BEROEPEN MANIFESTATIE ZEELAND IN GOES PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT blokken sociaal druk Veilinghallen, Fruitlaan Goes: woensdag 29 januari tot en met zaterdag 1 februari. inhoud ouders conferentie «.SCHOOL BEROEP VRIJDAG 24 JANUARI 1986 De Beroepen Manifestatie Zeeland, die van woensdag 129 januari tot en met zaterdag 1 I februari voor de derde keer in I de veilinghailen aan de Goese IFruitlaan wordt gehouden, is I inmiddels een niet meer weg te I denken onderdeel geworden in het pakket van mogelijkheden lom scholieren te begeleiden bij leen verantwoorde I beroepskeuze. „Zo lang we geen I beter middel hebben om I leerlingen van het basis- en het Ivoortgezet onderwijs te laten Izien wat allerlei beroepen nu in Ifeite inhouden, zullen we longetwijfeld met deze ■manifestatie blijven [doorgaan", zegt een van de lorganisatorens, drs J. P. A. [Neve van het ■samenwerkingsverband voor [keuzebegeleiding en londerwijs-arbeidscontacten [(afgekort Skoa). I.Ideaal zou het zijn om [kinderen in de leeftijd van tien [tot veertien jaar uitgebreid in leen stuk of twintig bedrijven te [laten rondkijken. Maar dat is ■niet te realiseren. Vergeleken |met dat soort excursies is de presentatie van beroepen |tijdens de manifestatie natuurlijk altijd een surrogaat, laar dat is niet erg. Het gaat erom dat de leerlingen kunnen |rondkijken en voor zichzelf nagaan tot welke beroepen ze zich aangetrokken voelen. De keuze komt pas in een later ptadium aan bod". 7eve is van mening dat die excursies naar bedrijven een nooi vervolg op de beroepenmanifestatie zouden kunnen zijn. Hij denkt dan aan bedrijfsbezoeken voor [leerlingen die al belangstelling bebben laten blijken voor het verk dat er wordt verricht. Het Skoa, zo verzekert hij, wil wel ^orgen voor de begeleiding van dergelijke bezoeken. Als daarop wordt aangesloten met gastlessen op scholen door uitoefenaars van de beroepen vaarvoor interesse bestaat, beroepskeuzetests en dergelijke kunnen leerlingen op een kinvolle manier een richting bepalen. Neve: „Ons pleidooi is bok steeds dat de school- en beroepskeuze een onafgebroken bruces moet zijn, dat vanaf de Echtste groep van de basisschool tot het betreden ban de arbeidsmarkt een bestanddeel van het onderwijs lormt. Net als in Duitsland zou prbeidsleer een vak moeten zijn bp de scholen". De Beroepen Manifestie is zeer hadrukkelijk niet bedoeld als fcen beroepen- en pedrijvenshow. Daar waken de prganisatoren met grote zorg boor. De beroepen zijn verdeeld in een Toot aantal blokken, waarin Icholen, instellingen en bedrijven samen voor de presentatie zorgen. Het gaat baarbij om beroepen en ppleidingen daarvoor die in peeland - of in de onmiddellijke nabijheid van de provincie - zijn te vinden. Die blokken zijn: land-en tuinbouw elektotechniek metaalbewerking installatietechniek vliegtuigbouw PTT-beroepen nautische beroepen en het havenbedrijf chemie motorvoertuigentechniek beroepen in bouw en afwerking handel en administratie grafische beroepen verzorgende beroepen en uniformberoepen. Het streven daarbij is dat in die blokken ambachten op verschillende niveaus zijn te zien, van beroepen die aansluiten op het lager beroepsonderwijs, gevolgd door het leerlingstelsel, tot bezigheden waarvoor na het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs een academische opleiding noodzakelijk is. Op die manier is een en ander behalve voor het basisonderwijs interessant voor het hele voortgezet onderwijs. Tevreden stelt Neve vast dat de Beroepen Manifestatie zich nog ontwikkelt. Steeds meer stands waarin alleen maar theoretische aspecten van beroepen worden belicht, krijgen een zinvolle plaats in de grote blokken. De verzorgende beroepen hebben een nieuwe manier bedacht om op een aantrekkelijke manier duidelijk te maken wat in deze sector allemaal te beleven valt. In een van de veilinghallen zal een dorpspleintje worden gebouwd met een kap- en schoonheidssalon, een behandelkamer van een tandarts, een ziekenhuisje, een apotheek en dergelijke. De verschillende beroepsbeoefenaars zijn daar dan aan het werk. In de informatie die tijdens de Beroepen Manifestatie wordt verstrekt blijven de mogelijkheden om werk te vinden in de verschillende beroepen buiten schot. Evenals trouwens de sociale aspecten. Daar is heel bewust voor gekozen. Neve: „De opzet van de manifestatie biedt daar geen gelegenheid voor. In de eigen keuze als voortgaand proces werkgelegenheid in dat beroep. Tegen de tijd dat hij zijn opleiding heeft voltooid, is dat beeld toch totaal gewijzigd". De organisatoren rekenen dit jaar op ongeveer 9000 jonge