programma tijdens het carnaval groede graauw sas van gent westdorpe Reserve Laat ik maar meteen met de deur in huis vallen", zegt Wax van Pienbroek, „Betsies, dat zijn grote borsten. Er is een tijd geweest dat we daar bijzondere belangstelling voor hadden, nu trouwens nog wel een beetje. We hebben eens iemand ontmoet die Betsie heette en een boel hout voor de deur had. In elk geval heeft onze mascotte naar aanleiding daarvan de naam Betsie gekregen. Betsie zelf is zo plat als een dubbeltje, maar dat komt omdat Bets a-sexu- eel is, ik bedoel voor jongens is hij een meisje en voor meisjes is zij een jongen". Betsie zelf was de aanlei ding om het gezelschap van adoles cente jongemannen dat zich om haar heen verzamelde, 'De Betsies' te noemen. De Betsies, afkomstig uit Terneu- zen, hebben in vijf jaar tijd een reputatie opgebouwd in de Zeeuws- Vlaamse carnavalswereld. Elk jaar doen ze mee aan de carnavalsop tochten in Sluiskil en Sas van Gent. Daar voelen de Betsies zich thuis. ,,Het is fantastisch hoe wij als Ter- neuzenaars worden opgevangen door carnavalvierend Sas van Gent. We horen er helemaal bij. En dat allemaal dank zij Betsie, waar ge loof ik Prins Mario I een beetje verliefd op is", vertelt Van Pien broek. In Kloosterzande hebben de Betsies minder goede ervaringen. „Niet zo'n gemoedelijk sfeertje daar. Wat in Kloosterzande vooral telt is dat ze de grootste stoet willen hebben. Dat gaat daar met startgel- den enzo, dat spreekt ons niet aan", gaat hij verder. Vijfjaar geleden werd de carnavals vereniging De Betsies opgericht. De vaste kernleden zijn Max van Pien broek, Jan de Bokx, Carlo Sandrini, Ronny de Meyer en de nieuwkomer dit jaar, Henk van Koomen. „We zochten nog een zot en hebben hem gevonden", lacht Carlo Sandrini. De Betsies vormen een select en hecht gezelschap. Niet iedereen kan zomaar toetreden tot de Betsieclan, men moet om te beginnen behoor lijk wat affectiviteit met het feno meen Betsy ten toon spreiden. Van Pienbroek en Sandrini doen dat zeker. Zij vielen meteen voor Betsy, toen zij haar/hem jaren geleden tij dens de kermis in Terneuzen ont moetten. „We kregen Betsie als prijs bij de grijperarmlegt Carlo Sandrini uit. „In het dichtstbijzijn de café heeft ze haar eerste pintje gedronken". De jongens namen Betsie vervolgens mee op vakantie naar Frankrijk en Spanje en het succes was enorm. Toeristen en autochtonen waren onmiddellijk weg van 'de pop', boden soms grote sommen geld om haar te kopen. Van Pienbroek: „Tja, de aantrek kingskracht van Betsie is fantas tisch. Daar is een verklaring voor. Betsy is een prima communicatie middel. Waar we ook komen, ieder een begint over Betsy. Het is altijd via Betsy dat we met anderen in contact komen. Kijk Betsy is een echte mascotte die heel wat meer uitstraling heeft dan een vlag of zo waar sommige mensen mee lopen te leuren". Betsy trekt de aandacht. „Ze is ook al op tv geweest", vertelt Sandrini. Hij schakelt de videorecorder in. „Kijk afgelopen zomer tijdens de knock-out show in Vlissingen was ze een paar keer in beeld. Kijk, hier is ze, prachtig hè, wat een schat. Elk jaar wordt Betsy's verjaardag gevierd. Dan gaat het gezelschap naar de Terneuzense kermis. Overi gens niet alleen om zich vol te gieten, maar ook om broertjes en zusjes van Betsy op te sporen. „We weten niet hoe groot de familie is geweest. Maar we hebben nog een broertje en een zusje van Betsy op de kop kunnen tikken. Dat zijn de reserve Betsies. De laatste jaren zijn we geen Betsies meer tegenge komen", aldus Jan de Bokx. Hij heeft echter wel het vermoeden dat er in Terneuzense huisgezinnen