'We kunnen niet in een zwart gat duiken Zeeuwse vereniging trekt zich terug uit ziekenhuis Vrederust 'Ministerie gaat bij controles tot op 't bot Vorming Zeeuws gewest Vereniging Huisvrouwen PZC/ provincie H. BOUMA: SOMS NET DON QUICHOTTE Werklozencomité: sociale diensten moeten zich verzetten tegen plannen De Graaf PZEM DIRECTEUR KANNEKENS: Proef buslijn scholieren naar Hulst verlengd Lokale Omroep Tholen verandert zaterdag programma DIRECTEUR SOCIALE DIENST: SUBSIDIEMOGELIJKHEDEN BETER A. D. van Gilst 13 Kosten Havenschap Rechercheur Solistenconcours T Keurmerk VRIJDAG 28 FEBRUARI 1986 MIDDELBURG - „We staan sym pathiek tegenover windenergie. Dat is geen loze kreet. Het mag best wat kosten ook. Als PZEM moeten we, net als met energiebe sparing, een voortrekkersrol ver vullen op het gebied van alterna tieve energie. Wel moeten we de risico's redelijk kunnen overzien; we kunnen als openbaar nutsbe drijf niet in een zwart gat duiken". Directeur A. Kannekens van de NV Provinciale Zeeuwse Energie- Maatschappij weerspreekt met klem en aan de hand van voorbeel den de veronderstelling dat het nutsbedrijf alleen windenergie wil als het niks kost. Hij wijst op de PZEM Energie Projecten (PEP), in het kader waarvan al geruime tijd molens draaien op Neeltje Jans en in het Sloegebied. Dat zijn weinig omvangrijke projecten, maar als het aan de PZEM ligt komt daar binnenkort wat bij. In dit verband noemt Kannekens het windmolenplan van FDO: 5 grote turbines van elk 1 megawatt, die bij de nieuwe Kaloothaven in het Sloegebied moeten komen. Kosten ongeveer 30 miljoen gul den, waarvan de PZEM een kost prijs van 10 miljoen gulden wil opbrengen. De resterende 20 mil joen moeten van FDO zelf en het ministerie van economische zaken komen. Kannekens voegt eraan toe dat de PZEM bereid is nog wat extra's te doen als dat voor het van de grond komen van het project nodig is. De PZEM-directeur wijst erop dat het FDO-plan uitgaat van grote vermogens en daarvoor ziet hij goede toekomstmogelijkheden in Nederland. De offerte voor de 24 windmolens die Bouma Windenergie heeft inge diend, heeft de PZEM volgens Kan nekens niet meteen afgewezen. „Voor het bedrijf Bouma is het belangrijk op de thuismarkt wat te doen. Maar zijn molens zijn uit oogpunt van energie-opwekking in Nederland niet zo interessant. Ze zijn te klein. We willen wel meewer ken met het vinden van een locatie en het afnemen van de stroom, maar niet nog eens met een extra bijdrage. Op dit punt gaan we niet ver". Kannekens vertelt dat er voor het windpark nog geen goede locatie beschikbaar is. In het Sloegebied moeten de grote FDO-molens ko men. Een andere mogelijkheid was de omgeving van het Schelde- Rijnkanaal, maar zolang de com- partimenteringsdammen niet klaar zijn (met name de Oester- dam) kan daar nog niets komen. Offerte aan PZEM voor aanleg windenergiepark HEERHUGOWAARD - „Men beschouwt windenergie als iets leuks. Zo van: daar doen we wat aan, omdat het politiek gezien aardig is. Men staat er niet écht achter. In energiekringen wil men nog steeds niet beseffen dat windenergie een zéér belangrijke energiebron is. En als ik dan de bedragen hoor over de kosten van nieuwe kerncentrales, dan denk ik: had ik maar een beetje van dat geld voor windenergie. Voor minder geld dan een kerncentrale kost, is hetzelfde vermogen aan windenergie op de Noordzee te installeren. En dat is niet zomaar geroep van milieufreaks". H. Bouma, directeur van Bouma Windenergie B.V. in Heerhugowaard, voelt zich soms net Don Quichotte. Met één belangrijk verschil. Hij