het weer Franse maatregel tegen Zuid-Afrika Kerk Breda ontruimd Vissers moeten tien weken stilliggen GEEN KOOPKRACHTGARANTIE UITKERINGEN Goudprijs fors omhoog Overwinning tegenstanders akkoord Libanon Ad junct-directeur van de VARA neemt ontslag Smit-Kroes: nonsens in boek bedreigde vogels Oppositieleden Polen aangehouden BEPERKING BOOMKOR Lengte boomkor VOORBEREIDING MINISTERRAAD: Gaddafi PZC/binnen-buitenland Vandaag Vooruitzichten Hoog water Laag water Nautisch bericht VRIJDAG 17 JANUARI 1986 CDA: bezuinigingen in VVD-program te fors DEN HAAG (GPD) - Het CDA neemt het de VVD kwalijk dat zij in de komende kabinetsperiode geen koopkrachtgarantie wil geven voor de uitkeringsgerechtigden. Bovendien vinden de christen-democraten dat de coalitiepartner te fors wil bezuinigen. Dit blijkt uit een reactie van het CDA op de financiële onderbouwing van het verkiezingsprogram van de VVD. De VVD wil de komende kabinetspe riode 19 miljard gulden bezuinigen. Het financieringtekort moet met twaalf miljard gulden worden ver laagd. De overige zeven miljard gul den willen de liberalen gebruiken vooi lastenverlichting voor de burgers. De financiële specialist van de VVD dr. Rudolf de Korte, noemde niet meer het terugdringen van het finan cieringstekort als belangrijkste voor waarde voor herstel van de werkgele genheid, maar de verkleining van het Voor het weekeinde: een volgende en aanzienlijk actievere storing trekt naar het Noordzeegebied. In de loop van zaterdag toenemende beioolking gevolgd door regen en ook zondag perioden met regen. Veel wind. Mid- dagtemperaturen van rond de 7 gra den op zaterdag, tot 9 op zondag. Voor maandag tot en met dinsdag: aanhoudend wisselvallig met veel wind en perioden met neerslag. Da ling van temperatuur tot 5 graden. 16 januari ZON EN MAAN Zon op 0841 onder 1658 Maan op 1128 onder - uur cm uur cm Vrijdag 17 januari EK 23.13 Vlissingen 06.44 189 19.15 176 Terneuzen 07.05 209 19.35 197 Zierikzee 08.05 118 20.45 122 Hansweert 07.39 224 20.07 212 Wemeldinge 08.20 139 21.00 142 O.scheldemond 06.30 122 19.25 121 Bruinisse 08.45 142 21.25 146 Zaterdag 18 januari Vlissingen 07.31 170 20.04 155 Terneuzen 07.53 190 20.24 176 Zierikzee 08.45 113 21.30 116 Hansweert 08.24 206 20.54 191 Wemeldinge 09.00 132 21.45 134 O.scheldemond 07.25 111 20.15 112 Bruinisse 09.25 135 22.10 139 uur cm uur cm Vrijdag 17 januari Vlissingen 00.29 146 13.07 185 Terneuzen 00.54 155 13.32 195 Zierikzee 02.15 115 14.35 153 Hansweert 01.21 169 13.57 208 Wemeldinge 02.15 130 14.40 167 O.scheldemond 01.05 104 13.35 140 Bruinisse 02.30 134 14.55 171 Zaterdag 18 januari Vlissingen 01.17 137 13.54 168 Terneuzen 01.40 147 14.17 178 Zierikzee 02.55 114 15.20 151 Hansweert 02.05 159 14.41 190 Wemeldinge 03.00 128 15.25 163 O scheldemond 02.00 101 14.45 137 Bruinisse 03.15 132 15.40 168 Door de Deltawerken kan het getij in de verschil tussen de bruto- en nettosala rissen. ,,Door verlaging van belastin gen en premies kunnen de loonkosten voor het bedrijfsleven omlaag, zonder dat dat de koopkracht van de mensen aantast. Daarmee wordt de positie van het bedrijfsleven verbeterd". Hij wilde geen koopkrachtgarantie geven voor de uitkeringsgerechtig den. Wel zei hij te verwachten dat de koopkracht van de minima 'grosso modo' gelijk zal kunnen blijven. Bij een verwachte economische groei van 3 procent per jaar, zal de werkloosheid volgens De Korte kunnen dalen tot onder de 600.000 in 1990. De VVD wil drie a vier miljard gulden bezuinigen op de sociale zekerheid, drie miljard binnenhalen door bestrij ding van fraude bij belasting en uitke ringen, een evengroot bedrag bezuini