Maricultuurcentrum is nodig op Neeltje Jans Door vorming coöperaties kan windenergie van de grond komen PZC/ provincie JEDERLAND ENBELGIE TEGENOVER ELKAAR Plan voor Neeltje Jans moet nog even rijpen Nieuwe vleugel aan kantoor watermaatschappij in Goes Woensdag 5 februari 1986 Bromfietsster (16) lichtgewond bij ongeluk in Goes Links Perspectief: kraamhulpbeleid van het Zeeuwse Kruis is slecht Ir. Tacken over toekomst voor de landbouw W alcheren KAMER VAN KOOPHANDEL IN BRIEF: Brandje in auto werd snel geblust IN ZEELAND DRAAIEN MAAR ZEVEN MOLENS P. BOERSMA oed internationaal beheer win lijkt toekomstmuziek LUIS Een uitgebalanceerd, internationaal beheer van het natuurgebied Het Zwin tussen luis en Knokke kan nog geruime tijd op zich laten wachten. De verschillen tussen het beheer u het Nederlandse en Belgische deel zijn zo groot, dat een gezamenlijke aanpak voor eerst iet tot de mogelijkheden behoort. Momenteel lijkt er zelfs een 'loopgravenoorlog' te ntstaan. De Belgische Zwin-conservator verwijt Sluis voorrang te geven aan het toerisme, et gemeentebestuur van Sluis daarentegen ziet een verloedering van het Belgische latuurgebied omdat het commercieel wordt geëxploiteerd. ijdens de discussiebijeenkomst van e West-ZeeuwsVlaamse natuurver- iging 't Duumpje dinsdagavond in luis kwam de kwestie uitgebreid ter rake. Burgemeester J. Asselbergs am duidelijk stelling: ,,In België ordt beweerd dat het in onze ge- eente maar een zootje is. Als ik chter zie wat er over de grens ge- eurt, dan werp ik alle verwijten verre an mij. Jaarlijks trekken 300.000 be- ekers langs de kassa van Zwin- onservator Burggraeve. Schorren- loemen worden onbeperkt geplukt, noem dat een economische exploi- tie". aarmee lijken de loopgraven betrok- en. De Belgische conservator Guido urggraeve beweerde vorige week in eze krant, dat de toeristische druk oor de Nederlandse grensgemeente p een ontoelaatbare manier wordt pgevoerd. Met name de bouw van en nieuw zomerwoningpark vlakbij et reservaatsgebied was hem een oom in het oog. Ook de weigering ZIERIKZEE - Het zal nog wel even duren voordat de eerste spade voor de uitvoering van het plan dat de Amsterdamse filmmaker/kunstenaar Louis van Gasteren voor het eiland Neeltje Jans heeft gemaakt de grond in gaat. Gedeputeerde mr J. P. Boersma, die dinsdagavond tijdens een vergadering van de PvdA-streekfederatie Schou- wen-Duiveland een toelichting gaf op de stand van zaken rond de inrichting van het eiland in de monding van de Oosterschel- de, zei er begrip voor te hebben dat sommigen met het oog op de werkgelegenheid morgen al wil len beginnen met de uitvoering van het project. „Maar we moe ten de plannen dc tijd gunnen om te rijpen", vond Boersma. Die tijd is vooral ook nodig om de ideeën van Van Gasteren en de zijnen op een zodanige ma nier verder uit te werken dat het bedrijfsleven er geld in wil inves teren. Dan hebben ook de Zeeu wen de gelegenheid om aan de voorgestelde ontwikkeling van het huidige werkeiland te wen nen. „Want het is iets dat ver boven de Zeeuwse allure uit gaat", aldus de gedeputeerde, die meende dat Van Gasterens plannen uitstekend aansluiten bij het hoogwaardige karakter van de stormvloedkering. En dat was ook de bedoeling. Boersma: „Van begin af aan was duidelijk dat we hier geen plat plan moes ten gaan uitvoeren, zonder idee, zonder toekomst. Geen plan waarvan ondernemers zeggen: laten we 't maar eens proberen, de grond is in ieder geval niet duur". De gedeputeerde liet zich waarderend uit over de architec tuur die Van Gasteren en de deskundigen die hij in de arm heeft genomen hebben bedacht voor de overkoepeling van onge veer 15 hectare op het eiland: een golvend dak dat niet boven het bedienings- en dienstenge bouw uitsteekt en uitstekend in het landschap past. Boersma legde er de nadruk op dat niet alle onderdelen van Van Gasterens plan bij de nadere