Prijzen licht gedaald Telelot levert 11,5 miljoen op vissers Spaanse belagen Nederlandse sleepboten P0PPELEPEE! VOOR AL 25 PIEKEN DINSDAG- ENGELAND! President van Haïti vlucht naar Frankrijk l/l/EEK-UIT \NEEK-IN BEIDE PARTIJEN CLAIMEN WINST VOOR EEN STOERE, BETROUWBARE OCCASION Aanhoudende vorst 229e jaargang no. 33 Saterdag 8 februari 1986 RADSON PvdA: veertig jaar op pad Gooi ook uw oude CV-ketel eruit! Gebreken Goedkope vlag Nieroperaties Senaatscommissie Patroon Wolkenvelden en af en toe lichte sneeuw. In de ochtend matige vorst. Middagtemperatuur -1 graad. Een matige noordoosten wind. ANJELIERSTRAAT 5-7 Telefoon 01100 -16810 PROVINCIAL! EUWS URAN Goes Zuidvlietstraat 75 telefoon 01100-12420 Alleenvertegenwoordigmg voor Z.W Ned. Levering uitsluitend via de installateur spaart u energie En pak de bliksems-zuinige ER-Electronic van Radson. Zónder waakvlam, waardoor weer zo'n 126,- gespaard. Kies de zuinigste konventionele CV-ketel, liefst 92,7% (o.w.) rendement. Vraag 'n folder bij: Radson, Antwoordnr. 67, 5960 WJ Panningen. (Geen postzegel.) Of bij: ROTTERDAM (ANP) - De Spaanse marine is ingeschakeld om twee Ne derlandse sleepboten van Smit Tak International in de gelegenheid te stellen een voor de de haven in de Golf van Biscaye van Gijon op de rotsen gelopen vrachtschip te ber gen, zonder dat zij daar bij lastig worden gevallen door boze vissers. Volgens bergingscoördinator J. Bronsveld van Srqit willen de vissers verhinderen dat 20.000 ton kolen (van een kleine soort) overboord worden gepompt van het in drie stukken gebroken Spaanse vrachtschip, de DEN HAAG (ANP) - De prijzen in ons land zijn tussen half december en half januari met 0,4 procent gedaald. Dat blijkt uit het maandelijkse prijsindexcijfer voor de gezinsconsumptie van het CBS. Goedkoper werden kleding en schoeisel, een aantal olieprodukten elektriciteit en ziekenhuisverpleging. Een woordvoerder wijst erop dat sprake is van een stevige daling van het prijsindexcijfer voor kleding en schoeisel, wat in elk geval voor een deel is terug te voeren op de uitverkoop. Ook de dalende olieprijzen zorgen voor een dalende prijsbewegingDe laatste twee benzineprijsdalingen zijn nog niet in het cijfer verwerkt. Duurder werden tot half januari koffie, gas, kranten, boeken en tijdschriften. Mandela Bestuurders van het verboden Afrikaans Nationaal Con gres (ANC) hebben vrijdag tegenover een Zuidafrikaanse radio-omroep de verwachting uitgesproken dat hun gedetineerde leider Nelson Mandela dit weekeinde wordt vrijgelaten Castillo de Salas. Zij vrezen dat de visstand door de kolen schade op loopt. De vissers slaagden er donderdag in aan boord te klauteren van het voor stuk van het vrachtschip waarin in totaal nog 50.000 ton kolen zit. De vissers sneden leidingen en kabels door en toonde zich hierbij niet al te vriendelijk jegens de bemanning van de Nederlandse sleepboten. Tot hand gemeen kwam het voorzover bekend niet, aldus Bronsveld. De bemanningen van de sleepboten hebben vrijdag de schade opgenomen en hopen zo snel mogelijk alsnog met (Advertentie) het overboord pompen van de kolen te kunnen beginnen, onder het wa kend oog van een inmiddels gearri veerd fregat van de Spaanse marine. Het overboord pompen van een deel van de kolen is noodzakelijk omdat het voorstuk anders niet kan worden geborgen, aldus Bronsveld. Er zouden wel bakken langszij kunnen worden gebracht om de kolen in over te laden, maar door de slechte weersomstan digheden ter plaatse zou dat een lange en dure operatie worden. De Spaanse autoriteiten concludeerden dat het in zee pompen van de kolen geen schade aan het