almanak Felle brand verwoest gebouw van vishandel in Driewegen Zand maakt pijlerdam Oosterschelde stabiel Oplossing voor personeelstekort Zeeuwse kraamcentra ver weg Aannemer opgepakt in kanaalzone 'ND USTRIEBOND FNV: Zierikzee nodigde wel koninklijk bezoek uit voor historische zeeslag PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OPSLA GDEPOT DRINGEND NODIG nderdelen auto in lissingen gestolen ZEEUWSE 1 IN PIJLERS EN DORPELBALKEN ZEEUWSE KRUIS ZORGELIJK O VER TOEKOMST Oorzaken PAGINA 11 Wenken ZEELAND' VRIJDAG 24 JANUARI 1986 SAS VAN GENT - Directeur J. K. (47) van aannemingsbedrijf K. bv uit Philippine is donderdagoch tend door de rijkspolitie Sas van Gent en het rechercheteam van de rijkspolitie aangehouden en in ver zekerde bewaring gesteld. K. wordt verdacht van heling, diefstal en valsheid in geschrifte. De aanhouding van K. houdt direct verband met de zogenaamde Ka naaleilandaffaire. Het vermoeden is groot dat K. in de havengebieden van Gent en Antwerpen partijen hout heeft gestolen met een totale waarde van 500.000 gulden. Tijdens de huiszoeking, die donderdag op last van de rechter-commissaris in de woning, het bedrijf en in het kantoor van K. werd gedaan, wer den de administratie en een partij hout in beslag genomen. Met de aanhouding van K. zijn inmiddels een veertiental arrestaties in de Kanaaleilandaffaire verricht. De zaak kwam vorig jaar oktober aan het rollen toen de 34-jarige Terneuzenaar C. H. uit Terneuzen in België werd aangehouden. Hij wordt er van verdacht betrokken te zijn bij de diefstal van onder meer wegenbouwmachines en -materia len. H. werd donderdag door de Belgische autoriteiten aan de Ne derlandse justitie uitgeleverd. Recherchevoorlichter T. Muller deelde donderdag mee dat met de arrestatie van K. de Kanaaleilan daffaire voor een belangrijk deel rond is, al sluit hij niet uit dat er nog meer arrestaties volgen. V ervuild kanaalslib geeft rijkswaterstaat problemen MS heeft oog op otterdams bedrijf 'LISSINGEN/ROTTERDAM Volgens districtsbestuurder Vil Waumans van de Indus- riebond FNV in Zeeland eeft de Koninklijke Maat- chappij De Schelde te Vlis- ingen serieuze plannen voor 'e overname van het Rotter- 'amse bedrijf Rademakers andrijvingen BV. Dat be- rijf werd begin december an het vorig jaar failliet ver- laard. Er werkten ongeveer onderdvijftig werknemers, ij Rademakers Aandrijvin- en BV werden tandwielen onder meer voor schepen) ge laakt. e directie van de KMS wilde donder- ag niet op het bericht reageren, djunct-directeur J. S. Nijs van Rade akers Aandrijvingen BV weigerde steren eveneens commentaar. Hij erwees daarvoor naar de curatoren *an de failliete onderneming. Die wa- én echter onbereikbaar. -olgens Waumans is de definitieve eslissing over de overname op zeer orte termijn te verwachten. Als de lannen van De Schelde doorgaan, ouden er zo'n zestig tot tachtig werk- emers bij Rademakers aan de slag unnen. Waumans zei zelfs niet uit te luiten dat dat aantal na verloop van uitgroeit tot een kleine honderd, e Industriebond FNV staat positief egenover de mogelijke overname van et bedrijf door de KMS. Bij de Schel- "e in Vlissingen worden weliswaar ok tandwielen vervaardigd, maar die ijn van een geheel ander type dan die n Rotterdam geproduceerd worden. Is de overname een feit wordt, bete ent dat volgens Waumans een ver reding van het produktiepakket 'am de KMS-groep. Waumans meent, at het Rotterdamse bedrijfgoede erspectieven heeft. Het faillissement aldus Waumans, voor een groot eel te wijten geweest aan 'mismana- 'LISSINGEN - De eigenaar van een an de Schuitvaartgracht in Vlissin- en geparkeerde auto trof zijn eigen- om donderdagmorgen wat soberder itgevoerd aan dan hij hem de avond r voor had achtergelaten, nbekenden sloopten tijdens zijn af- 'ezigheid de voorspoiler en de vier ierdoppen van zijn auto. De onderde- n vertegenwoordigen een waarde an 250 gulden. en auto die stond geparkeerd aan de lackaystraat in Vlissingen moest het iezelfde nacht eveneens ontgelden, aarvan werd de voorruit vernield en loeg(en) de dader(s) een gat in de adiator. Er