Middeleeuwse titulatuur bij schutters Willem Teil Politiek spel over de hoofden van bejaarden PZC/Streek WEL OF GEEN GECOÖRDINEERD BEJAARDENWERK? H" KNOKKE-HEIST ANTWERPEN Concerten Rivaliteit BRUGGE Concerten Toneel Films GENT Opera Evenementen Concerten Films Opera Ballet Toneel Tentoonstellingen Films Raadskelder VRIJDAG 7 FEBRUARI 1986 Cultureel Centrum Scharpoord - tot 17 feb. dagel. van 10 tot 20 uur: tentoonstelling van hedendaagse grafiek. HONTENISSE - De kwestie van het al of niet oprichten van een stichting Gecoördineerd Bejaardenwerk (GBW) zorgt al anderhalf jaar voor de nodige consternatie in de gemeente Hontenisse. De verschillende politieke raadsfracties verschillen van mening, de beide wethouders eveneens. De besturen van de bejaardenbonden worden heen en weer geslingerd tussen voor en tegen. Na maandenlange discussie over het bejaardenbeleid van de gemeente Hontenisse luwde 22 januari de storm. Een tweeledig voorstel van de college-leden P. J. Mangnus (tegen GBW en voor een gemeentelijke commissie bejaardenwerk) en zijn opposant H. J. Bruggeman werd teruggenomen. „Laat de nieuwe burgemeester zich er maar eens over buigen", adviseerden de leden van de financiële commissie. Voorlopig rust de 'tijdbom' in de bureaula van de burgemeester mr. A. A. L. G. M. Kessen. „Tot 22 juni 1984 dacht ik dat het goed ging met de bejaarden in de gemeente Hontenisse", mijmert raadslid C. M. Roctus (Lijst P. Mang nus). „We hadden een bejaardenbond in Hengstdijk, Terhole, Ossenisse, Stoppeldijk, Boschkapelle, Lams- waarde en Kloosterzande. De bejaar den volgden gymnastieklessen in het kerkdorp Hengstdijk, er werd gezon gen in Kloosterzande en zelfs functio neerde er in de hoofdkern Klooster zande een Open Bejaardenwerk. Ik dacht het kan niet beter". Diezelfde dag werd er in Kloosterzan de ten huize van de toenmalige CDA- voorzitter E. A. M. Mast een perscon ferentie gehouden. De afdelingsvoor zitter deelde mee dat er binnen de CDA-afdeling een werkgroep was op gericht die zich zou gaan bezighouden met de realisatie van een Gecoördi neerd Bejaardenwerk in de gemeente Hontenisse. „Klaarblijkelijk zagen ze binnen het CDA mankementen en fouten aan het bejaardenwerk, die mij niet waren opgevallen", vervolgt Roc tus. Het raadslid vond het initiatief van de christen-democraten onbegrij pelijk. „Terwijl iedereen indertijd - en nog steeds - sprak over decentralisa tie en deregulatie kwamen zij met het tegenovergestelde afzetten", legt hij uit. De initiatiefcommissie ging aan het werk. De bejaardenbonden in de ge meente werden bepeild en tot grote schrik van de werkgroep bleek het merendeel van de bejaardenbesturen tegen de oprichting van een GBW te zijn. „Laten wat goed is", riepen de bonden. „Toen is het spel eigenlijk pas goed begonnen", benadrukt Roc tus, die er van overtuigd is dat de besturen van de bejaardenbonden in de daarop volgende maanden door de commissieleden werden gemanipu leerd. Tot het voorjaar bleef de kwes tie van het Gecoördineerd Bejaarden werk spelen buiten het gemeentelijke politieke circuit. Het CDA, dat de zaak had aangekaart, opende eind mei 1985 het offensief. Het confessio nele raadslid B. Pauwels legde wet houder P. J. Mangnus tijdens een raadsvergadering het vuur aan de schenen. „De