Gemeente Valkenisse wacht nog met instellen van ere-penning 5'Mensen zijn gezonder dan dertig jaar terug Binnenkort begin bouw zeven woningen Ritthen 'Uitlatingen Verduin zijn verwerpelijk en schadelijk voor PvdA Andere structuur voor Welzijn voor Ouderen PZC/streek Bedroevend wat wij met schepping doen Bejaarde vrouw onder autobus in Middelburg VOORSTEL 'VOORWAARDELIJK' INGETROKKEN BURGEMEESTER VALKENISSE: Winst AFSCHEID DOKTER ENTINK KLOETINGE Huisbezoek EERSTE PAAL O VER TIEN DA GEN BEN W VLISSINGEN: 18 ARNEMUIDEN DOMBURG SINT-LAURENS MIDDELBURG VOORZITTER VLISSINGEN: CBTB Middelburg koos een nieuwe voorzitter Oecumenische gebedsdiensten Indoor ringrijden manege Westkapelle VRIJDAG 17 JANUARI 1986 KOUDEKERKE - De gemeente Val kenisse gaat vooralsnog niet over tot de instelling van een erepenning voor diegenen die zich bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt voor de gemeenschap. Het voorstel van b en w dat de instelling van het instituut ere-penning beoogde, werd donder dagavond tijdens de vergadering van de gemeenteraad teruggenomen en zal pas in een later stadium opnieuw aan de orde komen. Burgemeester drs W. J. Plomp gaf te kennen dat het voorstel 'door de haast was ingegeven'. De burgemees ter wilde het voorstel wel handhaven, als de raadsleden er zonder verdere bespreking mee akkoord waren ge gaan. Toen bleek dat enkele raadsle den nader in wilden gaan op de crite ria die voor de toekenning gehanteerd zouden moeten worden, gaf de burge meester de voorkeur aan, zoals hij het noemde, voorwaardelijk intrekken van het voorstel. Dat zal nu eerst met de leiders van de verschillende frac ties worden besproken, waarna het voorstel opnieuw aan de raad zal worden voorgelegd. Vogelbeurs De vogelvereniging Zanglust uit Arnemuiden houdt mor gen, zaterdag, weer een vogel ruil- en verkoopbeurs. De beurs wordt gehou den in verenigingsgebouw De Arne aan de Rademacherstraat en is ge opend tussen 13.00 uur en 16.00 uur. Tevens houdt Zanglust woensdag een verenigingsavond. Op die bijeen komst zal keurmeester Van der Borst van de Nederlandse Bond van Vogel liefhebbers, een lezing met dia's hou den over het houden, verzorgen en kweken van tropische vogels. De raad ging zonder problemen ak koord met het treffen van een voorbe- reidingsbesluit voor het bestem mingsplan Bebouwde Kom Zoutelan- de. Dat was nodig om de vestiging van een chinees-indisch restaurant aan de Duinweg mogelijk te maken. In ver band met de korte voorbereidingstijd is dat voorstel niet behandeld in de commissie ruimtelijke ordening. De leden van de commissie zijn daar wel telefonisch over benaderd. Een gang van zaken die niet helemaal de goed keuring had van A. Dommisse (SGP). J. W. de Regt (VVD) toonde zich verheugd over de snelle handelwijze van het college en vroeg zich af of die snelheid ook van toepassing zou zijn KOUDEKERKE - „Het grote on heil voor ons land zijn op dit moment de industrie en de bio- industrie. Hoewel deze kwalen niet van toepassing zijn op Valke nisse, wil ik er toch tegen waar schuwen. Wij maken deel uit van de schepping en willen rentmees ter zijn van een kringloop die wij verstoren. Wij hebben de schep ping te leen van onze kinderen. Het is echter bedroevend wat wij er mee doen". Deze woorden richtte burgemees ter drs W. J. Plomp donderdag avond tot de gemeenteraad van Valkenisse. In zijn nieuwjaarsrede („Jammer dat die traditie in on bruik is geraakt"; aldus de burge meester, ..het is toch een moment van bezinning") ging Plomp in op de aantasting van het milieu door industrie en intensieve veehouderij en de mogelijkheden