Grote belangstelling voor viskweek Tholen Raad Borsele akkoord met kapverordening Titels vijfde klas: Westrate en Crucq INFORMATIE-AVOND OPEN HUIS IN FORMA TIE-A VOND ZLM EN GEMEENTE Capaciteit van telefooncentrale op St. Philipsland wordt uitgebreid SWdMENBURGK SUMNENBURGH Sieraden gestolen W oonlastencomité: Goedkope kabel-tv voor alle huurders in Middelburg jjjg Kijk, u bent natuurlijk al het een en ander gewend van Martens en Cats als het gaat om ■Bk kwaliteit en lage prijzen. (B| Maar nu kan je je toch afvragen of er niet echt een steekje bij ze los zit Op alle nieuwe ■ujp voorjaarstruien vanaf 20 gulden (op zich natuurlijk al een belachelijke prijs) geven ze maar liefst ww vijf gulden kado! r Dat is toch op zn zachtst gezegd bespottelijk? Daar komt dan nog eens bij dat het wel heel raar moet lopen, wilt u uw buurvrouw of buurman in dezelfde trui tegenkomen. Want Martens en Cats kopen weliswaar stapels tegelijk in, maar van alles een beetje. Zo maken zij het winkelen bij Marca nog eens extra leuk. En als 't achteraf niet bevalt, krijgt u ook nog een keer uw geld terug. f f Wat we eigenlijk willen zeggen: kom morgen naar Marca. Want u begrijpt, alleen vlugge beslissers profiteren van dit buitenkansje. PROGRAMMA: De actie loopt t/m zaterdag 8 februari. CLUB KORTING, Marca is gevestigd in het Miro Center te Assen, Enschede, Leeuwarden, Nijmegen, Purmerend, Tilburg, Veenendaal, Vlissingen, Zutphen, de Munt Weert, het Makado Center Beek, Brusselse Poort Maastricht en in Rijswijk to. In de Boogaard WOENSDAG 5 FEBRUARI 1986 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SINT-MAARTENSDIJK - De belang stelling voor de kweek van meerval len op het eiland Tholen neemt grote vormen aan. Maar liefst zestig geïnte resseerden meldden zich dinsdag avond op een informatiebijeenkomst over de commerciële opzet van een dergelijke teelt. Zelfs belangstellen den vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen en Noord-Brabant waren naar het ei land Tholen gekomen om de inleidin gen van zowel beleids- als praktijk mensen aan te horen over het opzet ten van een commerciële viskweke- rij. De voorlichtingsavond was geor ganiseerd door het gemeentebestuur van Tholen en de kring Tholen Sint- Philipsland van de Zuidelijke Land bouw Maatschappij (ZLM). De drie deskundigen waarschuwden de be langstellenden voor een al te groot enthousiasme. Tot op heden heeft één Tholenaar al een huurovereenkomst gesloten met de gemeente. De ondernemer wil zich gaan vestigen in het ondernemerscen trum te Sint-Maartensdijk. Met drie anderen wordt nog onderhandeld over een mogelijke meervalkwekerij. Ook heeft zich bij de gemeente nog een gegadigde voor een zagerkwekerij aangediend. Drs P. J. A. Soons. mede werker van het ministerie van land bouw en visserij, zei dat de meerval in ieder geval geen gat in de markt is. „Niemand zit erop te wachten. In Nederland is al een groot aanbod van vis in een breed assortiment. Van een goede kwaliteit en betrekkelijk goed koop. Dat wil echter niet zeggen dat er geen ruimte is voor de meerval. Gekweekte vis moet iets speciaals hebben, bijvoorbeeld een betere smaak of een betere kwaliteit. Een andere mogelijkheid zou kunnen zijn: vis afleveren in periodes als de vissers niet kunnen leveren". Soons gaf ver der nog enkele obstakels aan die overwonnen moeten worden. De con sument zal overtuigd moeten worden van de onbekende meerval. ..Als je een vis kunt kweken die niet stinkt bij het bakken, dan is je kostje gekocht bij de consument". Viskweekconsulent ir P. Klein Brete- ler sprak tijdens de bijeenkomst over de teelttechnische aspecten van een meervalkwekerij. Het