Wijziging alarmnummer Midden-Noord-Zeeland Amateurtoneel 'Uit9 experimenteert met een middagvoorstelling Mannen en vrouwen moeten samen over het boerenbedrijf praten PZC/ provincie ZITTING POLITIERECHTER MIDDELBURG 'EEN ONMISBARE DUIZENDPOOT...' Pijlerdam dicht bij NAP 3m Hl Leerling-koks in de prijzen bij culinaire wedstrijd Auto vernield bij slippartij 'GHETTO' Verzet Automobilist neemt bocht te ruim en belandt in tuin Ledenvergadering Slechthorenden Auto gestolen in Arnemuiden VAN GLOBE IN MIDDELBURG INLEIDSTER OP STUDIEMIDDAG VAN CBTB: 13 Bevelands waterschap: VRIJDAG 7 FEBRUARI 1986 Messteek bij disco-ruzie bestraft met vier weken Regisseur Wilfried Vlassenroods in de nok van 'Den Dullaert' in Hulst: „Belichting, noem het mijn grote hobby..." [et is alleen maar amateurtoneel, maar ik houd ervan", aldus yyM. JLluidt Wilfried Vlassenroods vertaling van 'Its only Rock Roll and I like it' van Mick Jagger. De 38-jarige Hulstenaar is, zoals hij zelf zegt, „gek van alles wat met amateurtoneel te maken heeft". Als regisseur van toneelvereniging 'Ontspanning door Inspanning' (ODI) uit Vogelwaarde draagt hij er niet alleen zorg voor dat zijn spelers goed uit de verf komen op het podium; hij hanteert de verfkwast ook daadwerkelijk om de decors de juiste kleur te geven. Vlassenrood doktert de juiste belichting uit, zoekt de te spelen stukken uit, bemoeit zich met de geluidsafstelling en springt bij als een van de spelers door ziekte of andere redenen tijdelijk moet afhaken. „Een onmisbare duizendpoot", noemt secretaresse M. Schoot van de vereniging hem. Vlassenrood zelf blijft bescheiden. „Het is mijn hobby", zegt hij zonder enige ophef. VLISSINGEN - Het gebied Noord- en Midden-Zeeland krijgt met ingang van 12 februari een nieuw alarmnum mer. Het abonneenummer 14444 blijft weliswaar ongewijzigd, maar de alarmcentrale huist met ingang van die datum in Vlissingen, zodat het kengetal wordt gewijzigd van 01100 (Goes) in 01184. De verplaatsing van de centrale post ambulancever voer (CPA) is een gevolg van de landelijke reorganisatie van de ram penbestrijding. Dijkgraaf G. J. de Jager. WISSENKERKE - De storm vloedkering Oosterschelde moet worden gesloten zodra de voorspellingen aangeven dat in de lijn Stavenisse-Wemeldinge een waterstand van meer dan NAP 3 meter zal worden be reikt. Bij dit peil hoort een alarmpeil van NAP 3,25 me ter, dat wil zeggen dat de schui ven van de pijlerdam op deze waterstand automatisch slui ten. Dat is de mening van het waterschap Noord- en Zuid-Be veland. Dijkgraaf G. J. de Jager wees donderdagmiddag tijdens een districtsvergadering in Wissen- kerke op de deining in het in de toekomst open kanaal door Zuid-Beveland en in de toegang tot de sluis van Goes. Voor de waterkeringen daar is een hoge re waterstand dan NAP 3,25 ongewenst. Het waterschap is bovendien van mening dat tenminste eens in het jaar een niet geplande sluitingsoperatie moet worden uitgevoerd. Dat wordt noodza kelijk geacht om voldoende er varing te krijgen en te behouden in de bediening van de kering. Daarmee staat het Bevelandse waterschap tegenover de Zeeuw se Milieu Federatie IZMF) die een jaarlijkse sluiting uit biolo gisch oogpunt als teveel be schouwt. „Wij vragen ons in gemoede af," aldus de Jager, „of een door ons aanbevolen jaarlijkse sluiting voor een stormvloed met een peil van NAP 3 meter en met die beperkte tijdsduur schade aan de natuur toebrengt en wel zodanig dat een afweging van de veiligheid van het aanliggende gebied hierdoor gerechtvaardigd is." De dijkgraaf zei een duidelijke onderbouwing wat dat betreft door de ZMF te missen. Hij