Smit-Kroes: geen onderzoek naar mijnen Westerschelde nodig mmmm almanak 'Als m'n moeder terug moet, gaat ze dood Vogelasiel Middelburg draait op volle toeren Man jaagt Goese vrouwen telefonisch schrik Tweetal bekent reeks inbraken Jongeman (18) verdronken in haven Yerseke VLISSINGSE LOODSEN MASSAAL TEGEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Lichte schade bij ongeluk in Hulst Val met bromfiets: scholiere gewond Weer diefstallen kleding Vlissingen Geding Gebroken neus bij ruzie over varken Liefde Wrak Crediteuren en aandeelhouders van Rademakers krijgen geen cent PZC i r ZE DINSDAG 28 JANUARI 1986 ROTTERDAM/VLISSINGEN - De Nederlandse loodsen zijn maandag tijdens een vergadering in Rotterdam met 43 stemmen voor en 27 tegen akkoord gegaan met het voorstel van minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat om hun dienst in 1987 te privatiseren. De afdelingen Vlissingen en Delfzijl van de Vereniging De Nederlandse Loods (VNL) stemden massaal tegen, terwijl de afdeling Terneuzen zich neutraal opstelde. De districten Rijnmond en IJmond stemden massaal voor. gens het hoofdbestuur van de VNL alleen doorgaan, wanneer die goed mogelijk is, met een levensvatbaar bedrijf. Wij vinden dat daarvan geen sprake is zolang geen duidelijke af spraken zijn gemaakt met de Belgen over de verdeling van het werk op de Westerschelde. Wij willen niet méér, maar wel onze 27,5 procent behou den", stelde het bestuur van het dis trict Scheldemond na afloop van de vergadering in Rotterdam. Daarvan wordt echter volgens bestuurslid P. Brounts, tevens lid van het hoofdbe stuur van de VNL ook een breekpunt gemaakt bij de verdere onderhande lingen. „Dat is een ontbindende voor waarde", zegt hij. De afdeling Vlissingen stemde voor negentig procent tegen de privatise ring. De afdeling Terneuzen bracht één stem voor, en één tegen uit, terwijl één vertegenwoordiger zich van stem ming onthield. De afdeling Delfzijl sprak zich voor tachtig procent uit tegen de privatisering, terwijl twintig procent vóór was. Het district Scheldemond is toch te leurgesteld over dit resultaat. „Er moet een redelijke overeenstemming zijn. Vijftig procent en een dooie mus vóór is een veel te zwakke basis om goed gefundeerd verder te gaan", stelt districtsvoorzitter Van Willigen. Aanvankelijk was na afloop van de vergadering in Rotterdam even spra- Het voorstel kon maandag een meer derheid van de gezamenlijke loodsen krijgen dankzij de ruime steun van de gemeentelijke havenloodsen in Rot terdam. Tijdens voorbereidende afde lingsvergaderingen had een kleine meerderheid van de rijksloodsen (286 tegen 279) zich uitgesproken tegen het huidige voorstel tot privatisering. Een dergelijke tegenstand van de rijks- loodsen met 'zwaarwegende argumen ten' geeft volgens voorzitter N. van Willigen van de afdeling Zeeland van de VNL geen enkele bevrediging voor beide partijen. „Privatisering zou vol- HULST Bij een aanrijding op de Grote Markt in Hulst zijn twee auto's maandagmiddag omstreeks half een licht beschadigd. Het ongeluk gebeurde toen de Belgi sche automobilist R. V. uit Gerards- bergen met zijn auto de Gentsestraat in wilde rijden. Hij zag echter op tijd dat dit een eenrichtingsstraat was, remde en reed vervolgens achteruit, juist toen C. van T. uit Graauw met zijn auto kwam aanrijden. Een bot sing was niet meer te voorkomen. BERGEN OP ZOOM - De gemeente politie van Bergen op Zoom heeft twee personen - een meerder- en een minderjarige - aangehouden, die bij ondervraging een groot aantal inbra ken op hun geweten bleken te heb ben, niet alleen in West-Brabant, maar onder meer ook in Kapelle- Biezelinge. Het tweetal brak in in huizen en winkels en maakte zich ook schuldig aan autodiefstal. Bij de arrestatie ONRUSTGEVOELENS MISSEN GROND werden nog enkele betaalpasjes ge vonden. De van de winkeldiefstallen afkomstige artikelen waren reeds ver dwenen. THOLEN Mevrouw K. B. uit Sint-Annaland heeft zater dagmiddag een gebroken neus, een gezwollen gezicht en diverse kneuzingen opgelo pen bij een