vecht, anders dan de Spaanse dolende rid der, mét windmolens en niet ertegen. De Noordhollandse ondernemer heeft bij de N.V. Provinciale Zeeuwse Ener gie Maatschappij een offerte inge diend voor een windenergiepark met een omvang van 20 tot 24 molens van elk 160 kilowatt. Dat is gebeurd om dat het Nationale Centrum voor Ener- HULST - Scholieren uit Vogelwaarde en Hengstdijk kunnen tot aan de paasvakantie met de bus naar school in Hulst. De Rijksverkeersinspectie verleende de busonderneming Zuid- West-Nederland (ZWN) deze week of ficieel toestemming om de buslijn Hulst-Hengstdijk tot 28 maart (goede vrijdag) in stand te houden. De in december 1985 als proef ingestelde buslijn 15 is een succes gebleken. Dagelijks hebben de afgelopen maan den 40 tot 50 reizigers per rit gebruik gemaakt van de lijn. Dit was voor ZWN aanleiding om bij de verkeersin- spectie een verlenging aan te vragen voor de expioitatieperiode, die eigen lijk vandaag (vrijdag) afliep. De Rijks verkeersinspectie verleende zonder veel moeite toestemming om de bus nog enkele weken te laten rijden. Blijkt het reizigersaantal in maart nog steeds voldoende te zijn, wat ZWN hoopt, dan is er een goede kans dat lijn 15 nog langer in exploitatie blijft. ZWN denkt zelfs aan een jaar dienstregeling, met uitzondering van de schoolvakanties. „Dat hangt af van de komende drie weken", liet een ZWN-woordvoerder donderdag weten. THOLEN SLOTH (Stichting Loka le Omroep Tholen) wijzigt zaterdag de programma-indeling. De lokale omroep is dan iedere avond te beluis teren tussen zes uur en half acht. Deze zendtijd vult de lokale omroep met onder meer actueel en informatief streeknieuws, interviews, een bejaar denprogramma en een uitzending voor kleuters, een jeugdprogramma over hobby's, lichte muziek als de SLOTH-top 15 en 'hits van toen' en een verzoekprogramma. Verder zijn er verschillende programma's met jazz-, gospel- en klassieke muziek en het programma Cyborks, geluid van el ders. Zaterdag overdag bestaat het programma uit lichte muziek, sport en actualiteiten. De zendtijd op zon dag wordt grotendeels in beslag geno men door het familieprogramma 'De Zevensprong', zo genoemd in verband met de zeven kernen op het eiland Tholen. Op deze dag is op de Lokale Omroep ook de Bloemendaalse Radio met ds Van Gendt te beluisteren. Zondagsavonds is er een klassiek pro gramma. De programma's worden uit gezonden via de kabel op 97,1 FM mHz. giebesparing Zeeland - met name het Sloegebied - als erg geschikte lokatie voor grootschaliger toepassing van windenergie aanwees (met de kop van Noord-Holland en de Maasvlakte). Als het aan Bouma en zijn B.V. ligt, kan dat park er binnen twee maanden staan en stroom leveren aan het PZEM-net. Maar zo eenvoudig liggen de zaken op windenergiegebied niet. Directeur Bouma maakt duidelijk dat windenergie in een eindeloze cirkel gang dreigt te verzeilen. Net als elke nieuwe techniek zit windenergie in een groeiproces. Het kost tijd om de 'perfecte molen' te maken. Door de geringe toepassing in Nederland kan de broodnodige ervaring moeilijk wor den opgedaan. Het fabriceren van betaalbare molens in grotere series komt daardoor niet van de grond. De kosten van windenergie blijven als gevolg van die situatie onnodig aan de hoge kant. Omdat het geen volle dig uitgebalanceerde techniek is en de kosten - zeker met flink dalende olieprijzen - per kilowattuur nog bo ven het gemiddelde liggen, zijn elek triciteitsmaatschappijen zeer aarze lend. Het bedrag dat ze landelijk hebben afgesproken als vergoeding voor windstroom is