liet blijken het ook niet eens te zijn met het standpunt van de mi lieufederatie dat bij de keuze van een beheersstrategie aan de nadelige effecten voor de natuur een doorslaggevend belang moet worden toegekend. De Jager hield eraan vast dat bij de be heersstrategie de veiligheid op de allereerste plaats dient te blijven staan. VLISSINGEN Tijdens de landelij ke Culinaire Show Twente in En schede zijn donderdag drie Zeeuwse leerlingen-kok in de prijzen gevallen. Richard Ekkebus uit Vlissingen be haalde met een koud buffet in de A-klasse een eerste prijs. Hij werkt als derde-jaarsleerling in restaurant Den Gespleten Arent in Middelburg. Jacco Walraven uit Vlissingen, derde-jaars- leerling bij hotel-restaurant Piccard in Vlissingen, sleepte in dezelfde klas se eveneens met een koud buffet een derde prijs in de wacht. Vierde-jaars- leering Adrie Lambrechtse uit Wis- senkerke van De Campveerse Toren in Veere deed mee in de klasse C koud buffet, waar hij een derde prijs won. TERHOLE Bij een slippartij don derdagmorgen rond kwart voor tien op de provinciale weg richting Zaamslag is de auto van B. D. uit Sint-Jansteen vernield. Het ongeluk gebeurde toen de be stuurster bij het opschakelen begon te slippen waardoor ze van de weg raakte, even in de sloot kwam met haar auto, en vervolgens weer terug op de weg wist te komen. De auto werd vernield en moest worden afge voerd. De bestuurster kwam met de schrik vrij. De reorganisatie heeft tot gevolg dat het hulpcentrum Noord- en Midden- Zeeland in Goes verdwijnt. De taken op het gebied van de rampensbestrij- ding worden overgeheveld naar de regionale brandweer. De CPA - geïnte greerd in het hulpcentrum - heeft echter te weinig geld ter beschikking om een zelfstandige post in stand te kunnen houden, zo verduidelijkte ing J. de Graag (wethouder in Goes en. voorzitter van de gemeenschappelijke regeling CPA) donderdag tijdens een Het slachtoffer R. J. O. had in 1e discotheek van het zendschip de woe de van Van L. opgewekt door opmer kingen over zijn uiterlijk te maken en hem over zijn kuif te aaien. Toen het op vechten uitliep zette het personeel van de discotheek de strijdende par tijen buiten de deur, waarna het con flict verder aan dek werd uitgevoch ten. Van L. stond donderdag voor zijn daad terecht op de zitting van de politierechter in Middelburg. Hem werd het toebrengen van zwaar licha melijk letsel ten laste gelegd. O.'s verwonding is weliswaar geheel gene zen, maar daarmee was een verblijf KAPELLE - „Het wordt hoog tijd dat mensen aan de basis meedenken over het landbouwbeleid. In Den Haag willen ze weten hoe we werken en denken. Het beleid moet op ons afge stemd worden". Dit zei donderdag middag mevrouw E. Tolsma-Renke- ma, lid van de provinciale agrarische commissie Noord-Holland en lid van de werkgroep agrarische vrouwen (Copa). Samen met twee andere spre kers was zij te gast op een studiemid dag van de Christelijke Boeren- en Tuinders Bond (CBTB) in Kapelle. Op die bijeenkomst konden de onge veer vijftig deelnemers hun mening uiten over het toekomstige gewenste landbouwbeleid. Mevrouw Tolsma-Renkema bena drukte in haar inleiding vooral de rol persbijeenkomst in Vlissingen. Van daar dat de post nu wordt onderge bracht bij de regionale brandweer in Vlissingen. „Een dergelijke combina tie werkt uiteraard kostenbespa rend", aldus De Graag. Evenals de CPA-voorzitter toonde ook drs G. C. G. van den Heuvel (burgemeester van Borsele en vice-voorzitter van de re gionale brandweerkring) zich ingeno men met de verhuizing. „Ik ben blij dat dit z'n beslag heeft gekregen. Het zou gek zijn geweest als we