ruzie met haar plaatsgenoot Van D„ zo maak te de politie maandag bekend. De onenigheid ontstond rond half zes. Van D. maakte zich kwaad over het feit dat me vrouw K. haar varken, dat gestald staat bij Van D., niet op tijd had gevoederd. Tijdens verhoor door de politie legde Van D. een bekentenis af, waarna proces-verbaal is op gemaakt. Als gevolg van de mishande ling moet mevrouw K. binnen kort een neusoperatie onder gaan. N. van Willigen TERNEUZEN - De scholiere M. H. uit Terneuzen is met zware kneuzingen aan heup en arm maandag rond de middag overgebracht naar het Julia- naziekenhuis in Terneuzen. Ze liep de verwondingen op nadat ze bij de rotonde aan de Churchillaan met haar brommer op het gladde wegdek ten val kwam. Dokter Zuiderbaan ver leende eerste hulp. Hij stond er een beetje slunge lig bij, die jongeman, die on langs in Goes een zaak in dranken aandeed. Een bijzon der drankje wilde hij aan schaffen, want hij kreeg die avond een meisje op bezoek. „Ik wil een beetje leuk voor de dag komen", meldde bij. De uitbater van de zaak deed de suggestie iets likeurachtigs te nemen op basis van banaan. „Dat kleurt aardig en de mees te jongelui vinden het wel lek ker". „Nee", zei de jongen. Niet iets geels". Ook vloeistoffen variërend van rode bessen tot schelvis- pekel konden geen genade in zijn ogen vinden. Een klant, die achter hem op zijn beurt wachtte zei: „Wat denk je van parfait-amour" Amour", zei de jongen. Dat is Frans voor liefde hè. Ja, dat lijkt me een goed idee". Hij liet een fles inpakken en vertrok. Met de tred van ie mand, die iets groots gaat on dernemen. DEN HAAG - Het is niet nodig dat het rijk „nadere acties" onderneemt tegen de aanwezigheid van explosie ven uit de Tweede Wereldoorlog op de bodem van de drukbevaren Wes terschelde. Het type zeemijnen dat de Duitse bezetters in de Westerschelde hebben gelegd is „minder explosie gevaarlijk". Ook wordt niet overwogen een in 1979 ingetrokken regeling opnieuw in te voeren, op grond waarvan vis sers een vergoeding kregen wanneer zij explosieven in hun netten aantrof fen. Dit antwoordt minister drs N. Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) op schriftelijke vragen van de WD- Tweede Kamerleden mr A. J. te Veld huis en J. D. Blaauw. „Er blijkt geen reden voor mogelijk in Zeeland ont stane onrustgevoelens", zegt de be windsvrouw. ke van een kort geding tegen de eigen vakvereniging VNL, maar dat betrof slechts een emotionele uitlating van een der vertegenwoordigers, waar van het Vlissingse afdelingsbestuur al snel afstand nam. Dat bestuur hoopt op een 'genuanceerde besluit vorming' in de richting van de minis ter, waarin het standpunt van het district Scheldemond duidelijk weerklinkt en op een 'redelijk kabi net, dat eveneens gehoor heeft voor de zwaarwegende argumenten van de Scheldeloodsen'. Wanneer dat niet het geval blijkt te zijn, zal het Vlis singse afdelingsbestuur zich bezin nen over eventueel te nemen stappen in de richting van de Tweede Kamer. Op dit moment vindt het bestuur van de afdeling Vlissingen het echter nog te voorbarig om de politiek 'te bena deren'. Zoals de loodsen in Vlissingen een oneerlijke concurrentie vrezen met het overheidsapparaat van de Belgen, omdat er geen goede afspraken zijn gemaakt over de werkverdeling, zo voelen de rijkloodsen in Delfzijl zich nauwelijks opgewassen tegen hun Duitse collega's, die het walradarsys- teem langs de Eems beheren en daar door meer mogelijkheden hebben voor scheepvaartbegeleiding. VLISSINGEN - Diefstallen van kle ding nemen in Vlissingen hand over hand toe, zo constateert de politie. Niet alleen van waslijnen bij wonin gen, zoals vorige week het geval was, maar ook uit sportaccommodaties en andere instellingen. Uit de hal van het bejaardencentrum Ter Reede in Vlissingen is maandag ochtend tussen tien en elf uur een suëde herenjas met een waarde van 700 tot 800 gulden gestolen en een dames mantel van ongeveer 500 gul den. Een sporttas met in totaal voor 350 gulden aan sportkleding is zondag ontvreemd uit een sporthal