DE BOUW IN BEWEGING BEROEPENCENTRUM PZC/ school beroep 2 crisis voordelen goed moment VRIJDAG 24 JANUARI 1986 foto wim riemens nieuwe toekomst op de steigers allerlei bochten wringen om vaklieden aan te trekken En als het tekort aan goed opgeleide bouwvakkers niet binnen afzienbare tijd wordt weggewerkt, is het niet denkbeeldig dat aannemers geschoold personeel bij elkaar gaan wegkopen en op de langere termijn belangrijke opdrachten moeten laten schieten bij gebrek aan mankracht. Rouw: „Het probleem manifesteert zich steeds duidelijker. Eind vorig jaar was op heel Walcheren vrijwel geen metselaar meer te krijgen. En dat verschijnsel doet zich nu ook voor met timmerlieden. Als we niet oppassen komen we in een situatie terecht dat aannemers de goede mensen van elkaar gaan aftroggelen en het koppelbazensysteem de kop weer opsteekt". Volgens recente gegevens van het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening telt Zeeland ondanks het nijper wordende tekort aan werknemers in de bouw nog altijd zo'n duizend werkloze bouwvakkers. „Ik ben bang", zegt Rouw, „dat de meesten van die werklozen voor het bedrijfsleven als om die nare uitdrukking maar te gebruiken afgeschreven moeten worden beschouwd. Ik heb sterk de indruk, dat nog geen kwart na bijscholing weer inzetbaar is. De rest is te oud of onvoldoende geschoold". Bij de Zeeuwse arbeidsbureau's staan op het ogenblik afgerondvijftig vacatures in de bouw open. Gezien alle alarmerende verhalen over het tekort aan vaklieden toch ook weer niet zo'n verschrikkelijk indrukwekkend aantal. „Maar daar moetje je niet op verkijken. Voor Zeeuwse begrippen is dat toch niet gering", nuanceert voorzitter C. Verbeek van de stichting Bouwopleiding Zeeland (BOZ). Bovendien geeft dat cijfer een wat vertekend beeld omdat er tijdens de wintermaanden in de bouw altijd minder werk is. De stichting Bouwopleiding Zeeland is een samenwerkingsverband van de Zeeuwse ondernemers in de bouwnijverheid. Via de BOZ kunnen alle leerlingen, die op de LTS met succes een opleiding voor timmerman of metselaar hebben gevolgd, zich laten bijvijlen tot ervaren bouwvakkers. Dat gebeurt op basis van een twee jaar durende leer-/arbeidsovereenkomst. De leerlingen krijgen cao-loon. En er is geen andere bedrijfstak in Nederland te vinden, zegt Verbeek met enige trots, die schoolverlaters minimaal twee jaar lang een baan garandeert. Desondanks zal het ook volgend jaar moeilijk zijn om de open plaatsen binnen de BOZ allemaal bezet te krijgen. De BOZ (officieel: 'stichting samenwerkingsverband praktijkopleiding bouw Zeeland') werd ongeveer twee jaar geleden in het leven geroepen. De achtergrond: steeds minder bedrijven konden het zich gelet op de economische situatie veroorloven jongeren op te leiden. Grootste struikelblok daarbij vormde de verplichting om de leerlingen voor een periode van twee jaar in dienst te nemen. Want geen bedrijf was er zeker van of er al die tijd genoeg werk zou zijn om de leerlingen aan de gang te houden. Met de oprichting van de Bouwopleiding Zeeland is een oplossing voor dat probleem gevonden. De Zeeuwse georganiseerde bouwondernemers pakken de opleiding van jonge bouwvakkers gezamenlijk aan. De stichting neemt de leerlingen in dienst en leent ze vervolgens uit aan de (vijfenveertig) aangesloten bedrijven. Ze krijgen hun opleiding gedeeltelijk in de twee werkplaatsen van de BOZ (Terneuzen en Vlissingen) en deels bij de deelnemende bedrij ven. Dit jaar leveren de Zeeuwse Lagere Technische Scholen ongeveer tweehonderdtwintig jongeren met een opleiding in het timmer- of metselvak af. Het is bij lange na niet genoeg om het tekort aan bouwvakkers in te lopen. Want een groot deel van die leerlingen zal voor een vervolgopleiding kiezen. Verbeek: „Er ontstaat een 'overscholing'. Veel ouders redeneren van: joh, als ik jou was zou ik maar even proberen of je die MTS er ook bij kunt nemen. Ik denk, dat het niet zo gek lang meer zal duren of er lopen in Nederland meer ingenieurs dan timmerlieden rond. Nu overdrijf ik misschien een beetje, maar het is een gegeven dat iedereen probeert z'n kinderen een zo hoog mogelijke opleiding te laten volgen. En dat zal ook zo blijven, zolang een witte-boordenbaan per definitie Het kan vreemd