verantwoordelijke wet houder houdt de boot af', voerde hij aan, en vervolgend met: „Uitstellen van het opstarten van het gecoördi neerd bejaardenwerk in onze gemeen te kost alleen maar geld, terwijl ande re gemeenten nu nog net interessante subsidies mee kunnen pakken". Wet houder Mangnus hield het been stijf. Onzekerheden over de financiering van een eventueel op te richten GBW in de toekomst vormden daarvoor de aanleiding. De wethouder zag er niets in dat de gemeente in de toekomst het GBW grotendeels zou moeten gaan finan cieren. Pauwels nam nadat verbaal geweld geen resultaat geboekt had de pen ter hand en schreef aan het college van b en w van Hontenisse: „De gemeente heeft in de voorbije jaren honderdduizenden guldens aan subsidies laten liggen. Gebruik ma ken van de prachtige subsidiemoge lijkheden die er voor het GBW zijn is gewoon een noodzaak", aldus de schrijver. De CDA-er vond verder dat het bedrag van 16.000 gulden dat de gemeente uittrok voor de 1150 oude ren in vergelijking met omliggende plaatsen erg karig was. Terwijl de bejaarden in Huize Sint- Antonius in Kloosterzande en de dorpshuizen hun wekelijkse kaartje legden werd bekend dat Hontenisse te weinig bejaarden had om een zelfstan dige instelling in het leven te roepen. De norm voor een GBW schommelde rond de 2000. De initiatiefcommissie boorde nieuwe bronnen aan in het naburige Hulst. Een alternatief plan. Een GBW Hulst-Hontenisse werd het nieuwe uitgangspunt. In de nieuwe opzet zou de gemeente aan de Wester- schelde kunnen beschikken over een halve beroepskracht. De kosten daar van bedroegen 6500 gulden. Verder moest er nog 17.600 gulden uitgetrok ken worden voor de financiering van de huisvesting van de bejaardenwer ker en de organisatiekosten. Om de kosten niet de pan uit te laten rijzen moest een deel van deze 'overhead kosten' betaald worden door de be jaarden. Gevolg: de gemeentelijke bij drage aan de plaatselijke bonden moest omlaag van 12,50 gulden naar 5 gulden. De bondsbesturen werden geconsul teerd en hoewel ze wel iets begonnen te zien in het GBW, gingen ze weer overstag. „Er financieel op achteruitgaan, nooit", klonk het vanuit de bonden. Wethouder P. J. Mangnus kwam met een alternatief plan. De subsidie aan de bejaardenbonden moest verhoogd worden van 12,50 gulden naar 17,50 gulden. Verder dienden de bonden zelf ingeschakeld te worden voor het op zetten van nieuwe voorzieningen in de gemeente, zoals alarmering en maal tijdverzorging. Andere organisaties in de kernen, waaronder het open be jaardenwerk en de Caritas-afdeling zouden verder zorgdragen voor de uitvoering van deze projecten. Het alternatief heeft volgens Bruggeman en achterban een aantal grote voorde len ten opzichte van het GBW. Het is goedkoper, de zelfstandigheid van de gemeente Hontenisse wordt behou den en de subsidiebijdragen van de bejaarden hoeven niet verlaagd te worden. In een discussienota over het bejaar denwerk in de gemeente wordt de hele handel en wandel van het GBW in oprichting nog eens belicht. Ook wordt het alternatieve plan volledig uit de doeken gedaan. Het stuk be landt op de borden van de raadsle den. Wethouder H. J. Bruggeman, die op dat moment ook de honneurs van burgemeester waarneemt, onderte kent het schrijven. Burgemeester mr. M. Somers