Goese formatie leidt weer in zaalvoetbal Tanende belangstelling straó-feest Renesse Samenwerking bepleit voor recreatie en toerisme grensstreek Brand vernielt deel van landbouwschuur Ellemeet Wildwestrit jongeman (17) in Zierikzee REGIO WALCHEREN/BEVEL ANDEN CBTB geeft cursus Schade door rook en water bij brand Kanttekeningen bij basis-zwemdiploma ZATERDAG SLECHTS ACHTTIEN RUITERS Tafeltje Dekje in Zierikzee geniet veel belangstelling Tuinbouwveiling houdt avond over kleinfruit in Goes Voetgangster in Goes aangereden AARDAPPELEN EN KOELCELLEN VERLOREN Fietsroutes 6 Bevelandse gehandicapten vierden carnaval OP STUDIEDAG BENEGO HEINKENSZAND KAPELLE FABERY DE JONGE AUTORIJLES J. Reijns v^«"' J. Jansen Goed nieuws voor iedereen die een nieuwe Ford Fiesta wil kopen. Een voorbeeld. U wilt f 10.000,-financieren over 3 jaar. Normaal gespro- zelfde f 10.000,- betaalt u nu 36 maandelijkse termijnen van slecht Wie de Fiesta, die al verkrijgbaar is vanaf f 15.973,-* nu financiert bij ken zou u dan 36 maandelijkse termijnen van f 367,-** aan Ford Credit f 335,-"In totaal dus f 12.060,-. Dat betekent: als u uw Fiesta nu bij Ford Credit BV. profiteert tijdelijk van'n zeer aantrekkelijk rentevoordeel. terugbetalen. In totaal dus f 13.212,-. Nu het speciale aanbod. Voor die- Ford Credit financiert bespaart u in dit geval mooi f 1352,-. Oftewe PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 3 FEBRUARI 1986 MIDDELBURG/GOES Het Goese Parbo heeft weer de leiding genomen in de hoofdklas zaalvoetbal in de regio Walcheren/De Bevelanden. Coach Armand Doesburg voerde zijn ploeg in de sporthal in Goes naar een 5-1 overwinning op VW Audi Poppe. De koploper wordt op de voet ge volgd door Sport Stijl Sinke, Wolter Dros en Maartense Tapijt. Dit trio staat slechts één punt achter op Par bo. De Goesenaren hebben overigens wel twee of meer wedstrijden minder gespeeld dan de naaste concurrenten. Wolter Dros steeg naar een gedeel de tweede plaats door een 7-6 winst op Hooizolder. Maartense Tapijt had zelfs gelijk met Parbo kunnen komen maar de andere Goese vertegenwoor diger. Schelde International, hield de Middelburger op een 1-1 gelijkspel. Ook Torna en Roovers Sport speelden met 1-1 gelijk. 0C Toma-Roovers Sport 1-1. Het leek er op dat Roovers Sport de scheidsrechter een beetje tegen had. Arbiter Van Waarde hield de teugels strak; tenminste voor wat de fouten van Roovers betrof en toen hij tot overmaat van ramp ook nog een doel punt van aanvoerder Leo Dingeman- se afkeurde had hij het helemaal verbruid. Zelfs de Toma-spelers twij felden toen aan zijn objectiviteit. Het kostte Roovers overigens wel de over winning. Nu bleef Roovers Sport tot vijf minuten voor het eindsignaal met 1-0 voor door een doelpunt van Han Houmes. In een alles of niets poging kwam Toma massaal opzetten, inclu sief keeper Dirk Wattimena. En deze speler kon zijn ploeg van afstand langszij brengen, 1-1 en dat was ook de eindstand. SCHARENDIJKE - De CBTB west- Nederland houdt dinsdagavond 25 fe bruari een cursus over erfbeplanting. Dat gebeurt in 'De Putmeet' in Scha- rendijke, vanaf 20.00 uur. De onder werpen die op deze avond aan de orde komen zijn aanleg, te kiezen assorti ment en mogelijke subsidies bij erfbe planting. De bijeenkomst wordt ge volgd door een middag met prakti sche voorlichting over snoeien, plan ten en verzorgen van onder meei erfbeplanting. P. C. M. van Kleef var