Ook rol bejaardenhuizen bij zorg zelfstandigen Spanning stijgt bij spelers Club Brugge Links Perspectief Terneuzen: Beleid VVD en CDA a-sociaal Raadsnestor Louis de Clerck: 'Ik vecht tot in mijn graf' Wethouder Gillissen helpt PvdA niet aan hoog nummer D66 vraagt aandacht voor geschiedenis CDA-afdeling West legt nadruk op toerisme Extreem rechts maar in paar gemeenten bij verkiezingen DON BIJ HEROPENING 't VERLAET: Aardenburgse commissie achter vorming fonds werkgelegenheid Handbaltoernooi basisscholen Vervolgonderzoek stankoverlast in Boschkapelle Schoolschaken in Terneuzen VOETBALCOMPETITIE VERKIEZINGEN POLITIEK FORUM IN ZELDEN RUST COLLEGE PSO-Zeeland in Middelburg bijeen AARDENBURGSE STRIJD OM DE KIEZERS VOOR RAADSVERKIEZINGEN MIDDELBURG PZC/streek Schoolhandbal gemeenteraden CENTRUM PARTIJ IN VLISSINGEN VRIJDAG 7 FEBRUARI 1986 Gedeputeerde W. Don tmiddenen voorzitter R. Slock van de katholieke stichting Bejaardenzorg Philippine - Sas va" Gent - Westdorpe met twee bewoners van 't Verlaet, in de hal van het gerenoveerde bejaardenhuis. WESTDORPE - Bejaardenhuizen moeten niet alleen de eigen bewoners verzorgen maar zich ook bekomme ren om bejaarden die nog zelfstandig wonen. Die boodschap bracht de ge deputeerde W. Don donderdagmid dag bij de officiële heropening van het gerenoveerde bejaardenoord 't Verlaet in Westdorpe. „Bij de bevor dering van de zelfredzaamheid van ouderen heeft het bejaardenhuis ook een taak", aldus Don. De gedeputeerde gaf daarbij ook een aantal mogelijkheden aan: maaltijd verzorging bij voorbeeld, nachtop- vang, dagverzorging en tijdelijke op names. Don gaf aan dat nog dit jaar de dagverzorging in 'alle' Zeeuwse bejaardenoorden tot ontwikkeling zal worden gebracht. De gedeputeerde is overigens uiterst bezorgd over de toekomst, zo maakte AARDENBURG De commissie al gemeen bestuurlijke zaken van de gemeente Aardenburg heeft zich una niem geschaard achter het voorstel van b en w om een werkgelegenheids- fonds voor De Vlaschaard in te stel len. Dit voorstel behelst de aankoop van grond op het industrieterrein De Vla schaard te subsidiëren. De grond kost 33,26 per vierkante meter. Als b en w hun zin krijgen wordt de grond ver kocht voor twintig gulden per vier kante meter. De gemeente legt dan de resterende 13,26 per vierkante meter bij. Met dit project is een bedrag van drie ton gemoeid. De commissieleden stemden in met het voorstel het beno digde geld uit het egalisatie-reserve fonds te halen. Het voorstel om op korte termijn een excursie voor de gemeenteraadsleden in Aardenburg te organiseren kon de goedkeuring van de commissie niet wegdragen. De commissieleden hadden meer oren naar een afscheidsdinertje ter afslui ting van de gemeenteraadsperiode. TERNEUZEN - In de sporthal t Zwaantje van Terneuzen houdt de schoolsportcommissie Gemeente Terneuzen - op maandag 10 februari en dinsdag 11 februari - het jaarlijkse handbaltoernooi voor de basisscho len. Op maandag komen de jongens in actie. Er zijn zestien scholenteams ingeschreven, verdeeld over drie pou les. De winnaars van de poules spelen in een halve competitie voor de eerste plaats. De nummers twee en drie van de poules strijden op dezelfde wijze voor de klassering van de overige plaatsen. De wedstrijden worden ge speeld op halve velden. Dinsdag komen de meisjes aan de beurt. Twaalf teams, verdeeld over twee poules, komen dan in actie. De winnaars van de poules strijden om de eerste plaats. De overige teams spelen voor de resterende plaatsen. KLOOSTERZANDE - Er komt een vervolgonderzoek naar de stankover last aan de Bossestraat in de Honte- nisser woonkern Boschkapelle. De gemeenteraad van Hontenisse heeft daarvoor