aan de President Rooseveltlaan. Deze dief stal moet tussen twee en drie uur zijn- gepleegd. Mevrouw Yaacoub met haar kleinkinderen Olivar en Patricia. MIDDELBURG - „Ik heb geen problemen", zegt Boshra Fahmy Sharo- been Abdel Malak. „Zij is mijn enige probleem". Zijn moeder kijkt vertederd naar hem op. De bovenverdieping aan de Middelburgse Vlasmarkt is behaaglijk warm, terwijl buiten de sneeuw langs de ramen giert. Abdel Malak, een Egyptische ingenieur, die in de Zeeuwse hoofdstad een restaurant drijft, zijn moeder, de 69-jarige weduwe Olga Samaan Yaacoub en hun raadsman mr E.G.M. Smit maken zich op voor de zoveelste schermutseling met het ministerie van justitie. Inzet: een verblijfsvergunning voor de bejaarde vrouw. Woensdag 12 februari dient voor de vice-president van de rechtbank in Den Haag een kort geding, dat Smit heeft aangespannen om te voorko men, dat mevrouw Yaacoub Neder land uit moet vóór het ministerie heeft beslist 'over zijn verzoek om het afwijzen van een verblijfsver gunning ongedaan te maken, een procedure van maanden. Voor Abdel Malak en zijn gezin ligt de zaak simpel, alle ellende ten spijt. „Als mijn moeder hier voor goed zou zijn, wordt het weer gezel lig. Dan kan er hier eindelijk weer eens gelachen worden". Het is een argument, dat Haagse ambtenaren niet vermag te vermurwen. Neder land -zo redeneert justitie- voert tenslotte een 'restrictief (terughou dend) vreemdelingenbeleid en me vrouw Yaacoub voldoet niet aan de toelatingseisen. Zo simpel ligt de zaak, inmiddels alweer een jaar of vijf, dus voor het departement. Ook maandag nog, wanneer de PZC in Den Haag om een reactie vraagt. „Geen commentaar", klinkt het kort maar duidelijk. „Er loopt een procedure en dan reageren we nooit". De eerste stukken uit het 'dossier Yaacoub' dateren van eind 1980, als Abdel Malak's vader overlijdt. Zijn moeder blijft vereenzaamd achter. Mevrouw Yaacoub is dan al ziek: reumatische artritis, die haar het lopen vrijwel onmogelijk maakt, en een sterk verminderd gezichtsver mogen. Daar komen allerlei psychi sche ongemakken bij. Hulp van naaste familieleden (in een land als Egypte, dat geen bejaardentehui zen kent, niet minder dan een ere- plicht) krijgt ze nauwelijks. Kan ze ook niet krijgen. Haar enige broer ligt verlamd op bed in Kaïro, twee zusters zijn met hun familie naar de Verenigde Staten geëmigreerd, drie (Slot zie pagina 8 kolom 4). Voorzover er in de Westerschelde nog mijnen liggen, vormen deze in het algemeen geen bedreiging voor de scheepvaart. „De Westerschelde is voor de scheepvaart schoon, in die zin dat deze veilig is voor de scheep vaart", zegt mevrouw Smit-Kroes. „Er is daarom geen aanleiding een gericht onderzoek uit te voeren naar aanwe zigheid van mijnen". Ontploffingen van tijdens bagger- werkzaamheden opgezogen granaten zijn „incidenteel van aard" en „voor zover bekend" hebben zich in Zeeuw se wateren geen ongelukken voorge daan met het aan boord nemen en houden van mijnen die door vissers zijn opgehaald. S- r> Minister Smit-Kroes Ook de ligging van het wrak van de gezonken torpedobootjager 'Valenti ne' dichtbij de vaarroute - nabij de Scheldesteiger van het Terneuzense bedrijf 'Dow Chemical' - baart de bewindsvrouw geen zorgen. In dit wrak liggen nog steeds dieptebom men en andere explosieven. „Aange zien zelfontbranding van de explosie ven zeker niet wordt verwacht mag ervan worden uitgegaan dat het wrak geen gevaar vormt voor de omgeving". De minister wijst erop dat in het kader van een eventuele verdieping van de Westerschelde „nauwkeurig" wordt onderzocht welke „bekende en onbekende" obstakels nog op de ri vierbodem liggen. De Koninklijke Ma rine, aldus het antwoord, wil zo nodig met hulp van mijnenjagers een over zicht van de obstakels opstellen. Naar verwachting van minister Smit zal in de loop van dit jaar de Interde partementale Commissie voor Noord- zee-aangelegenheden (ICONA) rap porteren over een mogelijke premiere geling, om vissers te stimuleren vaten met gif aan land te brengen en de vindplaats te