heeft inmiddels de poli tiek en zijn ambt vaarwel gezegd en is verhuisd naar Oosterhout. Tegen Kerst blijkt hoe verdeeld de gemeenteraad is inzake het bejaar denwerk. De nestor van de raad J. F. Menu (Gemeentebelangen) is van me ning dat er boven de hoofden van de bejaarden uit een politiek spel ge speeld wordt. Collega-raadslid L. L. A. M. Mangnus (lijst L. Mangnus) deelt Menu's mening. Wel heeft hij stelling genomen en kies voor de alternatieve opzet. Zijn fractiegenoot W. Gelder land ziet meer in het GBW. „Maar", zo stelt hij, „ik vind het jammer dat niet meer fracties zich uitspreken. De discussienota verdwijnt achter slot en grendel. De gemeenteraads verkiezingen staan voor de deur. Wet houder Bruggeman (Lijst A. Roctus) zoekt aansluiting bij het CDA. Dezelf de CDA-afdeling die de hele zaak van het GBW in Hontenisse in gang heeft gezet. De raadsleden nemen alras kennis van de overgang. Tijdens de commis sievergadering van 22 januari blijkt hoever de twee leden van het dage lijks bestuur uiteengedreven zijn over de materie. Wethouder en tevens waarnemend burgemeester Brugge man offreert de financiële commissie een voorstel waarin hij pleit voor de oprichting van een stichting Gecoör dineerd Bejaardenwerk, in samenwer king met de gelijknamige stichting in Hulst. Opposant Mangnus komt met een tegenvoorstel, namelijk de alter natieve opzet. De kosten van het voorstel van Bruggeman bedragen 37.500 gulden. Mangnus berekent voor zijn opzet bijna 32.000 gulden. Op de publieke tribunes wacht een tiental bejaarden af hoe de discussie zal verlopen en wat het advies van de commissie zal zijn. Menu stoort zich aan de aanwezigheid van het publiek en pleit voor de zoveelste maal voor een besloten zitting. Wethouder Mag nus kant zich daar fel tegen. Biljartende bejaarden in Kloosterzande: De verbale strijd tussen voor- en tegenstanders van het gecoördineerde bejaardenwerk wordt over hun hoofden uitgevochten. In een sfeer van onderlinge rivaliteit licht elke wethouder zijn voorstel toe. Er ontstaat onduidelijkheid over wat er gebeuren moet met de door de provincie toegezegde subsidie van 18.000 gulden. „Aan wie komt dit bedrag ten goede?", vragen de com missieleden Bruggeman. „Aan de be jaarden van onze gemeente", ant woordt deze. „Dat is niet waar", oppert Mangnus. „Aan het GBW". Laatstgenoemde schrapt zijn bereke ningen in het voorstel en komt met nieuwe gegevens. De commissieleden in aller ernst zoe kend naar duidelijkheid in de materie komen er niet uit. „Het zijn net kleine jongens", sist een woedende bejaarde op de publieke tribune. Pie ter Evers, bejaardenwerker uit Hulst verbaast zich over de wat hij noemt 'de onwe tendheid' van de plaatselijke politici. De discussie wordt gesloten. Besloten wordt om 'nieuwkomer' mr Kessen met de netelige zaak op te zadelen. „Die kan er geen buil aan vallen", grapt raadslid C. Roctus: Conny van Gremberghe zijn creaties zijn: het oogde wel goed, de smaak was wat vaag, maar de goede wil was er". Een eigen schutterslokaal kwam er in 1974. De kippenfarm aan de Nieuw- straat is omgebouwd tot een eigen honk. Er ligt een 25 meter baan die door een glaswand is afgescheiden van een gezellig zitje compleet met bar van waaruit men de wedstrijden kan volgen. .Bezoekers zeggen