bezoekers in klasverband alle klassen naar de manifestatie te laten gaan, omdat ze ervan uitgaan dat er over twee jaar wel weer een komt. Dat betekent minder drukte. Verder zullen maatregelen worden getroffen om te voorkomen dat demonstraties in het ene blok zoveel herrie veroorzaken dat hoogste groepen van het basisonderwijs en de onderbouw van het voortgezet onderwijs te laten zien wat allerlei beroepen inhouden. De uitgave 1986 besteedt ook gericht aandacht aan studie- en vervolgmogelijkheden, waardoor eveneens wordt voor lager beroepsonderwijs bezoekt 95 procent met een aantal klassen de manifestatie, van de scholen voor mavo 80 procent en van de scholen voor havo en vwo iets meer dan 20 procent. Het blijft een voortdurend streven van de organisatoren de scholen die tot nu toe geen belangstelling betrekkelijk korte tijd moeten de leerlingen langs alle blokken worden geleid om de beroepen te laten zien. Dan is het onmogelijk om uitgebreid op de arbeidsmarkt situatie in te gaan. We vinden ook dat de Beroepen Manifestatie er niet de plaats voor is. Het is geen banenmarkt. Je kunt je daarbij ook afvragen of een leerling uit de hoogste groep van de basisschool zich bij een eerste voorzichtige keuze van de richting die hij wil uitgaan moet laten leiden door de huidige komen kennismaken met het beroepenscala. Dat is ongeveer 3000 minder dan twee jaar geleden. Neve is daar niet rouwig om. De vorige keer was het op sommige dagen veel te druk. „Het gaat tenslotte om de kwaliteit van de presentatie. Het lawaai en de nogal grote groepen waarin de leerlingen werden rondgeleid, leverden toen terecht kritische opmerkingen op. We hebben gemerkt dat de scholen dit jaar de neiging hebben om niet meer iemand in een ander blok zich niet meer verstaanbaar kan maken". De groepen leerlingen zullen weer worden rondgeleid door studenten van de Tilburgse academie Mens en Arbeid. Doordat meer van deze gidsen beschikbaar zijn, zullen de groepen uit ongeveer tien leerlingen kunnen bestaan. Het doel van de Beroepen Manifestatie Zeeland is van oorsprong leerlingen uit de gemikt op de bovenbouw uit het voortgezet onderwijs. Ruim de helft van de Zeeuwse basisscholen heeft laten weten met een of meer groepen leerlingen naar de Goese veiling te zullen komen. Waarom de rest het laat afweten is niet helemaal duidelijk. Neve heeft op de indruk dat op een deel van de weg blijvende scholen nauwelijks over beroepskeuzebegeleiding wordt nagedacht of dat de schoolteams er de noodzaak niet van inzien. Van de scholen hebben getoond zover te krijgen dat ze een volgende keer wel komen. De medewerkers van het Skoa proberen niet alleen meer scholen naar de manifestatie te krijgen, ze zouden ook graag zien dat de ouders van de leerlingen worden bereikt. Neve: „Ouders spelen nu eenmaal een belangrijke rol bij de beroepskeuze van hun kinderen. Het is voor ons nu de vraag hoe je ze kunt informeren zodat ze die keus kunnen begeleiden. We hebben nog geen idee hoe je dat zou kunnen doen". Om ouders in de gelegenheid te stellen ook - bijvoorbeeld samen met hun kinderen - een kijkje te komen nemen, is de Beroepen Manifestatie donderdagavond 30 januari en zaterdag 1 februari geopend voor niet-klassikaal bezoek. De openingstijden zijn dan: donderdagavond van 17 tot 21 uur en zaterdag van 9 tot 16 uur. Woensdag, donderdag overdag en vrijdag zijn de veilinghallen in beginsel alleen toegankelijk voor schoolklas sen. Hoewel de deuren van de veiling woensdagmorgen al open gaan voor de eerste groepen leerlingen, is de officiële presentatie van de Beroepen Manifestatie Zeeland pas een dag later. Dat houdt verband met een symposium dat donderdag in het kader van de manifestatie plaats vindt. Dit symposium met als thema 'De ontwikkelingen in het bedrijfsleven en de arbeidsmarkt in relatie tot beroepsopleidingen' speelt zich af in het Vlissingse hotel Britannia, maar de opening ervan is in Goes. Mr C. J. A. van Lede, voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Ondernemers, verricht op de manifestatie de daaraan te pas komende handeling. Tijdens het symposium zullen inleidingen worden uitgesproken door M.Brusasco-MacKenzie, coördinerend projectleider bij de Commissie van de Europese Gemeenschappen, ir H. Vredeling, lid van de commissie Wagner (voluit de adviescommissie inzake de voortgang van het industriebeleid), drs R. C. E Barbé, gedeputeerde voor economische en onderwijszaken, en J. W. Weug, directeur van de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen. Daarna volgt een forumdiscussie. BEN JANSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 47