Filmmakers overwegen Zeeuwse 'Dream' KLARINE T-MARA THON 'een blaar op m'n lip dat kan ik wel ophouden Excelsior Kloetinge wint concours KNF Loodsensociëteit nam afscheid van collega's Lege klinieken, weinig trammelant PZC/ provincie 11 VOOR BEHOUD BIOSCOOP IN MIDDELBURG Voor vier mille aan hydraulische kranen vernield Sloopauto tegen groentewinkel Zes normaal 1 piNSDAG 4 FEBRUARI 1986 MIDDELBURG - Nederland.se filmmakers overwegen binnenkort te beginnen ion een 'Zeeuwse film'. Voorbeeld is de onlangs uitgebrachte Friestalige oroduktie 'De Dream'die een groot succes werd. leo Hannewijk, parttime beroepskracht bij de Stichting Filmtheaters in Middelburg, onderhandelt op dit moment met enkele cineasten. Hij wil geen namen noemen. Wél heeft hij de indruk, dat de goede naam van de Middelburgse filmtheaters de basis vormt voor een vertaling van het Friese idee. „Er zijn ook in Zeeland onderwerpen die zich lenen voor een verfilming. Maar er ligt nog niets vast. Binnenkort komen die mensen naar Middelburg voor een gesprek". Stichting Filmtheaters vraagt gemeentesubsidie MIDDELBURG - De Middelburgse gemeenteraad beslist in maart of de Zeeuwse hoofdstad een bioscoop houdt. De Stichting Filmtheaters Middelburg, die de zalen Meccano en Electro exploiteert, heeft financiële steun gevraagd. Omstreeks april verdwijnt namelijk Meccano aan de Pauwpoort, wanneer daar een discotheek komt, zoals oorspronkelijk de bedoeling was. De stichting heeft nu een aanbod gekregen van de eigenaar van het Schuttershof om daar een filmzaal te vestigen. Verhuizen en -moderne- inrichting kosten 167.945 gulden. Een ton wil de stichting lenen -daarvoor wordt gemeentegarantie gevraagd- terwijl de rest gedekt zou moeten worden door een eenmalige subsidie. Ed de Poorter en café-eigenaar Barend Midavaine (links), in wiens café de recordpoging klarinet spelen zal worden ondernomen. Bescheiden tot op het bot. „Je haalt mij toch niet te veel naar voren, hè. Het gaat om het feest en de andere muzikanten." Onderwijzer Ed de Poorter probeert zondag P februari 12,5 uur onafgebroken klarinet te spelen, ter ere van het koperen jubileum van het Middelburgse café De Mug. „Zonder die aanleiding zou ik er nooit aan begonnen zijn. Een uitdaging? Bewaar me. Ik heb altijd een hekel gehad aan mensen die zo nodig 'uitdagingen' moeten aannemen." Leo Hannewijk, parttime beroeps kracht van de twee filmtheaters, meent dat zijn stichting in Middel burg haar sporen wel heeft verdiend. Hij verwijst naar een nota van voorzit ter Marrit van der Heijden, waarin wordt aangetoond dat het bezoekers aantal in een jaar tijd meer dan verdubbelde. In 1984 werden nog 12.000 bioscoopkaartjes verkocht, in 1985 waren het er iets meer dan 25.000. Hannewijk: „In de nieuwe filmzaal willen we de mensen meer comfort bieden. Meccano was feitelijk proviso risch gebouwd met krakkemikkige stoelen. Ze voldeden nèt. Anderzijds schrok het mensen af, die het allemaal een beetje te alternatief. Maar we wisten van tevoren dat Meccano aan de Pauwpoort niet definitief zou zijn". in de nieuwe ruimte is plaats voor 100 bezoekers, die film kunnen kijken op pen scherm van 7,5 bij 3 meter. In het .filmcafé' ernaast is gelegenheid tot napraten bij een drankje, dat wordt geserveerd door professioneel horeca- personeel. „Mogelijkerwijs kunnen we 's zomers film vertonen in de open lucht. Want het Schuttershof heeft éen prachtige tuin", zegt Hannewijk ènthousiast. Marrit van der Heijden benadrukt in 'haar nota de culturele centrumfunctie van Middelburg binnen Zeeland. Daarin past volgens haar een actueel en cultureel hoogstaand