CARNA VAL IN DE KLAS Bonden adviseren ontslag van directeur woningbouw almanak Niersteenoperaties Goes en Vlissingen veel eenvoudiger CPN voert actie voor een lagere aardgasprijs GEDEPUTEERDE J. VENTEVOGEL: rM PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wegen Ludiek EMOTIONEEL OVERLEG IN TERNEUZEN iifiiii NIEUWE METHODE NIET VOOR ALLE PA TIENTEN Internationale speelgoedbeurs in Kapellen (B) Nummer regio weerbericht KNMI wordt gewijzigd antennewerken! installatiebedrijf! traas antennewerken traas Afspraak ZC A MIDDELBURG Recreatieve ontwikkelingen op het eiland Neeltje Jans mogen géén brede 'uitstraling' hebben op de Oosterschelde. Die is daarvoor, met name uit een oogpunt van natuur en visserij, te kwetsbaar. Zo is het maken van een recreatieve verbinding tussen eiland Neeltje Jans en de gelijknamige zandplaat aan de oostkant van de Oosterschelde uit den boze. De recreatie zal zich op het eiland zélf moeten afspelen. Dit bleek vrijdag tijdens een statenzitting uit het betoog van gedeputeerde J. Ventevogel (cda, financiën en recreatie). Met zijn opmerkingen stelde hij voor al de fracties van PvdA en SGP gerust. Die hadden in de discussie over de ontwikkeling van Neeltje Jans aangedrongen op het ongerept laten van de oostkant. Ventevogel maakte duidelijk dat de provincie bij het uitwerken van plannen (er wordt voortgeborduurd op het 'parapluplan' van filmmaker Louis van Gasteren) nauwlettend erop zal toezien dat de zandplaat niet wordt aangetast. Hij wees erop dat de belangrijkste recrea tieve voorzieningen op Neeltje Jans onder drie enorme koepels zoveel mogelijk geconcentreerd zullen wor den. Ventevogel verdedigde een voorstel om een nadere studie te laten maken voor de ontwikkeling van Neeltje Jans (totale kosten zeven ton, waarvan 2,5 ton rekening provincie). In een specia le commissievergadering hadden de meeste partijen al eerder groen licht gegeven. SGP en RPF/GPV zetten hun reserves om in een tegenstem. De gedeputeerde beklemtoonde dat voor het eiland in de Oosterscheldemon- ding iets meer moet gebeuren dan het plaatsen van een advertentie of een bord 'te koop'. Hij was voorstander van een harmoniemodel tussen na tuur/visserij ecreatie. Ventevogel zei dat de provin cie niet van plan is betuttelend op te treden door allerlei regels voor te schrijven. Hij kondigde aan dat een projectgroep studeert op de toekom stige beheersvorm voor Neeltje Jans. De mogelijkheid van een beheerschap (door D66 geopperd) sloot de gedepu teerde niet uit. De socialiste waarschuwde voor het onderschatten van de klimatologi sche omstandigheden (de winderigste plek in Zeeland). Ze onderstreepte dat Neeltje Jans geen elitair karakter mag krijgen (zowel voor professoren in de waterbouw als voor leden van een klaverjasclub). Mevrouw Van Zanten kantte zich tegen deelname van de provincie in exploitatie en was ook tegen het beschikbaar stellen van risicodragend kapitaal. De PvdA-lei- der betoogde dat de Oosterschelde geen risico mag lopen. Ze omarmde dagrecreatie, maar zag verblijfsre- creatie noch op land, noch in het water niet zitten. MIDDELBURG - De CPN, afdeling Midden-Zeeland, roept alle Zeeuwse afdelingen van politieke partijen op, actie te ondernemen tegen de prijs verhogingen van het aardgas voor kleinverbruikers. Sinds 1982 heeft de minister van Eco nomische Zaken de prijs voor het aardgas laten stijgen tot acht cent, exclusief BTW, zo schrijft de CPN aan de andere politieke partijen. De brief vervolgt: „De manier waarop deze verhogingen tot stand kwamen, wordt door de VEGIN onrechtmatig ge noemd. Zij wil dat