staatsbosbeheer verzorgt de cursus. ZIERIKZEE - De brandweer van Zie- rikzee is zaterdagnacht om 2.15 uur uitgerukt voor een binnenbrandje in een woning aan de Volkerakstraat in Zierikzee. Daar stond de inboedel in brand. De woonkamer van het pand liep rook en waterschade op. Het vuur ontstond nadat de bewoner van het pand, L. G. S. een kaars had aangestoken en vervolgens in slaap was gevallen. Vermoedelijk is die kaars omgevallen en raakte een gor dijn in brand. Ook wat andere meu belstukken werden door de vlammen aangetast. S. was alleen thuis. ZIERIKZEE - De 17-jarige J. F. uit Schuddebeurs heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag voor de nodige consternatie gezorgd in Zierikzee. De jongen reed in een auto en viel de politie op door zijn slingerende rijge drag. Pas na een wilde achtervolging door de stad kon de jongen in zijn kraag gevat worden. Onderweg reed hij bovendien een personenauto van J. T. uit Zierikzee aan en richtte schade aan de achtervolgende poli- tie-auto aan. De politie wilde de automobilist laten stoppen, maar F. gaf aan dat verzoek geen gehoor en reed met hoge snel heid door. Daarop zette de politie auto de achtervolging in. F. negeerde onderweg verschillende verkeersre gels en veroorzaakte daarbij dusdanig gevaarlijke situaties dat de politie af en toe met een sirene andere wegge bruikers moest waarschuwen. Uitein delijk reed F. zichzelf klem en wilde hij te voet verder vluchten. Dat lukte niet doordat de politiemannen sneller waren. De verdachte ging mee naar het poli tiebureau waar werd geconstateerd dat hij alcohol had gebruikt. Hij wei gerde echter een bloedproef. Na zijn verhoor is hij heengezonden. De poli tie beraadde zich zondag nog over de lange lijst van overtredingen die F. ten laste wordt gelegd. Zo was hij niet in het bezit van een rijbewijs, maar bleek ook de auto - die hij van zijn vaderstad geleend - de nodige manke menten te hebben. Daar komt verde het overtreden van verschillende ver keersregels bij. Parbo-VW Audi Poppe 5-1. De eerste helft liet een gelijkopgaande wedstrijd zien. Goed keeperswerk, van beide partijen, voorkwam doel punten in dit eerste bedrijf. Imro de Meza en Lloyd van Aerde brachten ZIERIKZEE - De Zierikzeese wet houder L. J. van Gastel heeft zater dag enkele kanttekeningen geplaatst bij de invoering van het basiszwem diploma. Hij deed dat bij de uitrei king van een aantal van dergelijke diploma's. Dat gebeurde voor de eer ste maal in het zwembad Onderdak te Zierikzee. Dit zwemdiploma is een nieuwe fase tussen de bestaande di ploma's A en B en de zwemvaardig- heidsdiploma's. De wethouder overhandigde aan on geveer tachtig kinderen dit nieuwe diploma. Een van de meisjes was ook deze dag jarig en kreeg van het zwem bad Onderdak een tien-baden kaart aangeboden. In zijn toespraak legde de wethouder de aanwezige ouders uit wat het basis diploma inhoudt. „Dit basiszwemdi ploma sluit technisch volledig aan op het hiaat dat vroeger bestond tussen A en B en de zwaardere zwemvaardig- heidsproeven. Wat de naam betreft zijn we er echter niet zo gelukkig mee. Voor het publiek is het nogal verwar rend, omdat een basiszwemdiploma eerder in verband wordt gebracht met de eerste twee diploma's als een basis om de zwemkunst verder te ontwikke len", zei Van Gastel. „Daarom zouden wij liever zien dat dit nieuwe diploma basiszwemvaardigheidsdiploma zou heten". De kinderen moeten voor