Vlissings duo in finale van Haags muziekconcours Straf 'op maat' voor rijden onder invloed Veiling gaat dicht Beheer wegen toenemende last voor het Bevelandse waterschap PZC/ provincie 'GEMEENTEN MOETEN TEKORT OPVANGEN' Jongeren-gs Ruim 3 miljoen voor 'kleine' bodemsanering in Zeeland KLOK STIL NA TACHTIG JAAR Jongerenkrant WAT LEVERT JACOB BOER? DAKRAMEN POLITIERECHTER Voorzitter van Rekenkamer houdt inleiding in hotel Vlissingen 'PROVINCIE STELT TE WEINIG GELD BESCHIKBAAR' Dupe 12 IJZERHANDEL JACOB BOER B.V. I WOENSDAG 5 FEBRUARI 1986 Dierenasiel T erneuzen met sluiting bedreigd TERNEUZEN Het dierenasiel Zeeuwsch-Vlaanderen in Terneuzen sluit definitief de deuren, indien de acht Zeeuws-Vlaamse gemeenten niet voor eind april besluiten het asiel de helpende hand te bieden. „We houden de zaak nu met veel kunst- en vliegwerk draaiende. Maar er wordt verlies geleden en bovendien is de huisvesting zo slecht dat we op korte termijn ingrijpende maatregelen moeten nemen", aldus voorzitter Pim Broekhuysen. De stichting dierenasiel ziet maar één oplossing: nieuwbouw en dekking van het jaarlijkse exploitatietekort door de acht gemeenten. Die zouden dan jaarlijks 79.000 gulden uit moeten trekken voor de opvang van honden en katten. Het enige asiel in Zeeuwsch-Vlaande ren kampt al jaren met problemen, zowel van financiële aard als op het gebied van de huisvesting. Elf jaar geleden kreeg de stichting - mede dank zij de inzet van een aantal serviceclubs in Zeeuwsch-Vlaanderen - de beschikking over een nieuw ge bouw bij de kinderboerderij aan de Otheense Kreek in Terneuzen. Na verloop van tijd echter begon het onderkomen mankementen te verto nen. Een jaar geleden wees een uitge breid onderzoek uit dat die voorname lijk werden veroorzaakt door het feit dat het asiel was gebouwd op een vroegere vuilstortplaats. Eigenlijk had men, met het oog op de bodemge steldheid, gebruik moeten maken van heipalen. Dat was dus nagelaten. Voorzitter Broekhuysen: „We hebben, toen we eenmaal wisten dat het huidi- Voorzitter Pim Broekhuysen van het dierenasiel in Terneuzen. (Slot van pagina 9) vervoer zaak is van de landelijke overheid en de busmaatschappijen. En Boersma (PvdA) meende dat 'dat jidee over die voorlichtingsbrochure ■best meegenomen kon worden naar verdere vormen van overleg'. Andere punten, door de jongeren naar voren gebracht, betroffen het onder wijs, de slechte arbeidssituatie en het woon- en leefmilieu. Zo constateerden zij dat de overgang van school naar beroepspraktijk vooral voor meisjes en buitenlandse jongeren problemen opleverde: dat het gebrek aan ver volgopleidingen in bijvoorbeeld Zeeuwsch-Vlaanderen tot gevolg heeft dat veel jongeren besluiten 'dan maar niet te gaan studeren', terwijl ze daar wel de capaciteiten voor hebben, en dat het lesmateriaal voor buiten landse kinderen onvoldoende is. Ook vroegen ze het college 'kansarme jon geren' meer de gelegenheid te geven om werkervaring op te doen. CDA-gedeputeerde Barbé benadruk te dat aan de problematiek van de jeugd-werkloosheid wordt gewerkt. „Een contactcentrum voor onderwijs en arbeid is in oprichting, en verder zijn er onder meer projecten die jonge- ren de kans geven stage te lopen bij bedrijven." Als één van de laatste punten brach ten de jongelui naar voren dat de uitgave van een Zeeuwse jongeren- krant best een regelmatig terugke rend gebeuren mag worden. „Tot nu toe is de krant gratis uitgedeeld, maar wij zijn best bereid daarvoor te betalen, zodat de investeringen zich terug verdienen" meende één van de jongeren. Maris-Koster (VVD) bracht daar te- gen in dat de