eiland Tholen is namelijk niet geschikt voor de kweek van zalm-achtigen. Daarvoor is zuur stofrijk, zout water met een tempera tuur van 16 graden Celsius nodig. Beter is het de mogelijkheden die Tholen heeft te benutten, aldus Klein Breteler. Uit de woorden van de vis kweekconsulent bleek dat er twee manieren zijn om meervallen te kwe ken. Bij het recirculatiesysteem wordt het warme water na een ronde door een schoonmaakfilter opnieuw ge bruikt. Bij het zogeheten doorstroom- systeem wordt het warme water elke dag opnieuw ververst. Een schoon maakfilter is dan niet meer nodig, wat aanzienlijke investeringskosten kan schelen. Klein Breteler droeg begro tingsvoorbeelden van het Landbouw Economisch Instituut (LEI) aan, waaruit naar voren kwam dat de kweker zeker de eerste jaren rekening moet houden met een laag inkomen. ,,Het kweken van vis is een moeilijk vak, dat mag niet worden onder schat". „Er zijn hier nogal wat mensen die het kweken van vis negatief beoorde len. De banken staan door publica ties in kranten niet te trappelen om geld te lenen. Ik maak hier zeker een knap idiote indruk", zo begon meer valkweker J. van der Schaft uit Uden zijn inleiding. Drie jaar geleden be gon de voormalige straaljagerpiloot, medewerker van Philips, directeur van een tapijtenfabriek ondanks alle negatieve verhalen met de kweek van meervallen. Via zijn dochter die aan de landbouw hogeschool in Wageningen studeerde, maakte hij kennis met 'die gekke vis met sprieten'. Zijn 'commerciële bel' begon te rinkelen, omdat hij wel mo gelijkheden zag de vis in het con sumptiepatroon van de Nederlander onder te brengen. Eerst kleinschalig begonnen in de huiselijke badkuip, thans directeur van een bloeiende meervallenkwekerij die jaarlijks 200 ton vis kan produceren. Van der Schaft waarschuwde de belangstel lenden met de mededeling dat op de markt niet voor iedereen plaats is. „Begin voorzichtig en kleinschalig, maar kom gerust eens bij mij kijken". HEINKENSZAND - De Borselse ge meenteraad heeft dinsdagavond, met uitzondering van de VVD-er P. Dek ker, de 'Kapverordening Borsele' vastgesteld. Met die verordening wil het gemeentebestuur de bomen en heesters en het landschappelijk schoon beschermen. Veel kritiek had de gemeenteraad niet op het voorstel van het college van burgemeester en wethouders, al pleitten verschillende fracties wel voor de belangen van de Borselse agrariërs. Dat was ook het 'motief van Dekker om tegen te stem men. Hij vond dat de boeren te veel belemmerd worden, omdat ook vlak bij gebouwen van boerderijen de verordening van kracht is. Volgens Dekker zijn boeren best be reid voorzichtig met het groen om te springen, maar ze moeten op dat gebied niet te veel gedwongen wor den. M. de Witte (sgp) vond een kap verordening niet nodig omdat de agrariërs, naar zijn zeggen, het land schap hebben gemaakt en daar was hij best tevreden mee. Hij voelde meer voor overleg met de eigenaren van bomen over de wijze waarop het on derhoud van die houtopstanden aan gepakt moet worden. Het PvdA- raadslid M. H. de Bart vond dat de verordening goed onder de aandacht van de inwoners van Borsele gebracht moet worden. De gemeente kan in het kader van de verordening stimule rend optreden, stelde hij. Wethouder P. L. Peeters (cda) constateerde dat de agrariërs het landschap niet altijd even fraai hebben behandeld. Vóór de verkavelingen zaten veel boerderijen goed in het groen, zei hij, maar tegen woordig mankeert dat er nogal eens SINT-PHILIPSLAND - Het vlakke en grotendeels kale landschap van het eiland Sint-Philipsland wordt gedu rende een maand 'gesierd' door een zendmast van de PTT. Deze mast staat