De Graaf: ziektewet zaak bedrijfsleven roskam bv Rijnmondpolitici: kort geding tegen Rietkerk Adviescommissie bekijkt verhouding kerk en staat 'Heelal heeft nog 5 miljard jaar' Top in Parijs roept op tot behoud bossen m motel goes Werkonderbreking bij Fokker schoon houden bv Kluis uit kazerne gestolen PLEIDOOI CONSUMENTENCLUBS: PZC/ binnen-buiten land GOED GEORGANISEERD SCHOONMAAKONDERHOUD STAATSSECRETARIS VOLGT CNV-VOORSTEL Gevolgen van echtscheidingen nader bekeken Ondertekening nieuw EG-verdrag niet uitgesteld Vliegtuigmotoren onderzocht in VS Verbrandingsoven kerncentrale in Zweden ontploft n 1 ij'i 2 AUTOMATISEREN? KIJK ÓÓK EVEN BIJ kantoorautomatisering Restaurant 'Aeolus' Menu du mois ZATERDAG 8 FEBRUARI 1986 staan tegenover verkopers, als zich problemen voordoen waarbij de nieu we huiseigenaar de gedupeerde partij dreigt te worden. Als een verkoper tegenover de koper verborgen gebreken verzwijgt, dan heeft de laatste geen enkele mogelijk heid om de reparatiekosten te verha len. De drie organisaties vinden dat verkopers wettelijk aansprakelijk moeten kunnen worden gesteld als zij iets niet hebben vermeld dat de nieu we eigenaar op kosten jaagt. Zij stellen het departement voor ver kopers te verplichten in advertenties en in het koopcontract melding te maken van eventuele onvolkomenhe den in de aangeboden woning. De organisaties pleiten er bovendien voor om een deskundige eerst een rapport te laten opmaken van de staat waarin de woning verkeert. Om te voorkomen dat een potentiële koper onder druk een beslissing neemt, moet hij een wettelijke be denktijd van vijf dagen krijgen, waar na hij zonder kosten en zonder argu menten van de koop kan afzien, vin den de drie organisaties. De eerste eigenaar van een nieuwe woning moet volgens de drie organi saties het recht krijgen om het laat ste deel van de koopsom, die tijdens de bouw in termijnen moet worden betaald, vast te houden, als bij de oplevering blijkt dat de woning nog gebreken vertoont. Onderzoeken van de vereniging Eigen Huis hebben aangetoond dat aanne mers het niet zo nauw nemen met de oplevering van nieuwe woningen. Ook in de daarop volgende „onderhoud stermijn" van drie maanden hebben bouwers geen haast met het afdoen van de klachten van de bewoners, zo kwam ook uit die onderzoeken naar voren. Volgens Eigen Huis vertonen veel aannemers een dergelijk gedrag om dat zij het geld voor de woning toch al hebben ontvangen. Een financiële prikkel is er dus niet meer. MOSKOU (AP) Voor de kust van het ten noorden van Japan gelegen Russische eiland Sachalin heeft een aantal vissers enkele hachelijke ogenblikken beleefd. De vissers kwamen in een benarde positie toen een enorme ijsklomp, waarop zij aan het vissen waren, afbrak. Dankzij collega's die met touwen te hulp schoten konden de inmiddels afdrijvende Russen in veiligheid worden gebracht. De touwen voorkwamen verder afdrijven en dienden ook als hulpmiddel om van de ene ijsschots naar de andere te komen. Advertentie llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Dampoortweg 29 Middelburg Telefoon 01180-36151» Staatssecretaris De Graaf. DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken wil in een volgende kabinetsperiode de werk nemersverzekeringen aan de sociale partners (de organisaties van de werkgevers en de vakbeweging) overlaten. Dat zal tot gevolg hebben dat werkgevers en werknemers in principe zelf de hoogte en lengte van premies en uitkeringen zullen bepa len. De overheid heeft daar dan niets meer mee te maken. Bij wijze van experiment wil de bewindsman be ginnen met de Ziektewet. Dat zegt De Graaf in een dagblad interview. Het plan om verzekeringen voor werkenden, waaronder de Ziek tewet, de