hét weer Veldslag tussen stammen eist bij Durban 30 doden Nederland dringt bij aan op wapenboycot EG Libië Washington waarschuwt Moskou in Zuid-Jemen niet te interveniëren Premier Thatcher gehoond in nieuw Westland-debat GEEN NIEUWE VOORSTELLEN LUBBERS MAG VAN NAVO NAAR MOSKOU KRUISRAKET STORT lllll zeeland Zeker 38 doden bij hotelbrand in New Delhi WHITEHEAD BRENGT NIEUWE INFORMATIE Klibi mr poAi?i? X# I J Jt llvv/llil? iNHJËdY AFTREDEN BRITTAN GEEIST Heffing gemeenten moet kosten dekken PZC/binnen-buitenland Vandaag Nautisch bericht Vooruitzichten Laag water Hoog water DRIE UDF-LEIDERS OPGEPAKT VRIJDAG 24 JANUARI 1986 Specialisten: al genoeg ingeleverd UTRECHT (ANP) - De Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) blijft erbij dat de specialisten zich houden aan het „generaal akkoord" met de overheid van 1984 en dat ze al genoeg hebben ingeleverd. Dit blijkt uit de officiële reactie van de LSV op de aankondiging van staatssecretaris Van der Reijden (WVC) -namens het kabinet- van een forse algemene tariefsverlaging omdat de afgesproken bezuinigingen volgens hem niet worden gehaald. Nieuwe voorstellen doet de LSV dan ook niet. Van der Reijden zal het besluit tot tariefsverlaging daarom vandaag naar de Tweede Kamer stu- Investeringen rond Kanaaltun nel Frankrijk gaat de komende zeven jaar zes miljard franc (2,16 mil jard gulden) investeren in de ontwik keling en uitbreiding van autowegen, spoorwegen en havens in de buurt van de geplande Kanaaltunnel, zo heeft de Franse minister van transport, Jean Auroux, woensdag bekendge maakt. Vooral de Franse Kanaalha vens, zullen profiteren van het pro gramma. EG-hulp Soedan en Etiopië De EG-commissie in Brussel heeft beslo ten 48,75 miljoen gulden ter beschik king te stellen voor spoedhulp aan Etiopië en Soedan. Een woordvoerder van de Commissie heeft dat donder dag in Brussel meegedeeld. Het geld is vooral nodig voor voedselleveran- ties. Wind: noordwest 8 tot 9 Bft. Zicht: goed, in een bui matig tot slecht. Temperatuur kustwater: 5 graden Celcius. Afwijking waterstanden: op het middag-hoogwater omstreeks an derhalve meter verhogingMaximum golfhoogte monding Scheldes: ruim anderhalve meter. Voor weekeinde: Na het wegtrekken van de stormdepressie brengt een rug van hogedruk zondag rustiger weer. Eerst wisselend bewolkt en winterse buien. Een langzaam afnemende wind. Zondag wolkenvelden en droog. Middagtemperatuur omstreeks 4 gra den. Voor maandag en dinsdag: Maandag wolkenvelden en droog, daarna op nieuw wisselvallig. Middagtempera- tuur circa 5 graden. uur cm 1 rijdag 24 januari Vlissingen 01.10 166 Terneuzen 01.31 188 Zierikzee 02.15 115 Hansweert 02.00 204 Wemeldinge 02.35 133 O.scheldemond 00.55 111 Bruinisse 02.55 137 Zaterdag, 25 januari Vlissingen 01.48 183 Terneuzen 02.09 205 Zierikzee 03.00 122 Hansweert 02.41 221 Wemeldinge 03.15 141 O.scheldemond 01.35 119 Bruinisse 03.35 145 uur 13.25 13.45 14.45 14.19 14.55 13.15 15.20 14.03 14.23 15.25 15.00 15.35 13.50 16.05 ren, zo zei een woordvoerder van WVC donderdagavond. De specialisten ver klaren zich in hun brief aan de staats secretaris bereid tot nieuw overleg. De staatssecretaris heeft al eerder laten weten dat hij opnieuw wil pra ten. Maar volgens hem zou dat alleen maar zin hebben als de LSV met nieuwe voorstellen of argumenten komt. De LSV zegt in haar brief aan Van der Reijden dat de staatssecretaris de afspraken die in het generaal akkoord zijn gemaakt, op een onaanvaardbare manier uitlegt en dat hij de inkomen soffers miskent die de specialisten al hebben gebracht (volgens de LSV sinds 1981 gemiddeld 70.000 gulden of ruim 28 procent en sinds 1983 ruim 30.000 gulden). De LSV verwijt Van der Reijden dat hij inhoudelijk over leg onmogelijk heeft gemaakt en dat hij het overlegklimaat heeft bedorven door „geruchtmakende interviews". Daarom, aldus de LSV, rest de Neder landse specialisten weinig anders dan langs andere weg, desnoods buiten parlementair, „het Nederlandse volk de ernst van de situatie