wordt niets uit de auto ermist. Hoewel wij onszelf geen voor spellende gaven toekennen, zou het ons niet verbazen als het met de winter '85-'86 niet écht meer wat wordt. Toch hebben allerlei organisa ties, die het goed met mens en dier voorhebben in het koude seizoen, hun plannen getrok ken. Eén daarvan werd ons on langs opgestuurd door een le zer uit Beveland. Een blad met goede wenken om vogels in de winter niet te laten omkomen. De belangrijkste zin was groot gedrukt en luidde: Voeder de vogels met ver stand". Die zin had die Bevelandse lezer onderstreept, en er bij gezet: ■Dat wil ik best doen; maar ik heb zélf al zo weinig". gement'. Directeur van Rademakers Koninklijke Maatschappij De Schei- Aandrijvingen BV was dr. ir. P. G. de. Welk bedrag met de eventuele Stokman. De heer Stokman was enke- overname gemoeid is, werd donder- le jaren geleden nog werkzaambij de dag niet duidelijk. TERNEUZEN - Rijkswaterstaat zit dringend verlegen om een depot voor de opslag van verontreinigd slib uit het kanaal Gent-Terneuzen. Uit re cente metingen is gebleken dat zich op de bodem en de taluds van het Nederlandse gedeelte van het kanaal (tussen Sas van Gent en Terneuzen) 300.000 kubieke meter zwaar veront reinigd kanaalslib bevindt. Het slib is verontreinigd met zware metalen en afkomstig van Noord-Franse en Belgische industrieën, die onder meer lozen op De Schelde en de Leie, rivieren waarvan het kanaal voe dingswater betrekt. Rijkswaterstaat is al enkele jaren met diverse instanties aan het onderhan delen over een opslagplaats voor het verontreinigd slib op Nederlands grondgebied. Hoewel er nog steeds geen duidelijkheid is over de plaats waar dat depot moet komen, zal in elk geval nog dit jaar 93.000 kubieke meter vuil kanaalslib gestort worden in het depot van Callemansputte bij Zelzate in België. De Belgische autori teiten hebben daarvoor inmiddels toestemming gegeven. Rijkswater staat is nu in onderhandeling met een aannemer die het werk gaat uitvoe ren. Volgens ing J.A. de Roos, hoofd van de dienstkring kanaal van Terneuzen van rijkswaterstaat, neemt de hoe- Grond afkomstig uit de gesloopte sluis in Sas van Gent wordt gebruikt als versterking voor de laatste fase van de Tractaatweg. veelheid verontreinigd kanaalslib nog geen problematische vormen aan. „Op dit moment levert de aanslibbing nautisch gezien nog geen problemen op. Het slib zet zich met name vast op de taluds, dus de scheepvaart heeft daar geen hinder van, maar ik kan me best voorstellen, dat wanneer er niets gedaan zou worden, we bijvoorbeeld de diepgang van het kanaal terug zouden moeten brengen van 12,25 meter naar 11,75 meter. Maar zover zullen we het niet laten komen", aldus De Roos. Metingen tonen aan dat er jaarlijks een aanslibbing is van 30.000 kubieke meter. Sinds de openstelling van het verbrede kanaal eind jaren zestig is er in het kanaal nauwelijks gebaggerd. Bij het verwijderen van het slib zal men, zo zegt De Roos, eerst de urgenste plaatsen aanpak ken. Dat zijn de taluds tussen de (Slot zie pagina 15 kolom 5) De brandweer van Terneuzen bestreed het vuur met groot materieel. TERNEUZEN - Een hevige brand heeft donderdagmiddag een grote opslagruimte en het kantoor van de vishandel Fieret aan de Oude- landseweg in Driewegen (bij Ter neuzen) vernield. De schade loopt in de tonnen. Het gebouw -een oude school- moet als verloren worden beschouwd. Het vuur werd omstreeks tien voor half twee ontdekt door directeur G. Fieret, die over het terrein van de inleggerij naar het kantoor liep en Werknemers van vishandel Fieret brachten met emmertjes een deel van de opgeslagen produkten in veiligheid. vlammen en rook zag. Hij waar schuwde een medewerkster op kan toor, die nog niets van de brand had gemerkt. Zij wist zich via een raam in veiligheid te stellen. De vrijwillige brandweer van Ter neuzen rukte uit met groot mate rieel. Er werden vier brandweerwa gens ingezet; een kleine dertig brandweerlieden gingen het vuur te lijf. Op het moment dat de brand weer arriveerde, hadden werkne mers van de firma al kans gezien een belangrijk