Valkenisse wil een stokje steken voor sloop bunkers Emancipatiecommissie wil ander systeem aanvragen subsidies Grote voorlichtingscampagne over chemische afvalstoffen PZC/ provincie STAAT DER NEDERLANDEN 6%% LENING 1986 ZEEUWSE MILIEU FEDERATIE: Diefstallen uit auto's j in Vlissingen T urken willen moskee in Middelburg - nu WATERSCHAP KAN NIET AAN DE SLA G Pleidooi Staatssecretaris spreekt in Kapelle voor NOB Zeeland Bijeenkomst van Kamer Koophandel Opstapcursus voor mavo start in Goes Groen licht voor energieproject Hoechst-Vlissingen VOOR ACTIVITEITEN VOOR 1600 ZEEUWSE BEDRIJVEN Niet-bewust Auto over de kop 15 VRIJDAG 17 JANUARI 1986 Hef bunkercomplex bij Dishoek. KOUDEKERKE - Het Waterschap Walcheren is vooralsnog niet in staat om de bunkers in de duinen bij Dishoek te slopen. B en w van de gemeente Valkenisse, waartoe het betreffende duingebied behoort,' hebben weliswaar een vergunning verleend voor de sloop, maar hebben het waterschap een aanlegvergunning geweigerd. Die vergunning is nodig om in de duinen te mogen graven en wegen voor de afvoer van het puin aan te leggen. Het Waterschap Walcheren heeft tegen de weigering van die vergunning bezwaar aangetekend, zo bevestigde dijkgraaf mr J. A. Lantsheer. De belangrijkste reden om de aan legvergunning te weigeren is vol gens burgemeester drs W. J. Plomp het feit dat de sloop van de bunkers gepaard gaat met een aantasting van het natuurgebied waarin zij zijn gelegen. Maar ook andere zaken hebben een rol gespeeld bij de be slissing van het college, zo blijkt uit de woorden van Plomp. ,,In de loop der jaren zijn in de omgeving van de bunkers tal van dieren en planten soorten gekomen. Slopen betekent een verstoring van de biotoop", aldus de burgemeester. Daarnaast heeft de historische waarde van de verdedigingswerken invloed gehad op de beslissing. En tenslotte is het waterschap er niet in geslaagd b en w van Valkenisse te overtuigen van de noodzaak tot sloop. Het schap blijft van mening, zo zei Lantsheer woensdag desgevraagd, dat harde elementen in een duinenrij gevaar lijk zijn. ,.In het algemeen kan wor den gesteld dat in een zandige zee wering geen bunkers thuishoren en schadelijk zijn voor de kwaliteit van de hele zeewering", aldus Lants heer. Burgemeester Plomp denkt daar anders over en baseert zijn mening op een rapport van het waterloopkundig laboratorium. Daar is onderzocht wat de gevolgen kunnen zijn van de aanwezigheid van bunkers in de duinen bij Cad- zand en de onderzoekers kwamen tot de conclusie dat die bunkers geen nadelige invloed hebben op de sterkte van de zeewering. ..De des kundigen zeggen dat dat rapport ook geldig is voor bunkers in het voorste gelid van de duinen bij Dishoek. De bunkers staan aan de landzijde, dus van aantasting van de zeewering is helemaal geen spra ke", aldus de burgemeester, ..En omdat de noodzaak tot sloop ont breekt, hebben we de aanlegvergun ning geweigerd. Er waren echter geen steekhoudende argumenten om ook de sloopvergunning te wei geren". Het college van Valkenisse is over tuigd geraakt van de historische waarde van de hunkers door een rapport van Hans Sakkers. De Mid delburger houdt zich al geruime tijd bezig met studie en onderzoek naar moderne verdedigingswer ken. In het rapport dat hij het college van Valkenisse stuurde, pleitte hij voor het behoud van de bunkers bij Dishoek. Dat zijn plei dooi weerklank heeft gevonden verheugt hem uiteraard. ..Dit is een hoogtepunt in het wel en wee van bunkers. Het is de eerste keer dat in Nederland rekening wordt gehouden met de historische waarde van Duitse bunkers", aldus Sakkers. Hij staat overigens niet alleen in zijn visie. Een publikatie in de PZC in november van het vorig jaar over zijn