Werkloosheidswet en de Wet Arbeidsongeschiktheid, over te heve len naar de verantwoordelijkheid van werkgevers en werknemers, is afkom stig van het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV). Op dit moment wordt bij ziekte 70 procent van het (Advertentie) lllllllllllllllilllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf ROTTERDAM (ANP) -- De lijsttrekkers van vijf van de zes politieke par tijen in de Rijnmon- draad en het Openbaar Lichaam Rijnmond hebben een kort geding aangespannen tegen mi nister Rietkerk van bin nenlandse zaken. Zij willen voorkomen dat de minister de op 19 maart te houden verkie zingen voor de Rijn- mondraad afgelast. Het kort geding dient don derdag in Den Haag. De Rijnmondpolitici be schuldigen Rietkerk van grove onzorgvuldig heid door de verkiezin gen te elfder ure niet door te willen laten gaan. Bovendien ont breekt Rietkerk volgens Rijnmond de rechts grond om daartoe over te gaan. omdat hij daar voor de wettelijke moge lijkheden niet heeft. Rietkerk heeft altijd af gezien van een noodwet om de verkiezingen te gen te houden en heeft ook in het huidige wets ontwerp, dat de ophef fing van Rijnmond re gelt en dat nu ter behan deling bij de Eerste Ka mer ligt. geen bepaling opgenomen die daar voor een aanknopings punt biedt, aldus Rijn mond. Het ministerie van Bin nenlandse Zaken ziet het kort geding met ver trouwen tegemoet. „Zo als het er nu naar uit ziet wordt Rijnmond op 1 maart aanstaande op geheven, aangenomen dat de Eerste Kamer er binnenkort mee ak koord gaat. Bij een or gaan dat niet meer als zodanig bestaat vervalt alles, dus ook de rechts grond voor de verkie zingen die daarvoor an ders gehouden zijn", al dus een woordvoerder in een reactie. DEN HAAG (ANP) - De financië le gevolgen van de groei van het aantal echtscheidingen in ons land voor bij voorbeeld de bij standsuitgaven worden „in kaart" gebracht. Minister-presi dent Lubbers heeft dat vrijdag middag na afloop van het weke lijks kabinetsberaad meege deeld. Een werkgroep zal de financiële gevolgen inventariseren en ana lyseren. Ook Perwacht Lubbers dat de werkgroep een visie zal ontwikkelen om de kostenbe heersing van het vraagstuk in houd te geven. Aanleiding tot het instellen van de werkgroep is de versnelde groei van het aantal bijstandsuitkeringen als gevolg van echtscheiding. Ook op ande re terreinen werken echtschei dingen in financiële zin door. Te denken valt aan voorzieningen op het terrein van justitie, belas tingheffing, volkshuisvesting, studiefinanciering en sociale verzekeringen. KOSTENBESPAREND loon via de Ziektewet uitgekeerd. De werknemer merkt daar doorgaan echter niets van, omdat in bijna alle cao's is afgesproken dat het volle loon wordt doorbetaald. Dat valt nu dus al onder verantwoordelijkheid van de sociale partners. Het CNV wil dat de organisaties van werknemers en werkgevers gezamen lijk de fondsen voor de sociale verze keringen gaan beheren. Volgens Elske ter Veld, woordvoerder sociale zeker heid van de Partij van de Arbeid, moet een wettelijke regeling blijven om te voorkomen dat er bij sterkere bedrijven een veel betere sociale rege ling komt dan bij zwakkere". ZO VESTIGINGEN DOOR GEHEEL NEDERLAND VESTIGING: BEUKENHOF 14462 EN GOES, TEL. 01100-11220 DEN HAAG (ANP) - Be gin maart zal minister Rietkerk van binnen landse zaken een com missie van deskundigen installeren die advies zal uitbrengen over nor men voor verlening van overheidssteun en faci liteiten aan kerkgenoot schappen en andere ge nootschappen op geestelijke grondslag, zoals het Humanistisch Verbond. Het advies zal worden toegespitst op de geeste lijke verzorging vanuit deze stromingen en het onderhoud van gebou wen waarover