Het Zeeuwse Landschap bevordert plezierjacht Drukbezochte receptie bij afscheid Kaland Uitwisseling 'Paris-Texas' beste film van '85 in Middelburgse theaters LISSINGER MAAKTE GOEDE SIER Afronding van ïieuwe opzet Vrederust' Inkrimping van Dethon-bestuur üezit drugs: drie maanden gevangenis APOTHEKERSASSISTENTE NAAR SINT-MAARTEN Koffie buitgemaakt bij inbraak in Vlissingse school ZMF: vergunning België slibstort moet geweigerd Sigaretten bij inbraak gestolen in Oostkapelle SP: woninghuren Vlissingen omlaag wegens omgeving ORLOW SEUNKE TE GAST IN TALKSHO W PZC/ provincie 15 lis drie weken en aar rijontzegging oor aanrijding >nder invloed VER WIJT P VDA -FRA CTIE: Creatieve vorming voor werklozen in Middelburg MER DAG 8 FEBRUARI 1986 Dienstverlening geëist voor vervalsen cheques [IDDELBURG - Zestien cheques, die de nacht tevoren gestolen waren uit een bakkerij in lissingen, bezorgden de 24-jarige W. S. uit die stad op 14 januari van het vorig jaar een andioze dag. Hij en zijn maat R. H. namen de cheques voor een zacht prijsje over van de dief S. vulde vervolgens op het merendeel ervan het maximumbedrag van 300 gulden in en oorzag ze van een valse handtekening. et tweetal schafte zich om te begin- >n een snelle auto aan, die betaald erd met vijf cheques. Ook kochten j er geluidsapparatuur van in Vlis- ngen en Goes. Het restant werd bij MRO-kantoren in Vlissingen en ost-Souburg ingewisseld voor baar :ld. ter dagen later vroeg de Vlissinger C. aan S. hem om een pakje gestolen eques te verzilveren, maar S. wei- rde dat met de mededeling dat er en pasje was bijgeleverd. Hij hield Bh ter wel vijf cheques achter uit het apeltje dat hem ter hand was ge leld. Toen hij daarmee 1500 gulden LISSINGEN - De vereniging tot hristelijke verzorging van geestes- e zenuwzieken in Zeeland zal in de lergadering van 27 februari formeel Ie structuurwijzigingen voor 'Vrede- I ist' afronden. Er wordt dan de stich- I ng Christelijk Psychiatrisch Zie- lenhuis .Vrederust' opgericht en de I ereniging zal aan de nieuwe situatie I orden aangepast, oals gemeld zijn die wijzigingen no- ig als uitvloeisel van de ontwikke- ng van Vrederust naar een psychia- l'isch ziekenhuis voor de Westbra- |antse regio en Tholen/St. Philips- ,nd en de de ingebruikname van het sychiatrisch ziekenhuis Zeeland bij oes. Opzet is, dat de vereniging in eide ziekenhuizen bestuursleden rijgt. Voor 'Vrederust' worden als estuursleden voorgedragen me- rouw LA. PadtVisser uit Poortvliet, n de heren I.C. Hage uit Poortvliet, IS. Gideonse uit Bergen op Zoom en )A. Snoodijk uit Halsteren. Verder hordt voorgesteld in het eerste be tuur te benoemen G. Christiaanse uit 'erneuzen, S. de Vlieger uit Zierkzee, Meertens uit Poortvliet, P.G. Ver- ïaire uit Kapelle en S. Francke uit lostkapelle. 1IDDELBURG - Tegen de 46-jarige J. uit Axel werd vrijdag op de zitting an de rechtbank in Middelburg drie veken gevangenisstraf en een jaar mtzegging van de rijbevoegdheid ;eëist voor het veroorzaken van een verkeersongeluk na gebruik van al- lohol (2.00 promille). 1. reed op 13 juli vorig jaar op de [raising Zaamslagseweg/Vaartwijk ven 17-jarig meisje op een bromfiets lan, dat op de voorrangsweg de /aartwijk reed. Dat gebeurde om on geveer 18.00 uur. De kruising was ;oed te overzien, maar D. zag het neisje, dat richting Magrette reed, )as op het laatste moment. Het ilachtoffer had een gebroken hand en ven beenwond. 3. erkende op de zitting schuldig te :ijn aan het gebeurde en vertelde het neisje intussen 2500 gulden schade vergoeding te hebben betaald, zodat :ij een nieuwe brommer kon kopen. 