Bestrijding van vandalisme krijgt in 1986 alle aandacht ADLM uit Zuidzande brengt Zilveruitjes en augurken VRAAG NAAR NIEUWE BESTEMMING PZC/streek Afgeschreven Hoge kosten Journaal Beter gedrag VRIJDAG 28 FEBRUARI 1986 Handel in leegstaande schooltjes bloeit op TERNEUZEN Het beroep van kleuterleidster stierf in augustus 1985 een stille dood. De kleuterjuf promoveerde tot onderwijzeres. Talrijke schooltjes, bestemd voor het jonge grut, sloten hun deuren. Met ingang van het nieuwe schooljaar namen moeders geen afscheid meer van hun huilend nageslacht voor de poorten van de kleuterschool, maar voor het hek van de meestal grondig verbouwde basisschool. De invoering van de wet op het basisonderwijs resulteerde verder in de leegstand van vele schoolgebouwen. Zo ook in Zeeuwsch- Vlaanderen. „Wat moeten we ermee?", vroegen plaatselijke politici zich af. „Een ware kapitaalsvernietiging", klonk het her en der. Toch viel het in de regio bezuiden de Westerschelde wel mee met de kapitaalsvernietiging. Het merendeel van de gemeenten begaf zich, met redelijk succes, op het pad der makelarij. Panden werden verkocht, verhuurd, kortom er werd een bestemming voor gevonden. En overzicht van de handel in schoolgebou wen. „Nadat in augustus de 'Willem Ale- xanderschool' en de 'Zonneschool' in Terneuzen niet meer voor onderwijs doeleinden gebruikt werden, kregen we talrijke verzoeken binnen van scholen en instellingen of zij van de gebouwen gebruik mochten maken. Het was zelfs zo dat we meer aanvra gen om ruimte binnenkregen dan waarover we beschikten". Onderwijs wethouder W. van Walraven van de gemeente Terneuzen vertelt het voor gaande met een blijde intonatie. „Klaarblijkelijk kampten een aantal instellingen in onze gemeente met een ruimtegebrek, hetgeen ons goed uit kwam omdat vrijwel onmiddellijk de beide leeggekomen scholen konden worden toegewezen aan de MTS/ MEAO scholengemeenschap en de LBO-school 'De Leeuwtjes'", aldus Van Walraven. De zeven lokalen van de voormalige lagere school, vernoemd naar de kroonprins, wordt momenteel niet meer bezet door monotoon tafels dreunende kinderen, maar door ado lescenten met of zonder jeugdpuist jes die zich het hoofd breken op allerhande economische vraagstuk ken. De Terneuzense MEAO-oplei- ding, een van de weinige Zeeuws- Vlaamse onderwijsinstellingen, die nog kan bogen op een redelijke aan was van het leerlingental, maakt dankbaar gebruik van het oude lagere schoolgebouw. De plaatselijke LBO- scholengemeenschap 'De Leeuwtjes' heeft in afwachting van een grondige opknapbeurt van een aantal eigen lokalen haar intrek genomen in de Zonneschool nabij de watertoren. Een uitkomst. Van Walraven: „Rest in de kern Terneuzen alleen nog een voor malig rooms-katholiek schooltje. In dat gebouw wordt naar alle waar schijnlijkheid het kinderdagverblijf ondergebracht. De raad heeft zich daar in principe voor uitgesproken. Alleen moeten er nu nog een aantal financiële zaken geregeld worden, want als het kinderverblijf het ge bouw wil betrekken, dan zal er wel eerst het een en ander verbouwd moeten worden". Ook voor de andere schoolgebouwen in de gemeente Terneuzen is inmid dels een bestemming gevonden of wordt er onderhandeld met potentiële nieuwe huurders. Zo betrokken veer tien dagen geleden de gefuseerde peu terspeelzalen in Zaamslag het christe lijke schoolgebouw aan de Riemens- straat. Verder voert de gemeente besprekin gen met het club- en buurthuiswerk over een nieuw onderkomen. Het clubgebouw bij de sportvelden in Zaamslag heeft namelijk zijn beste dagen ook