woensdagavond in beslo ten zitting in principe groen licht gegeven; het besluit wordt overigens pas in de volgende raadsvergadering bekrachtigd. Vorig jaar werd al een eerste onder zoek uitgevoerd naar de oorzaak van de stank die de woningen aan de Bossestraat via de riolering binnen drong. Dat leverde echter niets op, reden om een vervolg-onderzoek in te stellen. Met dat onderzoek is een bedrag gemoeid van 50.000 gulden. De gemeente moet daarin bijna veertig mille bijdragen. Volgens gemeentesecretaris B. de Schepper zal de uitslag van het onder zoek pas over vier maanden bekend zijn. Hij kon gisteren nog niet zeggen wie het onderzoek gaat uitvoeren. hij gistermiddag duidelijk. „Wat voor kabinet er ook komt. Als ik de verkie zingsprogramma's doorblader be speur ik bezuinigingsdrift. En de volksgezondheid is de eerste sector die daaraan moet bijdragen. Ik stel vast: in de volksgezondheid en in het bejaardenbeleid kan niet meer wor den ingeleverd...". De renovatie van het Westdorpse be jaardenhuis heeft op twee maanden na precies twee jaar in beslag geno men. Voorzitter R. Slock van de ka tholieke stichting Bejaardenzorg Phi lippine - Sas van Gent - Westdorpe ging daar in zijn inleiding uitvoerig op in. Hij herinnerde daarbij aan de moeizaam tot stand gekomen besluit vorming het bejaardenhuis te renove ren: pas het vierde plan werd goedge keurd. Met een verwijzing naar die voorge schiedenis sprak Slock gisteren over 'de dag der dagen voor 't Verlaet'. Hij stelde daarbij tevens vast dat de verbouw van het bejaardenhuis in TERNEUZEN - De schoolsportcom missie Gemeente Terneuzen houdt woensdag 12 februari een handbal toernooi voor het voortgezet onder wijs. In de sporthal t Zwaantje in Terneu zen komen in totaal achttien teams in actie. De deelnemers zijn verdeeld over vier categorïen: jongens tot en met veertien jaar, jongens vijftien jaar en ouder, meisjes tot en met veertien jaar en meisjes vijftien jaar en ouder. De wedstrijden beginnen om 08.30 uur en het toernooi eindigt omstreeks vier uur. verband met de bouwstop van WVC- minister Brinkman 'voor de poorten van de hel was weggesleept". Don beaamde dat ook, maar zei dat dat ook met de renovatie van het Hulster bejaardenhuis De Blaauwe Hoeve het geval is geweest. De bewoners van 't Verlaet hadden de heropening van 'hun' huis woensdag middag al gevierd met een feestdiner- tje Donderdagmorgen vond een eu charistieviering plaats en werd het gebouw ingezegend. In de hal zal straks bovendien een nieuw zitje staan, een cadeau dat gedeputeerde Don namens de provincie aanbod in de vorm van een cheque. TERNEUZEN - De Terneuzense schaakclub houdt dinsdag 11 februa ri voor de zevende keer het school- schaaktoernooi. In het Zeldenrust- college van Terneuzen komen niet minder dan twintig schoolteams - bestaande uit vijf spelers per team - in actie. Het toernooi gaat over negen ronden en er wordt gespeeld volgens het Zwitsers systeem. De scholen strijden om het kampioenschap van Terneu zen. De wisselbeker is momenteel in handen van het team Prins Willem van Oranjeschool, de winnaar van vorig jaar. Het toernooi begint om 9.30 uur en voor elk team is er een prijs. De deelnemers krijgen een aandenken en in verband met het 75-jarig bestaan wacht elke deelnemer nog een verras sing. De prijsuitreiking is omstreeks 14.30 uur. TERNEUZEN - Nu de Belgische com petitie weer één week verder is, is de spanning ook weer toegenomen. An- derlecht kwam dichter bij leider Club Brugge, dat in Beveren niet verder kwam dan een gelijk spel (1-1). Anderlecht daarentegen had geen moeite om KV Mechelen thuis met 1-3 te kloppen. Het verschil tussen Club Brugge en Anderlecht bedraagt mo menteel