kleintjes Rijkswaterstaat zit omhoog met massa vervuild slib in kanaal Gent Ter neuzen Geweld blijft uit bij verkiezingen in Noord-Ierland Olieprodukten weer goedkoper \BEURZENSYSTEEMNIET 'A-SOCIAAL' de PZC vandaag mcharge V Kraamzorg de mist in Bukman verwacht sterke daling werkloosheid Noord westerstorm 229e jaargang no. 20 frijdag 24 januari 1986 Specialisten Delta-dialoog Ultra-rechts Kraamcentra Overname Guur weerwisselend bewolkt en win terse buien. Enige tijd noordwester storm. Middagtemperatuur 4 graden. ZEEUWS LEIDEN (ANP) - De beschadiging van een hoofdwaterleiding door graafwerk heeft donderdag de Leidsche Duinwatermaatschappij (LDM) een onverwachte meevaller opgeleverd. Wanbetalers, die daardoor net als 100.000 gezinnen in Leiden en omgeving enige tijd zonder water kwamen te zitten, dachten dat hun waterleiding was afgesloten vanwege hun slechte betalingsgedrag. Velen spoedden zich daarom naar de Duinwatermaatschappij in Leiden om alsnog hun rekening te voldoen. Na enige tijd kon de schade aan de waterleiding worden hersteld en stroomde het water overal weer als vanouds uit de kranen. TERNEUZEN Op de bodem en de taluds van het Nederlandse gedeelte van het kanaal tussen Gent en Terneuzen ligt 300.000 kubieke meter kanaalslib, dat zwaar is verontreinigd met zware metalen. Rijkswaterstaat is momen teel druk op zoek naar een depot waar het slib opgeslagen zou kunnen worden. Inmiddels is wel door België toestemming gegeven om nog dit jaar 93.000 kubieke meter vuil kanaalslib te storten in de Callemansputte bij Zelzate in België. Hoewel de hoeveelheid verontreinigd slib vooralsnog geen grote problemen geeft,is het volgens ing J. A. de Roos, hoofd van de dienstkring kanaal van Terneuzen van rijkswaterstaat, dringend nodig dat er op korte termijn een oplossing gevonden wordt. Zie ook pagina 11) Deetman blijft bij eigen stelsel IdEN HAAG (GPD) - Minister Deetman van Onderwijs houdt vast aan zijn voorstel voor een Inieuw beurzenstelsel. Een geringe wijziging ten gunste van de laagste inkomens wil hij niet Itegenhouden. Hij bestrijdt echter dat zijn stelsel 'a-sociaal' is en de armen armer maakt. iKamerleden van PvdA, CDA en VVD [hebben gisteravond binnenskamers loverlegd over mogelijke gezamenlijke ■wijzigingsvoorstellen. Vast staat dat Ier een Kamermeerderheid is, die de Irente-ontvangsten op studieleningen [wil gebruiken voor verbetering van [het stelsel. Minister Ruding van Fi- Jnanciën is daar fel op tegen. ICDA en PvdA hebben vrijwel over- Ieenstemming bereikt over het verho pen van de inkomensgrens, waarbij I ouders moeten meebetalen aan hun Istuderende kinderen. Minister Deet- Iman stelt 21.650 gulden (belastbaar) Ivoor. Dr. A. Lansink (CDA) sprak Idinsdag nog over 25.000 gulden en [gisteren al over 26.000 gulden. De [PvdA'er drs. J. Wallage wil de bijdra- Jge-vrije grens bij 27.200 gulden leggen, |dus de verschillen op dit punt zijn erg |klein geworden. |Het stelsel volgens het voorstel van [Deetman omvat drie onderdelen. Ie- |dereen krijgt een basisbeurs. Kinde- [ren uit gezinnen met lage- en midden inkomens kunnen geld lenen. Tenslot- [te is er voor de laagste inkomens [bovenop lening en basisbeurs nog een |aanvullende beurs. De hogere inko- [mens kunnen er met de basisbeurs op vooruit gaan ten opzichte van de |huidige-inkomensafhankelijke-rege- |lingen. Probleem is dat het stelsel 3,3 miljard |mag kosten en geen cent meer. Maat- regelen ten gunste van de laagste inkomens moeten betaald worden Jdoor de basisbeurs te verlagen. En dat [betekent weer dat de kinderen uit die gezinnen meer moeten gaan lenen. [Deetman heeft donderdag in de Ka mer nauwelijks concrete toezeggin- [gen gedaan, ook al ziet hij zich op [diverse fronten geplaatst voor een forse Kamermeerderheid. Zoals eer- I der gemeld, stemt hij toe in het hand- De Landelijke Specialisten Vereniging komt niet met kor- tingsvoorstellen. De artsen houden zich aan het uit 1984 daterende akkoord met de overheid en menen al genoeg te hebben ingeleverd. PAGINA 3 De Delta Ondeelbaar: een handvat voor de dialoog over de toekomst van het Neder landse