PZC Autodief ramt glazen pui van showroom Mr Kessen pleit voor vaste oeververbinding Winkeldief in Beroepenmanifestatie Goes trok rond 16.000 bezoekers D66 bezorgd over procedure lokatie radio-actief afval Grote verschillen tarieven belasting op onroerend goed Beraad Scheldemondloodsen over standpunt van kabinet ioes betrapt HAAGSE CONTACTEN' VOORDEEL GEMEENTE zeeuws onderzoek cnv: STATENFRACTIE: UITERST ONZORGVULDIG Auto uitgebrand in Schoondijke DESNOODS 'DWINGEND ADVIES' TEGEN PRIVATISERING Delta College in Middelburg houdt twee open dagen Politiecontroles alcoholgebruik bij voetbalkantines Voornamen A cteur Kentering MAANDAG 3 FEBRUARI 1986 LISSINGEN De aanwezigheid van een grote glazen pui vormde in de acht van zaterdag op zondag geen belemmering voor het ontvreemden van en splinternieuwe auto uit een showroom van garage Cevaal aan de ndustrieweg in Vlissingen. De wagen werd dwars door de ruit gereden. Erg ver kwam men er niet mee, vant de benzinevoorraad in de tank bleek slechts toereikend voor een ritje tot )nder Nieuw- en St. Joosland, waar de auto in verkreukelde toestand werd angetroffen. De waarde bleek na die korte rit van 33.000 tot een fractie tLOOSTERZANDE De gemeente Hontenisse heeft weer een eerste burger. Zaterdagmidag yerd in sportzaal 'De Hinde' in Kloosterzande burgemeester mr. A. A. L. G. M. Kessen )fficieel geïnstalleerd. Een groot aantal genodigden onder wie de burgemeesters van de andere Zeeuws-Vlaamse gemeenten, de chef van het kabinet van de koningin mr. Quarles van Jfford alsmede oud-burgemeester mr. M. Somers woonde de plechtigheid bij. 7a afloop van het officiële gedeelte naakten honderden inwoners van Hontenisse gebruik van de mogelijk- leid om tijdens een receptie de nieu- ve burgemeester de hand te schud- ien. Tijdens het officiële gedeelte, de bij- ondere raadszitting, roemde gemeen- esecretaris B. A. de Schepper het verk van de vertrouwenscommissie, mie nauw bij de benoeming van mr. Sessen betrokken is geweest. Verder oracht hij namens het gemeenteper- soneelk de gelukwensen met de be noeming over. De Schepper zei verder rersteld te hebben gestaan voer de snelheid waarmee de aanstelling werd erealiseerd. ,,Net voor de kerstperio- le, op een moment waarop je niets eerwacht, was het dan zover. We ladden een nieuwe burgemeester. En k, die net op punt stond van de cerstvakantie te genieten, werd ge- onfronteerd met een hele hoop werk, naar ja zo gaat het nu eenmaal", nemoreerde hij. Het oudste gemeen teraadslid J. F. menu (gemeentebe- angen) voerde namens de raad het voord en ging in zijn toespraak in op ie geografische gesteldheid van de gemeente Hontenisse, meneer Kes sen, bestaat uit diverse kerkdorpen en Duurtschappen die allemaal op elkaar ijken, mar toch zeer verschillend sijn", verduidelijkte de nestor van de aad. „Namen als het Oliekot en 't Ruisende Gat klinken wellicht nog mbekend en het zal wel enige tijd I— luren voor u alles kent. Niettemin leeft de gemeente dankzij haar lig- ;ing aan zeewater genoeg perspectie ven. Wij hopen dan ook dat u ons in de toekomst tot grotere groei kunt bren- fcen". aldus Menu. Ook waarnemend purgemeester H. J. Bruggeman had iioge verwachtingen van de eerste VVD-burgemeester van Hontenisse. Wij verwachten, gezien uw contacten in het Haagse, dat er voor onze ge meente wel iets extra's kan worden losgepeuterd", zei Bruggeman. Nadat hij zijn slotwoorden had uitgesproken Dverhandigde Burggeman mr. Kessen ie ambtsketen en voorzittershamer. Toen de acteur John Leddy onlangs met vrouw en kinde ren een bezoek bracht aan het glofslagbad 'De Roompot' op N oord-Beveland, werd hij hin derlijk achtervolgd door joe lende jeugd; Koosie, Koosie. Voor velen immers is John Leddy synoniem aan Koos Dobbelsteen in de populaire tv-serie 'Zeg'ns AAA'. „Dat domme geroep", mopper de de acteur later, „dat is wel eens vervelend en dat vinden mijn kinderen ook niet zo leuk". Maar aan de andere kant beseft John maar al te goed dat je beter een bekend acteur kan zijn, dan een onbe kend. En dat heeft bijver schijnselen