wel eens dat wij in een aquarium schie ten". Er wordt geschoten op een bla zoen. In de roos betekent tien punten. Per wedstrijd krijgt een schutter tien beurten met elk drie pijlen. Vanaf begin september tot eind april loopt het schietseizoen. Iedere dinsdag is het prijsschieten, waarmee de schut ters punten kunnen verzamelen. Nieu we leden hebben evenveel kans om dat zij een kleinere handicap hebben. Aan het eind van het seizoen krijgt de winnaar een zilveren bestek met de initialen van 'Willem Teil'. Het doel van de club, die zo rond de dertig schutters heeft, is volgens de statuten het doen beoefenen van en het bevorderen van de handboogsport in Sluis en het bevorderen en in stand houden van de onderlinge saamhorig heid. ,Met de nadruk op dit laatste", aldus de hoofdman. Gildebroeders van het eerste uur zijn T. Thomaes (raadsheer) en F. Gevaert (thesaurier). Het oudste lid is automatisch de deken. Bij 'Willem Teil' is dat Richard Plasschaert die op grond daarvan in het bestuur zit maar geen stemrecht heeft. Ook de sire treedt onmiddellijk toe tot het bestuur. Alle andere leden treden om de drie jaar af behalve de hoofdman die zes jaar zit. Het bestuur van 'Willem Teil' bestaat verder uit griffier Han Ultee. stadhouder Mauri ce de Baets en baljuw Frits Staal. Deze laatste nam deel aan de para lympics in Arnhem. Sary Pieters Urbanus van Anus (Stadsschouwburg, Brugge) Leerhuys, Groeninge - 7 feb. om 12.20 uur: Middagcon cert met Maria Cogen (pianoforte) en Patrick Beuckels (traverso); werk van Mozart. Theater De Kelk -13 en 14 feb. om 20.30 uur: A Djumbie at Crook's Castle, Antilliaans spektakel met muziek en dans. Theater De Kelk - 7 feb. en 9 feb. om 20.30 uur: Taboe door Teater Paljas, met Gerd de Ley en Kris de Volder. Stadsschouwburg - 8 en 9 feb. om 19.30 uur: Santé ip de Brugsche T.V., lachrevue door het gezelschap Feniks, met medewerking van balletschool de Sylphiden. Cult. Centrum De Dijk - 8 feb. om 20 uur: De Koffietafel van H. Termont, door theatergroep Trappen. Korrekelder - 8 feb. om 20.30 uur: Tubutsch naar een novelle van Albert Ehrenstein; regie Lucas Vander- vorst. Cult. Centrum De Dijk - 9 feb. om 20 uur: De laatste uithoek, naar Louis-Paul Boon. Stadsschouwburg - 13 en 14 feb. om 20 uur: Urbanus- show. Teater 19 - 13 en 14 feb. om 20 uur: Het hemelbed van Jan de Hartog, met Jo de Meyere en Netty Vangheel. Korrekelder - 14 feb. om 12.20 uur: Pluimage, lunch- theater met Daan Hugaert en Herwig Deweerdt. Filmhuis De Zille, St. Clarastraat - Dr. Pulder zaait papavers (Haanstra), alleen 7 feb. om 20 uur. Kennedycomplex, diverse zalen -De Paniekzaaiers, a.l„ dagel. 20 en 22.30 uur, za. en woe. ook om 15 uur, zo. ook 14.30 en 17.15 uur. -White Nights, a.l., zelfde tijden. -Daryl, a.l., dagel. 20 uur, za. en woe. ook 15 uur, zo. ook 14.30 en 17.15 uur. -Commando, a.l., zelfde tijden. -Stop making sense, a.l., dagel. 22.30 uur. -Papa is op zakenreis, a.l., zelfde tijden. Ciné Chaplin - Dust, a.l., dagel. 