die prijsverhogin gen ongedaan worden gemaakt zodat zij met de Gasunie weer in dezelfde situatie komt als in 1982. Vanuit die positie kan weer worden onderhan deld." Een ander argument om de gasprijs te verlagen is, volgens de CPN, het feit dat de huisbrandolie op het moment goedkoper is dan het aardgas. „Vroe ger gebruikte de minister altijd het argument dat de prijs van aardgas voor kleinverbruikers gekoppeld dient te zijn aan de prijs van de huisbrandolie. Als kleinverbruikers dit keer op dezelfde wijze zouden zijn behandeld als de grootverbruiker, was de prijs per 1 januari niet omhoog gegaan. In plaats daarvan had de prijs met ruim 9 cent verlaagd moeten worden." Door voldoende maatschappelijke druk kan een aardgasprijsverlaging tot stand worden gebracht, aldus de communisten. Vandaar de brief. De verklaring, annex verzoek tot onder tekening, is gestuurd aan de afdelin gen van de politieke partijen in Mid delburg, Goes, Zierikzee en Vlissin- gen. Het wordt niet uitgesloten dat de brief ook nog naar de afdelingen in andere plaatsen in Zeeland wordt gestuurd. C. G. van Zanten-Leijsen (pvda) ging in een ludiek betoog in op de bijzon dere aanpak die Neeltje Jans ver dient. Ze gewaagde van hoge eisen die zowel aan fantasie als aan vakbe kwaamheid van de ontwerpers ge steld worden. H. Cornelisse (sgp) en H. Colijn (rpf gpv) zetten grote vraagtekens bij de capaciteit van de aanpalende wegen. De SGP'er vond dat Neeltje Jans eerst enkele jaren met rust gelaten moet worden. Hij gaf voorrang aan de visserij met zijn economische waarden, boven de recreatie. „De provincie stapt in een trein waarin geen noodrem zit", zei statenlid Colijn. Hij merkte op dat (Slot zie pagina 17 kolom 7) De kleuters van het Schelpenhoekje voerden een polonaise uit. TERNEUZEN - De kinderen, zelf ook op de meest vreemde wijze uitgedost, keken hun ogen uit. Want wie ging daar schuil achter dat masker met die enorme voortanden en wie had daar plotsklaps enor me flaporen? Jawel, de juf! Die had zich bij wijze van grap verkleed als konijn. Compleet met een grote wortel aan een kettinkje om de hals...Op een groot aantal basisscholen in Zeeuwsch-Vlaanderen werd vrijdagmiddag alvast carnaval gevierd. Dat was dus een hele middag zingen over 'Meneer Van der Steen met z'n derde been', over 'Alles kan bij de Baghwan' en (traditioneel) over 'Het Paard in de Gang'. Polonaise, een hapje en een glaasje limonade. En vooral gek doen, lol maken. Nagenoeg alle scholen in het Zeeuws-Vlaamse boden vrijdagmiddag hetzelfde beeld: opgewonden, geschminkte en verklede kinderen in een versierde klas zonder bankjes. Zelfs in Terneu- zen -toch niet bepaald een 'carnavalsstad'- gingen aarzelend de beentjes van de vloer. Op kleuterschool 'Het Schelpenhoekje' bijvoorbeeld. Maar daar heette het geen carnaval; daar sprak men nog wat bedeesd van een 'verkleedfeestje'...Vandaag -zaterdag- barst het carnaval in Zeeuwsch-Vlaanderen en op verschil lende plaatsen op Zuid-Beveland in alle hevigheid los. Enkele hoogtepunten: zondag een optocht in Sas van Gent en Hulst en dinsdag één in Kloosterzande. Maar daarnaast is er op tal van andere plaatsen ook van alles te beleven. Op verzoek van de land- en tuinbouw wordt tevens een begin gemaakt met het toele veren van speciale inlichtin gen. Voor het bijhouden van de vochtboekhouding worden dagelijks opgetreden verdam- pingcijfers voor de regio ver meld. Bovendien wordt in het groeiseizoen dagelijks de zgn. 