tot gevolg van het al dan niet hinderlijk nageroe pen worden. De acteur heeft zich er dan ook blijmoedig bij ?ieergelegd: „En ach, ik kan nog heel goed met de trein reizen. Nou ja, als er net een schoolreisje is... Dan denk ik altijd maar aan de woordeti van Simon Carmig- gelt: als je dat niet wil, moetje koekjes gaan inpakken in Zaandam" De Sasse burgemeester somde alle burgemeesters in Zeeland op en con stateerde dat er 28 waren. „Het me rendeel van hen moet het doen met slechts een of twee voornamen. Ze ven burgemeesters hebben drie voor- KLOOSTERZANDE „De grote kennis van waterbouwkundige werken in Nederland mag niet verwaarloosd worden, maar moet aangewend worden om de vaste oeververbinding over de Wester- schelde waar te maken. Het pro ject, waar zoveel over gepraat is, moet weer opgepakt worden, zo dat wij weer wat internationaal prestige genieten". Met deze ver klaring deed burgemeester mr. A. A. L. G. M. Kessen van de gemeente Hontenisse zijn intrede in zijn eer ste standplaats. Tijdens de bijzondere raadszitting die zaterdagmiddag werd gehou den, in de gemeentelijke sportzaal 'De Hinde' in Kloosterzande, wierp de nieuwbakken burgemeester uit VVD-kring zich op als een fervent voorstander van de VOW. „Mocht zo'n oeververbinding gerealiseerd worden, dan is het vanzelfsprekend dat de voorkeur uitgaat naar het tracé Kruiningen - Perkpolder en niet naar één van de andere vairan- ten", aldus Kessen. Volgens de 38- jarige mester in de rechten zal de vaste oeververbinding een enorme economische impuls aan de regio Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen ge ven. Ook leverde de nieuwe burge meester van Hontenisse bij zijn eerste openbare optreden de nodi ge kritiek aan het adres van de regering. Hij was van mening dat de afgelopen jaren de gemeenten onevenredig veel hebben moeten inleveren om het begrotingstekort van de rijksoverheid te drukken. „Het is een kwestie van vruchten oogsten in andermans moestuin", stelde hij nadrukkelijk. Toch signaleerde hij positieve ten- denzen. „Er is, ondanks dat de gemeenten 1150 miljoen gulden hebben moeten inleveren, een ken tering. De overheid heeft momen teel al meer gelden uitgetrokken voor de '100.000-plus gemeenten', het wachten is nu nog op soortge lijke maatregelen voor de kleinere gemeenten", aldus kessen. De nieuwe burgemeester, afkom stig uit een Limburgse burgemees tersfamilie ging verder in op zijn interpretatie van het woord 'bestu ren'. „WAt is besturen", vroeg hij zichzelf af, kort daarop antwoor dend met: „besturen is ieder 't zijne geven waar hij recht op heeft". Burgemeester Kessen sprak verder de hoop uit dat hij met de overige burgemeesters in de regio goed zal kunnen samenwerken. Vandaag, maandag gaat hij gelijk aan de slag. Voorlopig blijft hij echterin Zoetermeer wonen totdat hij in de gemeente Hontenisse, een geschik te woning heeft gevonden. Burgemeester drs. W. R. V. Dusar- luijn van Sas Gent, sprekend na- nens de kring van burgemeesters, verwelkomde het nieuwe kringlid net een met humor doorspekte peech. ,Wij hebben een diepgaand onder dek laten verrichten naar uw voor- ïamen", grapte Dusarduijn. „En om 'erlijk te zeggen, u overtreft alles". JOES - Een 54-jarige man uit Krab- bendijke, D. J. van V., is zaterdagmid- betrapt bij het stelen van levens- Jmddelen uit een supermarkt aan de larconistraat te Goes. Van V. wilde ér met boodschapen te waarde van [184 gulden vandoor gaan. Hij is door be politie aangehouden. Dit alles ge beurde omstreeks half twee. daarvan te zijn teruggebracht door de beschadigingen tijdens de geforceerde diefstal. Er was al een ruit aan diggelen gegaan om aan de achterzijde van de showroom toegang te kunnen krijgen. De sleuteltjes van de auto staken niet in het contact maar konden tijdens een speurtocht door de lokaliteiten van de showroom elders worden achterhaald, waarna de weg naar buiten langs de kortste route werd gemaakt: door de glazen gevel. De diefstal vond plaats omstreeks twee uur in de nacht. De wagen werd twee uur later in verlaten en zwaar