zij kun nen beschikken. De commissie zal speci fiek naar drie zaken kij ken, zo zei premier Lub bers na afloop van de ministerraad: - de geestelijke verzor ging van de krijgsmacht in het licht van verlan gens bij de Kamer om meer verzorgers op Hu manistische grondslag aan te stellen; - gesubsidieerde verzor ging op welzijnsterrein, inclusief de reclassering die uitgaat van het Le ger des Heils, en - de positie van de nieu we minderheden. DEN HELDER (ANP) - Onbekenden zijn er in de nacht van donderdag op vrijdag in geslaagd een drie- tot vierhonderd kilogram zware kluis vanaf bewaakt militair terrein in; Den Helder te stelen, zo heeft de Koninklijke Marechaussee desge vraagd bevestigd. De kluis werd ontvreemd vanuit de militaire landmachtkazerne Deibei- kamp. Het is de Marechaussee een raadsel hoe de inbrekers op en vanaf het terrein zijn gekomen zonder door de bewaking te zijn opgemerkt. De kluis bevat een onbekend bedrag aan kantinegelden. Zwitserland wijst Joegoslaaf uit Het Zwitserse ministerie van bui tenlandse zaken heeft een diplomaat die is verbonden aan de Joegoslavi sche ambassade in Bern tot onge wenst persoon verklaard en zijn terug roeping geëist. Naar de justitie in Bern vrijdag meedeelde liet de Joego- slaviche diplomaat naar Zwitserland geëmigreerde landgenoten bespione- Dit wensenpakket hebben de vereni ging Eigen Huis, de Consumenten bond en Konsumenten Kontakt bij het ministerie van justitie op tafel gelegd. Deze organisaties vinden dat kopers van woningen juridisch zwak DEN HAAG (GPD) - De onderteke ning van het gewijzigde EG-verdrag door de ministers van buitenlandse zaken van de twaalf lidstaten wordt niet uitgesteld. Denemarken had verzocht de onder tekening te verschuiven van 17 fe bruari naar 10 maart. Minister van buitenlandse zaken Van den Broek, voorzitter van de EG, heeft na consul tatie van de andere EG-landen beslo ten niet op dat verzoek in te gaan. Een meerderheid van de EG-partners steunt het standpunt van Nederland. De Deense regering had de EG-part- ners verzocht om dit uitstel, om de indruk te vermijden dat zij druk wil len uitoefenen op het referendum dat op 27 februari over de herziening van de Europese Gemeenschap in Dene marken wordt gehouden. WASHINGTON (UPI) - De Ameri kaanse luchtvaartdienst heeft lucht vaartmaatschappijen in de VS opge dragen honderden vliegtuigen met Pratt-Whitney-motoren te inspecte ren omdat er scheuren in zouden kunnen zitten die tot het losraken van een deel van de motor zouden kunnen leiden. De KLM liet gisteravond weten dat ook maatschappijen buiten de VS vliegtuigmotoren van het bewuste type JT-8D moeten onderzoeken. Bij de KLM gaat het hierbij om negen DC-9 toestellen, terwijl Transavia twee Boeing's 737 laat nakijken. Het betrokken deel is een grote meta len mouw die de verbrandingskamers van de motor omsluit. Dit onderdeel speelde een rol bij een ongeluk op 20 oktober van het vorig jaar met een DC-9 van Eastern Airlines. Een deel van de motor deed het niet na vertrek van het vliegveld van Tampa in Flori da. Er waren geen slachtoffers. De betrokken motoren van het type JT-8D zitten in ongeveer 1.000 vlieg tuigen van het type Boeing 727. 