uitwerking per se overeind moe ten blijven. Zo zette hij persoon lijk vraagtekens bij de verbin ding die de plannenmaker tot stand wil brengen tussenhet werkeiland en de zandplaat Neeltje Jans. Ook liet hij blijken dat tot dusver ingenomen uit gangspunten voor de toekomsti ge inrichting van het eiland wat hem betreft opnieuw bespreek baar zijn, als daarmee de haal baarheid van het plan kan wor den vergroot. In dat verband noemde hij een of andere vorm van hoogwaardige verblijfsre- creatie op Neeltje Jans. De gede puteerde verklaarde verder er voorshands van uit te gaan dat het weghalen van onrendabele toppen in de investeringen in het Neeltje Jans-project een zaak voor de rijksoverheid is. Wan neer de provincie - en de ge meente Veere - geld steken in de verdere uitwerking en voorberei ding van de plannen is dat naar zijn smaak voldoende. om de Zwinvlakte voor recreatie af te sluiten, stoorde hem buitengewoon. R. Brouwer, vertegenwoordiger van de stichting Het Zeeuwse Landschap die het Zwin beheert, beweerde dat het verschil in benadering minder erg was dan de burgemeester deed voor komen. Maar uitdrukkelijk gevraagd gaf hij wel toe dat zijn stichting het niet eens is met de Belgische aanpak. „Wat niet wegneemt, dat er ondanks de andere opzet in België toch veel is bereikt", aldus Brouwer. In een toe lichting zei hij later dat het moeilijk is tot een gezamenlijke opzet voor het Zwin te komen. Zodat van een aanpak in Beneluxverband nog helemaal geen sprake kan zijn. De discussie-avond stond in het teken van de viering van het tienjarig be staan van 't Duumpje. Burgemeester Asselbergs had overwegend lof voor de wijze waarop de vereniging zich voor de natuur inzet. Hij had vooral waardering voor de wat hij noemde open opstelling van 't Duumpje en de bereidheid om te overleggen. De pas afgetreden verenigingsvoorzitter Thijs Kramer kenschetste Sluis als een gemeente met talrijke belangrijke natuurgebieden. De discussie over de afsluiting van de Zwin-kom was wat Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - Staatssecretaris Van Leijenhorst (onderwijs en weten schappen) houdt vast aan zijn opvat ting, dat schoolbegeleidingsdiensten van groot nut kunnen zijn voor het basisonderwijs. De bewindsman ant woordt dit op schriftelijke vragen van de liberale Tweede Kamerleden Dijkstal en Franssen. „Zonder de verschillen tussen de on derscheidene schoolbegeleidingsdien sten uit het oog te verliezen" is Van Leijenhorst uit „talrijke" bezoeken aan scholen gebleken „dat schoolbe geleidingsdiensten aan veel scholen belangrijke diensten hebben bewezen bij de vorming van de (toekomstige) basisschool, onder meer met betrek king tot de schoolwerkplanontwikke ling". Ook rapporten van onderwijsin- specteurs wijzen in die richting, zo vindt hij. De Kamerleden hadden vragen ge steld na uitlatingen van Van Leijen horst bij een bezoek aan het Regio naal Pedagogisch Centrum in Sint- Laurens. Hij zei toen dat een onder zoek van het onderzoeksinstituut voor onderwijs in het noorden van het land (RION) - waaruit blijkt dat het schoolbegeleidingswerk geen effect heeft - een „onevenwichtig beeld van de werkelijkheid" gaf. De staatssecretaris merkt in zijn ant woorden op dat, om een goed beeld van het functioneren van de schoolbe geleiding te krijgen, ook andere rap porten in de beschouwing moeten worden betrokken. Tijdens zijn Zeeuwse bezoek heeft Van Leijen horst aan die rapporten - waaronder 'Het nut van de onderwijsverzorging' van hetzelfde RION - gerefereerd. GOES - Het hoofdkantoor van de NV Watermaatschappij Zuid-West-Ne- derland (WMZ) in Goes-zuid is uitge breid. Vorig jaar werd er een nieuwe vleugel aangebouwd. Daarmee nam de beschikbare kantoorruimte met ongeveer 20 procent toe. De vleugel is in hoofdzaak bestemd voor de com puterafdeling van het openbare nuts bedrijf. De bouw en inrichting van het