beide van de vrouw in het boerenbedrijf. Zij stelde met enig optimisme dat daarin de laatste jaren een positieve ontwik keling te zien is. „Mannen en vrouwen moeten samen denken en samen pra ten over het bedrijf'. Volgens haar besteden de politici nog steeds te weinig aandacht aan de functie van de vrouw in het boerenbedrijf. Zij merkte verder op dat door de in Brussel opgelegde produktiebeper- kingen de ondernemer op zoek moet gaan naar een aanvulling op het inko men. „Je kunt dan denken aan recrea tie of aan het verkopen van produkten aan huis. Er bestaat ook nog de mogelijkheid om non-foodprodukten te produceren". Mevrouw Tolsma- Renkema dacht daarbij vooral aan het winnen van ethanol uit graan. Hoofdbestuurslid M. J. van de Heuvel zaken niet in een centrale hadden kunnen onderbrengen". Overigens is de wijziging te laat tot stand gekomen om het nieuwe alarm nummer in de telefoonboeken die binnenkort worden verspreid, op te nemen. De PTT is echter bereid ge weest alle telefoonboeken in het be treffende gebied te voorzien van een sticker met het nieuwe nummer. De overgang van de CPA naar Vlissin gen heeft geen gevolgen voor het personeel, aldus Van den Heuvel. De van de CBTB ging in op de geschiede nis van de huidige problemen in de landbouw. „Op een moment was de markt in de EG vol. De Nederlandse boeren en tuinders gingen gewoon door met produktie, maar andere landen deden dat ook. Hadden we dan als Nederland het voorbeeld moeten geven?" Van de Heuvel re- feerde verder aan de nota van de CBTB over het toekomstige land bouwbeleid. De organisatie heeft zich ten doel gesteld het zelfstandig ondernemersschap te handhaven en een maatschappelijk aanvaardbaar inkomen te realiseren voor zoveel mogelijk tuinders en boeren. Het bestuurslid meende dat vooral on derwijs en onderzoek prioriteit moe ten hebben. „Je kunt als CBTB niet zeggen: aan vier centralisten van de CPA verhui zen mee naar de nieuwe post en ook de overige mensen die bij het hulpcen trum werken krijgen een plaats bij de regionale brandweer. Evenals in de huidige situatie het geval is blijft de CPA een aparte organisatie vormen. „De CPA huurt in feite alleen maar ruimte van de regiobrandweer", aldus De Graag, die benadrukt dat het alarmnummer niet uitsluitend is be doeld voor het melden van brand, maar voor alle soorten calamiteiten. van de vechtpartij was. De raadsman liet verder weten dat O. een schade claim van 23.000 gulden tegen Van L. heeft ingediend. Politierechter mr G. H. Nomes veroordeelde Van L. tot twaalf weken gevangenisstraf waar van acht weken voorwaardelijk. De Goesenaar D. G. (55) moest zich verantwoorden voor weigering van de bloedproef en, het plegen van verzet tegen de politie. Op 5 maart van het vorig jaar zag een Goese burger hem onvast ter been op zijn auto af stappen. De man waarschuw de de politie die kort daarop de achtervolging inzette en G. klem- reed. Hij stapte uit en wilde direct met de agenten op de vuist. De poli tiemannen hadden de grootste moei te de forsgebouwde G. te overmeeste ren. Pas nadat er nog drie man ter assistentie was gearriveerd lukte het hen G. in de boeien te slaan. Ook op het politiebureau weigerde hij iedere medewerking en reageerde hij niet op het bevel zich te onderwerpen aan de bloedproef. Zijn verweer was dat hij niet had kunnen horen wat hem werd gezegd daar hij buiten westen was geweest. G. diende een klacht in tegen het hardhandige optreden van de politie, maar onderzoek door de rijksrecher che leverde op dat de Goese politie niet meer geweld had gebruikt dan strikt nodig was voor zijn aanhou ding. Hij hoorde vier weken