gehanvende toestand door de Middelburgse politie teruggevonden. Nieuwe burgemeester van Hontenisse geïnstalleerd namen en in Domburg zetelt nog een burgemeester met maar liefst vier doopnamen. Nu hebben we er eentje met vijf namen en ik moet zeggen 'Daar steekt een stukje heiligheid in", aldus Dusarduyn. Verder vond de Sasse gemeentebestuurder dat Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen 'zo'n beetje een Limburgse enclave is geworden'. „Maar", vervolgde hij, „ik weet zeker dat de hier traditionele Westerschel- deschotel nooit verdrongen zal wor den door de Limburgse vlaai". De nieuwe burgemeester kreeg van pastoor Verster, die namens de pasto res van Hontenisse sprak, de hele kerkgeschiedenis van de parochies te horen. Verder sprak Verster de wens uit dat de goede samenwerking tus sen kerkelijke instanties en de ge meente wordt voortgezet. De kabinetschef van de koning, de heer Quarles van Ufford, tevens ex- baas van mr. Kessen, roemde zijn vroegere medewerker en zei, zich ba serend op zijn eigen 21-jarige ervaring als burgemeester van Amstelveen, dat de gemeente Hontenisse 'een goe de' heeft getroffen. „Iemand die de weg weet in Den Haag en er ook contacten heeft. Den Haag is gewaar schuwd", aldus de oud-burgemeester. Tot slot feliciteerde dijkgraaf K. J. A. Baron Collot d'Escury van het water schap Hulster Ambacht de nieuwe burgemeester met zijn benoeming. Ook hij hoopte op een hechte samen werking tussen schap en gemeente. Burgemeester Kessen in zijn dank woord, ook namens zijn echtgenote en kinderen: „Uit uw woorden spreekt zoveel vertrouwen, dat ik sta te pope len van ongeduld om maandag vol enthousiasme aan het werk te gaan". Na een dankwoord van Kessen wer den de deuren van de sportzaal open gesteld voor de ingezetenen van de gemeente. Vele honderden mensen namen de gelegenheid te baat om het gezin Kessen te verwelkomen. De plaatselijke fanfare bracht een auba de. Het gezellig karakter van de recep tie, het vriendelijke onthaal van de bevolking en alle lovende woorden ontlokten de nieuwe burgemeester een luid en oprecht commentaar. „Ge weldig", slaakte hij boven het geroe zemoes uit,.... Een overzicht van de drukte, zaterdag op de beroepenmanifestatie in Goes. GOES - De derde Zeeuwse beroe penmanifestatie in Goes heeft naar schatting 15.000 tot 17.000 bezoe kers getrokken. Volgens de ad junct-directeur van de stichting Kontactcentrum onderwijs-arbeid, J. P. A. Neve, waren er dit jaar wat minder scholieren, maar het aantal particulieren compenseerde dat. Daarmee is het bezoekersaantal on geveer gelijk aan de vorige mani festatie twee jaar geleden. Neve sprak van een succes en een duidelijke stap vooruit omdat er meer beroepen te zien waren en de informatie professioneler ver strekt werd. Omdat de scholen gaan wennen aan het feit dat de beroepenmanifesta tie iedere twee jaar terugkeert zijn er dit jaar wat minder scholieren geweest, denkt de heer Neve. De scholen spelen op die frequentie in door niet meer met alle klassen naar de Goese veilinghallen te ko men, maar alleen met de leerlingen die de informatie op dat moment nodig hebben. Dat bleken vooral leerlingen te zijn in de leeftijd van 11 tot en met 15 jaar. Het was de adjunct-directeur van de SKOA wel opgevallen dat veel kinderen met hun ouders naar de manifestatie kwamen. Zo gebeurde het nogal eens dat kinderen die al via de school waren geweest met hun ou ders nog eens terugkwamen en meer gerichte informatie vroegen, was de ervaring van een van de standhouders. Het is Neve verder opgevallen dat de stands, die er erg professioneel uitzagen en veel werk hadden ge maakt van hun presentatie, de meeste aandacht van de bezoekers kregen. Ook de beroepen die echt werden uitgebeeld hadden over be langstelling niet te klagen. Loco-burgemeester H.J. Bruggeman overhandigde, na omhanging van de ambtsketen, de nieuwe burgemeester mr A.A.L.G.M. Kessen van Hontenisse de voorzittershamer. MIDDELBURG- De D66-fractie in provinciale staten van Zeeland maakt zich ernstig zorgen over het verloop van de procedure