20 en 22.30 uur, za. en woe. ook om 15 uur, zo. ook 14.30 en 17.15 uur. Kon. Opera - 7 feb. om 19.30 uur, 9 en 12 feb. om 15 uur: Un Ballo in Maschera, van Giuseppe Verdi. St. Pietersabdij - tm. 9 feb.: Vierde Gentse Cultuur- en Spektakelbeurs; organ. Dienst Culturele Animatie. St. Pietersabdij - 7 feb. om 20.30 uur: Pianorecital door Thomasz Herebut (Polen); organ.: F. Chopinstichting. Jazzclub Lazy River - 7 feb. om 20 uur: The Stour Valley Stompers; 14 feb. om 20 uur: Joe Newman en Vanba 3. Decascoopcomplex, diverse zalen. -Rocky IV, a.l., 15, 17.30, 20 en 22.30 uur. -The sure thing, a.l., 20 en 22.30 uur. -De paniekzaaiers, a.l., 15, 17.30, 20 en 22.30 uur. -Back to the future, a.l.', 15 en 17.30 uur. -Commando, a.l., 15 en 20 uur. -The journey of Natty Gann, a.l., 15, 17.30, 20 en 22.30 uur. -Year of the dragon, 16 jr., 22.30 uur. -Plenty, a.l., 15, 17.30, 20 en 22.30 uur. -Trois et un couffm, a.l., 17.30, 20 en 22.30 uur. -Silverado, a.l., 22.30 uur. -Daryl, a.l., 15, 17.30 en 20 uur. -Amazonia, 16 jr., 22.30 uur. -Asterix en de verrassing van Caesar, a.l., 15 uur. -The afterman, 16 jr., 22.30 uur. -Ginger and Fred, 16 jr., 20 en 22.30 uur. -Teenwolf, a.l., 15, 17.30, 20 en 22.30 uur. -De dolle kever in Monte Carlo, a.l., 15 en 17.30 uur. -Miami Supercops, a.l., 15, 17.30 en 20 uur. -The wild geeswe II, a.l., 15, 17.30 en 20 uur. -Cocoon, a.l., 17.30 uur. Nana Mouskouri (Kon. Elisabeth Antwerpen) Kolveniershof - 7 feb. om 12.30 uur: Middagconcert door Alan Weisz (piano). Desingel, Desguinlei - 7 feb. om 20 uur: Concert door het Cleveland Orchestra o.l.v. Ch. von Dohnanyi. Muziekacademie Merksem - 8 feb. om 20 uur: Jubi leumconcert met het Trombone Ensemble Carl Smits, het Kamerkoor Schoten, het Koor Primavera en Ars Musica. Stadsschouwburg - 9 feb. om 11 uur: Foyerconcert, Leo Brant zingt musicals begeleid door Dirk van Oerle. Hessenhuis, Falconrui - 9 feb. om 20.30 uur: Jazzgroep Little Eddy and Friens, in kader tentoonstelling G58. Museum Vleeshuis - 9 feb. om 16 uur: Concert van Oude Muziek door het Ricercar Consort; werk van Telemann, Couperin en Marais. Zaal Kon. Elisabeth -10 feb. om 20.30 uur: Concert met Nana Mouskouri. Desingel, Desguinlei - 13 feb. om 20 uur: Pianorecital door Katia en Mireille Lebèque; werk van Satie, Corea en Grainger. In de kléine zaal om 20.30 uur: Klavecim belrecital door Herman Stinders. Geuzenhof - 13 feb. om 21 uur: Jazzconcert met het Willy Donni Trio. Arensberg - 13 feb. om 20.30 uur: Requiem van W.A. Mozart door de Cappella Caecillia o.l.v. Frans Dubois. Kolveniershof - 14 feb. om 12.30 uur: Middagconcert door Lola Bobesco (viool) en Jacques Gentil (piano). Kon. Vlaamse Opera - 8 feb. om 19.30 uur: Cosi Fan Tutte van W.A. Mozart. Vlaamse Kameropera - 9 feb. om 20 uur: La finta semplice, opera buffa van W.A. Mozart naar een libretto van Carlo Goldoni. Zaal Kon. Elisabeth - 7 en 8 feb. om 20.30 uur: Kon. Ballet van Vlaanderen o.l.v. Valery Panov; progr.: Panovaria-Le sacre du printemps. 'Arensberg' -12 feb. om 20.15 uur: Fiesta Gitana 29, het feest van de Spaanse zigeuners, met La Pandilla Gitana (de zigeunerbende); choreografie Curro Velez. Stadsschouwburg - 7 en 13 feb. om 14 en 20 uur, 8 en 12 feb. om 20 uur, 9 feb. om 15 uur: Na het mirakel van William Gibson, door het Gezelschap van KNS. Merksems Kamertheater - 7 en 8 feb. om 20.30 Uur, 9 feb. om 15 uur: Als 't nog eens pas geeft, tragi-komedie van Joseph Julien, met Lea Couzin en Frans van de Velde. Arensberg - 9 feb. om 20.15 uur: Blootvoets in het park van Neil Simon, door de Kon. Toneelkring