twaalfde week in cijfers BLOEMLEZING UIT DE REACTIES (III) i anargto PZC/ vrijdagkrant 3 wijs Energietip Meterkaart ACTIE ZUINIG STOKEN Strijken cijfers PZEM service Streefverbruik Totale streefverbruik Normale verbruikt week van 6-1 t/m 12-1 vanaf 21-10 t/m 12-1-86 800 m3 33 m3 320 m3 1.000 41 400 1.200 49 478 1.400 57 561 1.600 65 639 1.800 74 721 2.000 82 800 2.200 90 879 2.400 98 959 2.600 106 1038 2.800 115 1119 3.000 123 1200 3.300 135 1318 3.600 147 1438 3.900 160 1558 4.200 172 1678 4.500 184 1798 5.000 205 1998 5.500 225 2198 6.000 246 2399 H1TI" schat, staat de gasmeter koud? VRIJDAG 17 JANUARI 1986 RINUS ANTONISSE fotodickfaber In het kader van de actie Zuinig Stoken zijn over de gasmeter diverse vragen gerezen. Eén ervan heeft betrekking over de cijfers. Deelnemers willen weten ofhet in het gasverbruik verschil maakt als de meter vier of vijf cijfers in het zwarte blokje vermeldt. Deskundigen van het energiebedrijf geven een ontkennend antwoord. Het aantal cijfers heeft alleen met het bouwjaar van de meter te maken. Vroeger waren vier cijfers genoeg. Omdat steeds meer gas wordt verbruikt voor verwarmingsdoeleinden, is de meter uitgebreid met één vakje. Gasmeters laten geen verschil in kwaliteit zien. Door het volume-principe doen ze het goed, of helemaal niet. Het kraken of piepen van de meters wordt veroorzaakt door de temperaturen van het gas en is geen verontrustend verschijnsel (behalve bij die ene verbruiker, die zijn persoonlijke energiebesparing een handje wilde helpen en een speld tussen de meter frunninkte). Construeer een meter die duidelijk in guldens en dubbeltjes aangeeft wat er over een bepaalde periode verbruikt wordt: dat adviseert A. Vergouwe uit Breskens. „Het moet toch mogelijk zijn een dergelijk meet- en telapparaatje te maken en dat te koppelen aan de bestaande meters. Uiteraard zouden de eenheden-prijs verstelbaar moeten zijn". In technisch opzicht is het idee wel te verwezenlijken, denkt voorlichtiger Ten Broek van de PZEM. Hij ziet echter één groot praktisch bezwaar: de steeds veranderende gasprijs, die elke keer moet worden ingesteld. Ten Broek verwijst naar de benzinepompen, die ook telkens wisselen. De voorlichter vindt dat het bijhouden van de verbruikte hoeveelheden voorals nog het eenvoudigst is. De bloemlezingen van reac ties op de actie Zuinig Stoken hebben op hun beurt pennen in beweging gezet. Zo meldt H. Heijt uit Vlissingen dat het, zonder kou te lijden, best lukt in een gewone huur woning (woonkamer 7 bij 4 meter, keuken 3 bij 3 meter) onder een gasverbruik van 1500 kubieke meter per jaar te komen. De familie Heijt zit gemiddeld tussen 1250 en 1300 kubieke meter en geeft daarvoor onder meer de volgende tips. Zorg dat de (kamer)thermostaat niet op de tocht is geplaatst. Alleen in de woonkamer en keuken wordt verwarming ge bruikt en slechts bij uitzonde ring (strenge kou) in douche of enkele uren in een slaapka mer. Gebruik van een timer als schakelklok op de cv-in- stallatie (tijd van gebruik 07.30 tot 22.00 uur en thermostaat op maximaal 20 graden Cel- cius). Dubbel glas in de kamer en spouwen geïsoleerd door de woningbouwvereniging. A. Stornebrink uit Goes wijst op het probleem van huizen waar de trap naar de boven verdieping in de woonkamer begint (bovendien meestal nog een open trap). Daardoor ver dwijnt gemakkelijk veel warmte vanuit de huiskamer naar boven. Op zolder is het bij wijze van spreken warmer dan in de kamer en ook de thermostaat reageert extra, al dus de Goese briefschrijver. Stornebrink raadt aan het gat tussen huiskamer; en boven verdieping af te sluiten. Dat kan gemakkelijk met behulp van een gordijn of een schuif deur. De aanwezigheid van een open haard in huis is gezellig en kan ook voor bijverwarming zor gen. Maar er zijn bijverschijn