Zand pijlerdam 'Verkeerssituatie Oranjestraat IJzendijke levensgevaarlijk' School 't Zwin in Oostburg houdt actie voor Colombia Personeelstekort kraamcentra VOORWAARDELIJKE GEVANGENIS KAPITEINS NCB Öostburg viert 50-jarig bestaan BUURTBEWONER KOPMELS AL JAREN ONGERUST: Dodelijk ongeluk in IJzendijke door slecht zicht STREEFBEDRAG VAN TIENDUIZEND GULDEN Gespreksgroep voor ouders van cara-patiënten PSP-kamerlid wil opheldering over import 'kernstroom' vanuit België Deelname en opbrengst van Club actie in '85 omhoog Natuurbescherming Fabelen Fietspad Toekomst VRIJDAG 24 JANUARI 1986 Sleepbootoorlog in de rechtszaal voortgezet MIDDELBURG - Een stukje van de sleepbootoorlog op de Westerschelde kreeg donderdag een vervolg in de rechtszaal in Middelburg, waar twee kapiteins van het bergingsbedrijf Van den Akker en één van Willem Muller voor de politierechter moesten verschijnen voor het opzettelijk toebrengen van schade aan hun tegenstanders. In december 1984 kwam het tot een botsing tussen beide concurrenten bij de berging van het voor Hansweert ;estrande zeeschip 'Permeke'. De ileepboten Alpha en Bravo van Pol derman uit Hansweert, die samen werkt met Van den Akker, waren het eerst ter plaatse. Terwijl een vertegen woordiger van Polderman aan boord van de Permeke het contract probeer de te krijgen, arriveerde de Waasland van Willem Muller, die ook een man aan boord zou gaan afzetten. Op het voorschip van de Waasland V/erd een ladder tegen de scheeps wand van de Permeke gezet en op dat moment duwde kapitein L. S. (40) uit Hansweert de kop van de Alpha tus sen de Waasland en het zeeschip. Tot twee keer toe hoorden de mannen van de rijkspolitie te water, die enige honderden meters verderop het scheepvaartverkeer lagen te regelen, de motoren van de Alpha ronken, .gevolgd door een harde klap. Het resultaat was een forse deuk in de stuurboordsboeiïng van de Waasland. Herder dat jaar had dezelfde kapitein met de sleepboot Van Woelderen op de kruising van het Schelde-Rijnka- naal en het Tholense Gat ook al rake tikken uitgedeeld. De sleepboten Ze phyrus en Coastal Service, beide van Willem Muller, boden assistentie toen het motorschip Arragon door een mo torstoring in moeilijkheden kwam. De Van Woelderen ramde de Coastal Ser vice, die ai had vastgemaakt, twee keer midscheeps op het berghout en bracht vervolgens ook een sleeptros op de Arragon. Van S. verklaarde echter dat de Coastal Service door de sterke stroom tegen zijn boeg was aangedreven. Een week later voer de Van Woelderen de Zodiac (rubberboot) van de Coastal Service aan flarden toen deze sleepboot een aan de grond gelopen binnenschip probeerde vlot te trek ken. Verder zou S. in november gepro beerd hebben rond middernacht de Zephyrus in het Tholense Gat aan te varen zonder dat er op dat moment sprake was van een bergingsklus. Zijn broer C. S. (27) uit Wemeldinge had zich ook niet onbetuigd gelaten en voer met de Breezand de Coby M van Willem Muller van de steiger in de vluchthaven van Tholen af. De Coby M. lag op de plaats van de Breezand. Verder bedreigde hij de schipper van de Zephyrus met een bijl. Deze laatste, J. M. W. van den B. (26) uit Hansweert, stond terecht omdat hij een meertros van de Van Woelde ren had gekapt. Toen de Van Woelde ren in de vluchthaven bij hem langszij wilde komen gooide hij de trossen eerst los. maar toen dat niet hielp greep hij de bijl. „Uit lijfsbehoud" verklaarde hij op de zitting, ,,ik wist dat het anders vechten zou worden". Officier van justitie mr C. M. P. Nij- meijer bracht de kapiteins onder ogen (Slot van pagina 11 het vullen voor weerstand te zorgen. Weliswaar