lopen. Nog niet zo lang geleden berichtten de kranten vrijwel dagelijks over massa-ontslagen in de bouwwereld. Nu stropen aannemers stad en land af op zoek naar vakbekwame timmerlieden en metselaars. Alleen al in Zeeland lopen ongeveer duizend werkloze bouwvakkers rond. Toch wordt het steeds moeilijker om goed geschoolde bouwvakkers te vinden. Want veel van die werklozen zijn öf te oud öf onvoldoende opgeleid. En welke jongere met een beetje gezond verstand haalt het nog in z'n hoofd om gelet op al die onheilstijdingen over faillissementen en ontslagen de bouw in te gaan? Hoewel de bouwnijverheid de enige bedrijfstak in Nederland is, die schoolverlaters (in ieder geval voor twee jaar) een baan kan garanderen, lijkt de bouwwereld alle aantrekkingskracht op jongeren verloren te hebben. En dat dreigt de bouwnijverheid lelijk op te breken. „Wat wij willen bereiken", zegt secretaris J. H. F. Rouw van het gewest Zeeland van het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid (NVOB), „is dat het bouwberoep weer op de plaats gezet wordt waar het hoort. Het huidige imago is niet zo best. Ik denk dat dat een van onze grootste problemen is. Wij zullen duidelijk moeten maken dat in de bouw een goede boterham te verdienen valt, dat het een beroep is met toekomstmogelijkheden". Het NVOB-Zeeland gaat binnenkort op de Zeeuwse basisscholen en Lagere Technische Scholen een campagne voeren om het imago van de bouw wat op te schilderen. Het NVOB wil de jongeren weer warm maken voor een toekomst op de steigers. Want: de bouwplaatsen raken ontvolkt. Mede door de verlaging van de VUT-leeftijd heeft de bouwwereld veel oudere werknemers zien vertrekken. Het aantal jonge bouwvakkers, dat van de LTS-en afkomt, is veel te gering om de opengevallen plaatsen op te kunnen vullen. En vooral nu de bouw het dieptepunt gepasseerd is en de orderportefeuilles wat beter gevuld raken, wordt de vraag naar geschoolde metselaars en timmermannen steeds groter. Een herwaardering van het bouwberoep. Daar moet het volgens het NVOB naar toe. Via een uitgebreide campagne wil de bouwwerkgeversorganisatie ouders en leerlingen attenderen op de perspectieven, die het lager beroepsonderwijs en met name een bouwvakopleiding te bieden hebben. Dat gebeurt in nauwe samenwerking met onder meer het SKO A (Samenwerkingsverband voor Keuzebegeleiding en Onderwijs-Arbeidscontacten) en de Lagere Technische Scholen in Zeeland. De onderwijsinspectie heeft inmiddels positief op de plannen gereageerd en medewerking toegezegd. Het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid streeft er naar met ingang van het schooljaar 1986-1987 met de promotie-actie te beginnen. Daarbij wordt de aandacht vooral gericht op leerlingen van de hoogste klassen van het basisonderwijs en die van de onderbouw van de LTS-en. NVOB-secretaris Rouw: „Het is een persoonlijke opvatting. Maar ik zou het liefst de oude naam van Ambachtsschool weer terug willen zien. Want vertel me nou eens: het échte ambacht, wat mankeert daar aan. Niets toch zeker? Veel ouders hebben de neiging hun kind eerder in de richting van een MAVO te sturen dan naar een LTS. Het lager beroepsonderwijs zit gewoon in een verdomhoekje. Men verkeert blijkbaar nog altijd in de veronderstelling, dat het beter is een kind naar de MAVO te laten gaan dan naar het lager beroepsonderwijs. Maar wie goed om zich heen kijkt, zal tot de conclusie komen dat de groep die van de MAVO afkomt juist het kwetsbaarst is. Ik denk dat veel MAVO-schoolverlaters moeilijker aan het werk komen dan leerlingen met een LTS- diploma". De crisissituatie, waarin de bouwwereld de afgelopen jaren verkeerde, heeft er toe geleid dat de belangstelling voor een bouwopleiding aanzienlijk is afgenomen. Dat wreekt zich, nu de bouw enigszins opleeft en de aannemingsbedrijven meer werk om handen krijgen. De gevolgen laten zich gemakkelijk raden. Een toenemend aantal bouwbedrijven moet zich in De metaalsector en de bouwnijverheid zijn twee bedrijfstakken die in toene mende mate geconfron teerd worden met een te kort aan geschoold perso neel. Het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid (NVOB) wil dat probleem aanpakken. In samenwerking met het SKOA (Samenwerkingsver band voor Keuzebegelei ding en