3ij de eis hield officier van justitie mr 1 C. P. M. Boogers er rekening mee lat D. voor het eerst in aanraking iwam met de justitie. Uitspraak 21 februari. bij de AMRO-bank in Middelburg zuid probeerde los te krijgen, liep hij tegen de lamp. TERNEUZEN - Het algemeen be stuur van het sociaal werkvoorzie ningschap Dethon Zeeuwsch-Vlaan- deren wordt definitief teruggebracht van 27 naar elf leden. Als over ruim een week althans het huidige bestuur de wijziging van de gemeenschappe lijke regeling goedkeurt, dan kunnen alleen nog raadsleden en burgemees ters tot algemeen bestuursleden wor den benoemd. De verkleining van het Dethon-be stuur is overigens niet nieuw: over de maatregel wordt alweer ruim een jaar gepraat maar nu komt het eindelijk tot zaken. Met de gemeenteraadsver kiezingen in aantocht is er haast geboden en het bestuur vergadert daarover maandag 17 februari om 15.30 uur in de kantine van de werk plaats in Terneuzen. De wijziging van de gemeenschappelijke regeling is daar het enige agendapunt. Als het aan het dagelijks bestuur van Dethon ligt, blijven de twee leden van de Kamer van Koophandel, het lid van het Landbouwschap en de twee vertegenwoordigers van de vakcen trales in de nieuwe zittingsperiode aan als adviseur. Verder nam hij uit een foto- en electro- nicazaak in Vlissingen een videorecor der, een videotuner en een rekenma chine weg, nadat een etalageruit met een baksteen was stukgegooid. Ook eigende hij zich twintig girobetaal kaarten van zijn buurman toe die hij ten eigen bate invulde. Voor deze feiten stond hij vrijdag voor de meervoudige strafkamer van de Middelburgse rechtbank. Officier van justitie mr T. H. W. Stein consta teerde dat de vertraging die de be handeling van de zaak van S. had opgelopen in dit geval gunstig voor hem uitpakte. Na mei vorig jaar waren er geen nieuwe strafbare feiten aan zijn dos sier toegevoegd „en dat stemt mij hoopvol", aldus de officier. Hij was VLISSINGEN Bij een inbraak in basisschool Louise de Coligny aan de Gogelweg in Vlissingen zijn in de nacht van donderdag op vrijdag 44 pakken koffie en een typemachine gestolen, samen ter waarde van dui zend gulden. Er is ook nog gepoogd om een televisie mee te nemen maar hier zijn de dieven niet in geslaagd. Men is het gebouw binnengekomen door een raam te verbreken. MIDDELBURG - Pro vinciale staten bevor deren door het geven van subsidie aan de stichting Het Zeeuwse Landschap de plezier jacht. En daardoor wordt dan ook nog schade berokkend aan landbouwgronden. Im mers: door jagen in na tuurgebieden worden dieren naar de cultuur gronden verdreven. Dit stelde de PvdA'er N. Fi- lius vrijdag in de sta tenvergadering. Hij keerde zich - en met hem zijn hele fractie en die van PSP/CPN - tegen subsidie (2820 gulden) voor aankoop van een dijk bij de Inlaag Kei hoogte op Noord-Beve land door Het Zeeuwse Landschap. Drs J. Luijt-Verheij (pvda) betoogde dat jacht niet thuis hoort in een natuurgebied. Ze wees erop dat Het Zeeuwse Landschap vreemd rommelde met het jachtrecht voor de inlaagdijk: eerst was er geen recht uitgegeven, later ineens wel, maar een datum van ingang was niet meer na te gaan. Ze verweet Het Zeeuwse "Landschap on zorgvuldigheid. Ook J. Roose (cda) gewaagde van een 'rammelend ver zoek' van de stichting. J. Dupré (psp/cpn) vond dat Het Zeeuwse Land schap geen grond moet aankopen waarop ge jaagd mag worden. Gedeputeerde E. Maris- Koster (vvd, ruimtelijke ordening) zei dat reke ning moet worden ge houden met de jacht wet. Ze stelde dat voor de inlaagdijk rechten zijn uitgegeven. De ge deputeerde beklem toonde dat de staten nog nimmer jacht als criterium hanteerden bij aankoop van natuurge bieden. Ze zegde toe in de commissie ruimtelij ke ordening de jacht in natuurgebieden ter dis cussie te stellen. Filius wees er nog op dat het jagen bij de Inlaag Kei hoogte vooral op ganzen en eenden is. Hij achtte dat mede overbodig nu pogingen worden aange wend de ganzenschade in te dammen, onder meer door aanleg van speciale 'grasvelden' waar de dieren kunnen eten. De PvdA'er noem de de Wilhelminapolder als voorbeeld. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft vrijdag de 30-jarige Vlissinger A. J. S. veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk voor het bezit van heroïne en amfetamine. Daarmee kwam hij er aanzienlijk beter af dan met de twaalf maanden waarvan vier voorwaardelijk, die de officier bij de behandeling van zijn zaak eiste. S. liet vorig jaar zomer zijn zwager voor 1400 gulden heroïne voor hem kopen, de hoeveelheid die hij dacht in zijn vakantie nodig te hebben. De transactie kwam aan het licht door dat de politie de telefoon van zijn zwager afluisterde. Een jaar eerder werd S. op de Bel gisch-Franse grens gepakt met negen gram heroïne en 30 gram amfetamine, eveneens een vakantievoorraadje. S. ontglipte aan de greep van de Franse justitie. Hij ontkende zich met uitvoer of handel te hebben beziggehouden. MIDDELBURG - Bij het Zeeuws in stituut voor kunstzinnige vorming 'ZIKV) in Middelburg bestaat voor werklozen de mogelijkheid een oriën tatiecursus creatieve vorming te vol gen, De cursussen worden op woens dagochtend gehouden in de Kuipers- Poort. De eerste keer wordt een lezing gehouden over kunstgeschiedenis in het algemeen, omlijst met dia's. Vrij dag 28 februari is er een introduc tieochtend die om half 11 begint De eigenlijke cursus begint op 12 maart. Geïnteresseerden kunnen zich tot 7 maart opgeven. KOUDEKERKE - Enkele honder den mensen hebben vrijdagmid dag afscheid genomen van de - inmiddels afgetreden - voorzitter van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland, de heer A. J. Kaland en kennis gemaakt met zijn opvolger, ing. G. J. A. M. Adan. Er was in 'De Babbelaar' van het verpleeghuis Der Boede een druk bezochte receptie voor zowel de vertrekkende als de komende man en hun echtgenotes. Geen toespra ken daarbij, wel veel bloemen en attenties. De heer Kaland heeft 17 jaar deel uitgemaakt van het be stuur van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland, waarvan lan ge tijd als voorzitter. dan ook bereid op het door de advo caat mr J. Sap ingediende dienstver- leningsvoorstel in te gaan en eiste een gevangenisstraf van drie maanden voorwaardelijk plus 150 uur dienst verlening die binnen vier maanden voltooid moet zijn. Volgens mr Sap waren de misstappen van S. het ge volg van werkloosheid, verveling en het daarmee gepaard gaande geldge brek. De rechtbank doet 21 februari uit spraak. Op de foto: voorzitter J. Caljé van de bewonerscommissie van 'Ter Mantelinge' te Domburg bij de vertrekkende voorzitter en diens echtge note. GOES - De vergunning die het Belgi sche ministerie van openbare werken heeft gevraagd om baggerspecie uit het Belgische deel van de Schelde in de Westerschelde te mogen storten dient te worden geweigerd. Volgens de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) is het slib uit de zogenaamde Bene- den-Zeeschelde zodanig verontrei nigd dat de gehalten aan sommige stoffen veel hoger zijn dan in het Rotterdamse rivierengebied. Een en ander blijkt uit een bezwaarschrift dat de federatie, mede namens de Internationale Schelde Werkgroep heeft ingediend. De ZMF maakt zich trouwens ook bezorgd om de aard van de specie die uit de vaargeulen in de Westerschelde wordt opgebaggerd en op andere plaatsen weer wordt teruggestort. Uit de bij de vergunningsaanvraag over gelegde - en door de federatie als onvoldoende bestempelde - gegevens maakt de milieubeschermingsorgani