filmaanbod. „Bovendien", zo schrijft ze,"zou de Zeeuwse Volksuniversiteit, die mo menteel onder auspiciën van onze 'stichting films programmeert, weder om moeten uitwijken naar Vlissingen, of zelfs haar aanbod geheel moeten staken". Verder maakt de nota mel ding van de twee parttime werkne mers, die hun baan zoude verliezen, en de veertig vrijwilligers. Zij worden gedwongen „een leuke vrijetijdsbeste ding" op te geven als voor Meccano geen vervanging wordt gevonden. Sluiting van het theater zou onherroe pelijk betekenen dat Middelburg (op hieuw) een filmvoorziening verliest. 'Marrit van der Heijden legt in haar hota uit, waarom Electro in de Zeeuw- :se Bibliotheek, dat de stichting ook onder haar hoede heeft, niet voldoet ban de normen van een heuse bio scoop. „Het antwoord is heel eenvou dig. Electro kan slechts enkele avond en per week worden gehuurd, zodat niet meer aan de eisen kan worden GOES - In de nacht van zondag op maandag is in Kloetinge voor 4000 gulden schade aangericht in twee mobiele hydraulische kranen. De hijswerktuigen stonden opgesteld op het viaduct van de secundaire weg 12, waar momenteel een reconstruc tie plaatsvindt. Uit één van de kranen werd gereed- Schap ontvreemd. Uit de ander wer den een cassette-recorder en twee geluidsboxen meegenomen. Van de kranen werden verder alle lampen en ruiten vernield. De 40-jarige J. K. uit Heinkenszand deed namens de Ko ninklijke Wegenbouw Stevin aangifte van de vernielingen bij de gemeente politie van Goes. Op klaarlichte dag werd maandag morgen van een geparkeerde auto in de Kamperfoeliestraat een antenne afgebroken. De eigenaar heeft de ver nieling gemeld bij de politie. Over de schade is nog niets bekend. Naar eerst nu bekend is, werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een linkerbuiten spiegel afgebroken van een auto in de Beukenstraat. De 25-jarige R. W. van R. uit Goes heeft aangifte gedaan van de vernieling. HULST Een sloopauto is maandag morgen tegen de gevel van een groen- tenwinkel aan de Zoutestraat in Hulst gebotst. De ravage was groot. De gevel van de winkel, eigendom van J. van de W., werd beschadigd en een aantal kisten met groenten ver anderde in moes. Het ongeluk gebeurde toen het stuur ?an de sloopauto die overigens werd gesleept in het slot viel. De bestuurder van de auto, die het wrak sleepte, zag geen kans op tijd te stoppen, waarna de sloopauto met P. de Z. uit Hulst als bestuurder, stuur loos tegen de gevel botste. De Z. kwam met de schrik vrij. Tegen hem 's proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder rijbewijs en verzeke ring. voldaan van de Associatie van Neder landse Filmtheaters. Daardoor ver valt het lidmaatschap van de associa tie en de Nederlandse Bioscoopbond. Bovendien biedt een tweede zaal de VLISSINGEN- De vereniging Neder landse loodsen-sociëteit heeft zater dagmiddag in de sociëteitszaal in Vlissingen afscheid genomen van ne gen collega's. Zij verlieten de dienst van het DGSM-district Scheldemond wegens functioneel leeftijdsontslag. Voorzitter M. Groothuis wees in zijn toespraak op de geruchtmakende pri vatiseringsplannen die de gemoede ren van de loodsen van nu aardig in beweging houden. Maar ook ten tijde Van de indiensttreding van de nu vertrekkende loodsen was er, vijfen twintig jaar geleden, een hele discus sie gaande. De zaken draaiden toen om de vraag of de verantwoordelijk heid van de minister van Marine voor het loodswezen diende te worden be stendigd of dat het met het oog op het civiele karakter van het loodswezen juister was dit bedrijf onder te bren gen bij een niet militair departement: dat van verkeeren waterstaat. De heer Groothuis prees de FLO-ers om hun collegiale inzet, die niet alleen ten goede kwam aan de groep loodsen maar ook aan de afnemers van het loodsenprodukt: de scheepvaart. „Im mers door ervaringen aan elkaar over te dragen en door onderling over loodstechnische problemen te discus siëren, wordt bereikt dat ervaringen verder worden uitgebouwd. Informa tie verstrekt door de wal is onontbeer lijk. Maar nog veel sterker is de be hoefte aan informatie van een collega, die weet hoe de situatie ter plaatse is en welke problemen zich eventueel voor zouden kunnen doen". Aldus de voorzitter van de Nederlandse lood- sensociëteit. Mr. van Boven, directeur scheep- GOES - Brassband Excelsior uit Kloetinge heeft het traditionele win- terconcours van de Zeeuwse bond der koninklijke Nederlandse federa tie van muziekverenigingen (KNF) gewonnen. Het korps was zaterdag voor ongeveer vijfhonderd bezoekers in de Prins van Oranje in Goes de sterkste van dertien gezelschappen. De zesentwintigste versie van dit muzikale evenement was van hoog niveau. Twaalf van de dertien groe- mogelijkheid om een voortrekkers functie op filmgebied te behouden". Ze meent dat het trouwens ook econo mischer is om twee zalen te exploite ren. vaart en maritieme zaken van het district Scheldemond, memoreerde dat de sociëteit een belangrijke rol speelt in het als eenheid naar buiten treden van het loodsenkorps. En doe lend op de kwestie van de privatise ring van het loodswezen zei de heer Van Boven dat deze ontwikkelingen 'een uitdaging vormen om er de tan den in te zetten'. Namens de terugtredende loodsen voerde de heer C. D. van Noppen het pen werden door de jury met een eerste prijs beloond. Advendo uit Wolphaartsdijk kreeg als enige een tweede prijs, omdat het net twee punten te kort kwam. „Het is opvallend dat het vooral met de muziekkorpsen in de lagere afde lingen nog steeds bergopwaarts gaat", zegt voorzitter C. J. Schout van de Zeeuwse KNF-bond over de resul taten van de laatste muzikale kracht meting. Volgens hem waren de juryle- Hannewijk, inhakend op die stelling: „We moeten kwaliteitsfilms blijven draaien. Daarvoor vragen we trou wens ook subsidie. Steden als Den Haag, Den Bosch en Maastricht zijn al zover en ook het ministerie van WVC is er gevoelig voor. Als we in Middelburg commerciële films zou den draaien, hadden we waarschijn lijk geen exploitatietekort meer. Maar die films vertoont Alhambra in Vlissingen al. En voor twee commer ciële bioscopen is op Walcheren geen plaats. De één zou de ander van het eiland blazen. En het gaat goed nu. Dat willen we houden." De Middel burgse filmtheaters hebben volgens Hannewijk niet uitsluitend aantrek kingskracht op de eigen inwoners. Ook bezoeken talrijke toeristen de bioscopen. „Een bioscoop is een goe de elkweervoorziening. Middelburg moet de toeristen wat bieden op cultureel terrein. De schouwburg is namelijk ook al dicht in de zomer maanden. Dat ons bezoekersaantal zo is gestegen komt ook door de toeris ten, die beide theaters wisten te vinden." Hannewijk en Marrit van der Heijden willen overigens niet alleen een be roep doen op de gemeente maar ook geld zien te vangen bij particulieren en het bedrijfsleven. Hoe de stichting dat precies in het vat gaat gieten, is nog niet bekend. Hannewijk: „Er zijn op dit moment twee mogelijkheden. We kunnen sponsors aantrekken, zo als dat meer en meer gebruik is bij andere cultuurvormen, maar we zou den ook aandelen en obligaties kun nen uitgeven. Gezien het stijgende bioscoopbezoek, zou dat de mensen geen windeieren leggen. In welke vorm