onder ogen te doen zien". Vorige week heeft de door 2.000 specialisten bezochte ledenver gadering van de LSV al een actiecomi té ingesteld. Welke acties er precies in voorbereiding zijn, wilde de LSV don derdag nog niet zeggen. Er wordt wel gedacht aan een „fasenplan" met een, zonodig, geleidelijke verscherping van acties. De staatssecretaris en de LSV ver schillen van mening over het aantal jonge specialisten dat dankzij de be zuinigingen inmiddels aan de slag is gekomen. De LSV verklaart zich -nog maals- bereid het werkelijke aantal (ongeveer 200 volgens de LSV en nog geen 60 volgens de staatssecretaris) objectief te laten nagaan. In de drie jaar die het akkoord be strijkt ('84 tot en met '86) zouden 500 specialisten aan het werk kunnen dankzij bezuinigingen tot een totaal bedrag van 165 miljoen. Bommelding Beurs De handel op de Amsterdamse optiebeurs is donderdagmiddag in verband met een bommelding voortijdig beëindigd. De bommelding bleek na ontruiming van de Koopmansbeurs, waar de op tiebeurs is gehuisvest, loos alarm. Januari heeft ons nog weinig goeds gebracht. Veel wind en regen. De hoeveelheid gevallen regen komt ver boven normaal uit. Normaal voor januari is 57 mm. De regenmeters hebben echter nu al bijna het dubbele afgetapt, ruim 90 mm. Deze zeer natte maand, die inmiddels ook drie stor men heeft geproduceerd, heeft nog meer voor ons in petto. Vandaag zal de wind opnieuw tot stormkracht aantrekken. Daarbij val len talrijke winterse buien waarvan sommige met onweer vergezeld kun nen gaan. Het gure en stormachtige weer hangt samen met een actieve depressie bij Denemarken, die lang zaam naar de Oostzee koerst. Door de noordwester storm wordt vanmiddag op het hoogwater omstreeks ander halve meter extra water verwacht. BRUSSEL/DEN HAAG (ANP) - De NAVO heeft geen bezwaar tegen mo gelijk bezoek van pre mier Lubbers aan Mos kou. Dat heeft een hoge NAVO-functionaris donderdag in Brussel gezegd tegen een groep Nederlandse journalis ten. Hij zei een bezoek zelfs toe te juichen als middel om Moskou te informeren over de wes terse standpunten. Lubbers werd vlak vóór 1 november, de datum waarop de Nederlandse regering moest beslissen over de stationering van de kruisraketten, door Moskou uitgenodigd voor een bezoek. De uit nodiging werd na het plaatsingsbesluit even wel nog eens herbeves tigd en Lubbers heeft haar nog steeds in be raad. De gedachtenwisseling tussen de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie op het terrein van de wapenbeheersing is de afgelopen tijd zakelij ker geworden, zo meent minister Van den Broek van buitenlandse zaken. Hij deelde de Tweede Kamer donderdag tij dens de voortzetting van het debat over de NAVO-begroting mee dat de recente voorstel len van Sowjet-Leider Gorbatsjov door de re gering positief worden beoordeeld. In het pakket voorstel len zitten echter met name wat betreft de SS- 20-raketten nog wel een groot aantal ondui delijkheden, aldus de minister. -1 uur cm uur cm Vrijdag 24 januari Vlissingen 07.23 150 19.35 154 Terneuzen 07.45 159 20.00 164 Zierikzee 08.40 140 21.00 133 1 Hansweert 08.09 172 20.26 178 1 Wemeldinge 08.45 154 21.05 148 1 O.scheldemond 07.50 127 19.45 123 1 Bruinisse 09.00 158 21.15 151 B Zaterdag, 25 januari Vlissingen 08.03 167 20.13 164 Terneuzen 08.27 176 20.39 173 1 Zierikzee 09.20 152 21.30 132 1 Hansweert 08.53 189 21.07 188 1 Wemeldinge 09.25 167 21.40 149 O.scheldemond 08.15 140 20.20 125 1 1 Bruinisse 09.40 171 21.50 152 PARIJS (ANP) Een niets vermoedende Franse matroos wordt door twee mannequins vastgeklampt op een plein in Parijs. Daarmee werd hij onderwerp voor een foto van de nieuwe lente/zomercollectie van Pierre Cardin. Beide ontwerpen zijn gemaakt van zijde. PASADENA (AFP) Acht jaar na de lancering zal de Amerikaanse ruimtesonde Voyager-2 vandaag op 81.000 kilometer afstand de planeet Uranus passeren. In kringen van ruimtegeleerden wordt deze gebeurte nis omschreven als een mijlpaal in de geschiedenis van de bestudering