voorliefde voor bun kers en zijn strijd voor het behoud van de exemplaren bij Dishoek, leverde verschillende reacties' op. Zo kreeg Sakkers onder meer bijval van de Menno van Coehoornstich- ting - die zich bezighoudt met ves tingbouw door de eeuwen heen - en van dr R. Rolf, architectuurhistori cus en gepromoveerd op vestingar chitectuur. Deze historicus duidde Sakkers aan als 'deskundige op bunkergebied', aldus burgemeester Plomp. Een reden temeer om zijn pleidooi serieus te nemen, zo bleek verder uit zijn woorden. Sakkers heeft inmiddels Monumentenzorg benaderd met het verzoek de verde digingswerken bij Dishoek - hoewel nog geen vijftig jaar oud - op de monumentenlijst te plaatsen. Vertegenwoordigers van het wa terschap hadden dinsdag een ge sprek met b en w van Valkenisse. Tot een verandering van de stand punten heeft dat niet geleid. „Ook toen is ons niet duidelijk geworden waarom de bunkers nu moeten worden gesloopt", aldus de burge meester. In dat gesprek, dat overi gens in grote harmonie is verlopen, zo benadrukken beide partijen, is ook de vraag aan de orde gekomen of de gemeente plannen heeft met de bunkers. Hoewel die er (nog) niet zijn, ont breekt het niet aan ideeën, zo blijkt uit de woorden van Plomp. „De bunkers bij Dishoek zijn van histo risch belang. Het is het Normandië van Nederland. Daar heeft de twee de aanval op de Atlantikwal plaats gevonden. Te denken valt nu aan het creëren van een bunkerroute, zodat wandelaars ze van dichtbij kunnen bekijken. Eventueel is ook de vestiging van een museum moge lijk. Er is in ieder geval een zinvolle besteding aan te geven". Dijkgraaf Lantsheer ontkent dat sloop van de bunkers het water schap financieel voordeel oplevert. De Koninklijke Marine huurt de bunkers van het waterschap en in de huurovereenkomst is vastgelegd dat bij beëindiging van de huur de onderkomens op kosten van defen sie zouden worden gesloopt. ..Dat gebeurt op basis van declaratie van de kosten. We schieten er dus geen cent mee op. In feite verliezen we er nog aan", aldus de dijkgraaf. De bunkers bij Zwanenburg (op Vlissings grondgebied) zijn inmid dels gesloopt, tot grote spijt van Sakkers die aan die gebouwen een grotere historische waarde hecht dan aan de bunkers bij Dishoek. „Daar was ik te laat, maar voor Dishoek heb ik nu goede hoop", zo zei hij. Als het aan burgemeester Plomp ligt, blijven ze behouden: ,.De bunkers vormen een gedente- ken voor een van de meest ingrij pende periodes De bunkers bij Zwanenburg in de gemeente Vlissingen hebben inmiddels plaats gemaakt voor helmgras. (Advertentie) bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 21 januari vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 15 februari aflossing in 5 jaarlijkse termijnen van 15 februari 1992 af inschrijving 21 januari a.s van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 17 februari 1986 leningvoorwaarden kosteloos verkrijgbaar bij banken en commissionairs OOSTBL'RG - In navolging van de gemeente Borsele is Oostburg van plan de werving van bedrijven te activeren met behulp van 'tip-paspoorten'. Wethouder J. Thomaes maakte donderdag bekend dat Oostburg zich ook heeft aangemeld voor de 'tip-cirkel', die landelijk wordt opgezet. De bedoeling daarvan is dat gemeenten elkaar suggesties voor vestiging van industriële bedrijven doorspelen. Zoals gemeld worden schakelen verschillende gemeenten de eigen inwoners in bij het werven van bedrijven. Elke tip. die leidt tot de vestiging van een bedrijf, wordt rijkelijk beloond. Wethouder Thomaes ziet heil in dat systeem. Omdat de gemeenteraad zich nog over de kwestie moet uitspreken heeft het college van b en w vooruitlopend daarop een principebesluit genomen. Volgens de wethouder mogen