melden. „Recent is in de ICONA besloten ook opgevist militair materieel bij dit ac tiepunt te betrekken", zo laat de minister weten. Lia ten Hoorn tlinks) en Gerda Verdonk met twee gewassen zeekoeten. MIDDELBURG - Het Middelburgse vogelasiel 'De Mikke' van de Stich ting Vogelopvang Walcheren heeft deze maand een groot aantal vogels binnen gekregen die het slachtoffer zijn geworden van op zee drijvende olie. Harde noordwesterstormen en het gegeven dat veel zeevogels in de winter dichter bij de kust rustig water opzoeken zijn daarvan de oor zaken. Olieplakkaten en deeltjes olie drijven namelijk ook naar die rustige stukken toe. De vogels krijgen de olie binnen wanneer ze met open snavel naar hun voedsel duiken. Hun veren- pak wordt ermee besmeurd en hun ogen raken ontstoken. Uitwendig en inwendig veroorzaakt de olie derde graads verbrandingen. Na een tijdje raken de dieren zo verzwakt dat ze door stormen op de kust worden geworpen. „Zeekoeten, futen, alken, we krijgen eigenlijk van alles binnen", zegt Lia ten Hoorn, stafmedewerkster van het asiel. „Deze maand zijn er 70 olie slachtoffers gebracht. Helaas over leeft maar ongeveer 10 procent van de vogels het. Zodra ze binnenkomen spoelen we de dieren inwendig op één dag drie keer door. Aan het eind van de dag dienen we ze een speciaal door ons bereide sondevoeding toe. Op de tweede dag gaan we door met die (Slot zie pagina 8 kolom 5) YERSEKE In de nacht van zondag op maandag, even na 01.00 uur, is de 18-jarige B. Kievit uit Yerseke met zijn auto in de Prins Willem Alexan der Haven in zijn woonplaats gere den en verdronken. Volgens de rijkspolitie reed het slachtoffer, dat juist van zijn werk kwam, weg vanaf de parkeerplaats bij de haven. Vermoedelijk werd zijn uit-, zicht belemmerd doordat de ramen van de auto waren bevroren. Een coUega van het slachtoffer die het ongeluk zag gebeuren, waarschuwde onmiddellijk de brandweer. De auto was echter zo ongelukkig terechtge komen dat een duiker de jongeman niet kon bevrijden. Nadat de auto uit het water was getakeld bleek het slachtoffer te zijn overleden. ROTTERDAM (ANP) - De crediteuren en de aandeelhouders van Radema kers zullen geen cent terugzien van hetgeen zij in het bedrijf hebben zitten. Dat blijkt uit een mededeling van de curatoren, mr R.P.W. Frima en mr. J.A. Nagtegaal, van de failliete machinefabriek. Vorige week werd bekend dat het bedrijf verkocht is aan de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissin gen. De curatoren lieten maandag weten dat de opbrengst geheel nodig zal zijn om de banken te betalen. Deze hebben voor hun kredieten aan Rade makers bezittingen in onderpand ge kregen. De opbrengst zal zelfs niet voldoende zijn om de banken hele maal schadeloos te stellen. Voor de gewone crediteuren, zoals leveranciers, schiet daarom niets over. Aandeelhouders, die als laatsten aan de beurt komen voor uitbetaling, zullen dus evenmin van hun investe ring iets terug zien. GOES - Vier vrouwen in Goes hebben maandag bij de Goese politie aangifte gedaan nadat een man hen telefonisch had laten weten dat hij een familielid van hen zou hebben gegijzeld. Bij drie vrouwen ging het om de echtgenoot en bij de andere zou een zus de gegijzelde zijn. De man uitte in de telefoongesprekken allerlei dreigementen en bediende zich van onwelgevoeglijke taal. Daarbij ging hij zo ver dat zijn gesprekspartners op den duur in de gaten kregen dat geen sprake kon zijn van een werkelijke gijzeling, waarna ze de hoorn op de haak legden. Twee van de vier vrouwen raakten aanvankelijk echter wel degelijk even in paniek, vooral omdat de opbeller de indruk wekte op de hoogte te zijn van de huiselijke omstandighe den in de betrokken gezinnen. De politie sluit evenwel niet uit dat hij die informatie aan het begin van de telefoongesprekken heeft losgekregen en dat de vrouwen zich door de schrik niet meer herinnerden dat ze de man daar zelf van op de hoogte hebben gesteld. Loodsen stemmen in met voorstel privatisering

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 7