kantoordeel kostten ongeveer 2,7 miljoen gulden. Inmiddels is de ruim- *te, zonder officieel vertoon, in ge bruik genomen. De uitbreiding werd noodzakelijk om- dht het uit 1970 daterende hoofdkan toor van WMZ overvol was. Het ge bouw was destijds uit kostenoverwe gingen (de watermaatschappij kamp te met hoge tarieven en grote investe ringen) zo bescheiden mogelijk opge zet. Door op ruimte te beknibbelen werd geld gespaard. Toename van activiteiten, met name in de sfeer van het computergebeuren (dat WMZ aan vankelijk grotendeels samen met an dere waterleidingbedrijven in Zwolle liet verrichten) veroorzaakte steeds grotere ruimtenood. Er werden diverse oplossingen beke ken. Uiteindelijk viel de keus op een bescheiden vleugel van één verdie ping (met kabelvloer eronder). Wel is rekening gehouden (onder meer bij de fundering) met bouw van twee verdie pingen in de toekomst. Het ontwerp is van het architectenbureau Gruisen, Sanderse en Klap uit Terneuzen. De bouwer van het 'oude' hoofdkantoor, Visser en Smit uit Papendrecht, nam ook de uitbreiding voor zijn rekening. Er is aan de oppervlakte van 675 vierkante meter ongeveer driekwart jaar gebouwd. De bouwkosten waren 1,4 miljoen gulden. De computerappa ratuur vergde 1 miljoen gulden en het maken van aanpassingen met het oog op de invoering van een nieuwe ac ceptgirokaart kostte 0,3 miljoen gul den. De uitbreiding van het kantoor van de NV Watermaatschappij Zuid-West- Nederland in Goes. hem betreft in een onbevredigend compromis geëindigd. Hij vond dat de uiteindelij ke verantwoordelij kheid voor het beheer bij het Zeeuws Land schap ligt. „De provincie is als bemid delaar in het conflict tekort gescho ten", aldus Kramer. Zoals gemeld wil Het Zeeuws Land schap de Zwin-kom voor het publiek afsluiten. Een storm van protest was het gevolg. Na een aanvankelijke standvastige opstelling moest de na tuurorganisatie op het provinciehuis in Middelburg instemmen met het compromis, dat voorziet in openstel ling voor recreatie. GOES - De 16-jarige bromfietsster J. J. W. L. uit Goes is dinsdagmiddag licht gewond geraakt bij een aanrij ding met een personenauto. Het meis je werd met een ambulance naar ziekenhuis Bergzicht vervoerd, maar kon na behandeling naar huis terug keren. Over de aard van de verwondingen kon de politie van Goes geen nadere mededelingen doen. De aanrijding ge beurde op de kruising Rooseveltste- de/Bechstede, nabij winkelcentrum de Spinne. De bromfietsster verleende geen voorrang aan de auto, bestuurd door de 34-jarige I. M. van de B. uit Goes. TERNEUZEN - De politieke groepe ring 'Links Perspectief in Terneuzen verwijt het bestuur en de directie van 'Het Zeeuwse Kruis', slecht ma nagement. In een brief aan die instel ling dringt de groepering aan op een wijziging van het beleid, zodanig dat 'vrouwen niet langer in de kou wor den gezet'. Aanleiding tot het schrij ven is het gebleken tekort aan kraamhulp in met name de regio Zeeuwsch-Vlaanderen. 'Links Perspectief geeft niet alleen 'Het Zeeuwse Kruis' de schuld maar wijst ook met de beschuldigende vin ger naar de huidige regering. „Vrou wen - de helft van de bevolking - worden getroffen door slecht manage ment en door de bezuinigingen die opgelegd worden door de regering. Een regering, die pretendeert dat de eerste-lijnsvoorzieningen een grotere rol zouden moeten spelen in de ge zondheidszorg. neemt niet die maat regelen die nodig zijn om die eerste lijn te versterken. Integendeel, ook de eerste lijnszorg wordt door bezuini gingen getroffen. Door dit wanbeleid zullen in de toekomst niet alleen kraamvrouwen maar veel meer groe pen van de bevolking in de kou ko men te staan". Volgens 'Links Perspectief zijn ook de kraamverzorgsters duidelijk de du pe van het gevoerde beleid en de bezuinigingen. En verder schrijft de groepering: „Uw bewering dat vrou wen niet in de kou werden gezet, bestrijden