per provincie slechts twee gemeenten meedoen in het tip-circuit. Het is dus zaak dat Oostburg zich snel aanmeldt. De PvdA-fractie drong onlangs aan op een snelle beslissing. Onbeperkte import LPG Total is onaanvaardbaar GOES - De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) is van mening dat Total Raffinaderij Nederland NV in het Sloegebied niet kan worden toegestaan op een afstand van minder dan 3 km van de kerncentrale Borssele onbeperkt LPG te importeren. De federatie maakt bezwaar bij gedeputeerde staten tegen de verleningen van vergunningen hiervoor in het kader van de Hinderwet en de Wet luchtverontreiniging. Naar de mening van de ZMF moet de import beperkt blijven tot de huidige opslagcapaciteit van Total. Total heeft vergunning gevraagd on beperkt LPG te mogen importeren in verband met de ingebruikname van de nieuwe hydrocrackerinstallatie. Daarmee wordt 65 kubieke meter LPG per uur geproduceerd. Als deze installatie stil komt te liggen, wil het bedrijf vervangende hoeveelheden LPG aan kunnen voeren. De bestaan de opslagcapaciteit van Total voor LPG bedraagt 4000 kubieke meter propaan en 12.000 kubieke meter bu taan. Deze bestaande opslagcapaci teit is voor GS aanleiding vast te stellen dat de import van LPG be perkt zal blijven zodat het niet nodig is er een maximum aan te stellen. De ZMF wijst erop dat Total in de ver gunningaanvraag laat weten thans MIDDELBURG - De Kamer van Koophandel en fabrieken voor Mid den- en Noord-Zeeland houdt maan dag 20 januari een nieuwjaarsbijeen komst in de Schouwburg in Middel burg. De bijeenkomst begint om 15.00 uur met een ledenvergadering. Om 16.00 volgt de nieuwjaarsreceptie. Dan spreekt kamervoorzitter drs C. Hartog zijn nieuwjaarsrede uit. In de PZC van donderdag werd de indruk gewekt dat de het openbare gedeelte van de bijeenkomst om 15.00 uur zou beginnen. niet tot uitbreiding van de bestaande opslagcapaciteit te willen overgaan. „Wanneer het bedrijf in de definitieve hinderwetvergunning toestemming wordt verleend onbeperkt LPG te importeren, moet ermee rekening worden gehouden dat Total - op grond van zo'n onbeperkte vergunning - te zijner tijd niet kan worden ontzegd om de opslagcapaciteit uit te brei den", aldus de federatie in het be zwaarschrift. „Gedeputeerde staten hebben dan immers verwachtingen gewekt, waarop Total zich later zal kunnen beroepen". In dit verband wijst de ZMF op de tactiek die DOW Chemical Nederland in de Braakman haven te Terneuzen heeft gehanteerd om haar LPG-aanlanding veilig te stellen door opeenvolgende vergun ningen aan te vragen. Vergroting van de aanvoer van LPG en daarnaast de mogelijke uitbreiding GOES - De Zeeuwse Dag- en Avond scholengemeenschap (zdasg) begint woensdag 29 januari met een opstap cursus mavo voor volwassenen. De reeks van lessen eindigt in juli en is bedoeld voor mensen die hun lagere- schoolkennis willen opfrissen. De les sen worden elke woensdagmorgen gegeven in het gebouw van de zdasg aan de Van de Mellestraat in Goes. De volwassenen kunnen werken aan nederlands en rekenen. Tijdens de lesen wordt ook gepraat over een goede manier van studeren. Boven dien komen tijdens de opstapcursus vakken aan de orde die de cursisten misschien later op de mavo willen volgen. De kosten voor de cursus bedragen 75 gulden, de boeken wor den gratis door de school uitgeleend. Staatssecretaris Scherpenhuizen KAPELLE Het district Zeeland van de Nationale Organisatie voor het Beroepsgoederenvervoer wegtransport (NOB) houdt zaterdag 25 januari in 'De Vroone' in Kapelle haar jaarlijkse algemene provinciale ledenvergadering. Staatssecretaris drs J. F. Scherpen huizen van verkeer en waterstaat houdt dan een inleiding onder de titel 'Nederland 1986: een