Ballonvaarders houden vossenjacht in Heikant Gouden eremedaille gezinsverzorgster Vakbondsman legt kwestie met gemeente Oostburg bij Zilveren eremedialle A. Moens uit Sluis ZIKV-Oostburg begint nieuwe balletgroepen Julianastraat Heikant krijgt oversteekplaats D66 wil economisch- technologisch centrum PZC/ streek Geen behoefte raad Vlissingen aan notie smeerpijp Frans Strooband blijft voorzitter Game '78 Clinge Sluiskil-oost ROND VEERTIG DEELNEMERS Lampionoptochten in ZaamslagHoek en Terneuzen OVER BELEID SOCIALE DIENST Artikel DOCENTE JOSE DE JONGE VERKIEZINGSPROGRAM TERNEUZEN: PvdA Reimerswaal over verkiezing 12 KLOOSTERZANDE Carnavalsmiddag voor ouderen OOSTBURG ANTWOORD B EN W HULST: 5' fx 4S*§ ffG v.* fW «r ZATERDAG 1 FEBRUARI 1986 TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen moet samen met het bedrijfsle ven een economisch-technologisch centrum oprichten. Dat vindt de af deling Terneuzen van D66. In het verkiezingsprogramma wordt een lans gebroken voor een dergelijk cen trum, dat ondernemers uit het mid den- en kleinbedrijf gratis adviseert in zaken op financieel, economisch, technisch en sociaal gebied. „En met hulp van zo'n centrum kan door de gemeente een actiever eigen wer vingsbeleid worden ontwikkeld." Lijsttrekker J. de Zeeuw in een toe lichting: „Vooral de kleinere bedrij ven hebben meestal te weinig geld om zich degelijk te laten adviseren over alle mogelijke zaken. Ze zijn in ieder geval ten opzichte van de grote bedrij ven meestal in het nadeel. Ze beschik ken vaak niet over mensen die op continuiteit en op de actuele situatie inspelend beleid kunnen formuleren en uitvoeren; ze zijn vaak niet in staat financiële risico's te nemen. Grote bedrijven bezitten in vele gevallen die kennis en ervaring wel. Wij vinden dat die kennis moet doorstromen naar het kleine bedrijf." En dat kan dus, vol gens D66, heel goed via zo'n nieuw centrum. In het verkiezingsprogramma komen geen landelijke zaken aan de orde; het is zuiver plaatselijk (en een tikje regio naal) gericht. Met andere partijen vindt D66 dat de centrumfunctie van Terneuzen verder moet worden ver sterkt. Dat kan onder meer door het scheppen van extra mogelijkheden voor openstelling van de winkels op zondag ('vooral ook interessant met het oog op de komst van Belgische dagjesmensen.'). In dat verband nog een citaat uit het verkiezingspro gramma: „Terneuzen heeft tot nu toe op het gebied van het toerisme een terughoudend beleid gevoerd. Daarin moet verandering komen." Als voor beelden worden genoemd het ge schikt maken van buitendijkse gron den bij de binnenstad voor recreatie ve ontwikkelingen, het bestuderen van de mogelijkheid tot aanleg van KLOOSTERZANDE Vandaag, za terdag, begint de carnavalsstichting 'Dc Kloorianen' uit Kloosterzande de carnavalsactiviteiten met een geva rieerde carnavalsmiddag voor alle be jaarden en ouderen uit de gemeente Hontenisse in de grote zaal van hotel Van Leuven te Kloosterzande. De middag begint om 14.00 uur en wordt opgeluisterd door de kersverse Prins Tinus I. zijn hofdames en de Raad van Elf. Voor de muzikale omlij sting zorfgt de boerenkapel 'Alte Ka meraden' en daarnaast treden er ver schillende 'artiesten' voor het voet licht Vier oud-prinsen uit de Belgi sche stad Aalst brengen een vertol king van 'The Star Sisters' en Gerard van Stevendaal beeldt Dorus uit. Raf van Assche uit Hengstdijk komt op de planken als Urbanus van Anus. Het geheel wordt afgewisseld met een film over Kloosterzande, die inu 1854 is opgenomen. Koffieconcert De Koninklijke Harmonie 'Sint-Cecilia' uit Klooster zande geeft zondat een koffieconcert in de grote zaal van 'De Reizende Man' te Kloosterzande. Aan het con cert wordt meegewerkt door de fanfa re 'Excelsior' uit Terhole. Het muzika le gebeuren begint om 11.30 uur. Op het programma staan zowel klassieke en populaire werken. Carnavalsinstuif - Turn- en gymnastiekvereniging TIOS uit Oost burg houdt vrijdag 7 februari een grote carnavalsinstuif voor kinderen vanaf 7 jaar. Plaats van handeling is de parochiezaal naast de r.k. St.