die de raad van Valkenisse heeft om daar iets aan te doen. „Dit jaar praten wij over de bestemming van de kust strook. Durven wij het aan om de omgeving te beschermen", zo zei hij, „Alleen het strand is onvol doende voor de toeristen. Die wil len zien wat zij thuis missen en daarvoor zijn van onze kant inte graal afgewogen beslissingen no dig. Wij moeten het aandurven dorpskernen te restaureren en te conserveren. Het is jammer dat veel mensen het schoons in eigen omgeving niet zien en er geen reke ning mee willen houden". Hoewel de nieuwjaarsrede van de burgemeester niet overliep van op timisme, zei Plomp 'geen komeet van Halley-doemdenker' te zijn. „Doemdenken is fout, ik voel me niet geleid door Halley, maar door de ster van Bethlehem, die ons de weg van hoop en de weg van sja- loom. het streven naar evenwicht, wijst". De burgemeester besloot zijn toespraak met het uitspreken van de wens dat 1986 het jaar van 'sjaloom' zal zijn. „Maar daar moe ten we zelf naar toe werken", zo zei hij. Burgemeester W. J. Plomp 'op andere zaken'. Hij doelde daarmee op de aangevraagde uitbreiding van twee campings in het buitengebied van de gemeente. „Daar spelen heel andere zaken", aldus de burgemees ter. „Uitbreiding van de campings heeft andere, meer omvattende gevol gen. Die beslissing moet worden geno men tegen de achtergrond van het bestemmingsplan buitengebied (dat nog moet worden vastgesteld - red). We zijn niet van plan om nu al te zeggen: daar trekken we ons niks van aan". Het college van b en w komt in de volgende vergadering met een voor stel ten aanzien van de uitkering van een deel van de winst van de NV PZEM aan de verbruikers. Aanlei ding daartoe was een opmerking van mevrouw L. Jakobsen-Huibregtse (PvdA/PPR) die steun wilde verlenen aan een motie van de raad van Vlis- singen, waarin wordt aangedrongen op een dergelijke uitkering. Ook het CDA toonde zich bij monde van A. van Vlaanderen voorstander van een dergelijke regeling. De overige agendapunten leverden de raadsleden geen stof tot discussie en werden zonder stemming aanvaard. Dat betekent onder meer dat de jaar lijkse uitwisseling tussen inwoners van Valkenisse en het Engelse Meop- ham (die dit jaar voor de elfde keer plaatsvindt) voortaan een officiële status heeft. WALCHEREN 18 en 19 januari Centraal alarmnummer: 01100-14444. Artsen: Vlissingen: za. 0.00-24.00 uur: A. v. d. Griek. Badhuisstr. 46. tel. 12950: zo. 0.00-24.00. uur: R. M. Thiadens. Zuiderbaan 23, tel. 64633. Visites aan vragen vóór 10.00 uur. Spreekuur voor dringende gevallen: 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur (zonder afspraak). Middelburg: vrij. lö.OO-za. 24.00 uur: S. A. v. d. Haak, Rouaansekaai 47. tel. 12637; zo. 0.00-24.00 uur: G. J. H. Meyjer, De Krammer 14. tel. 14664. Visites aanvragen vóór 10.00 uur. Spreekuur voor dringende gevallen: 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. Middelburg-Zuid: patiënten van de artsen Ponten. Kodde. Heere en Vis ser. zie dienst onder Souburg. Nieuw- land en Arnemuiden. Souburg, Nieuwland en Arnemuiden: za. 0.00-24.00 uur: M. M. L. Pennings. Amstelstraat 55. O.-Souburg, tel. 01184-61630. Zo. 0.00-24.00 uur: N. Kapteyn, Lekstraat 6. O.