van het heelal. Foto's die door de ruimtesonde naar de aarde zijn gestuurd hebben het bestaan van enkele nog onbeknde satellieten rond Uranus aangetoond. Hiermee is het totaal op veertien gekomen. Ook bleek de zuidpool van de planeet bedekt te zijn door een mistwolk die op een reusachtige blauw-groene biljartbal lijkt. Volgens de Amerikaanse astronoom Brad Smith blijkt uit de foto's dat de atmosfeer van Uranus 'winderig' is. De ruimtesonde was echter nog te ver van de planeet verwijderd om vast te stellen hoe lang de dag op Uranus duurt, aldus de astronoom. De bijgaande foto toont rechts een lichte streep van een wolk op de planeet. De donkere ringen op de foto zijn echter van stofdeeltjes op de camera van de Voyager. Om nog iets te kunnen waarnemen van wat de ruimterobot naar de aarde stuurt moeten de afbeeldingen door een computer bewerkt worden. UMBOGENTWENI (RTR) - Bij een ware veldslag tussen stammen in Zuid-Afrika zijn donderdag minstens 30 mensen om het leven gekomen. Volgens ooggetuigen staken Zulu- krijgers een hele krottenstad van rivaliserende Pondos in brand. De politie maakte bekend dat zij 30 lijken had geborgen en verwachtte er meer te vinden. De slag ontstond donderdagochtend in Umbogentweni NEW DELHI (REUTER/DPA) - Bij een felle brand in een luxueus hotel in de Indiase hoofdstad New Delhi zijn in de nacht van woensdag op donderdag minstens 38 personen, on der wie 14 buitenlanders, om het leven gekomen. Het tien verdiepingen tellende hotel Siddhartha Continental in het zuidelijk deel van de stad werd gro tendeels verwoest. Onder de 25 doden, die tot nu toe werden geïdentificeerd, zijn veertien buitenlanders: Britten, Japanners, Australiërs, een Bulgaar, een Irakees en diplomaten uit de Bondsrepubliek en Argentinië. Volgens de politie brak de brand na middernacht uit in de kelder van het hotel, waarna de vlammen zich snel uitbreidden tot de eerste drie verdie pingen. De oorzaak van de brand was donderdagmiddag nog niet bekend. Onder de gewonden zijn twee Neder landse zakenlieden J.D. uit Wijk bij Duurstede en S. uit Vijfhuizen. Beiden zijn in een ziekenhuis opgenomen. D. liep door de brand koolmonoxydever- giftiging op en zal naar verwachting spoedig het ziekenhuis mogen verla ten. S. zal langer in het ziekenhuis moeten blijven, waar hij is opgeno men met brandwonden. DEN HAAG (GPD) - Minister Van den Broek van buitenlandse zaken zal maandag op de bijeenkomst van de EG-ministerraad de aanbeveling doen om de wapenleveranties naar Libië volledig stop te zetten. Ook zullen stappen worden besproken om te voorkomen dat Europese landen profijt trekken van de Amerikaanse boycotmaatregelen tegen Libië. Van den Broek zei dit donderdag avond na afloop van zijn besprekin gen met de Amerikaanse onderminis ter van buitenlandse zaken, John Whitehead, die naar Den Haag is gereisd om de EG landen te bewegen de boycot die president Reagan tegen Libië heeft afgekondigd, te steunen. Whitehead heeft minister Van den Broek en premier Lubbers nieuwe informatie gegeven over de Libische betrokkenheid bij terrorisme. De woordvoerder van de minister ver klaarde dat deze informaties „zorg vuldig zullen worden bestudeerd". Ondanks de "sterke aanwijzingen" die de VS zeggen te hebben tegen Gadaffi kon Whitehead geen steun krijgen voor president Reagans op roep voor een totale bpycot tegen Libië. Nederland en de meeste van de twaalf EG-landen vinden sancties niet effectief. bische burgemeesters op de bezette Westelijke Jordaanoever en Pale stijnse leden van het Jordaanse par lement de Palestijnen vertegenwoor digen in vredesbesprekingen. Dit heeft een hoge Israëlische functiona ris meegedeeld. Peres deed zijn uitspraak tijdens een ontmoeting met de Britse oppositie leider Neil Kinnock. Voorwaarde voor vredesoverleg blijft echter de uitsluiting van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO, die door Israël als een terrorische organisatie wordt beschouwd. De secretaris-generaal van de Arabi sche Liga, Chedli