. (18 jaar). Vanavond 23.30 uur. 'Thomas en Senior'. Regie Karst van der Meulen. Met Lex Goudsmit en Bart Steen beek. Zondag 14.00 uur. Goes 'Once upon a time in the west'. Regie Sergio Leone. Met Henry Fonda, Claudia Cardi nale, Jason Robards en Char les Bronson. Vanavond en za terdag 20.00 uur. 'A passage to India'. (12 jaar). Regie David Lean. Met Peggy Ashcroft, Judy Davis en Ja mes Fox. Zondag, maandag, dinsdag en woensdag 20.00 19.00 en 21.30 uur; zaterdag 21.30 uur; zondag 16.15, 19.00 en 21.30 uur; maandag en dins dag 20.00 uur. 'Gotcha!'. Regie Jeff Kanew. Met Anthony Edwards, Linda Florentino en Nick Corri. Van avond en zaterdag 19.00 uur; zondag 16.15 en 21.30 uur; maandag 20.00 uur. 'Against all odds'. (12 jaar). Vanavond 19.00 uur; zaterdag 21.30 uur; zondag 13.45 en 19.00 uur; maandag 20.00 uur. 'Invasion USA'. (16 jaar). Re gie Joseph Zito. Richard Lynch en Melissa Prophet. Vanavond 21.30 uur; zaterdag 19.00 en 21.30 uur; zondag 13.45, 16.15 en 19.00 uur; dins dag 20.00 uur. 'Supergirls'. (18 jaar). Van avond 21.30 uur; zaterdag 19.00 uur; zondag 14.30 en 21.30 uur; maandag 14.30 uur; dinsdag 20.00 uur. 'In de schaduw van de over winning'. (12 jaar). Regie Ate de Jong. Met Jeroen Krabbé, Edwin de Vries, Linda van Dyck en Marieke van der Pol. Vanavond en zaterdag 19.30 en 21.45 uur, zondag 13.45, 19.00 en 2115 uur, maandag en dins dag 20.00 uur. 'Silverado'. Regie Lawrence Kasdan. Met Kevin Kline en Scott Glenn. Vanavond 19.30 uur, zaterdag 14.00 en 19.30 uur, zondag 13.45, 16.00 en 19.00 uur, maandag en dinsdag 20.00 uur. 'Hot Chili'. (16 jaar). Regie William Sachs. Met Charles Schillaci, Allan J. Kayser en Joe Rubbo. Vanavond en za terdag 21.45 uur, zondag 16.00 en 21.15 uur. Oostburg 'The Goonies'. Regie Richard Donner. Met Sean Astin, Josh Brolin en Jeff Cohen. Van avond 20.00 uur, zaterdag 19.15 uur, zondag 14.00 en 20.00 uur. 'Perfect Fit'. (18 jaar). Zater dag 21.30 uur, zondag 16.30 uur, dinsdag 20.00 uur. ln de film 'Les nuits de la pleine lune' van Eric Rohmer staat het meisje Louise Pasca- le Ogiercentraal. Zij heeft een enorme behoefte aan liefde en wil bemind worden. Naast de omgang met vrienden zijn uit gaan en dansen haar favoriete bezigheden. Rémi Tcheky Ka ryo), een stugge jongen met een grote mate van zelfdisci pline en een voorkeur voor sport, houdt van Louise en heeft verder weinig behoefte aan anderen. De beste vriend van Louise is Octave (Fabrice Luchini). Hij is een schrijver en, hoewel hij is getrouwd en een kind heeft, is hij constant in de weer om vrouwen te verleiden. Hij ontlokt Louise uitspraken waarvan ze de consequenties nog niet door heeft, maar tegelijkertijd daagt hij haar uit en wil hij haar beschermen. Louise is pas in staat volwassen gevoe lens te tonen tijdens een con frontatie in een café, waar Octave Rémi met een vrouw meent te hebben gezien. (Zuidland, Terneuzen). De film 'A Passage to India' van David Lean kreeg van de leden van de Academy of Mo tion Picture Arts and sciences den hoe de verhoudingen lig gen tussen de Britse overheer sers en de Indiase bevolking. (Grand Theater, Goes). twee Oscars. Verder werd de film onderscheiden met drie Golden Globes en door de Amerikaanse filmcritici uitge roepen tot beste film van 1984. 