het verkrij gen van dit diploma verschillende onderdelen afhandelen. Gekleed zwemmen, duurzwemmen, voortbe wegingsvormen, zoals schoolslag, borstcrawl, rugslag en rugcrawl. Ver der onder water uitdrijven, met een bal in de kopgreep, naar de bodem om een voorwerp op te pakken en spel- en speelse vormen. De zweminstructeurs van Onderdak zijn blij met dit diplo ma, omdat het meer omvattend is voor alle manieren van zwemmen en een betere voorbereiding voor het diploma C en bijvoorbeeld reddings- zwemmen. Parbo op een 2-0 voorsprong, waarna Ronald Aarnoutse er vervolgens 2-1 van maakte. Dat bleek ook de enige treffer van de Vlissingers. Het werd tenslotte verdiend 5-1 voor Parbo door treffers van Lesley Doesburg (hij profitteerde van een slordige uitgooi van de Audi-doelman), nogmaals Lloyd van Aerde en Romeo van Aer de. Wolter Dris-Hooizolder 7-6. Beide partijen zorgden voor schitte rend zaalvoetbal. Hooizolder had Ju lius Sohilait in het doel moeten zetten omdat de keepers geblesseerd waren: de gelegenheidsdoelman deed het voortreffelijk. Wolter Dros leidde met 3-1 bij rust. Hooizolder kwam daarna goed terug ens peelde zich naar een 4-3 voorsprong. Enkele mi nuten voor het eindsignaal was de stand nog gelijk, 6-6. In de laatste minuten maakte John Livramento de winnende treffer voor Wolter Dros, 7-6. Voor Hooizolder scoorden: Cees Corstanje (2x), Ronald Jongelings (2x), Henk Willemse en John Tahapa- ry. Gerard de Nooijer. Rob de Nooijer (4x), Stoffel Schipper en Livramento maakten de doelpunten voor Wolter Dros. Maartense Tapijt-Schelde Interna tional 1-1. Mohammed Azzagari opende de score voor Schelde International. 1-0. De ploeg van coach Jaap Geijs trok zich daarna terug op eigen helft en liet Maartense komen. Maar er was geen doorkomen aan voor de Middelbur gers die door het passieve spel van hun tegenstander niet in hun wed strijdritme konden komen. Slechts één keer lukte het Haro Hazelaar, 1-1. Dat bleek tevens de eindstand te zijn. De stand is: 1. Parbo 12-19, 2. Sport Stijl Sinke 14-18, 3. Wolter Dros 14-18, 4. Maartense Tapijt 16-18, 5. SC Toma 12-17, 6. Hooizolder 13-14, 7. Schelde International 14-13, 8. Brammetje Dump 12-11, 9. Schin kel Assurantiën 14-11, 10 VW Audi Poppe 14-10, 11. Roovers Sport 13-8, 12. PZEM 14-5. Het wedstrijdprogramma is. woens dag 5 februari, sporthal Baskensburg, Vlissingen: 20.00 uur Schinkel As- surantiën-SC Toma, 20.50 uur Wolter Dros-Brammetje Dump, 21.40 uur Maartense Tapijt-VW Audi Poppe; sporthal Nassaulaan Middelburg: 21.00 uur Sport Stijl Sinke-PZEM, sporthal Goes: 21.30 uur Schelde In ternational-Hooizolder; vrijdag 7 fe bruari, sporthal Voorborch, Middel burg: 19.40 uur Roovers Sport-Parbo. Enkele deelnemers aan het straó-feest in Renesse. RENESSE - Het strao-feest leeft niet meer in Renesse. Die conclusie kan getrokken worden na de traditionele strao-viering die zaterdag in het Schouwse duindorp werd gehouden. Het strao-feest stamt uit het verleden en houdt in dat met paarden in de zee wordt gelopen. De bedoeling daarvan was vroeger dat de paarden, die een winter op stal hadden gestaan, de kwade geesten verjoegen door hun hoeven en benen schoon te spoelen met zeewater. Dat rituele gebruik is in Renesse en een aantal andere dorpen op Schouwen-Duiveland in ere gehouden, al loopt de belangstel ling wel terug. Zaterdag namen 18 ruiters aan het strao-rijden deel. Ze vertrokken van uit Renesse