Klibi. Minister Van den Broek sprak later op de avond met de secretaris-gene raal van de Arabische liga, Chedli Klibi. Van den Broek sprak namens de EG, waarvan hij voor de komende zes maanden voorzitter is, de zorg uit over het internationale terrorisme. Hij pleitte voor nauwe samenwerking met de Arabische landen bij de be strijding van terreur. In het gesprek werd Libië niet genoemd. Van den Broek en Klibi spraken voorts over het vredesproces in het Midden-Oosten, waarbij stil werd ge staan bij de initatieven van de Ver enigde Staten, van de Jordaanse ko ning Hoessein en van de Israelische- premier Peres, zo verklaarde een woordvoerder. Klibi had eerder op een persconferen tie gezegd dat de kansen op vrede in het Midden-oosten nog nooit zo groot zijn geweest als nu. "Israel maakt een historische fout als het deze kans niet gebruikt", verklaarde hij De Israëlische premier Simon Peres heeft donderdag voorgesteld dat Ara- COLD LAKE (AP) - Een niet-geladen Amerikaanse kruisraket die vanaf een B-52 bommenwerper werd gelanceerd heeft woensdag een vier uur durende proefvlucht gemaakt over Canadees gebied. De parachute van de raket ontvouwde zich echter niet tijdig voor de landing waardoor de raket neerstortte, aldus kapitein Ross Hicks van het Canadese leger. Toch werd de proefvlucht geslaagd genoemd omdat de kruisraket zijn doel wist te bereiken. 'De raket kwam vijf minuten te vroeg neer,' aldus Hicks tegen het Canadese persbureau CP. Het bijna 6,5 meter lange projectiel zou vermoedelijk op een of andere manier wel vernield zijn, dacht Hicks. Niemand wist het zeker omdat de raket nog niet gevonden is. cm 178 200 124 216 143 121 148 198 220 131 236 151 131 155 Door de Deltawerken kan het getij in de Oosterschelde soms sterk afwijken van de in deze getijtafel vermelde waterstanden. Dagelijks informatie telefoon Deltaweerbe- nch.t 01110-7058. A Van onze correspondent) LONDEN - Een overgrote meerder heid van de Conservatieve parle mentsleden in het Britse Lagerhuis wil dat minister Brittan (handel en industrie), die in opspraak is geko men door zijn aandeel in de West- land-affaire, uiterlijk maandag af treedt. De Tories eisten dat tijdens een frac tievergadering enige uren na een ver klaring van premier Thatcher in het Lagerhuis, waarin zij moest toegeven dat Brittan een interne brief, die schadelijk was voor de nu afgetreden minister Heseltine (defensie), heeft laten uitlekken. Hoewel de premier het optreden van Brittan verdedigde, en zei dat Brittan tot zijn beslissing was gekomen na haar kantoor te hebben geraadpleegd, bevond ze zich in een onhoudbare positie. Zelden in haar regeringsperio de werd de premier zo in hef Lager huis gehoond. De Conservatieve Lagerhuisleden vin den dat het nu uit moet zijn en dat Brittan, wiens optreden in de West- land-affaire ook vorige week tot hefti ge schermutselingen in het Lagerhuis leidden, niet kan aanblijven. De premier staat nu onder zware druk om Brittan te laten vallen. De Conservatieve fractie heeft laten we ten de regering maandag tijdens een spoeddebat over de Westland-affaire niet te zullen steunen, als de be windsman niet opstapt. WASHINGTON (RTR) - De Amerikaanse rege ring heeft de Sowjet- Unie er voor gewaar schuwd niet te interve niëren in de bloedige burgeroorlog in Zuid- Jemen, zo heeft het mi nisterie van buiten landse zaken in Was hington donderdag be kendgemaakt. De Sowjet-Unie had westerse ambassades in Moskou eerder op de dag laten weten dat zij zich niet in het conflict zal mengen en dat het geen van de strijdende partijen van wapens voorziet. Maar Washing ton liet weten dat er aanwijzingen zijn van Sowjet deelname aan de gevechten aan de zijde van de opstandelingen tegen de regering van president Ali Nasser Mo hammed. Beide partijen in het conflict zijn marxistisch en pro-Sowjet-Unie maar de regering voerde de afgelopen tijd een wat minder anti-westers beleid. De strijd in de Zuidje- menitische hoofdstad Aden is donderdag in alle hevigheid