gevangenis straf waarvan twee weken voorwaar delijk, 1500 gulden boete en een jaar rijontzegging tegen zich eisen. De politierechter week daar slechts in zoverre van af dat hij de gevangenis straf geheel voorwaardelijk oplegde. KOEWACHT /G Bij een ongeluk op de Eikenlaan in Koewacht is woensJ dagavond rond kwart voor acht de 72-jarige Belgische automobilist M. de M. gewond geraakt. Zijn auto werd zwaar beschadigd. M. reed op de Emmabaan in de rich ting van Koewacht. Bij de t-splitising Emmabaan-Eikenlaan nam de be stuurder de bocht te ruim en kwam via het fietspad in de berm terecht. Hij nam hierbij diverse boompjes en hegjes mee en kwam in een zandhoop in de tuin van het perceel Eikenlaan 37 tot stilstand. De bestuurder, bij wie een bloedproef werd afgenomen, is met een beenwond naar het Sint- Liduinaziekenhuis in Hulst overge bracht. MIDDELBURG- De Nederlandse Ver ons lijf geen polonaise. Je kunt ook niet zeggen: wat was, moet blijven. Beter past ons de overweging om diverse mogelijkheden na te gaan. Van jaar tot jaar stijgt de opbrengst per hectare. Onder zulke omstandig heden heeft het geen zin om nee te zeggen tegen een andere koers in de landbouw". Algemeen secretaris van de CBTB, A. Stokkers, zei dit over de toekomst van de landbouw. Volgens hem moet de aandacht uitgaan naar het garant stellen van de bestaans- kansen. In dat kader dichtte hij de overheid een voorwaarden scheppen de rol toe. Daarbij vroeg Stokkers onder meer om een beëindigingsrege ling - een soort VUT - voor oudere boeren die het bedrijf willen verko pen. De toneelvereniging ODI trekt de laatste weken volle zalen in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen met de op voering van het dialectstuk 'De Zondvloed'. Het stuk, van de hand van de Hulster oud-onderwijzer Louis Lockefeer, speelt in de twee de wereldoorlog, ergens in het oos ten van de regio. Het stukje regio nale geschiedenis lokt zowel jonge ren als oudere mensen naar de zalen. Een opsteker voor de 25 enthousiaste spelers, maar even eens een zucht van verlichting voor Vlassenrood. Hij legt uit waarom. „Dit stuk is voor mij een soort van eindexamen. Het sluit mijn regie cursus af en ik verwacht dat Ad van Noort, docent aan het Zeeuws Cen trum voor Amateurtoneel (ZCA) zeker een kijkje komt nemen", ver telt hij. Voor 'De Zondvloed' is de Hulstenaar niet over één nacht ijs gegaan. Na de selectie van het stuk en wat wijzigingen in de originele tekst begonnen de werkzaamheden aan het stuk pas echt. „Omdat het verhaal speelt in de streek en in een periode die veel oudere mensen nog hebben meegemaakt, ben je na tuurlijk verplicht om alles zo au thentiek mogelijk te houden", licht hij toe. De regisseur en zijn mede werkers gingen op zoek naar ge schikte kledij en meubels. „Dat was niet makkelijk", zegt Vlassen rood nu. „We hebben zelfs een advertentie gezet om sommige at tributen bij elkaar te krijgen, maar ja, dan wordt er gereageerd door handelaren en daar zaten we eerlijk gezegd ook niet op te wachten. Geld ontbreekt namelijk ook bij onze vereniging, zoals bij vele ande re". Na lang zoek en soms wat zeuren kregen de ODI-leden alles toch bij elkaar. 