satie op dat ook een deel van de specie uit de Westerschelde als ern stig verontreiniging moet worden be schouwd. Dergelijke specie uit het havengebied van Rotterdam zal in de toekomst naar een speciaal depot voor de Maasvlakte worden afge voerd. Naar de mening van de ZMF dient voor de Westerschelde in begin sel eenzelfde beleid te worden geko zen. De federatie pleit voor de opstel ling van een milieu effect rapport naar de gevolgen van het terugstorten van verontreinigd slib uit de Westerschel de en naar alternatieven. OOSTKAPELLE - Bij een inbraak in de voetbalkantine van Oostkapelle zijn 25 pakjes sigaretten gestolen. De dieven kwamen binnen door het raampje boven de deur te forceren waarna ze de deur open konden bre ken. De inbraak werd in de nacht van donderdag op vrijdag gepleegd. VLISSINGEN De Socialistische Partij (SP) pleit er in een brief aan de gemeenteraad van Vlissingen voor het puntenaantal waarnaar de wo ninghuren berekend worden in de gemeente Vlissingen te verlagen. De puntenvermindering moet volgens de SP tot stand komen omdat de Vlissingse woonkernen vlak bij de Westerschelde liggen waar veelvuldig gevaarlijke stoffen worden vervoerd. Ook de aanwezigheid van chemische industrieën en de gasoverslag in het nabijgelegen Sloegebied moet vol gens de SP invloed krijgen op het aantal punten. In de brief aan de raad wijst de SP bovendien op de kerncen trale in Borsele. Deze zou er volgens de partij niet eens mogen staan wan neer er internationale normen worden gehanteerd. Apothekerassistente Anita Ewalts en de Axelse apotheker C. van Groningen. Anita Ewalts, apothekersassistente in Axel, vertrekt volgende week naar Sint Maarten, eiland van de Nederlandse Antillen. Ze neemt deel aan een uitwisselingsproject van apothekersassistenten tussen het eiland Sint Maarten en Nederland. Dit project is een initiatief van de Axelse apotheker C. van Groningen. Het idee is bij hem ontstaan toen hij zelf drie jaar op Sint Maarten verbleef en tot de conclusie kwam, dat de toestand op het eiland verbeterd moest worden. „De toestand op Sint Maarten is erg primitief en dan met name de ex ploitatie van medicijnen. De aan voer van medicijnen vormt er dan ook het grootste probleem. Alle aanvoer loopt namelijk via Curaqao en van daar is de afstand nog eens zo'n duizend kilometer naar Sint Maarten. Het gevolg is dat er in Curasao heel wat medicijnen blij ven staan. Ja, zo gaat er wel een hoop verloren. Het is een log appa raat: al heb je maar een pen nodig, je moet alles in Curaqao aanvragen. Dat is echt een ellende als je goed wilt werken". Voor Anita belooft haar verblijf van ruim twee weken op Sint Maarten heel leerzaam te worden. „Ze komt daar in een totaal andere cultuur terecht en ze zal daar ook pas echt' zieke mensen zien. De mensen op Sint Maarten komen alleen medicij nen halen als ze die echt nodig hebben. Dat in tegenstelling tot de mensen hier in Nederland die naar de apotheek komen om pillen en poeders voor allerlei mogelijke kwaaltjes. Overal is wel een pil voor. Er wordt vaak vergeten dat bij een gezonde levenswijze de kwaal van zelf overgaat, zonder de hulp van pillen. Wat dat betreft leven we in een luxe maatschappij". Apotheker Van Groningen denkt, dat het feit dat de meeste mensen in het ziekenfonds zitten een oorzaak is van het hoge medicijnverbruik. „Mensen denken: we hebben er im mers voor betaald, dus willen we er ook iets voor terug zien. Zeker tach tig procent van de mensen die bij ons de apotheek binnenstappen mankeert niets, in ieder geval niet een kwaal waarvoor ze medicijnen moeten slikken. Een gevolg van het hoge medicijngebruik is dat er in het ziekenhuis zeker vijf tot tien procent van de