drie punten, maar de Brus selse ploeg heeft één wedstrijd min der gespeeld dan de Bruggelingen. En dat terwijl Brugge nog slechts tien wedstrijden voor de boeg heeft. Het is momenteel dan ook er begrijpe lijk, dat de spanning binnen de selec tie van Club Brugge ook tamelijk hoog is opgelopen. De laatste jaren heeft Brugge nooit een belangrijke rol kunnen spelen in de Belgische compe titie. Het is nog niet zo lang geleden, dat zelfs degradatie naar tweede klas se dreigde. Maar over die inzinking is de belangrijkste club uit Brugge (Cer- cle staat altijd op het tweede plan) inmiddels heen en nu zijn er zelfs riante titelkansen voor de formatie van trainer Henk Houwaart. Met die hoopvolle resultaten zijn in tussen de spanningen ook hoog opge lopen. Dat uit zich het beste in de tegenvallende resultaten van de laat ste weken; een paar weken geleden werd er al van hekkesluiter RWDM verloren. De vraag mag dan momen teel ook zijn: is de spelersgroep van Club Brugge tegen die spanning opge wassen. Willy Wellens bijvoorbeeld heeft het de laatste weken goed gezien: „De spanning wordt voor enkele spelers inderdaad wel erg groot. Voor de competitie op zich is dat natuurlijk wel goed. Maar bij ons is het momen teel zo. dat elke wedstrijd al bij voor baat een lastige is". Maar het is nog ziet zo dat bij Club Brugge de moed al in de schoenen is gezakt. Integendeel zelfs, gezien de opmerking, die trainer Houwaart maakte: „Vooropgesteld; het is erg sneu, dat Anderlecht afgelopen week end weer een puntje dichterbij is gekomen. Maar ik stel daar tegenover, dat de tweestrijd tussen Brugge en Anderlecht er niet één van de laatste weken is, maar die duurt al veel langer. Dus waarom die spanning er nu plotseling wel is, is voor mij een raadsel. Maar ik zeg nog altijd: Brug ge staat bovenaan. Laat Anderlecht daar maar eens wat aan te doen". Het kan en zal ongetwijfeld nog een enorm spannende race gaan worden. Vooral nu Anderlecht de laatste we ken weer volop in de winning-mood is, is Arie Haan ook uiterst optimis tisch. „Wij komen intussen steeds beter in conditie. Dat is tegen KV Mechelen andermaal gebleken. Bo vendien zijn de reservers momenteel door de goede resultaten ook weer gemotiveerd. Daarom levert het wei nig problemen op als een speler niet beschikbaar is. Tegen Mechelen wa ren Vandenbergh, Mortensen en Gud- johnsen er niet bij, maar dat werd zonder slag of stoot opgevangen. Zo hebben we op dit moment bijvoor beeld een jonge Braziliaan in het reserveteam. Zestien jaar is Oliveira pas, maar ik verwacht, dat ik hem binnenkort toch een keer een kans ga geven", aldus een optimistische Haan. In de komende competitieronde speelt Clüb Brugge thuis tegen KV Mechelen en ontvangt Arie Haan met Anderlecht zijn oude club Antwerp. Beveren moet op bezoek bij hekke sluiter Lierse en Lokeren staat voor de lastige opgave om Waregem in eigen huis te bekampen. AA Gent treedt als gastheer op van Club Luik en Cercle Brugge reist af naar Antwer pen, waar Beerschot de tegenstander is. De stand: Club Brugge 24 17 4 3 38 52-21 Anderlecht 23 14 7 2 35 55-23 AA Gent 23 11 6 6 28 37-24 Waregem 24 11 5 8 27 38-25 Standard Luik 23 9 9 5 27 34-22 Beerschot 23 9 9 5 27 35-31 Club Luik 22 11 4 7 26 35-28 Beveren 23 10 6 7 26 35-31 Cercle Brugge 23 8 6 9 22 42-37 Antwerp 23 7 8 8 22 23-30 Lokeren 23 7 7 9 21 30-40 KV Mechelen 23 5 11 7 21 22-30 Seraing 24 4 10 10 18 16-27 Charleroi 24 7 3 14 17 29-41 KV Kortrijk 23 6 5 12 17 27-34 RWDM 23 4 8 11 16 19-41 Waterschei 24 4 8 12 16 19-44 Lierse 23 4 6 13 14 23-42 Het complete programma voor komend weekeinde ziet er als volgt uit. Zaterdag (aanvang 20.00 uur): Anderlecht- Antwerp; Waterschei-Standard