-Souburg, tel. 01184-61630. Visites aanvragen vóór 10.00 uur. Spreekuur voor drin gende gevallen: 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Gapinge. Grijpskerke. Oostkapelle, Serooskerke, Vrouwenpolder, Veere en Zanddijk: za. 8.00-zon. 23.00 uur: M. Mol en W. Rullens. Dorpsstraat 2. Oostkapelle. tel. 01188-1276. Westkapelle, Zoutelande, Koudeker- ke. Domburg. Aagtekerke, Biggeker- ke en Meliskerke: voor de praktijken van de artsen Van Eede, Vaandrager, Noorlander en Van der Male: vrij. 18.00-zon. 24.00 uur: B. Vaandrager. Weststraat 7, Domburg, tel. 01188- 1271. Voor de praktijken van de artsen Bouwense en Stutterheim (ook voor Grijpskerke) vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A. Stutterheim. Beukelmanstraat 8. Meliskerke, tel. 01186-1760. Tandarts: Spreekuur zat. en zon. van 11.00-12.00 uur: J. W. A. v. d. Heyden. Londense- kaai 29. Middelburg, tel. 01180-12738. Dierenartsen: Landbouwhuisdieren: tel. 01180- 33803. Visites aanvragen van 8-9 uur. Kleine huisdieren: mw. Th. J. Drie huis, tel. 01184-66548. Consult alleen na telefonische afspraak. Dierenartsenpraktijk 'Oostkapelle'. Oude Domburgseweg 33a te Oostka pelle, tel. 01188-1443. Behandeling kleine huisdieren op afspraak. Kleine huisdierenpraktijk 'Oost-Sou burg', Kanaalstraat 3 te Oost-Sou burg, tel. 01184-60860, behandeling na telefonische afspraak. Apotheken: de dienst van elke apotheek vangt aan om 17.30 uur en eindigt de vrij dagmorgen daaropvolgend. Middelburg: Stromenwijk 't Zand. Maasstraat 56, tel. 35565. Vlissingen: Apotheek Papegaaien burg, winkelcentrum Papegaaienburg 24-26. tel. 66345. Wijkverpleegkundigen: Middelburg en Arnemuiden: tel. 14366. Vlissingen (alle wijken): tel. 13769. Platteland Walcheren: tel. 01187-2333. Verloskundige: Vrijdag 18.00-maandag 8.00 uur. Vlissingen: P. J. van Ginkel. tel. 12775. Middelburg: mw. v. d. Vijver, tel. 01180-14110. Badplaatsen De Stichting Bad- plaatsbelangen Domburg houdt don derdag 23 januari een vergadering. Op de agenda staat onder andere een oriëterend onderzoek naar de moge lijkheden voor een kuurbad te Dom burg. De vergadering begint om 19.30 in hotel Zeelandia te Oostkapelle. Nieuwjaarsbal - De wijkvereni- ging Sint-Laurens houdt vandaag, vrijdag, een nieuwjaarsbal in het wijk centrum aan de van Cittersstraat. Het bal begint om 20.00 uur; muzikale medewerking wordt verleend door de Toutages Band. MIDDELBURG Een 63-jarige be jaarde vrouw is donderdagmiddag in de Middelburgse wijk Klarenbeek gewond geraakt toen ze door een achteruitrijdende ZWN-bus werd overreden. De vrouw, S. de L. uit Oost-Souburg, werd met verwondin gen aan de heup en enkele kneuzin gen naar het Gasthuis overgebracht. Haar toestand is bevredigend. Mevrouw De L. was juist in de Eduard Vetermanstraat (een keerpunt van de busroute) uit de bus gestapt en wilde achterlangs de bus de weg oversteken op het moment dat de bus achteruit begon te rijden. De vrouw raakte onder de bus bekneld. Een voorbij ganger kon de buschauffeur tijdig waarschuwen, waardoor een ernstiger ongeluk kon worden voorkomen. KLOETINGE - Een arts is er voor zijn patiënten, en niet andersom. Met deze uitspraak als uitgangs punt is dokter H.J. Entink 33 jaar huisarts geweest in Kloetinge. Van daag, vrijdag, neemt hij afscheid van zijn patiënten, nadat hij zijn praktijk aan de Konining Juliana- straat per 1 januari van dit jaar heeft neergelegd. Daarmee is te vens een einde gekomen aan apo theek, die bij de praktijk was ge vestigd: dokter Entink was de laat ste apotheekhoudende huisarts in het dorp. Een arts die het hele dorp kende, want hij deed zijn huisbe zoeken vaak op de fiets. In die 33 jaar heeft de huisarts een groot deel van de Kloetingse bevol king in zijn spreekkamer gehad. Daarbij kende hij hele families: ou ders, kinderen en grootouders. De heer Entink vestigde zich in 1952 als huisarts in Kloetinge. Daarvoor had de arts, die Middelburger van ge boorte is, twee jaar waargenomen bij artsen op Zuid-Beveland en