Goes is geen gastgemeeiite voor de Veerse-Meerdagen Opnieuw in Domburg onderzoek naar grondwater voor 'kur-ort' FOKKER konijnen, veredeld door mensenhanden INFORM A TIE VE HOORZITTING RIJKS WA TERSTAA T CDA/VVD Arnemuiden willen '16 hectaregebied' op agenda £MF: te weinig toezicht provincie in campingkwestie Schilder houdt expositie in Borsele Inbraak in Kapelle RECREA TIESCHAP VRAA GT KORTGENE NOG STEEDS GEEN DEFINITIEF BESLUIT VRIJDAG 24 JANUARI 1986 ezwaar tegen Belgische libstort W esterschelde MIDDELBURG - De gemeenten Vlissingen, Borsele en Oostburg, de Zeeuwse milieufederatie ZMF) en de politieke partij Links Perspectief Terneuzen hebben bezwaar gemaakt tegen jlannen van de Belgische overheid om vervuild baggerslib in de Westerschelde te dumpen. Ook de milieu-inspectie in Zeeland en de gemeente Reimerswaal overwegen dat te doen. Links Perspectief Terneuzen zal in de raadsvergadering van aanstaande donderdag trachten iet gemeentebestuur van Terneuzen te overreden haar voorbeeld te volgen. Dit bleek donderdagmorgen op een informatieve hoorzitting van rijkswaterstaat over de aanvraag van je Belgische overheid voor twee vergunningen om baggerslib in de Westerschelde te mogen storten. )at slib is afkomstig van onderhouds werkzaamheden, nodig om de Wester- ichelde op diepte te houden. Het gaat im een hoeveelheid slib die uit het Jederlands deel van de Westerschel- ie komt en in datzelfde deel van de Vesterschelde wordt gestort en om ilib afkomstig van het Belgisch deel ;an de Schelde, dat ook op Neder- ands grondgebied gestort zou moe- en worden. J. M. Bannink (ZMF) rond het donderdagmorgen vreemd lat de aanvragers, de Belgen, zelf niet jp de bijeenkomst in Middelburg aan wezig waren. Van de zijde van Rijks waterstaat werd daar op geantwoord iat de Belgen wel waren uitgenodigd. 5e hadden echter laten weten dat ze :r geen behoefte aan hadden informa- JOES - Het provinciebestuur heeft ijn toezichthoudende functie ver waarloosd in de campingkwestie te lolijnsplaat. Dit stelt de Zeeuwse Oilieu Federatie (ZMF) in een brief lan gedeputeerde staten van Zee and, die mede is ondertekend door ■en tiental milieuverenigingen in de trovincie. loewel de ZMF blij is dat gs woens- de handelswijze van de gemeente tortgene (die niet volgens het boekje 'an de bestemmingsplanprocedures s) in deze zaak afkeurden, is de ederatie verbaasd over het lange uit dij ven van de reactie. De ZMF is van nening dat de provincie al veel eerder lad moeten ingrijpen, e milieu-activisten wijzen erop dat ie gebeurtenissen in Colijnsplaat Maats vonden terwijl het wijzigings- oorstel voor het bestemmingsplan jij de provincie lag. Bovendien is er egelmatig aangedrongen op ingrij pen. ..Informatie inwinnen over de westie bij de gemeente vinden wij olstrekt onvoldoende", aldus de u ief Voorts vraagt de milieufederatie jm daadwerkelijke actie in de cam- jingzaak. ..Als het bij een brief aan de :emeente blijft, is het een papieren ijger", meent Thijs Kramer van de IMF. HEINKENSZAND - In de openbare bibliotheek Borsele aan het Stenge plein te Heinkenszand houdt de schil der Geje Gaudelius vanaf vandaag, vrijdag tot en met maandag 24 fe bruari een expositie. Op de tentoon stelling, die de naam 'sur-action' heeft meegekregen, zijn surrealisti sche tekeningen, gemengde technie ken en schilderwerken te zien. De werken, dertig in totaal, zijn vooral gebaseerd op impressies uit het on derbewustzijn. De schilder wil in beel den het gedachtenproces uitdrukken. Gaudelius, die zichzelf 