Gas niet vóór juli goedkoper Affaire King Kong Van Eekelen wil naar versoepeling van besluitvorming in EG OMPROMIS EG EN hei weer Prikacties Westduitse ambtenaren Bild: Moskou wil 5 min mark voor Sjtsjaranski OPEC: MEER PRODUCEREN Opec Gedood onder berg munten Libisch toestel door Israël vastgehouden PZC/birmen-buitenland Vandaag Vooruitzichten Nautisch bericht Vooruitzichten Hoog water Laag water /OENSDAG 5 FEBRUARI 1986 op Lusaka: meer ruk op Pretoria LUSAKA, ZAMBIA (GPD/ANP/UPI) - Het topoverleg tussen de zes frontlijnstaten en de twaalf EG-landen in de Zambiase hoofdstad Lusaka heeft een compromis opgeleverd over de iwestie van dwingende economische sancties tegen Zuid-Afrika. Hoewel het woord 'sancties' liet officieel wordt gebruikt zijn de landen het eens over de noodzaak tot het opvoeren van de druk' op de regering in Pretoria om met 'vreedzame middelen' tot afschaffing van de ipartheid te komen. Ook roepen de EG-landen voor het eerst op tot het opheffen van het feuidafrikaanse verbod op het Afrikaans Nationaal Congres (ANC). De Nederlandse minister i'an den Broek van buitenlandse zaken had zich maandag hier voor uigesproken, maar met lame van Britse zijde voelde men aanvankelijk weinig voor een dergelijke oproep. /olgens het slotcommuniqué dat I iinsdagmiddag werd vrijgegeven, zijn lie betrokken landen overeengeko- I nen dat verdere maatregelen overwo- l;en moeten worden als de huidige ancties het beoogde resultaat (af- Nieuwe griffier Mr. Ton H. Kerk- aofs is dinsdag beëdigd tot griffier van ie Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. Kerkhofs (57) volgt in de functie van hoogste ambtenaar in het parle ment mr. W. Koops op, die vorige week met pensioen is gegaan. In het weerbeeld komt nauwelijks veranderingAlleen zal de tempera tuur geleidelijk verder dalen. Het win terse hoge-drukgebied ligt stabiel bo ven Scandinavië en zal voorlopig niet van wijken weten. Naast enkele wol kenvelden laat de zon zich ook zien. maar effect op de temperatuur heeft dat niet. Met een noordoostenbries wordt lucht aangevoerd van wat kou dere oorsprong. Het kwik zal daar door de gehele dag onder nul blijven. Voor morgen: het Scandinavisch ho ge-drukgebied blijft onveranderd lig gen. Boven Midden-Europa daalt de luchtdruk. De ooststroming neemt in kracht toe. Aanhoudend koud met maxima van - 2 graden. Voor vrijd tot en met zondag: vrijdag mogelijk snerpend koud. Met een har de noordoostenwind. De kans op een sportief schaatsweekeinde stijgt nu met de dag, want het blijft winters. Voor woensdag: aanhoudende ooste lijke wind met temperaturen tussen - 2 graden rond de middag tot - 5 graden in de nacht en vroege ochtend. Naast wolkenvelden ook zonnige pe rioden. Bijtend koud. Voor woensdag tot en met zaterdag: aanhoudend koud, maar minder snij dend als gevolg van een afnemende wind. Temperatuur tussen - 3 graden in de middag tot omstreeks - 7 graden in de nacht en ochtend. De ijzers uit de kast en al schaatsend de krokus vakantie in. uur cm uur cm Woensdag 5 februari Vlissingen 10.36 162 23.20 154 Terneuzen 10.56 183 23.40 175 Zierikzee 11.40 113 Hansweert 11.25 197 Wemeldinge 12.00 132 Oost.mnd. 10.35 115 23.20 104 Bruinisse 12.30 135 Donderdag 7 februari Vlissingen 11.48 179 Terneuzen 12.07 202 Zierikzee .30 103 13.20 119 Hansweert 0.11 190 12.39 216 Wemeldinge .55 122 13.35 139 Oost.mnd. 11.55 120 Bruinisse 1.20 126 14.05 143 schaffing van de