naar het strand, reden eerst naar Burgh en vervolgens naar Haamstede. Van daaruit ging de tocht terug naar Renesse waar de muziek vereniging Luctor et Emergo de rui ters opwachtte. Een aantal jaren gele den namen nog regelmatig 50 ruiters aan het feest deel. Ook was er vaak veel meer belangstelling van het pu bliek. bijvoorbeeld tijdens de rondrit door Renesse. Daar was zaterdag nau welijks sprake van. Na de rondrit hield de voorzitter van de muziekvereniging Luctor et Emer go, de heer A. Padmos, een toespraak. Namens de muziekvereniging en de ZIERIKZEE - In Zierikzee bestaat goede belangstelling voor de warme maaltijd-dienst voor ouderen; Tafel tje Dekje. Dat blijkt uit het jaarver slag over 1985 van Tafeltje Dekje. Als een van de abonnees bijvoorbeeld door overlijden wegvalt, wordt die open plaats meteen ingenomen door een nieuwe bejaarde. Daarnaast zijn de abonnees tevreden over de maal tijden en de dienstverlening. Overigens blijkt uit het verslag wel dat de vrijwiligers meer moeten doen dan slechts het afgeven van de maal tijden. Ze informeren regelmatig of er nog wensen of verlangens bestaan bij de abonnees en benaderen eventueel familie als de ouderen hulp nodig hebben bij de afwikkeling van de financiën. Daarnaast wordt Tafeltje Dekje in Zierikzee ook regelmatig door familieleden van bejaarden be naderd, met de vraag de ouderen over de drempel te helpen en lid te worden van de dienst. De familie is dan van mening dat bijvoorbeeld de bejaarde vader of moeder te eenzijdig of slecht eet en wil graag dat ze eten van Tafeltje Dekje betrekken. bevolking van Renesse bracht hij de beste wensen over aan burgemeester mevrouw J. L. Niemantsverdriet- Leenheer van de gemeente Wester- schouwen. De burgemeester op haar beurt sprak de hoop uit dat 1986 een goed en voorspoedig jaar zou worden voor de bevolking en met name voor de agrariërs. Met dat laatste haakte ze in op de agrarische oorsprong van het strao-feest. Ook in Noordwelle, Scha- rendijke, Haamstede, Ellemeet en Se- rooskerke wordt nog een strao-feest gehouden. GOES - De coöperatieve centrale tuinbouwveiling 'Zeeland' b.a. houdt donderdag 6 maart een kleinfruit- avond. Dat gebeurt in samenwerking met de Nederlandse fruittelers orga nisatie afdeling Kapelle, de vereni ging van oud-leerlingen en de studie club kleinfruit. De kleinfruitavond is in de kantine van de veiling te Goes en begint om 19.30 uur. W. de Jager opent de avond. Daarna houdt J. Ruissen, bedrijfskun dige bij het consulentschap akker bouw en tuinbouw te Goes, een inlei ding over de mogelijkheden van klein- fruitteelt. Na een discussie en een pauze is er een inleiding van J. de Schipper, medewerker van het proef station voor de fruitteelt in Wilhelmi- nadorp. Hij zal spreken over de moge lijkheden tot verbetering van de fruit teelt. GOES - Een 32-jarige inwoonster var, Goes, mevrouw C. M. de S.-W.. jj vrijdagmiddag omstreeks vier uui aangereden en gewond geraakt. Dai gebeurde op een voetgangersover steekplaats nabij het PTT-gebouï aan de Van de Spiegelstraat in Goes Een 71-jarige automobilist, J. K. uit Goes, schepte de vrouw toen ze aai het oversteken was. Ze moest met beenletsel naar het ziekenhuis Berg- zicht worden vervoerd. GOES - Ongeveer 120 geestelijk ge- handicapten uit heel Zuid-Beveland hebben zaterdagmiddag hun jaarlijk. se carnavalsmiddag met de Goest carnavalsvereniging Arti gevierd Op initiatief van