l Veel belangstelling voor ouderdag schippersiniemaat Architectuur als imaginaire werkelijkheid PZC/ provincie DA-FRACTIELEIDER DE VRIES: Mulder Slap weekjeactie Zeeland helpt Polen NU 49.000 GULDEN BIJEEN Helpt de kinderen van Gdansk! Gironummer: 12 12 21 Rabobank: 38 93 42 270 I De Vries toonde zich niet pessimis tisch over de dalende olieprijs. Die is zoals bekend gekoppeld aan het aard- gas, wat nu een fikse tegenvaller aan binnenhuis Onze collecties moet u gexien hebben! Landelijk Actueel Laagste punt Ruim 150 belangstellenden deden zich tegoed aan het koud buffet dat ter gelegenheid van de ouderdag van het schippersinternaat Juliana werd geserveerd.. bATERDAG 8 FEBRUARI 1986 teun VVD aan D66 verzwakt coalitie KAPELLE - Het CDA vindt dat over het D66-initiatief wetsontwerp geen geladen discussie meer nodig is. Het terughoudende standpunt van CDA en kabinet is inmiddels voldoende bekend. De dreigende steun van de VVD aan D66 betekent een verzwakking van de coalitie. Dat is niet alleen teleurstellend voor het CDA, maar ook voor het kabinet. Dr B. de Vries, fractievoorzitter van het CDA in de Tweede Kamer, zei dit vrijdagavond tijdens de startavond van de verkiezingscampagne van het CDA in De Vroone in Kapelle. Tegelijkertijd meende hij echter dat de kiezers daar niet bitter over hoeven |te zijn, omdat de coalitie meer stor- nen heeft doorstaan. „De coalitie heeft het opgebracht om leen krachtig herstelbeleid door te Ivoeren. Dat beleid was nodig om het land er bovenop te helpen. Tijdens het Ikabinet Van Agt/Den Uyl wilden we ■dat beleid al voeren, maar dat kon Iniet. Met de VVD kan dat blijkbaar Iwel en dat verdient waardering. Maar Ihet beleid is niet alleen een verdienste Ivan de VVD. Ons beleid is gesteund lop een sociaal beleid. Want wat is I socialer dan werken voor zwakken op ■de arbeidsmarkt", aldus De Vries. Hij I meende dat het kabinet in deze perio- lde slechts een goed begin heeft ge- I maakt met het economisch herstel. IVolgens hem is zeker nog vier jaar I nodig om het beleid van het kabinet I Lubbers af te ronden. Maar, aldus een I optimistische De Vries, het wordt Iduidelijk dat het kabinet in financieel len economisch opzicht goed bezig is. I in dat kader lichtte hij de werkloos- I heidscijfers toe. Eind 1982, aan het I begin van de kabinetsperiode, groeide de werkloosheid elke maand met ruim I vijftienduizend werklozen. De staats schuld groeide met 90 miljoen gulden I per dag. In diezelfde tijd verkeerde het bedrijfsleven in de rode cijfers. „We zien nu dat de werkloosheid I daalt. De werkloosheid is zelfs lager (dan verwacht. Bezuinigingen zijn niet I gevonden in de particuliere, maar in de collectieve sector. Het financiële tekort vormde in 1982 ruim 11 percent van het nationaal inkomen, de defini tieve cijfers voor 1985 zullen laten zien dat het tekort is gedaald tot onder de 7,5 percent. Het economisch herstel is goed van de grond gekomen. De be drijven maken weer winst en de ex port groeit". AdvertentieI middelburg, kromme weele 21-23 tel. 01180-14077 inkomsten voor het rijk betekent. „De omvang is nog niet te overzien, maar we moeten ook niet overdrijven. Bij de opstelling van de begroting voor 1985 is al rekening gehouden met die tegenvaller. Als we het beleid van nu niet strak en stug volhouden, belan den we in 1987 in een groot gat". Voor de consument, zo moest ook De Vries toegeven, betekent de dalende olie prijs een extra voordeeltje. Er wordt minder betaald voor benzine en mis schien, aldus de politicus, is er straks een gasverlaging mogelijk voor de kleinverbruiker. De Vries ging uitvoerig in op de sociale zekerheid. Het kabinet wil de herziening