apartheid) opleveren. Maandag nog riep de Zambiase presi dent Kenneth Kaunda op tot een volledige politieke, culturele en eco nomische isolatie van Zuid-Afrika door de rest van de wereld. In het gemeenschappelijke slotcom muniqué werd de Zuidafrikaanse apartheid door de 18 betrokken lan den in felle bewoordingen veroordeeld en als de belangrijkste oorzaak van de instabiliteit in zuidelijk Afrika aange merkt. Maar dat de EG-landen hier over met de frontlijnstaten (Zambia, Angola, Zimbabwe, Botswana, Mo zambique en Tanzania) niet van me ning zouden verschillen, stond reeds tevoren vast. Hetzelfde gold voor de kwestie-Nami- bië, die eveneens op de agenda stond. Zowel de EG als de frontlijnstaten veroordelen opnieuw de Zuidafri kaanse bezetting van dit voormalige Westduitse protectoraat en eisten de onmiddellijke en volledige uitvoering van VN-resolutie 435, die uit 1978 dateert. Dit houdt in dat de Zuidafri kaanse troepen Namibië moeten ver laten en dat er vrije algemene verkie zingen moeten plaatsvinden onder supervisie van de VN. Wind: noordoost 4 tot 5, verder op zee soms 6 Bft; zicht: matig in heiïgheid: temperatuur kustwater: 3 gradenaf wijking waterstanden: enkele decime ters verlaging: maximale golfhoogte monding Scheldes: tijdens het hoog water circa een halve meter. ZON EN MAAN 6 februari Zon op 0812 onder 1736 Maan op 0714 onder 1354 HAMBURG (AP) De Sowjet- Unie heeft ongeveer vijf miljoen mark geëist (ongeveer 5,5 mil joen gulden) voor de vrijlating van Anatoli Sjtsjaranski in het kader van een komende gevan- genenruil tussen oost en west. Dat heeft het Westduitse boule vardblad Bild dinsdag gemeld. Het Hamburgse blad was zon dag de eerste die meldde dat een dergelijke "spionnenruil" in de maak was. Van verschillende zij den is sindsdien bevestigd dat de ruil in de loop van de volgen de week wordt verwacht. Volgens Bild komt de eis van Moskou tot betaling van 5 mil joen mark 'totaal onverwacht'. De krant zei dat joodse groepen in Europa en de VS bereid zou den zijn het geld in te zamelen om Sjtsjaranski vrij te kopen. "Voor de emigratie van Nobel prijswinnaar Andrei Sacharov naar het westen is een miljoe nenbedrag in de dubbele cijfers geboden. Tot nu toe heeft het Kremlin afwijzend gereageerd, aldus Bild. Over de kwestie-Namibië had overi gens de Nederlandse minister Hans van den Broek, die de EG-delegatie voorzat, dinsdagochtend nog een kor te ontmoeting gehad met SWAPO- leider Sam Nyuoma. De Swapo wordt door de Verenigde Naties als de enige rechtmatige verte genwoordigende organisatie van het Namibische volk beschouwd. In het slotcommuniqué van Lusaka is tevens opgenomen dat de 18 landen de door de Zuidafrikaanse regering aangestelde interim-regering van Na mibië niet zullen erkennen. In Lusaka werd onder meer opnieuw aangedron gen op vrijlating van ANC-leider Nel son Mandela. Zuidafrikaanse kranten speculeer den dinsdag druk over de mogelijke vrijlating Mandela. Het feit dat zijn vrouw Winnie hem dinsdag voor de tweede achtereenvolgende dag in de gevangenis bezocht, gaf alleen nog maar meer voedsel aan de geruchten dat Mandela binnenkort wordt vrij gelaten. Mevrouw Mandela wilde niets zeg gen over haar bezoeken aan de gevan genis. Zuidafrikaanse kranten meldden dinsdag dat serieuze internationale onderhandelingen aan de gang waren over de vrijlating van Mandela. MM* Corazon Aquino maakt met haar duimen het gebaar, dat een oproep