Wal cheren. Na die beginjaren is er in de huisartsenpraktijk wel het een en ander veranderd, stelt de arts vast. „De mensen komen nu meer op het spreekuur dan vroeger, hoewel ze in het algemeen gezonder zijn dan 30 jaar geleden. Maar dat hangt samen met de tijd waarin je leeft: vroeger waren de mensen gewoon om onge rief voor lief te nemen". Een over eenkomst met de vervlogen jaren is de manier waarop de huisartsen werken. „Een huisarts moet dienst baar zijn", vindt dokter Entink. „Het is misschien een wat ouder wetse term, maar je moet bereid zijn om bij nacht en ontij op huis bezoek te gaan, en je moet bereik baar zijn. Het gaat om dienstbaar heid, beschikbaarheid en continuï teit. Voor de patiënten is het niet prettig als er telkens een andere arts op de praktijk zit om te ver vangen. Vooral ouderen willen graag hun eigen huisarts". De huisartsenpraktijk van dokter En tink heeft in de afgelopen 33 jaar bijna alle tijd van de arts ge vraagd. „Maar ik heb het werk altijd graag gedaan", zegt de heer Entink. Nu de Kloetingse arts zijn praktijk heeft neergelegd betekent het nog niet dat de arts meteen over zeeën van tijd beschikt: er zijn nog veel administratieve zaken af te hande len. Dokter Entink heeft zich het afgelopen jaar al enigszins op zijn pensioen kunnen voorbereiden, doordat hij samen is gaan werken met een jonge collega, dokter S. Duran. Deze zet nu de praktijk voort. De heer Entink blijft nog wel keuringen verrichten. De receptie ter gelegenheid van het afscheid van dokter Entink is van middag vanaf half vijf in Amicitia te Kloètinge. Dokter H. J. Entink uit Kloetinge legt na 33 jaar zijn huisartsenpraktijk neer. Het bouwterrein op de hoek van de Dorpsstraat voorgronden Weverstraat in Ritthem. ivaar zeven eengezinswonir. gen kunnen worden gerealiseerd. VLISSINGEN - Het college van b en w van Vlissingen wil een perceel grond op de hoek van de Weverstraat en Dorpsstraat in Ritthem verkopen aan de Woningstichting Walcheren voor 96.600 gulden. Op dit terrein kunnen zeven eengezinswoningen worden gebouwd, waarvoor de eerste paal maandag 27 januari de grond in gaat. Oecumenische dienst In de Lutherse Kerk aan de Zuidsingel in Middelburg wordt zondag een bijzon dere oecumenische dienst gehouden in het kader van de week van Gebed voor de Eenheid der Christenen. De dienst wordt geleid door de hervorm de theoloog drs A. van Klaveren uit Middelburg. Naast de vaste organist van de kerk Kees Noordhoek. wordt muzikale medewerking aan de dienst verleend door het Gereformeerd Kerkkoor onder leidng van Johan Slinger. Het landelijk thema 'samen getuigen zijn' staat centraal. NCVB De afdeling Middelburg-'t Zand van de NCVB houdt woensdag een vergadering. Mevrouw Kooiman uit Midelburg komt spreken over 'vrouw en arbeid'. De bijeenkomst begint om 19.45 uur in de Ontmoe- tingskerk an de Oosterscheldestraat. Concert De Rotterdamse rock groep Logical Movement zal van- avond (vrijdag) optreden in de koffie bar van Youth for Christ. De groep bestaat uit vier personen. Het optre den begint om 20.30 uur in het gebouw van de koffiebar aan de Herengracht 52. Studiedag' De Gereformeerde Vrouwenbond houdt dinsdag een stu diedag. Theologe drs. J. J. van Zoelen zal dan spreken over „Geloven, hoe ervaar ik dat". De bijeenkomst wordt gehouden in de Provinciale Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk en begint 10.00 uur. Huisvrouwen - De afdeling Mid delburg van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen houdt dinsdag een bijeenkomst. De heer H. Kole zal dan spreken over het basisonderwijs. De bijeenkomst begint