van het stelsel van sociale zekerheid voor de verkiezingen van de Tweede Kamer in mei afronden. „We zijn al in 1979 begonnen. Als we het nu niet afronden, dan zijn we zeker weer drie of vier jaar bezig. We gaan door omdat we de mensen die afhankelijk zijn van een uitkering zekerheid wil len bieden". Aan het einde van zijn toespraak zei De Vries dat hij weliswaar optimis tisch sprak, maar dat economische herstel nog lang niet voor alle secto ren geldt. De agrarische sector is er volgens hem wat bekaaid vanaf geko men. Hij stelde echter dat de CDA- fractie oog heeft voor de problemen van de landbouwers en dat men in de Tweede Kamer altijd bereid is voor oplossingen in de indiviuele sfeer. VLISSINGEN De actie 'Helpt de kinderen van Gdansk' van de stichting Zeeland helpt Polen heeft de afgelopen week slechts duizend gulden opgeleverd. De to taalstand van het gironummer 121221 en het banknummer 38.93.42.270 is nu gekomen op 49.000 gulden. De grote opbrengst van vorige week, toen er 13.000 gulden binnenkwam, is - naar de ze week duidelijk werd - voorna melijk veroorzaakt door één gift van 7500 gulden. Met het beoogde streefbedrag van 60.000 gulden kunnen Poolse kankerpatiëntjes in het academisch ziekenhuis van Gdansk een jaar lang een nabe handeling krijgen tegen kanker. De collectes die de stichting Zee land helpt Polen de afgelopen we ken in de gemeente Mariekerke heeft gehouden, hebben in totaal bijna drieduizend gulden opge bracht; in Grijpskerke werd 1212 gulden opgehaald, in Aagtekerke 867 gulden en in Meliskerke 875 gulden. Ook dit geld wordt ge bruikt voor de aanschaf van medi cijnen en voor het bekostigen van transporten naar Polen. De totnu- toe gehouden collectes vonden voornamelijk plaats op Walcheren. Stichtingsvoorzitter J. Lipowski hierover: „We zouden graag in an dere Zeeuwse plaatsen willen col lecteren maar er zijn daar nog niet voldoende collectanten voor." De inzamelingsactie voor goede ren in de gemeente Mariekerke, afgelopen zaterdag, heeft twintig kubieke meter aan kleren en schoenen opgeleverd. Deze worden aan het einde van dit jaar naar Polen getransporteerd. De heer Lipowski zou ook graag zien dat er landelijk actie gevoerd wordt. Hiertoe heeft hij onder andere contact opgenomen met de KRO, die inmiddels de toezegging heeft gedaan om aandacht te schenken aan de actie. Een me vrouw uit het Gelderse Putten liet de heer Lipowski weten dat zij een collecte in haar plaats wil houden. De stichting Zeeland helpt Polen heeft de afgelopen week weer een aantal goederen gekregen die vrij gekomen zijn door de fusie van de ziekenhuizen in Middelburg en Vlissingen. Eind januari is er ook al een transport geweest met over bodig geworden ziekenhuismate riaal. Dit keer gaat het om een veertigtal stoelen en tien tafeltjes. Deze worden ook dit jaar nog naar Polen getransporteerd. AXEL In het Axelse culturele centrum De Halle hield gisteravond het Terneuzense schippersinternaat Juliana de jaarlijkse feestavond. Voor een tot in de uiterste hoeken gevulde zaal brachten leerlingen en personeel het toneelstuk 'Meester Schoenlapper Vetergaren' voor het voetlicht. Een stuk, geschreven en geregiseerd door Cor van de Spek, stafmedewerker bij het Terneuzense internaat. De hoofdrollen van het stuk werden vertolkt door Dennis Ooms, de tim merman, Martin van de Broek, Mees ter Schoenlapper Vetergaren en diens vrouw, Francois Eier. De ruim hon derd figuranten werden na afloop be loond met een daverend applaus van een dankbaar publiek. De vele kos tuums waren verzorgd door mevrouw Bakker en haar collega's uit de naai kamer van het internaat Juliana. De decorbouw stond onder leiding van de heer