zijn in de tussenwanden gaten aangebracht waar het zand door kan stromen (uitgedacht tijdens de proeven met schaalmodellen), maar de wanden zorgden toch voor extra tegenwicht. Het gelijkmatig vullen ging daardoor niet naar wens. Uiteindelijk zijn de problemen opgelost door in een lang zamer tempo te vullen. Het vullen zelf is vergelijkbaar met het opspuiten wan een zandvlakte (het is alleen niet zichtbaar). In de holte van de pijler wordt een zandwatermengsel ge pompt, waarbij het water weer wordt weggezogen. In de dorpelbalken moe ten twee compartimenten gevuld wor den. Omdat controle niet eenvoudig is, wordt daarbij gebruik gemaakt van tamelijk gecompliceerde regelappara- tuur. Bij de voorbereidingen was de keus gevallen op fijnkorrelig zand. Dat leidde nog tot een aanvaring met de natuurbescherming. Die vond dat rijkswaterstaat voor het winnen er van net als iedere andere burgerin stantie een vergunning moest aan vragen en ook waren er natuurweten schappelijke bezwaren tegen de keu ze van de winplaats. Daarvoor werd een oplossing gevonden. Het zand ligt in een droog depot opgeslagen en wordt van daaruit naar pijlers en balken vervoerd. Op die manier kan beter worden nagegaan hoeveel zand er precies voor het vullen wordt gebruikt. In totaal zal er voor de pijlers en dorpelbalken in de drie stroomgaten ongeveer 600.000 kubie ke meter zand nodig zijn. In een eerder stadium van het pijler- damproject zijn pijlers en dorpelbal ken al ondergrout. Voor de pijlers betekende dat het opvullen van de ruimte tussen pijlervoet en funde- ringsmat met grout (een mengsel van zand, cement en water). Dat is ge beurd om een zo volledig mogelijke aansluiting van de pijlers op de funde ring te krijgen. Het grouten van de dorpelbalken was bedoeld om voor een beter vastklemming tussen de pijlers te zorgen. AXEL - Cultureel Centrum, 20 uur: 'Pas op dat je geen woord zegt' door toneelgroep 'Wudde'; HULST - Den Dullaert, 20 uur: 'De zondvloed' door toneelver. ODI; MIDDELBURG - Minitheater, 20 uur: 'Het moeizame liefdeleven van Attila Galop' door het Middelburgs Theater; NIEUWVLIET - De Stadsherberg, 19 uur: Bonte avond; VL1SSINGEN - Vestzaktheater, 20.30 uur: 'De zwevende gloeilamp' door de Zeeuwse Komedie; CONCERTEN SAS VAN GENT - De Speijer, 20 uur: harmonieën uit Zelzate; TERNEUZEN - Zuidlandtheater, 20 uur: Rian de Waal (piano); BERGEN OP ZOOM - Roxy I, 19 en 21.30 uur: Miami supercops, a.l.; Roxy II, 19 en 21.30 uur: Traffic school, a.l.; Cinem'Actueel 1,19 en 21.30 uur: Back to the future, a.l.; Cinem'Actueel II, 19 en 21.30 uur: The breakfast club, a.l.; Cinem'Actueel III, 19 en 21.30 uur: The Goonies, a.l.; GOES - Grand, 19 uur: Miami super cops, a.l.; 21.30 uur: Gotcha, a.l.; 23.30 uur: Sex in de hoogste klas, 18 jr.; HULST - De Koning van Engeland, 19 en 21.30 uur: Back to the future, a.l.; 19 uur: Lifeforce, 12 jr.; 19 uur: Goonies, a.l.; 19 en 21.30 uur: King Solomons mines, 12 jr.; 21.30 uur: Carmen, a.l.; 21.30 uur: Lekkere spel letjes, 18 jr.; MIDDELBURG - Meccano, 20 uur: Kiss of the spider woman, 12 jr.; 22.30 uur: Succes is the best revenge, 12 jr.; Electro, 20.30 uur: The cotton club, 12 jr.; OOSTBURG - Ledel, 20 uur: Madon na, a.l.; TERNEUZEN - Luxor, 19.30 en 21.45 uur: Gotcha, a.l.; 19.30 uur: De Goon ies, a.l.; 21.45 uur: Strikking back, 16 jr.; VLISSINGEN - Alhambra I, 19 uur: De Goonies, a.l.; 21.30 ur: The break fast club, a.l.; 23.30 uur: Meisjes voor extra wensen, 18 jr.; Alhambra II, 19 en 21.30 uur: Back tot the future, a.l.; Tentoonstellingen AXEL - Kindergalerij, 10-18 uur: werken van Ramon de Nennie (t/m 10/2); BERGEN OP ZOOM - Markiezenhof, 14-17 uur: 'De Mokumcollectie'; BURGH-HAAMSTEDE - 'De Bewaer- schole', 13.30-16.30 uur: collectie oud speelgoed (t/m 1/2); dat dit soort methodes de problemen tussen de concurrerende bedrijven niet oplost. Om hen van verdere soort gelijke acties af te houden eiste hij voorwaardelijke gevangenisstraffen met een proeftijd van twee jaar: vier weken tegen L. S., drie weken tegen C. S. en twee weken tegen Van den B. Mr P. Bluss van Oud Alblas, die de broers S. verdedigde, verwees een groot deel van de aanklacht naar het rijk der fabelen, omdat de diverse getuigen 'tegen elkaar in hadden staan liegen'. Alleen het incident bij de Permeke noemde hij ernstig. „Maar als er iemand op die ladder had gestaan was het niet gebeurd", aldus de raadsman. Hij was ervan overtuigd dat de be drijven vroeg of laat tot een vorm van samenwerking zullen komen, omdat de huidige concurrentieslag voor beide partijen tot grote verlie zen leidt. Hij pleitte ervoor beide mannen liever forse geldboetes op te leggen dan voorwaardelijke gevan genisstraffen, „want deze mensen staan al genoeg onder druk". Wat dat betreft vond hij steun bij de directeuren W. C. Mange van Van den Akker en L. Polderman, die op de zitting een boekje open deden over de instructies die de kapiteins via de marifoon van hun kantoren krijgen. Kreten als 'vaar hem maar voor z'n donder' en 'die pakken we nog wel' horen tot het normale spraakgebruik. „Wij worden wel eens emotioneel èn dan zeggen we dingen die je niet al te. letterlijk moet nemen", legde heer Mange uit. Politierechter mr G. H. Nomes achtte alle tenlastegelegde feiten bewezen en veroordeelde L. S. en Van den B. conform de eis. C. S. werd met n week voorwaardelijk bestraft. Of deze von nissen rust tussen de strijdende par tijen zullen brengen valt te betwijfe len. Van den B. meldde tijdens de behandeling van zijn zaak dat de Van den Akker-directeur hem in de wacht kamer had toevertrouwd opdracht gegeven te hebben iedere sleepboot van Muller 'recht voor z'n donder te varen'. Rinus Kopmels IJzendijke aan. duidt de slechte verkeerssituatie op de Oranjestraat in OOSTBURG De afdeling Oostburg van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB) viert vandaag zijn 50-jarig bestaan. Vanmiddag is er om drie uur een eucharistieviering in de parochiekerk te Oostburg. Dit wordt gevolgd door een receptie in hotel 'De Eenhoorn', die om 16.00 uur begint. De viering wordt besloten met een feest in 'Du Commerce' in Oostburg waar de voorzitter van de KNBTB, de heer J. J. Schouten, een rede houdt. De afdeling Oostburg van de NCB werd in crisisjaren uit nood opgericht. „Het was een van de laatste afdelin gen die opgericht werd", weet de huidige voorzitter A. Modde. Met dertien leden werd gestart. Dat aantal liep in de jaren zestig op tot zo'n negentig leden. „Door saneringen van kleine bedrijven hebben we nu circa vijftig leden", aldus Modde. Voorzitter Modde is angstig voor de toekomst van de veehouders en ak kerbouwers. „Er is veel onrust door de onzekerheid over de voorstellen van EG-landbouwcommissaris Andries- sen en de ministers Braks en Winse- mius", weet hij. Modde noemt de vele overschotten aan onder andere vlees, melk en boter en de stopzetting van uit Brussel van de overname van die overschotten. „Er moeten hoge heffin gen voor de over schotten betaald worden", vindt Modde, die ook de milieu-eisen hoog vindt. Hij noemt daarbij de mestoverschotten een kwestie die vooral in Brabant speelt. „Maar daar komt wel een landelijke regeling voor komt", aldus Modde. IJZENDIJKE De verkeerssituatie op de Oranjestraat bij IJzendijke is levensgevaarlijk. Woensdagavond