350 van het type Boeing 737 en 580 DC-9's. Pratt and Whitney staat achter de richtlijn van de F AA in Washington. STOCKHOLM LONDEN (RTR) - In een kerncentrale bij de stad Nykö- ping is vorige week een verbran dingsoven voor nucleair afval ont ploft, zo heeft de Zweedse radio mee gedeeld. Daarbij zijn geen gewonden gevallen. Bij de explosie kwam wat radioactivi teit vrij, maar het stralingsniveau rond de centrale was niet merkbaar gestegen, aldus de radio. De recente ongelukken in kerncentra les in Groot-Brittannië hebben het vertrouwen in de nucleaire industrie ernstig ondermijnd, zo menen Britse politici en functionarissen. Het laat ste voorval in de opwerkingsfabriek van nucleair afval in Sellafield deze week, waarbij nucleair gas ontsnapte heeft in het parlement felle kritiek losgemaakt. Zowel voor- als tegenstanders van kerncentrales ventileerden hun be denkingen over de veiligheid ervan. Volgende maand verschijnt een ver slag van een parlementair onderzoek naar de activiteit van British Nuclear Fuels (BNLF). de exploitant van Sel lafield met mogelijk grote gevolgen voor het bedrijf. Het rapport zou voorstellen een project van 1,3 miljard pond (ongeveer vijf miljard gulden) voor de bouw van een nieuwe opwer kingsfabriek in Sellafield niet door te laten gaan, zo verluidt het in naar de pers uitgelekte informatie. (Advertentie) m tel. 01189-1900. b.g.g. 1965. Reserveringen: diners - partijen - koffietafels a la carte vlees- en visspecialiteit PARIJS (ANP) - Vertegenwoordigers van tientallen internationale organisa ties en landen in Afrika, Europa, Noord-Amerika en Japan hebben vrijdag een driedaagse conferentie in Parijs afgesloten met een plechtige verklaring „tot behoud van de boom en het bos". In deze „oproep van Parijs" verbinden de landen zich de bossen te behouden voor toekomstige generaties en te strijden tegen de woestijnvorming in Afrika. Andere landen worden opgeroepen zich bij deze „vreedzame" strijd aan te sluiten. De conferentie in Parijs, 'Silva' gehe ten, was bijeengeroepen door presi dent Francois Mitterrand. Niet min der dan elf staats- of regeringsleiders uit Europa en Afrika waren korte of langere tijd bij de conferentie aanwe zig. De aanwezigheid van zoveel pro minenten geeft enig politiek gewicht aan de slotverklaring. Volgens pre mier Lubbers, die de conferentie be langrijk en nuttig noemde, is het de hoogste tijd dat er op politiek niveau actie wordt ondernomen om de bos sen te behouden en uit de breiden, zowel in Europa als in Afrika. Nederland en Frankrijk maakten zo als gemeld tijdens de conferentie be kend dat zij hun financiële inspannin gen om de woestijnvorming rond de Sahel tegen te gaan in de komende vijf jaar zullen verdubbelen. Volgens de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties, de FAO. is er in totaal ongeveer achthonderd mil joen dollar nodig in de komende vijf jaar. Uit gegevens van onder meer de FAO blijkt dat er in Afrika elk jaar meer dan één miljoen hectare bos wordt verwoest door brand, ontgin ning of te intensief gebruik van de Leraren Fries - De helft van de onderwijzers Fries kan die taal niet of slecht schrijven. De mondelinge taal beheersing van de onderwijzers Fries is wel goed. Dat blijkt uit een rapport van de onderwijsinspectie dat vrijdag aan staatssecretaris Ginjaar-Maas is aangeboden. Hogere hotelschool De hogere hotelschool in Leeuwarden gaat niet op 1 augustus 1986 open, zoals de bedoeling was, maar op 1 augustus een jaar later. Dit heeft het bestuur van de stichting protestants christe lijk hoger beroepsonderwijs voor ho reca en toerisme vrijdag meegedeeld. (Advertentie) grond. De groeiende bevolking legt steeds meer beslag op de beschikbare grond en eist steeds meer brandhout en voedsel op, waardoor de bodem nog verder wordt uitgeput. De klima tologische omstandigheden komen hier nog bij. In de Sahel-zone valt op het ogenblik dertig tot vijftig procent minder regen dan zo'n twintig jaar geleden. Van Nederlandse zijde is in Parijs aangedrongen op maatregelen die vooral op lange termijn effecten heb ben, zoals het integreren van land bouw, veeteelt en bosbouw op Afri kaanse boerderijen. Volgens minister Schoo van ontwikkelingssamenwer king kan een