Deltagebied. PAGINA 4 De Raad van State is van mening dat ultra-rechtse groe peringen mogen deelnemen aan de gemeenteraadsverkie zingen. PAGINA 5 De oplossing voor het perso neelstekort van de kraamcen tra is nog ver weg. PAGINA 11 De Koninklijke Maatschappij De Schelde heeft het oog laten vallen op een Rotterdams be drijf. PAGINA 11 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 11, 13, 15 en 17 Sport: 19 haven van een regeling voor kinderen met ouders die weigeren te betalen. Verder is hij bereid te zoeken naar Minister Deetman gisteren tijdens de behandeling van de wetsvoorstellen studiefinanciering. een oplossing voor de bijna 25.000 Nederlandse kinderen (vooral in 'grensstreken) die in het buitenland studeren. De ouders van die kinderen krijgen nu drievoudige kinderbijslag en in het nieuwe stelsel niets. Er wordt gesleuteld aan een regeling voor mensen met een uitkering die ouder zijn dan dertig jaar. Zij vallen in het wetsvoorstel buiten de boot. Werkenden moeten maar in de avond uren een deeltijdstudie gaan volgen. Als ze weinig verdienen kunnen ze een tegemoetkoming in de studiekosten krijgen. De meerderheid van de Kamer gaat akkoord met de bijverdiensten-rege ling van Deetman, hoewel die in het voordeel werkt van studenten uit de hoogste inkomensklassen. Studenten met een volledige beurs (basisbeurs, maximale lening en maximale aan vullende beurs) mogen 2400 gulden bijverdienen. Studenten die voor een deel van hun ouders afhankelijk zijn, mogen tot 8000 gulden bijverdienen. Als ze boven die grenzen komen, krijgen ze minder geld van de over heid. De Kamer vergadert volgende week verder over de studiebeurzen. Van onze correspon dent) BELFAST - De verkie zingen voor een Lager huiszetel in 15 van de 17 kiesdistricten in Noord- Ierland zijn gisteren zonder noemenswaardi ge incidenten verlopen. Meer dan 25.000 militai ren en politiemannen waren op de been om problemen te voorko men. Ondanks sneeuw, beij zelde wegen en harde stormwind kwamen de Noordierse kiezers in groten getale opzetten. zo berichtten de meeste stembureaus. Alleen in het westen van het land, waar zware sneeuw viel, waren de opkomsten minder massaal dan normaal. De uitslagen zullen van daag bekend worden ge maakt. Naar verwacht zullen de meeste, zo niet alle Ünionistische (pro testantse) Lagerhuisle den, die de verkiezingen afdwongen door hun ze tel ter beschikking te stellen, die zetel weer terug hebben. De Unionistische politi ci stelden hun Lager huiszetel ter beschik king uit protest tegen het Brits-Ierse akkoord, dat Ierland zeggenschap geeft in Noordierse za ken. Het staat echter al vast dat de regering-That- cher niet van plan is zich veel van de uitslag aan te trekken. Ook zonder verkiezing was het de regering wel duidelijk dat de protestantse Noordieren, die 60 pro cent van de bevolking in Ulster uitmaken, tegen het akkoord zijn. In Den Haag iverd massaal gedemonstreerd tegen de wet studiefinanciering. De politie greep hardhandig ir DEN HAAG (GPD) - Bij een demonstratie van studen ten in Den Haag zijn donderdag zes gewonden geval len, onder wie een politieman. Een van de demon stranten is wegens mishandeling van een politieagent gearresteerd. Het merendeel van de gewonden viel tijdens een charge van de Mobiele Eenheid, toen de demonstranten een belangrijke verkeersader voor het station Den Haag Centraal blokkeerden. Nadat meer dan duizend studenten geen gehoor gaven aan de oproep het kruispunt vrij te maken, voerden 40 ME-ers met wapenstok en schild en ondersteund door 30 agenten in gewoon tenue enkele charges uit. Over en weer werden klappen uitgedeeld. Het duurde ruim een uur, voordat het kruispunt was schoongeveegd. Aan de charges was een tamelijk vreedzame demon stratie van naar schatting 5000 studenten vooraf gegaan. De studenten, afkomstig uit heel Nederland, waren donderdag naar Den Haag getrokken om te protesteren tegen de studiefinancieringsplannen van minister Deetman van onderwijs. Op het Binnenhof boden zij de voorzitter van de vaste kamercommissie voor onderwijs, de PvdA-er Van Ooijen, een petitie aan. Eerder op de dag hadden