P. de Groot, die dankzij de medewerking van de Axelaar Chris Smies het podium van De Halle com pleet had omgetoverd in een ouder wetse schoenmakerswerkplaats. De opvoering van 'Meester Schoenlapper Vetergaren' werd afgewisseld met mu ziek en dans, evenals het toneelstuk verzorgd door de leerlingen en perso neel van het internaat. Aan deze avond ging 's middags een rustige jaarvergadering vooraf, waar de huishoudelijke zaken werden be sproken. Na deze vergadering stond er een koud buffet voor de aanwezige ouders klaar, waar de ruim 150 be langstellenden zich bijzonder goed lieten smaken. Cor van de Spek, coör dinator van het geheel, toonde zich dan ook na afloop meer dan tevreden over de feestelijke dag. FORUM Het andere Forum -hoewel de mani festaties natuurlijk in elkaar overlo pen- speelt zich tot en met 9 maart af in Wandelkerk en Abdijcomplex, waar installaties te zien zijn van Coates, Deleu, Eikelenboom, Müller, Anne en Patrick Poirier en Rogge. tholicisme. Waarbij ik mijzelf be schouw als een opgevoed calvinist. In mijn vroegere werk ben ik bezig geweest met zuiverheid van vorm, heb ik gepoogd puurheid te berei ken, eerlijkheid en eenvoud. Typisch de vertrekpunten voor een Noord- Nederlander die ik ook ben. Maar is dit ook zo?" Voila het vertrekpunt voor de 'totale vrijheid' van zijn twee Forum-tempels. Alfred Eikelenboom geeft via zijn installatie 'Utopian models' een kri tisch commentaar op 'het gegeven stad'; de megalopolis, die als een uitdijende poliep het authentieke landschap verwoest. Utopian mo dels wil echter ook 'voedsel voor het oog' zijn, baanbreker van een 'nieuw formalisme', dat het probleem van de verdichting van de ruimtelijkheid in de compositie van de stad indrin gend -en vaak huiveringwekkend- aan de orde stelt. Eén van de interessante deelnemers uit eigen land is tenslotte Bart Lootsma, architect en publicist. Hij kreeg -ondermeer- bekendheid door zijn afstudeerproject bij prof. Geert Bekaert aan de TH in Eindhoven: een reconstructie van het Poème Electronique van Le Corbusier, Xe- nakis en Varèse in de vorm van een expositie, concerten en publikaties. In maart '85 maakte hij -eveneens in Eindhoven en in samenwerking met Gerard van Zeyl- de installatie 'Het verlangen naar architectuur en de beslommeringen van alledag'. Lootsma is bij Forum present met een lezing/discussie/diapresentantie over het thema „Het Troyaanse Paard", kunstwerken als rudimen taire architectuurconcepten, archi tectuur als kunst. Hij vindt het belangrijk, dat over architectuur weer word gesproken als cultureel fenomeen en legt -ook in zijn artike len- dwarsverbanden met andere kunsten. Bob Lagaaij Met 'Architectuur als imaginaire werkelijkheid' speelt Forum in op een actuele, internationale trend: het vervagen van de grenzen tussen 'architectuur' en 'kunst'. De deelne mende beeldend kunstenaars en ar chitecten vertegenwoordigen op een eigenzinnige manier elk een facet van die stroming. Nigel Coa tes, docent aan de Architectural Association in Londen, een hoogge- noteerde architectuurschool, en op volger van Bernard Tschumi, die voor Forum '80 de installatie Twee Altaren maakte in de Vleeshal, vindt bijvoorbeeld dat ruimte nooit los gezien kan worden van wat zich er afspeelt. Zijn ideale nachtclub bestaat uit lichteffecten, alcohol en de bezoekers. Tijdens Forum leidt hij een workshop -liever: een onder zoek aan de hand van discussies, schetsen en notities- over 'kathe dralen voor het jaar 2000' en toont zijn 'cathedral installation'. Een kleinigheid hou je altijd. De rijkspolitie die 'uit veiligheidsoverwegingen' bezwaar maakt tegen de bouw van een installatie van Luc Deleu op