werd een 20-jarig meisje, dat aan die straat woonde, vlak voor haar huis door een auto geschept. Ze overleed later op de avond aan haar verwon dingen. Rinus Kopmels, die vlakbij de plaats des onheils woont, is er van overtuigd dat dit niet het laatste ongeval met fatale afloop op de Oran jestraat zal zijn. „Ik woon hier nu mijn hele leven, en ik heb al zoveel bijna-ongelukken gezien.... Het is ge woon wachten op het volgende dra ma", zegt de 53-jarige IJzendijkenaar. De gemeente Oostburg kan zich wat hem betreft het gebeurde aanrekenen. Wat is namelijk het geval? De Oranje straat is alleen vlakbij de kern van IJzendijke van een voetpad voorzien. Meer in de richting van de kruising Parkzicht, waar het ongeluk gebeur de, is er voor fietsers en voetgangers volgens Kopmels geen enkele uitwijk mogelijkheid. Alleen ligt er een smal klinkerpaadje tussen de huizen en de rijweg. Dat paadje, daar draait het in zijn ogen om. Hij zegt: „Als het pad goed ligt, kan het dienst doen voor voetgangers. Eind jaren zestig is er een gasleiding langs de weg gelegd, sindsdien is het pad zó ongelijk, dat er bijna niet over gelopen kan worden. Met slecht weer, zoals woensdag avond, is het een grote modderpoel zodat het écht onbegaanbaar is. Om naar buiten te gaan trek ik altijd mijn klompen aan". In 1972 kaartte hij de zaak aan in de dorpsraad. Resultaat heeft het nauwelijks gehad. „Pas toen het zo erg werd dat mijn auto, als ik de uitrit opreed, met de knalpot de grond raakte, is een van de putten een beetje gedicht. Meer niet". Voor de nabije toekomst voorziet hij nog meer problemen. Het graanbe- drijf Doens Vermue wordt uit de kern van IJzendijke weggesaneerd en mag een nieuwe vestiging naast het huis IJZENDIJKE Uit onderzoek van de rijkspolitie in Oostburg is gebleken dat mevrouw J. H. van der M. - van der S. woensdagavond rond zes uur de 20-jarige Karin de Smet heeft aangereden, die later die avond in het academisch ziekenhuis in Brugge aan verwondingen overleed. Het meisje liep arm-in-arm met haar zusje van de dreef van de boerderij waar ze woonden de Oranjestraat in IJzendijke op. Door de storm, de duisternis en de harde regen zag Me vrouw Van der M. de zusjes te laat, en werd Karin de Smet, die links liep, geschept. De automobiliste waar schuwde de familie van het slachtoffer direct na het ongeluk. van Kopmels bouwen. Met de aanvoer van het benodigde zand is inmiddels een begin gemaakt, bezwaren van omwonenden hebben niets uitge haald. Kopmels weet zeker dat de bedrijfsvestiging meer verkeer met zich mee zal brengen. CLINGE - Galerie Esprit, 13.30-18 uur: werken Hendrik van Veenendaal; GOES - Lunchcafé, 9-18 uur: 'Vrede 'n kunst' (t/m 31/1); HEILLE - Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 uur: oude landbouwwerktui gen; KATTENDIJKE - Galerie Ilona Schmit, 14-18 uur: schilderijen van Piet de Schepper en keramiek van Dick Versluis e.a. (t/m 31/1); MIDDELBURG - Zeeuws Museum, 10-17 uur: werken van Lidy Hoewaer (t/m 1/2) 'Bekroonde ontwerpen' (t/m 14/2); Galerie 'De Wijnstock', 14-17 uur: werken van Marten Molema; Zeeuws Kunstenaarscentrum, 14-17 uur: werken van Peter Koole (t/m 13/2); Kunstuitleen Kuiperspoort, 1.30-17 uur: plexiglas-objecten van Sonja Besselink werken van Geert Baas (t/m 22/2); Gemeentelijk Infocentrum Maïsbaai 6, 12-17 uur: Info invulling Vitriteter- rein tent.