kleintjes Dagblad: Prins Bernhard bij missie King Kong betrokken Ti/f/s UW LAATSTE KANS OP f150.000-L en Eiffeltoren ontsnapt aan aanslag met bom ABSOLUUT RECORD IN WALL STREET vandaag a.s.Vrijdag laatste uitzending! KoopTeleloten! Westduin Hotel <IS IN STATE OF THE UNION Dalkonschildje -AV/ZQJ's Vriidag: Wedden dat...? SS"ur' Het geloof in het recept ATV LPG goedkoper Vorst 229e jaargang no. 30 /oensdag 5 februari 1986 Zakpartituren Studiebeurzen ATV Diepe Schelde Asiel Rabobank S Enkele zonnige perioden, maar een gure noordoostenwind. Middagtem- peratuur 2 graden onder 0. ROVINCIALE ZE NEW YORK (DPA) - Op de effectenbeurs van Wall Street is de Dow Jones-index voor industriële aandelen gisteren voor het eerst in de geschiedenis kort boven de grens van 1600 punten geweest. Tijdens de eerste dertig minuten steeg de Dow Jones-index met zeven punten tot 1601. Later zette een daling in tot net beneden de 1600. De Dow Jones-index eindigde tenslotte op 1593.24, 1,04 punten lager dan gisteren. De levendige handel in aandelen werd veroorzaakt door de dalende olieprijzen. Er werden 176 miljoen aandelen verhandeld. HAARLEM (GPD) - Prins Bernhard zou, in tegenstelling tot wat hij zelf altijd heeft beweerd, rechtstreeks en persoonlijk betrokken geweest zijn bij het inschakelen van Christiaan Lindemans (King Kong) als geheim agent voor de geallieerden. Dat meldde gisteren het Haarlems Dagblad. Op nadrukkelijk en direct persoonlijk verzoek van de prins werd King Kong op 15 september 1944 vanuit Brussel op geheime missie naar bezet Nederland gestuurd. Aan nemelijk is dat de prins daarbij, te goeder trouw, is afgegaan op de aan bevelingen van zijn adjudant Kas de Graaf. Na terugkeer in België zou King Kong, opnieuw in tegenstelling tot wat de prins beweert, een maand lang intensief contact hebben gehad met diens hoofdkwartier. Na de oorlog is volgens het Haarlems Dagblad zowel van Nederlandse als van Engelse en Canadese zijde geprobeerd de affaire- (Slot zie pagina 3 kolom 2) eagan: hoger efensiebudget (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - President Reagan heeft de Amerikanen dinsdagavond een optimistisch beeld voorgehouden van de VS in 1986. Bij de opening van het parlementaire jaar (vorige Lveek uitgesteld vanwege de ramp met de space shuttle Challenger) handhaafde Reagan bchter zijn eis dat de defensieuitgaven moeten blijven toenemen. Reagan zal een begrotings voorstel indienen dat op langere termijn voorziet in een begroting van het Pentagon die tegen 1991 42 procent hoger zal zijn dan nu. Jit zijn boodschap aan het Congres, de 'State of the Union' dat bijkt dat bezuinigingen met het oog op het 3egrotings tekort moeten worden ge vonden in binnenlandse uitgaven. 7an belastingverhoging ter bestrij ding van het begrotingstekort wil leagan nog steeds niet weten, hoewel 3ok binnen de kring van zijn eigen Republikeinse partij steeds meer Stemmen worden gehoord die daar voor pleiten. Behalve met een begro- fePZC De Haarlemse fluitiste Ima Spanjaard probeert een nieuwtje in de concertzaal: de muzikante biedt bij optredens zakpartituren te koop aan. PAGINA 2 De Tiveede Kamer staat ach ter het studiebeurzenplan van minister Deetman. PAGINA 3 De directie van Akzo en de bij het bedrijf betrokken vakbon den vinden dat verdere ar beidstijdverkorting alleen mo gelijk is voor banen die uitwis selbaar of gemakkelijk over draagbaar zijn. PAGINA 5 In de rubriek gezondheid: an ticonceptie met onder meer het Dalkonschildje PAGINA 7 De Antwerpse havenschepen J de Vroe verwacht dat nog dit jaar met de uitdieping van de Westerschelde kan worden begonnen. PAGINA 9 Het dierenasiel in Terneuzen heeft dringend de steun van de gemeente nodig anders is slui ting op korte termijn onvermij delijk. PAGINA 12 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 