we deze financiering gaan gie ten, staat nog niet vast. Wel is duide lijk, dat we hulp gaan zoeken, zodat het mogelijk blijft kwalitatief goede films te draaien". Goede films is één, volle zalen de andere kant van de medaille. Hannewijk en Marrit van der Heijden zijn ervan overtuigd dat ze op het goede spoor zitten om het publiek warm te krijgen voor andere films dan alleen kassuccessen. „Onze talkshows worden steeds interessan ter. Menig filmmaker komt met graag te naar Middelburg. Binnenkort ver wachten we bijvoorbeeld Orlow Seun- ke. Met dit soort shows voed je de mensen op om niet alleen van James Bond te genieten". woord. Daarna was er uitgebreid gele genheid om persoonlijk afscheid te nemen. Er werden zaterdag vier zee- loodsen uitgeluid: J. Ham, C. D. van Noppen, P. W. H. Pree en J. Tramper. Voorts vertrokken er drie rivierlood- sen. Dat waren A. T. de Kraa, J. Meulmeester en J. Roodenburg. Ten slotte werd ook afscheid genomen van F.W. Haase seniorloods te Terneuzen en van J. de Zwaan, gezagvoerder var, een loodsvaartuig. den J. Koops (marinierskapel) en J. Laro (taptoe Breda) dan ook best te spreken over de kwaliteit van de uitvoeringen. „Dat deze beroepsmen sen aan geen van de deelnemers het predikaat lof hebben toegekend wijst er echter op, dat er dit keer geen werkelijke toppers bij waren", vult hij aan. De voorzitter deelt verder nog mee dat hij signalen heeft opgevan gen dat gemeenten hun financiële bijdrage aan muziekverenigingen Zijn vrouw maakt zich er zenuwach tiger om dan hij: „Ik doe mijn best, en lukt het niet, dan lukt het niet. Zo simpel ligt dat". Het komt er op neer dat De Poorter zondag om 12.00 uur gewoon begint te spelen. Maar niet alleen. „Ik haat alleenspelen." Dus zullen zeven jazz-bands ('Lighthouse Quartet', 'Swingchroon', 'Dixie Daddies', 'Salt Lake Jazzband', 'New Orleans Rhythm Trio', 'Formatie Menno Radema', en 'Ghost Note') hem om beurten begeleiden zodat hij de hele marathon onder de pannen is. Tesa- men vormen de zeven bands - be staande uit in totaal 42 muzikanten - een aardige dwarsdoorsnede van de Zeeuwse 'jazz-scene'. „En dat is ook het leuke. Je komt elkaar weer eens tegen. Er zijn jongens bij met wie ik in 1961 al samen speelde". Eigenlijk bieden de muzikanten ca fé De Mug het feestje aan. „Barend (de café-eigenaar, red.) vroeg mij of ik iets wilde doen bij het twaalfen- halfjarig bestaan. Alleenspelen leek me niets, dus heb ik zo links en rechts anderen gevraagd of ze ook mee deden. Dat wilden ze wel, want De Mug is in de afgelopen jaren altijd een goed jazz-podium ge weest. Het is voor ons dus de moeite waard dit jubileum te vieren." Ook al vindt De Poorter het jubi leum en het muziekfestijn veel be langrijker: hij zal zondag toch de spil zijn waarom het draait. Uitein delijk moet hij de twaalfenhalf uur volblazen. Is-ie op het moment druk aan het joggen, 'lijnen' en oefenen Slot van pagina 9) verband verwees hij naar een brief van de LSV aan de staatssecretaris van 22 januari, waarin de organisatie benadrukt „nog steeds bereid te z'ijn aan een redelijke uitvoering" van het akkoord mee te werken en „tot nadere afspraken te komen". Van Ligten: „Dat gebaar is gewoon genegeerd. Dit is mede de aanleiding tot de actie: de deur viel toen dicht". Volgens Van Ligten zullen de door specialisten uit te voeren keuringen in verband met sociale verzekeringen gestaakt blijven tot de door de staats secretaris voorgestane en door de specialisten verworpen tariefsverla gingen zijn opgelost. Acties als die van maandag voorziet hij niet meer „en wel om de simpele reden dat deze vorm van actievoeren