tot strijd betekent. MANILA (RTR-UPI-DPA) - Honderdduizenden Filipino's hebben dins dag in Manila een verkiezingsbijeenkomst van Corazon Aquino bijge woond. Zij veranderden het centrum van de hoofdstad in een zee van geel de kleur van de Filipijnse oppositie en zorgden voor een van de grootste politieke bijeenkomsten die ooit op de Filipijnen is gehouden. De dolenthousiaste menigte maak te een oorverdovend lawaai om haar steun aan „Cory" te betuigen. Zij beloofde hen de overwinning en zei dat ze het presidentschap aan kan". President Marcos verwijt haar dat ze de capaciteiten daar voor mist. Corazon Aquino sloot met de bij eenkomst in Manila haar campag ne in feite af. Officieel loopt de campagneperiode om middernacht af. 24 uur voor de stemlokalen opengaan. Mevrouw Aquino houdt vandaag nog wel een verkiezings bijeenkomst in haar geboorte plaats Concepcion. President Mar cos, wiens bijeenkomsten in Manila tot dusverre hooguit 20.000 belang stellenden trokken, sluit vanavond zijn campagne af. DEN HAAG (GPD/ANP/AP) - Een spoedige verlaging van de prijs van het aardgas voor kleinverbruikers (gewone huishoudens) is volgens minister van economische zaken Van Aardenne niet mogelijk. In antwoord op een vraag van het Tweede-Kamerlid Tommei (D'66) herhaalt de minister dat op z'n vroegst per 1 juli, een verlaging doorgevoerd kan worden, mits de leverancier, de Gasunie, en de distributiebedrijven, verenigd in de Vegin, tot een akkoord kunnen komen. Bij het begin van het kalenderjaar is de prijs van het aardgas voor kleinver bruikers nog met 2 cent per kubieke meter (exclusief btw) gestegen. Voor halverwege het jaar hield de minister aanvankelijk zelfs nog de mogelijk heid open opnieuw met een cent per kuub te verhogen, tenzij de olieprijzen zo ver daalden dat hier geen aanlei ding meer voor was. Zoals bekend houdt Van Aardenne vast aan een koopeling van de gasprijs aan die van huisbrandolie. De olieprijzen op de vrije markt zijn inmiddels echter dramatisch gedaald, waardoor een verlaging van de aard- gasprijs ook tot de mogelijkheid zou behoren. Volgens Van Aardenne is het echter gebruik dat de prijzen worden vastgesteld op basis van de ontwikke lingen in het jaar daaraan voorafgaan de. Vorig jaar was huisbrandolie nog flink duurder dan gas. Voor grootverbruikers wordt de prijs echter wel per halfjaar opnieuw vast gesteld. Verlaging van de gasprijs werkt ove rigens ook door in een verlaging van de inkomsten van de rijksoverheid, die ook zonder de lagere olieprijzen in 1987 de gasinkomsten al danig zal zien slinken. De vier grote steden Amsterdam, Rot terdam, Utrecht en Den Haag willen dat Van Aardenne de gasprijs voor kleinverbruikers met acht cent per kubieke meter verlaagt. Dit heeft de Rotterdamse wethouder Van der Pols (bedrijven) dinsdagavond namens de vier steden meegedeeld. Een speciale commissie onder lei ding van OPEC-voorzitter Arturo Grisanti is er dinsdag niet in ge slaagd overeenstemming te bereiken over het aanpakken van de proble men op de internationale oliemarkt. De commissie heeft opgeroepen tot een voltallige vergadering van de OPEC om tot een oplossing te komen. De Venezolaanse olieminister Grisan ti zei dinsdag na afloop van de verga dering dat de commissie het erover eens was dat het aandeel van OPEC in de wereldoliemarkt boven de 16 miljoen vaten per dag moet liggen, maar hij zei niet hoever daarboven. In december liet de OPEC het