de vereniging ou ders van geestelijk gehandicapten de soos van het zwakzinnigeninter naat Huize Den Berg werd in dt kantine van De Betho in Goes voordt zevende maal de carnavalsmidda; gehouden. Vaste medewerking aan dat gebeurec verleent de Goese carnavalsvereni 'ging Arti, die aanwezig was met de raad van elf, de dweilband Artisjok kers en de nodige volgelingen. Verder was de dweilband De Herriebent uit Goes van de partij, onder het motto 'Vee herrie en net nie vals'. Volgens mevrouw A. Carton, die bij de organi satie betrokken is, leven de geestelijk gehandicapten lange tijd van te voren naar de carnavalsmiddag toe en pra ten ze er nog weken over na. De deelnemers horen ook allemaal ge kleed in een passende carnavals-uit rusting op het feest te verschijnen en velen waren daar op een zeer originele manier in geslaagd. Naast veel dansen, hossen, zingen en springen was er nog een loterij, vooral voor de ouders en begeleiders, om de kosten van het feest wat te drukken. Overigens heeft de carnavalsvereni ging Arti speciale banden met de Bevelandse geestelijk gehandicapten omdat deze vereniging ook jaarlijks een vaartocht naar het Goese Sas voor hen organiseert. Bij een uitslaande brand werd onder meer het dak van deze schuur bij Ellemeet gedeeltelijk verwoest. ELLEMEET - Een brand heeft zater dagavond rond acht uur een deel van een landbouwschuur in de buurt van Ellemeet verwoest. Bij de brand ging een partij aardappelen verloren die lag opgeslagen in twee koelcellen. Ook die cellen werden beschadigd terwijl een hoeveelheid stro verloren ging. De technische recherche van de rijkspolitie heeft een onderzoek inge steld. De brand is vermoedelijk ont staan door een oververhit hetelucht kanon, gebruikt om de aardappelen op temperatuur te houden. De landbouwschuur is eigendom van de heer A. van der Weijde. Het vuur ontstond achterin het langwerpige gebouw. Ongeveer één zesde deel van de schuur is vernield. Met name het dak liep flinke schade op. De gehele brandweer van de gemeente Midden- schouwen rukte, met de korpsen Scharendijke en-«Kerkwerve, uit om het vuur te bestrijden. Volgens brand weercommandant J. M. van Lange- raad zag het er nogal ernstig uit toen de brandweer bij de brandende schuur arriveerde, omdat de vlammen uit het dak sloegen. Daar kwam nog bij dat de brandweer aanvankelijk wat problemen had met de waterwin ning. De sloten waar het watsr uit moest komen zaten volgens de com mandant, namelijk vol met troep, en dat leverde wat moeilijkheden op. Toch konden de ongeveer 25 spuitgas ten het vuur goed in de hand houden, waardoor uiteindelijk slechts een deel van de schuur vernield werd. Om streeks 20.30 uur. drie kwartier na de brandmelding, kon het sein 'brand meester' worden gegeven. Het nablus sen duurde daarna enkele uren. Van daag, maandag, zal worden nagegaan hoeveel schade de vlammen hebben aangericht en wordt het onderzoek van de politie voortgezet. BERGEN OP ZOOM Gemeentebe sturen en andere betrokkenen uit West-Brabant en de Belgische grens streek moeten beter met elkaar sa menwerken op het gebied van recrea tie en toerisme. Dat zei J. Horsten, directeur van de Streek-VVV West- Brabant, vrijdag in het Markiezenhof in Bergen op Zoom tijdens een stu diedag van het Belgisch Nederlands Grensoverleg (Benego) over recreatie en toerisme in het grensgebied. Bene go is een informeel samenwerkings verband van 16 Westbrabantse en