jongeren zo'n plan zélf konden aankaarten via de Zeeuwse Jeugdraad: „Het lijkt me namelijk" een goed plan. En jullie kunnen toch zelf óók initiatief tonen, 1985 was uiteindelijk het jaar van de jongeren." Na afloop van de bijeenkomst komt Collin Clement (17 en afkomstig uit Schuddebeurs -Zeeuwsch-Vlaande- ren-) nog even terug op dat 'eigen- initiatief: „Ze kunnen wel zeggen dat wij zelf initiatief moeten tonen, maar dan moeten overheids-instan- ties wel eerst uitleggen hoe en wat: 1 Wij weten niet waar en bij wie je die ideeën kunt aankaarten. Ik had. tot voor kort. bijvoorbeeld nog nooit van het bestaan van een Zeeuwse Raad gehoord.,, Wat vond hij van het gesprek, heeft hij het idee dat er iets met de ideeën gaat gebeuren? „Nee, maar dat had ik ook niet echt verwacht." Carin Plette valt hem bij: „Het gaat erom dat wij gewoon even hebben gezegd wat wij er van vinden. Meestal wordt niet naar ons geluisterd." (Advertentie) om maar eens iets te noemen jb Verrijn Stuartweg 6A ind.terr. 'De Poel' Goes, tel. 01100-20510 ge gebouw niet te handhaven was, direct de noodklok geluid. Maar echt veel leverde dat niet op. De situatie verslechtert nog met de dag. Het is een wonder dat de kozijnen er nog inzitten bijvoorbeeld". Inmiddels liggen de schetsen voor nieuwbouw klaar. In overleg met de gemeente Terneuzen is ook al een plaats voor de nieuwbouw gereser veerd: een lap grond pal tegenover het huidige gebouw. Broekhuysen: „We hadden eigenlijk een andere lokatie op het oog, omdat we nu natuurlijk toch weer op diezelfde stortplaats zitten. Maar aan de andere kant zijn we heel blij met de medewerking van de kant van de gemeente. Hopelijk wordt er ook niet te moeilijk gedaan als straks de bouwplannen worden ingediend". Het dierenasiel in Terneuzen vertoont vele mankementen, waaronder scheu ren in de muren, die provisorisch zijn gerepareerd. VLISSINGEN - De jeug dige dwarsfluitist Mau rice Heugen (16) en de pianiste Marianne Boer (17), beiden uit Vlissin- gen, zijn doorgedrongen tot de finale van het zeventiende Interscho- laire Muziekconcours Edith Stein in Den Haag. Dit concours voor middelbare scholieren, dat het afgelopen week einde werd gehouden, stond dit jaar open voor strijkers, blazers, zan gers en kleine ensem bles. Van de 66 deelnemers aan het concours (onder wie 34 blazers) werden er negen geselecteerd voor de finale, die 4 maart in zaal Diligentia in Den Haag wordt gehouden. Maurice, die optrad sa men met zijn vaste bege leidster Marianne Boer, speelde Concertino opus MIDDELBURG - De 52-jarige R. P. F. L. uit Oostende werd vorig jaar augustus in de Van Woelderenlaan in Vlissingen aangehouden op ver denking van rijden onder invloed. Agenten die achter hem reden za gen hem beurtelings op de linker weghelft en in de rechterberm ver zeild raken. Bij de bloedproef scoorde hij 2.50 promille. Voor het hekje van de politierech ter verklaarde L. dinsdag dat hij op die bewuste dag een buitengewoon moeilijk karwei had moeten klaren. Daarna had hij aan de tap de spanningen van zich af laten glij den. Op zich had de officier van justitie mr C. M. P. Nijmeijer geen bezwaar tegen die gang van zaken, „maar", aldus de officier, „dan moet u niet meer in een auto gaan zitten". Hij eiste twee weken gevan genisstraf voorwaardelijk, 1500 gul den boete en twaalf maanden rij ontzegging waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Politierechter mr J. D. C. J. Janzen- van Oosten hield er rekening mee dat de rijontzegging, die alleen in Nederland geldt, L. desondanks grote problemen met zijn werk op levert. Mede omdat hij nog nooit