bebossingsstrategie al leen succes hebben als de plaatselijke bevolking, en dan vooral het vrouwe lijke deel ervan, er zeer intensief bij wordt betrokken. Wat de bedreiging van de Europese bossen betreft is in Parijs afgespro ken dat het onderzoek naar de fysio logie van de boom geintensiveerd zal worden. Er is nog te weinig bekend over de precieze oorzaken van het afsterven van een deel van de Euro pese bossen. Salade de Moules et Crevettes au Framboise Salade van mosselen en hollandse garnalen met een frambozen dressing geserveerd op een bedje van ijsbergsla Consommé cher Andre Heldere kippenbouillon met een garnituur van okra, prei en gourgette Filet de Truite aux Baies roses Gepocheerde regenboogforel-filet op een bedje van spinazie in een witte wijnsaus met rode peperkorrels geserveerd met verse groenten en aardappelgarnituren Beignets Ananas et Bananes sauce Apricots Ananas- en bananenbeignets met abrikozensaus en vanille roomijs Café et Friandise Koffie met bonbon 1 45,00 iriririr m Anthony Fokkerstraat 100 Goes tel.: 01100-31510, telex MOTGS 55039 Gebrek koopwoning van tevoren melden AMERSFOORT/DEN HAAG (ANP) - Verkopers van woningen moeten wettelijk verplicht worden om kopers op eventuele verborgen gebreken te wijzen. Kopers moeten bovendien het recht krijgen op een bedenktijd van vijf dagen. Bij aankoop van een nieuwe woning moet de koper een deel van de koopsom achter de hand kunnen houden totdat zijn woning vrij van gebreken is. NEW' HAVEN (UPI) - Het heelal is momenteel van middelbare leeftijd en zal over ongeveer vijf miljard jaar ophouden te bestaan. Deze nieuwe theorie, die afwijkt van de bestaande opvattingen, komt van de Amerikaanse sterrenkundige Richard Lawson, hoofd van de afdeling astronomie van de universiteit van Yale. In het Britse wetenschappelijke tijdschrift Monthly Noti ces of the Royal Astronomical Society zegt Larson dat, toen het heelal nog jong was, zich betrekkelijk snel reusachtig grote sterren vormden, sommige 100 maal zo groot als de zon in onze Melkweg. Hierdoor waren de melkwegstelsels in het heelal destijds veel helderder. Maar met het verouderen van deze stelsels raakten hun sterren in verval, de vorming van sterren verliep steeds langzamer en de galactische gassen koelden af. Dit veroorzaakte een tweede fase, waarin relatief kleine sterren zoals onze zon hun vorm kregen. De dode resten van de reuzensterren vullen thans het heelal, zegt Larson, die zijn theorie baseert op waarnemingen van sterren in de Melkweg die zich betrekkelijk dichtbij bevinden. Volgens hem zijn de reuzensterren praktisch zeker ineen gestort in onzichtbare 'zwarte gaten', die zo dicht zijn dat zelfs licht niet aan hun zwaartekracht kan ontsnappen. Larson vermoedt dat een zeer groot zwart gat in het centrum van onze Melkweg ligt, een veronderstelling die ook door andere astronomen is geuit. DEN HAAG (ANP) - Enkele honderden medewerkers van de Fokker-vestiging op het vliegveld Ypenburg bij Den Haag hebben vrijdagmorgen het werk voor ander half uur onderbroken. Zij bleven in die tijd bij een motel in de buurt. De actie houdt verband met de plannen van de directie van de vliegtuigfabriek om het onderhouds- en repara- tiewerk te concentreren bij de vestiging in Woens- drecht. Dat betekent volgens de vakbonden een verlies van 400 van de 950 banen in Ypenburg. De bonden zijn bovendien bang dat op den duur de gehele vestiging Ypenburg dicht gaat. Het overleg met de Fokker-directie over deze zaak is volgens de bonden volledig vastgelopen. Nieuwe acties worden niet uitgesloten. De foto toont de Fokker-werknemers tijdens een de monstratieve mars bij de vestiging in Ypenburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 2