kleintjes Kamer akkoord met kruisrakettenverdrag Ondertekening pakket EG-hervormingen vandaag afgerond VVD toch akkoord met zjekte van HENNIE HUISMAN DALING DOLLAR ONDER f 2,50 TEGENVALLER le PZC vandaag autn adria vc I.v.m. GEEN DOORGANG VINDEN!!! Tekort Bedrog Verkaveling Gewest Wielerseizoen PLAATSING IN 1988 MEERDERHEID DENEN VOOR Surinaamse minister van buitenlandse zaken treedt af DEN UYL: 9CONSTITUTIONEEL MONSTRUM Wolkenvelden 229e jaargang no. 50 Vrijdag 28 februari 1986 Benzine-accijns Foto's naakte vrouw Franse premier verboden Ontdek bij Auto Adria waarom de nieuwe Escort sterker is op alle fronten. Alle modellen zijn aanwezig D Haasje over van dollar en olie 's Lands grootste kruidenier blijftop de kleintjes letten. kan het optreden in Miro Center Vlissingen Wolkenvelden maar overwegend droog. Maximum temperatuur om of net boven het vriespunt. De oosten wind is meest vrij krachtig. ROVINCIAL TOKIO (AP) - Een belangrijk lid van het Japanse Rode Leger, een gevreesde terreurorganisatie, heeft zich overgegeven aan de politie omdat hij te dik was geworden voor het uitvoeren van nieuwe acties. Dat heeft een krant in Japan donderdag gemeld. De Mainichi Shimbun zei dat de 37-jarige Yoshiaki Yamada, die werd vrijgelaten tijdens de gijzeling in de Franse ambassade in Den Haag in 1974, tegen de politie had gezegd: „Ik ben deze maand naar Japan teruggekeerd omdat ik nu te dik ben en het werk als lid van een commandogroep fysiek niet meer aankan." Politiemannen zouden de krant hebben verteld dat Yamada in 1973, toen hij vertrok uit Japan, 76 kilo woog en nu ongeveer 90 kilo. Ruding: 13 miljard bezuinigen in 1987 DEN HAAG (GPD) - Minister Ruding (financiën) heeft het kabinet voorgesteld om volgend jaar 13 miljard gulden te bezuinigen. Hij denkt daarbij aan ombuigingen van totaal 9 miljard gulden en lastenverzwaringen van nog eens 4 miljard. voor burgers en bedrijven door de De forse ingrepen waar minister Ru- daling van de olieprijs af te romen, ding in zijn brief mee komt, zijn Volgende week zal de Tweede Kamer bedoeld om tegenvallende aardgasba- met premier Lubbers debatteren over ten te compenseren. Volgens de meest de vraag of een dergelijke noodsprong recente schatting van Ruding zullen zinvol is. deze in 1987 bijna 10,5 miljard gulden Kuding doet deze voorstellen in de zgn. kaderbrief. Daarin komt de mi nister van financiën met een eerste aanzet voor de komende begroting. Naar verwachting zal het kabinet de discussies over de brief pas eind maart afronden. De voorstellen van Ruding staan los van de plannen van het kabinet om nog in de loop van dit jaar de accijns op benzine te verhogen. Deze lasten verzwaring voor de automobilist is bedoeld om een deel van de meevaller Het tekort van de overheid is in 1985 lager geweest dan was verwacht, aldus minister Ru ding. PAGINA 3 De Bovag gaat het bedrog bij de verplichte autokeuringen hard aanpakken. PAGINA 5 Gedeputeerde drs. R. Barbé heeft donderdagmiddag het startsein gegeven voor de ruil verkaveling in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. PAGINA 15 De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft vanaf volgende week een eigen Zeeuws gewest. PAGINA 13 Zaterdag start het internatio nale wielerseizoen met de Bel gische klassieker Omloop van het Volk. PAGINA 21 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 6 Krantleeskwis: 7 Kunst en pop: 9 Provincie: 11, 13, 15, 16 en 17 Sport: 21 lager uitkomen dan eerder was ver wacht. Dat is 4 miljard meer dan nog in september was gedacht. Daarbij is nog geen rekening gehouden met de meest recente daling van de olieprij zen tot onder de 15 dollar en het kelderen van de waarde van de Ameri kaanse dollar gisteren tot onder de 2,50. Dat gebeurde voor het eerst in meer dan vier jaar. Ruding verklaarde gisteravond dat hij een