formele produktieplafond van 16 miljoen va ten vallen en werd besloten dat de OPEC zou trachten haar marktaan deel (nu 40 procent) te vergroten. Op dit moment wordt de OPEC-produk- tie geschat op 18,5 miljoen vaten per dag. Sinds oktober is de olieprijs met meer dan een kwart gedaald, als gevolg van de overproduktie in de wereld en de concurrentieslag tussen OPEC en de andere olielanden. In Wenen werd door sommige bron nen gesproken over de mogelijkheid om volgende maand al in Geneve een volledige ministersvergadering te beleggen. LAGUNA HILLS (DPA) - De bewaker van een geldtransport in de Verenig de Staten is onder een lading munten ter waarde van 50.000 dollar doodge drukt, toen de bestuurder in het drukke verkeer in de buurt van Lagu- na Hills in Californië op zijn remmen moest gaan staan. De 100 dozen met "quarters" (25 dol larcenten) met een gewicht van ruim 1.000 kilo begroeven de 34-jarige be waker. De chauffeur, die volgens de voor schriften van de transportfirma geen sleutel had van het zwaar verzegelde laadruim van de wagen, kon de bewa ker niet te hulp komen. Het lukte tenslotte een door de politie ontboden slotenmaker, maar het slachtoffer was toen al onder de last bezweken. Winnie Mandela staat de pers te woord na een bezoek aan haar echt genoot. Net als de gevangen ANC- leider wijst mevrouw Mandela de eventuele invrijheidsstelling van Soio- jet-dissident Anatoli Tjtsjaranski in ruil voor die van Mandela af. Plan studiebeurzen krij gt steun kamer BONN (REUTER) Meer dan 130.000 Westduitse ambtenaren hebben dinsdag korte stakingen gehouden uit protest tegen het salarisaanbod van de regering. Dit heeft de ambtenarenbond ÖTV gemeld. In enkele steden, waaronder Stuttgart, Ulm en Karlsruhe, kwam het openbaar vervoer dinsdagochtend twee uur lang bijna stil te liggen. Im München was de ondergrondse twee uur lang gesloten, aldus een woord voerder van het openbaar ver voer. Ziekenhuispersoneel en postbo des sloten zich in sommige ge bieden korte tijd aan bij de sta kingsacties, aldus de ÖTV. De onderhandelingen tussen werkgevers en ambtenarenbon den worden morgen hervat. DEN HAAG (GPD) - Het studiebeur- zenplan van minister Deetman wordt vrijwel ongeschonden door de Twee de Kamer aangenomen. Alleen de wijzigingen die de minister zelf al in zijn voorstellen aanbracht, kregen steun van de hele Kamer. De fracties van de VVD en het CDA kunnen instemmen met het aldus gewijzigde studiebeurzenstelsel. Tijdens de dinsdagavond gevoerde debatten in de Kamer bleek dat de Partij van de Arbeid nog twijfelt of ze Deetman zal steunen. Vandaag is de laatste ronde van het debat. De PvdA-leden Vermeend en Wallage hebben dinsdag nieuwe voorstellen ingediend om de laagste inkomens te sparen. Het is onwaarschijnlijk dat Deetman daarmee akkoord zal gaan. Een ruime kamermeerderheid wil dat 30-plussers kunnen studeren met be houd van uitkering. Maar dan alleen als het om studies gaat die niet in het avondonderwijs bestaan. De versoe peling van de uitkeringsregels moet echter geregeld worden in het sociale- zekerheidsstelsel, en niet in het stu diebeurzenstelsel. De wijzigingen die Deetman vorige week in zijn eigen voorstellen aan bracht, houden onder meer in dat de laagste inkomens krijgen iets meer tegemoet worden gekomen. uur cm uur cm Woensdag 5 februari Vlissingen 4.21 139 17.10 160 Terneuzen 4.43 147 17.33 168 Zierikzee 5.35 142 18.20 150 Hansweert 5.07 159 