gehad. Lekkages, houtwor men en de tand des tijds hebben in het houten gebouw schade aange richt. „Het gebouwtje is al jaren afgeschreven", verduidelijkt de wet houder, „vandaar dat het ook meer dan normaal is dat er gezocht wordt naar een ander onderkomen. Wij den ken dan ook aan de school waar ook de peuterspeelzaal is ondergebracht. Probleem is alleen nog het feit dat enkele lokalen van dat gebouw voor lopig nog gebruikt worden voor on derwijsdoeleinden. We verwachten echter dat de Toren- bergschool, medio oktober afgeleverd wordt, zodat het christelijk basison derwijs nog voor de winterperiode haar intrek in het nieuwe schoolge bouw kan nemen. Pas dan beschikken we in Zaamslag weer over accommo datiemogelijkheden". Van Walraven verwacht voorts dat een ander schooltje, daterend uit het begin van deze eeuw, tegen de vlakte gaat. „Wij mogen ook niet klagen", vertelt onderwijsmedewerker P. van Kerckhoven van de gemeente Honte- nisse. „Vrij snel hebben we een nieuwe bestemming weten te vinden voor de schoolgebouwtjes. De voormalige Prins Willem Alexanderschool in Kloosterzande wordt momenteel ge bruikt als peuterspeelzaal en ook de Stichting Vorming en Educatie voor Jongeren en Volwassenen (VEJV) huurt een ruimte". In Vogelwaarde staat ook nog een kleuterschooltje leeg. Vooruitlopend op een eventuele toewijzing hebben de spelers van toneelvereniging ODI uit Vogelwaarde daar in de afgelopen weken het stuk 'De Zondvloed' gere peteerd. Van Kerckhoven: „Er wordt verder onderhandeld met de stichting Walhalla om het schooltje te gaan gebruiken voor verschillende sociaal- culturele activiteiten, maar daar zijn we nog niet helemaal uit". In de Reynaertstad wordt door amb tenaren al sinds jaar en dag geklaagd over de belabberde huisvesting. Asl het aan onderwijswethouder W. D. M. Kayser ligt, komt hieraan binnen afzienbare tijd een einde. „Binnen het college is er al verschillende malen gesproken over het oncentre- ren van de gemeentelijke diensten in gebouwen aan de Lange en Korte Bellingstraat. In eerste instantie leek het onderbrengen van een deel van de diensten in de kleuterschool 'De Veulentjes' een prima oplossing voor ons huisvestingsprobleem, maar de kosten zouden te hoog oplopen, van daar dat we er van hebben afgezien", aldus Kayser. Wel koestert de wethouder het voor nemen om een deel van de gemeente lijke welzijnszorgafdeling onder te brengen in de leegstaande 'Blokken doos' aan de Sportlaan. In de overige Hulster kernen is de volledige integra tie van lager en kleuteronderwijs in middels wel doorgevoerd, maar be gint de huisvestings-problematiek pas. Her en der moeten nog wat verbouwingen, uitbreidingen en aan passingen worden uitgevoerd. De christelijke kleuterschool 'De Spring plank' in Axel werd enkele maanden geleden door buurtbewoners van de wijk Axel-Oost onder handen geno men en omgetoverd in een buurthuis. De voormalige Antoniusschool wordt door de gemeente verkocht aan het rooms-katholiek kerkbestuur. Waar schijnlijk wordt het gebouw in de toekomst gebruikt voor sociaal-cultu rele activiteiten. 