'hoofdzakelijk autodidact' noemt, is uit Heinkens zand afkomstig. De tentoonstelling is te zien tijdens de openingsuren van de bibliotheek. KAPELLE In de nacht van woensdag p donderdag is ingebroken in de woning van de familie T. aan het Pronkenburg in Kapelle. Een ruit werd in z'n geheel uit de sponning verwijderd. Er wordt niets van enige waarde vermist. tie te komen verstrekken en dat ze het nut van de bijeenkomst ook niet inzagen. Ook Rijkswaterstaat be treurde het dat de Belgen niet aanwe zig waren. Verschillende aanwezigen hadden grote moeite met het feit dat in de vergunning-aanvragen slechts één zinnetje gewijd was aan de noodzaak het slib in de Westerschelde te stor ten. De vergadering was het er over eens dat de Belgen niet veel moeite hadden gedaan om alternatieven voor de slibberging te vinden of dat in ieder ARNEMUIDEN CDA en VVD ir. Arnemuiden zijn boos op b en w omdat de invulling van het zestien- hectaregebied niet, zoals aangekon digd, op de agenda van de raadsver gadering van aanstaande maandag prijkt. Beide fracties zullen bij die gelegenheid de raad voorstellen een keus te maken uit de twee plannen die voor het recreatiegebied ontwor pen zijn. De heer J. Buysrogge, exploitant van camping De Witte Raaf, wil op de bewuste plek zijn kampeerterrein uit breiden. Het andere plan is opgesteld door de Stichting Recreatie Oranje plaat (SRO), waarin diverse Arne- muidse ondernemers vertegenwoor digd zijn. Het behelst de bouw van 160 bungalows, een zwemparadijs, diverse winkels, congresruimte en sportvel den. De kwestie kan maandag nog niet behandeld worden, zo heeft het colle ge de raad per brief laten weten. B en w willen namelijk nog een nader on derzoek laten verrichten naar de haal-' baarheid van de plannen van de SRO. Dat zal door de Nederlandse Kam- peerraad uitgevoerd worden. De fractievoorzitters M. A. Stoffels (CDA) en L. Hamelink (VVD) zijn daar kwaad over. „B en w zijn bezig spijkers op laag water te zoeken", zo vond Stoffels. Hij en zijn VVD-colle- ga zijn van mening dat de haalbaar heid van de plannen voldoende is onderzocht en aangetoond. De Grontmij concludeerde in decem ber dat het plan van de SRO levens vatbaar is. „De raad heeft voldoende gegevens om tot een besluit te ko men", aldus Stoffels donderdag. Wethouder van recreatie Jac van Bel- zen is echter van mening dat het onderzoek door de kampeerraad echt nodig is. Volgens hem heeft dat overi gens een globaal karakter en zullen de resultaten al in februari bekend zijn. Dat betekent dat de gemeenteraad zich naar alle waarschijnlijkheid in dezelfde maand over de invulling van het gebied kan uitspreken. geval niet duidelijk hadden aangege ven. Verder was er onvrede over het ontbreken van onderzoeksgegevens. Overigens is uit de slibmonsters die wel zijn onderzocht al gebleken dat vooral het slib van het Belgische deel van de Schelde behoorlijk verontrei nigd is. In reactie daarop liet ir. A. Vos van Rijkswaterstaat weten dat er in ieder geval slib bij is dat volgens Nederlandse normen niet in het water terug mag worden gestort. Overigens moet er nog nader onderzoek naar de vervuiling van het slib worden uitge voerd. De vertegenwoordiger van de ge meente Borsele pleitte er voor met de vergunning te wachten tot het be heersplan Westerschelde gereed is. Ook achtte de hij een milieu effect rapportage op zijn plaats. De mede werkers van Rijkswaterstaat wilden echter liever geen uitstel van de vergunningverlening, omdat anders de Belgen wel eens gewoon met het