veel te laag om de kosten te dekken. En windenergie blijft in het verdomhoekje zitten. De vicieuze cirkel ten voeten uit. Bouma wijst erop dat landen als Denemarken en de Verenigde Staten beter hebben begrepen wat het nut van windenergie is. Met flinke steun van de overheid (volgens Bouma in een aanloopperiode onmisbaar) is daar de ene na de andere molen verrezen. Bouma B.V. heeft intussen al meer molens naar de VS geëxpor teerd (40) dan in Nederland geplaatst (12). De directeur zegt dat het belang van de windmolenindustrie en de ex portmogelijkheden onvoldoende on derkend worden. Ook wat dat betreft zit het de ongeveer 15 Nederlandse windmolenbedrijven niet mee. Bou ma vertelt dat in Denemarken ruim 1300 windturbines geregistreerd zijn. Het land exporteerde in 1985 onge veer 2500 molens naar de VS. In Nederland staan momenteel zo'n 150 molens. Van serieproduktie - die de prijs juist fors kan drukken - is geen sprake. Wanneer er niet gauw wat gebeurt, kwijnt de vaderlandse wind molenindustrie weg, voorspelt Bou ma. Het plaatsen van een molen door een particulier is niet eenvoudig. In de eerste plaats zijn er de kosten: zonder subsidies 20 a 22 cent per kilowat tuur. Dan is er een hele toestand met bouwvergunningen en bestemmings plannen. Verder zit lang niet ieder- HALSTEREN De leden van de vereniging tot Christelijke verzor ging van geestes- en zenuwzieken in Zeeland hebben donderdag het definitieve besluit genomen om het psychiatrisch ziekenhuis Vre derust in Halsteren over te dragen aan de stichting Christelijk Psy chiatrisch Ziekenhuis Vrederust. Dat gebeurde tijdens een buitenge wone algemene ledenvergadering van de vereniging in gehoorzaal De Sprenge op het terrein van Vrederust in Halsteren. Hiermee is voor een belangrijk deel een eind gekomen aan de sinds jaren bestaande bestuurlijke band tussen de vereniging en leden van de nieuwe stichting, die de exploi tatie van het ziekenhuis over neemt. te benoemen. De bestuurlij ke verantwoordelijkheid voor het reilen en zeilen van Vrederust komt te liggen bij de donderdag opge richte stichting. Besloten werd om de schulden en het vermogen van de vereniging over te hevelen naar de nieuwe stichting. Een bedrag van ruim vier ton blijft in de kas van de vereni ging tot Christelijke verzorging van geestes- en zenuwzieken in Zee land, die gewoon blijft bestaan. Naast het benoemen van een aan tal bestuursleden voor Vrederust, evenals voor het psychiatrisch zie kenhuis Zeeland in Goes, wil de vereniging steun blijven verlenen aan deze instellingen, als mede aan het psychotherapeutisch centrum de Viersprong in Halsteren. Op welke manier dat precies gaat ge beuren is nog niet bekend. Daar moet het nieuwe bestuur van de vereniging, dat donderdag werd be noemd, zich nog nader over bera den. Verschillende aanwezigen stelden vragen over de toekomst van de vereniging, nu die niet meer direct betrokken is bij Vrederust. Waarne mend voorzitter S. Francke ant woordde dat de rol van de vereni ging beperkt zal zijn. Hij liet weten een zeker ledenverlies niet uit te sluiten. „Jongeren spreekt het niet meer zo aan het werk van de vereni ging financieel te ondersteunen. Die zien dat als een taak van de overheid. En het is een feit dat ons ledenbestand flink vergrijsd is", al dus Francke. Hij sprak tot slot de hoop uit dat de mensen lid zouden blijven om zo de nieuwe doelstel ling, het steunen van de drie ge noemde instellingen, te verwezen lijken. De vergadering ging ak koord met de aanpassing van de statuten van de vereniging aan de nieuwe situatie. De