Roden- bachszonen. Fakkelteater, Hoogstraat - 7, 8 en 13 feb. om 20.30 uur, 9 feb. om 15.30 uur: Trompetten en frambozen van Dario Fo; regie Achiel van Malderen; komedie op politiek in Italië en elders. Fakkelteater, Meir - zelfde tijden als Fakkel-Hoogstr.: 't Verloren kind van Sam Shephard in regie van Lukas Borkel. Het Appeltje - 8 en 13 feb. om 20.30 uur: Verdomme wie waren toch de vrouwen van die mannen?, van David Cohn in regie van Frans Maas; over mevrouw Freud, mevrouw Tolstoi e.a. Het Klokhuis - 7 en 8 feb. om 20.30 uur, 9 feb. om 15 uur: De poppenspeler van Lodz van Gilles Segel; over vluchteling uit concentratiekamp. Klein Raamteater - 7 en 8 feb. om 20.30 uur: Oedipoes in Kolonos van Hugo Claus naar Sofokles, met Julien Schoenaerts en Julek Neumann. Op 13 feb. om 20.30 uur: De moed om te doden van Lars Noren door Malpertuis, in regie van Karst Woudstra. Theater Leguit - 7, 8, 9 en 13 feb. om 21 uur: Een slagerszoon met een brilletje door Tom Lanoye; de geschiedenis van een slagersgeslacht. Kon. Museum voor Schone Kunsten - tot 9 feb.: Antwerpen 1900, overzichtstentoonstelling periode 1880-1914, aan de hand van 150 schilderijen en 60 tekeningen; dagel. 10 tot 17 uur, ma. gesl. Hessenhuis, Falconrui - tot 16 maart: G58, overzicht van internat, avantgarde tussen 1958 en 1962; dagel. 10 tot 17 uur. Vleeshuis - tot nader bericht: Het dagelijks leven in de tweede helft van de zestiende eeuw; dagel. 10 tot 17 uur, ma. gesl. Rex - Prizzi's Honor, 16 jr., 11.45, 14, 16.30, 19 en 21.30 uur. Rex-Club - Amadeus, a.l., 12, 15, 18 en 21 uur. Astrid - De dolle kever in Monte Carlo, a.l., 12,14,16,18, 20 en 22 uur. Vendome - Liste Noire, 16 jr., 14, 16, 18, 20 en 22 uur. Savoy - Confessions from a holidaycamp, 16 jr., 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur. Astra 1- De troetelbeertjes, a.l., 12, 14, 16 en 18 uur. Astra 2- Private popsicle, 16 jr., 20 en 22 uur. Rubens, White nights, a.l., 12, 15, 18 en 21 uur. Capitole - Rambo II, a.l., 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur. Quellin 1- Daryl, a.l., zelfde tijden als Capitole. Quellin 2 - The journey of Natty Gann, a.l., zelfde tijden als Capitole. Quellin 3 - Silverado, a.l., zelfde tijden als Capitole. Metro 1 - Commando, a.l., Zelfde tijden als Capitole. Metro 2 - Back to the future, a.l., 14, 16.30, 19 en 21.30 uur. Sinjoor - Rocky IV, a.l., 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur. Brabo - The year of the dragon, 16 jr., 11.45,14,16.30,19 en 21.30 uur. Tijl - P.R.O.F.S., a.l., 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur. Wapper - Target, a.l.. 12, 14.20,16.45,19.10 en 21.30 uur. Ambassades - Trois hommes et un couffin, a.l., zelfde tijden als Wapper. Ambass. Club 1 - The mean season, 16 jr., 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur. Ambass. Club 2 - The terminator. 