Luik: Se- raing-KV Kortrijk; AA Gent-Club Luik: Charleroi-RWDM; Beerschot-Cercle Brug ge; Lierse-Beveren. Zondag (aanvang 15.00 uur): Club Brugge- KV Mechelen; Waregem-Lokeren. OOSTBURG West-Zeeuwsch- Vlaanderen heeft een rijke geschie denis. En daar mag best de aan dacht op worden gevestigd. Daar om zouden verdwenen historische gebouwen en vestingen zoals een Romeins castellum in Aardenburg en het kasteel van Sluis op schaal herbouwd kunnen worden. Tevens zou een diepgaand onderzoek naar de West-Zeeuws-Vlaamse historie, eventueel in samenwerking met de Belgische buurgemeenten, op zijn plaats zijn. De regionale afdeling van D66 in West-Zeeuwsch-Vlaanderen hoopt met dergelijke maatregelen een stukje verdwenen geschiedenis bo ven water te halen en voor iedereen ook met het oog op het toerisme zichtbaar te maken. In het deze week gepresenteerde verkiezings programma wordt tevens gepleit voor een actief aankoopbeleid van kunst met een regionaal karakter. Gemeentelijke subsidies voor kunst beoefening kunnen wat D66 betreft ook aan individuen worden ver strekt. Op het gebied van de emancipatie zijn de democraten voor de instel ling van een gewestelijke commissie, die een platform zou moeten worden voor maatschappelijke vernieuwing. Ook wordt er regionaal gedacht als het om op de oprichting van een organisatie voor vrijwilligerswerk gaat. Die instelling zou een volwaar dige partij moeten zijn in de beleids- vorminq van zorgverlening. Om de kinderopvang te verbeteren hoopt D66 dat de West-Zeeuws-Vlaamse gemeenten een gastouderproject van de grond kunnen krijgen. De oprichting van een bedrijfsverzamel gebouw wordt van belang geacht voor jongeren, die daardoor hun heil misschien minder snel elders zoe ken. De maatschappelijke zorg is er volgens de democraten mee gediend wanneer sociale diensten niet op anonieme tips ingaan. Het onderwijs in het gewest kan verder worden uitgebouwd met een KMBO-school (kort middelbaar beroeps onder wijs). De landbouw zou gebaat zijn met fi. nanciële steun aan onder zoeksinstellingen. En om de kustre- creatie te behouden is ophoging van de stranden noodzakelijk. Een over koepelend structuurplan voor het landschap wordt in het programma als een mogelijkheid aanstipt om een waardevolle leefomgeving in stand te houden. In het kader van de decentralisatie is D66 voor 'sterkere' dorpsraden, die een eigen budge trecht krijgen. Tenslotte wordt in voering van toeristenbelasting in Sluis en Aardenburg voorgesteld om zodoende financiële middelen te krijgen voor verbetering van de toe ristische voorzieningen en promotie. TERNEUZEN - De VVD- en CDA- wethouders in het Terneuzense col lege van b en w voeren een a-sociaal beleid en zelfs bij het functioneren van PvdA-wethouder W. van Walra ven kunnen vraagtekens worden geplaatst. Die beschuldiging uitte lijsttrekker A. van Himme van Links Perspectief Terneuzen (LPT) donderdagavond op een politiek forum in het Zeldenrustcollege. Van Himme koos gisteravond onver vaard voor de aanval. Waar de lijst aanvoerders van de zes overige par tijen (CDA, PvdA, WD, D66, SGP en GPV) zich in hun inleiding be perkten tot puntsgewijze behande ling van de respectieve verkiezings programma's, stelde Van Himme gelijk maar vast dat LPT nooit zal schuwen misstanden aan de kaak te stellen. In de visie van Links Perspectief deugt er niet veel van het beleid van het huidige college van b en w. Van Himme somde de tekortkomingen in één adem op: een slecht sociaal beleid, nauwelijks een milieubeleid, geen openbaarheid -kortom: b en w van Terneuzen hebben de afgelopen vier jaar weinig tot stand gebracht. Voor Links Perspectief is één en ander reden voor de komende