'De Zevensprong' blijft voorlopig gewoon in gebruik. Vlak na de voltooiing van de nieuwe Antoniusschool bleek namelijk dat het nieuwe gebouw al te klein was om alle leerlingen te kunnen onderbren gen. In de kanaalgemeente Sas van Gent begint de gebouwenkwestie nu ook langzaamaan te spelen. Bij het gemeentebestuur hebben diverse in stellingen aangeklopt om gebruik te mogen maken van kleuterschool 'Hanneke en Janneke' aan de voet van de Sasse Molenberg. Ook de rijkspolitie heeft haar oog op het gebouw laten vallen. In mosseldorp Philippine blijft "t Haventje' voorlo pig leeg staan. De wijkraad van het nabijgelegen buurtschap Zandstraat heeft bij het Sasse gemeentebestuur aangeklopt en gevraagd of er een onderzoek kan worden ingesteld naar de mogelijkheid om in de oude lagere school drie woningen te vestigen. De ze mogelijkheid wordt nader onder zocht. Ook in West-Zeeuwsch-Vlaan deren hebben verschillende oude schoolgebouwen een nieuwe bestem ming gekregen. Zo liet burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs van Sluis weten dat het schooltje aan de Sint- Jacobsstraat gebruikt gaat worden door de peuterspeelzaal. Onderwijs- ambtenaar Verhage van de gemeente Oostburg zei nog niet voor alle scho len een bestemming te hebben gevon den. „Wel wordt er bekeken of 'De Moaneblussertjes' in Schoondijke kan worden ingericht als dorpshuis. Het zelfde plan bestaat voor de voormali ge katholieke lagere school in Groe- de", aldus Verhage. Voor 'Klein Duimpje' in Breskens, en het gebouwtje van de neutraal bijzon dere kleuterschool in Zuidzande is nog geen definitieve bestemming ge vonden. Conny van Gremberghe w De LBO-scholengemeenschap 'De Leeuwtjes' heeft haar intrek genomen in 'De Zonneschool'. De Heren P. A. van Driel II), voorzitter van de werkgroep en R. Dekker, coördinator van de werkgroep houden het bord omhoog zodat opnames gemaakt kunnen worden voor het vandalisme journaal. TERNEUZEN De actie 'Hou heel die bus' van de Terneuzense Werkgroep Bestrijding Vandalisme die begin vorig jaar is gehouden is dermate goed bevallen dat er in maart een vervolg op komt. Waren het vorig jaar alleen de scholen voor voortgezet onderwijs die deelnamen aan de actie, nu betreft het een actie waaraan alle scholen (basis en middelbare) meedoen. De scholen hebben op verzoek van de werkgroep een toepasselijke kreet gemaakt die vanaf maart in een gewone lijnbus te zien is. Aan de voorkant van de bus is het bekende vignet van de actie te zien met daarop het motto: 'Hou heel die bus'. Volgens Rudolf Dekker, coördina tor van de werkgroep heeft de bus maatschappij Zuid-West-Nederland (ZWN) de toezegging gedaan dat alle bussen in Zeeland voorzien mo gen worden van dergelijke teksten. Vorig jaar stelde ZWN ook al acht bussen beschikbaar voor de actie. Die reden toen een maand lang rond met een groot houten bord waarop leerlingen van acht middel bare scholen in Terneuzen collages gemaakt hadden met betrekking op het vandalisme. Volgens de voorzitter van de werk groep, P. A. van Driel, wordt de bussenactie nu voortgezet omdat de strijd tegen het vandalisme niet gestopt kan worden. „Het is net zo als met onkruid in de tuin: je moet er constant mee bezig zijn wil je het vernietigen. Wanneer je stopt komt het zo weer terug", ze zegt hij. Eind vorig jaar werden de basis- en middelbare scholen in de gemeente Terneuzen om medewerking ge vraagd. Deze scholen hebben vol gens Dekker massaal gereageerd. Zo kwam de Oranje Nassauschool uit Sluiskil met de kreet 'Ik heb liever rekenen en taal, dan dat ik meedoe met een vandaal'. 