koers van de dollar van 2,60 redelijk acht. Zo snel mogelijk wil hij met de EG-ministers van finan ciën overleggen over de wijze waar- ISlot zie pagina 7 kolom 7) DEN HAAG (GPD) - CDA, VVD en klein rechts hebben vannacht inge stemd met het Amerikaans-Neder landse verdrag dat plaatsing van kruisraketten op de basis Woens- drecht mogelijk maakt. Zes CDA-ers stemden tegen. Ook de laatste poging van PvdA'er Klaas de Vries om regering en kabinet ^e overtuiging dat de plaatsing strij dig is met de grondwet en verdrags goedkeuring daarom alleen kan met tweederde meerderheid strandde. De oppositie slaagde er evenmin in de bewindslieden te verlokken tot nade re toelichting van de tegenvoorstellen van president Reagan op het jongste ontwapeningsplan van Sowj et-leider Gorbatsjov. Van den Broek lichtte wel een tipje van de sluier door te vertellen dat Nederland met andere Europese bondgenoten in het NAVO-overleg had ingebracht dat de verwijdering van INF-wapens (Pershing 2- en kruis raketten versus Sowjet SS 20) staps gewijs moet gebeuren. Het uiteindelijke Amerikaanse voor stel, afgelopen weekeinde aan Mos kou overhandigd, beoogt volledige verwijdering in drie jaar tijd van alle INF-wapens in Europa, inclusief de in Sowjet-Azië opgestelde SS 20's. Ne derland zou volgens het NAVO-sche- ma in 1988 tot plaatsing van 48 kruis raketten moeten overgaan. In een eerste fase zouden beide super machten het aantal lanceerinrichtin- gen voor deze raketten moeten terug brengen tot 140, waarbij het aantal „Aziatische SS 20's" evenredig wordt verminderd. Deze door Nederland voorgestane benadering, betekent dat ook bij een akkoord volgens het Ame rikaanse voorstel in Woensdrecht zal worden geplaatst in 1988, zij het mo gelijk minder dan 48 kruisraketten. Een motie van PPR-fractieleidster Beckers om de bouw op Woensdrecht op te schorten haalde het evenmin als alle andere ingediende moties en het amemdement-De Vries op het verdrag. Ruding Sombere gezichten bij de oppositie tijdens het debat over het plaatsingsver drag met de V.S. over de kruisraketten. V.l.n.r.: Den Uyl, Ter Beek en De Vries (allen P.v.d.A.). Onder het oog van de camera's brengt de Deense premier Poul Schluter zijn stem uit over het EG-hervormingspakket. DEN HAAG (ANP) - De drie landen die het Europese hervormingspakket nog niet hebben getekend, Denemar ken, Griekenland en Italië, zullen dit vrijwel zeker vanavond in Den Haag doen. Nadat bekend was geworden dat een meerderheid van de Deense kiezers zich donderdag had uitgesproken voor ondertekening van het verdrag, dat eerder deze maand in Luxemburg al door de negen andere EG-landen werd getekend, verklaarde een woord voerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag donder dagavond dat voorbereidingen waren getroffen om de ondertekening door de resterende drie landen vandaag tussen zeven en acht uur s avonds op het ministerie te laten plaatsvinden. De regering, aldus de woordvoerder, spreekt haar grote voldoening uit over het resultaat van het donderdag in Denemarken gehouden referen dum. De einduitslag in Denemarken luidde 56,2 procent vóór hervorming van de EG en 43,8 procent tegen. De opkomst onder de 3,9 miljoen kiezers bedroeg 74,8 procent. De sociaal-democraten - de grootste oppositiepartij in Denemarken - er kende hun nederlaag. De oppositie had ondertekening van het EG-pak- ket eerder geblokkeerd, waarna de regering een referendum uitschreef. „Wij zullen nu dit domme pakket moeten goedkeuren", verklaarde de partijwoordvoerder voor EG-zaken, Ivar Nörgaard, voor de televisie. De centrum-rechtse minderheidsrege ring van premier Poul Schlüter in Denemarken was al vóór het hervor mingspakket. DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse minister van buiten landse zaken, ir. Eric Tjon Kie Sim, heeft donderdag zijn ontslag inge