deel van de opgesla gen produkten buiten het gebouw te brengen. Ook de inboedel van het kantoor kon worden gered. De brandweer was het vuur snel meester. Maar al snel was duidelijk dat het gebouw zelf niet meer te redden viel. Een belendende woning liep rook- en waterschade op. Een eerste onderzoek door de gemeente politie van Terneuzen wees uit dat het vuur vermoedelijk is ontstaan in de directe omgeving van de me terkast in de opslagruimte. De produktieruimten van de vis handel bleven gespaard; het werk kan dan ook -zij het met de nodige improvisatie- gewoon doorgaan. De firma is verzekerd. NEELTJE JANS In vergelijking met de grote spektakelstukken van de stormvloedkering fundering leggen, pijlers plaatsen, verkeersko- kers neerzetten, onder- en bovenbal ken inhangen gaat het om een klein karwei. Er komen ook geen speciale en opvallende vaar- en werktuigen aan te pas. Toch gaat het om een onderdeel dat voor de kwali teit van het pijlerdamproject van veel belang is. In het bijzonder de veiligheidsgarantie is erbij in het geding. Bedoeld wordt het vullen van de pijlers en dorpelbalken met zand. Dat is noodzakelijk om de pijlers van de stormvloedkering nog meer stabili teit te geven. Gevuld met zand wordt de verticale kracht van de betonnen kolossen groter. Anders gezegd; de pijlers worden zwaarder gemaakt om ze beter op de Oosterscheldodem te laten staan. Dezelfde achterliggende bedoeling geldt voor de dorpelbalken. In totaal worden 65 pijlers gevuld met zanden 62 dorpelbalken. De aanne merscombinatie Dosbouw is er al een heel eind mee gevorderd. In de sluit gaten Hammen en Schaar is het werk geklaard, in de Roompot grotendeels. Ir F. de Graaf (rijkswaterstaat) en ing D. de Haan (Dosbouw) maken duide lijk dat tijdens de bouwfase niet de zwaarst mogelijke constructie nodig was. Gelukkig niet, vinden ze, omdat dan het plaatsen van de pijlers en het inhangen van de dorpelbalken een veel moeilijker werk zou zijn geweest. Ter illustratie: het totaalgewicht van een pijler met bijbehoren en met inbegrip van zand bedraagt ongeveer 23.000 ton. Zonder zand neemt het gewicht met ongeveer twintig procent af. In een pijler gaat ongeveer 4500 kubieke meter zand; in een dorpel- balk circa 800 kubieke meter. Net als bij vrijwel elk onderdeel van de stormvloedkering, moest een spe ciale techniek worden ontwikkeld om het zandvullen zonder problemen te laten verlopen. De Graaf en De Haan vertellen dat al tijdens het ontwerpen van de pijlers rekening is gehouden met het opvullen in een later stadium. Met schaalmodellen zijn proeven ge nomen en het 'interieur' van de pijlers is er mede op afgestemd. Begin 1985 zijn in het echt proeven genomen; het vullen zelf begon halverwege vorig jaar. Aanvankelijk ging het niet van een leien dakje. In de pijlers zitten tussenwanden en die bleken tijdens Slot zie pagina 17 kolom 1) Het vullen van de dorpelbalken met zand. GOES Het personeelstekort bij de Zeeuwse kraamcentra kan niet op korte termijn worden opgelost. In de provincie zijn te weinig gekwalifi ceerde kraamverzorgsters aanwezig om aan de vraag te voldoen. Aange zien het om een landelijk probleem gaat is werving in de buurprovincies uitgesloten. Interne herstructurering van de dienstverlening minder intensieve zorg kan de komende jaren enig soelaas bieden. Verder is de hoop gevestigd op de komst van jonge kraamverzorgsters, die in 1987 van de nieuwe opleidingen afkomen. De directie van het Zeeuwse Kruis presenteerde donderdag in Goes een zorgelijke toekomstverwachting. Zo als gemeld hebben de kraamcentra in Terneuzen en Goes de afgelopen we f ken voor het eerst inschrijvingen moe ten weigeren. Huisartsen en kraam vrouwen reageerden boos en verweten de directie een slecht management, hetgeen uiteindelijk tot een perso neelstekort heeft geleid. Voor de maanden maart tot en met mei zijn er inmiddels 39 inschrijvingen gewei gerd: 27 in Zeeuwsch-Vlaanderen en 12 in de regio 'rondom de Oosterschel de'. De directeur voor verpleegkundige zorg van het Zeeuwse Kruis, F. J. J. Hermans, benadrukt dat dit niet bete kent dat