storten zouden kunnen beginnen. Uit hun woorden bleek donderdag morgen dat het slib wordt verdeeld in vier klassen zoals dat ook elders in Nederland gebeurt. Slib van klasse 4 is het ergst verontreinigd en mag niet in het water terecht komen en klasse 1 is het 'schoonst'. In de Maasvlakte mag sinds enige tijd ook slib van klasse 2 en 3 niet meer in het water gestort worden. Dat moet in zoge naamde slufters; speciale slibdepots. Het is onduidelijk of Rijkwaterstaat dat ook voor de Westerschelde van toepassing wie verklaren. Verder wordt er aan gedacht, vertelde ing. R. van der Lee van Rijkwaterstaat, het storten voor de Belgen op den duur zo (financieel) onaantrekkelijk te maken dat ze liever naar alternatieven omkij ken. Tot 7 februari bestaat nog de gelegen heid schriftelijk bezwaar tegen het afgeven van een stortvergunning in te dienen. Adviseurs van Rijkswater staat (donderdagmorgen kon niet pre cies vastgesteld worden wie dat zijn) hoeven zich niet aan die datum te houden. Overigens hebben ondertus sen ook al kamerleden vragen aan de regering gesteld over het storten van het vervuilde slib. GOES - I)it jaar zal de gemeente Goes niet als gastgcmeente optreden voor de Veerse Meer-dagen. Het was aan vankelijk de bedoeling dat dit evene ment op en aan het water van don derdag 26 tot en met zondag 29 juli zou worden gehouden. De noodzaak de Veerse Meer-dagen, die dit jaar voor de derde keer op touw worden gezet, één week te vervroegen maakt het voor de gemeente Goes onmoge lijk de organisatie op zich te nemen. Het recreatieschap Het Veerse Meer heeft inmiddels burgemeester E. J. Hoogendijk-van Duijn van Kortgene gevraagd of haar gemeente nu de rol van gastgemeente wil vervullen. De Veerse Meer-dagen zijn een week vervroegd omdat op de oorspronke lijk geplande data de jaarlijkse reünie van de vereniging van rond- en plat- bodembezitters wordt gehouden. Dat gebeurt, zoals gemeld, in Zierikzee. Veel eigenaars van deze karakteristie ke vaartuigen hebben de afgelopen twee jaren een bijdrage verleend aan de Veerse Meer-dagen. Ook deze keer wil het organisatiecomité van het waterfestijn weer het optreden van de rond- en platbodems in het program ma opnemen. Dat kon alleen door de data van de Veerse Meer-dagen te verschuiven. Hoewel het de opzet was dat een deel van de activiteiten zich in de stad Goes zou afspelen (bijvoorbeeld aan de kaden), zou natuurlijk het aan het Veerse Meer gelegen dorp Wol- phaartsdijk het centrum van de Veer se Meer-dagen zijn. En daar zit nu net het probleem. Op 21 juni viert de watersportvereniging Wolphaartsdijk haar 25-jarig bestaan. Dit feest is bewust op deze datum gepland omdat een week later de Veerse Meer-dagen op de kalender stonden. De vereni ging kan nu niet meer naar een andere datum uitwijken omdat ze inmiddels al een reeks verplichtingen is aange gaan, zoals contracten met muzikan ten en de huur van allerlei attributen die de feestvreugde bij dit soort ge beurtenissen plegen te verhogen. Voor de jubileumviering van de water sportvereniging zijn alle accommoda ties op en aan de Wolphaartsdijkse haven nodig, zoals ligplaatsen en loodsen. Ook de organisators van de Veerse Meer-dagen hadden daar hun oog op laten vallen. Recreatiewethou der G. J. Eshuis van Goes daarover: „Je kunt natuurlijk een tent plaatsen voor de Veerse Meer-dagen, maar dan krijg je twee feestelijkheden bij el kaar, die elkaar misschien concurre ren". Met pijn in het hart heeft het dagelijks bestuur van Goes dan ook moeten besluiten het