diend bij het militair gezag. Het topberaad, het hoogste politieke orgaan in Suriname, komt vandaag bijeen om een beslissing te nemen over de opvolging van de bewinds man, aldus de voorlichtingsdienst. Tjon Kie Sim was sinds juli vorig jaar minister van buitenlandse zaken in het kabinet van premier Udenhout. Er bestonden al enige tijd spanningen tussen hem en andere ministers. Ja loezie zou daarbij onder meer een rol hebben gespeeld. De bewindsman heeft al vaker gedreigd op te stappen. Onderzoek chemische wapens - Een commissie van de Verenigde Na ties is donderdag in Iran aangekomen om Iraanse beschuldigingen na te gaan dat Irak chemische wapens heeft gebruikt. Iraanse troepen heb ben volgens Teheran opnieuw succes sen geboekt bij het offensief in het noordoosten van Irak. Irak heeft donderdag voor het eerst toegegeven dat zijn troepen strijd leveren aan het noordelijk deel van het front. PARIJS (RTR) - Een Franse rechtbank heeft donderdag de verkoop verboden van een rechts weekblad waarin naakt foto's staan van de 39-jarige echtgenote van premier Lau rent Fabius. Naar uit gerechtelijke bronnen is vernomen heeft een rechtbank in Nanterre bepaald dat het weekblad 'Minute' alle exempla ren van de jongste editie uit de circulatie moet nemen. De editie zou vandaag, vrijdag, in de ver koop gaan. Een woordvoerder van de advo caat van Fabius noemde de voorgenomen publikatie van de foto's een door schandaalpolitie- ke redenen ingegeven verkoop stunt. De foto's tonen een poe delnaakte echtgenote in een zwembad tijdens een vakantie. Advertentie cb ■^T i—/T I ESCORT I J iAdvertentiel LAATSTE MARGARINE euthanasie-compromis westhavendijk 150 4463 AE Goes, 01100-20440 Dollarkoers en olieprijzen spelen op het ogenblik een duizelingwekkend spel letje haasje over in neer waartse richting. En het eind ervan lijkt nog niet in zicht. Gisteren passeerde de koers van de Amerikaanse munt op de Amster damse wisselmarkt een markant ijk- punt: minder waard dan een rijks daalder. Tegelijk ging in Nederland de benzineprijs opnieuw met drie cent omlaag. Ontwikkelingen die langza merhand menigeen wat zenuwachtig beginnen te maken. Vooral in ons land hebben dollar en olieprijs name lijk een beduidende invloed op de economie en op het staatshuishoud- boek. Legio zijn de voorspellingen over de effecten van beide graadme ters. Goedkopere olie zorgt voor een goedkopere produktie in het bedrijfs leven. Ook de consument profiteert ervan. De geldontwaarding, die een jaar of tien geleden in ons land ernsti ge vormen had aangenomen, was voor Europese begrippen al tot een laagte record gezakt. De val van dollarkoers en olieprijzen kan ervoor zorgen dat er binnenkort van inflatie helemaal geen sprake meer is. Alleen komen er lang zamerhand meer en meer signalen dat er aan de nogal opvallende gang van zaken óók flink wat nadelige kanten zitten. Nadelen waarvan de omvang moeilijk is te overzien en op langere termijn nog lastiger is te voorspellen. Maar waarmee al in een vroeg sta dium danig rekening moet worden gehouden. Het kabinet zit op het ogenblik met grote zorgen te kijken naar een enorm gat dat dit jaar in de rijksbe groting dreigt te ontstaan als gevolg van tegenvallende aardgasinkom- sten. De prijs van het Nederlandse aardgas is gekoppeld aan de olieprijs. Er was in de Miljardennota van dit jaar, gepresenteerd op Prinsjesdag 1985, al rekening gehouden met een aardgastegenvaller, onder meer als gevolg van dalende verkopen naar het buitenland. Daar komt nu de scherp gedaalde olieprijs nog overheen. De wetenschap dat de - nu goedkoop geworden - dollar bovendien de valuta is waarin energie wordt afgerekend maakt het beeld aan de inkomsten kant van de Nederlandse overheid er niet rooskleuriger op. En dan is er nog het negatieve effect voor 's rijks schat kist van een komende