'A Passage to India' is het verhaal van de jonge Engelse Adela Questad Judy Davis), die naar het verre India reist om te trouwen met haar ver loofde Ronny Heaslop. Ze wordt op haar reis vergezeld door de moeder van Ronny, Mrs. Moore Peggy Ashcroft Beide vrouwen zijn vast van plan het 'echte' India te leren kennen. Ze maken kennis met de Indiase arts dr. Aziz (Victor Banerjee) en samen bezoeken zij de geheimzinnige grotten van Marabar. Adela Questad keert volledig verward van die ontdekkings reis terug en beschuldigt Aziz ervan een poging tot ver krachting te hebben gedaan. Het komt tot een rechtszaak, waarvan de uitspraak als een graadmeter gezien kan wor- Peggy Ashcroft ontvangt een Oscar voor haar rol in 'A passage to India'. (Grand Theater, Goes) In de serie Cinematheek ver toont Meccano maandag, dinsdag en woensdag 'Zorba de Griek', een film uit 1964 van Michael Cocoyannis. De En gelsman Basil, die op Kreta een bruinkoolmijn heeft geërfd, ontmoet in een wacht kamer in de havenstad Pi raeus een stoere oudere Griek, Alexis Zorba, die de bijnaam 'De Epidemie' heeft, omdat hij volgens eigen zeggen altijd al les verpest. Beide mannen ne men hun intrek in een hotel. Tegelijkertijd spelen zich al lerlei taferelen af rond een mooie weduwe, die een nachtelijk bezoek had gekre gen van Basil. Zij wordt uit de plaatselijke kerk geweerd, door de bevolking en ge stenigd en vervolgens doodge stoken. Zorba stemt uit mede lijden toe in een huwelijk met de eigenares van het hotel als deze ongeneeslijk ziek blijkt te zijn. Maar de dorpelingen die bang zijn dat de staat haar bezittingen zal weghalen, ro ven het hotel leeg, nog voor zij de laatste adem heeft uitgebla zen. In de hoofdrollen schitte ren Anthony Quinn, Alan Ba tes, Irene Papas, Lila Kedrova en Georg Foundas. (Meccano, Middelburg). Robert Altman is een bui tenbeentje, een regisseur die niet past in systemen. Hol lywood haat'ie en het studio systeem nog veel meer. Zijn kijk op de (Amerikaanse) sa menleving is tamelijk cy nisch. Dat cynisme is terug te vinden in 'Welcome to L.A.' van Alan Rudolph die de film maakte in opdracht van Alt- man's produktiemaatschap- Pij- Welcome to L.A.' geeft een harde kijk op het leven van mensen die maatschappelijk geslaagd zijn, maar die emo tioneel bijna stuurloos rond drijven in een grote stad, op zoek naar liefde dat steeds elders is. In korte scAenes worden de levens en de ver knopingen van die levens ge toond door goede acteurs on der wie Geraldine Chaplin, Harvey Keitel, Sissy Spacek en Sally Kellerman. De in vloed van Altman is groot en 'Welcome to L.A.' is dan ook beter geslaagd dan Rudolphs 'Choose me' dat over dezelfde problematiek gaat. Makkelijk is de film niet, maar wie wat anders wil dan glad amuse ment moet de titel onthouden. Van Warner Video. Ook van Warner is 'Crazy for you', gemaakt door Harold Becker, een regisseur die min der weerbarstig is, maar die in elk geval voldoende zijstapjes maakt om boeiend en verras send te blijven. De grote lijn van 'Crazy for you' is bekende koek voor de fervente kijker: een jongen wil hogerop via de sport. Hij daagt een kampioen uit, traint zich wezenloos en wordt, in meerdere opzichten, een rijker mens. Meestal kie zen regisseurs voor basketbal of honkbal. Becker wilde wor stelaars en hij wilde bovendien een hoofdfiguur die zich niet willoos door een coach, een leraar of vrienden naar de top op het grote werk na het afleg gen van een 'proeve van be kwaamheid'. Voor Philip Kaufman die Oscars verzamel de met zijn 'The right stuff was die proeve van bekwaam heid de film 'Fearless Frank', aanvankelijk geheten 'Frank's greatest adventure'. Jon Voight speelt de hoofdrol in wat je met een gerust hart een volmaakt geschifte film mag noemen. 