verandering van de bestuurlijke structuur van Vrederust was al lange tijd in voor bereiding. Met de donderdag geno men besluiten komt aan die perio de een einde. Een en ander is het gevolg van het beleid van de overheid. Die wil dat de gezondheidszorg in ons land per regio is georganiseerd. Voor Vre derust betekende dat een verleg ging van het werkgebied van heel Zeeland naar West-Brabant en Tholen en Sint-Philipsland. Voor patiënten uit Zeeland kwam het psychiatrisch ziekenhuis in Goes tot stand. MIDDELBURG - Het Werklozen Ak- tiekomitee Middelburg (WAM), een belangenvereniging voor uitkerings gerechtigden, wil dat de sociale dienst van de Zeeuwse hoofdstad zich verzet tegen plannen van staats secretaris De Graaf van sociale zaken om mensen zonder baan, die onvol doende solliciteren of hun inschrij ving bij het gewestelijk arbeidsbu reau niet verlengen te straffen met het inhouden van hun uitkeringen of kortingen in de orde van grootte van 45 procent, in sommige gevallen 200,- beneden het minimum. „Middelburg en de werkers van de gemeentelijke sociale dienst moeten een duidelijke keus maken voor de uitkeringsgerechtigden. Nu vormen ze een slaafse uitvoeringsfabriek, die telkens kans ziet om, met De Graaf in de hand, een groep de gordijnen in te jagen, die zich bijna niet kan verdedi gen", schrijft het WAM. De organisatie -die onlangs, tijdens periodiek overleg met directeur L.Vorthoren van de GSD, werd ge polst over de effecten van het sanctie- beleid-nieuwe-stijl- verwijst daarbij naar het beleid van de Gelderse ge meente Brummen, die zich bij het toepassen van strafmaatregelen ui terst terughoudend opstelt en kiest voor een individuele benadering. De Graaf tikte het gemeentebestuur in juli '85 op de vingers, maar dat liet de zaak er niet bij zitten en stapte met steun van de Vereniging van Neder landse Gemeenten naar de Raad van State. Volgens het WAM vinden veel sociale diensten en maatschappelijk werkenden het plan van de staatsse cretaris voor het invoeren van lande lijke kortingsnormen een vooruitgang vergeleken bij de bestaande situatie, waarin gemeenten -binnen zekere grenzen- de vrije hand hebben. Het comité neemt nadrukkelijk afstand van die visie. Het WAM: „Nog steeds beargumenteren de werkenden de si tuatie van de uitkeringsgerechtigdén vanuit hun eigen, gerieflijke positie. Ze willen niet beseffen d?t velen de bijstand ervaren als een systeem dat afhankelijk maakt en discrimineert. Uitkeringsgerechtigden worden zo slaafse marionetten met weinig of geen privéleven". Overigens heeft de organisatie de plannen van De Graaf in het gesprek met Vorthoren met kracht van de hand gewezen. een op een goede lokatie, waar het flink waait. Bouma: „Om een paar honderd mo lens in de huidige situatie vlot aan particulieren te verkopen, is erg moei lijk. Vandaar dat we op een andere mogelijkheid zijn gekomen, namelijk de verkoop van een windpark aan een elektriciteitsbedrijf. Zo'n windpark kun je neerzetten op een zeer windrij- ke lokatie. Het onderhoud is goedko per en door de serieproduktie ook de aanschaf'. Onmiddellijk komt dan de houding van de elektriciteitsbedrij ven - die zich gesteund weten door een monopoliepositie - om de hoek kijken. „Die zeggen: alleen als het rendabel is. Zolang dat niet het geval is, passen ze geen windenergie toe", aldus Bouma. Hij betreurt het dat in dit geval, anders dan bij kernenergie, de kost kennelijk niet voor de baat uitgaat. Bouma is zelf aan het rekenen gegaan („er wordt ontzettend veel gepraat en geschreven, maar nauwelijks echt