- Bavoschool. Er wordt die avond ook een play-back wedstrijd gehouden en er zijn prijsjes te verdienen voor de leukst verklede kinderen die worden onderverdeeld in drie categoriën. Aanvang van de instuif is 19.00 uur. CLINGE Frans Stroobrand blijft aan als voorzitter van de tennisver eniging Game '78 uit Clinge. Hiermee is zijn eerder aangekondigde aftre den teniet gedaan. Reeds in novem ber vorig jaar kondigde Strooband aan, dat hij de voorzittersfunctie van de tennisvereniging zou neerleggen, omdat hij enigszins 'uitgeblust' was. Vele gesprekken met andere be stuursleden en een herverdeling van de bestuurstaken hebben uiteinde lijk geleid tot het aanblijven van de voorzitter. Deze mededeling deed hij zelf tijdens de donderdagavond gehouden alge mene ledenvergadering van Game '78. In het bestuur van de Clingse tennis vereniging zijn toch een aantal muta ties te bespeuren. Hannie Bolssens legt haar functie van penningmeester neer, maar blijft wel lid van het be stuur. Haar functie wordt overgeno men door Frank van Campenhout. Verder werd Hennie van Cauteren als nieuw bestuurslid gekozen, terwijl Anja Vergauwen werd herkozen. Nen Brink legde haar bestuursfunctie naar evenals Ger Spork. Voorzitter Stroob and bestempelde het afgelopen ten- nisjaar als niet gemakkelijk voor de vereniging, vooral op organisatorisch terrein. Het clubblad dreigde vorig jaar te verdwijnen, maar door impul sen van vooral Freddy de Blijzer is 't Perrepluutje' weer nieuw leven inge blazen. een 'Scheldeboulevard' (eventueel in combinatie met nog uit te voeren dijkwerken), verdere verbetering van de recreatieve mogelijkheden van het Braakmangebied, terwijl terloops wordt gepleit voor faciliteiten voor kanovaarders. D66 spreekt zich verder uit voor een ombudscommissie en voor het feno meen van fractieassistent (naar het voorbeeld van Goes). De Zeeuw: Lijsttrekker voor D66 in Terneuzen, J. de Zeeuw. „Daarbij gaat het om de eerstvolgen de kandidaat op de lijst. Die dient - maar dat moet natuurlijk wel in een verordening worden geregeld - nage noeg dezelfde faciliteiten te krijgen als de zittende raadsleden. Zo'n rege ling is vooral van belang voor kleine fracties, die nauwelijks in staat zijn alle mogelijke gemeentezaken - denk maar aan al die commissievergaderin gen bijvoorbeeld - op de voet te volgen." Andere wensen van D66-Terneuzen: duidelijkheid omtrent de toekomst van Sluiskil-Oost, voortzetting van de stadsvernieuwing (er moet nu al worden gedacht aan het opknappen van woongebieden buiten de binnen stad), aanpassing van de regels voor het verstrekken van gemeentegaran tie (tweeverdieners) en een even wichtige verdeling van de lokaties voor woonwagenstandplaatsen. Wat dat betreft wil D66 in een eerste fase inrichting van lokaties in de kernen Biervliet, Hoek en Zaamslag en in de tweede fase aanwijzing van lokaties in Terneuzen en Sluiskil. De partij pleit verder voor onderzoek naar en toepassing van andere vor men van vuilverwerking (prioriteit voor de exploitatie van stortgas) en het intensiveren van het inzamelen van huishoudelijk chemisch afval. HELLESTRAAT/HEIKANT Onder het