16 jr., 12, 14.20, 16.45, 19.10 en 21.30 uur. Ambass. Club 3 - Cocoon, a.l., zelfde tijden als Ambass. Club 2. Ambass. Club 4 - Kiss of the spider-woman, 16 jr., zelfde tijden als Ambass. Club 2. SLUIS Hoofdman, stadhouder, the saurier, griffier baljuw, raadsheer, deken en sire. Titels die afstammen uit de middeleeuwen, maar levend worden gehouden door het schutters gilde 'Willem Teil' in Sluis, dat in januari zijn 25-jarig bestaan vierde. Een bijzondere club met regels die niet alledaags zijn. Zo staat het gilde alleen open voor mannen en kun je niet zomaar lid worden. „Daar moet je 21 jaar voor zijn en een verzoek richten tot de hoofdman. Het verzoek moet ondertekend zijn door twee leden 'peters'", legt hoofdman A. Quaak uit. De nieuwe schutter is dan voor ëën jaar adspirant lid. Na dit proefjaar wordt hij 'gewogen'. Hij mag zich lid noemen als tweederde van de aanwe zige leden geen bezwaar heeft. „Het is nog niet gebeurd dat iemand is afge wezen", aldus Quaak. De regels van het gilde dienen te worden nageleefd op straffe van een boete. Zo moet de schutter die zonder geldige reden af wezig is op de verplichte (dinsdag) schuttersavond een rijksdaalder beta len. Twee kwartjes boete krijgt hij die de leden niet aanspreekt met hun titel. Ook het in de rede vallen en het ontbreken van het embleem op het uniform kost geld. Verder wordt de schutter die te weinig op de schiet- avond verschijnt als actief lid afge voerd en wordt passief lid. portret hangt in het clubgebouw waar een galerij van winnaars bijeen is gebracht. 'Willem Teil' werd 25 jaar geleden opgericht. De heer Leenhouwers kwam uit 't Brabantse naar Sluis wonen en introduceerde de schutters- sport hier. Samen met de heer Van Damme is hij de voortrekker van onze vereniging", vertelt Quaak. De club is het enige gilde in Zeeuwsch-Vlaan- deren. Daarom is er regelmatig con tact met gildes in België, waar de handboogsport een bredere bekend heid geniet. Het onderkomen van 'Willem Teil' aan de rand van Sluis is door zelfwerkzaamheid tot stand ge komen. Niets wijst erop dat het ge bouw vroeger als kippenfarm fungeer de. Een kwart eeuw geleden begon men in het parochiehuis. „Omdat de nieuwbakken schutters nog alles moesten leren bleek al snel dat de ruiten van het bebouw het moesten ontgelden. Het schijnt zelfs dat de pijlen de andere dag in het weiland lagen", memoreert de hoofdman. De club verhuisde later naar de raadskelder van het stadhuis. „De entourage was prachtig, maar het gemeentebestuur wilde de raadskel der ook voor andere activiteiten ge bruiken, zoals tentoonstellingen en dus moesten we een ander onderko men zoeken. 'Willem Teil' kon terecht in het voormalig seminarie. Eerst in de benedenzaal en na veel breken en verbouwen op de bovenzaak. „De toen nog aanwezige paters kwamen ons regelmatig bezoeken om te kij ken naar onze prestaties onder het genot van een glaasje! De kok van de paters is toen onze hofmeester gewor den, helemaal in stijl met een wit mutsje en vest. Hij zorgde voor een hartig hapje. Mijn herinneringen aan Het uniform van de Sluisse schutters bestaat uit een grijze broek steenrode trui en een blauwe blazer. De sire krijgt een speciale (lichtblauwe) trui. Het aantal sterren op een trui geeft de plaats van de schutter aan. De titel sire' wordt verkregen door het win nen van de koningsschieting die ieder jaar op de tweede dinsdag in januari wordt gehouden. Dit jaar is schutter Hans Donker Cortius voor de tweede achtereenvolgende maal sire. Zijn De jubilerende schuttersvereniging Willem Teil uit Sluis. Van links naar rechts: hoofdman Quaak, stadhouder De Baets en raadsheer Thomaes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 25