iets gedaan"). Uitgaande van een windrij- ke lokatie en een molenpark van minimaal 20 exemplaren met een ver mogen van ongeveer 3,2 megaWatt, onder aftrek van 37,5 procent WIR- premie en energietoeslag, komen bij een bedrag van 15 cent per kilowat tuur de kosten eruit. Met dat uit gangspunt heeft hij de PZEM een aanbod gedaan. De Maasvlakte viel af, omdat het Rotterdamse energiebe drijf van een particulier de stroom niet wil afnemen. In Den Helder is Bouma nog over een zelf te exploite ren park bezig. Bij één en ander is het ministerie van economische zaken be naderd. Daar is een windenergiepot aanwezig (150 miljoen gulden), waar uit mogelijk geput kan worden. Ook andere bedrijven hebben met het oog daarop plannen ingediend. Per slot van rekening moeten er in de optiek van de regering in het jaar 2000 naast nieuwe kerncentrales ook flink wat windmolens staan, tot een totaal van 1000 megaWatt. Met het Havenschap Vlissingen heeft Bouma contacten gelegd over koop of huur van grond in het Sloegebied voor molens. Probleem is dat de PZEM met een windmolenplan bezig is van FDO technische adviseurs uit Amsterdam en daarbij - hoe kan het anders - dezelfde grond op het oog heeft. Uitwijkmogelijkheden kunnen Neeltje Jans en een plek in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn. Knelpunt is ook dat de PZEM in elk geval de 'onrendabele top' van een project terug wil krijgen via bijvoorbeeld subsidie, betoogt Bouma. „Net als de andere bedrijven zijn ze bereid wind molens neer te zetten, als het maar niks extra's kost. Het gaat ons erom dat er in Nederland eindelijk eens wat gebeurt". Bouma erkent dat subsidies niet eeu wigdurend kunnen zijn. „Als we de kans krijgen, dan kunnen we over 5 a 10 jaar windenergie produceren voor 10 cent per kilowattuur. Dat zit er geheid in. Het gaat erom dat we de beginperiode kunnen overbruggen. Daarvoor zijn enkele maatregelen no dig. Geef 50 investeringssubsidie, dan kunnen niet alleen elektriciteits bedrijven molens kopen, maar ook particulieren. En verplicht de elektri citeitsbedrijven tot een windstroom- prijs van 15 cent. Bouw de subsidies af'. De directeur merkt op dat windener gie niet per se de allergoedkoopste energiebron hoeft te zijn. „Voor een zo schone vorm van energie - maar dat wordt gemakshalve niet gere kend - is een bepaald prijskaartje, los van de olieprijzen, alleszins ver antwoord". Bouma begrijpt niet waarom de 'beleidsmakers' bij de energiebedrijven zo weinig in de toe komst kijken. Als de plannen voor scheiding van produktie en distribu tie doorgaan, wordt het kunnen be schikken over windenergie extra aantrekkelijk. MIDDELBURG - Hij glimlacht wat treurig en zegt: „Het gaat er niet om wat we als sociale dienst willen maar wat ons door het ministerie wordt toegestaan. Je dienstverle nende taak komt in het gedrang, je wordt een bureaucratische organi satie, die de regels moet controle ren. De bijstands-maatschappelijk werkers besteden steeds meer tijd aan hercontroles. Het ministerie gaat op dat punt tot op het bot". Directeur L. Vorthoren van de ge meentelijke sociale dienst in Mid delburg denkt genuanceerd over de -officieel nog geheime- voorstellen van staatssecretaris De Graaf van sociale zaken om tot een landelijk sanctiebeleid te komen. Een 'strafklasse' met fikse kortingen op de uitkeringen voor wie niet regel matig solliciteert of niet is inge schreven bij het gewestelijk ar beidsbureau. De nota circuleert momenteel bij DIVOSA, die lande lijke organisatie van directeuren van sociale diensten en bij