eerder op deze manier in de fout ging, beperkte zij de ontzegging tot acht maanden, terwijl ze de boete tot 2000 gulden verhoogde. Ook de 26-jarige A. H. uit Roosen daal kreeg een vonnis dat geheel op zijn persoonlijke omstandigheden was toe gesneden. H. werd in april van het vorig jaar in Goes gepakt, toen hij met 1.13 promille achter het stuur zat. Hij had de zaak kunnen afdoen met het betalen van een acceptgiro van 750 gulden, maar dat kon hij onmogelijk op brengen van zijn minimumuitke ring. „Ik zal maar niet vragen hoe u dan de wegenbelasting betaalt", merk te de politierechter op, maar zij kwam hem tegemoet door de geëi ste boete van 750 gulden terug te brengen tot 400 gulden. Daarnaast legde zij hem vier maanden rijont zegging op, die niet door de officier waren ■gevraagd. „Dan kunt u in die vier maanden die 400 gulden mak kelijk overhouden", veronderstelde mr Janzen-Van Oosten. Het bestuur van het dierenasiel in formeerde een paar weken geleden vertegenwoordigers van de acht ge meenten over de huidige situatie en de toekomstplannen. Broekhuysen: „Over het algemeen werd er positief gereageerd." Maar voor alle zeker heid werd ook een 'open brief opge steld, gericht aan alle politieke par tijen in de regio. Broekhuysen: „We willen de zaak niet in de politieke sfeer trekken, maar de partijen wel laten weten dat het water ons tot de lippen staat en er nu echt iest moet gebeuren. De gemeenten moeten zich op korte termijn duidelijk uitspre ken over steun aan het asiel. Houden ze de boot af, dan weten we waar we aan toe zijn en dan zullen we nog voor de zomer de deuren moeten sluiten". Wat er dan gebeurt, is nog onduide lijk. Feit is dat het huidige asiel jaarlijks onderdak biedt aan zo'n 500 honden en katten, terwijl bovendien een aantal huisdieren tijdelijk wordt opgevangen in het 'pensiongedeelte'. Daarnaast heeft het asiel ook een soort 'bemiddelingsfunctie' (jaarlijks bellen zo'n 200 mensen het asiel met alle mogelijke vragen). De nieuwbouw kost ongeveer 260.000 gulden. Voorzitter Broekhuysen: „Dat geld kunnen we vermoedelijk wel bij elkaar krijgen. Via acties, inschake ling van de serviceclubs en giften van bijvoorbeeld de Dierenbescherming Zeeuwsch-Vlaanderen. Maar we ko men er alleen uit wanneer de acht gemeenten eendrachtig besluiten jaarlijks in te staan voor het exploita tietekort. En dat hebben we geraamd •op 79.000 gulden". De gemeenten be talen nu zo'n 47.000 gulden per jaar. Daarbij moet worden aangetekend dat met name de gemeenten Sas van Gent, Hulst en Axel niet het volle pond betalen voor de opgenomen zwerfdieren. Broekhuysen: „We be grijpen best dat het voor de gemeen ten een hele beslissing is om nu met fikse bedragen over de brug te komen. Maar als je het goed beschouwt, moet zo'n bedrag van nog geen 80.000 gul den per jaar toch wel op te brengen zijn. Het gaat tenslotte om het welzijn van onze honden en katten". 107 van Cecile Chamina- de, op grond waarvan hij als enige fluitist werd uitverkoren voor de fi nale. Hierin treden ver der voor het voetlicht een zanger, een harpist, een cellist en vijf violis ten. Maurice Heugen volgt fluitlessen bij Koos Verheul en A. Gos- selink-de Graauw. Ma rianne Boer is leerlinge van Jan Wijn. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De provincie Zeeland krijgt van minister Winsemius (mi lieubeheer) een bedrag van 3,4 mil joen gulden voor de bodemsanering. In totaal gaat het voor alle provin cies en het openbaar lichaam Rijn mond om een bedrag van 69,5 miljoen gulden. Deze budgetbedragen zijn be doeld voor sanering van 'kleinere gevallen' van bodemverontreiniging, tot 10 miljoen gulden per geval. In 1985 bedroeg het totaal van de budget-bedragen 66.3 miljoen gulden. De bedragen zijn toegekend op basis van de saneringsprogramma's van de provincies en Rijnmond. Binnen de budgetten moeten de pro vincies zelf bepalen, welke gevallen het eerst voor sanering in aanmerking komen. Over een uitgewerkte aanpak van omvangrijke gevallen van bodem verontreiniging - per stuk meer dan 10 miljoen - zal de minister in de loop van dit jaar aan verschillende provincies toezeggingen doen. Tevens wordt het mogelijk vervuilde grond tijdelijk op te slaan. VLISSINGEN - De heer F.G. Kordes, voorzitter van de Algemene Rekenka mer, houdt donderdag 27 februari in Vlissingen een inleiding op uitnodi ging van de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel, departement Zeeland. De rekenka mer-voorzitter zal een inleiding hou den tijdens een lunchbijeenkomst van het departement, die omstreeks twaalf uur begint in maritiem hotel Britannia. De titel van zijn inleiding: „De Algemene Rekenkamer. Een be drijf?" Het personeel in de veilingloods, kort voor het einde. Achterste rij van links naar rechts: A. Theune (fustmeester), J. Schout, A. Bruinooge en J. Korstanje (alle drie kopers). Voorste rij: J. Verhage (keurmeester), A. van Zweden (chef), mevrouw P. de Visser-de Visser kantineen echtgenoot en afslager J. Boone. Een hard gelag. Zo ervaren de werkers van de Coöperatieve Tuin bouwveiling Walcheren de op handen zijnde sluiting. Vrijdag 28 februari draait de klok op het complex aan de Middelburgse Braakman straat voor het laatst. De meeste vaste personeelsleden werken er al zo lang dat ze de veiling als een stuk van hun leven beschouwen. Zoals bijvoorbeeld keurmeester/afslager J. Boone. Hij kwam 44 jaar geleden, op twaalfjarige leeftijd binnen en heeft de langste staat van dienst. „Het gaat me aan het hart", zo geeft hij zijn gevoelens weer. Mevrouw P. de Visser-de Visser voorziet tuinders, kopers en andere bezoekers al achttien jaar van eten en drinken. De verkregen ervaring blijkt alleen al uit de erwtensoep. Voor één gulden en een kwartje serveert ze je een fors uit de kluiten gewassen kom. Welgevuld met worst en spek en uitstekend op temperatuur. Zonder dat ze behoe ven te bestellen krijgen de vaste klanten hun vaste menu van soep en broodjes voorgezet, met bijbeho rende koffië, limonade of pils. Er resten nog drie weken en voor me vrouw De Visser is het zonneklaar dat ze de contacten erg zal missen. „Jammer is het. Dit werk heb ik altijd met veel plezier gedaan". De eerste veildag was in februari 1906, zodat sluiting samenvalt met het bereiken van de leeftijd der zeer sterken. Het vijfenzeventigjarig be staan werd vijfjaar geleden nog met veel luister gevierd, nu is er geen aanleiding tot herhaling. Van een somber slot wil veilingmeester en bestuursvoorzitter A. Don niette min niet weten. Dat het doek zou vallen werd een jaar geleden al aangekondigd, zodat ieder de tijd heeft gehad zich op het einde voor te bereiden. De leden-tuinders zullen er weinig tranen om schreien, dat ze vanaf maart op de veiling Zuid-Holland- Zuid in Barendrecht aangewezen zijn. Het prijsverloop bij de veiling Walcheren is de laatste jaren grillig geworden. De mijnzaal telt 182 zit plaatsen en daarvan zijn er gemid deld niet meer dan twintig bezet. Daardoor kan de prijs enorm zak ken en dat is beroerd voor de telers. De gelederen van de kopers dunden uit door de komst van groentehoe- ken in supermarkten. Dat ging ge paard met de gestage terugloop van de groentewinkel om de hoek. Het grootwinkelbedrijf