Onderwijs-Ar beidscontacten) en de La gere Technische Scholen gaan de bouwwerkgevers in Zeeland een campagne opzetten om jongeren warm te maken voor een toekomst op de bouwstei- gers. beter betaald wordt dan een baan met een overall. Dus ook maatschappelijk moet er iets gebeuren. Want het is een volkomen foute situatie, dat een man achter het loket van een postkantoor aan het eind van de maand meer in z'n handen krijgt dan een goede ambachtsman". Het NVOB wil zich breed maken om het slechte imago dat het bouwberoep de laatste jaren heeft opgelopen te laten verdwijnen. Maar, zo klinkt het in vakbondskringen, de bouwwerkgevers hebben het er zelf naar gemaakt dat het imago zo verslechterd is. Want, redeneren de bonden, het gebrek aan belangstelling van jongeren voor een baan in de bouwwereld is voor een niet gering deel te wijten aan de slechte arbeidsomstandigheden en arbeidsvoorwaarden. Verbeek en Rouw over dat verwijt: „Er wordt op veel niveaus en in veel geledingen alles aan gedaan om de arbeidsomstandigheden en dergelijke te verbeteren. Het is echt veel aantrekkelijker geworden in de bouw te gaan werken dan een aantal jaren geleden". En daar wil het NVOB de leerlingen van de basisscholen en van de Lagere Technische Scholen van doordringen. De bouwwerkgevers gaan dat onder meer doen met speciaal voor dat doel ontwikkeld voorlichtingsmateriaal. Bovendien worden er excursies georganiseerd naar bouwwerkplaatsen. Daarnaast streeft het NVOB naar nauwere contacten tussen de directies en leerkrachten van het Lager Technisch Onderwijs. Al was het alleen maar om te bereiken dat de materialen en gereedschappen die op de scholen gebruikt worden zoveel mogelijk blijven aansluiten op de praktijk. Verbeek: „Het belang daarvan mag niet onderschat worden. Want het lijkt wel alsof we nog steeds hetzelfde steentje van tweehonderd jaar geleden metselen, maar als je ziet wat er allemaal van de fabrieken komt: er is nieuw bouwmateriaal, we hanteren nieuwe werkmethoden. Nou, dergelijke zaken willen we wat sneller bij de scholen brengen. Want hetis duidelijk datje dit soort ontwikkelingen niet alleen uit de boekjes kunt halen". WILLEM J. VAN DM informatie op maat Het idee lag zo voor de hand, dat het jaren duurde voor iemand erop kwam. Breng be roepskeuze-informatie voor scholieren samen met gege vens voor wie werkloos is of van baan wil veranderen. In Middelburg vonden het ge westelijke arbeidsbureau en het Samenwerkingsverband voor keuzebegeleiding en On derwijs-Arbeidscontacten (SKOA) elkaar in het Beroepen Informatiecentrum Walcheren (BIC), dat nieuwsgierigen des gewenst per tekstverwerker, video, film, dia, Viditel en ge luidsapparatuur inlicht over 400 beroepen en 600 opleidings- en scholingsmogelijkheden. Een Zeeuwse primeur en meer dan dat: ook landelijk trekt het samenwerkingsverband de aandacht van ondermeer be roepskeuzedeskundigen en de ministeries van onderwijs en wetenschappen en sociale za ken. „Kijk, en dat we daarin een beetje sturen vinden wij als Zeeuwen natuurlijk hartstikke leuk", zegt directeur P. J. Gee- ne van het SKOA. „Tussen on ze diensten en die van het ar beidsbureau is een vloeiende beweging ontstaan. Dat heeft voor een deel te maken met de overzichtelijke situatie in deze provincie. Elders in het land komt die samenwerking heel wat moeilijker van de grond. Daar moeten vijf, zes instellin gen elkaar maar zien te vinden. En dan nog. Ik spreek collega's die het doodgriezelig vinden om op het terrein van het g.a.b. te komen en werkelijk hoogst verbaasd zijn, dat het in Zee land zo soepel loopt". Düsseldorf, industriële metro voor hoofdrekenen. BIC bro ther is watching him... Via eei choicesysteem speelt hij haas je-over met de computer ei komt zo uit bij wat hij mis schien écht zou willen. Twee jaar experimenteren me Düsseldorf in miniatuur. Da vraagt - naast alle gloria's - on kinderziekten. De beroepen» formatie - gekopieerd bij he g.a.b. van Hengelo - is nog nie toegesneden op de Zeeuwse si tuatie. Dus wél gegevens ove het in deze contreien vrij zeid zame boswachterschap ma niets over de eisen die Pechine; stelt aan een aluminiumsmei ter. Het g.a.b. begint binnen kort een onderzoek onder circ 450 Walcherse bedrijven me meer dan 10 werknemers naai