het aantal be handelingen verlaagt en dat de rege ring aldus toch aan haar bezuinigin gen komt. „Ik vrees inderdaad, dat dit clubje in Den Haag zo perfide is, dat men denkt: zo komen die bezuinigin gen er toch, laat de heren maar sta ken". De directie van de stichting Ooster- scheldeziekenhuizen in Goes en Zie- rikzee verklaarde zich solidair met de specialisten. Medewerkers kregen weer willen verlagen. „De KNF zelf heeft overigens niets te klagen over subsidie. Die krijgt geld van de pro vincie". Jeugdafdeling brassband: ONDA (Middel burg) en Jong-ONDA (Nieuw- en Sint Joos- land), beiden 97 punten. Derde afdeling fanfare: Vooruit (Waarde) en Ame's Genoegen (Arnemuiden). beiden 96 punten; Advendo (Wolphaartsdijk). 94 pun ten. Tweede afdeling fanfare: De Echo (Wilhel- minadorp), 96 punten. om de slag zonder kleerscheuren door te komen? „Nee hoor, daar heb ik niet eens tijd voor. Ik speel in drie bands waarmee ik heb afgesproken dat we deze week veel oefenen. Gewoon om een beetje in het ritme te komen. Speciale dingen eten, of zo, daar doe ik niet aan. En van veel nachtrust zal het deze week ook wel niet komen." Zijn vrouw heeft voor de marathon een flinke dosis druivesuiker inge slagen, „en verder moet er vocht zijn waarmee ik mijn lippen nat kan houden." „Maar géén alcohol", haast de klarinettist zich daar aan toe te voegen. „Dat zou funest zijn. Nee, af en toe een kopje soep, en een stoeltje om op te zitten; daar houd ik het bij." Het ergste dat hem zou kunnen overkomen, is een blaar op zijn lip. „Daar is geen kruid tegen ge wassen. Als dat gebeurt, kan ik wel ophouden. „Een mogelijke aanval van vermoeidheid baart hem ook enige zorgen. „Maar daar moeten de anderen me maar doorheen pra ten." Hij hoeft overigens de twaalfenhalf eind vorige week al toestemming om te helpen met de voorbereidingen van de actie. Daardoor konden alle afspraken, die maar enigszins uitstel konden lijden, worden verzet en kwam er in Goes en Zierikzee geen enkele patient voor een gesloten spreekkamerdeur. Overigens zaten de specialisten klaar om patiënten die zich toch aan de gemaakte af spraak hielden te helpen. Ook spoed- verrichtingen en het klinische werk vonden gewoon doorgang. Volgens waarnemend directeur dr C. M. Dijkhuis is het zaak dat de zieken huisdirecties de vrij gevestigde spe cialisten niet afvallen in de acties van de LSV. „Zeker niet wanneer al het mogelijke wordt gedaan om de over last voor de patiënten tot een mini mum te beperken. Patiënten zijn geen partij in dit conflict, ziekenhuizen echter wel. De druk van de overheid op de intramurale gezondheidszorg is erg groot. Nu zijn het de specialisten, de volgende keer is het de instelling, die wordt gekort. Aan polariseren heeft niemand iets". Voorzitter drs J. W. Harting van het stafbestuur van specialisten in de Oosterscheldeziekenhuizen kon spre ken namens alle Goese en Zierikzeese specialisten, vrijgevestigden en in Tweede afdeling brassband: Oefening Kweekt Kunst (Westkapelle), 98 punten. Eerste afdeling fanfare: Eendracht Maakt Macht (Kortgene), 101,5 punten. Afdeling uitmuntendheid fanfare: Con Amore (Hoedekenskerke), 101 punten: Con cordia (Krabbendijke) en Veere's Genoe gen, beiden 96 punten. Ere-afdeling brassband: Wilhelmina (Co- lijnsplaat), 96 punten. Vaandel-afdeling brassband: Excelsior (Kloetinge), 101,5 punten. uur niet tot op de minuut vol te spelen. „Ik speel met de andere bands mee. In hun repertoire zit af en toe een solootje. Dan ga ik daar natuurlijk niet doorheen blazen." Eerder, tijdens één van de Middel burgse jazz-weekeinden, speelde De Poorter eens acht