nog een aantal Betsies rondzwer ven. „Er zullen wel meer mensen een Betsy als prijs hebben gekre gen", stelt De Bokx vast. Alle Betsies moeten boven water komen. In de eerste plaats kunnen de leden van de carnavalsvereni ging het niet verdragen dat ook iemand anders een Betsy heeft en op de tweede plaats is het voor Betsy gezelliger haar kornuitjes bij zich te hebben. Sandrini gaat erop verder: „We mogen natuurlijk ook niet vergeten dat Betsy en de reser ve Betsy aan slijtage onderhevig zijn. Ze moeten zeer regelmatig ge opereerd worden. Dan krijgen ze nieuwe opvulling. We gebruiken er oude kranten voor, maandverband en wc-papier". Wat de kleding be treft is er altijd wel iemand zo aardig om eens een nieuw rompertje te breien. Betsy gaat overigens keu rig gekleed. Op haar nieuwe shirtje staat de tekst: I'm only here for the beer. Onlangs kreeg ze nog een fraaie badge waarop staat: „Een betekop doet het in Sas van Gent". In verband met de toekomst van Betsy hebben De Betsies vorig jaar een spaarrekening voor hun troetel kind geopend. Er staat iets meer dan 27 gulden op die rekening. Kortgeleden werd er 38 cent rente bijgeschreven. Het spaargeld is door De Betsies zelf opgebracht. Tijdens het carnaval vorig jaar wa ren de Betsies namelijk actief als toiletjuffrouw. Op die manier kre gen ze het geld bij elkaar. De Bet sies geven het volmondig toe, ze zijn geobsedeerd door hun troetelkind. „Wij zijn prettig gestoord en daar voelen we ons uitstekend bij", aldus Max van Pienbroek. De bouw van een nieuwe wagen, betalen de Betsies uit eigen zak. Een paar jaar geleden schaften ze de Betsy Transford aan, een krui sing tussen een Bedford en een Ford Transit. Elk jaar storten De Betsies zich met een ander opvallend the ma in het carnavalsgewoel. In het verleden verschenen ze als gang sters onder de naam 'Mafja' ten tonele. Vorig jaar kwamen ze fnet de Mispoes voor de dag. „We gaan nu het vijfde jaar in", zegt Jan de Bokx. „We beginnen er een beetje smaak van te pakken te krijgen om een carnavalswagen te bouwen. Maar simpel is het niet. Voorgaande jaren hebben we meegemaakt dat men sen niet helemaal begrepen wat we uitbeelden. Nu zal onze act voor iedereen begrijpelijk zijn. De Bet sies zullen dit jaar tijdens de op tochten gaan spoken. Dus wie zwakke zenuwen heeft, kan beter niet komen kijken". De Betsies hebben zozeer de ambi tie om met hun wagen in de prijzen te vallen. Tenminste, nu nog niet. De carnavalsvereniging is nu aan haar vijfde jaar bezig. Afgesproken is dat De Betsies in elk geval elf jaar zullen bestaan. Sandrini tot slot: „Op onze elfde verjaardag willen we met een grote en indruk wekkende wagen en act komen. Dat hebben we met elkaar en Betsy afgesproken, nietwaar Betsy?" WALDEMAR IJSEBAERT A PZCTcarnaval 20.00 uur Kroegentocht vanaf Het Oude Raedthuys. Maandag 10 februari 14.00 uur Kinderoptocht, gevolgd door een limonadebal in Concordia. Dinsdag 11 februari 14.00 uur feestmiddag voor de ouderen in zaal Concordia. M.m.v. Miriam en haar orgel. Vrijdag 7 februari: 19.30 uur: Prins Bram de le gaat met z'n Raad van Elf wagens bekijken. Vertrek vanaf café 'de Wulpenhoek'. 21.30 uur: Na terugkomst in 'de Wulpenhoek' volgt een gezellige avond met de wagenbouwers. Zaterdag 8 februari: 14.30 uur: Start optocht (Brouwerij straat). Muzikale medewerking verlenen de muziekvereni ging Breskens/Groede en een muziekvereniging uit het Belgische Oedelem. Tijdens de optocht zijn, zover bekend. 8 wagens te bewonderen. 