'temperatuursom', berekend vanaf 1 januari, opgegeven. Met dit gegeven wordt onder andere bemesting en sommige zaai-activiteiten gepland. Advertentie Vanaf heden zijn de antenne werkzaamheden overgeno men door: Voorheen werden de antenne-| werkzaamheden verzorgd door KNUIT SERVICE KWALITA TIEF HOOGSTAAND Tel. 01104-517, Ellewoutsdijk Een archieffoto van het werkeiland Neeltje Jans. TERNEUZEN - De vakbonden heb ben het bestuur van de Woningbouw vereniging 'Terneuzen' vrijdag drin gend geadviseerd het ontslag van directeur ing. H. Engelsma te over wegen. Zij beschouwen dat als dé oplossing voor de problemen, waar mee de bouwvereniging nu al jaren kampt. Het eventuele vertrek van directeur Engelsma was het belang rijkste gesprekspunt tijdens een uren durende vergadering tussen de bon den en een bestuursdelegatie, vrij dag. Het overleg, dat enkele malen werd geschorst en tamelijk emotio neel verliep, vond plaats op verzoek van de bonden. Aan het gesprek namen bestuurders van de Hout- en Bouwbond FNV en CNV, van de Dienstenbond FNV en van de Unie BLHP deel. Ze namen een eensgezind standpunt in. Het overleg begon om tien uur en duurde tot drie uur. Geen van de partijen wilde na afloop enig commentaar geven. Voor zitter A. Janse van de bouwvereniging beperkte zich tot de mededeling: „Wij geven absoluut nergens commentaar „Uw vrouw is toch de pedicu re, hè", viel de stem door de telefoon meteen met de deur in huis. „Wilt u vragen of ze weer eens bij me langs komt? Ik heb nogal last, ziet u". „Ik zal het aan haar doorge ven", beloofde de man. „En bij wie moet ze dan zijn?". Dat weet ze wel", sprak de vrouw en hing op. GOES - Patiënten die zich in Zee land laten afhelpen van nierstenen, zullen niet meer in alle gevallen uit de narcose ontwaken met een wond van om en nabij de 20 centimeter in de lendenen. Sinds december heb ben urologen en radiologen in Goes en Vlissingen een samenwerkings verband op touw gezet dat het mogelijk maakt de zogenaamde percutane niersteenverwijdering toe te passen, een methode die het mogelijk maakt de patiënt tijdens een opname van drie dagen van die uiterst pijnlijke stenen af te helpen. Bovendien gaat de patiënt naar huis met een littekentje zo groot als een dubbeltje. Er is in de laatste jaren veel veran derd in de behandeling van nierste nen. Zo is in Rotterdam een zoge naamd steenbad in gebruik, in de volksmond al erg bekend onder de naam niersteenvergruizer. Het komt erop neer dat de stenen in de nier tot gruis worden gemaakt en dan spon taan worden geloosd. Dat die lozing niet altijd pijnloos verloopt, begrijpt eenieder die zich indenkt welke weg het gruis moet gaan om uiteindelijk met de urine het lichaam te verla ten. Een methode die zo'n vier jaar geleden in Amerika en Engeland werd ontwikkeld is de percutane niersteenchirurgie. De Goese uro loog A. J. J. van Stekelenburg en zijn collega radioloog B. Hamerslag heb ben zich die methode eigen ge maakt. Hamerslag legt uit hoe de methode in zijn werk gaat: Onder narcose prikt de radioloog een gaatje in de zij en zoekt dan met een buisje een weg naar de steen in de nier, die röntgenologisch zichtbaar wordt ge maakt. De uroloog maakt de door gang steeds wat wijder met buisjes van een grotere doorsnede totdat een weg vrijligt van ongeveer een centimeter doorsnee. De röntgenap paratuur wordt uitgeschakeld en de uroloog kijkt verder met een scoop, een klein kijkertje, in de nier wat er verder moet gebeuren. Het kan zijn dat een steen gewoon met een tan getje kan worden gepakt maar een grotere steen wordt eerst met ultra geluid in stukjes gebroken. Daarna (Slot zie pagina 17 kolom 7) op; dan kunnen we achteraf ook niet de schuld krijgen." Ook Ron Jacobs van de