'Vanda lisme: daar doe ik niet aan mee!' werd bedacht door leerlingen van de rooms-katholieke Steelant-mavo in Terneuzen. Van de basisschool De Vrije Vlucht uit Sluiskil komt er een affiche in de bus te hangen met daarop een bus van ZWN die boos denkt: 'Ik vertik het om te rijden als je in me zit te snijden!' Volgens Dekker snijdt het mes bij de actie voor de kinderen aan twee kanten. „De leerlingen zijn er in de klas mee bezig en worden zo tot nadenken gedwongen over de zin- lossheid van vandalisme en in de bus worden ze nog eens geconfron teerd met allerlei anti-vandalisme kreten. Maar die kreten in de bus sen zijn natuurlijk niet alleen be doeld voor kinderen", zo verklaart Dekker. Naast deze bussenactie worden er in de komende maanden nog meer acties georganiseerd door de Werk groep Bestrijding Vandalisme. Zo wordt er in maart gestart met een 'Vandalisme Journaal'. Wanneer er bij de politie melding gemaakt wordt van een object in de gemeen te dat doelwit is geworden van vandalen worden er video-opna men van gemaakt die op de scholen in Terneuzen getoond worden. De werkgroep is bereid om daarbij begeleidend commentaar te komen geven. Het vandalisme-journaal is een vervolg op de door Dekker als succesvol getypeerde diaserie over vandalisme in Terneuzen. Het is de bedoeling dat er zes van dergelijke journaals per jaar gemaakt worden die elk een kwartier duren. Terneuzen neemt volgens Rudorlf Rudolf Dekker een bijzondere posi tie in bij het bestrijden van vanda lisme. „In veel gemeenten worden er dikke nota's over vandalisme geschreven en wordt er verder wei nig of niets gedaan. Wij daarente gen zijn echte praktijkmensen", zo zegt Dekker. B en w van Terneuzen stelde drie jaar geleden een werkgroep samen ter bestrijding van vandalisme om dat uit een rapport gebleken was dat Terneuzen landelijk gezien op de zevende plaats stond in het klassement van de steden waar het meeste vandalisme voorkwam. Het project-schema van de werkgroep heeft sinds 1983 overvol gestaan. De werkgroep was vertegenwoordigd op beurzen, ouderavonden, mark ten en andere bijeenkomsten met allerlei informatie. In 1983 werd er een tekenwedstrijd voor de jeugd gehouden. Verder werden er lespak ketten samengesteld. Bij de infor matie die werd aangeboden aan de scholen werd er de nadruk op ge legd dat vandalisme geld kost en dat dat geld indirect door de vanda len zelf betaald wordt. Met andere woorden een vandaal gooit zijn ei gen glazen in. Het actieve beleid van Terneuzen op het gebied van vandalisme heeft er volgens Dekker toe geleid dat er wekelijks gemeen ten uit de rest van Nederland opbel len met de vraag om meer informa tie. Voor hen is een speciale infor matiemap samengesteld. „We ver vullen beslist landelijk een voor trekkersfunctie op het gebied van vandalisme-bestrijding", zo zegt Dekker trots. Trots is hij er ook op dat de gemeen te Rotterdam zich vorig jaar zelf op de hoogte kwam stellen van de toenmalige bussenactie. Alhoewel de exacte cijfers nog niet bekend zijn is hij ervan overtuigd dat Ter neuzen 'met stip' is gezakt op de ranglijst van steden met het meeste vandalisme. Landelijke bekendheid kreeg ook het 'anti-vandalenvet', dat op re genpijpen en dakgoten van scholen werd gesmeerd om beschadiging hiervan door vandalen te voorko men. Wanneer kinderen toch pro beerden de regenpijpen te beklim men kwam het spul, afgewerkte olie met consistentvet, op de kleren te zitten zodat de vandaal herkenbaar is voor iedereen. Ook deze actie kreeg elders in het land navolging. De acties die de Werkgroep Bestrij ding Vandalisme sinds de oprich ting drie jaar geleden gevoerd heeft, hebben volgens Van Driel hun vruchten inmiddels afgewor pen. „De glasschade-actie die enige tijd geleden gevoerd werd had tot resultaat dat er nu vooral aan scholen de laatste tijd aanzienlijk minder vernield wordt. Ook ZWN zei tevreden te zijn want na de bussenactie van vorig jaar gedra gen de jeugdige passagiers zich beter dan voordien", aldus Van Driel, die er nog eens op wijst dat er beslist niet gestopt mag worden met