'Fearless Frank' is een beetje een parodie op het Superman-genre, maar dan wel gemaakt met een mini- laat drijven. Matthew ('Birdie') Modine is goed als de bijna- wereldvreemde 18-jarige die worstelkampioen wil worden om later een baan te vinden als ruimte-dokter. Maar hoe goed hij ook is, hij wordt bijna van de sokken gespeeld door Linda Fiorentino (onlangs in de bios te zien als de vamp in 'Gotcha'). Die dame kan acte ren, alleen om dat te zien is de film de moeite al waard. En, voor de liefhebbers, om Ma donna die twee nummers zingt en ook nog even te zien is. Menig regisseur krijgt kans mum aan geld en middelen. De acteurs die meewerken moeten het hebben gedaan als een vriendendienst. De opna men zijn, te zien aan de kwali teit, gemaakt op 16-mm en daarna opgeblazen naar 35- mm. De scAenes zijn gek en de humor is gek. Wie wil weten hoe een regisseur zich kan ontwikkelen moet eerst kijken naar Fearless Frank' en daar na naar 'Invasion of the Body snatchers' en 'The Right Stuff. Van RCV 2001. Dezelfde distributeur heeft ook 'A quiet day in Belfast' uitgebracht, een film van Mi- lad Bessada met een aardige dubbelrol van Margot ('Super man') Kidder. 'A quiet day...' is opgezet zoals veel van de En gelse tv-serie, degelijk en kun dig, maar voorspelbaar. Bessa da werkt op zijn gemak toe naar de finale die gaaf de gekte van de oorlogstoestanden in Noord-Ierland aantoont: veel mensen gaan dood door ver gissingen en misverstanden. De opzet deugt, het spel deugt eveneens, maar de regie had veel strakker moeten zijn. Nu is het moeilijk de aandacht erbij te houden. 'The dark ride' van Jeremy Hoenack (RCV 2001) is geba seerd op ware gebeurtenissen. Een psychopaat vermoordt in Californië meisjes aan de lo pende band en een politieman zoekt zich rot. Hij doet dat vrijwel in zijn eentje, want ook na een moord of tien vinden zijn bazen het blijkbaar niet nodig meer mensen in te zet ten. Het is vaak nacht in Cali fornië, hartstikke donkere nacht en Hoenack filmt dat graag. Een aanzienlijk deel van de film is het beeld com pleet zwart. Het zal best span nend zijn wat er gebeurt, maar ik wil het wel graag zien. PETER DE ZWAAN Vals Bloed/De Factorij in 'So Long Johnny'. Pierre Claessens Cor Fabrie Jenny Arean Jenny Arean treedt vanavond, vrijdag, in de Schouwburg van Middelburg (20.30 uur) en zater dag in de Concertzaal van Zierikzee (20.00 uur) op met haar soloprogramma 'Gescheiden vrouw op oorlogspad'. In dit 'vrolijke programma over leed' zingt en verhaalt Jenny over een aantal dingen met betrekking tot jeugd en volwassen worden. Teksten zijn van Robert Long, Dimitri Frenkel Frank, Ischa Meijer en verder een keuze uit het repertoire van onder andere Dario Fo, Gerrit Krol, Judith Herzberg en Jacques Brei, op muziek gezet door Robert Long, Martin van Dijk en Henk van der Meulen. Jenny wordt begeleid door Arthur de Bussy aan de vleugel. Paul van Vliet treedt zaterdag op in de Stoele- mat in Bergen op Zoom (20.15 uur - uitverkocht) en dinsdag in het Zuidlandtheater van Terneuzen (20.00 uur) met zijn nieuwe programma 'Life'. 