'Vlassenrood is er trots op. „De hele entourage waarin het stuk gespeeld wordt is precies zoals in die jaren de hoerenkamers eruit zagen", benadrukt hij. Terwijl een aantal leden allerhande spulletjes bij oudere mensen gin gen lenen, zat Vlassenrood niet stil. De decors werden volledig uitgete kend op de tekentafel. „Ik ben er voorstander van om van elk decor dat we gebruiken een bouwteke ning maken", legt de regisseur uit. „Het materiaal dat we gebruiken komt ook weer bij de bouw van nieuwe decors opnieuw aan bod, maar als we nu ook de tekeningen bewaren, kunnen we in een mum van tijd dat eerder gebruikte land schap of zo weer in elkaar zetten". Tekst klaar, decors gebouwd, kos tuums genaaid en beginnen te re peteren dan maar, denkt de leek misschien, maar zo gaat het er bij ODI in Vogelwaarde niet aan toe. Vlassenrood streeft naar perfectie en wil ook eerst de belichting gere geld zien. „Het arrangeren van de belichting, dat is zo'n beetje mijn stokpaardje", vertelt de Hulste naar. „Noem het mijn grote hobby. Vijf jaar lang heb ik de belichting voor het dansorkest Bluesette ver zorgd. Die band begeleidde regel matig bekende artiesten als Rob de Nijs en Benny Neijman. Ik kwam dan in allerlei zalen, grote en klei ne. Elk gebouw heeft zo zijn speci fieke mogelijkheden en dan kon ik ook van alles uitproberen. Soms maakte ik er een echte lichtshow van". De ervaringen die hij gedurende die vijf jaar opdeed gingen niet verlo ren, maar reisden mee naar toneel vereniging ODI. Ook daar blijven licht en lampjes de Hulstenaar boeien. „Och", klinkt het, „het komt wel eens gek over dat ik zo met de belichting bezig ben, maar het is natuurlijk wel zo datje ook in die technieken een heleboel creati viteit kwijt kan, zelfs als je je met beperkte middelen moet kunnen redden". Volgens Wilfried Vlassenrood, die zelf al zo'n 23 jaar op en rond de bühnes rondwaart, wordt naarma te de ervaringen groeien, ook het aantal bruikbare ideeën groter, vandaar dat hij ook stug doorgaat met het uitproberen van nieuwe vondsten. Toen hij op 15-jarige leeftijd mee ging spelen in de 'Heikant- se Komedie' verkeerde het ama teurtoneel in Zeeuwsch-Vlaande- ren op een hoog peil. „In die tijd had zo'n beetje elk dorp zijn gezel schap, maar ja de televisie hè...". Door de snelle opkomst van het 'huiskamertoneel' liep het enthou siasme van de mensen voor het amateurtoneel, zowel spelers als publiek terug. Veel gezelschappen, waaronder de 'Heikantse Kome die' werden opgedoekt. Acht jaar geleden belandde Vlassenrood bij ODI. Een klein gezelschap gemoti veerde mensen, een ideale broed plaats voor de veelzijdige Hulste naar. Door de steun van zijp mede spelers en de begeleiding van Van Noort bij de regie- en toneelcursus sen die hij volgde, werd Vlassen rood zo'n beetje de spil waarom het hele gezelschap draait. Vlassenrood koos dit seizoen, in navolging van andere streekgezel- schappen voor een dialectstuk. „Een bewuste keuze", aldus de to neelfanaat. „Het dialect is gewild tegenwoordig", zegt hij. „Het is prettig om met je 'eigen' taal om te gaan, zowel voor de spelers als het publiek. Alhoewel, je loopt als ac teur of actrice altijd het risico datje 'te gemaakt' gaat spelen en dat moet je altijd voorkomen", bena drukt hij. Verder is hij van mening dat de dialectstukken van grote invloed zijn op de heropleving van het amateurtoneel in de regio. Dat die heropleving ten koste gaat van het professionele toneel betreurt hij. „Maar", zo stelt hij, „daar ligt natuurlijk ook een groot stuk chau vinisme van de Zeeuws-Vlamingen aan ten grondslag. De mensen uit de streek staan niet zo open voor nieuwe invloeden. Ik zie hier in de regio dan ook experimenteel toneel geen volle zalen trekken. Komt zo'n gezelschap dan ook nog van buiten de regio, dan is het meestal nog treuriger gesteld". Voorlopig richt Vlassenrood zich op de twee eerstkomende voorstel lingen van 'De Zondvloed' in het cultureel centrum 'De Halle' in Axel op 21 februari en op 9 maart in het Zuidlandtheater in Terneu- zen. „Daar liggen de prioriteiten", redeneert de