17.58 180 Wemeldinge 5.40 156 18.25 163 Oost.mnd. 4.50 129 17.30 136 Bruinisse 5.55 159 18.40 167 Donderdag 6 februari Vlissingen 5.44 152 18.20 166 Terneuzen 6.07 162 18.44 176 Zierikzee 7.05 151 19.55 148 Hansweert 6.31 175 19.10 191 Wemeldinge 7.10 165 19.55 162 Oost.mnd. 6.00 138 18.40 136 Bruinisse 7.20 169 20.10 167 Door de Deltawerken kan het getij in de Oosterschelde soms sterk afwijken van de in deze getijtafel vermelde waterstanden. Dagelijks informatie telefoon Deltaweerbe richt 01110-7058. (Slot van pagina 1) King Kong in de doofpot te stoppen. Men wilde verborgen houden dat de drie betrokken landen een ernstige fout hadden gemaakt door Linde mans in 1944 als geheim agent in te schakelen. Dit blijkt uit archiefmateriaal van wijlen luitenant-kolonel Boeree dat zich bevindt bij de sectie militaire geschiedenis van de Koninklijke Landmacht in Den Haag. De redactie van Haarlems Dagblad heeft dat ma teriaal ter inzage gehad. Boeree heeft de betrokkenheid van de prins bij de affaire al in 1957 geconsta teerd. Hij heeft deze feiten echter bewust nooit naar buiten gebracht omdat hij ze „niet voor publiciteit geschikt" achtte. Uit het materiaal in de collectie-Boe- ree zou bovendien blijken dat de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) een belangrijke rol heeft ge speeld bij het verdoezelen van feiten. BVD-chef mr. L. Einthoven stelde in de jaren vijftig een deel van het bij zijn dienst berustende geheime dossier- Lindemans aan de luitenant-kolonel ter hand. Toen Boeree daarop aan het schrijven sloeg, ging de BVD-chef hem tegenwerken. De feiten die Boeree heeft ontdekt, en niet naar buiten bracht, staan haaks op de lezing van prins Bernhard over de zaak-King Kong. In de geautoriseerde biografie die Alden Hatch in 1962 over de prins publiceerde, zei Bernhard onder meer: „Gelukkig heb ik hem (Linde mans) niet in mijn huis toegelaten". In een brief aan de Arnhemse auteur drs. W. Tiemens liet de prins nog in 1982 via zijn particulier secretaris E. Vernéde weten, dat noch hij noch leden van zijn staf voor 'Arnhem' enig contact hebben gehad met Linde mans. In het bij de sectie militaire geschie denis aanwezige materiaal valt echter te lezen dat dit onjuist is. Boeree schrijft: „Alles bijeen blijkt dat het HQ (hoofdkwartier van prins Bern hard) zich met Lindemans hevig heeft gecompromitteerd en dat men de sluier over alles heeft geworpen..." Boeree baseert zich in zijn niet-gepu- bliceerde conclusies onder meer op Britse bronnen. Zo liet de Britse offi cier Peter Stainforth hem in 1957 weten dat Lindemans op uitdrukke lijk en persoonlijk verzoek van de opperbevelhebber van het Nederland se verzet - waarmee prins Bernhard werd bedoeld - door de vijandelijke linies naar Eindhoven werd gestuurd. De betrokkenheid van de prins bij de affaire blijkt daarmee ook groter dan geschiedschrijver dr. L. de Jong in zijn standaardwerk over de Tweede We- reldooorlog aangeeft. De Jong kent de prins een veel passievere rol toe. Overigens leveren de archiefstukken geen nieuwe gegevens op over de dood van Lindemans, op 20 juli 1946. Met dat aspect heeft Boeree zich nauwelijks beziggehouden. (Slot van pagina 1) sche radio. Washington heeft dit ont kend. Syrië heeft inmiddels aangekondigd dat het de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zou vragen bijeen te komen om te praten over „dit ernstige incident". In navolging van de Libische