'Life' bevat veel herkenbare humor, lyrische lied jes, komische types en ontroerende verhalen, kwaliteitskenmerken van alle shows die Paul van Vliet maakte. In het Minitheater in Middelburg gaat zater dagmiddag het stuk 'Slome van Boomen' van 'Deurtje open, Deurtje Dicht' (DoDD) in première (14.00 uur). Het stuk gaat over een man met blauw haar, die pas de straat op gaat, wanneer zijn hond ontsnapt. Spelers zijn Rens Schot, Bram en Willy Kwekkeboom en Margot Schotel. De regie is van Willem Huybreghs, de muziek van Dies le Due (Fanfare Sint Juttemis). De Camere van Rhetorica De Transfiguratie uit Hulst brengt zondag in Den Dullaert Hulst het toneelstuk 'Bomen sterven staande' van Alejand ro Casano (20.00 uur). Het stuk handelt over een illusie die op dubbelzinnige wijze even werkelijk heid wordt, maar uiteindelijk slechts een kaarten huis blijkt te zijn. Spelers zijn onder anderen Wies de Maat-Kas, Reggie Buysrogge, Marieke Wee- maes-de Witte en William Goethals. De regie is in handen van Wies de Maat-Kas en Arnold Coenen. Het stuk is verder nog te zien zaterdag 8 maart, eveneens om 20.00 uur in Den Dullaert. Het Jongenskoor van de Zeeuwse Koorschool concerteert vanavond, vrijdag in de hervormde kerk in Krabbendijke (20.00 uur). Het concert staat onder leiding van Evert Heijblok. Het Jongenskoor, werd in 1954 in Goes opgericht en gaf sindsdien honderden optredens in binnen- en buitenland. Op het programma staan licht klas sieke werken en volksliedjes. de pianist Marius van Paassen geeft zaterdag avond in het Vestzaktheater in Vlissingen een recital (20.30 uur). Marius van Paassen, die geldt als een specialist op het gebied van de Franse pianomuziek, studeerde aan het Sweelinck Con servatorium in Amsterdam en de Musikhochschu- le in Hannover. Hij behaalde het solistendiploma met onderscheiding en was de beste Nederlandse pianist op het Benelux Tromp-concours, waar hij de tweede prijs behaalde. Het programma van dit recital is gewijd aan composities van Anton Rubinstein (1829-1894) en bevat de volgende werken: 6 preludes opus 24 opgedragen aan Clara Schumann, Le Bal opus 14, Sonate opus 100. Het kamerorkest Sinfonietta onder leiding van Louis Stotijn geeft zaterdagavond in de Concert en Gehoorzaal in Middelburg een concert (20.00 uur). Het ensemble bestaat uit 25 jonge musici, van wie de meesten in het Nederlands Studenten Orkest hebben meegespeeld. Er worden werken ten gehore gebracht van W. F. Bach, J. Chr. Bach (concert voor twee violen), C. Ph. Bach, J. G. Feldmayer (concert voor twee hoorns) en M. Haydn. Het New Orleans Rythm Trio geeft donderdag avond een extra concert in het Koper Galjoen in Middelburg. (20.30 uur). Als gastsolisten treden op Pierre Claessens (klarinet) en Cor Fabrie (trombo ne). Pierre Claessens is vooral bekend geworden als grondlegger van de New Orleans revival in België en al dertig jaar leider van het door hem opgerichte orkest New Orleans Roof Jazzmen. De pianist van het New Orleans Rythm Trio, Ruud Tollenaar, speelt ook regelmatig met de 'Roof mee. Cor Fabrie trad vele malen op met Sammy Rimington, Ken Colyer en Cuff Billett. Hij speelt al jaren in de New Orleans Roof Jazzmen en heeft een eigen orkest: de New Orleans Rhythm Kings. Jurg Molenaar als Kruk en Kees Hulst als Kittel in Ghetto'. Zuidelijk Toneel Globe geeft zondag en maandag (20.00 uur) en dinsdag (14.00 uur) in de Schouw burg van Middelburg voorstellingen van 'Ghet to', een toneelstuk van Joshua Sobol. Globe koos als seizoenthema 'grensgevallen; over lijdzaamheid, verzet en de onbruikbaarheid van ethiek in gespannen situaties'. De Israëlische