wij. Als 27 vrouwen in de regio niet op kraamhulp kunnen reke nen, is dat volgens ons wel degelijk een kwestie van in de kou zetten". Links Perspectief doet Het Zeeuwse Kruis ook een suggestie aan de hand: „Biedt de vrouwen, die geen kraam hulp van uw kraamcentrum kunnen krijgen, de mogelijkheid in het zieken huis te bevallen en de meerkosten bij de ziekenfondsen in te dienen". MELISKERKE - Ir. W.L.A.G. Tacken, directeur landbouw en voedselvoor ziening voor de provincie Zeeland in Goes, spreekt dinsdag 11 februari over „Toekomstperspectief voor de Walcherse landbouw" op de jaarver gadering van de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting .Walcheren' in het gemeentelijk verenigingsgebouw ,Ons Huis' in Meliskerke. De bijeenkomst omvat ook een huishoudelijk gedeelte met -ondermeer- bestuursverkiezing. TERNEUZEN - De vrijwillige brand weer van Biervliet heeft dinsdagoch tend omstreeks kwart over acht een autobrandje geblust. Het vuur ont stond onder de motorkap van de auto van E.A.P. de M. uit Biervliet. De eigenaar ontdekte de brand in de Boetzandestraat. De omvang van de schade is onbekend; de brandweer had het karwei overigens snel ge klaard. MIDDELBURG - De inrichting van Neeltje Jans moet niet alleen worden 'opgehangen' aan het welslagen van een expositie van waterbouw- en offshore-activiteiten. Een vervolg studie zal alle thema's -dus ook na tuur, visserij en recreatie- zodanig moeten belichten, dat ze elkaar ver sterken en worden geplaatst in een economisch perspectief. De vroegere mattenfabriek moet worden inge richt als maricultuurcentrum. Daar voor is nu al serieuze interesse van uit de visserijwereld. Dit schrijft de Kamer van Koophan del voor Midden- en Noord-Zeeland aan provinciale staten, die vrijdag beslissen over een vervolgstudie voor het inrichten van het werkeiland Neeltje Jans in de Oosterschelde. Zo als bekend hebben g.s. het oog laten vallen op een themastudie van een groep rond de Nederlandse cineast Louis van Gasteren, die via een 'para- plu-idee' elk-weervoorzieningen wil combineren met een waterhuishoud kundig en een natuurmuseum en een expo van de Nederlandse waterbouw kunde. „Gaarne betuigen wij onze instem ming met het streven om tot een maximale invulling te komen voor de ontwikkeling van Neeltje Jans", zo staat er in de brief van de Kamer, die zich overigens ook realiseert, dat de ,min of meer excentrische ligging' van het werkeiland ten opzichte van grote bevolkingsconcentraties beperkingen kan inhouden bij de realisering van het plan. Het succes zal voor een deel afhangen van de samenhang van de attracties. De ruimte van Neeltje Jans -een 'dro ge' oppervlakte van 220 hectare en een 'natte' van 290- biedt echter vol doende mogelijkheden „om de onder scheiden activiteiten in harmonie op elkaar af te stemmen, zonder dat er De 'Iris' uit Antwerpen mocht als eerste gebruik maken van de gereconstrueerde middensluis in Terneuzen. TERNEUZEN - De gereconstrueerde middensluis in Terneuzen is dinsdagochtend 'even' gebruikt. En dat gebeurde probleemloos, al moest bij de bediening van de sluisdeuren nog wat worden geimproviseerd. De deuren en bruggen van de sluis werden geopend voor een aantal binnenschepen. Die moesten uitwijken naar een andere sluis, omdat de binnenvaartsluis dinsdag buiten gebruik was in verband met onder houdswerkzaamheden. Het gros van de binnensche pen werd via de zeesluis geschut, maar een kleine aantal maakte gebruik van de nieuwe middensluis. Een woordvoerder van rijkswaterstaat: „Het gaf ons de mogelijkheid wat ervaring op te doen met de sluis, temeer daar we in de week van 10 maart noodgedwon gen gebruik moeten maken van de sluis omdat de binnenvaartsluis dan vier dagen buiten bedrijf is." Zonder problemen werd dinsdagochtend omstreeks negen uur het eerste binnenschip geschut. Het ging om de 'Iris' uit Antwerpen. De bediening van