selen, schrijft mevrouw K. van de Velde-Bolken-baas uit Brouwershaven. Het open ge deelte van de haard is volgens haar één groot trekgat, waarin veel warmte van de centrale verwarming verdwijnt. Het is zinvol en vrij eenvoudig aan dat warmteverlies wat te doen. „We hebben een plaat op maat gezaagd om voor het gat van de open haard te zetten", ver telt mevrouw Van de Velde. Die methode vindt ze niet af doende; nog beter is het ge- een medewerker langs en die onderzoekt het appraat. Als er sprake is van een defect aan het telwerk wil nogal eens wat mankeren dan wordt de meter omgewisseld. Hiervoor hoeft de klant geen kosten te betalen. Service van de zaak. Het kan ook zijn dat onderzoek geen fouten of mankementen oplevert. In dat geval blijft de meter uiteraard hangen. Wanneer een klant daar niet tevreden mee is, of toch twijfelt aan de nauwkeurige registratie van het verbruik, dan kan een ijking worden aangevraagd. Dat gebeurt dan zoals het fraai heet 'op kosten van ongelijk', anders gezegd: is de meter in orde, dan betaalt de klant het onderzoek: deugt het apparaat niet dan is het rekening PZEM en kunnen klant en nutsbedrijf een robbertje gaan vechten over vaststelling van het juiste verbruiksgetal). De kosten van een ijking bedragen ongeveer 30 gulden. Volgens Van der Werf en Ten Broek valt in Zeeland het knoeien met de gasmeter ('frauderen' in het jargon van het nutsbedrijf) erg mee. De inspectiemedewerker stelt dat er ook maatregelen zijn genomen om ingrepen in het apparaat niet gemakkelijk te laten zijn. Zo zitten om de koppelingen van de meter speciale verzegelingen. Aanvankelijk waren dat er twee. Na een bepaald, slim aangepakt, fraudegeval zijn dat er drie geworden. Het zegel verbreken is voorbehouden aan de PZEM. Een erkende installateur mag het ook, maar moet dat melden aan het nutsbedrijf. De meteropnemers houden een oogje in het zeil. Ook de computergestuurde verbruiksgegevens leveren gegevens op die voor de fraudebestrijding van nut zijn. Voorlichter Ten Broek beklemtoont dat 'het aanbrengen van voorzieningen' aan de gasmeter niet van gevaar ontbloot is. Met name het ontstaan van lekkages is niet denkbeeldig. bruiken van een matras, die het trekgat helemaal potdicht afsluit. Ook mevrouw S. van Fraas- sen-de Kok uit Vlissingen ves tigt de aandacht op het warm teverlies dat de aanwezigheid van een open haard kan ver oorzaken. Zij kan het schoor steengat afsluiten, maar dan blijft er nog een flinke tocht- kier over. Ook die dichtstop pen voorkomt ongerief. W. Pru.vssers uit West-Sou burg maakt gebruik van een 10 literboiler in de keuken en doet dat bewust. De boiler wordt alleen aangezet tegen de tijd dat warm water nodig is (het opladen gaat snel). ..Te vens hebben ivij heel goede ervaring met het koken in een snelkookpan. Er zijn veel groenten en andere produkten die normaal lang moeten ko ken. Een snelkookpan brengt Boeken, behang. deuren, vloerbedekking en dergelijke raakten beschimmeld. De vochtigheidsgraad lag meestal boven negentig procent. Klachten bij de woningbouw vereniging (samen met andere wijkbewoners) resulteerden uiteindelijk in de aanleg van drainagebruizen. Het water onder de vloer verdween, maar de grond bleef vochtig en ook de nadelige gevolgen in huis verdwenen niet. Meer stoken en veel luchten boden even min soelaas. De keukengeiser verhuisde uit de open keuken naar de zolder (als je dat zelf niet kan doen een dure klus. stelt de familie Wattel. die voor een gemiddeld gezin met kinderen moeilijk op te bren gen is). De luchtvochtigheid bleef te L die kooktijd met zeker twee derde terug en jaarlijks levert dat flink wat kubieke meters gas op", schrijft Pruyssers. Het aanbrengen van dubbel glas bij twee grote ramen in de woonkamer was voor B. Huij- sen uit Middelburg nogal een