15.30 uur: Na afloop van de optocht volgt in bar/discotheek 'de Ploeg' aan de Voorstraat een limonadebal voor de jeugd tot en met 12 jaar. 20.00 uur Gezellig samenzijn in 'de Wulpenhoek'. Zondag 9 februari: De Groese 'Papvreters' gaan met 3 wagens naar de optocht in IJzendijke. Maandag 10 februari: Overdag nemen 'de Papvreters' deel aan optocht in Sluis. Dinsdag 11 februari: Dinsdagavond brengen 'de Papvreters' een bezoek aan Damme (B). Zaterdag 8 februari 13.30 uur: uitreiking van de nummers voor individuelen, duo's, paren en groepen in het gemeenschapscentrum in Graauw; 13.45 uur: opstellen voor de carnavalsoptocht op 'De Oude Kaai'; de grote en kleine wagens krijgen daar hun nummer uitgereikt; 14.00 uur: vertrek grote carnavalsop tocht op de 'Oude Kaai'. De optocht bestaat uit ongeveer tien wagens en wordt muzikaal opgeluisterd door de muziekvereniging 'Nooit Gedacht' uit Graauw en de plaat selijke boerenkapel 'De Stoefers'; 15.30 uur: groot limonade bal voor alle kinderen uit Graauw in het gemeenschapscen trum met medewerking van dj 'Pedro'; 17.00 uur: prijsuitrei king van de carnavalsoptocht voor individuelen, duo's, paren, groepen en wagens in het gemeenschapscentrum door Prins Djerk; 20.00 uur: samenkomst van Prins Djerk en zijn leden van de Raad van Elf en alle carnavalvierders uit Graauw in zaal Van Grol. Dat gebeuren wordt muzikaal opgeluisterd door de boerenkapel 'De Stoefers'; 21.00 uur: groot carnavalsbal in het gemeenschapscentrum met mede werking van het orkest 'Amber'. Het carnavalsbal wordt verder opgeluisterd door de Prinsen met hun gevolg uit Vogelwaarde en Lamswaarde. In de kleine zaal van het gemeenschapscentrum zorgt dj 'Pedro' voor de carna valsklanken. Zondag 9 februari Prins Djerk I met zijn Raad van Elfen verder gevolg nemen deel aan de optocht in Lamswaarde; 20.00 uur: start grote kroegentocht in Lamswaarde. Dat gebeurt in samenwerking met 'De Lamsoren' uit Lamswaarde. Maandag 10 februari 14.00 uur: grote carnavalsschieting in het gemeenschapscen trum in Graauw. Aan de schieting kunnen zowel kinderen (een jeugdschieting) als ouderen deelnemen. De schieting duurt tot ongeveer 18.00 uur; 18.30 uur: Grote boerenmaaï- tijd in zaal Van Grol. Iedereen is daar welkom; 19.30 uur: grote carnavalsavond in zaal Van Grol met muzikale medewerking van het orkest 'The Mandica's'. Vrijdag 7 februari 13.00 uur Bezoek aan de volgende basisscholen in Sas van Gent door Prins Mario 1 en de Raad van Elf. Er worden diverse prijzen uitgereikt. De scholen zijn: Openbare basis school Prins Frederik Hendrik, en de R.K.-basisschool Valckenburcht en Sint-Michaël. 18.00 uur Ziekenbezoek en uitdelen fruitmandjes Sas van Gent en Sluiskil. 20.30 uur Laatste inspektie van de Sasse horecagelegenhe den door de Raad van Elf. Er wordt verzameld in Narrentem pel het Schippershuis. Zaterdag 8 februari 14.00 uur Uitreiking van de vlaggetjes en serpentines bij hotel de la Bourse aan de kinderen voor de ontvangst van de Prins. 14.15 uur Vertrek naar het Prinsenhof van de prinsenwagen met 'De Erremenie van Lol en Leut' om Prins Mario 1 op te halen. 14.25 uur In optocht naar het gemeentehuis. 14.45 uur Ontvangst op het gemeentehuis van Prins Mario 1 door een vertegenwoordiger van het College van b en w. De stadssleutel wordt voor vier dagen overgedragen aan de Prins. 15.15 uur Drinken van de erewijn in hotel de la Bourse met de uitreiking van diverse onderscheidingen. 15.45 uur Start voor de eerste echte kroegentocht door Betekoppenstad. 19.00 Aanvang van de boerenmaaltijd in cultureel centrum de Speije. 20.30 uur Start van de Oude Wijventocht in hotel Royal aan de Gentsestraat. Er wordt gejureerd wie het 'schoonste' oud wijf is. 24.00 uur Prijsuitreiking van het 'schoonste' oud wijf in hotel Royal. 