de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten en vormt de zoveelste schakel in een beleid, dat er uiteindelijk op is gericht om honderden miljoenen te besparen op de sociale zeker heid. En hoewel de Middelburgse gsd- directeur niet vooruit wil lopen op de stormachtige discussie, die het vrijgeven van de maatregelen onge twijfeld zal oproepen, kan hij zich indenken dat 'Den Haag' betere argumenten had gezocht bij het hanteren van de sancties nieuwe- stijl. „Je kunt zeggen: in 1990 kan de arbeidsmarktsituatie totaal zijn veranderd, we willen het bestand werklozen actief houden. Dat is een andere verdediging dan het argu ment dat het gaat om de oorspron kelijke bedoeling van de bijstands wet. Er lopen op dit moment zo'n 750.000 mensen rond zonder baan en er zijn 30.000 vacatures, waaron der een groot aantal hooggeschool de. Je zult dus als overheid steeds meer mensen achter de broek moe ten zitten". Fraude en 'oneigenlijk gebruik' van sociale uitkeringen lopen als rode draden door de stapel circulaires en aanvullende voorschriften, waar mee het ministerie de laatste jaren de eigen beleidsruimte van de gsd's tot een absoluut minimum heeft beperkt. Vorthoren: „De bewijslast is steeds verder verschoven van de cliënt naar de dienst. Vroeger had je drié categorieën: fraude, oneigenlijk gebruik en misbruik. In een recente notitie van de staatssecretaris wor den daarnaast ruime uitvoering van de wet en administratieve fouten Directeur L. Vorthoren van GSD Middelburg: steeds meer bureaucra tie.... genoemd. Die slaan op de gsd's. De controle is verscherpt en landelijk worden er vele miljoenen per dienst teruggevorderd omdat -bijvoor beeld- de wet te ruim is geïnterpre teerd". Middelburg is één van de gemeen ten met een sociaal rechercheur. Het beroep raakte even omstreden als gehaat -niet alleen in de Zeeuw se hoofdstad overigens. Vorthoren becijfert dat de functionaris in het jaar dat hij actief is voor circa 4 ton aan fraude of oneigenlijk gebruik heeft achterhaald. „Achterhaald is inderdaad de goeie term. Het mees te geld komt namelijk niet bij ons terug". Overigens vindt hij die f 400.000,- een slechte maatstaf bij het beoordelen van het functione ren van de sociale recherche. „Er is ook sprake van een inhaaleffect. En je weet nooit hoeveel je aan mis bruik voorkomt." In 'politiek Middelburg' zijn de me ningen verdeeld. De splinternieuwe Partij voor Socialisme en Ontwape ning pleit in het verkiezingspro gramma voor het afschaffen van de sociaal rechercheur, WD-lijsttrek- ker Cathrien de Dreu zou er geen bezwaar tegen hebben als er een tweede wordt benoemd, al distan tieerde ze zich in één adem van 'tandenborsteltellerij'. De commis sie sociale zaken is nog niet zover maar wil de gang van zaken in het lopende jaar afwachten. En de uitkeringsgerechtigden, de 'cliënten' -hoe ondergaan zij het aanzetten van de duimschroeven? Stenen door de ruit, woede-uitbar stingen? Vorthoren heeft er niets van gemerkt, integendeel. „Lande lijk onderzoek wijst het ook uit: de cliënt wordt steeds apathischer". In het verleden was er min of meer regelmatig overleg met vertegen woordigers van het werklozenpro- ject en een actiegroep Vrouwen in bijstand, nu praat de directeur van de GSD op gezette tijden met het Werklozen Aktiekomitee Middel burg (WAM). „Maar het hangt vaak op één of twee actieve mensen. Die vinden dan een baan of geven de moed op en dan zakt zo'n zaak weer in elkaar". Op zich is hij er niet tegen uitkeringsgerechtigden nau wer bij de sociale dienst te betrek ken en met hen van gedachten te wisselen over hoe bepaalde maatre gelen worden ervaren.