hun functie-eisen en -mogelijs heden. Dat maakt de legpuzze aanzienlijk completer. Het is duidelijk: BIC Walcherei wil het goed doen. oefenen ei tegelijk functioneren als eei professioneel bedrijf. Op 1 maart, tijdens een open dag ziet Geene vast een paar colle ga's, die het prille samenW kingsverband kritisch volg» Koppeling tussen opleiding beroep is weer actueel ge®0' den, nu zich in bepaalde sec» ren een 'nieuwe schaarste' aai vakmensen heeft aangediend De directeur van het SKOA zie het al helemaal voor zich: nieu we BIC's in Goes en Terneuze1 en landelijk 3 of 4 speerpunt»: perimenten onder de voogd van de ministeries van social1 zaken en onderwijs en wet»1 schappen. BIC Brother als troe telkind. In Middelburg zijn zee al ruimschoots aan gewend. BOB LAGAA1 penhoekje, gebrekkig en on overzichtelijk". De keus voor samenwerking met het SKOA was aan de hoofdstedelijke Ba lans dan ook snel gemaakt en diezelfde soepelheid kenmerkte ook het contact met de provin cie. Resultaat: Düsseldorf op Zeeuwse schaal kan twee jaar lang experimenteren met finan ciële steun uit het fonds voor bijzondere regionale projecten en bemand door twee medewer kers van het SKOA en één van het g.a.b. Kosten: tussen de 5 en 6 ton per jaar. „En waar het geld zit, daar halen we het", zegt Swinkels. Beroepskeuzevoorlichting en arbeidsbemiddeling onder één dak: dat heeft veel voordelen. Niet alleen voor de klant om wie het allemaal is begonnen, ook voor het arbeidsbureau, dat 'meer kan doen met minder mensen' of, beter gezegd: móét doen, nu het zakelijk beheer ook in deze sector de overhand heeft gekregen. Een drastische metamorfose, die binnenkort wordt bekroond met een zelfstandig g.a.b. 'nieu we stijl', bestuurd door over heid, bedrijfsleven en werkne mersorganisaties. De 'vloeiende beweging' van Geene in de praktijk - want daarover zou het het aan de Middelburgse Balans toch vooral moeten gaan. Dan ver schijnt er een klasje in beeld, uitvoerig voorbereid door de specialisten van het SKOA en nu losgelaten op 400 beroepen en 600 opleidings- en scholings kansen. Dat is móói en vooral: veel. Teveel voor een 12-jarige met vliegeniersdromen en een 5 pool in de Duitse Bondsrepu bliek. Daar ging het SKOA kijken hoe - gesteund door de gulle miljoenen van het Ar- beitsamt, dat bij de oosterbu ren zowel arbeidsmarktvoor lichting en -bemiddeling als beroepsopleiding bundelt - het ideale BIC functioneert. In het nederig makende besef, dat zo'n voorziening alleen al door de andere structuur van de arbeidsvoorziening en de be trokkenheid van meerdere mi nisteries niet naar Nederland valt te verhuizen. Geene vindt dat ook'geen ramp. Legt uit: „Waar het ons om ging was een antwoord op de vraag: hoe kom je tot een stuk dieptevoorlich ting over beroepskeuze voor jongeren vanaf groep 8 van de basisschool tot het eind van de eerste fase van het voortgezet onderwijs want dat is de cate- gorié, waarop we, vanuit onze doelstelling, mikken. Simpel gezegd: wanneer iemand elek tricien wil worden, moet-ie we ten wat een elektricien is en ol zo'n functie ook perspectief biedt. In Düsseldorf ligt er in formatie opgeslagen over 700 beroepen maar ook over de arbeidsmarkt, de opleidingen, allemaal ondersteund met 'werving en selectie' en 'repara tie', waar manco's in de scho ling worden gesignaleerd en verholpen - als uitnodigend middelpunt voor wie zoekt of wil weten. Het Middelburgse g.a.b. kon zo'n ruimte op dat moment niet bieden. Swinkels: „We hadden een klein beroe- GewestelijJc Arbeidsbureau Middelburg, 'Beroepen-informatiecentrum'. foto lex de meester schitterend audio-visueel mate riaal. Ons idee was: laten we iets ontwikkelen in de geest van het Duitse systeem." Op zoek naar bondgenoten voor wat achteraf een BIC-deal zou blijken, raakte het SKOA in gesprek met het g.a.b. Wal cheren. Het moment had niet beter gekozen kunnen worden, zegt directeur J. Swinkels. 'Arbeidsbureaus nieuwe stijl' was in zijn branche het code woord voor de operatie, die in de jaren zeventig de arbeids voorziening in ons land een nieuw, klantvriendelijker ge zicht zou geven. Betutteling en dwang verruild voor zelfwerk zaamheid en een open informa tiecentrum - naast units als M

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 48