het Muntpleintje. Of de gevoelige korting -zo'n 10 mille- op de subsidie van de gemeente Middelburg. „Ach ja, dat zijn dan van die moeilijkheden", zegt Maria-Rosa Boezem. „Maar we blijven het proberen en we doen ook dit jaar geen concessies aan de kwaliteit. Vergeet niet: we hebben internationaal een naam opgebouwd, het is niet zo makkelijk om de boel te cancellen. Ik ben trouwens redelijk optimistisch ingesteld. We gaan ervan uit dat het lukt". Vrijdagmorgen. De Franse televisie ploeg, die een gefilmd profiel van het kunstenaarsechtpaar Anne en Pa trick Poirier maakt, zwerft al dagen door Middelburg. En aan de tempels van Pjotr Müller -binnen- en buiten- wereld- is de laatste hand gelegd. Maria-Rosa Boezem meldt het opge wekt en voor ze wordt onderbroken door het zoveelste telefoontje. Ze coördineert de elfde aflevering van de manifestatie Forum, die -on der de noemer 'Architectuur als ima ginaire werkelijkheid'- tien kunste naars én hun werk op het snijvlak van beeldende kunst en architec tuur naar Middelburg brengt. Het zijn Nigel Coates, Coop Himmelblau (het samenwerkingsverband van de Weense architecten Wolfgang Prix en Helmut Swiczinsky), Luc Deleu, Alfred Eikelenboom, Bart Lootsma, Pjotr Müller, Anne en Patrick Poi rier en Cornelius Rogge, die vanaf vandaag (zaterdag) tot en met woensdag via een reeks workshops, audio-visuele presentaties, lezingen en discussies een rechtstreekse con frontatie aangaan met het publiek. Dat is -door de jaren heen- één van de aardigste kanten van Forum ge bleken, weet Maria-Rosa. „Het komt zo zelden voor, dat een kunstenaar bij zijn werk aanwezig is om erover te praten. Meestal gebeurt dat via de kunstkritiek." Lachend: „We gaan daar bij Forum trouwens héél ver in. De kunstenaar kan niet even om vijf uur naar huis om bij moeder te gaan eten. Het wordt dus wel 's twee uur 's nachts." Dat programma-onderdeel is in de Kuiperspoort en trekt inmid dels een internationaal en opvallend gemêleerd publiek. Belangstellen den van binnen en buiten 'de kunst', maar ook die ene Deen, die bij een bezoek aan Middelburg toevallig in een workshop verzeilde. Anne en Patrick Poirier -twee ande re internationaal bekende deelne mers- grijpen met hun bouwsels terug op de oudheid. Mythologie als voertuig naar het onbewuste, zicht baar gemaakt via 'The soul of the sleeping traveller' in het Abdijcom plex. Hun workshop gaat over de rol van archetypen in de cultuur en hoe ze worden vertaald in eigentijdse kunst. Daarnaast willen ze zich ver diepen in de 'mise en scène' van het kunstwerk. De architectuur van het duo Coop Himmelblau bereikte in '83 een -voorlopige- mijlpaal in het fantasti sche 'open huis': 100 vierkante me ter woonruimte, die naderhand kan worden ingedeeld.„Open architec tuur is vrij van valse pretenties", menen Prix en Swiczinsky. Tijdens Forum willen ze opnieuw een open huis ontwerpen. Bezoekers van de Vleeshal herinne ren zich ongetwijfeld het surrealisti sche booreiland dat Luc Deleu (Ant werpen) voor Vlissingen wilde veran keren. Deleu provoceert graag, zei al in '70 'vaarwel aan de architectuur' Foto boven: een installatie van Anne en Patrick Poirier in opbouw. fotografie Wim Riemens) Foto onder: een tempel van Pjotr Müller en kietelt zijn (ex)collega's met de probleemstelling 'wat te doen na het opheffen van de zwaartekracht?'