radio beschuldigde het officiële Sowjet- persbureau Tass de Verenigde Staten ervan medeplichtig te zijn aan het incident. Ook Jordanië, Egypte en Irak veroordeelden de Israëlische ac tie. De secretaris-generaal van de VN, Javier Perez de Cuellar, gaf een com muniqué uit, waarin hij zijn „diepe verontrusting" uitsprak. Een woord voerder van het in Damascus geves tigde PFLP reageerde met de verkla ring dat de acties in Israel zullen worden opgevoerd. Habash was al eerder doelwit van een Israëlische onderscheppingsactie toen in augustus 1973 gevechtsvlieg tuigen een toestel dat was gehuurd door Irak dwongen te landen bij Hai fa. Ook toen werd gezocht naar Ha bash, die zich echter niet aan boord bevond. Het incident met het Libische toestel vond plaats kort nadat onder voorzit terschap van de Libische kolonel Gaddafi een communiqué was uitge geven over vormen van een „revolu tionaire aanvalsmacht" en „zelf moordcommando's" te vormen om de Amerikaanse belangen aan te vallen in antwoord op een eventueel offensief tegen Arabische landen. Prins Bernhard kort na luitenant-kolonel Boeree. het einde van de oorlog in gezelschap van BRUSSEL (ANP) - Staatssecretaris Van Eekelen (Europese Za ken) zal op 18 maart de Europese ministerraad informeel voorstellen om voortaan zoveel mo gelijk unanimiteitsbe- sluiten te vervangen door meerderheidsbe sluiten. Dat heeft hij dinsdag in Brussel meegedeeld. Die soepeler besluitvor ming in de EG is nodig om plannen van de EG- Commissie te realiseren die voorzien in het tot stand brengen (eind 1992) van een Europese markt waar mensen, goederen, kapitaal en diensten vrij kunnen cir culeren. Om tot een soepeler ma nier van besluiten te ko men heeft de EG sinds juni vorig jaar onder handeld over een wijzi ging van het Verdrag van Rome. Van Eekelen vindt dat die verdrags wijziging eerst door alle lidstaten ondertekend moet zijn, voor hij zijn collega's kan vragen om net te doen alsof die wijziging al helemaal rond is. Elf EG-lidstaten willen op 17 februari de verdragswijziging teke nen. In Denemarken heeft de regering die on dertekening afhankelijk gemaakt van de uitslag van een volksraadple ging, die op 27 februari wordt gehouden. Het Deense parlement heeft gisteren de betrokken wet goedgekeurd. Tekent ook de Deense regering de verdragswij ziging, dan is die nog steeds niet van kracht. Alle parlementen van de twaalf EG-lidstaten moeten haar dan nog goedkeuren. Maar Ne derland, dat tot eind ju ni het presidentschap van de Gemeenschap heeft, wil graag dat men in de praktijk van de besluitvorming doet als of de verdragswijziging al een feit is. pzc£) Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. KANTOREN Vlissingen: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Opening kantoren Van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 08.00 tot 10.30 uur. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Telefoonnummers buiten kantoor uren voor dringende zaken: Expeditie: (01194) 511. Advertentie-afdeling: (01100) 20281. Redactie (01184) 14796. Abonnementsprijzen per kwartaal ƒ67,15; franco per post 80,-; per maand 23,10; jaarabonnement 256,-; jaarabon nement franco per post 310,-; losse nummers 1,10 (alle bedra gen inclusief 5 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 132 cent per mm; minimumprijs per advertentie 19,80; ingezonden mededelingen 2V2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 3