gen pp de volksgezondheid, één mil jard op de gemeenten en provincies en twee a drie miljard door vermindering van het aantal ambtenaren en verla ging van de bijdrage aan het Alge meen Burgelijk Pensioenfonds. Op de rijksbegroting wil de VVD zes miljard gulden bezuinigen. Dat moet onder meer worden gevonden door verlaging van de uitgaven bij het ministerie van onderwijs, omdat het aantal leerlingen in de komende jaren zal afnemen. Verder vindt dat VVD dat er minder woningen moeten wor den gebouwd en dat studiefinancie ring en huursubsidie worden ver laagd. De dienstverlening van het openbaar vervoer moet op de uren dat er weinig gebruik van wordt gemaakt, worden verminderd. De PvdA meent dat de laagste inko mens opnieuw het gelag moeten beta len, doordat bovenop de stelselher ziening nieuwe bezuinigingen in de sfeer van de sociale zekerheid wor den aangekondigd. Voorts zullen de huursubsidies fors aangetast wor den. „Ook deze beperking treft vooral de laagstbetaalden en met name de bejaarden", aldus een PvdA-woord- voerder. Hervorming EG - Het Europees Parlement blijft uiterst ontevreden over de wijzigingen van het EEG- verdrag, waarover de president en regeringsleiders van de twaalf eind vorig jaar overeenstemming bereik ten. Maar tot een uitgesproken ver werping van het resultaat van de intergouvernementele conferentie (IGC) is het donderdag in Straatsburg niet gekomen. Het parlement blijft streven naar de oprichting van een Europese Unie, maar zal intussen tot het uiterste gebruik maken van de mogelijkheden die de verdragswijzi gingen bieden. BREDA - Donderdagmorgen is de Heilig Hartkerk in Breda, die voor de Kerst door parochianen was bezet, door de politie ontruimd. Op de foto probeert de politie de mensen te overtuigen uit eigener beweging de kerk le verlaten. Advertentie Vannacht is een rug van hogedruk over de omgeving getrokken, waar door het plaatselijk tot nachtvorst is gekomen. Vandaag is de vorstkans tot nul gereduceerd. De oorzaak is een naderbij komende storing, die weer een flinke pluk met zachte maar vochtige oceaanlucht meebrengt. De kans dat we de zon zien, is erg klein, want geleidelijk wordt de bewolking dikker en valt er neerslag. Mogelijk eerst wat natte sneeuiv, later hoofdza kelijk regen. Het ziet er naar uit, dat er tussen vanmiddag twaalf uur en morgenochtend zes uur zo'n vijf tot tien millimeter valt. Ook de komende dagen zal het verre van droog blijven, want de storing van vandaag is nog maar de ouverture van ivat ons in het weekeinde te wachten staat. Regen en wind zijn de trefivoorden voor de komende dagen. De regenmeters, die tot nog toe zo'n 55 millimeter hebben geregistreerd, zullen de komende da gen wellicht met twintig millimeter aangevuld worden. Hierdoor schieten we dan over het langjarig gemiddel de, dat voor januari zo rond de 65 millimeter ligt. Wind: zuidwest 4 tot 5, toenemend 5 tot 6. in de avond en nacht mogelijk 6 tot 7. zicht: goed, afnemend matig tot slecht, temperatuur kustwater: 4 gra den, afwijking waterstanden: geen afwijking van betekenis, maximale golfhoogte monding Scheldes: om streeks een halve meter. Oosterschelde soms sterk afwijken van de in deze getijtafel vermelde waterstanden. Dagelijks informatie telefoon Deltaweerbe richt 01110-7058. PARIJS (AFP/UPI/GPD) - Frankrijk heeft Zuid-Afrika verzocht zijn mili taire attaché in Parijs terug te roe pen. De maatregel past in het kader van het besluit dat vorig jaar septem ber door de lidstaten van de Europe se Gemeenschap werd genomen. Het Franse ministerie van buiten- HILVERSUM (ANP) - De adjunct directeur van de VARA-televisie- dienst, A. Engelsman