enkele kamerleden de studenten op het nabij gelegen Plein toegesproken. Toen het CDA-kamerlid Lansink het podium besteeg, werd hij bekogeld met eieren, rotjes en toiletpapier. Ook zijn PvdA-collega Wallage moest het ontgelden. Lansink zag van zijn spreekbeurt af, aar kreeg als axcuses van de organisatoren een bloemetje aangebo den. Tijdens de demonstratie op het Binnenhof sneuvelden enkele ruiten. Ook werden enkele rookbommen ontsto ken. De ME te paard voerde een korte charge uit. Rond een uur of zes in de avond werd het weer rustig in de stad, aldus de politie. Een student bekijkt de besmeurde kamerleden Lansink (m.) van het CDA en Wallage (r.) van de PvdA. PARIJS (ANP) Gisteren was in Parijs de Russische partijkrant Pravda voor het eerst in het Frans te koop. Het ging overigens om een exemplaar van 7 januari. Een groep Franse journalisten, geholpen door in Parijs werkende Russische correspondenten, vertaalden de uitgave van die datum. De gehele inhoud, zelfs ingezonden brieven, werden letterlijk vertaald. Het eenmalige huzarenstukje zal een vervolg krijgen bij voldoende afname. De vertaling kwam in een oplage van 100.000 stuks op de markt. ROTTERDAM (ANP) - De prijs van LPG gaat twee cent per liter naar beneden, evenals de benzineprijzen. De prijs voor diesel en huisbrandolie daalt drie cent per liter. De meeste prijsverlagingen gaan morgen zater dag, in. Door de jongste aanpassingen bedra gen de adviesprijzen per liter bij de zelftank-stations: superbenzine 163 cent, normale benzine 158, diesel 102,8 en autogas 68,9 cent. Bij afname van 1500 liter wordt voor huisbrandolie 86,35 cent en petroleum 68,9 cent als literprijs geadviseerd. De verwarring over het prijsverloop op de internationale markt heeft er voor gezorgd dat niet iedereen de verlaging voor autogas dezelfde dag doorvoert. De prijzen op de vrije oliemarkt zijn donderdag duidelijk onder de twintig dollar per vat (159 liter) uitgekomen. Oorzaak zijn de uitlatingen van de Saoedische minister van olie, Achmed Zaki Jamani, dat de olieprijzen tot beneden de vijftien dollar per vat kunnen dalen als de producenten bin nen en buiten de OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Landen) het niet eens worden over een beperking van de olieproduktie. De daling van de olieprijs heeft de koers van het pond sterling sterk doen zakken, maar premier Thatcher blijkt niet van zins daar iets tegen te doen. Donderdag werd er op de wisselmarkt in Amsterdam een officiële midden koers opgemaakt van 3,8260 gulden tegen een officiële middenkoers van 3,8980 gulden op woensdag, een ver schil van bijna 7,5 cent. Ook op de andere wisselmarkten daalde het pond flink. Bank of England greep niet in met interventie op de wissel markt of met een renteverhoging om de koersdaling te stoppen. De daling van de olieprijs vermindert weliswaar de inkomsten van de Britse schatkist, maar de consument en het bedrijfsleven zullen ervan profiteren, aldus het ministerie van financiën. Inmiddels is de uitvoer van olie door de Sowjet-Unie vrijwel tot stilstand gekomen. Russische olie is op het ogenblik enkele dollars te duur, me nen waarnemers. Ecuador laat zijn vaste olieprijs va ren en zal vanaf 1 februari olie verko pen tegen een prijs die wordt vastge steld aan de hand van vraag en aanbod, zo heeft de minister van olie van het land, Javier Espinosa, don derdag bekendgemaakt. He zachtst gezegd, een ui terst vreemde zaak met het personeelstekort bij de kraamcentra. Sinds jaar en dag weten aanstaande moeders met vrijwel honderd procent zekerheid dat zij na de geboorte van een baby voor deskundige hulp terecht kunnen bij de kraamcentra. Plotseling is die hulp voor vele moeders afgesneden. In en kele weken tijd moesten de Zeeuwse kraamcentra aan veertig aanstaande moeders 'neen' verkopen, omdat een tekort bestaat aan bevoegde kraam verpleegsters. Mede onder druk van de bezuinigingsdrift bij deze regering moesten de kraamcentra de afgelopen jaren inkrimpen op het personeel. Andere negatieve factoren waren de forse taakverzwaring als gevolg van een uit het kraptemodel geboren reor ganisatie, verandering