milieu zal veroor zaken. Veertig jaren na-ooriogse sociaal-democratie in Nederland staan dit week einde bij de Partij van de Arbeid in de achteruitkijk spiegel. Een jubileum op een pikant moment: in de aanloop naar twee verkiezingsrondes en aan de voor avond van wat toch wel eens het congres-van-de-waarheid van de PvdA voor de jaren '90 zou kunnen worden. Sinds de eerste februari-da- gen van 1946 heeft de partij onder turbulent wisselende weersomstan digheden vorm en inhoud gegeven aan socialistische politiek en maat schappijbeleving in dit land. Met pro minente mensen, veel durf en elan. Daarbij kraakte het en stormde het. Soms dreigde de PvdA speelbal te worden van de roerige en hoog opspe lende tegengestelde krachten in eigen gelederen. Veel stuurmanskunst was dan vereist en werd ook opgebracht. Van wederopbouw en herstel na vijf zwarte bezettingsjaren, door het brandpunt van de maatschappijver nieuwing, via een periode van hoge welvaart en de opbouw van een unie ke verzorgingsstaat naar het moment waarop Nederland tergend langzaam lijkt te bekomen van een diepe econo mische recessie met een ongehoord hoge werkloosheid. De PvdA heeft dat proces meegemaakt en nadrukkelijk beïnvloed, heeft er als regeringspartij richting aan gegeven en als oppositie partij het nakijken bij gehad, is er als politieke machtsfactor beurtelings in groot geworden en mee afgestraft. De tegenstrijdigheid in het leefpa troon van Nederlands grootste politieke partij is dat ze in weerwil van een comfortabele kiezersaanhang zo sterk de gevangene van zichzelf is geworden. De PvdA heeft ongekende stembussuccessen geboekt in de voor bije veertig jaar van haar bestaan. Ook nu weer staan de papieren er gunstig voor. Alleen heeft ze zich onder het langdurig leiderschap van Den Uyl in de periode met de beste cijfers uit de verkiezingen gaandeweg verder buiten de regeringsverant woordelijkheid laten manoeuvreren. Dat is èn voor de politieke verhoudin gen in Nederland èn voor de PvdA zelf hoe dan ook een slechte zaak geweest. En er zijn grote twijfels of het ditmaal, aan het eind van de rit van het kabinet-Lubbers, anders zal gaan. Waar het allemaal aan ligt weet de PvdA-top en de PvdA-aanhang uiter aard zelf het best. Het politieke mid den in Nederland is van de PvdA opgeschoven en verder buiten bereik geraakt. Op dat feitelijke gegeven, lastiger om mee te leven dan men zich blijkbaar had voorgesteld, hebben de socialisten tot nog toe onvoldoende antwoord weten te formuleren. En toch zal het daarop straks heel na drukkelijk aankomen. Veertig jaar heeft de PvdA met opgestroopte mouwen in het poli tieke krachtenveld gestaan. In de ^erste helft daarvan als de bundelen- le en inspirerende krachtbron van ?en voorheen versplinterde socialisti sche beweging. Met W. Drees sr. als een populaire en bewonderde leider was samenwerking, soms tegen wil en dank, voor de PvdA hèt uitgangspunt van de politieke strategie. In de eerste plaats om te laten zien hoeveel be stuurlijk denkend en handelend ver mogen de partij in huis had. Vervol gens om duidelijk te maken welke resultaten daarmee konden worden bereikt. En zeker niet in de laatste plaats met de bedoeling om een 'door braak' (lange tijd een term met een beladen betekenis) in de bestaande politieke verhoudingen in Nederland te forceren. In de tweede de periode van de nu veertig jaar PvdA-historie - het was inmiddels 1966 - kreeg Neder land te maken met diep stekende maatschappelijke veranderingen en bewegingen. De PvdA bombardeerde zichzelf in die ontwikkeling tot koplo per en maakte dat proces binnenska mers in grote