recreatieschap te vragen dit jaar een andere gemeen te als gastgemeente te laten fungeren. Directeur A. L. van Geesbergen van het recreatieschap liet donderdag we ten enigszins in moeilijkheden te zijn gebracht door deze beslissing van de gemeente Goes. Hij zei er overigens wel begrip voor te hebben. Omdat Kortgene volgend jaar gastgemeente voor de Veerse Meer-dagen zou zijn (afgesproken is dat de vijf gemeenten aan het meer dat om beurten doen), ging Van Geesbergen donderdagmid dag bij burgemeester Hoogendijk op bezoek om haar te vragen het recrea tieschap uit de brand te helpen. Het streven is de Veerse Meer-dagen te laten uitgroeien tot een soort Sneek-week in het zuidwesten van het land. Het evenement begint steeds meer bekendheid te krijgen en het zou daarom zonder meer fnuikend zijn als er dit jaar een streep door zou moeten worden gehaald. Mevrouw Hoogen dijk vertelde dat ze het verzoek van de directeur van het recreatieschap vol gende week in het college van burge meester en wethouders zal brengen. „Ik verwacht dat het college zal besluiten serieus te bekijken of we op zo'n korte termijn de zaak nog kun nen bemannen en organiseren", zei ze. Van Geesbergen erkende dat alle zeilen zullen moeten worden bijgezet om de Veerse Meer-dagen van Goes naar Kortgene over te hevelen. „Maar als we allemaal wat harder aanpakken dan lukt het wel", sprak hij vol vertrouwen. Het is nu de bedoeling dat Goes in 1987 alsnog gastgemeente voor de Veerse Meer- dagen wordt. DOMBURG - Binnen een termijn van ongeveer zes weken zullen er op het terrein van het Hof Domburg op nieuw boringen worden verricht om te onderzoeken of het grondwater van het Domburgse terrein geschikt is voor gebruik in een 'kur-ort'. Voor zitter Wattel van de Stichting Bad- plaatsbelangen Domburg (SBD) maakte dit donderdag bekend giste ren tijdens een algemene bestuurs vergadering. Dit keer zal worden geboord tot op een diepte van 175 meter. De SBD besloot tot deze boring nadat eerder bodemonderzoek (uitgevoerd op een diepte van 60 meter) had uitgewezen dat er waarschijnlijk geschikt kuur- water in de grond zit. De boringen worden uitgevoerd door het onder zoeksbureau Grondmij nv uit Zeist. Wattel stelde tijdens de vergadering heel nadrukkelijk dat er nog geen definitief besluit is genomen om het waterparadijs' daadwerkelijk te gaan aanleggen. „We zitten nog steeds in de voorbereidende fase. De eerste boring leverde een voorzichtig positief rap port op, en daarom gaan we nu verder met het onderzoeken van de mogelijk heden." De voorzitter maakte deze opmerking naar aanleiding van vragen van het SBD-lid A. Schuiling die vreesde dat de stichting - door alle investeringen in voorbereidende onderzoeken - op den duur het kuurbad wel moét aan leggen, eenvoudigweg omdat er al zoveel geld in is gestopt. „Daarom moeten we ons eerst bezinnen over, bijvoorbeeld, de vraag of er wel een markt is voor een dergelijk poject in een klein plaatsje als Domburg, en of het project financieel haalbaar is." Voorzitter Wattel bracht daar tegen in dat - om daar achter te komen - juist eerst de voorbereidende onderzoeken worden uitgevoerd. „We kunnen pas berekenen hoe hoog de kosten onge veer zullen zijn nadat we exacte gege vens hebben over bijvoorbeeld de temparatuur van het water. We weten dan namelijk hoeveel geld er nodig is om het water op de juiste tempera tuur te krijgen. Is het van nature al warm, dan kunnen we op de stookkos ten flink besparen." Het 'waterparadijs', zoals de stichting dat - mits