om 14.15 uur in het Abdij Restaurant. Het voorstel voor deze grondverkoop wordt maandag (20 jannuari) bespro ken in de commissie van advies en bijstand voor de openbare werken en volkshuisvesting (aanvang 19.30 uur) en woensdag 22 januari in de commis sie financiën. Deze vergadering begint om 17.00 uur. De bouwkosten voor de zeven wonin gen bedragen in totaal 773.815 gulden. De huizen worden gerealiseerd door de Walcherse Bouw Unie (WBU) naar een ontwerp van het architectenkan toor Jobse bv uit Vlissingen. Wanneer geen vertraging wordt ondervondet in verband met eventuele vorst kun nen de woningen in november wordei opgeleverd. Vier woningen worden gesitueeen aan de Weverstraat en drie aan di Dorpsstraat. Op het terrein heef voorheen een loods gestaan van melk handel Filius, zodat een veranderinj van het bestemmingsplan noodzake lijk was om de bouw van de woningei mogelijk te maken. De huizen krijgei drie slaapkamers. De kale huur i voorlopig nog vastgesteld op 485 gul den per maand. VLISSINGEN - „Volstrekt verwer pelijk en schadelijk voor de par tij" noemt voorzitter J. van Dam van de afdeling Vlissingen van de PvdA de uitlatingen van de Mid delburgse PvdA-fractievoorzitter T. F. C. Verduin in de PZC van donderdag. Hij deed zijn uitspraak tijdens de traditionele nieuwjaars bijeenkomst van zijn afdeling, waar hij de aanwezigen bedankte voor de plezierige en eensgezinde wijze waarop het verkiezingspro gramma en de kandidatenlijst voor de raadsverkiezingen waren vastgesteld. In aansluiting daarop merkte hij op dat het blijkbaar niet in elke afde ling zo eensgezind toegaat. Met een duidelijke verwijzing naar de Mid delburgse affaire zei de heer Van Dam: „Mensen in vertegenwoordi gende of bestuurlijke functies moe ten het belang van de kiezer dienen en niet reageren vanuit persoonlij ke frustraties". Over de gemeentelijke politiek in Vlissingen merkte de afdelings voorzitter op, dat hij met verwon dering kennis had genomen van de neiging van CDA en VVD om voor 'De Schorpioen' een blanco cheque af te geven: „Ons wordt vanwege onze zakelijke opstelling krenterig heid verweten". Hij sprak de hoop uit dat die partijen zich dat zullen herinne ren wanneer er echt be langrijke gemeenschapsvoorzienin gen aan de orde worden gesteld. De nieuwjaarsbijeenkomst stond ook in het teken van het feit dat 80 jaar geleden de afdeling Vlissingen van de SDAP werd opgericht. Bert Altena, die de geschiedenis van de arbeidsbeweging in Vlissingen on derzoekt, hield een lezing over de eerste moeilijke jaren van de afde ling, toen de sociaal-democraten door de burgerij niet werden geac cepteerd. Toen in 1912 in korte tijd drie SDAP'ers hun intrede in de Vlissingse raad deden, nam de in vloed van de partij op het stadsbe stuur echter snel toe. VLISSINGEN - Het beheer van de accommodaties van de stichting Wel zijn voor Ouderen Vlissingen (SWOV) en het aan die accommodaties ver bonden personeel (zoals beheerders en schoonmakers) worden onderge bracht bij de dienst welzijnsvoorzie ningen. Met deze overname hopen b MIDDELBURG - De afdeling Middel burg van de CBTB heeft een nieuwe voorzitter. Donderdagavond werd tijdens de jaarvergadering J. Crucq met algemene stemmen tot voorzit ter gekozen. Hij neemt daarmee de taak over van W. Poppe, die de afde ling negen jaar heeft geleid. De heer Poppe stelde zich niet meer herkies baar. Verder werd het afdelingsbe stuur uitgebreid met het lid G. Koole. Na het officiële gedeelte van de verga dering, die werd gehouden in één van de zalen van de Getuigeniskerk in Middelburg, hield ir W. L. A. G. Tac- ken, directeur