koopt centraal in bij grote veilingen, zoals Breda en Barendrecht. Daar is iedere dag een compleet assortiment aanwezig. Ook in Middelburg is daar veel aandacht aan besteed, maar het komt wel eens voor dat er op een kwade dag geen spruiten aange voerd worden. Schoorvoetend geeft Don na veel aandrang toe dat de situatie voor de kopers vaak omgekeerd geweest is. Zij konden veelal profiteren van de lage prijzen in Middelburg en maak ten zodoende flinke winsten op groenten en fruit. Want ze waren nu ook weer niet zo consument-vrien delijk dat ze deze waren veel goed koper aan gingen bieden dan voor de prijzen die elders in het land gevraagd worden. Het groene we reldje op Walcheren is klein en ons kent ons. Vandaar de voorzichtig heid. Een van de tuinders wil wel commentaar geven maar houdt zijn naam achter de kiezen. „Er is hier grof verdiend en er zijn jongens rijk geworden van deze veiling. Die tijd is straks voorbij". Don vindt op zijn beurt dat de handel niets kwalijk te nemen is. „Het is overal op de wereld zo dat de consument niet profiteert van lage productiekosten. Vergeet niet dat de kleinhandel ook voor hoge kosten staat. Bovendien is er altijd sprake van verval (groenten die te lang in de schappen liggen en dan weggegooid moeten worden). Niettemin erger ik me dood wan neer ik bij supermarkten hier in de buurt een rode kool zie liggen die veel hoger geprijsd is, dan waar voor ze bij de veiling gekocht is"f sDe groenteboeren laten het achter ste van hun tong niet zien wanneer hun gevraagd wordt naar de ge maakte winsten. Toch erkennen ze dat de sluiting van de veiling voor hen ongunstig is. „De tijd dat we kwartjes tussen de dubbeltjes von den is straks afgelopen", zo stelt de Middelburgse fruithandelaar W. L. Janse eerlijk vast. Zijn Vlissingse collega A. Coppoolse koopt al vijf envijftig jaar aan de Braakman straat. „Voor de kleinhandel wordt het moeilijker", zo voorspelt hij. Zijn stadgenoot A. Bruinooge: „Het is een puur slechte zaak voor ons". Het veilingbestuur heeft nog gepro beerd het tij te keren. De afgelopen twee jaar was er een samenwer kingsovereenkomst met de Baren- drechtse veiling. Deze hield in dat bij grote aanvoer van produkten, de overcapaciteit bij ZHZ de klok pas seerde. Doel was doordraaien of lage prijzen in Middelburg te voor komen. De heer Don gaf dinsdag aan dat dit veel hoofdbrekens kost. Stuur je teveel door dan klagen de kopers omdat de prijs omhoog gaat. Bij te weinig doorzenden klagen de tuinders omdat het tegenoverge stelde gebeurt. De regeling met Barendrecht ten spijt blijft het prijsbeeld in Middel burg sterk afwijken van dat van de overige veilingen, zo bleek ook dins dag. In drie kwartier was onder leiding van veilingmeester Don en afslager J. Boone de aanvoer de veilingklok gepasseerd. De belang stelling bestond uit twintig kopers. Zij kochten prei klasse drie voor prijzen die uiteenliepen van 55 tot 78 cent, terwijl de tuinders in Baren drecht daarvoor fl 1,08 tot fl 1,82 voor ontvingen, het dubbele dus. Spruiten klasse twee gaf hetzelfde beeld te zien. In Middelburg liep de opbrengst uiteen van 76 tot 81 cent, in Barendrecht werd tot 2 gulden en 29 cent geboden. Niet voor alle gewassen werden dergelijke ver schillen genoteerd. Sla deed in Mid delburg 67 tot 69 cent, in Baren drecht 65 cent. De prijzen in Middelburg kunnen explosief stijgen wanneer er plots een grote koper opdaagt. Gebeurt dat niet en bied je als tuinder een grote partij aan, dan kan je fors het schip ingaan. Geen wonder dat meerdere telers al een heenkomen zochten in Breda, Barendrecht of elders. Vooral