4 Varia: 7 Provincie: 9, 11, 12 en 13 Sport: 15 tingstekort hebben de VS ook te kampen met een ongekend deficiet op hun handelsbalans. Met het oog daar op wil Reagan bestuderen of een wereldconferentie over valutaverhou dingen mogelijk is. Opnieuw verklaarde het Amerikaanse staatshoofd dat zijn Star Wars-pro- gramma, dat eventueel een strategi sche defensie in de ruimte moet ople veren, zal doorgaan. Reagan wil meer militaire steun voor rebellen in Nicaragua, Angola, Afgha nistan en Cambodja, dan het Congres verschaft. Dinsdag betitelde hij deze strijders tijdens de jaarvergadering van de conservatieve religieuze om roepen als 'bondgenoten van het hart', die voor een rechtvaardige zaak vechten en steun verdienen. De begroting die Reagan vandaag naar het Congres stuurt voorziet in een vermindering van de gelden voor gezondheidszorg voor bejaarden en minder bedeelden met 70 miljard dol lar. Defensie daarentegen moet (inclu sief de kernwapenprogramma's) in 1987 320,3 miljard dollar krijgen en 405,9 miljard in 1991. In totaal gaat het Witte Huis voor 1987 uit van 994 miljard aan uitgaven en 850,4 miljard aan inkomsten. Het tekort op deze begroting blijft juist binnen de marge die een nieuwe wet toestaat waarmee de begroting van de VS tegen 1992 sluitend moet worden gemaakt. Met de president houdt minister van defensie Weinberger staande dat ver mindering van de defensie-inspannin gen een verkeerd signaal zou sturen aan de Sowjet-Unie. „Willen de Amerikanen werkelijk hun leven, kansen en vrijheid riske ren voor een stijging van de huidige consumptie?", zo citeert de New York Times hem aan de vooravond van een bittere politieke strijd in een belangrijk jaar van tussentijdse ver kiezingen waarbij de republikeinse meerderheid in de senaat op het spel staat. UTRECHT (ANP) In de Utrechtse Jaarbeurs is gisteren 'Installatie 86' van start gegaan. Men kan op de expositie de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van onder meer sanitair en verwarming zien. Foto: een kolen gestookte kookinstallatietevens c.v - en warmwatervoorziening De kachel kan ook met hout worden gestookt. De beurs duurt tot en met 8 februari. Advertentie Vergunning onder nr. LO 640/073/150 d.d. 8 juli 1985. Teleloten te koop by albert: holjn I Een actievoerder van de groep BONK rijdt op de achterbak van de auto van premier Lubbers mee. Door de achterruit kijkt de premier zelf licht ontstemd toe. DEN HAAG (ANP) - Ongeveer twee honderd actievoerders hebben dinsdagmorgen de ingang van het Congresgebouw in Den Haag ge blokkeerd. In het gebouw werd een bouwmanifestatie gehouden die onder anderen door prins Claus en premier Lubbers werd bezocht. De auto van Lubbers werd door een verfbom getroffen. De politie maakte na enige tijd met „enig duw en trekwerk" de toegang vrij. Daarbij vielen enige klappen. De actie werd georganiseerd door BONK. Burgerlijke Ongehoorzaam heid en Non Koöperatie. Deze orga nisatie wilde met de actie proteste ren tegen de bouw van bunkers op de vliegbasis Woensdrecht. Volgens de politie liepen bezoekers van de manifestatie in het gedrang enige klappen van actievoerders op, waarna agenten ingrepen. De auto van Lubbers werd door gelegd. twee mensen besprongen en reed enige tijd rond over het parkeerter rein met de actievoerders op het dak en de kofferbak. Vervolgens kreeg de auto nog een voltreffer met een verfbom. Eén actievoerder is aangehouden, aldus de politie. De jongeman een 22-jarige Eind- hovenaar is later weer op vrije voeten gesteld. De arrestant is openlijke geweldpleging ten laste gelegd. DAMASCUS/TRIPOLI/JERUZALEM (RTR/UPI/AFP) - Israëlische straalja gers hebben dinsdag een Libisch vliegtuig boven de Middellandse Zee onderschept en gedwongen te landen op een militaire basis bij Haifa, ken nelijk in de