raad speriode te kiezen voor een links programcollege ('nooit met VVD en CDA'), ook al plaatste Van Himme gisteravond de nodige kanttekenin gen bij met name het personeelsbe leid van PvdA-wethouder Van Wal raven. De lijsttrekkers van CDA, VVD en D66 reageerden in de tweede ronde met geen woord op de frontale aan val van Links Perspectief. De frac tievoorzitters van de kleine rechtse partijen (SGP, GPV/RPF) deden dat echter wel. De SGP'er G. Klaassen bij voorbeeld slaakte de verzuch ting: „Ik heb Links Perspectief nü vier jaar meegemaakt. Ik hoop dat VLISSINGEN - De afdeling Zee land van de Partij voor Socialisme en Ontwapening (PSO) houdt dins dag een openbare ledenvergade ring op het adres Vlissingsesingel 4 in Middelburg. Deze bijeenkomst begint om 19.30 uur. we niet opnieuw zo'n periode krij gen...". En GPV-voorman F. K. Ha melink: „Links Perspectief heeft in de afgelopen raadsperiode andere partijen geld laten inzamelen om dan zelf met voorstellen te komen het uit te geven...". Lijsttrekker mevrouw A. Stahl-He- melsoet van de PvdA werd tot een (korte) reactie gedwongen door een rechtstreekse vraag van de CDA'er P. C. Hamelinck. Zij redde zich met de opmerking dat de PvdA zich niet wenst uit te spreken voor welke samenwerking na de verkiezingen dan ook: „Collegevorming gebeurt zuiver op basis van beleidsprogram ma's". VVD-lijsttrekker W. de Zeeuw kriti seerde in een redelijk gevulde kan tine van het Zeldenrustcollege (tachtig bezoekers, van wie het me rendeel vrouwelijke) de PvdA-plan- nen het Zuidlandtheater los te kop pelen van de scholengemeenschap Petrus Hondius en de atletiekbaan grondig te vernieuwen. De Zeeuw vroeg zich af waar de socialisten het geld daarvoor dan wel vandaan denken te halen. „Leuke dingen voor de mensen, maar naar een prijskaartje kijken we later wel", aldus de liberaal. OOSTBURG In West-Zeeuwsch- Vlaanderen moeten meer 'elk-weer- voorzieningen' worden gecreëerd. De regio is als toeristisch speerpunt aangewezen en behoort die status waar te maken. Het streven om de streek het hele jaar aantrekkelijk te maken voor recreanten past in dat beleid. Dat is één van de punten uit het verkiezingsprogramma van het CDA West-Zeeuwsch-Vlaanderen. De christen-democraten zien de speerpuntengedachte ruim. Daar hoort volgens hen ook een breed voorzieningenpakket bij. Daarbij wordt gedacht aan bejaardentehui zen en informatiecentra. Het zieken huis in Oostburg moet in elk geval in stand blijven. Het CDA pleit verder voor goede bibliotheken en stimule ring van cultuurevenementen. Mu ziek- en kunstzinnige vorming be hoort de nodige aandacht te krijgen. Ten aanzien van de sociale voorzie ningen moeten de belangen van werklozen scherp in het oog worden gehouden. Een bedrijfsvriendelijke opstelling wordt noodzakelijk ge noemd. Dat betekent onder meer een zorgvuldige serviceverlening en een verantwoorde vereenvoudiging van de regelgeving. Om de open baarheid van bestuur te bevorderen stelt het CDA voor bij commissie vergaderingen spreekrecht voor bur gers in te voeren. Om regionale zaken als wegenbeheer en afvalver- werkinq aan te pakken zou het periodiek college overleg van Sluis, Aardenburg en Oostburg in ere her steld moéten worden. AARDENBURG - „Te oud voor een zetel in de gemeenteraad?" De nes tor van de Aardenburgse politiek verslikt zich bijna. „Man, ik begin aan mijn tweede jeugd. En wat denk je, in de politiek, al die beken de presidenten zijn toch ook oud. In Italië, die man heeft pas op 82- jarige leeftijd afscheid genomen. Met de tranen in zijn ogen, dat heb ik zelf gezien". Louis de Clerck, over enkele weken 76 jaar jong, maakt zich op voor de gemeente raadsverkiezingen. De tijd