motto 'Grand Prix Cowboy '86, wordt morgen, zondag, een grote bal lonwedstrijd gehouden op een grote afgezette wei van een landbouwer aan de Nederlands-Belgische grens te Hellestraat/Heikant. Daaraan nemen in totaal zo'n veertig heteluchtbal- TERNEUZEN In Zeeuwsch-Vlaan- deren werd vrijdag in verschillende plaatsen - Terneuzen, Hoek en Zaam slag - de verjaardag van koningin Beatrix gevierd met een lampionop tocht. In Terneuzen werd de optocht gehou den door de stichting sociaal en kultu- reel werk in de bomen- en bloemen- buurt. Ongeveer dertig kinderen ver zamelden zich rond zeven uur bij het schoolgebouw 'De Golfslag', van waar de optocht begon. Ze werden vooraf gegaan door de drumband en het majorettenkorps van de harmonie 'De Vliegende Hollander'. De lampionoptocht in Hoek trok ook vele deelnemertjes. Ze werden bege leid door de drumband Irene uit Ter neuzen. Na de rondgang door het dorp werden de kinderen getracteerd op warme chocolademelk. In Zaamslag liepen ruim honderd kinderen met hun ouders met de lampionoptocht mee onder muzikale begeleiding van 'De Volharding'. Ook voor hen was er warme chocolademelk. De lampion optochten werden naar 31 januari verplaatst, omdat het dan donkerder is dan op 30 april, de officiële viering van koninginnedag. lons deel. De ballonvaarders zijn af komstig uit België, Nederland, Frankrijk en enkele uit Engeland. De wedstrijd bestaat uit een zoge naamde 'Vossenjacht'. De eerste bal lon, de zogenaamde 'vos', gaat om streeks 13.00 uur de lucht in. In een tijdsbestek van een uur gaan vervol gens de andere heteluchtballons de lucht in en wordt de jacht op de 'vos' geopend. Die 'jacht' bestaat uit het zo dicht mogelijk landen bij die 'vos', waarvoor de ballonvaarder dan pun ten krijgt. De volgorde van opstijgen na de 'vos' gebeurt door middel van loting. De ballonvaarders moeten na het landen ook nog enkele behendig- heidsproeven afleggen, waarmee men ook punten kan verdienen. De organisatie is in handen van de Belgische ballonvaarders Dirk de Wachter en Mare de Beleyr uit De Klinge. Dat gebeurt in samenwerking met verschillende Nederlandse en Belgische bedrijven. Voor belangstel lenden is er gelegenheid om een vlucht boven het Belgische en Neder landse grondgebied mee te maken. Zij kunnen hiervoor contact opnemen met de organisatoren op het terrein waar de ballons opstijgen. Na afloop volgt in het buitenverblijf 'Het Vos senhol', nabij het recreatieterrein 'De Wal' een feest voor alle ballonvaar ders en verdere medewerkers. Daar worden ook de prijzen uitgereikt. Indien het evenement vanwege de weersomstandigheden niet kan door gaan staat voor de ballonvaarders een grote wandel-zoektocht op het programma. „We hopen natuurlijk dat de 'Vossenjacht' kan doorgaan. De voorbereidingen, met vergunnin gen enzovoorts, hebben vele maan den in beslag genomen. Maar in ons grillig klimaat weet je maar nooit,' aldus organisator Mare de Beleyr. Loco-burgemeester mevrouw J. M. Doppegieter-Thiel van Temeuzen heeft zojuist de gouden eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, opgespeld bij hoofdleidster mevrouw A. van Haren rechtsvan de stichting maatschappelijke dienstverlening. TERNEUZEN Loco-burgemeester mevrouw J. M. Doppegieter-Thiel heeft vrijdag tijdens een bijeen komst in restaurant De Milliano in Terneuzen me vrouw A. van Haren, hoofdleidster gezins- en bejaar denverzorging bij de stichting maatschappelijke dienstverlening midden-Zeeuwsch-Vlaanderen, de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, opgespeld. Zij kreeg de onderschei ding bij gelegenheid van haar afscheid