de voorbereidende onder zoeken gunstig uitvallen - in haar hoofd heeft, zal gaan bestaan uit twee paviljoens: Eén gevuld met een zout- waterbad, en het ander met een zoet- waterbad, whirlpools en een jodium- bad. Ook is er een buitenbad gepland, solaria, een 'bikini- en een saunabar, tennis- en bowlingbanen, alsmede een fitness-ruimte en een videotheater. De voorlopige kostenramingen gaan uit van ongeveer twaalf miljoen gulden. Henk en Hannie Ridderbos met het grootste en kleinste konijn van Grijpskerke, een Pooltje van henzei] en een Vlaamse Reus van een collega-fokker. Henk en Hannie Ridderbos uit Grijpskerke, fokken dwergkonijntjes, het ras Hollandse Pool. In een schuurtje achter in hun tuin hebben ze op dit moment, nog voor de fok, veertig van die witte diertjes met rode oogjes zitten. Misschien dat het iets te maken heeft met de door konijnenfokkers zo doorslaggevend genoemde erfelijkheid, maar bij al die witjes zitten ook een paar grijze konijntjes, van Renate, hun dertienjarig dochtertje. „Pooltjes was het eerste dwergko- nijnenras dat in Nederland geïntro duceerd werd", zegt Henk. „Zo rond 1900 werden hier de eerste gefokt. Het zijn kleine konijntjes. Volgens de standaard mag hun gewicht schommelen tussen 800 gram en 1 kilo. De verhouding tussen kop en lichaam moet ongeveer één tot drie staan. De oortjes mogen niet langer dan 6 centimeter zijn en ze moeten rechte beentjes en een rechte staart hebben. Een bekende fokker heeft ooit eens gezegd: „Een pool moet zijn een klein konijn met pit en hagelwit". Iemand die alles van standaard voorschriften en konijnenrassen af weet is keurmeester Dommisse, uit Middelburg, van de Nederlandse Konijnen Fokkers Bond. Ongeveer 3000 konijnen gaan er ieder jaar op tentoonstellingen door zijn handen. Omdat hij bijna zeventig is doet hij het wat rustiger aan en gaat om te keuren niet helemaal meer naar Groningen. Maar hij heeft vorig jaar toch op 30 tentoonstellingen ge keurd waarvan de verste in Leiden was. „Er zijn in Nederland 49 verschillen de erkende konijpenrassen", zegt Dommisse. Voor ieder dier zijn er weer andere vereisten. We keuren ze meestal op zeven punten. De vijf vaste punten daarbij zijn type en bouw, gewicht, pels. conditie en kop en oren. Dan zijn er nog twee pun ten die voor alle rassen wisselen. Bij een kleurdwergkonijn letten we bij voorbeeld nog op de dek- en buik- kleur en op de tussen- en grond- kleur van de vacht. Bij de papillon- konijntjes letten we op tekening en kleur. Zo is dat voor alle 49 rassen weer anders". Een speciale commissie van de Ne derlandse Konijnen Fokkers Bond bepaalt die eisen. Het is geen een voudige zaak om een standaardko nijn te fokken. „Een topper", noemt Henk Ridderbos dat. „Bij het fok ken komt veel geluk kijken", zegt Henk. „Je kunt wel iets voorspellen. Wanneer je bijvoorbeeld twee konij nen met hetzelfde kenmerk kruist, zeg vlezige oren, dan weet je ook zeker dat de jongen vlezige oren zullen hebben. Maar er spelen meer factoren mee bij de vererving. Om een bepaald kenmerk vast te leggen moet je wel aan inteelt doen. Ik kruis nooit verder dan vader en dochter of moeder en zoon. Je moet er niet te lang mee doorgaan want dan krijg je rare afwijkingen als lamme achterpoten en afwijkende tanden. Ik probeer konijntjes van rond de 900 gram te fokken. Daarom selec teer ik de kleinste uit en fok daar mee door. Een belangrijk punt vind ik wel dat ze gezond moeten wezen. Te kleine moet ik ook niet. Van erfelijkheid weet ik in theorie niet zoveel af. Ik