de sluisdeuren is nog een kwestie van improviseren omdat het bedieningsmechanisme, zoals dat in de 'reconstructieplannen' was opgenomen, nog niet is geïnstalleerd. Toen de eigenlijke reconstructie, een paar jaar geleden, gereed was, bleek waterstaat voorlopig geen geld te hebben voor het aanbrengen van dat mechanisme. Het werd pas eind vorig jaar door 'Den Haag' beschikbaar gesteld. En prompt kreeg de "firma Fabricom opdracht de sluis af te bouwen. De middensluis gaat dit najaar officiéél 'draaien', voorna melijk als 'overloopsluis'. Dat houdt dat schepen, wanneer ze niet kunnen schutten via binnenvaart- of zeesluis, bij de middensluis terecht kunnen. De hele reconstructie heeft zo'n vijftig miljoen gulden gekost. sprake behoeft te zijn van conflicte rende belangen". De kamer breekt tot slot een lans voor het stichten van een maricultuurcen trum. Dat zou zijn betekenis voorna melijk ontlenen aan de investerings- en werkgelegenheidseffecten en zo het economisch draagvlak van Neeltje Jans verbreden. De Nederlandse Stichting Toegepast Marien Onderzoek, die dinsdagavond een bestuursvergadering in Goes hield, zit op dezelfde lijn. Volgens voorzitter J. L. Gorshuizen zijn er twee bedrijven 'in de markt' voor een maricultuurcentrum op Neeltje Jans: Delta Mossel uit Yerseke en De Jager uit het Zuidhollandse De Lier. Het gaat om een miljoeneninvestering en werkgelegenheid voor in eerste instantie 75 mensen. Laat Zeeland deze kans lopen, dan vreest de stich ting dat beide firma's op krote ter mijn naar elders vertrekken. De voorstanders van alternatieve energie-opwekking doen er «ra zend enthousiast over. In hun ogen is het één van de mogelijkheden om gebruik van kernenergie te vermij den. Nederland - en zeker Zeeland - is er door zijn ligging uitermate ge schikt voor. Windenergie dus. Naast zonne-energie en warmtekrachtkop peling, volgens de milieubescher mers een van de belangrijkste toe komstige energiepijlers. Noch de energielobby, noch regering en parle ment delen het enthousiasme. Wind energie is prachtig, maar hooguit in de marge en zeker niet als vervanger van kern- en conventionele energie. In die opvatting lijken ze door de ontwikkelingen in de praktijk te worden gesterkt. Toepassing van windenergie vindt nog maar uiterst spaarzaam plaats. De grondstof, wind, is nauwelijks een probleem. Het zijn meer de techniek, de kosten en de opstelling van de elektriciteitsbedrijven (vergoeding te rug te leveren stroom), die moeilijk te nemen hindemissen vormen. Neem Zeeland. Als kustprovincie windrijk, maar toch is het aantal windmolens dat draait (en is gekoppeld met het openbare elektriciteitsnet) op de vin gers van twee handen te tellen. Het zijn voornamelijk bedrijven die het experiment met windenergie aandur ven en dan nog voorzichtig. Het hoog ste vermogen dat is geïnstalleerd be draagt 300 kilowatt. De NV Provinciale Zeeuwse Energie- Maatschappij heeft twee windmolens geplaatst, in het kader van de PZEM Energie Projecten (PEP). Ze staan op het werkeiland Neeltje Jans (vermo gen 60 kilowatt) en in het Sloegebied (300 kilowatt). De stichting buislei- dingstraat Zuidwest-Nederland ex ploiteert een windmolen bij de lei dingtunnel onder het Schelde-Rijnka- naal (20 kilowatt). Verder staan er molens in Yerseke (visbedrijf, 100 kilo watt), Sloegebied (koelbedrijf, 300 ki lowatt), Kamperland (kampeerter rein, 60 kilowatt) en Grijpskerke (kip penfokkerij, 50 kilowatt). De eerste particuliere windmolen in Zeeland (22 kilowatt), die in Kwadendamme ver rees, is wegens dubbele pech buiten bedrijf. Er zijn wel enkele grootschali ge plannen: één voor de bouw van vijf grote molens (elk 1000 kilowatt) en één voor aanleg van een molenpark van 20 exemplaren (elk ongeveer 300 kilowatt), beide in het Sloegebied. Of die projecten - met een duidelijk expe rimenteel tintje - doorgaan, hangt vooral af van het