toneelschrijver Joshua Sobol belicht in 'Ghetto' het leven en lijden in Wilna, de hoofdstad van Litouwen tijdens de Duitse bezetting. De Joodse wijk van Wilna was het eerste en grootste ghetto, van waaruit de mensen werden afgevoerd en vermoord in Ponar, een bosachtig gebied nabij Wilna. In dit ghetto werd een Joods toneelgezel schap opgericht en de geschiedenis van dit gezel schap vormt de rode draad in het toneelstuk. Verschillende personages worden naar voren ge haald: Gens, de joodse leider die gedwongen wordt aan Duitse acties mee te werken, Kruk, socialist en tegenstander van het ghettotheater, Weisskopf, kleermaker, Srulik, artistiek leider van het toneelgezelschap, en Kittel, de Duitse bevel hebber van het ghetto. Sobol geeft geen commentaar op het gedrag van deze mensen of hun beslissingen, maar laat zien dat het niet eenvoudig is iemands handelswijze op opvattingen als 'goed' of 'slecht' te beoordelen. Spelers zijn Kees Hulst, Liesbeth Coops, Diane Lensink, Chris Nietvelt, Tania van der Sande, Bert Edelenbos, Wim van der Grijn, Huib Rooij- mans, Jan Boesten, Flip Ceulemans, Jos van Gorp, Frans Koppers, Bertien Minco, Jurg Mole naar, Wim Serlie en Ton Zeegers. De regie is van Theu Boermans en Sam Bogaerts. Dinsdag is in De Prins van Oranje in Goes 'U spreekt met uw moordenaar' te zien, een thriller van Frederick Knott. (20.00 uur). Kees Brusse, die veel succes oogstte met de televisieserie 'Mensen zoals jij en ik' zal in de rol van inspecteur een spannende thriller tot een goed einde brengen. Naast Kees Brusse spelen mee Marijke Merckens, Maxim Hamel, Johan Ooms en Eddy Brugman. De regie is van Jo Dua. Danstheater Vals Bloed en theaterwerkplaats De Factorij geven woensdag in het Zuidlandtheater van Terneuzen een voorstelling van 'So Long Johnny' (20.00 uur). De voorstelling is verder nog te zien vrijdag 7 maart in de Schouwburg van Middelburg (20.30 uur). In het programma speelt de mime een zeer belangrijke rol. De dansers Patrice Kennedy en Helga Lange geven samen met Matthias Maat en Esgo Heil een voorstelling waarin de relatie tussen twee mannen en twee vrouwen wordt neergezet. In explosieve of verkrampt ingehouden uitbar stingen en een flash back naar eerdere tijden wordt de gespannenheid duidelijk gemaakt tus sen de vier personages: een onzekere gefrustreer de, zich preuts opstellende, gesoigneerde en ge brilde dame; een zelfverzekerde, sexy in zwart leer gestoken 'lekker stuk'; een onhandige slungel en een vlotte bink. 'So Long Johnny wordt gespeeld op muziek van Michel Mulders. In de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg wordt zaterdag een concert gegeven door de beroemde Engelse zangeres Mary Tho mas, begeleid door pianist Ted Moss, onder de titel 'The end of a perfect day' (14.00 uur). Mary Thomas, in Engeland vooral bekend van haar t.v.-optredens en grammofoonplaatopna mes, verwierf grote bekendheid door haar succes volle toernees naar Australië, Nieuw-Zeeland, de Verenigde Staten en Canada. Tijdens haar con cert in de Zeeuwse Bibliotheek brengt zij liedjes uit de periode vanaf de dood van koningin Victoria tot het uitbreken van de eerste wereld oorlog, ofwel nagenoeg de regeerperiode van koning Edward VII (vandaar de naam Edwardian Songs). De opbrengst van het concert is bestemd voor het bouwfonds van The Missions to Seamen in Vlis singen. MARGREETH ERNENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 37