ook daadwerkelijk al die vrouwen 'in de kou' worden gezet. Afmeldingen van kraamvrouwen, die wël zijn ingeschreven, komen regel matig voor. Van een 'in de kou zetten' is volgens de directeur bovendien geen sprake. Hij zegt: „We houden contact met de aanvragers, die een voorlopig neen te horen hebben gekregen. Zo gauw er een plaats op de lijst vrij komt, horen ze dat van ons". Hij stelt verder dat andere provincies Noord-Brabant en Utrecht met dezelfde problemen te kampen heb ben. In een stad als Amsterdam zou het zelfs regel zijn dat een kwart van de aanvragen niet wordt gehonoreerd. Het huidige personeelstekort heeft in de ogen van de directie verschillende oorzaken. Allereerst is er de doorge voerde bezuiniging van rijkswege. In eerste instantie wilde de regering in 1982 de thuiskraamzorg halveren tot vijf dagen. Het kruiswerk heeft zich daartegen met succes verzet. De rege ring nam uiteindelijk genoegen met een inkrimping tot acht dagen. De wijkkraamzorg zou vijftien procent van het werk overnemen. Het opge legde kraptemodel werd in Zeeland in 1984 ingevoerd. Het aandeel van de wijkverpleging bleef echter geringer dan de bedoeling was. Vorig jaar bedroeg dat aandeel acht procent van het totale aantal verzorgingen. De reorganisatie bezorgde het perso neel een aanzienlijke taakverzwaring. De laatste twee dagen van de verzor- gingstijd meestal de rustige dagen iSlot zie pagina 17 kolom 3) ZIERIKZEE Het gemeentebestuur van Zierikzee heeft prins Rainier van Monaco en prinses Margriet en haar echtgenoot inderdaad uitgenodigd voor een bezoek in het kader van de reünie op 27, 28 en 29 juni van de stichting stamboek platbodem- en ronde jachten. En prins Rainier is met name gevraagd omdat hij een 'duidelijke belangstelling' heeft voor historische banden tussen Monaco en Zierikzee. Burgemeester Th. H. de Meester heeft dit donderdagavond meege deeld in antwoord op vragen van het CDA-raadslid M. A. Bij de Vaate-Rozendaal. De uitnodigin gen zijn mede verzonden op ver zoek van de stichting platbodem- jachten. Burgemeester De Meester beves tigde voor het eerst officieel de onlangs in de PZC gesignaleerde belangstelling van de Monegaski sche vorst en het Koninklijk Huis voor de komende watersportfestivi teiten in Zierikzee. De interesse van prins Rainier voor Zierikzee vloeit zoals gemeld meer in het bijzonder voort uit de histori sche zeeslag bij Zierikzee in 1304, waarin zijn voorvader admiraal Rainier Grimaldi namens de Fran se koning Philips de Schone, de vloot van opstandige Vlamingen in de pan hakte. Rond dat thema wordt inmiddels een 'waterge vecht' gecreëerd, dat op vrijdag avond 27 juni mede ter ere van prins Rainier wordt opgevoerd in de Nieuwe- en Oude Haven, tegen de achtergrond van de Noord- en Zuidhavenpoort. Raadslid Bij de Vaate-Rozendaal gewaagde in haar vraagstelling van 'blijkens persbe richten' in het diepste geheim ge troffen voorbereidingen. Maar bur gemeester De Meester bestreed dat. Want bij de begrotingsbehan deling is al duidelijk gemaakt dat het gemeentebestuur rekening hield met koninklijke belangstel ling, stelde hij. Overigens onderstreepte De Mees ter dat het niet de bedoeling was geweest het inviteren van prins Rainier en prinses Margriet wat hij noemde in een vroeg stadium aan de grote klok te hangen. „Maar dat de berichten toch uitlekten geeft wel aan dat er van geheimzinnig heid in feite geen sprake was". Hij tekende hierbij nog aan dat het zeker geen uitzondering is dat een lid van het Koninklijk Huis aanwe zig is bij een reünie van het stam boek, dat een jaarlijks terugkerend gebeuren is. Overigens kon De Meester niet bevestigen of de vorst van Monaco en prinses Margriet het waterspel in Zierikzee daadwerkelijk zullen bijwonen. „We moeten verder af wachten tot de rijksvoorlichtings dienst het moment gekomen acht om te annonceren dat ze inderdaad komen. Ik verwacht daarover in de loop van volgende week uitsluitsel. Maar anderzijds is het eventuele bezoek toch ook geen kwestie die al morgen of overmorgen speelt".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 11