van het LAVO in Zee land, een inleiding over het onder werp 'Grenzen in zicht'. Hij behandel de een groot aantal zaken zoals conti- gentering (kwantitatieve beperking) van produkten. de problemen rond de superheffing voor de melkveehoude rij, de specialisatie voor de - kleine - landbouwbedrijven en de recreatie bij de boer. een niet dire®t landbouwkun dige zaak maar vooral 'ondersteu nend' voor veel landbouwbedrijven. De inleider, die zoals werd gesteld, een realistisch maar voor de boer niet altijd aantrekkelijk betoog hield, gaf vervolgens uitgebreid antwoord op een reeks van vragen die het gezel schap op hem afvuurde. en w van Vlissingen een efficiënter gebruik van de accommodaties mo gelijk te maken. Als de gemeenteraad akkoord gaat met het voorstel van b en w gaat de reorganisatie van de SWOV in per 1 juli 1986. Het collegevoorstel wordt maandag besproken in de commissie welzijn (aanvang 17.00 uur) en woensdag 22 januari in de commissie financiën (aanvang 17.00 uur). Aanvankelijk speelde het college met' de gedachte de stichting onder te brengen in een gemeentjlijke beheerscommissie. De stichting adviseerde echter slechts de accommodaties en het daaraan ver bonden personeel over te nemen. Dat zou de stichting de ruimte bieden zich volledig op het inhoudelijke ouderen beleid te richten. De drie functionaris sen van de stichting, die zich met het bepalen van het beleid en de uitvoe ring daarvan bezighouden, blijven in dienst van de stichting. B en w konden zich vinden in deze - door de werkgroep herstructurering SWOV ontwikkelde en door het be stuur van de stichting overgenomen - visie. Uitgangspunten zijn voor het college dat de herstructurering geen gevolgen mag hebben voor het perso neel op het gebied van inkomen en rechtspositie en dat de hele operatie zonder bijkomende kosten voor de gemeente verloopt. Concreet betekent uitvoering van het voorstel dat de dienstencentra Bach- ten Komme, Bachten Reede en Bach- ten Poorte inclusief de inventaris in beheer komen bij de dienst welzijns voorzieningen en dat het personeel per 1 juli in dienst komt van de gemeente Vlissingen. De SWOV blijft verantwoordelijk voor de beleidsmati ge voorbereiding van Tafeltje-dek-je, het alarmsysteem en het service-on derhoud van bejaardenwoningen. De overige aan die activiteiten verbon den taken zullen worden uitgevoerd door de dienst welzijnsvoorzieningen. De stichting kan na de invoering van de herstructurering gebruik blijven maken van de accommodaties. VLISSINGEN In verband met de week van gebed voor de eenheid wor den in zondag Vlissingen enkele oecu menische gebedsdiensten gehouden. De dienst in de rk Singelkerk, met als voorgangers ds De Boer en pastoor Van de Riet begint om 10.00 uur. In 'Open Hof wordt een dienst gehou den, waarin ds Krijger en pastoor Rosenberg voorgaan. De dienst be gint om 10.15 uur. In de Martinuskerk in West-Souburg gaan ds De Nooij en pastoor Burm voor in een dienst, die om 10.00 uur begint. In al deze dien sten vindt gelijktijdig eucharistie en avondsmaalviering plaats. Voor dege nen uit de protestantse kerken, die niet willen of kunnen deelnemen aan een oecumenische dienst begint om 9.30 uur in de Petruskerk een geza menlijke protestantse dienst, waarin ds Kalksma voorgaat. Alle andere bij de Raad van Kerken aangesloten ker ken zijn deze zondagmorgen gesloten. WESTKAPELLE De ringrijvereni gingen van Domburg en Aagtekerke houden morgen, zaterdag, in manege De Zandbooi in Westkapelle een in door ringrijwedstrijd. De wedstrijd begint om 9.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 18