gaat weg bij deze omroep. Dat heeft de Vara don derdag bekend gemaakt. Per 1 februari is Engelsman benoemd tot algemeen directeur van de Stich ting Woodbrookers Nederland, het sa menwerkingsverband van een viertal vormingscentra op religieus/socialis tische grondslag. Engelsman werd enige maanden gele den door het bestuur van de VARA op non-actief gesteld in verband met een ernstige kostenoverschrijding van het budget bij de VARA -televisie. LELYSTAD (ANP) - Het boek over bedreigde vogelsoorten in ons land, dat de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels woensdag heeft uitgebracht, staat volgens mi nister Smit van verkeer en water staat vol onwaarheden. Zij sprak donderdag bij de door haar verrichte opening van een tentoonstelling over dorpen in de IJsselmeerpolders zelfs van baarlijke nonsens. Een ingepolderd gebied is een aan winst voor de vogelkenners en voor de gehele vogelstand, aldus de bewinds vrouwe. Als voorbeeld stelde zij dat juist door de inpoldering van de nieu we Flevopolders onder andere de Kie kendief, een bijna uitgestorven vogel soort in Nederland, terug is in de Nederlandse vogelstand. ..Inpolderen moet, vooral als we letten op het prachtige natuurgebied de Oostvaar- dersplas met al zijn mooie vogels", zo voegde Smit er aan toe. BEIROET/PARIJS (REUTER/UPI) - De christelijke militieleider Elie Ho- beika, die eind december een vredes plan voor Libanon ondertekende, is donderdag zijn land uit gevlucht na dat hij in felle strijd tegen aanhan gers van president Gemayel het on derspit had gedolven. Samen met zijn echtgenote en enkele familiele den kwamen hij donderdagmiddag aan in Parijs. De gevechten tussen christelijke voor- en tegenstanders van dat Libanese overeenkomst kostten woensdag on geveer tweehonderd mensen het le ven. Veel christenen, waaronder Ge mayel, voelen niets voor het akkoord omdat het hun machtspositie onder graaft. Uit wraak voor Hobeika's ne derlaag zetten pro-Syrische strijd groepen de aanval in tegen de woon plaats van president Gemayel ten noordoosten van Beiroet. WARSCHAU (UPI-AFP-DPA-RTR) - Jacek Kuron, de oprichter van het comité ter verdediging van de arbei ders (KOR), en Janusz Onyszkiewicz, de vroegere woordvoerder van Soli dariteit, zijn donderdag vlak voor het begin van het vredescongres in Warschau voor ondervraging aange houden. Volgens waarnemers heeft de politie hen opgepakt om te voor komen dat zij op een persconferentie met Westerse journalisten het stand punt van Solidariteit over het con gres naar voren zouden brengen. Het „internationale congres van intel lectuelen ter verdediging van de vreedzame toekomst van de wereld" wordt door de Poolse regering ge steund. landse zaken gaf donderdag een ver klaring uit waarin dit werd bekendge maakt en waarin voorts staat dat de attaché vóór het einde van deze maand Frankrijk moet hebben verla ten. Als hij na die datum nog in het land is wordt hij persona non grata verklaard. Frankrijk zal niet toestaan dat de attaché. De twaalf landen van de Europese Gemeenschap hebben afgesproken voor het einde van deze maand duide lijk te zullen maken welke uitvoering zij van plan zijn te geven aan het sanctiepakket jegens Zuid-Afrika, dat vorig jaar september is vastgesteld. Dat zei minister van buitenlandse zaken Hans van den Broek donderdag voor het Europese Parlement in Straatsburg. „Zuid-Afrika zal ervan doordrongen moeten worden dat wezenlijke veran deringen in het apartheidsbeleid met kracht moeten worden doorgevoerd. Ingrijpende maatregelen, die het le ven van alle Zuidafrikanen diepgaand zullen beinvloeden, zijn nu op zeer korte