de acties omdat anders het vandalisme weer de kop op zal steken. Dit laatste is waarschijnlijk de re den geweest van b en w van Terneu zen om voor 1986 nog eens zesdui zend gulden extra beschikbaar te stellen voor de werkgroep zodat het totale budget voor 1986 nu op zo'n negenduizend gulden komt. Van dat geld is ook de map samen gesteld met informatie die aan alle basisscholen wordt uitgereikt. Het is de bedoeling dat de leerlingen zelf met de informatie aan de slag gaan. Ook dit is het vervolg op de eerdere actie. Dekker zegt heel tevreden te zijn over de medewerking van de scholen in Terneuzen en dat het succes van de actie voornamelijk is te danken aan deze samenwerking. In april start de actie 'Wie sport is geen vandaal' waarbij het vandalis me rond de sportvelden en zwemba den aan de kaak gesteld wordt. LEVIEN ROUW ZUIDZANDE De toneelvereniging 'Al Doende Leert Men' uit Zuidzande treedt op zaterdag 1 en dinsdag 4 maart voor het voetlicht met 'Zilve ruitjes en augurken', een klucht in drie bedrijven van D. J. Eggengoor. Het stuk wordt opgevoerd in het dialect. Ruim twee maanden wordt er met enthousiasme gerepeteerd om de inwoners van Zuidzande en hun 75 donateurs weer een paar gezellige avonden te bezorgen. ADLM is met zijn acht werkende leden wel een zeer kleine vereniging. Toch werkt ze al 124 jaar zonder één cent subsidie. „We hebben al die jaren de eindjes aan elkaar kunnen knopen. We hebben zelfs nog nooit een of andere actie hoeven houden om het hoofd boven water te kunnen hou den". zegt de 62-jarige nestor, tevens voorzitter. L. Basting. „Het draait gewoon allemaal lekker". ADLM heeft in het verleden meer malen opgetreden voor bejaardente huizen in de streek. Door de bezuini gingen die ook in deze sector zijn doorgevoerd, zit dat er nu niet meer in, zegt de voorzitter. Er wordt nu naar het 125-jarig bestaan toegeleefd. Ideeën heeft de voorzitter ook al. Misschien iets in de revue-achtige sfeer of een stuk met allemaal oud leden, lijkt hem ook wel wat. En ondanks het kleine aantal leden groeit de vereniging op ander gebied nog steeds. Sinds een paar jaar heeft ze een vaste regisseur en sinds kort ze ook een eigen grimeuse in haar mid den. De vereniging kent één minpun tje: ze heeft gebrek aan heren. De klucht 'Zilveruitjes en augurken' speelt zich af op een boerencamping. Als de vijftigjarige eigenaar en een 25-jarige stadse toeriste het goed met elkaar blijken te kunnen vinden, leidt dit tot allerlei curieuze verwikkelin gen, waarbij de nieuwsgierige huis houdster van de niet getrouwde boer de hoofdrol speelt. Een oliesjeik die plotseling op het toneel verschijnt zorgt ervoor dat tenslotte alles weer op z'n pootjes terecht komt. Het stuk wordt gebracht door de dames M. van Oosten, M. Brakman, J. de Leijzer, A. de Vilder en de heren E. Brakman, A. de Hartog, L. Basting en C. van Oorschot. De grime wordt verzorgd door mevrouw J. van Oos ten. De regisseur is C. Pladdet, die tevens als souffleur zal fungeren. In de pauze wordt er een verloting gehou den, waarvoor de prijzen zijn geschon ken door de Zuidzandse middenstand en de leden zelf. Aanvang van beide voorstellingen is 20.00 uur. Op dins dag 4 maart is de voorstelling speciaal voor de ouderen van Zuidzande, zater dag 1 maart is er na afloop bal met muziek van El Condor onder leiding van Enno Belderok. De leden van ADLM repeteren nog hard voor de opvoering van de klucht 'Zilveruitjes en augurken'. De afwas laag bij de "grond doen, door het nog aanwezige kleutermateriaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 29