veronderstelling dat zich terroristen aan boord bevonden. Na enkele uren kreeg het toestel, dat op weg was van Tripoli naar Damas cus, toestemming de vlucht voort te zetten. Behalve de drie bemanningsleden wa ren alle negen passagiers Syrische politici, onder wie Abdallah al-Ah- mar, de plaatsvervangende secretaris- Advertentie) generaal van de regerende Ba'ath- partij in Syrië. Al-Ahmar was in Libië voor een conferentie van radicale Ara bische en Palestijnse groepen. Syrië kondigde gisteravond 'wraak' aan voor deze onderschepping maar zei over de aard van de vergelding slechts dat Damascus later nog 'de dag, de plaats en de geschikte manier' zal kiezen. Het ziet ernaar uit dat Israel er dinsdag vanuit is gegaan dat zich in het Libische toestel George Habash, de leider van het Palestijnse ir HEEFT HET WEL! Op 50 m van zee en strand te Koudekerke bij Vlissingen. 84 mo derne kamers, 200 bedden. Tel. 01185-2510 - Telex 30186. ..Een ZEELAND hotel 'VïJj Israël dwingt toestel uit Libië tot landing Volksfront voor de Bevrijding van Palestina (PFLP), zou bevinden. Vol gens andere bronnen zou de actie gericht zijn geweest op Aboe Nidal die net als Habash door Israël van terrorisme verdacht wordt. Amerikaanse vlooteenheden in de Middellandse Zee hebben Israel bij de actie geholpen door inlichtingen te verschaffen over de positie van het burgervliegtuigje, zo meldde de Libi- fSlot zie pagina 3 kolom 5) Het geloof in verdergaan de arbeidstijdverkor- - -^A.' I ting atv) voor iedereen tege- H lijk als paardemiddel in de J strijd tegen de werkloosheid begint danig in te zakken. Op papier en in geduldige rekensommen aan de tafels van CAO-onderhandelaars heeft het systeem van herverdeling van werk er soms veelbelovend uitge zien. Wanneer werknemers bereid wa ren een stuk inkomen (veelal de prijs compensatie) in te leveren en daar voor in de plaats vrije tijd te accepte ren zou dat banen opleveren. In het veel bejubelde 'centraal akkoord' van drie jaar geleden werden duidelijke ■afspraken gemaakt: Nederland op weg naar een kortere werkweek en andere vormen van een eerlijker ver deling van het beschikbare werkweek. Nu we een praktijkperiode met atv verder zijn blijkt het toch allemaal veel ingewikkelder te liggen. Arbeids tijdverkorting heeft nog op geen stuk ken na opgeleverd wat ervan werd verwacht. Invoering van een 38-uren- week voor iedereen heeft op veel plaatsen voor onoverkomelijke orga nisatorische problemen gezorgd. Er is sprake van een toenemende werkdruk onder bepaalde categorieën perso neel. Met de herbezetting (nieuwe banen) is het in veel gevallen tobben. In de produktie en de dienstverlening vallen gaten. Kortom, arbeidstijdver korting is al lang niet meer zo popu lair als enkele jaren geleden. Tussen het idee en de werkelijkheid ligt een weg met veel hindemissen en obsta kels. In de Tweede Kamer is gisteren duidelijk de pas ingehouden: een meerderheid wenste zich niet vast te leggen op een motie-Den Uyl (PvdA) waarin een 32-uren-week in 1990 met behoud van koopkracht als centrale doelstelling stond vermeld. Vorige week al had minister De Koning (so ciale zaken) laten blijken dat hij in zo'n stap niet gelooft. Als in de huidi ge onderhandelingen een 36-uren- week voor iedereen kan worden be reikt is dat volgens de bewindsman al een hele inspanning. Daarna zal er 'pragmatisch' met atv moeten worden omgegaan. Nadat het kabinet via de ze minister jaren achtereen werkge vers en vakbeweging had aange spoord om vaart te zetten achter de invoering van atv kwam er enige tijd geleden een veel terughoudender ver haal over de mogelijkheden om de werkweek in de nabije toekomst nog verder drastisch te bekorten. In de bijgestelde filosofie van de bewinds man zal de winst van de herverdeling van werk veel meer uit verdergaande