termijn noodzakelijk", aldus de bewindsman. SEPULVEDA (VS) - Amerikaanse brandweerlieden hadden drie uur nodig om deze jongen te bevrijden uit de schoorsteen van een huis in de Californische plaats Sepulveda. Volgens de politie was de negenjarige met een vriendje van plan in de breken via de schoorsteen. Het tweetal was vorige week al aangehouden op verdenking van inbraak maar hangende het onderzoek naar huis gestuurd. Hier de beknelde jongen, gefotografeerd van bovenuit de schoorsteen. DEN HAAG (ANP) - Vissers die niet deelnemen aan een groepscontingent zullen dit jaar, daartoe gedwongen door staatssecretaris Ploeg (visserij), tien weken voor de kant moeten stilliggen. De Producentenorganisa ties Oost (Urker vissers) en West (overige vissers) zullen als zij een visplan opstellen daarin een stillig regeling moeten opnemen, waarvan het effect vergelijkbaar is. Staatsse cretaris Ploeg heeft dit donderdag gezegd tijdens afzonderlijk overleg met beide organisaties. De stilligregeling vormt onderdeel van de maatregelen om de capaciteit van de Nederlandse vloot te beteuge len. Volgens voorzitter B. Daalder van de Producentenorganisatie West hoeft de eis van Ploeg dat het effect vergelijkbaar moet zijn, niet automa tisch te betekenen dat ook in de visplannen een stilligregeling van tien weken moet worden opgenomen. Dat zou ook enkele weken minder kunnen zijn. Volgens een woordvoerder van het ministerie van landbouw en visse rij kan het echter niet zo zijn dat in het visplan een stilligregeling van slechts enkele weken wordt opgeno men. De stilligregeling voor „solitai re" vissers zal worden afgekondigd via een verordening. Ploeg heeft verder laten weten dat hij op korte termijn, drie tot vier maanden, komt met een maximum lengte voor de boomkor waaraan de netten zijn bevestigd. Over de lengte, die de grootte van de netten bepaalt en dus de vangstcapaciteit, volgt nog nader overleg met het visserijbe drijfsleven, maar Daalder verwacht dat het ergens tussen de tien en twaalf meter maximaal zal worden. Nu zijn er nog schepen met een LONDEN (UPI/RTR) - De verwach ting dat de landen van de „Groep van Vijf' in het komende weekeinde zul len besluiten tot een gezamenlijk renteverlaging heeft de goudprijs donderdag fors omhooggestuwd. Op een gegeven moment bedroeg de goudprijs zelfs 377 dollar per ounce (31,1 gram), bijna 31 dollar meer dan de slotprijs van woensdag en de hoogste prijs sinds juni 1984. Op de markt in Londen werd donder dagmorgen een officiële prijs vastge steld van 359,60 dollar. Opvallend was dat de fixing, die normaal tien minu ten duurt, nu bijna een uur in beslag nam. Hierna ging de prijs nog verder omhoog tot 377 dollar, voordat de handel iets inzakte en een slotprijs van 365 dollar werd genoteerd. boomkor van veertien of vijftien me ter. Het stellen van een maximumlengte aan de boomkor noemde Ploeg in het overleg een maatregel in het kader van een ontmoedigingsbeleid dat hij wil voeren om verdere vergroting van de capaciteit tegen te gaan. Het op korte termijn stellen van een maxi mumgrens aan de motorcapaciteit ligt volgens hem juridisch veel te moeilijk. De beide organisaties hebben Ploeg laten weten als bedrijfsleven wel te willen meebetalen aan een verhoging van de saneringspremie die sinds begin vorig jaar 1.700 gulden per brutoregisterton bedraagt. Maar zij willen dat alleen op voorwaarde dat er maatregelen komen om te voorko men dat de vloot langs een andere weg kan worden uitgebreid. De Block overleden - Op 84- jarige leeftijd is woensdag in zijn woonplaats Den Haag mr Anton Leo de Block, oud-lid van de Raad van State, overleden. De