Belgische grensgemeenten. Volgens Horsten moet aan beide kan ten van de grens gestreefd worden naar uiterst praktische vormen van samenwerking. Als voorbeeld noemde hij de uitwisseling van informatie en documentatie op toeristisch gebied. Horsten stelde dat er op dit terrein nog wel het een en ander te verbete ren en uit te breiden valt. Ook dienen de toeristische organisaties in beide landen bij het opstellen van hun plan nen meer rekening met elkaar te houden. Een moeilijkheid daarbij is dat de Nederlandse VVV's en hun Belgische zusterorganisaties op een andere leest zijn geschoeid. De verenigingen voor toerisme in ons land zijn particuliere instellingen en voor hun inkomsten deels afhankelijk van het bedrijfsle ven. In België daarentegen maken de toeristische organisaties deel uit van de overheid. Door dit verschil in me thode van financiering kennen de Belgische diensten voor toerisme en de Nederlandse VVV's vaak andere prioriteiten. Voorts zijn beide organi saties, aldus Horsten, eigenlijk el- kaars concurrenten omdat zij alle twee verantwoordelijk zijn voor het inkomend toerisme. L. Verwerft, directeur van de Provin ciale Toeristische Federatie van Ant werpen, pleitte voor een verruiming van de mogelijkheden op het gebied van het ëéndagstoerisme. Hij vond dat er meer grensoverschrijdende fietsroutes moeten komen en dat de al bestaande paden aan beide kanten van de grens een verbinding dienen te krijgen. Voorts zag Verwerft wel brood in het aanbieden van gezamenlijke fietsar- rangementen. Hij voegde daar echter meteen aan toe dat een gebrek aan verblijfsaccommodatie aan Belgische zijde wat dit betreft voor problemen kan zorgen. Tot slot deed Verwerft de suggestie om dagtrips te- gaan organi seren naar eikaars musea en andere trekpleisters. Jaarvergadering NCVB Q afdeling Heinkenszand van de NCVB houdt woensdag 5 februari haar jaar vergadering in het dienstgebouw van de hervormde kerk. De bijeenkomst begint om 18.30 uur met een brood maaltijd. Bij de bestuursverkiezing is de presidente, mevrouw H. J. M. Bos- ma-van Eijsden, aftredend. Als haai opvolgster wordt voorgedragen me vrouw C. Hamminga-Fraanje. Na het officiële gedeelte wordt de avond voortgezet met spelletjes en een dia quiz. Schenking De handwerkclub in Heinkenszand heeft de kerkvoogd! van de hervormde kerk 7500,- gr schonken. De gereformeerde en dt katholieke kerk kregen ieder 1250 Het geld werd bijeengebracht door di verkoop van allerlei handwerken. Kantklossen Twee leden vandi kantkloskring 'Van alle kanten' gever- vrijdag 14 februari een demonstratie in de openbare bibliotheek te Kapelle. Dat gebeurt tijdens de openingstijden van 14.00 uur tot 17.00 uur en va» 18.00 uur tot 20.00 uur. Beide dames zijn cursist aan de kantklosopleidinf Etten-Leur, waar ze worden opgeleit tot lerares kantklossen. Deze demon stratie is een onderdeel van de cursus In de bibliotheek zullen in aansluitüi; hierop boeken over kantklossen ter- toon worden gesteld. HOFLEVERANCIER goud, doublé horloge- i banden staal leder JUWELIERS SINDS 1834 Langs Kerkstraat 30 - Goes Cort v/d Lindenstraat 26 Goes, tel. 01100-15386 De Spinne 15-27 Goes, tel. 01100-13547 Als Ford, nu uw Fiesta financiert, mag u ruim 3 jaai 'Prijs inclusief BTW. en exclusief afleveringskosten. Effectieve krediet-vergoedingspercentages op jaarbasis: normaal 20,9% nu 13,5%

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 18