fok op mijn gevoel en meestal komt eruit wat ik denk. Ik schrijf natuurlijk wel alles op. Als de jongen een week of vier zijn komt er ook iemand van de vereniging om ze in hun oor te tatoeëren. Dan worden ze geregistreerd in een soort konijnenstamboek". De konijntjes voorbereiden op een tentoonstelling neemt veel tijd in beslag. Henk Ridderbos heeft in zijn schuurtje een speciale tafel waarop hij de diertjes een voor een neerzet. Henk stelt als speciale eis aan zijn dieren dat ze in een mooie houding voor de keurmeester zitten. Hij leert ze dat door ze op een speciale manier op hun rug te tikken. De konijntjes gaan dan mooi rechtop zitten met hun oren omhoog. Som mige konijntjes hebben het snel door, met anderen moet hij wel drie maanden oefenen. Ook borstelt hij ze dagelijks zodat ze gaan glimmen. Niet iedereen besteedt zoveel tijd aan zijn dieren en om dan toch goed voor de dag te komen worden weieens vervalsingen ge pleegd. „Sommige fokkers probe ren nog wel eens een afwijkend gekleurde nagel bij een van hun dieren te verven", zegt Dommisse. Het is wel toegestaan om enkele verkeerd gekleurde haren uit een vacht te halen maar er zijn mensen die bij hun dieren een hele pluk eruit trekken. Meestal verraden ze zichzelf want zoiets laat een kaal plekje na. Als we iemand betrap pen schorsen we hem zodat hij ook met zijn andere dieren niet in aan merking komt voor een prijs". Groot geld wordt er niet neergeteld voor het winnende konijn. „Bekers, medailles, soms wel geldprijsjes tot ongeveer 100 gulden kun je winnen. Maar echt verdienen doe je er niet mee, je moet het zuiver als hobby zien", zegt Dommisse. Hij heeft thuis ook verschillende met konij nen versierde bokalen staan want hij is onder meer drie keer kam pioen van de dwergkonijnenclub in Nederland geweest. Hij probeert nu dwergkonijnen in haaskleur te fok ken. Dat is een grijzige kleur met een rode gloed erdoor. Ter wille van zijn leeftijd heeft hij zijn stal inge krompen tot een konijn of tien. Het vereist wat vindingrijkheid om al die konijnenmonden te voeden. Henk Ridderbos geeft ze van juli tot maart kunstkorrels met hooi, water en gedroogd brood. In het voorjaar gaat hij het veld in om onkruid en gras te snijden. „Je kunt zien dat er meer leven in de beestjes komt wanneer je ze groenvoer geeft. Ook de zogproduktie komt het ten goe de. Vooral pissebedbladeren stimu leren dat. In juni stop ik met groen voer omdat dan de myxomatose weer opduikt. Die wordt door mug gen overgebracht en die muggen zitten tussen het gras en gaan zo mee het hok in". „Je vrouw moet wel achter je staan met deze hobby", zegt Henk. „Han nie geeft de dieren iedere morgen te eten en is er net zoveel mee bezig als ik". In de tijd dat de jongen geboren worden, het vroege voorjaar en de zomer, vragen de dieren ook meer zorg. „Soms als het koud is, ga ik 's nachts wel uit mijn bed om te kijken of de moeder de jongen on- dergedekt heeft", zegt Henk. „We hebben vaak genoeg een doosje met pasgeboren konijntjes een tijdje voor de kachel gezet", zegt Hannie. „Wanneer ze dan lekker warm wa ren zetten we ze weer terug en zorgde de moeder er verder voor". De laatste jaren legt Henk de ko nijntjes in een soort nestkastje zo dat ze extra beschermd zijn tegen kou. Omdat dwergkonijntjes vaak niet meer dan twee of drie jongen krijgen kunnen ze elkaar niet warm houden wanneer de temperatuur onder het nulpunt daalt". „Ik heb altijd van konijntjes ge houden", zegt Dommisse. „Als klei ne jongen hield ik ze al. Later heeft