Unie BLHP verklaarde na afloop, ook namens z'n collega's, voorlopig geen mededelin gen te willen doen. „Daarvoor ligt de zaak gewoon te gevoelig." Hoewel geen van de partijen wilde vertellen wat er nu verder gebeurt, staat vast dat de hele kwestie nu eerst binnen het algemeen bestuur van de bouwvereniging aan de orde komt. Dat gebeurt vermoedelijk volgende week al. Daarna wordt opnieuw met de bonden gepraat. Directe aanleiding tot het gesprek van vrijdag was overigens de 'kwestie Verstraeten'. Zoals bekend wil het algemeen bestuur E. Verstraeten, hoofd van de technische dienst, ont slaan, vooral omdat hij op beleidsma tig terrein tekort zou schieten. Ver straeten bestreed dat onder meer tij dens een openbare behandeling van de ontslagzaak voor de kantonrechter in Terneuzen. Verstraeten's raadsman wees tijdens die zitting -een paar maanden geleden- met de beschuldi gende vinger in de richting van direc teur Engelsma. Kantonrechter mr. H. A. R. de Mul drong al tijdens de zitting aan op een verhelderend on derzoek, uit te voeren door een onaf hankelijk bureau. Dat werd direct van de hand gewezen door het bestuur van de bouwvereniging; de zaak lag duidelijk: Verstraeten moest sowieso vertrekken. Desondanks herhaalde mr. De Mul enkele weken geleden -in een voorlo pige uitspraak- zijn verzoek aan het bestuur: binnen twee weken wilde hij uitsluitsel. De kantonrechter bleek nog steeds voorstander van een onafhankelijk onderzoek naar de he le situatie binnen de bouwvereni ging. Ook de bonden vinden een dergelijk onderzoek, zo is inmiddels gebleken, van groot belang. Volgende week kan kantonrechter mr. De Mul het antwoord van het algemeen bestuur van de bouwvereni ging tegemoet zien. Het staat nu echter al nagenoeg vast dat het be stuur vasthoudt aan het eerder inge nomen standpunt: geen onderzoek dus. Vervolgens is het wachten op een definitieve uitspraak van de kanton rechter. Het grootste deel van de 50 werkne mers van de bouwvereniging sprak zich al in een eerder stadium uit voor het terugdraaien van het ontslag van hoofd technische dienst Verstraeten. Directeur H. Engelsma van de wo ningbouwvereniging Terneuzen. KAPELLEN IB.) - In het Belgi sche Kapellen wordt vandaag, zaterdag, een grote internatio nale ruilbeurs gehouden voor miniatuur auto's en oud speel goed. De verzamelaars die op de beurs staan, komen uit Neder land, Duitsland, België, Dene marken, Engeland en Frankrijk. Op de beurs staan 110 tafels met speelgoed, veelal uit grootmoe ders tijd, zoals oude poppen, waaronder antieke, en blikken speelgoed. De miniatuurauto's voeren echter de boventoon. De beurs wordt gehouden in zaal Concordia aan de Dorpsstraat te Kapellen en is geopend va 10.30 tot 16 uur. ZATERDAG 8 FEBRUARI 1986 ZIERIKZEE - Met ingang van maandag 3 maart wordt het telefoonnummer van het re gionaal KNMI-weerbericht gewijzigd. Het nieuwe num mer zal zijn: 01110-7056. Deze verandering heeft te maken met een uitbreiding van het aantal uitgaande telefoonlij nen. Eind april vorig jaar is de KNMI-dienst Zierikzee bij wij ze van proef begonnen met dagelijkse weerberichtgeving. iORSSELE - De NV Provinciale leeuwse Energie-Maatschappij PZEM) acht zich niet verantwoorde- ijk voor de nazorg van personeel dat |op losse basis' werkzaamheden ver- ■icht in de kernenergiecentrale bij lorssele. Volgens het openbare nuts- tedrijf moeten in de eerste plaats de ledrijven die deze arbeidskrachten everen, daarop worden aangespro- len. Die zijn, aldus de PZEM, verant woordelijk voor het naleven van wet geving en zorgverlening ten aanzien ean de werknemers