van de stich ting maatschappelijke dienstverlening. Mevrouw Van Haren is sinds 1944 werkzaam in de gezinsverzorging. Sinds 1972 was zij hoofdleidster gezins- en bejaardenverzrging in Terneuzen. Mevrouw Van Haren wordt opgevolgd door J. Roelse. De scheidende hoofdleidster kreeg een album met onder meer brieven en foto's uit haar lange loopbaan aangeboden. Ter afsluiting van het officiële gedeelte, was er een afscheidsreceptie, die druk werd bezocht. OOSTBURG - De problemen tussen b en w van Oostburg (lees: wethouder J. Vergouwe van sociale zaken) en districtsbestuurder H. Lenting van de bouw- en houtbond FNV zijn uit de wereld. In een gesprek vrijdagmor gen op het Oostburgse gemeentehuis hebben beide partijen water bij de wijn gedaan en de controverse terug gebracht tot misverstanden. Conclu sie van het onderhoud: bij de uitvoe ring van de sociale wetgeving moet uiterst zorgvuldig te werk worden gegaan. De meningsverschillen tussen Len ting en b en w van Oostburg dateren niet van vandaag of gisteren. Half november vorig jaar opende de dis trictsbestuurder frontaal de aanval op het gemeentelijk sociaal beleid. Op een jubileumavond van de bouw- en houtbond verweet Lenting de sociale dienst een cliënt-onvriendelijke hou ding; wethouder Vergouwe werd tege lijkertijd van ondeskundigheid be ticht. Pogingen om b en w van Oostburg en Lenting om tafel te krijgen, liepen aanvankelijk op niets uit. 'Misver standen'. zo stelden beide partijen gistermiddag in een gezamenlijke ver klaring vast. In die verklaring wordt met opmerke lijke eensgezindheid de oplossing van de problemen gemeld met aan het slot de toevoeging dat 'is afgesproken ver der geen commentaar te verstrekken'. In het communique valt met name op dat, ruim twee maanden later, een deel van de schuld wordt doorge schoven naar het verslag van de jubileumavond in de PZC van 16 november: „Het artikel is duidelijk te ongenuanceerd en geen correcte weergave van de opmerkingen van de heer Lenting...". Voorts geeft de gemeente Oostburg wel toe dat er in een aantal gevallen 'in de eerste contacten' fouten zijn gemaakt. En verder: „Van beide zij den is geconcludeerd dat met name bij de uitvoering van sociale wetge ving zorgvuldigheid uiterst belangrijk is, dat buitendienstambtenaren daar bij een fundamentele rol vervullen en dat aan het schriftelijk vastleggen van rechten en plichten extra eisen gesteld mogen worden". B en w van Oostburg en Lenting hebben tenslotte afgesproken 'in voorkomende gevallen bij klachten zo veel mogelijk contact op te nemen met sociale zaken'. Het voornaamste punt dat aan de orde komt is de vaststelling van de definitieve PvdA-kandidatenlijst. I. N. Lindenberg uit Krabbendijke staat eerste op de ontwerplijst, gevolgd door T. I. J. Moerland uit Kruiningen en M. B. de Koster uit Rilland. Daar na komen achtereenvolgens C. Knuit uit Hansweert, C. Sonke uit Waarde en A. van de Ven en M. Don uit Yerseke. Andere onderwerpen van be spreking zijn het verkiezingsprogram ma en de te voeren campagne. De vergadering begint om 19.30. VLISSINGEN Het Vlissingse raadslid J. Schaap (D66) heeft vrij dagmiddag bakzeil gehaald met zijn motie om de Zeeuwse gemeenten eendrachtelijk in het geweer te bren gen tegen de Belgische plannen een afvalwaterpersleiding van Tessen- derlo Chemie in de Schelde te laten uitmonden. Onder druk vanuit de raad, waarin werd vastgesteld dat er momenteel al voldoende tegengas wordt gegeven en dat moties ook een 'devaluerende werking' kunnen heb ben trok de heer Schaap zijn verzoek tot het uitspreken van een verklaring door de raad