VUT-maatregelen en uit deeltijdar beid moeten komen. De cijfers over wat er sinds 1983 in deze sfeer is bereikt wijzen ook opvallend in deze richtingen. Een gezamenlijke studie van de directie van AKZO en een deel van de vakbeweging - waarvan giste ren het resultaat op tafel verscheen - is in dit opzicht ook nogal duidelijk. Binnen het bedrijf (ruim 23.000 werk nemers) is onderzocht wat de gevol gen zijn van een verdergaande verkor ting van de werkweek dan 36 uur over de hele linie. De nadelen blijken de voordelen te gaan overheersen. Er dreigen allerlei organisatorische knel punten, onevenwichtigheden en ver storingen van arbeidsverhoudingen te ontstaan, die aangeven dat het ver schijnsel atv in de komende onder handelingen meer aarzelingen dan handen op elkaar zal opleveren. Er is trouwens naast al deze problemati sche ervaringen met de herverdeling van werk in de aanval tegen de werk loosheid nog iets anders aan de hand. Bij verschillende bedrijven beginnen de werknemers zich af te vragen wat inleveren van inkomen ten behoeve van arbeidstijdverkorting nu in de praktijk in nettowinst aan nieuwe banen heeft gebracht. En dan is er vaak weinig reden tot applaus. De roep om meer loon in plaats van uitbreiding van vrije tijd is hier en daar al weer duidelijk hoorbaar. Dat alles duidt erop dat arbeidstijdverkor ting als recept tegen een hardnekkige kwaal zichzelf nog op geen stukken na heeft bewezen. Of het daartoe een faire kans krijgt? Het antwoord op die vraag zal eerder afhangen van de harde feiten dan van overspannen verwachtingen. vdM. Syrische politici gaan op een luchtmachtbasis in Noord-Israèl aan boord van hun vliegtuig om de reis naar Damascus te vervolgen. ROTTERDAM (ANP) - Lpg wordt morgen, donderdag 3,5 cent goedko per. De meest voorkomende prijs aan de zelftankpomp wordt dan 62,4 cent per liter. Dit is dinsdag in Rotterdam bekend gemaakt. De prijsverlaging is het ge volg van prijsdalingen op de interna tionale produktenmarkt. PARIJS (AP/Reuter/AFP) - Parijs is dinsdag opgeschrikt door een reeks bomaanslagen. De Franse politie heeft vooralsnog geen aanwijzingen dat er verband bestaat tussen de bom die in de nacht van maandag op dinsdag ontplofte op de Champs Elysee en de bom die later op de dag onder de Eiffeltoren onschadelijk werd gemaakt. Dinsdagavond zijn bij een bomex plosie in een van de grootste boek winkels van Parijs vier mensen licht gewond geraakt. De explosie veroor zaakte een ernstige brand. Het is nog niet bekend wie verantwoorde lijk is voor deze aanslag. De verant woordelijkheid voor de bomontplof fing in de Galerie Claridge op de Champs Elysee, waarbij acht men sen gewond raakten, is door een tot nu toe onbekende groepering op geëist. Het Franse persbureu AFP kreeg een brief waarin de verant woordelijkheid voor de aanslag werd opgeëist door het 'Comité van Soli dariteit met de Politieke Gevange nen uit Arabië en het Midden-Oos ten'. In de hrief wordt de vrijlating geëist van de Arabieren, Iraniërs en Armeniërs die in Frankrijk gevan gen zitten onder verdenking van terrorisme. De politie sluit ondanks deze brief niet uit dat de eerste bom verband hield met 'beschermingspraktijken' van de georganiseerde misdaad. Dinsdag werd een groot aantal win keliers verhoord om er achter te komen of ze de laatste tijd waren bedreigd. De Eiffeltoren bleef gespaard voor een bomontploffing omdat een em ployé van de toren in een toilet van het restaurant een verdacht pakje aantrof, dat bij onderzoek door de politie een bom bleek te bevatten, die onschadelijk kon worden ge maakt. Volgens de Franse televisie had de bom een uur na het sluiten van de toren om middernacht, moeten af gaan. Het is de eerste keer dat er op de Eiffeltoren een echte bom wordt aangetroffen. 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 1