rond de lokatiekeuze voor de opslag van radioactief afval. De statenfractie vindt dat deze procedure 'uiterst on zorgvuldig' wordt uitgevoerd. De be sluitvorming dreigt vooruit te lopen op inspraak, rapportage en toetsing, zo laat de verontrusten statenfractie weten aan de politieke geloofsgeno ten in de Tweede Kamer. Twee van de drie genoemde lokaties bevinden zich in het Sloegebied. Met dit gegeven als achtergrond had de statenfractie van D66 verwacht dat het dagelijks bestuur van de provincie Zeeland zich meer alert had opge steld. Volgens D66 heeft het college echter gefaald door zich terughou dend op te stellen met als argument dat een en ander een rijksaangelegen heid is. „Het lijkt ons echter noodzakelijk dat de provinciale overheid de procedure SCHOONDIJKE Door nog onbe kende oorzaak is de personenauto van N. L. B. V. uit Schoondijke in de nacht van zaterdag op zondag geheel uitgebrand. Dit gebeurde in de Lange Herenstraat te Schoondijke. De brandweer bluste de brand. In Oostburg werd in de nacht van vrijdag op zaterdag de spiegel van de auto van J. F. M. P. uit Oostburg vernield. De auto stond geparkeerd op het Ledelplein. terzake nauwlettend volgt en waar nodig de rijksoverheid wijst op haar verantwoordelijkheden", zo stelt de statenfractie. In de brief aan de Ka merfractie wordt gepleit voor een zorgvuld ge bewaking van het vervolg van de procedure. Speciaal voor wat betreft de lokaties in het Sloegebied verdient het uitdrukkelijk aandacht te letten op de ligging van deze terrei nen ten opzichte van de zeespiegel en het daarbij behorende gevaar van een overstromingsramp. In het vervolg van de besluitvor mingsprocedure dient volgens de D66-statenfractie ook de financiering van tijdelijke en definitieve opslag in beschouwing te worden genomen. Daarbij is het van belang of en hoe de kosten doorberekend zullen worden aan de electriciteitsconsumenten. VLISSINGEN - Uit een onderzoek van de CNV-Districtsraad Zeeland naar de woonlasten in deze provincie is gebleken dat de tarieven van de onroerend-goedbelasting in de ver schillende gemeenten zeer sterk uit eenlopen. Uitgaande van de cijfers per 1 januari 1986 betaalt een eige naar die zijn woning zelf bewoont in Zierikzee het meest 13,45 per 3.000,- geschatte waarde) en in Oost burg het minste 6,42 per 3.000,- geschatte waarde). Een verschil zo doende van 110 procent. Een eigenaar die zijn woning ver huurt, betaalt in Axel het meest 8,58) en in Sluis het minste 3,90). Dit is een verschil van 120 procent. De tarieven voor de huurders liggen in Zeeland het verste uiteen, want daar werd tussen Hontenisse en Terneuzen een verschil geconstateerd van 155 procent. In Hontenisse betaalt de huurder het meest 5,75) en in Ter- neuzen het minste 2,25).Tenslotte werd nog de conclusie getrokken dat het kleinste verschil tussen de belas ting die de eigenaar en die de huurder moet betalen te vinden is in Sluis 0,25) en dat Axel kan bogen op het grootste verschil 5,15). De CNV-Districtsraad laat het onder zoek naar de onroerend-goedbelas ting volgen door een onderzoek naar de waterschapslasten, reinigingsrech ten, rioolafvoerrechten en erfpacht. In een derde onderzoek wordt het kwijt- scheldmgsbëleiu van alle Zeeuwse ge meenten aan de orde gesteld. VLISSINGEN De Nederlandse Scheldemondloodsen zullen de rege ring desnoods in een 'dwingend ad vies' laten horen het niet eens te zijn met de plannen tot privatisering van de dienst. In deze geest sprekend vertolkte seniorloods van de zee dienst C.D. van Noppen zaterdagmid dag in Vlissingen de algemeen bij de collega's levende gevoelens. Met deze uitspraak op een bijeen komst waarop hijzelf samen met acht andere loodsen afscheid nam van de dienst, gaf de heer Van Noppen in bedekte termen aan dat er mogelijk acties zijn te verwachten ter onder streping van dit standpunt. Nader om commentaar gevraagd liet afdelingsvoorzitter N. van Willigen van de vereniging 'De Nederlandse Loods' zondagavond weten eventuele acties niet te willen uitsluiten. „Wij gaan daar zeker niet vanuit maar