patiënten daar ligt voor teveel of onnodig pil-gebruik. Er heerst een soort tendens dat iedereen maar pillen moet slikken". Anita gaat volgende week vooral bekijken hoe de geneesmiddelen voorziening functioneert. „Belang rijk is dat ze de ervaringen die ze daar opdoet in een soort logboek schrijft. Aan de hand van haar ervaringen kunnen we ter plaatse nieuwe ontwikkelingen doorvoeren. Vervolgens kunnen we dan nieuwe medicijnen en nieuwe apparatuur naar Sint Maarten sturen". Het verslag dat Anita van haar verblijf en werk op het eiland maakt, zal in het blad van de apothekersaSsistentenbond wor den gepubliceerd. Anita: „Ik moest ook eerst contact opnemen met deze bond. Er werd nog van alles geregeld, zoals het loon, de werk omstandigheden en voorzorgs maatregelen met gevaarlijke stof fen". Anita verheugt zich vooral op het zonnige weer maar ook het primitievere werk trekt haar erg aan. „Nee, het werk schrikt me helemaal niet af. Het lijkt me juist leuk om eens heel anders, met minder middelen, je werk te moe ten doen". Een apothekersasstentie van Sint Maarten liep enkele jaren geleden al stage in Axel. „Voor die meisjes is het werken hier een soort nascho ling", vertelt Van Groningen, „Op een andere manier krijgen ze daar voor nooit de gelegenheid, terwijl het toch heel belangrijk is. We wil len de situatie op Sint Maarten en omliggende eilanden verbeteren. Die meisjes hebben hier de kans om met betere apparatuur te leren werken. Ze leren hier ook nieuwe technieken zoals het bereiden van betere oogdruppels en het werken met nieuwe zetpillen. Zo kunnen wij makkelijker nieuwe apparatuur en geneesmiddelen naar Sint Maarten sturen omdat de apothekersassis tenten op het eiland er bij ons al kennis mee hebben gemaakt". Volgens Van Groningen heerst er een 'vreemd sfeertje' op Sint Maar ten. Dit komt omdat er een enorme tegenstelling is: de eilandbewoners zijn heel arm maar langs de kustlijn staan rijen luxe hotels. Hier vertoe ven, bijna het gehele jaar door, Amerikaanse toeristen. Van Gro ningen: „Amerikanen zijn een vreemd volk wat hun gezondheid betreft. Ze zijn ook zeer kleinzerig. Zodra een mug hen nog maar prikt, denken ze al dat ze malaria hebben. En daarbij slikt de Amerikaan graag pillen. Sinds in Amerika 'jog ging' een rage is, springt de farma ceutische industrie hier gretig op in. Deze industrie komt met allerlei vitamine- en mineraalpreparaten. Die vreemde preparaten, die beslist niet nodig zijn als men al gezonde voeding eet, willen de Amerikaanse toeristen tijdens hun vakantie bij de hand hebben. Met het gevolg dat de enige apotheek op Sint Maarten ze natuurlijk in voorraad heeft, mocht de Amerikaanse toerist in de opwinding over zijn vakantie zijn pillen eens vergeten zijn. De in heemse bevolking denkt nu dat ze deze preparaten ook nodig heeft en koopt ze, terwijl ze daar eigenlijk geen geld voor hebben. Daarbij heb ben ze het ook niet nodig. Vele mensen denken dat gezondheid uit een pil komt, maar je moet gewoon goed eten". Van Groningen is van plan een uitwisseling van meisjes tus sen de Axelse apotheek en de apo theek op Sint Maarten om de twee jaar te organiseren. „Dit vooral met het oog op de automatisering. Twee of meer geneesmiddelen werken vaak op elkaar in. Dit zijn er alleen zoveel dat het niet uit je hoofd te leren is. Enkel met een computer zijn deze dingen zorgvul dig na te gaan. Over een jaar of tien krijgt men op Sint Maarten ook met deze vorm van automatisering te maken. Alleen hierom al is het verstandig dat de apothekersassis tenten op Sint Maarten daar kennis mee maken". In de zomermaanden van dit jaar zal er alweer een apothekersassis tente van Sint Maarten naar de Axelse apotheek