opgelaaid toen stamleden, die trouw zijn aan president Ali Nasser Mohammed, de stad binnentrokken. Zij sloten zich aan bij de troepen van de presi dent, die worden bele gerd door rebellen. Bij de gevechten in Zuid- Jemen zijn volgens de laatste berichten tot nu toe elfduizend doden ge vallen. De stamleden trokken vanuit het laatste grote 1 - t bolwerk van Nasser Mo hammed in Abyan, on geveer 160 kilometer ten oosten van de hoofd stad, naar Aden. Vol gens berichten uit het buurland Noord-Jemen hadden de opstandelin gen woensdag vrijwel de gehele Zuidjemenitische hoofdstad in handen. In ambassades en het VN-complex in Aden zitten nog enkele hon derden buitenlanders vast. Een internationa le vloot heeft echter al meer dan 4500 perso nen, voor het merendeel Sowjetburgers, in vei ligheid gebracht. Vol gens een krant, die in de Verenigde Arabische Emiraten verschijnt, zijn in Aden door de gevechten achttien Rus sen om het leven geko men. bij de havenstad Durban aan de Indi sche Oceaan. Het plaatselijke Zulu-opperhoofd gaf zijn rivalen een ultimatum het gebied te ontruimen, nadat gevechten om trent Kerstmis minstens 60 mensenle vens hadden geëist. De politie deelde mee dat zij 480 Pondos had aangehouden. De geweld dadigheden waren ontbrand toen een 500-tal Pondos een Zulu had gedood, aldus de politie. Vertegenwoordigers van het Zuidafri- kaanse Verenigde Democratische Front UDF hebben afgelopen week in Zweden voor het eerst een ontmoe ting gehad met leiders van de verbo den anti-apartheidsorganisatie Afri kaans Nationaal Congres (ANC). Dit hebben woordvoerders van het UDF bekendgemaakt naar aanleiding van de arrestatie van drie UDF-leiders in Zuid-Afrika donderdag. Woordvoerders van het UDF deelden mee dat de delegaties van gedachten hebben gewisseld over de toenemen de crisis in Zuid-Afrika. Het UDF, dat in 1983 opgericht werd, ijvert met vreedzame middelen voor de afschaffing van het apartheidssys teem in Zuid-Afrika. Het ANC sluit geweld niet uit. DEN HAAG (GPD) - Een aantal ge meentelijke heffingen, zoals bijvoor beeld de rioolrechten, mogen niet meer dan kostendekkend zijn. Dat schrijft professor Christiaanse in zijn rapport over de gemeentelijke heffin gen. Het kabinet zal zich in de tweede helft van februari over de voorstellen van Christiaanse beraden. Christiaanse bepleit een uniforme re geling voor alle gemeenten. Als het kabinet de voorstellen aan vaardt, worden de retributies (heffin gen waar een dienstverlening tegen overstaat) in sommige gemeenten ver hoogd en in andere verlaagd. De aan passing van de retributies zal overi gens pas volgend jaar plaatsvinden, aldus de woordvoerder. Grote steden Minister Rietkerk van binnenlandse zaken en minister Ruding van financiën hebben donder dag geen extra financiële toezeggin gen gedaan aan de gemeenten Am sterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag. Bij het overleg waren ook verte genwoordigers van de provincies Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht aanwezig. Volgens de woordvoerder is afgespro ken dat bestuurlijke werkgroepen een nader onderzoek gaan verrichten naar de beleidsterreinen waarop de finan ciële nood van de gemeenten het hoogst is. PZCfi Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. KANTOREN Vlissingen: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Opening kantoren Van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 08.00 tot 10.30 uur. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Telefoonnummers buiten kantoor uren voor dringende zaken: Expeditie: (01194) 511. Advertentie-afdeling (01100) 20281. Redactie (01184) 14796. Abonnementsprijzen: per kwartaal 67,15; franco per post 80,-; per maand 23,10; jaarabonnement 256,-; jaarabon nement franco per post 310,-; losse nummers 1,10 (alle bedra gen inclusief 5 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 132 cent per mm; minimumprijs per advertentie 19,80; ingezonden mededelingen 2V2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 3