voor tuinders met grote teelten kan het prijsverloop in Middelburg groot verlies opleveren. Don geeft aan dat bij tienduizend komkommmers een paar cent prijs verschil al snel een flink strop voor de tuinder geeft. Er zijn voorbeel den van mensen die in één jaar vijftienduizend gulden aan inkom sten derfden doordat ze hun kom kommers in Middelburg verkoch ten. Kortom: sluiting was onont koombaar. Het bestuur nam de beslissing met tranen in de ogen, maar kon niets anders. Tot ver driet ook van het personeel, zoals al bleek. Wil Dirksen-Adriaanse werkt op de administratie en is al dertig jaar bij de veiling, ,,'t Is toch een deel van je leven geworden. Het gaat me aan het hart, zo kan je gerust zeggen". Zo vinden ook de heren A. H. van Zweden (chef en al 28 jaar in dienst), A. Theune (fust- meester) en J. Verhage (afslager, keurmeester en manusje van alles sinds 37 jaar). Over de getroffen sociale regelingen wordt zeker niet geklaagd. Niettemin is het voor verschillende betrokkenen sneu dat ze vanwege hun leeftijd net niet voor de VUT- regeling in aanmerking komen. En vertrekken naar Barendrecht is ook niet alleen rozengeur en mane schijn. Verhage voelt er niet voor: „Hier is 't een leuk veilinkje. Daar werken 160 mensen, net een fa briek". Willem Staat GOES - Het beheer en het onderhoud van de wegen wordt een toenemende last voor het waterschap Noord- en Zuid-Beveland. De provincie stelt er te weinig geld voor beschikbaar en de rijksoverheid is uiterst traag met de herziening van de Wet uitkering wegen. Dijkgraaf G. J. de Jager van het waterschap Noord- en Zuid-Beve land slaakte verzuchtingen van deze strekking dinsdag tijdens een dis trictsvergadering van zijn water schap in Goes. Het Bevelandse wa terschap heeft ongeveer 1000 kilome ter wegen in beheer en onderhoud en is daarmee het grootste wegbeheren- de waterschap in Nederland. Dat is misschien wel iets om trots op te zijn, maar het bezit van zoveel wegen kost ook geld. Het waterschap Noord- en Zuid-Beveland is er jaar lijks ongeveer anderhalf miljoen gul den aan kwijt. Dat bedrag wordt uit de algemene middelen betaald. De Jager zei van mening te zijn dat de provinciale verdelingsverordening veel te weinig ruimte biedt voor de zogenaamde niet-planwegen, waartoe ook die van de waterschappen beho ren. Het percentage dat ze krijgen voor hun wegenbeheer is volgens de dijkgraaf te klein. „De provincie zorgt goed voor zichzelf. Hoe begrijpelijk dat ook is vanwege haar zorg voor de provinciale wegen, daarmee wordt wel een zware druk gelegd op de andere wegbeheerders", sprak hij. „Naar mijn oordeel zijn de percenta ges in de provinciale wegenverorde ning dringend aan herziening toe. De lasten worden te eenzijdig verdeeld". De Jager vertelde er begrip voor te hebben dat de aanpassing van de Wet uitkering wegen een gecompliceerd vraagstuk is voor het rijk, maar hij merkte op dat de wegbeheerder on dertussen wel de dupe is. De hoofdbe zwaren zijn dat de hoogte van de uitkering uit de wet nauwelijks is aangepast een gestegen prijspeilen en dat te weinig wegen onder de werking van de wet zijn gebracht. Van de 1000 kilometer Bevelandse waterschapswegen wordt slechts de helft op grond van de Wet uitkering wegen gesubsidieerd. De dijkgraaf wees erop dat al heel lang wordt gesleuteld aan deze wet. Juist voor de Zeeuwse waterschappen is dat zo be langrijk, omdat in deze provincie in tegenstelling tot grote gebieden el ders in het land beheer en onderhoud van de niet-planwegen hoofdzakelijk in handen is van waterschappen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 12