01.00 uur Stipte sluiting van de eerste karnavalsdag. Zondag 9 februari 13.30 uur Opstellen van de grootste karnavalsoptocht van Zeeland op het terrein van de Suiker Unie. 14.30 uur Vertrek van de karnavalsoptocht. De route is: Terrein Suiker Kloosterlaan, Westdam, Park, Generaliteits- straat, Stationsstraat, Westdam, Kloosterlaan, Walstraat, Park. Daar volgt de ontbinding van de stoet. 17.00 uur Prijsuitreiking van de wagens en alle categoriën boven de 16 jaar op de kiosk door Prins Mario 1. Prijsuitrei king voor alle categoriën onder de 16 jaar in zal Engelenroos aan de Noordweststraat. Aan de optocht zondagmiddag doen tientallen wagens, loopgroepen en muziekgezelschappen mee, waaronder elf wagens in de Super A categorie, 19.45 uur Verzamelen in de Narren tempel Schippershuis voor een kroegentocht. 01.00 uur Stipte sluiting van de tweede karnavalsdag. Maandag 10 februari: 09.30 uur: verzamelen in hotel Royal voor het vertrek van de 'minikroegentocht'; 10.00 uur: start van Mannekes Maan dag; 13.00 uur: prijsuitreiking van de 'leutigste leurder' in Narrentempel Het Schippershuis door Prins Mario I. Tevens start de inschrijving van de dweilbandmiddag in café de Watergeus aan de Gentsestraatpromenade; 14.15 uur: start van het dweilbandfestival met tientallen dweilbands die in het centrum van Sas van Gent muziek maken; 14.30 uur: start van de 'spiekerskorner' voor café de Rijnvaart aan de Westkade; 17.00 uur: prijsuitreiking van het dweilbandfesti val in café de Watergeus door prins Mario 1; 01.00 uur: stipte sluiting van de derde karnavalsdag. Dinsdag 11 februari 11.00 uur: start van de rondgang met diverse loopgroepen in het centrum van Sas van Gent. Zij voeren diverse acts op. Prins Mario 1 brengt met zijn prinselijk gevolg een bezoek aan bejaardencentrum de Redoute; 11.30 uur: de betekop pen maken een rondgang door het centrum; 13.30 uur: uitdelen van toeters en versnaperingen op het terrein van de Vlaanderen. De kinderen krijgen tegen inlevering van hun label wat op school is uitgedeeld een ballon uitgereikt; 14.00 uur: start van de grote kinderoptocht vanaf de Vlaanderen; 14.30 uur: einde van de kinderoptocht op de Markt. Op teken van de prins worden alle ballons losgelaten en volgt er een rondedans op de Markt rond de pomp; 14.15 uur: start van de kindermiddag in de Vlaanderen. Er is een programma dat verzorgt wordt door Henk Out. Tevens worden de prijzen bekend gemaakt van de kleurwedstrijd; 15.30 uur: aanvang van de bejaardenmiddag in de Vlaanderen. Het Hammond Trio verzorgt de hele middag muziek voor Sasse ouderen; 17.00 uur: Einde van de kindermiddag in de Vlaanderen; 18.00 uur: einde van de oudermiddag in de Vlaanderen; 19.00 uur: verzamelen in Narrentempel het Schippershuis voor de laatste kroegentocht; 24.00 uur: samenkomst in hotel Royal om de voorbereidingen te treffen voor het sluiten van karnaval 1986; 01.00 uur: Stipt! Samenzang rond de pomp op de Markt met instrumentale ondersteuning van enkele blaasinstrumenten. Prins Mario 1 sluit boven op de pomp karnaval 1986 af. Donderdag 6 februari 10.30 uur Bezoek aan peuterspeelzaal Olleke Bolleke Vrijdag 7 februari 14.00 uur Bezoek aan de R.K.-basisschool Sint-Joseph 19.00 uur Bezoek aan de zieken in het ziekenhuis te Sluiskil Zaterdag 8 februari 13.00 Opening van het Westdorps karnaval door burgemees ter Dusarduijn van Sas van Gent, met receptie in het Oude Raedthuys. 14.30 uur Vertrek van de grote optocht. 16.30 uur Prijsuitreiking van de wagens in Concordia.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 50