in. Tevoren had het D'66-raadslid zijn verontrusting uitgesproken over de plannen tot lozing van 1600 kubieke meter zwaar vervuild en ongezuiverd afvalwater per uur. Dat zou naar mijn mening kunnen leiden tot een onaan vaardbare aantasting van de water kwaliteit in de Westerschelde. „De druk van Nederlandse zijde moet opgevoerd worden", zo betoogde het raadslid, dat samen met mevrouw F Suwijn (pv) op de proppen kwam metl een motie, die tevens kan worden benut als een oproep aan andere Zeeuwse gemeenten om zich fel af te zetten tegen deze plannen. In Belgi sche regeringskringen wordt volgens mevrouw Suwijn nog teveel geregeerd in de geest van: het zal wel loslopen. De raadsleden A. J. de Koene (pvda), J. Lust (VVD) en M. Lorier (CDA) hadden daar zo hun bedenkingen te gen. Met name de heer De Koene wees op het actieve beleid dat op dit punt wordt gevoerd binnen de gemeentelij ke mogelijkheden. Wethouder W. Wis se haalde vervolgens enkele fragmen ten aan uit een brief, die de Vlaamse gemeenschapsminister van volksge zondheid en milieu J. Lenssens dezer dagen heeft gericht aan het water schap 'De Drie Ambachten' in Ter neuzen. In die brief kondigt hij aan dat een 'expertengroep' van professo ren zich nader zal verdiepen in de problematiek rond de ecologische ge volgen van de lozing in de Schelde. „Laten we liever dat onderzoek eerst maar eens afwachten", vond de heer Wisse. De meerderheid van de raad toonde zich daarop niet meer gevoelig voor de bezorgde opmerkingen van de raadsleden Schaap ('het is voor ons twee voor twaalf) en Suwijn ('straks gebeurt er wat op een Belgische ma nier en dan vissen we achter het net'), waarop de indiener van de motie zijn verklaring terughaalde. Burgemeester JAsselbergs van Sluis feliciteert de heer A.Moens met de toekenning van de zilveren eremedaille. SLUIS De heer A. Moens uit Sluis is vrijdag heer Moens al veertig jaar werkt als woningstoffeerder onderscheiden met de eremedaille in zilver, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau. Hij ontving de onderscheiding uit handen van burgemeester J. Assel bergs van Sluis. Dit gebeurde in de meubelhandel Du Fossë, waar de en chauffeur. Bij de uitreiking was het voltallige college van b en w aanwezig. De heer Moens was blijkbaar nauwelijks onder de indruk van de toeken ning van de onderscheiding, want in de morgenuren had hij gewoon gewerkt, evenals na de feestelijkheden later in de middag. OOSTBURG De afdeling Oostburg van het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming begint woens dag 19 februari met vier nieuwe balletgroepen. Men heeft daarvoor een nieuwe balletdocente, Josë de Jonge uit Middelburg, aangetrokken. Nieuw voor Oostburg is de cursus algemene dansante vorming voor kleuters (4-5 jaar). De kinderen ma ken op een speelse wijze kennis met de bewegingsmogelijkheden van hun lichaam, aldus docente José de Jonge. „Daar worden danselementen in ver werkt. Pas als de kinderen zes jaar zijn, begin je met het aanleren van de basistechnieken van het klassiek bal let. Kleuters zijn daar nog niet aan toe. De motoriek is nog in ontwikke ling". Ook voor volwassenen is er nu een cursus algemene dansante vorming. Josë de Jonge: „We beginnen met klassiek- en jazzballet. Volgend sei zoen komen daar modern ballet en volksdansen bij. Het ligt in de bedoe ling dat de deelnemers zich uiteinde lijk gaan specialiseren in een bepaal de dansvorm. Deze cursus is dan ook zeer geschikt voor mensen die niet precies weten welke kant ze uitwil- len". Verder komt er een nieuwe cur sus klassiek ballet voor kinderen van acht jaar en