is nog niet rijp om een traantje weg te pinken, Louis weet zeker dat hij het oudste raadslid in Zeeland is, en dat wil hij voorlopig houden. Een klein huis in een Aardenburgse straat, waar in lang vervlogen tijden zeeschepen konden afmeren. In de door een serre-achtige uitbouw ver duisterde keuken zit Louis met zijn vrouw Anna. Een huiselijk tafereel tje naast de kolenhaard, dat niet echt vredig is als de Vrije Lijst van Louis de Clerck ter sprake komt. „Meneertje, zet dat nu maar eens goed in de krant..." Anna (64) verheft zich van haar stoel: „In augustus waren we 45 jaar getrouwd. Maar ik zie hem nooit, hele dagen tot diep in de nacht zit hij op het gemeentehuis. Als we samen op straat iemand tegenkomen, dan is het: ha, Louis. Mij zien ze niet. Hoor ik er niet bij dan? Ik zeg het recht in hun ge zicht". Haar tirade heeft qua volume veel weg van de vurige betogen die haar man op gezette tijden in de raadsvergaderingen afsteekt. En ze laat zich net zo moeilijk onderbre ken. Zelfs niet als haar echtgenoot zeker meent te weten dat ze haar tijd verspilt, omdat ze toch niet in de krant komt. „Wat ik zeg mag ieder een weten", vervolgt ze, zonder acht te slaan op afleidingsmanoeuvres, „van mij mag hij stoppen. En van mijn dochter ook. Die woont in Cadzand, daar zeggen veel mensen' hetzelfde". De fractieleider van de Vrije lijst laat zich niets aan de onverwachte stem verklaring gelegen liggen. Politiek moet wat hem betreft met een hoofdletter worden geschreven. 'Stoppen' komt niet in zijn woorden boek voor. „Ik kan gewoon niet ophouden, want dan ga ik dood. Zo ligt dat. Ik heb altijd gezegd dat ik tot in mijn graf voor de mensen zal blijven vechten". Inmiddels staat zijn zevende raadsperiode voor de deur. Een self-made politicus. Gebo ren in Schoondijke, op zeer jonge leeftijd naar Aardenburg verhuisd. Daar ging hij vier jaar naar school: eerst meester Lippens, daarna mees ter Cuelenaere. Dan landarbeider en bouwvakker. „Mijn handen hebben nooit verkeerd gestaan, ik pakte alles aan", zegt hij. Zijn handen dansen illustratief in de rosse ko- lengloed. Op 19-jarige leeftijd werd hij lid van de vakbeweging. Later mondde dat uit in een secretariaat van de gewestelijke afdeling van de Algemene Landarbeidersbond. Van af 1930 was hij sympathiserend lid van de SDAP, na de oorlog werd dat de PvdA. In 1958 kwam hij in aanmerking voor een plaats op de Aardenburgse kandidatenlijst. Ook in die tijd werd er heel wat 'gelobbyed'. De Clerck kon zich daar niet in vinden. Zijn uitspraak: „Aan die vuiligheid doe ik niet mee" zou hij later nog dikwijls herhalen. Pas in 1964 kon hij in de raadszaal plaats nemen. Vele jaren ging het hem voor de wind. De PvdA groeide en tien jaar na zijn intrede kon mevrouw A. Keijmel als tweede raadslid bij hem aanschuiven. Omdat het afdelingsbestuur hem sindsdien meer op de vingers keek begon het volgens De Clerck te rommelen. Na diverse conflicten volgde vier jaar geleden de definitie ve breuk: het gewestelijk bestuur wilde de oudgediende niet meer op een verkiesbare plaats zetten, en met het nodige verbaal vuurwerk was de Vrije Lijst van Louis de Clerck een feit. „De verhouding met het bestuur was totaal verziekt. Maar ik laat me de les niet lezen, een oude rat vang je niet zo vlug". Die slogan houdt hij ook deze ver kiezingsstrijd weer staande. Een spannende tijd, de vorige keer kwam hij negen stemmen tekort voor een tweede zetel. „Mensen, mensen toch, als dat toen was gelukt hadden we in Aardenburg niet zo veel problemen gehad". Een programma heeft hij niet. 