naast het gebouwtje waarin de telefooncentrale is gehuisvest. De mast is daar geplaatst in verband met werkzaamheden in de centrale. Deze werkzaamheden komen neer op een uitbreiding van de capaciteit van de centrale en dat heeft weer te maken met een toename van het verkeersaanbod van en naar de Sint- Philipslandse telefoontoestellen. De telefooncentrale van Sint-Philips- land is gekoppeld aan de telefoon knooppuntcentrale in Steenbergen. De telefoonkabels tussen die twee plaatsen kregen dus een groeiend verkeersaanbond te verwerken waar door de PTT voor de keus stond om er kabels bij te leggen of het zogenaam de pulscode modulatiesysteem (PCM) in te voeren. Voor die laatste moge lijkheid is in verband met de kosten gekozen. Dat wil zeggen dat de cen trale wordt omgebouwd om digitale informatie door te geven, dat is infor matie die bestaat uit stroompulsjes. Dit maakt het mogelijk dat per twee kabel-adertjes verschillende gesprek ken gevoerd kunnen worden. In de oude situatie kon per aderpaar slechts één gesprek gevoerd worden. Gedurende de werkzaamheden in de Fliplandse centrale geeft een straal zender de gesprekken aan Steenber gen door. Die mast zal, als het weer de werkzaamheden niet belemmert, on geveer een maand gebruikt worden. aan. Overigens stak hij de hand in eigen boezem omdat ditzelfde verhaal voor beplanting langs gemeentelijke wegen ook opgaat, gaf Peeters toe. De SGP-fractie probeerde dinsdag nog het voorstel van het college om het verbod op maskers af te schaffen tegen te houden. G. Moerdijk van die partij vond het niet nodig ineens vlak voor carnaval deze regeling te wijzi gen. Verder bracht hij naar voren dat in de politieverordening moet komen te staan dat het mensen 'met verkeer de bedoelingen' verboden is een mas ker te dragen. Dat vond burgemeester drs G. C. G. van den Heuvel wat al te gortig, omdat volgens hem dan ook moet worden omschreven wat die verkeerde bedoelingen zijn. Anders weet de politie niet wie strafbaar is en wie niet, aldus de Borselse eerste burger. SCHOLENGEMEENSCHAP Gemeentelijke scholengemeenschap voor beroepsonderwijs LEAO-LHNO-LTO Zaaihoekweg 1-4383 AX Vlissingen-Telefoon 01184-68051 woensdag 5 febr. 19.00-21.30 uur in het gebouw Zaaihoekweg 1 Vlissingen donderdag 6 febr. 16.30-18.00 uur 19.30-21.00 uur in het gebouw Zaaihoekweg 1 Vlissingen bestemd voor de leerlingen uit de hoogste groepen van het basisonderwijs én natuurlijk de ouders van deze kinderen. bestemd voor de ouders van onze eigen leerlingen en andere belangstellenden Presentatie van ons nieuwe video-informatiepro gramma, minilessen en rondleiding. Presentatie van onze eigen modeshow. SCHOLENGEMEENSCHAP De zendmast van de PTT op Sint- Philipsland, naast het huisje waarin de telefooncentrale is gehuisvest. GOES/MIDDELBURG Meer dan tachtig inschrijvingen kreeg wed strijdleider David de Fouw van het biljartdistrict Walcheren/De Beve- landen voor de voorwedstrijden vijf de klas bandstoten. Zestien van hen bereikten de finalepoules in Goes en Middelburg. Zondag gingen Adri We- strate van Scheldezicht Wemeldinge en Peter Crucq van HBC Heinkens- zand met de titels naar huis. De HBC-speler zelfs met een dubbele hoofdprijs: die districtstitel en de gewestelijke selectie. In Middelburg, waar het veld voor de tweede keer bij elkaar kwam na in het eerste weekeinde vijf ronden ver ge raakt te zijn, was alle hoop van het organiserende 't Raedthuys gevestigd op de twee clubfinalisten Ruud Si mons en Adrie Hoefkens. Dat duo had in de eerste ronden plaatsgenomen achter de leidende tandem Maas- Crucq, in de slotronden mocht een serieuze aanval op de posities van de koplopers verwacht