ouder en een cursus jazzballet voor middelbare scholieren. Ook deze worden gegeven door Josë de Jonge./ ZIKV-directrice Anne-Lies Soet: „De bestaande balletcursussen zijn vol. Dat is de reden dat er twee nieuwe cursussen bijgekomen zijn". Woensdag 19 februari geeft Josë de Jonge open lessen. Belangstellenden kunnen die eerste les geheel vrijblij vend meedoen. De tijden: algemeen dansante vorming 4-5 jaar (16.00-17.00 uur), klassiek ballet vanaf 8 jaar (17.00-18.00 uur), jazzballet voor mid delbare scholieren (18.00-19.00 uur), algemene dansante vorming voor vol wassenen (19.00-20.00 uur). De cursus sen worden gehouden in Den Hoekzak in Oostburg. Men kan zich opgeven bij Anne-Lies Soet. Op het gebied van kunstzinnige vor ming begint de ZIKV-afdeling even eens met enkele nieuwe korte cursus sen: getouw weven icatten (deze is inmiddels gestart), tekenen, schilde ren, grafiek voor middelbare scholie ren (zaterdag 1 februari), kunstge schiedenis en kunstbeschouwing (woensdag 19 februari) en spinnen, verven (dinsdag 18 februari). De cur sus kunstgeschiedenis/kunstbeschou wing omvat tien lesavonden. Docent is Jaap Clement. Per avond worden met behulp van dia's een bepaalde periode bestudeerd. Niet alleen de kunsthistorie komt aan de ordë. Ook vertelt Clement waar op moet worden gelet bij het bekijken van kunst. Bij de cursus is een excursie naar een museum inbegrepen. HEIKANT - Bejaarden en kinderen van het grensdorp Heikant kunnen binnenkort op een veilige manier de drukbereden Julianastraat overste ken. Het dagelijks bestuur van de gemeente Hulst is namelijk van plan om in deze straat een voetganger soversteekplaats aan te leggen. Raadslid P. Stevens (Gemeentelijke Belangen) heeft in het recente verle den meermalen bij het college aange drongen op een dergelijke voorzie ning, omdat .met name uit de kringen van de bejaarden vragen om een VOP waren gerezen. Overigens verzocht het bejaarde raadslid het college om nog meer maatregelen in het kader van de verkeersveiligheid te treffen. Zo wilde de nestor van de Hulster raad een oversteekplaats voor voetgangers en fietsers over Rijksweg 60 ter hoogte van het grenskantoor Kapellebrug. Tevens drong hij aan op ruimere parkeervoorzieningen voor de ge meenschapshuizen in Heikant en Sint-Jansteen. Ook het fietspad Koe wacht-Hulst moet volgens Stevens een keer gerealiseerd worden, omdat schoolkinderen op die route dagelijks veel gevaar trotseren. In een antwoord op de schriftelijke vragen van het raadslid zegde het college hem toe dat er een onderzoek wordt ingesteld naar de financiële haalbaarheid van de aanleg van par keerplaatsen nabij gemeenschaps huis 't Heike in Heikant. Uitbreiding van de parkeerruimte bij 'de Waran de' in Sint-Jansteen is volgens het dagelijks bestuur vanwege ruimtege brek niet mogelijk. Over de aanleg van een VOP over Rijksweg 60 is inmiddels overleg gevoerd met rijks waterstaat. Deze instantie werd voorts verzocht om de aanleg van een 'makkelijkere' oversteekplaats te be werkstelligen. Wat de aanleg van het fietspad Koel wacht-Hulst betreft is het wachten op de rijksoverheid, stellen b. en w. „Het project is aangemeld als bovenlokaal werkgelegenheidsproject", aldus b. en w. „Pas als over dit subsidieverzoek een beslissing genomen is, zullen wij bezien of een en ander financieel haalbaar is", aldus b. en w. HANSWEERT - De PvdA-afdeling Reimerswaal houdt dinsdag een le denvergadering in verenigingsge bouw Kaj Munk te Hansweert. De bijeenkomst staat in het teken van de komende gemeenteraadsverkiezin gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 40