begrotelijke zaak. Voor het dubbel beglazen van twee deu ren en een kleiner raam ont brak het geld. Deze briefschrij ver heeft daar een goedkopere oplossing voor gevonden, waardoor de deuren toch extra afgeschermd zijn. Huijsen heeft gebruik gemaakt van twee hordeuren, die zod oende niet alleen 's zomers, maar ook in de winter van nut zijn. Op die deuren (op het aluminium proflei wel te verstaan) is kunstglas bevestigd (makke lijk te boren met een metaal- boor). „Wij zijn er zeer tevre den mee", aldus de 74-jarige heer Huijsen. De familie Wattel uit de Mid delburgse wijk Dauwendaele had lange tijd last van vocht. hoog; de gasrekening idem di to. De heer Wattel heeft uitein delijk onder de vloer met alu- miniumnoppen folie geïso leerd. Mevrouw Wattel: ..Nu is het haast niet te geloven, maar de luchtvochtigheid is terug gebracht naar een normale waarde van 60 a 70 procent. We moeten minder stoken, het is gewoon aangenamer in huis en de spullen gaan langer mee". De envoloppe om de brief aan de PZC te versturen kon nu in de kamer bewaard blijven. Vóór de vloerisolatie ging dat niet, dan was de enveloppe al voor gebruik dichtgeplakt. Tot zover de derde bloemle zing uit de binnengekomen reacties van lezers en deelne mers aan de actie Zuinig Sto ken. Nieuwe tips en ervarin gen blijven uiteraard wel kom. Het adres: PZC-redactie, Zuinig Stoken, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Schat,staat de gasmeter koud?" Dat lijkt een wat (lauwe variant op de bekende reclameslagzin. Maar zo heel onlogisch is het niet. Want de gasmeter op een koude plaats is voordeliger dan wanneer hij op een warme plek in huis is gemonteerd. Temperatuurverschillen in de buurt van de gasmeter zijn namelijk van invloed op de afgifte-hoeveelheid. In een koudere situatie krijgt de klant meer waar voor zijn geld dan in een warme. Dat moet overigens niet overdreven worden. Bij de doorsnee-gasmeter, zoals die in vrijwel alle woningen te vinden is, zijn de verschillen erg klein en derhalve het financiële voordeel uiterst gering. Dus niemand hoeft zich te haasten om een koelsysteem in de meterkast aan te brengen. Ook het isoleren van de gasleiding zet weinig zoden aan de dijk. De moeite en kosten zijn groter dan de netto-opbrengst. Pas wanneer enorme .hoeveelheden gas worden afgenomen (industrie, tuinders, .energiecentrales) loont het de moeite om rekening te houden hiet temperatuur en druk waaronder levering plaatsvindt. Pe geruchtvorming over de jnoodzaak om de gasmeter 'koud te zetten' is vooral gevoed door een onderzoek dat is uitgevoerd naar de nauwkeurigheid van gasmeters en de optredende meetverschillen. Onderzoek, dat door het IJkwezen is verricht. En de minister van economische zaken. drs. G. van Aardenne. heeft erkend dat er meetverschillen tot drie procent kunnen optreden. Bij een gemiddeld verbruik van 2500 kubieke meter gas per jaar. kan dat op prijsbasis 1985 prijsverschillen geven tot een waarde van ongeveer 50 gulden. PZEM-medewerkers W. van der Werf (inspectie) en H. ten Broek (voorlichting) maken duidelijk dat het allemaal te maken heeft met de condities waaronder het aardgas door de Gasunie wordt afgeleverd (er is met de energiebedrijven een i Advertentie) Bij het strijken van wasgoed zijn geen sensationele ener giewinsten mogelijk. Maar wie kien is, kan toch op jaarbasis enkele tientjes verdienen door de volgende eenvoudige maatregelen. Moderne strijkijzers zijn regel baar. Begin met het wasgoed dat op de laagste temperatuur gestreken mag worden en ver hoog geleidelijk aan de ther mostaatstand naarmate u 'he tere' stukken onder de strijk ijzerzooi krijgt. Schakel het strijkijzer enkele minuten vóór u aan het laatste stuk wasgoed toe bent, uit. Zo profiteert u van de nagloeiwarmte. U kunt dit nog optimaliseren door aan