-restauratie en stadsver nieuwing; De Vleeshal, 11-17 uur: 'Nieuwe beel den' van Tom Puckev: OOSTKAPELLE - Zeeuws Museum/ Natuurhistorie, 10-17 uur: schilderijen van natuurschilders (t/m 26/1); TERNEUZEN - Hal Stadhuis, 9-12 en 14-17 uur: werken van Brigitte Ober- lechner (t/m 7/2); Museum, 9.30-12 en 13-17 uur: werken groep 'Niets alles'; Galerie Trouvaille, 9-18 uur: airbrush- schilderijen van Mario Baart (t/m 31/ 1); VLISSINGEN - 'Bellamy 19', 10-12.30 en 13.30-17 uur: werken van Jon Mar ten; Galerie Moreno, 13.30-17.30 uur: werken div. kunstenaars; Reptielenzoo 'Iguana', 14-17.30 uur: expositie levende reptielen, amfibieën en insekten; Galerie Marquis, 14-17 uur: div. kun stenaars (t/m 2/2); IJZENDIJKE - Museum. 10-12 en 13.30-17 uur: 'Leven en werk van Char les Varin'. Hulpcentra Noord- en Midden-Zeeland Goes, tel. 01100-14444 (ook voor milieuklachten). Zeeuwsch-Vlaanderen Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance). SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 01130-15551. dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 01180-36251, van 10.00-24.00 uur weekends van 20.00-24.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 01184-14645, dag en nacht bereikbaar. Stichting 'Vrouwen bellen vrouwen', tel. 01100-32233. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 01180-38080. dag. van 16-20 uur. OOSTBURG Tienduizend gulden, dat is het streefbedrag voor de actie ten behoeve van de slachtoffers van de ramp in Colombia, die zaterdag wordt georganiseerd door de scho lengemeenschap 't Zwin in de gebou wen van de voormalige Sint-Eloy aan de Nieuwstraat te Oostburg. Dat bedrag zal wel worden gehaald, denkt de rector, drs Th. J. J. Booog- aard. Gisteren werd officieel gestart met de lotenverkoop voor de actie. Het eerste lot van de 5000 beschikbare loten, werd gekocht door de voorzitter van het schoolbestuur, burgemeester C. T. Spijkerboer. Leerlingen van de brugklas zullen de loten aan de mens brengen in gemeenten Aardenburg, Oostburg en Sluis. De eerste prijs is een surfplank, die gratis ter beschik king werd gesteld net zoals alle ande re prijzen. De lotenverkoop is slechts een onder deel van de actie. Zaterdag is er van 10.00 tot 16.00 uur van alles te beleven op de school aan de Nieuwstraat, zoals de verkoop van meubilair en een rommelmarkt waar de leerlingen zelf spullen voor meenemen en een rad van avontuur. Deze activiteiten wor den door de leerlingen van de brugklas op touw gezet. Verder is er een fancy fair met onder meer ringen gooien, sjoelen, een schiettent, de spiraal en voor de allerkleinsten een grabbelton. Er kan tevens simultaan geschaakt worden. J. Louws van de schaakver eniging West-Zeeuwsch-Vlaanderen is de te kloppen man. De verkoop van soep, satë en warme worst zal ook voor de nodige inkomsten zorgen. Boogaard vertelt dat de actie verder veel steun heeft gekregen van het bedrijfsleven en de Oostburgse mid denstand. De schoolband verzorgt on der leiding van de heer Cornells een popconcert van 15.00 tot 16.00 uur. Onder leiding van mevrouw Dhont zullen leerlingen van 13.00 tot 15.00 uur een demonstratie jazzballet ge ven. Met de actie die gecoördineerd wordt door mevrouw Van Zuylenkom zijn een paar honderd leerlingen en do centen bezig. „In de kerstvakantie kwam het verzoek van het Jeugd Rode Kruis Nederland, die de zorg voor de kinderen op zich heeft geno men, om wat te organiseren voor het getroffen gebied. De groep die mee doet op school is heel enthousiast", weet Boogaard. Het bedrag dat de actie oplevert, zal worden besteed aan hygiënemiddelen voor de kinde ren in het rampgebied. Rector Boogaard vindt dat de actie een drieledig doel behelst. Het be- wustworden van de ernst van de ramp, het actief bezig zijn voor ande ren en een stukje bekendheid geven aan het Jeugd Rode Kruis. De vlag van Colombia die de heer Boogaard ophaalt bij de ambasade in