stroomversnelling mee. Met als sluitstuk het eerste (en tot op de dag van vandaag nog steeds het laatste) kabinet>Den Uyl was dat te vens het begin van een lange periode in de oppositiebanken van de Tweede Kamer. Een plek waar de eerste partij van het land eigenlijk veel korter behoort te verblijven. Een jubileum is een moment dat snel passeert. Hooguit heeft het de functie wat voorbijging aan een kritischer beschouwing dan anders te onderwerpen. Voor de PvdA is er dit weekend alle aanleiding dat óók te doen. Want één ding staat vast: de jarige partij heeft het zichzelf niet gemakkelijk gemaakt. Elders in deze krant is een interview afgedrukt met de toekomstige leider van de Partij van de Arbeid, oud-vakbondsman Wim Kok. Hij komt daarin naar voren als de verpersoonlijking van de nieu we werkelijkheidszin in de PvdA. Voor Kok is eerste doelstelling dat deuren voor regeringsdeelname na de komende verkiezingen voor de Twee de Kamer niet op slot zullen blijken te zitten. „Voorop staat: wat willen we en waar staan we voor?" zegt hij. En onmiddellijk daar achteraan: „Dat moeten we op een realistische manier zien te bereiken. Niet met dagdrome rijen". Tenslotte kunnen veertig jaar van opvallende aanwezigheid in-.de Nederlandse politiek voor de Partij van de Arbeid nooit de bedoeling hebben gehad om langer dan nu al is gebeurd buiten het hek van het Cats- huis te blijven staan. vdM. (Advertentie) fflylf |ff I ff ra ffWMjln n gezelschap van zVn kinderen deponeerde de Filippijnse president Marcos V linnil in 2jjn woonplaats Batac zijn biljet in de stembus. DEN HAAG (ANP) - De actie Telelot, die de afgelopen periode twaalf maal - zes keer bij de Tros en zes keer bij de Avro - op de televisie is geweest, heeft 11,5 miljoen gulden opgeleverd. Dit heeft een woordvoerder van de Stichting Tele-actie Telelot vrijdagavond meegedeeld. De verdeling van dit geld zal volgens een verdeelsleutel onder de sectoren sport, cultuur, maatschappelijk werk en volksgezondheid geschieden, aldus de woordvoerder. De ze sectoren kunnen volgens hem het geld bijzonder goed- gebruiken, gezien de vele financiële knelpunten. Het betekent volgens hem dat het grootste deel van het geld reeds in 1986 zal worden besteed. De definitieve cijfers van de gehele actie zullen na controle door externe register-accountants in augustus aan het ministerie van justitie worden aangeboden. Stembusfraude op Filipijnen gemeld De consumentenorganisaties willen een wettelijke verplich ting kopers van woningen te wijzen op eventuele verborgen gebreken. PAGINA 2 Ongeveer honderd landen hebben overeenstemming be reikt over een betere registra tie van schepen die onder goedkope vlag varen. PAGINA 3 Nieroperaties in Vlissingen en Goes worden, althans voor een aantal patiënten, minder ingrijpend. PAGINA 11 Communicatietechniek: Eddie Shah legt een bommetje onder de Londense kranten wereld Letters Letteren: Gerrit Paape en zijn vergeten Aristocraat Holland-België, de taal en de culturen Dick Hillenius over mensch en we reld Robert Darnton over de verwording van de 18e eeuw Uitgever Paul Kluwer verbant Bhagwan naar de ma gazijnen van Jan de Slegte Franz Liszt en het Utrechtse concours radio- en tv-pro- gramma's voor het weekeinde. PAGINA 19, 20, 21, 23, 25, 27 Kerncentrale en straling: hoeveel rem vóór de rem? Giroblauw, De Witte Motor, Harry Kramp Rashonden, ellendige gevolgen van de fok kerij Antwerpen en de (schandalig) mooie diamanten Het zonderlinge verhaal van een zonderlinge tweeling Greenpeace wil Antarctica als wereldnatuurpark Basket in België. PAGINA 29, 30, 31, 33, 35. Binnen- en buitenland: 