het tentoonstellingswezen me ge grepen. Wanneer ik zo'n zaal bin nenga en al die dieren daar netjes verzorgd zie zitten doet het me wat. Je moet er wel verstand van heb ben wil je het mooie van een dier zien. Hoe het door mensenhanden is veredeld". „Konijnen dat zijn echte troeteldie ren", vindt Hannie Ridderbos. „Je kunt ze vastpakken in die zachte vacht". „Je krijgt van dieren altijd veel liefde terug", vult Henk aan. „Ze zijn altijd blij dat je komt. Mijn vader zei altijd: „Wanneer je de mensen goed leert kennen ga je meer van dieren houden". Ineke van Wallenburg De heer Wattel van de Stichting Badplaatsbelangen Domburg. tSlot van pagina 11) Zevenaarhaven in Terneuzen en de brug van Sluiskil. In feite zijn de baggerwerkzaamheden steeds uitgesteld omdat er geen ge schikte dumpplaats (aan land) voor handen is. Wel is er een werkgroep die diverse locaties op hun geschiktheid beoordeelt. Aanvankelijk leek een gedeelte van de Axelse Vlakte geschikt als depot, maar het Havenschap Terneuzen wil dat deel liever geschikt maken als industrietterrein in verband met ver dere uitbreiding van de NSM in Sluis kil. De Roos vindt de Axelse vlakte overigens ook niet zo'n geschikte lo catie. „Met het oog op het plan Anse- lin, zeker niet. Dat voorziet in een nieuwe kanaaluitbreiding. Gaat die door. dan zitje toch met een slibdepot op een ongelukkige plaats." De Roos hoopt dat er spoedig een oplossing komt. nu men ook op pro vinciaal niveau bezig is om een start locatie te vinden. „Er Wordt gespro ken over Moerdijk, dat is een moge lijkheid, maar niet echt ideaal, als je helemaal uit Terneuzen moet komen met je slib", aldus De Roos. Het resterende slib kan overigens alleen worden opgeruimd als er een stort plaats is. Het feit dat er dit jaar toch 93.000 kubieke meter verontreinigd kanaals- lib op Belgisch grondgebied gestort kan worden, heeft alles te maken met de werkzaamheden bij de bruggen in Sluiskil en Sas van Gent. De onder doorgangen daar, worden geschikt gemaakt voor de binnenvaart. De werkzaamheden worden geheel door België betaald. De voordeligste opslagplaats voor de grond die vrij kwam bij de werkzaamheden in Sas van Gent blijkt Callemansputte. Rijkswaterstaat trok echter bij de Belgische autoriteiten aan de bel, toen bleek dat het hier ging om 93.000 kubieke meter vrijwel schone grond - deels ging het om zand waarmee de oude sluis in Sas van Gent was volge stort. Rijkswaterstaat stelde de Bel gen voor, in plaats van de schone grond, eep zelfde hoeveelheid veront reinigd kanaalslib in Callemansputte te storten. De Belgen gingen akkoord en 40.000 kubieke meter van de grond uit Sas van Gent wordt nu gebruikt als bodemversterking bij de aanleg van het laatste gedeelte van de Trac- taatweg tussen de Axelse Sassing en Terneuzen. De grond is, volgens B. de Hoop, hoofd van de afdeling nieuwe werken van rijkswaterstaat, door de Wegenbouwkundige dienst in Delft geschikt bevonden als kernzand. Dat betekent dat het zand draagkrachtig genoeg is om te dienen als kern voor het weglichaam. Het overige deel van de schone bag gerspecie uit Sas van Gent wordt gestort in de wegenlus aan de oost kant van de brug van Sluiskil. Uit eindelijk zal in verband met het tijdsbestek waarin de werkzaamhe den moeten worden afgerond, ook nog ongeveer 10.000 kubieke meter terecht komen in de Westerschelde. De baggerspecie afkomstig van de werkzaamheden in Sluiskil is in de wegenlus aan westkant van de brug gestort.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 15