alles is mogelijk. Wij zullen eerst onderzoe ken hoe het krachtenveld van de besluitvorming zodat we weten of wij ons daaraan kunnen conformeren of dat wij ons daartegen zullen moeten afzetten". Direct reagerend op de uitlatingen van de heer Van Noppen - 'een uiterst bekwaam oud-collega inmiddels' - merkte de heer Van Willegen op 'dat het niet zuiver zou zijn „om een collega, die net de dienst heeft verla ten. te gebruiken om onze mening naar buiten te brengen". Als wij een mening hebben dan komt die via onze vereniging naar buiten'. In de komende dagen zullen de ach tergronden van het afgelopen vrijdag ingenomen regeringsstandpunt nader in studie worden genomen en worden bekeken op de aanwezigheid van 'ach terdeuren'. Ook zal er overleg plaats vinden binnen het loodsenbestuur, de dienstcommissie, waarin ook het on dersteunend personeel is vertegen woordigd. de eigen leden en de dienst leiding. De heer Van Noppen haakte zaterdag middag actueel in op de vrijdag door het kabinet betuigde instemming met de privatiseringsplannen. Zoals be kend hebben de Scheldemondloodsen zich in grote meerderheid uitgespro ken tegen privatisering. Men vindt dat er geen garanties zijn over een blijvend aandeel in de Scheldevaart en een uitzicht op een levensvatbare Nederlandse loodsdienst op de Schel de. Naar de heer Van Noppen betoogde is dit aspect niet begrepen door de lood sen uit Rijnmond en Ijmond en door enkele collega's uit Vlissingen en Ter- neuzen die zich voor privatisering uitspraken. De heer Van Noppen verwees daarbij naar het traktaat van 1839 dat de vrije loodskeus behelst van en naar de Belgische Belgische havens via de Schelde en het kanaal van Terneuzen naar Gent. De uitvoering van dat traktaat en een later traktaat dat handelt over het gemeenschappelijk toezicht, wordt geregeld in het zoge naamde Scheldereglement. In de on geveer anderhalve eeuw na de tot standkoming van het traktaat van 1839 is volgens Van Noppen ondanks het gemeenschappelijk toezicht on dubbelzinnig komen vast te staan dat concurrentievervalsing optreedt in de Bel Belgische havens. „Het staat voor mij vast dat bij het verliezen van de ambtelijke status de loodsen iedere greep verliezen op de verdeling van de taken via deze regle mentering", zo zei de scheidende zee- (Slot zie pagina 7 kolom 5) MIDDELBURG De scholenge meenschap Delta College in Middel burg houdt woensdag en donderdag open dagen. Ruim 600 leerlingen van basisscholen zullen dan de school bezoeken om kennis te maken met de verschillende mogelijkheden van het lager middenstandsonderwijs en het lager economisch en administratief onderwijs. Op beide dagen is de school aan de Merwedestraat voor overige belang stellenden geopend van 13.00 tot 21.00 uur. Verder kan men ook kennis ma ken met het middelbaar economisch en administratief onderwijs en het middelbaar middenstandsonderwijs. In diverse lokalen zijn stands inge richt, waar informatie te krijgen is over de verschillende onderwijsafde lingen. In aparte stands worden in lichtingen gegeven over stage en in formatica. Video- en filmvoorstellin gen sluiten hierbij aan. Aandacht is er ook voor verschillende computersys temen. Verder wordt de nieuwste aan winst van de school, een kasregister terminal, gedemonstreerd. ZIERIKZEE - De rijkspolitie op Schouwen-Duiveland heeft za terdagavond een gerichte con trole gehouden op het gebruik van alcohol in voetbalkantines. Bij verschillende kantines op het eiland werden automobilis ten aangehouden. Een aantal van hen moest een proef met een blaaspijpje ondergaan. In totaal twee automobilisten moesten mee voor een bloed proef. Zij werden aangehouden bij de kantines op de voetbalvel- den te Zierikzee en Kerkwerve. Volgens een woordvoerder van de rijksolitie in Zierikzee zijn verschillende klachten binnen gekomen over het alcoholge bruik in voetbalkantines. Daar om zal ook de toekomst gericht op dat punt gecontroleerd wor den. Dat zal niet alleen in de weekeinden, maar ook door de week gebeuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 5