Den Haag zal zaterdag fier wapperen bij het schoolgebouw. TERNEUZEN - De kruisvereniging Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen wil een gespreksgroep beginnen voor ouders van cara-patiëntjes. De initia tiefnemers willen de ouders de gele genheid bieden in een gespreksgroep onder leiding van een wijkverpleeg kundige ervaringen uit te wisselen. Gebleken is dat de mensen elkaar hiermee tot steun kunnen zijn. Leden van de kruisvereniging kunnen gratis deelnemen. Er staan zes bijeen komsten op het programma. Plaats van handeling is het wijkgebouw aan de Katspolderlaan 25 in Terneuzen, steeds op donderdagavond van acht tot half tien. De eerste bijeenkomst is op 20 februari. Belangstellenden kun nen zich aanmelden bij A. van der Veeken in het wijkgebouw Zaamslag (Plein 36). Dat kan tot en met 14 februari. (Slot van pagina 11) werden van het geheel afgeplukt. Daarvoor in de plaats moesten de kraamverzorgsters per jaar in meer gezinnen hulp bieden. Directeur Her mans: „Kraamverzorgster was altijd al een enerverend beroep, en dat is het nu nog meer geworden". De kraam centra hadden in 1984 en 1985 dan ook een hoog ziekteverzuim onder het personeel. Gemiddeld 33 werkdagen per jaar (inclusief zwangerschapsver lof) is zorgwekkend. Een reorganisatie van de opleiding tot kraamverzorgster maakte de toe stand nog ingewikkelder. P. J. J. den Boer, directeur algemene zaken, is van mening dat de start van de drieja rige Middelbaar Dienstverlening Ge zondheidszorg Opleiding voor Verzor genden (MDGO-VZ) in 1984 en de gelijktijdige afbouw van bestaande scholen geresulteerd heeft in een da ling van het aantal gekwalificeerde verzorgsters. De eerste lichting van de nieuwe opleidingen wordt pas in 1987 verwacht, en zelfs dan blijft het de vraag hoeveel er richting Zeeland komen. Directeur Den Boer wil daar mee overigens niet zeggen dat er aanwijsbare fouten in de planning zijn gemaakt. „Je kunt alleen constateren dat het aanbod is afgenomen. Een minder snelle afbouw van de oude opleidingen zou net zo goed proble matisch geweest kunnen ziin". Een laatste factor die mede oorzaak is geweest van toenemend personeelste kort is volgens hem de per 1 januari van dit jaar veranderde financiering. Er is nu sprake van een zogenaamde budgetfinanciering. Dat wil zeggen dat tekorten niet meer in de tarieven mogen worden verrekend, maar door het Zeeuwse Kruis zelf moeten wor den opgebracht. Hij verwacht die nieuwe systematiek binnen een jaar onder de knie te hebben. Feit blijft wel dat een te ruime raming, zeker wat het personeel betreft, zware finan ciële consequenties heeft. Oplossingen liggen niet voor het op rapen. Het formeren van een team oproepkrachten, waaruit geput kan worden bij geboortepieken, is nog niet volledig gelukt. Een minder in tensieve zorg zou perspectief kunnen bieden. „Verdelen van de schaarste", noemt de directie dat. De onvoorspelbaar heid van het aantal aanvragen blijft in elk geval een grote rol spelen. Die variabele factor gecombineerd met de onzekerheid over de 'uitstroom' van de nieuwe opleidingen maakt dat de toekomst onzeker is. „Maar", stelt directeur Den Boer uitdrukkelijk vast, „tot op dit moment is er in de provincie nog geen enkele vrouw die De gemeente Oostburg heeft vorig jaar het plan geopperd voor een fietspad langs de Oranjestraat. De buurtbewoners zagen geen heil in het pad dat tussen hun woning en de weg zou komen te liggen. Momenteel wordt onderzocht of een fietspad aan de andere kant kan worden gelegd. Wethouder A. de Feijter wil binnen kort met een voorstel in de gemeente raad komen. Het ziet er wel naar uit dat er grond