2 en 3 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 5 Varia: 7 Sport: 9 Provincie: 11, 13, 15 en 17 Zowel president Marcos als de opposi tiekandidate, Corazon Aquino, eiste desondanks al vroeg de overwinning voor zich op. Marcos dreigde met het uitroepen van de noodtoestand als de oppositie haar plan uitvoert om van daag massale demonstraties te hou den. Na het sluiten van de stembureaus om 15.00 uur (08.00 uur Ned. tijd) duurde het zelfs voor Filipijnse be grippen lang voordat de eerste gedeel telijke resultaten werden bekendge maakt. De NAMFREL een organisatie van 500.000 vrijwilligers die onafhankelijk van de regering de stemmen tellen meldde al snel dat de oppositiekandi date een voorsprong op Marcos had genomen. Mevrouw Aquino vrouw van de vermoorde oppositieleider Beniqno Aquino eiste vervolgens de overwin ning voor zich op. ..De trend is duide lijk en onomkeerbaar. Het volk en ik hebben gewonnen en dat weten we. De betovering van Marcos is verbro ken". Maar ook president Marcos zei op bassis van de tellingen van het officiële kiesbureau COMELEC vrijwel zeker te zijn dat hij in alle 73 provincies ,,op enkele na" had gewon- Corazon Aquino de presidentskan didate voor de oppositie bracht in haar geboorteplaats San Miguel haar stem uit. nen. De door Marcos gecontroleerde media meldden dat de president vol gens de voorlopige tellingen 56 pro cent van de stemmen zou behalen en daarmee op een 'duidelijke overwin ning' afstevent. De Amerikaanse senator Richard Lu gar zei in de loop van de avond dat de NAMFREL door onbekende redenen geen uitslagen meer binnenkreeg. Het Westduitse persbureau DPA meldde dat de COMELEC publikatie van de NAMFREL-uitslagen heeft verboden. Lugar, die voorzitter is van de senaatscommissie voor buiten landse zaken, leidt een 20 leden tellen de delegatie die door president Rea gan naar de Filipijnen is gestuurd om te kijken of de verkiezingen eerlijk zijn. Lugar had kritiek op de verwarrende situatie bij het tellen van de stem men en suggereerde dat de regering- Marcos het tellen vertraagt. Maar Lugar sprak ook van een „zeer verontrustend patroon van inciden ten...ik ben er zeker van dat er fraude is gepleegd". Leden van Marcos' KBL-partij zou den volgens NAMFREL kiezers heb ben omgekocht of met geweld be dreigd om op hem te stemmen. In vier provincies zouden alle NAMFREL- medwerkers door rijke aanhangers van Marcos die over privélegertjes beschikken zijn weggejaagd. Sommi ge kiezers zeiden dat niet hun naam maar die van reeds lang geleden ver huisde of overleden personen in de stemregisters stonden. In Concepcion in de provincie Tarlac, waar Corazon Aquino vandaan komt, zeiden nonnen, die als vrijwilligers meewerkten, dat gewapende mannen in drie stembureaus waren binnenge drongen en hen hadden gedwongen de sleutels van de stembussen af te geven. De bussen werden vervolgens volgestopt met valse stembiljetten. Corazon Aquino heeft grootscheepse demonstraties aangekondigd als blijkt dat president Marcos door frau de haar van de overwinning heeft beroofd. De opjpsitieleidster vreest dan voor een geweldsuitbarsting waarbij ze de bevolking niet meer in de hand kan houden. De opkomst van de Filipijnse kiezers was groot. Omstreeks 90 procent van de 26,1 miljoen kiesgerechtigden bracht zijn stem uit. President Duvalier achter het stuur met naast hem echtgenote Michelle op weg naar het vliegveld van Port-au-Prince. PORT-AU-PRINCE (RTR/UPI/AFP/ DPA) - De president 'voor het leven' van Haiti, Jean-Claude Duvalier, is vrijdagmorgen vroeg met een Ame rikaans luchtmachttoestel zijn land ontvlucht. Duvalier