beschikbaar komen van subsidie. Onder het motto 'Zoek de wind, samen een windmolen kopen' wil het Steunpunt Windmolencoöpera ties de bakens gaan verzetten. Wind energie ligt binnen handbereik van de particulier, stelt het Steunpunt. Het is op zich eenvoudig ook: door deel te nemen in een coöperatieve windenergievereniging kan iedereen investeren in windturbines. In een boekje (dinsdag tijdens een bijeen komst van de stichting Natuur en Milieu te Utrecht gepresenteerd) wordt uiteengezet hoe het allemaal in zijn werk gaat. Het grote 'gidsland' in deze is Denemarken. Daar functio neren al enkele honderden windmo lencoöperaties en zullen er in 1986, dankzij fikse subsidies, naar schat ting zo'n 500 bijkomen. De kostprijs van een windmolen (een beetje molen met een behoorlijke wiekdiameter en een produkie van 60 kilowatt kost algauw 75 tot 100 mille) is doorgaans te hoog voor een particu lier of een bedrijf. Door samen met anderen een windturbine aan te schaf fen, en de kosten te spreiden derhalve, wordt windenergie een meer haalbare kaart. De bundeling van krachten kan het beste gestalte krijgen door oprich ting van een coöperatieve vereniging. Die koopt een turbine en zorgt voor de exploitatie. De opgewekte stroom wordt geleverd aan de verenigingsle den. Natuurlijk is de hulp van het energiebedrijf nodig, dat immers alle kabels heeft klaarliggen die nodig zijn voor het transport van de stroom. De vereniging betaalt voor het gebruik daarvan een vergoeding. De molen verdient zichzelf terug door de gele verde stroom. Volgens het Steunpunt is hét grote voordeel van coöperatieve exploitatie dat de best mogelijke plek kan wor den gezocht. De bestaande molens (in heel Nederland circa 150 stuks op commerciële basis) zijn veelal voor hun locatie gebonden aan het erf van de eigenaar en dat is lang niet altijd de geschikste plaats. Met name een te geringe windvang en geluidsoverlast verhinderen een rendabele exploita tie. Bij een coöperatieve vereniging speelt de erfgebondenheid niet mee. Er kan rekening worden gehouden met een goede windvang, geluidhin der, landschappelijke inpassing en andere aspecten. Voor gemeentebe sturen is het gemakkelijker om een verantwoord plaatsingsbeleid te voe ren. De coöperatieve beheersvorm moet, zo hoopt het Steunpunt, toe passing van windenergie stimuleren. Dan kan er ook een serieproduktie op gang komen, waardoor de kostprijs daalt en betere produkten (die tegen een stevige bries kunnen) kunnen worden ontwikkeld. Voor succes is van doorslaggevend belang: de elek triciteitsbedrijven moeten zorgen voor een redelijk windstroomtarief voor de coöperaties. Nu is dat tussen 12 en 13 cent per kilowatt en gewenst is het normale kleinverbruikerstarief van ongeveer 20 cent. In het boekje 'Zoek de wind' wordt ingegaan op de vergoedingen voor windenergie (in een bijlage nader uit gewerkt). Uiteraard komt ook het principe van de coöperatieve exploi tatie aan de orde, alsmede de opzet van een vereniging. De praktische punten zijn niet vergeten (verhuizen, geldleningen), evenmin als een actie plan. De Zeeuwse energiemaatschap pij is bereid, zo blijkt uit een eerste reactie, de coöperatieve opzet positief tegemoet te treden en zal op een vergelijkbare wijze handelen als bij de exploitatie van een windmolen met één eigenaar. Er zijn in het land momenteel tien coöperaties werk zaam/in oprichting. In het Steunpunt, bereikbaar via Natuur en Milieu in Utrecht, werken samen de Vereniging Organisatie voor Duurzame Energie (ODE), het Centrum voor Energiebe sparing (CE) en de Vereniging van Windmolengebruikers (VWG). Rinus Antonisse 'Zoek de wind, samen een windmolen ko pen', tekst Peter Niermeijer en Jan Paul van Soest, uitgave Landelijk Steunpunt Windmolencoöperaties te Utrecht, prijs 4,50 gulden De windmolen van de PZEM in het Sloegebied.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 11