onteigend moet worden. De kritiek van Kopmels noemt de wethouder onterecht. Hij zegt: ,,Ik kan me voorstellen dat er naar een rechtvaardiging wordt gezocht. Het is verschrikkelijk wat gebeurd is. Maar de Oranjestraat is nu eenmaal een weg met grasberm. Het stenen pad moet als onderdeel van de berm wor den beschouwd. Onderhoud is dan ook niet verplicht". Ook opmerkingen als zou er door de zware zandtranspor- ten veel modder op het wegdek heb ben gelegen zijn volgens hem niet juist. „Het politierapport maakt daar geen melding van", aldus de wethou der. De spoedige realisering van het fietspad kan volgens hem een belang rijke verbetering van de verkeerssi tuatie betekenen. VEEMARKT UTRECHT Prijzen stieren (resp. Ie en 2e kw.i 7.90-8.90 7.00-7,90. vaarzen (resp. Ie en 2e kw.) 6.90-8.10 5,90- 6.90. koeien (resp. Ie. 2e en 3e kw.) 6.00-6.90 4,85-5.90 4.20-4,85 worstkoeien 4.60-5,15 (voorgaande prijzen per kg geslacht ge wicht en ontvet), schapen 160-275, per kg 5,50-8,00. lammeren (rammen) 200-340, per kg 9.75-11,50. lammeren (ooien) 200-245. per kg 8,50-11.50. varkens 3,10-3,20. zeugen iresp. Ie en 2e kw.) 2.60-2.70 2.50-2,60. melk en kalfkoeien (resp. Ie en 2e soort) 1950- 2550 1650-1900. melk- en kalfvaarzen iresp. Ie en 2e soort) 1550-2050 1450-1550. guste koeien 1000-1825. enterstieren 1500-2050. pinken 875-1100. graskalveren 575-900. nu ka's voor de mest roodbont stieren 460-620. vaarskoeien 310-420. nuka's voor de mest zwartbont stieren 300-460. vaarskoeien 200- 325. biggen 95,00-102,50. bokken en geiten 40-100 Aanvoer: slachtvee 885. stieren 50. gebruiksvee 160. jongvee 55. nuka's rood bont 90. zwartbont 781. slachtschapen en lammeren 1782 varkens 462. biggen 39. bokken en geiten 11. paarden 205. totaal 4520. Stemming (resp. handel en prijzen), slachtvee slecht - iets lager, stieren stil - prijshoudend, gebruiksvee stil - iets lager, jongvee stil - prijshoudend, nuka's redelijk - iets hoger, schapen en lammeren vlot - hoger, varkens redelijk - prijshoudend, biggen matig - iets lager, bokken, geiten en paarden matig - gelijk. CENTRALE TUINBOUWVEILING ZEE LAND: 23 januari 1986: cox orange pippin kl 1 70/80 2,33-2,62 65/70 1,73-1,81 60/65 1,00-1,03 kl 2 80 90 1,54-2,14 70-80 1.72-2,20 65/70 1,47-1,60 60/70 1,17 60/65 0,97-0,99 55/60 0,30-0,31; zoete ermgaard kl 2 50/55 0,67; elstar kl 2 80/90 2,05 70/80 2,52 65/70 1.83 60/65 1,17 55/60 0,35; golden delicious kl 1 70/80 1,04- 1.14 60 70 0.56-0,61 kl 2 80 90 0,48-1,25 70 80 0,46-0,81 60 70 0,30-0,47; goudreinette kl 2 75/80 0,30 65 75 0,30 65 70 0.30; lombartscal- ville kl 2 70 80 0,51 60/70 0,30; karmijn de sonnaville kl 1 70/80 1,67 65/70 0,70 kl 2 90 0,80 80/90 1,18-1.31 70/80 1,27-1.41 65/70 0,54; jonagold kl 1 91 1,80 80/90 1,94-2,43 70/80 1,75-2,37 65/70 1,31 kl 2 91 1,04-1,58 80/90 1.20-2,10 70/80 1,08-2,02 65/70 0.98-1,29; appe len industrie wit 24,30; conference kl 1 65/75 1,24-1,41 55'65 1,01-1.08 kl 2 65/75 0.62-1,22 55/65 0,26-0.91 45/55 0.26-0,52; legipont kl 2 60/70 0,98; gieser wildeman kl 1 60 70 1,96 55/60 1.67-1,69 50/55 1.20 kl24550 0.62; saint remy kl 2 80/90 0.92-1,09 70/80 0,99-1,03 60/70 0.97-1,02 50/60 0,70-0.79; winterrietpeer kl 2 70/80 0,90; doyenne du cornice kl 1 85/95 1.21-1,24 75/85 1,40-1,43 65/75 1,14-1,16 60/65 0,51 55/60 0,42 kl 2 85/95 0,89-1,22 75/85 1,40-1,43 65/75 1.14-1.16 60/65 0,51 55/60 0,42-0,53 55'60 0.42: beurre alexander lucas kl 2 70/75 0.61 65/70 0,60 60/65 0,44 50/60 0,35; voorverkoop conference kl 1 65 75 1.44 55/65 1.22-1.23 kl 2 45/55 0,59. Totaal aantal colli 16500 AARDAPPELTERMIJNMARKT A DAM In Bintje 35-50mm werden 5 contracten verhandeld voor levering april tegen 9,70 per 100 kg. De stemming was kalm. In Bintje 50mm werden 304 contracten verhandeld voor levering april bij een prijs van ƒ17,30 tot ƒ17,20 per 100 kg. voor levering mei 87 contracten tegen 18.30 tot 18,10 alsmede 2 contracten voor levering november tegen 23,40. De stemming was prijshoudend voor april en mei en kalm voor november. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Tussen de Nederlandse en Belgische elektriciteitsproducen ten worden gesprekken gevoerd over een toekomstige, aanzienlijke afna me van elektriciteit uit de nog te bouwen Belgische kerncentrale N8. Dit zegt het pacifistisch-socialistische Tweede Kamerlid Wilbert Willems. Willems heeft hierover schriftelijke vragen gesteld aan minister Van Aar- denne (economische zaken). Hij vraagt of de minister zelf bij de ge sprekken betrokken is en wil dat de Tweede Kamer op de hoogte blijft van de voortgang ervan. Willems wijst erop dat de besprekin gen van Belgische zijde tot doel heb ben om compensatie te zoeken voor het wegvallen van de interesse van de Franse "Electricité de France' (EDF) om (duurdere) atoomstroom uit Bel gië te importeren. Voorts zou door de Belgen beoogd worden om met een afneemcontract met Nederland de bouw van de N8 „meer perspectief te bieden", aldus het PSP-Kamerlid. Hij wil weten of er ook wordt gepraat over toekomstige wederzijdse uitwis seling van atoomstroom ter vermij ding van dure piekcapaciteit in beide landen. Tenslotte vraagt Willems, welk effect een mogelijk afneemcontract kan hebben op het in Nederland te voeren energiebeleid, met name wat betreft de elektriciteitsprijs, de behoefte aan reserve-capaciteit en de ontwikkeling van alternatieve energiebronnen. bij ons aanklopte zonder kraamzorg moeten bevallen". Doelstelling blijft hoe dan ook om acht dagen kraamzorg aan te blijven bieden, al dan niet gecombineerd met de wijkkraamzorg. Dat alle inschrij vingen, die geweiged werden, alsnog kunnen worden gehonoreerd is niet aannemelijk. Korte termijn-maatre gelen zijn in feite niet of nauwelijks voorhanden. Het enige lichtpuntje is dat naar aanleiding van de recente publicaties ongeveer vijftien oud kraamverzorgsters zich hebben aan gemeld. Of hun hulp aanvaard wordt zal pas na een gesprek met de directie worden beslist. Vrouwen die voor kraamzorg in aan merking willen komen wordt aange raden zich in de derde of vierde maand van de zwangerschap in te laten schrijven. Niet later, maar ook niet eerder. De kans op hulp wordt niet groter, zelfs niet bij een aanmel ding in de eerste maand. VLISSINGEN De Grote Clubactie zit ook in Zeeland in de lift. In 1985 leverde de actie in Zeeland 200.500 gulden op. Dat is 66.500 gulden meer dan in 1984. Ook het aantal Zeeuwse verenigingen dat aan de Clubac tie deelneemt, is in 1985 toege nomen: Waren dat er in 1984 nog 134, in 1985 deden 233 verenigin gen mee. De Grote Clubactie is een soort loterij waarvan de baten bestemd zijn voor vrije tijdsverenigingen, bijvoorbeeld op het gebied van sport, cultuur of amusement. Landelijk doen zo'n 7.000 vereni gingen aan de loterij mee. Zij kopen bij de Stichting Grote Clubactie loten voor een bedrag van f 1,25, en vervolgens verko pen zij de loten tegen een prijs van 1 gulden. De stichting neemt de administratie voor haar reke ning en stelt de prijzen ter be schikking. In 1985 verkocht de stichting in Nederland bijna 8 miljoen loten. De winst (bijna 8.000.000 gulden) wordt verdeeld over de clubkas sen van de 7.000 deelnemende verenigingen. In 1984 werden er in Nederland ongeveer 6 miljoen loten verkocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 37