Hulstenaar. Toch droomt hij af en toe weieens weg. Dan ziet hij zichzelf bezig tijdens de voorbereidingen van een stuk totaaltheater, compleet met licht shows, muziek, dans, toneel en noem maar op. Wanneer hij dit vertelt houdt hij zijn ogen geslo ten. Dan opent hij ze weer en zegt: „Maar misschien is dat mijn uto pie....". Conny van Gremberghe MIDDELBURG - Buitensporig drankgebruik tijdens de nieuwjaarsviering van 1985 leidde op het voormalige Veronica-zendschip, dat destijds in Vlissingen lag afgemeerd, tot een vechtpartij tussen een groep jongeren waarbij een zwaargewonde viel. De 20-jarige R. van L. uit Vlissingen beslechtte het handgemeen door één van zijn tegenstanders een messteek in de buik toe te brengen. van tien dagen in het ziekenhuis en twee maanden arbeidsongeschiktheid gemoeid. Op een vraag van politierechter mr G. ARNEMUIDEN - In de nacht van maandag op dinsdag is de sportwagen van K. van B. uit Arnemuiden gesto len. Het gaat om een geel/goudkleuri ge Mercedes 280 SLC uit 1977 met extra brede banden. De wagen stond op het moment van de diefstal afge sloten geparkeerd. H. Nomes, waarom hij met dat mes - een knipmes met een lemmet van twaalf centimeter - op zak liep ant woordde Van L. dat hij dat al sinds zijn dertiende jaar deed. Officier van justitie mr C. M. P. Nijmeijer vond zijn daad dermate ernstig, dat hij niet bereid bleek Van L. daarvoor te be straffen met dienstverlening, zoals door de advocaat mr C. Kool was voorgesteld. Hij eiste vier maanden gevangenisstraf waarvan twee maan den voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Mr Kool wees erop dat het gedrag van O. - die naar deze zelf verklaarde ook 'apezat' was geweest - mede oorzaak- MIDDELBURG - 'Uit in Zeeland' gaat dinsdag 4 maart experimenteren met een middagvoorstelling in de Mid delburgse Schouwburg. Zuidelijk Toneel Globe voert dan vanaf 14 uur de productie 'Ghetto' van Joshua Sobol op. Dat gebeurt ditmaal niet alleen voor scholieren maar ook voor volwassenen en tegen het gereduceerde tarief van 10,- (normaal 17,-). Met het initiatief - dat in de toekomst mogelijk een vervolg krijgt - probeert directeur Jan de la Mar van 'Uit' nieuwe publieksgroepen te bereiken. Dat gebeurt ook elders in het land. De beeldend kunstenaar Cor van Dixhoorn maakt van één van de komende 'Ghetto'-voorstellingen in het Amster damse theater Carré een zeefdruk, die ook in de verkoop komt. Hij werkt in opdracht van het kunstmagazine 'Mooie Moeite', dat de prent in maart zal afdrukken. In de toekomst wil het blad meer kunstenaars inschakelen bij culturele producties. 'Ghetto', een stuk dat gaat over het lot van de joden in Wilna, de hoofdstad van Litauen, wordt geregisseerd door Sam Bogaerts en Theu Boermans. Deze 'monsterproduc tie' is slechts in zeven theaters in ons land te zien. In Middelburg wordt er gespeeld op zondag 2, maandag 3 en dinsdag 4 maart. De eerste twee voorstellingen beginnen om 20 uur. eniging voor Slechthorenden (NWS) afdeling Zeeland houdt dinsdag 11 februari een bijeenkomst in de Zeeuw se Bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg. Naast de algemene ledenvergadering, waarin onder meer de jaarverslagen aan de orde komen en het kiezen van afgevaardigden voor de landelijke algemene vergade ring, zullen dia' s worden vertoond van het uitstapje naar 'Neeltje Jans'. De penningmeester en de secretaresse stellen zich herkiesbaar. De bijeen komst begint om 14.30 uur. Een scène uit 'Ghetto', met op de voorgrond Kees Hulst als Kittel en Bertien Minco rechts I als het joodse zangeresje Chaja.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 23