uur op één dag. „Maar dat was per ongeluk. De organisatoren hadden mij op één avond in verschillende bands inge roosterd. Dus moest ik voortdurend van het ene café naar het andere racen om mee te kunnen doen. Doodvermoeiend. Maar toen had ik tussendoor toch steeds even die pauzes. Dat is er nu niet bij." Een beëdigd notaris en enkele ande re getuigen zullen zondag van twaalf uur 's middags tot half één 's nachts aanwezig zijn om de boel in de gaten te houden. Want alles moet wel volgens de regels verlo pen. Immers, wanneer de poging lukt. wil De Mug het record in een boek registreerd zien te krijgen. Een aardige vorm van reclame. Café eigenaar Barend Midavaine: „Er be staat nog geen record klarinet-spe len. In België is wel eens iemand geweest die 36 uur onafgebroken een saxofoon heeft bespeeld, dus misschien vindt men twaalfenhalf uur klarinet helemaal niet specta culair. Maar dat maakt ons niet uit. Wat er verder met het record ge beurt, is aan hen." Maar voordat dit punt aan de orde komt, moet het record eerst geves tigd worden. De Poorter is vastbe sloten zijn beste beentje voor te zetten: „Ik moet wel volhouden, want als ik uitval zijn de bands niet meer compleet. Ik ben bijvoor beeld de vaste klarinettist van 'Swingchroon'. En die band staat gepland van elf uur 's avonds tot half één. Als ik niet kan spelen, wie moet mij dan vervangen?" Annet van Eenennaam dienstverband. Allen namen deel aan de demonstratieve zondagsdienst. „We zien de actie als een landelijke vuist tegen de manier van onderhan delen die de overheid hanteert. Dat patiënten daar geen last van mogen hebben spreekt vanzelf. Wanneer we hen buiten het conflict kunnen hou den en de overheid kunnen bereiken, is de actie geslaagd en zoals het er nu naar uitziet is dat in onze ziekenhui zen het geval", aldus Harting. De actie heeft maandag in de Zeeuws-Vlaamse ziekenhuizen wei nig problemen opgeleverd. Vorige week al waren de patiënten, die op het spreekuur zouden verschijnen, verwittigd dat ze beter een andere datum konden prikken. Spoedgeval len werden wel in behandeling geno men. In het Terneuzense Julianazie- kenhuis, waar zes van de bijna veer tig specialisten een normale dienst draaiden, kon een deel van het werk gewoon doorgang vinden. Voor de meeste medici was het echter een rustig dagje. In Oostburg maakte de schoonmaakploeg van de gelegen heid gebruik om 's middags de polikli niek van het Sint Antoniusziekenhuis een goede beurt te geven. Volgens chirurg J. de Blok een geluk bij een ongeluk, want normaliter kunnen de schoonmakers pas tegen de avond aan de slag en moeten ze goed plan nen om even vrij baan te hebben. In alle ziekenhuizen waren de specia listen de hele dag stand-by. Zo werden er in Terneuzen patiënten in behande ling genomen die zich van niets be wust toch op het spreekuur meldden. Meestal ging het om buitenlanders die de aankondiging van de protestac tie hadden gemist. Boze reacties wer den nauwelijks gehoord. De zieken huisdirecties hadden de indruk dat de meeste patiënten tijdig waren inge seind. In totaal namen ruim veertig Zeeuws-Vlaamse specialisten deel aan de landelijke protestactie. Van daag wordt er weer normaal gewerkt. Parttime beroepskracht Leo Hannewijk ll), voorzitter Marrit van der Heijden en vrijwilliger Jan Koole van de Stichting Filmtheaters Middelburg: ...raad moet beslissen... De negen 'uigezwaaide' loodsen. Staand vlnr.: J. Ham, J. Tramper, F. W. Haase, J. de Zwaan en J. Roodenburg; zittend vlnr.: P. W. H. Pree, C.D. van Noppen, J. Meulmeester en A. T. de Kraa

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 11