die ze, al dan niet op tijdelijke basis, in dienst hebben. Overigens is tot nu toe de noodzaak van nazorg niet gebleken, meent de energiemaatschappij. Het gaat jaarlijks om ongeveer 1000 tijdelijke arbeidskrachten. Ze worden voornamelijk ingehuurd via (aanne mingsbedrijven en uitzendbureau's. De losse werknemers worden overwe gend ingezet tijdens de jaarlijkse splijtstofwisselstop (kosten circa 25 miljoen gulden, ofwel 0,1 cent per kilowattuur), met name voor onder- houds- en schoonmaakwerkzaamhe- den. De PZEM bemoeit zich niet met de selectie van deze krachten; wel wordt gezorgd voor een medische keu ring en voorlichting. Aan de werkge vers worden gegevens verstrekt over stralingsdoses. Wat de bedrijven met die gegevens doen, controleert de PZEM niet. tijd oplopen. De periode die de losse werknemers in de kerncentrale door brengen varieert; soms enkele dagen, soms enkele maanden. Het hoofd van de kerncentrale, ir U. Banga, laat weten dat het nutsbedrijf alleen nagaat of de bedrijven waar mee in zee gegaan wordt 'bonafide' zijn (onder meer of ze zich houden aan de - sociale - wetgeving). Hij beklem toont dat de PZEM zich uiteraard wel verantwoordelijk acht voor het nale ven van veiligheid en voorschriften tijdens het werk in de kerncentrale. Banga zegt dat veel belang wordt toegekend aan voorlichting. Hij kan zich wel voorstellen dat er deson danks mensen zijn die voldoende in formatie over bijvoorbeeld opgelopen besmetting ontberen. Dat daaraan weinig aandacht is besteed komt door de voorspoedige gang van zaken in de centrale en het ontbreken van vragen, meent Banga. Het hoofd van de stralingscontrole dienst, J. Abrahamse, merkt op dat ooit een aantal mensen dat een be smetting had opgelopen, enige tijd na afloop van hun werkzaamheden is teruggehaald. Niet wegens gevaar, maar ter controle. Die bevestigde de verwachting dat er geen complicaties waren. Abrahamse onderstreept dat de doses die tijdens werk in de centra le erg minimaal zijn; ze verdwijnen vanzelf na korte tijd. Hij maakt duide lijk dat de werknemers van derden, uitgaande van de toegestane jaardo sis van 5000 millirem (rijk) of 4000 millirem (PZEM), weinig oplopen. Het gemiddelde ligt op 550-560 millirem. Abrahamse voegt er aan toe dat som mige mensen hun dosis wel in korte Aan het einde van zijn werk in de centrale wordt elke arbeidskracht 'uitgeteld'. Een schriftelijke melding van de uittelling gaat naar de werkge ver. Of die er wat mee doet (uitreiken aan de betreffende personeelsleden bijvoorbeeld) is bij de PZEM onbe kend en het is ook nooit nagegaan. Ook heeft het nutsbedrijf zich er nooit over beraden waarom die melding niet rechtstreeks (of in afschrift) naar de werknemer gaat. Ir Banga: „Tot op heden is er geen aanleiding geweest ons daar vragen over te stellen. Je hebt nu eenmaal een bepaalde manier van werken. En of de werkgever er wel of niet goed voor zorgt is zijn verant woordelijkheid". (Zie ook pagina 29) Recreatie alléén op Neeltje Jans Tevens wordt speciale infor matie voor de watersport toe gevoegd. Op vier tijdstippen, namelijk 08.00, 12.00, 17.00 en 22.00 uur, wordt de verwach ting ververst en zonodig ook tussentijds bijgesteld. Begon nen werd medt slechts twee uitgaande lijnen. Deze nieuwe vorm van klantenservice blijkt goed aan te slaan. Inmiddels is het weerbericht meer dan 150.000 maal opgevraagd. Da gelijkse pieken van ruim 1000 gesprekken zorgde echter voor overbelasting van de lijnen. Met de extra lijnen zal het nu minder vaak voorkomen dat tevergeefs wordt gebeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 11