'Handelen naar bevind van zaken', is zijn devies. Ook van een verkiezingscampagne wil hij niets weten. Wel valt het de Aardenbur gers op dat Louis veel door het dorp fietst. DEN HAAG (GPD) - Extreem rechts doet in maart slechts in een beperkt aantal gemeenten mee aan de ge meenteraadsverkiezingen. Er is dus geen groot offensief van die kant geopend nu de buitenlanders in ons land voor het eerst aan deze verkie zingen mogen deelnemen. De Cen trum Partij doet met de verkiezin gen mee in 21 gemeenten, waaron der Vlissingen. De Centrum Democraten, de partij die het Tweede Kamerlid Janmaat na zijn ruzie met de Centrum Partij oprichtte, heeft zich ingeschreven in zeven gemeenten. Daar zijn geen Zeeuwse bij. Dit bleek donderdag bij sluiting van de kandidaatstelling. De anti-fascisme comités conclude ren hieruit dat extreem rechts deze verkiezingen bij voorbaat heeft ver loren. Op basis van de resultaten van de verkiezingen voor het Euro pees parlement in mei 1984 zou de Centrum Partij in ongeveer 40 ge meenten een of meerdere zetels kun nen behalen. Het is de vraag in hoeverre Centrum Partij en Centrum Democraten el kaar in sommige plaatsen gaan be concurreren, waardoor ze elk mis schien net niet de kiesdeler halen en daardoor hun zetels zullen mislopen. In Den Haag moeten ze dan ook nog concurrentie verwachten van de uit gesproken racistische Nederlandse Volks Unie van Joop Glimmerveen. Partijsecretaris Danny Segers van de Centrum Partij zegt dat zijn partij alleen maar te winnen heeft. „De Centrum Partij doet in de mees te plaatsen voor het eerst mee. We hadden wel in 80 gemeenten kunnen inschrijven, maar we willen overal de verwachtingen van de kiezers waarmaken. En we hebben niet overal een eigen afdeling". De Centrum Partij heeft - buiten Zeeland - verder ingeschreven in onder meer Almere, Amsterdam. Dordrecht, Eindhoven, Haarlem, Rotterdam en Utrecht. De Centrum Democraten doen aan de verkiezin gen mee iin onder meer Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht. MIDDELBURG - De Middelburgse PvdA heeft het aan de VVD te danken dat ze lijstnummer twee krijgt bij de raadsverkiezingen. De niet meer op de kandidatenlijst gezette socialistische wethouder H. Gillissen weigerde voor de lijst- nummering te tekenen. Daardoor kwamen PvdA en VVD allebei aan vijf namen, waardoor loting om de nummers twee en drie in zicht kwam. Mr D. F. Vos, de huidige fractievoorzitter van de VVD, heeft toen besloten zijn handtekening niet op het liberale lijstje te zetten, waardoor de loting vermeden werd. De socialisten kregen daardoor als nog nummer 2. Gillissen liet donderdag weten dat zijn handelswijze alles te maken heeft met het feit dat hij niet meer op de lijst is gezet. „Dat is 13 januari gebeurd. Nadat ik toen weggezet ben heb ik van niemand uit de fractie enii blijk van medeleven ont vangen. Ook tot nu toe hoor of zie ik niks van die kant. 't Enige was dus dat ze mij tijdens de raadsvergade ring van 20 januari vroegen te teke nen. Dus als ze je nodig hebben ben je wel ergens goed voor. Maar dan sta ik niet meer te trappelen om mee te werken", zo motiveerde Gillissen donderdag zijn weigering. De lijstnummering komt altijd tot stand door ondertekening van de zittende raadsleden. Waardoor bijna automatisch de partij met de meeste zetels (in Middelburg het CDA met acht vertegenwoordigers) lijstnum mer 1 krijgt. Vos wilde het na de weigerachtige opstelling van Gillis sen niet op loting tussen WD en PvdA aan laten komen. „Wij willen geen misbruik maken van de interne verdeeldheid in de PvdA. Daarover moet de kiezer zich maar uitspre ken. Bovendien heeft de kieswet de bedoeling dat de lijstnummering af hangt van het aantal zetels dat een partij bezet en daaraan willen wij niet tornen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 32