worden. De zesde ronde bood daartoe een unieke gele genheid: Crucq-Simons en maas- Hoefkens waren van cruciaal belang. Daarin won Maas en was Hoefkens uitgeschakeld. Maar Simons sloot bij Crucq aan door winst op die tegen stander. In de allerlaatste ronde moest daardoor de beslissing vallen. Die viel in het nadeel van de Taed- thuys-spelers uit door de zege van Hoefkens op Simons. En een goedge- starte Bertus Maas kon een sterke terugkeer van Peter Crucq tenslotte niet tot staan brengen: 30-25 in het voordeel van de HBC-speler. In Goes bleef het lang spannend. Vanaf de start vrijdagavond bleef er lang een groep van vijf finalisten die elkaar weinig of niets toegaven. Ter wijl districtsvoorzitter Bart de Willi gen al vroeg in het toernooi naar de rijen der kanslozen werd gespeeld (De Broekert en Seits hielden hem daar al even vlot gezelschap) liepen Weststraete, De Schrijver, Willemse, Korstanje en Rijk met elkaar mee in een uitermate spannende race. Gaandeweg het kampioenschap nam Weststrate echter afstand van zijn concurrenten. Alleen Korstanje bleef enigszins in de buurt, maar de SNA- speler stuitte zondag op de 76-jarige Jo de Schrijver van het Middelburgse Dampoort, en dat verlies betekende ook zijn uitschakeling. Dat de koplo per toen van Willemse verloor had geen invloed meer op de einduitslag. In de slotpartij toonde Weststrate zich echter de enige echte kampioen door met 30-26 van Korstanje te win nen. Eindstanden Middelburg: 1 Peter Crucq, HBC, 10-.04-8; 2 Bertus Maas, De Toe komst, 10-1.03-10; 3 Ruud Simons, 't Raed thuys, 9-1.02-8; 4 Adri Hoefkens, 't Raed- huys, 8-0.99-7; 5 Ivo Dekkers, VEG/ABV, 7-0.983-8; 6 Dirk Pater, Onder Ons, 5-0.907- 11; 7 Gerrit Krijnsen, Onder Ons, 0.776-6; 8 Rudi Schijf, Avontuur, 4-0.732-5. Goes: 1 Ad Weststrate, Scheldezicht, 12- 1.14-12; 2 Jo de Schrijver, Dampoort, 8-1.02- 6; 3 Walter Willemse, ALM, 8-0.98-7; 4 Cees Korstanje, SNA, 8-0.95-9; 5 Jan Rijk, De Smidse, 8-0.95-5; 6 Bart de Willigen, 't Raedhuys, 4-0.94-8; 7 Aad de Broekert, De Smidse, 4-0.83-6; 8 Piet Seits, ABIM, 4-0.70- GOES - Bij een inbraak in een woning aan de Scheldestraat in Goes is in nacht van maandag op dinsdag voor een onbekend bedrag aan sieraden en tabaksartikelen ontvreemd. Men kwam binnen na het verbreken van een ruit aan de achterzijde van het huis. De gemeentepolitie van Goes heeft de zaak in onderzoek. De braak- schade bedraagt ongeveer 200 gulden. MIDDELBURG - Alle huurders in Middelburg moeten bij de aanleg van kabeltelevisie de gelegenheid hebben voor een goedkoop grondpakket te kiezen. Dat schrijft het plaatselijke woonlastencomité in een brief aan de gemeenteraad. De organisatie is hel er pertinent mee oneens dat het meentebestuur en Zekatel alleen spreken over een regeling voor huur ders van de Woningbouwvereniging Middelburg. „Huurders van woningen die eigen dom zijn van makelaars en particulie ren worden nu uitgesloten. Wij vinden dat meten met twee maten", aldus het woonlastencomité. Voorgesteld wordt voor al deze huurders (ook die van bejaarden- en aanleunwoningen) een eensluidend tarief vast te stellen. Daarmee kan het uit elkaar groeien van groepen mensen zoveel mogelijk beperkt worden. „De regering is volop bezig de samenleving te split sen in actieven en niet-actieven, waar bij de laatsten het meest in moesten leveren bij de bezuinigingen (26 pro cent)", aldus het comité. Zit er bij Martens en Cats soms een steekje los? Vijf gulden korting on alle voorjaarstruien f De Marca Club Kaarthouders krijgen nog eens IO% extra korting op de gehele voorjaarscollectie in de maand februari.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 14