in 1901 in Amersfoort geboren De Block trad na zijn studie rechten aan de Rijksuniversiteit van Leiden als commies-griffier in dienst van de Eer ste Kamer. Van 1935 tot 1957 was hij griffier van de Senaat. Daarna was hij tot 1974 lid van de Raad van State, het adviescollege van de regering. EG zal sancties VS tegen Libië niet ondergraven DEN HAAG/BONN (ANP DPA/AFP) - De twaalf EG-landen zijn het er don derdag in Den Haag in beginsel over eens geworden dat zij al het mogelij ke zullen doen om te voorkomen dat de Amerikaanse sancties tegen Libië worden ondergraven, zo is van diplo matieke zijde vernomen. Het „comité politique" dat de minis tersvergaderingen over de Europese Politie Samenwerking (EPS) voorbe reidt en dat de afgelopen twee dagen in Den Haag heeft vergaderd, is tot de slotsom gekomen dat West-Europa „niet in het gat moet springen" dat door de Amerikaanse maatregelen on tstaat, aldus Westeuropese diploma ten. Hoe dit in de praktijk moet gebeuren zal worden besproken door de minis ters van buitenlandse zaken die eind van de maand in Luxemburg bijeen komen. Een besluit om geen afbreuk te doen aan de Amerikaanse sancties bete kent niet dat bij voorbeeld EG-rege- ringen personen of bedrijven zullen tegenhouden als zij in Libië willen gaan werken of handel willen drijven. Dit zou neerkomen op aansluiting bij de Amerikaanse sancties. Mogelijk zullen de regeringen wel vragen geen activiteiten te ontplooien die vroeger door Amerikanen werden gedaan. Het Europees Parlement voelt niets voor sancties tegen Libië. Een meer derheid van de assemblee in Straats burg verwierp donderdag een resolu tie van de liberale fractie, waarin om een onderzoek wordt gevraagd naar de mogelijkheden om alle commercië le banden tussen Europa en Libië door te snijden. De Libische leider Gaddafi verklaar de woensdag dat de Europese landen hun eigen belangen schaden wanneer zij zich aansluiten bij de Amerikaan se sancties. In een rechtstreeks vraaggesprek met de Westduitse televisie zei Gaddafi verder dat hij op een mogelijke Ameri kaanse militaire actie zou reageren met het sturen van zelfmoordcom mando's naar de Verenigde Staten. Gaddafi gaf geen direct antwoord op de openingsvraag van het interview, of hij de bloedige aanslagen op de luchthavens van Rome en Wenen be treurde. Op de vraag of hij bereid is mensen te helpen die een aanslag op onschuldi- gen voorbereiden, zei de Libische lei der: „Wij geven geen steun, behalve aan nauwkeurig omschreven enkelin gen, of zij nu operaties zoals in Rome en Wenen gepleegd hebben of niet. Noorwegen en Denemarken hebben de beveiliging van Navo-bases en andere militaire installaties ver scherpt na waarschuwingen voor ter reuraanslagen. Dit heeft een woord voerder van het Noorse ministerie van buitenlandse zaken bekendge maakt. PZCfi Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. KANTOREN Vlissingen: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Opening kantoren Van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 08.00 tot 10.30 uur. Overiijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Telefoonnummers buiten kantoor uren voor dringende zaken: Expeditie.' (01194) 511. Advertentie-afdeling: (01100) 20281. Redactie (01184) 14796. Abonnementsprijzen: per kwartaal ƒ67,15; franco per post 80,-; per maand 23,10; jaarabonnement 256,-; jaarabon nement franco per post 310,-; losse nummers 1,10 (alle bedra gen inclusief 5 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 132 cent per mm; minimumprijs per advertentie 19,80; ingezonden mededelingen 2'/2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 3