het eind van het strijkprogram- ma weer enkele 'koelere' stuk ken textiel onderhanden te ne men. Bij het gebruik van een strijk- machine dient u de volle breedte van de wals te gebrui ken. Schakel een strijkijzer als u klaar bent uit door de stekker uit het stopcontact te trekken. Schakelaars op strijkijzers slui ten niet alle stroomtoevoer af. Tipinformatie: afdeling Pu blic Relations NV PZEM, tel. 01180-25351. Overige informatie over ener giebesparing: afdeling Voor lichting NV PZEM, tel. 01180- 34034. U kunt ook ons infor matiecentrum bezoeken. Het adres is: hoofdkantoor NV PZEM, Poelendaelesingel 10, Middelburg. Toegang en ad viezen zijn gratis. standaard tempera tuur van zeven graden Celcius afgesproken) en de werkwijze van de gasmeter. Op de gasmeter zoals die standaard in de Nederlandse woningen voorkomt, is het beginsel van een volumemeter van toepassing. De meter is vergelijkbaar met longen, waar steeds twee liter gas in- en uitgaat. Die hoeveelheid is echter niet altijd hetzelfde. Dat komt door het weer. Bij wisselende temperaturen heeft gas een wisselend volume. Dat is al het geval bij de inkoop 'af Gasunie' door het energiebedrijf. Als het warm weer is zet het gas uit. Bij koud weer krimpt het gas en in dat geval krijgt de klant méér (er kan dan voor dezelfde prijs een grotere hoeveelheid door de meter). Wanneer het echt om forse verschillen zou gaan, dan was er natuurlijk allang ingegrepen en zouden ook de huismeters van een correctiemethode voor temperatuur en druk zijn voorzien. Weliswaar reageert de 'long' van de huisgasmeter bij wisselende weersomstandigheden anders, maar die verschillen zijn klein. Ze worden bovendien door de wisselende omstandigheden grotendeels gecompenseerd. Daarom ook noemde minister Van Aardenne het onderzoek van het IJkwezen dat op verschillen tot drie procent uitkwam, niet representatief voor de gemiddelde meetomstandigheden in Nederland. Wie toch in de verleiding mocht komen wat te gaan stoeien met gasmeter en temperatuur, moet wel bedenken dat daar de nodige haken en ogen (en gevaren) aan vastzitten. De PZEM-deskundigen Van der Werf en Ten Broek wijzen erop dat de plaatsing van de gasmeter gebonden is aan voorschriften. Een gasmeter hoort, hoe kan het anders, in een meterkast. „Het kan zijn dat in een.oude woning de meter nog ergens anders staat, bijvoorbeeld in de woonkamer. Dat is een aflopende zaak. Bij renovatie van zo'n woning wordt gekeken of er ruimte is voor een meterkast", vertelt inspecteur Van der Werf. Sinds ongeveer tien jaar is erin het verzorgingsgebied van de PZEM een gecombineerde meterkast ingevoerd. In die kast (vorstvrij, binnen 3 meter van de buitengevel, niet rechtstreeks toegankelijk vanuit een vochtige ruimte) zitten naast de gasmeter ook meters voor elektriciteit en water. Verder maakt de PTT voor de telefoon gebruik van de kast en zit er een voorziening voor de centrale antenne-inrichting in. Om praktische redenen zit de watermeter op de bodem, de gasmeter erboven en de elektriciteitsmeter het hoogst. Condensvorming in de watermeter kan daardoor geen nadelige invloed uitoefenen op de elektriciteitsmeter. Het eigener beweging uit de kast halen van de gasmeter is niet toegestaan. Een gasmeter heeft niet het eeuwige leven. Het apparaat kan stuk gaan. Of het wordt, bijvoorbeeld bij het schoonmaken van de meterkast (een geliefde plaats voor schoenen, stofzuigers, bezems, en dergelijke) beschadigd. In die sitautie is het verstandig zo spoedig mogelijk de PZEM te waarschuwen (ook wanneer niet zichtbare gebreken worden vermoed). Het openbare nutsbedrijf stuurt Een medewerker van de PZEM ijkt de gasmeters. jasmeterstand .weekverbruik (verschil tussen meter verbruik va 20 okt 19 maand maart

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 35