daling van de aardgasprijs op de binnenlandse markt. Weken geleden al heeft het kabinet een voorlopig beeld gegeven van wat er dit jaar en vooral in 1987 aan achterblijvende inkomsten te ver wachten is. In zijn zogenaamde 'ka derbrief heeft minister Ruding van financiën gisteren voorgesteld om voor 1987 een bedrag van ongeveer 13 miljard gulden aan ombuigingen en lastenverzwaringen in de rijksbegro ting op te nemen. Snijden dus met een ongenadig scherp kapmes. V r roer niet alleen voor economen, maar opnieuw voor politiek Den Haag en dan van een gehalte dat zwaar op de maag ligt. Op het eind van de rit en zo vlak voor de verkiezin gen voor het kabinet ook bepaald geen prettige boodschap. In de ko mende maanden zal het zittende kabi net zich moeten gaan bezighouden met de voorbereidingen voor de rijks begroting-1987. De gisteren versche nen 'kaderbrief van Ruding is voor de eerste ronde van die besprekingen een voorzet. In de achterliggende jaren heeft het kabinet-Lubbers drastische maatregelen genomen om het over heidstekort terug te dringen. Maatre gelen die vaak veel verzet hebben opgeroepen. In een terugblik over 1985 wordt vastgesteld dat het finan cieringstekort uitkomt op 7,3 procent van het netto nationale inkomen. Een cijfer waaruit blijkt dat de doelstel ling van het regeerakkoord van CDA en VVD (een tekort van 7,4 procent) vorig jaar dus al is gehaald. Maar zoals de zaken er nu voorstaan zou het wel eens een korte vreugde kunnen zijn. Daling van dollar en olieprijzen kan het financieringstekort opnieuw in gevaar brengen, wanneer tegen maatregelen uitblijven. Ruding heeft al laten weten dat hij een verhoging van de benzineaccijns wil doorvoeren om het gat van de dalende aardgasin komsten te stoppen. Hij vindt daarin premier Lubbers aan zijn kant. Het PvdA heeft al eerder laten weten dat de oplossing in die richting moet worden gezocht. CDA en WD hebben eerst tegengestribbeld. Toch zal het uit de lengte of uit de breedte moeten komen. En de keuzemogelijkheden zijn niet groot. vdM. NIEUWS! Als gevolg van dalende prijzen op de grondstoffenmarkt, veriagen we nü reeds al onze huismerk-margarine met 4 tot 6 cent per 250 gram, onze halvarineYnet 2 cent per 500 gram en ons frituurvet met 14 cent per 500 gram. DEN HAAG (GPD) - De VVD-fractie is gisteren onder zware druk van haar voorzitter Nijpels alsnog ak koord gegaan met een compromis dat hij woensdag met premier Lubbers heeft bereikt over euthanasie. Woens dag was driekwart van de fractie nog tegen dat akkoord, maar Nijpels heeft de fractieleden (op één na) donderdag over de streep kunnen trekken. Nijpels zag zich donderdag gedwon gen de fractie erop te wijzen dat hij bij voortdurend verzet 'zijn eigen verant woordelijkheid' zou moeten nemen. Na dit nauwelijks verholen dreige ment, staakte de fractie haar verzet tegen het compromis. Het grootste politieke conflict sinds het bestaan van het kabinet-Lubbers lijkt hiermee van de baan. Het initia tief-wetsontwerp van D66 zal nu in elk geval niet meer voor de verkiezingen door de Tweede Kamer worden aan vaard. Premier Lubbers heeft al enige malen laten doorschemeren, dat zijn kabinet dat wetsvoorstel niet van de benodigde handtekening zou voor zien. Het nu gesloten compromis houdt in dat de Kamer de behandeling van het wetsontwerp van D66 afhandelt, zon der dat de definitieve eindstemming plaatsvindt. Het wetsontwerp wordt dan, samen met de veel minder ver gaande 'proeve' van het kabinet, naar de Raad van State gestuurd om over beide stukken advies te vragen, waarna de euthanasie bij de kabi netsformatie definitief geregeld moet worden. Kabinet en fracties van' CDA en WD verplichten zich ertoe de adviezen van (Slot zie pagina 7 kolom 5) Advertentie zaterdag aanstaande van 13.00-15.00 uur V'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 1