„Ik heb het WAM gevraagd om eens te kijken of het overleg kan worden verbreed. Je zou ook cliënten kunnen opnemen in de bezwaarschriftencommissie. Het is heel goed om te weten hoe het is om aan die andere kant van 't loket te staan". MIDDELBURG - De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen be schikt vanaf donderdag 6 maart over een eigen Zeeuws gewest. Tot nu toe waren de 1100 Zeeuwse leden onder gebracht bij gewest 'het Zuiden'. Als één van de grote voordelen van een 'eigen' gewest noemt één van de toekomstige bestuursleden, me vrouw N. Demmenie, de betere subsi diemogelijkheden. „Als we vroeger hier iets wilden organiseren, kregen we van de de Zeeuwse overheidsin stanties meestal geen ondersteuning. Onze organisatie was immers een Brabantse aangelegenheid. Maar van Brabant kregen we ook niets omdat de activiteiten in Zeeland plaatsvon den." Een andere reden voor de statuswijzi ging is het verschil dat er volgens de Zeeuwse NVVH bestaat tussen de Zeeuwse- en de Brabantse manier van werken bij de Vrouwenraad, een pro vinciale overkoepelende vrouwen-or ganisatie. „De Zeeuwse vrouwenraad, waarvan ook onze organisatie deel uit maakt, organiseert bijvoorbeeld ka- VEERE - Naast Marijke Poppe op altsax behaalde ook Bram van Over- beeke op sopraansax een eerste prijs met lof op het zaterdag gehouden solistenconcours van de muziekver eniging 'Veere's Genoegen. dertrainingen. Bij de Brabantse Vrou wenraad gaat men er van uit dat de verschillende organisaties dat zelf doen." Volgens mevrouw H. van der Most, de vice-presidente van de 'nieuwe' NVVH speelt ook een verschil in mentaliteit een rol: „In Zeeland moet je niet te snel vooruit willen. De emancipatie bijvoorbeeld, vordert hier stapje voor stapje." „Maar", stelt presidente N. Schep- man, „Het is ook een kwestie van volwassen worden. „Vroeger vonden we het niet nodig om voor onszelf te gaan beginnen. Nu zeggen we: Waar om eigenlijk niet." De landelijke Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen bestaat sinds 1912 en telt ongeveer 60.000 leden. Ze kun nen cursussen volgen op bijvoorbeeld het gebied van bloemschikken, talen, iAdvertentiei literatuur, en klusjes in en rond het huis." „Maar vrouwen kunnen bij ons ook een zogenaamde 'ABC'-cursus volgen: een vrouw als een ander, als burger, als consument." Volgens Demmenie te vergelijken met een VOS-cursus. „Tot nu toe heeft de ABC-cursus gedraaid in Zoutelande en Vlissingen. In de toekomst hopen we de cursus in meerdere plaatsen op te zetten." RINGBAAN WEST 2A GOES Te bereiken via 's-H. H. kinderendijk achter Hofka Sampermans. Zaterdags geopend. Tel. 01100-15351/23531 De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen is vooral bekend door het eigen keurmerk. Een speciale afde ling van de vereniging (het instituut voor huishoudtechnisch advies) houdt zich bezig met het keuren van huishoudelijke zaken: van ritsslui tingen tot filterzakjes, van verf tot zeep. Zijn de spullen in orde dan worden zij voorzien van het groengekleurde stempel 'goedgekeurd door de NWH'. Zijn de spullen van uitstekende kwali teit dan komen zij in aanmerking voor een goudkleurig predikaat. De oprichtingsvergadering wordt donderdag 6 maart gehouden in de concert- en gehoorzaal in Middelburg. Aanvang: 13.30 uur. Na het officiële gedeelte houdt emancipatiewerkster G. Schelpstra een inleiding over 'Macht: hoe gaan we er mee om'. 'The Barber-shop Singers verlenen muzi kale medewerking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 13