van de oplei ding, waardoor de toevoer van verse krachten tot stilstand kwam, en een wijziging in de financiering. Gevolg: anno 1986 functioneert de kraamzorg onvoldoende. De directie van de pro vinciale vereniging Het Zeeuwse Kruis spreekt nu van 'verdelen van de schaarste', maar in concreto komt het er op neer, dat inschrijvingen worden geweigerd. Tot nu toe enkele tiental len aanstaande moeders kan niet de zekerheid worden gegeven dat zij de eerste acht dagen na hun bevalling over deskundige hulp beschikken. Dat is een situatie die onaanvaard baar en onduldbaar is. Op dit terrein laat de eerste lijns gezondheidszorg een enorme steek vallen. Huisartsen in Zeeuwsch-Vlaande- ren, het gebied waar de nood het hoogst is, hebben de problemen als eersten gesignaleerd. Zij constateer den dat het om structurele problemen ging en zeker niet om tijdelijke. Hun beschuldiging aan het adres van het Zeeuwse Kruis dat daar sprake is van mis-management geeft aan hoe ern stig de situatie is en hoezeer de emo ties in korte tijd zijn opgelopen. Die reactie had zeker ook te maken met de laconieke houding van de directie van het Zeeuwse Kruis, die in eerste instantie een plotselinge geboortegolf als oorzaak aangaf. Intussen is komen vast te staan, dat het aantal geboor ten in de afgelopen weken niet ex treem hoog is; er is sprake van een normale piek. In vergelijkbare situa ties vroeger leverde die nimmer pro blemen op. Ook de reactie vanuit het (voor de kraamhulp betalende) zie kenfonds, dat alleen voor gediplo meerde hulp hulp die er dus onvol doende is zal worden betaald, muntte niet uit door fijnzinnigheid. De verklaring die de directie van het Zeeuwse Kruis gisteren tegenover de pers aflegde is al wat genuanceerder, maar laat nog vele vragen onbeant woord. Het klinkt overtuigend dat 'getracht wordt met overmatige krachtsinspanningen een oplossing te vinden voor het nijpende probleem', maar de aanstaande moeders zijn slechts in één ding geïnteresseerd: deskundige hulp na de bevalling. Die zekerheid is niet gegeven. Men kan zich afvragen hoe het ooit zover is kunnen komen, dat on voldoende gediplomeerde kraamhulp beschikbaar is. Het Zeeuwse Kruis noemt weliswaar een aantal oorzaken op, maar dan nog blijft de vraag waarom vanuit die organisatie niet tevoren is ingespeeld op de te ver wachten situatie. De noodklok had al een half jaar geleden kunnen worden geluid. De kraamcentra signaleerden enkele maanden geleden dat niet kon worden gegarandeerd dat in alle ge vallen hulp zou worden geboden. Met andere woorden: men wist wat er komen zou. Dat signaal is echter niet opgepakt. Kennelijk heeft het Zeeuw se Kruis de situatie toch onderschat. In elk geval is onvoldoende ingewo- gen, welke gevolgen het weigeren van een aanvraag heeft voor de aanstaan de moeder. Zekerheid, veiligheid en geborgenheid behoren tot het vaste verwachtingspatroon van iedere aan staande moeder. Dat verwachtingspa troon is vooral gebaseerd op de hoge kwaliteit van de gezondheidszorg. Een kwaliteit die alleen kan worden gehandhaafd als voldoende deskundi ge mensen worden ingezet. Helaas is dat bij de kraamzorg niet meer het geval. Hier zijn onder druk van de bezuinigingen concessies gedaan, die de grenzen van het maatschappelijk aanvaardbare hebben overschreden. De kraamcentra en in het verlengde daarvan het Zeeuwse Kruis zullen zich moeten bezinnen op maatrege len, die aan het acute tekort een einde maken. Neen verkopen in zo'n belang rijke tak van de volksgezondheid mag niet voorkomen. Dim RIJNSBURG (ANP) - CDA-partij- voorzitter P. Bukman verwacht dat het aantal werklozen in de komende regeringsperiode zal dalen tot 500.000. Hij zei dit donderdagavond tijdens een verkiezingsbijeenkomst van het CDA in Rijnsburg. Bukman tekende hierbij aan dat een nieuwe regering wel dezelfde koers zal moe ten varen als nu het geval is. Hij pleitte in dit verband om „waar mogelijk" arbeidstijdverkorting in te voeren. Deze arbeidstijdverkorting zou vooral kunnen bijdragen aan de bestrijding van de jeugdwerkloosheid, aldus Bukman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 1