komen. „Het is belangrijk dat die meisjes hier na scholing en of bijscholing opdoen, want alleen dan kunnen we het peil van de geneesmiddelenvoorziening op Sint Maarten handhaven en ver beteren", aldus de Axelse apothe ker. Esther Dijks MIDDELBURG - Bezoekers van de filmtheaters Meccano en Electro in Middelburg hebben Paris-Texas van Wim Wenders gekozen als beste film van '85. Tweede en derde werden Kaos van de gebroeders Taviani en Pervola van de Nederlandse regis seur Orlow Seunke. Dit blijkt uit een enquête naar de waardering van 187 films, waaraan werd deelgenomen door 142 kijkers. Een aantal 'winnende' producties komt opnieuw in roulatie. Seunke is uitgenodigd voor een talkshow. Paris-Texas kreeg 86 stemmen, Kaos 66 en Pervola 61. De verdere uitslag: 4. Witness (Peter Weir), 60 stemmen. 5. The Killing Fields (Roland Joffe), 60, 6. Carmen (Carlos Saura),58. 7. Birdy (Alan Parker), 57, 8. Stop making sense (Talking Heads), 56, 9. Stranger than paradise (Jim Jarmusch), 54 en 10. Sophie's Choice (Alan J. Pakula), 53. Volgens de medewerkers van de film- theaters bewijst de uitslag, dat de kwaliteitsfilm in de Zeeuwse hoofd stad wordt gewaardeerd. Opmerkelijk is de hoge score van Kaos. Toen de film - die overigens in februari op nieuw wordt geprogrammeerd in Electro - indertijd werd gedraaid kwam er slechts een handjevol bezoe kers. Drukbezochte rolprenten als A passage to India, Amadeus en Despe rately seeking Susan deden het in de enquête relatief slecht en eindigden op respectievelijk de 29e, 15e en 40e plaats. Opvallend is voorts de hoge notering van oudere producties als Sophie's Choice, Gandhi (lie plaats), Novecen- to (12e), Les uns et les autres (13) Dood in Venetië (14). Meccano/Elec tro: „Hieruit kunnen verschillende dingen worden afgeleid. Of er bestaat in Middelburg nog steeds een grote achterstand, bezoekers kunnen van deze producties niet genoeg krijgen of er worden volgens deze categorie te genwoordig geen goede films meer gemaakt". Pervola bezet de derde plaats en is daarmee tevens de meest gewaarder- de Nederlandse film, gevolgd - zij het op grote afstand: nummer 30- door Paul Chevrolet en de ultieme halluci natie van Pim de la Parra en (41) De Dream van Pieter Verhoeff. Pervola zal binnenkort opnieuw worden ver toond in combinatie met een talk show met regisseur Seunke. Herverto ning geldt overigens ook voor de andere rolprenten uit de 'top vijf. santos innocentes - deden het in de Twee gewaardeerde producties uit '84 recente enquête weer bijzonder - De ballade van Narayama en Los goed:17e en 19e plaats. Meccano en Electro hebben het festi val 'Film en literatuur' uitgesteld in verband met problemen rond de sub sidiëring. Omdat de contacten met schrijvers en regisseurs al waren gelegd, wordt overwogen om het eve nement te verplaatsen naar het vol gende seizoen.In september komt er een festival over kinderfilm en kin derliteratuur mét symposium in het kader van de kinderboekenweek en voor '87 staat er een dergelijk evene ment tijdens de boekenweek op het programma. Een ander plan is een filmcyclus rond het thema 'film en literatuur'. Het programma van aanstaande zondag (.Vliegen in de literatuur') vervalt. Wél zal tijdens de boekenweek in maart een aantal films naar boeken worden gedraaid: De Aanslag van Fons Rade makers (naar het boek van Harry Mulisch), Dust van Marion Hansel (naar J.M. Coetzee) en Un amour de Swann van Volkert Schlöndorff (Proust). Voor de kinderen staat de film Ronja en de roversdochter naar het boek van Astrid Lindgren op het programma. Regisseur Orlow Seunke die - met zijn film Pervola - binnenkort naar Mid delburg komt. J

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 37