. In Middelburg is hij vertegenwoordigd met de installatie 'Symmetrie -per spectief- schaal'. De 'imaginaire architectuur' van Cornelius Rogge is gesitueerd op het laagste punt van de Abdij. Hij kreeg bekendheid door zijn tenten project bij Kröller-Müller: imagi naire, breekbare bouwsels, "torens broos als ikzelf'. Rogge's achter gronden zijn de theosofie en het oosten. Zijn latere sculpturen heb ben meer en meer het karakter van maquettes gekregen, schaalmodel len, die niet alleen in de architec tuur maar ook voor wetenschappe lijke doeleinden worden gebruikt. Rogge laat zich niet uit over wélke schaal hij bedoelt: dat laat hij over aan het voorstellingsvermogen van de kijker. Samen met Pjotr Müller leidt hij tijdens Forum een workshop: „Waarom een beeld een huis moet zijn". Voor beiden heeft architectuur niets te maken met -letterlijk- wo nen in een huis „maar dat de ziele- drager mag huizen in een pand dat zijn ziel een plaats geeft". Müller heeft in de Abdij zijn paradijs ge maakt: een voor- en een hoofdtem pel vol barokke en decoratieve ele menten. „Juist deze stijl ,de gemeng de stijl, omdat ik mij bewust werd van de controverse calvinisme -ka- Middelburg, 8 t/m 12 februari 1986: Wandelkerk Abdijcomplex Kui perspoort. 8 februari t/m 9 maart 1986: Wandel kerk /Abdijcomplex. Zaterdag 8 februari: 15.00 uur: Koorkerk (Abdijcomplex): Opening van de manifestatie; wel komstwoord door mr. A. J. Peeck, voorzitter Stichting Forum; ope ningsrede door ir. Jean Leering. 20.30 uur: Lezing discussie audio visuele presentatie door Coop Him- melblauw: 'Architecture is now'. Zondag 9 februari: 12.00 uur: Lezing discussie diapre sentatie door Alfred Eikelenboom over eigen werk. 14.30-17.00 uur: Workshop door Ni- gel Coates; workshop door Coop Himmelblau; workshop door Anne en Patrick Poirier; workshop door Cornelius Rogge Pjotr Müller. 20.30 uur: Lezing discussie /diapre sentatie door Anne en Patrick Poi rier over eigen werk. Maandag 10 februari: 10.00-12.30 uur: Workshop door Coop Himmelblau: workshop door Cornelius Rogge Pjotr Müller. 13.30-16.30 uur: Workshop door An ne en Patrick Poirier. 14.00-16.30 uur: Workshop door Ni- gel Coates. 20.30 uur: Lezing discussie diapre sentatie door Bart Lootsma: 'Het Troyaanse paard'; kunstwerken als rudimentaire architectuurconcep ten, archictuur als kunst. dinsdag 11 februari: 10.00-12.30 uur: Workshop door Coop Himmelblau; workshop door Cornelius Rogge Pjotr Müller. 13.30-16.30 uur: Workshop door An ne en Patrick Poirier. 14.00-16.30 uur: Workshop door Ni- gel Coates. 20.30 uur: Lezing discussie diapre sentatie door Cornelius Rogge over eigen werk. Woensdag 12 februari: 10.00-12.30 uur: Workshop door Cor nelius Rogge Pjotr Müller. 14.00-16.30' uur: Workshop door Coop Himmelblau; workshop door Nigel Coates. 20.00 uur: Lezing discussie diapre sentatie door Nigel Coates over ei gen werk. 22.30 uur: Presentatie videofilms op locatie gemaakt in Middelburg door de deelnemende kunstenaars met begeleiding van Continental Vi deo en Tony Goossens video-inter views (voorlopige versie). Dagelijks: Abdijcomplex Wandelkerk (8 fe bruari t/m 9 maart) 10.00-17.00 uur: Installaties: Nigel Coates: 'Cathedral Installation'; Luc Deleu: 'Symmetrie - perspectief - schaal'; Alfred Eikelenboom: 'Uto pian Models'; Pjotr Müller: 'Mijn Paradujs'; Anne en Patrick Poirier: 'The soul of the sleeping travelier'; Cornelius Rogge: 'Imaginaire Archi tecture'. Dagelijks: Kuiperspoort (t/m 12 februari) 10.00-24.00 uur Abdijcomplex (t/m 9 maart) 10.00- 17.00 uur Diverse audiovisuele presentaties, w.o.: Documentaire Forum Archi tectuur als imaginaire werkelijkheid door Continental Video Antwerpen. In de loop van de manifestatie: op locatie gemaakte videowerken door de deelnemende kunstenaars met begeleiding van Continental Video. Video-interviews met de deelnemen de kunstenaars door Tony Goos sens. Lezingen en workshops vinden plaats in de Kuiperspoort.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 13