gaat in eerste instantie naar Frankrijk waar hij vrijdagavond aankwam. Een voorlopige regering, de Natioj nale Regeringsraad bestaande uit vier militairen en twee burgers, heeft de macht overgenomen. Het toestel met Duvalier aan boord landde op het vliegveld van Greno ble in de Franse Alpen. Kort voor de landing zei een woord voerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken dat niet verwacht wordt dat Duvalier langer dan een week in Frankrijk zal blij ven. Uit politiebronnen werd vernomen dat hij een hotel zou betrekken in Tailloires, langs de oever van het Meer van Annecy in de Haute- Savoie. De nieuwe regering onder leiding van kolonel Henry Namphy verze kerde de zes miljoen inwoners van het armste land op het westelijk halfrond vrijdag via radio en televi sie dat de mensenrechten volledig in acht genomen zullen worden. Verwacht wordt dat de overgangs regering een raamwerk voor demo cratische verkiezingen zal opzetten, die nog voor het einde van het jaar gehouden moeten worden. Namphy heeft verklaard dat de Haitiaanse strijdkrachten „geen enkele politie ke ambitie" hebben, maar dat zij tussenbeide zijn gekomen omdat het land aan de rand van de afgrond stond waardoor er de mogelijkheid van een burgeroorlog bestond. De 34-jarige Duvalier werd op zijn vlucht vergezeld door 23 personen, voor het merendeel familieleden, onder wie zijn vrouw Michèle (26) en zijn vier kinderen. Zijn vertrek bete kende het einde van het 28 jaar lang MANILA (RTR-UPI-DPA-AFP) - De vrijdag gehouden presi dentsverkiezingen op de Filipijnen zijn volgens buitenlandse waarnemers gekenmerkt door grootscheepse fraude, intimi datie en gewelddaden. Over de uitslag viel gisteravond nog niets met zekerheid te zeggen. Volgens officiële cijfers, gisteravond laat, zijn al ten minste 46 mensen om het leven gekomen door het verkiezingsgeweld. regeren met ijzeren hand van de familie Duvalier, eerst door zijn vader „Papa Doe" en vanaf 1971 door „Baby Doe" zelf. Duvaliers vertrek na maandenlange onlusten die sinds november naar schatting aan 60 mensen het leven hebben gekost, werd niet officieel bekendgemaakt. De meeste Haïtia- nen hoorden het pas verscheidene uren later van mond tot mond. De inwoners van de hoofdstad Port-au- Prince reageerden na het ontwaken met vreugde op het goede nieuws en gingen bij duizenden de straat op. De menigte danste, zong en schreeuwde van blijdschap. De nieuwe Haitiaanse regering stel de vrijdag de avondklok in nadat feestelijkheden omsloegen in wraakacties tegen de gevreesde en gehate 'tontons macoutes', de per soonlijke politiemacht van Dualier. Ook is er melding gemaakt van plundering van huizen, die eigen dom zijn van aanhangers van de gevluchte president. De Amerikaanse minister van de fensie, Caspar Weinberger, zei vrij dag dat de Verenigde Staten had den besloten bij de vlucht te helpen op „uitdrukkelijk verzoek" van Frankrijk en Duvalier zelf. Frankrijk besloot in overleg met de Verenigde Staten Duvalier tijdelijk toe te laten om de overgang naar de democratie op Haïti te vergemakke lijken en ernstige ongeregeldheden zo veel mogelijk te voorkomen. Over het land waar Duvalier uit eindelijk naar toe zal gaan bestaat nog grote onduidelijkheid. Marok ko, een van de genoemde landen, heeft inmiddels laten weten dat Rabat hem geen asiel zal verlenen. Ook de regering van Gabon heeft „categorisch ontkend" dat de „ex- dictator" daar welkom zou zijn. Haitiaanse vluchtelingen vieren in Miami feest nadat bekend geworden is dat president Jean Claude Duvalier zijn land ontvlucht is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 1