agenda voor actie'. NOB-directeur ir M. G. W. Hallmans spreekt over actuele zaken binnen het wegvervoer. Mr H. A. F. Velu van de afdeling public relations van de Nederlandse Middenstands- bank Amsterdam houdt een inleiding over het onderwerp 'De aardigeheid van kwaliteit'. De bijeenkomst begint om 14.30 uur. VLISSINGEN - Hoechst Holland in vesteert in haar Vlissingse vestiging 20 miljoen gulden in een nieuw ener giebesparingsproject. De plannen zijn goedgekeurd door het moederbe drijf van Hoechst in Frankfurt. Het gaat om de bouw van een proces- gaskoeler in de zuurfabriek. De ver wachting is dat daarmee jaarlijks veertien tot vijftien miljoen kubieke meter aardgas zal worden bespraard. De installatie kan waarschijnlijk eind volgend jaar in bedrijf worden geno men. VLISSINGEN De provinciale emancipatiecommissie is van me ning dat het huidige systeem van subsidie-aanvragen voor vrouwenza ken moet veranderen. Organisaties zouden, zo stelt de commissie, de mogelijkheid moeten hebben bm minstens drie maanden voordat hun activiteit plaatsvindt, subsidie aan te vragen. In het huidige systeem kan er slechts twee keer per jaar een subsidie-aanvraag bij de emancipa tiecommissie worden ingediend. Dat is nadelig omdat, wanneer de aan vraag bij de organisaties de deur uitgaat, er vaak nog weinig bekend is over de werkelijke kosten van de te subsidiëren activiteit. De regeling dat de verenigingen en instellingen enkele maanden vooraf gaand aan hun festiviteiten subsidie aanvragen, geldt volgens de commis sie ook bij andere provinciale posten. Daarom zou dit systeem ook bij de subsidiëring van vrouwenzaken inge voerd kunnen worden. De emancipatiecommissie vergadert donderdag 6 februari over deze kwes tie. Een ander punt dat op de agenda behelst de adviezen over de subsidie verlening voor de eerste ronde van 1986 die de emancipatiecommissie heeft opgesteld. De volgende organi saties komen daarvoor, volgens het advies aan gedeputeerde staten, in aanmerking: De Vereniging tegen seksuele kindermishandeling (7.340 gulden); Prima Donna (4.750,-); Belan gengroep vrouwelijke relaties van ge detineerden (10.125,-); Vrouwen bellen vrouwen Zeeland (3.425,-); Vrouwen gezondheidscentrum Katelijne (6.000,-); Vrouwen Emancipatie Werk groep Sint Philipsland (1.722,-); Fort- groep Zeeland (1.923,-); Christelijke Plattelands Bond (242,90)CDA-vrou- wenberaad (1.455,-); Nederlandse Te gen haar Wil Zeeland (1.000,-). Een aantal subsidieverzoeken werden door de commissie afgewezen De vol gende organisaties kregen het advies subsidie uit een andere pot aan te vragen: Werkgroep vrouwen van de Stichting Welzijn Surinamers en An- tillianen, Vrouwenbond FNV, Vrou wen bellen Vrouwen, Katholieke Vrouwenorganisatie van de NCB ka dertrainingen, Hervormde vrouwen groep, Werkgroep literatuur en vrou wen, Oecumenische werkgroep Vrou wen-Geloof. De vergadering van de emancipatie commissie begint om 10.00 uur en wordt gehouden in het provinciehuis aan de Sint Pieterstraat in Middel burg. VLISSINGEN - De beide Zeeuwse kamers van koophandel, de provin cie en de Zeeuwse inspectie milieu- hygiene beginnen binnenkort met een uitgebreide voorlichtingscam pagne om het bedrijfsleven te wijzen op de mogelijkheden om op een ver antwoorde manier van het chemisch afval af te komen. In het kader van die actie worden ongeveer zestien honderd bedrijven in Zeeland waar vrijwel dagelijks met chemische pro- dukten wordt gewerkt van documen tatiemateriaal voorzien. Daarnaast worden er in Goes en Terneuzen voorlichtingsbijeenkomsten gehou den. De campagne richt zich met name op de kleinere en middelgrote bedrijven, zoals bijvoorbeeld garages, metaal verwerkende bedrijven, laboratoria, schildersbedrijven en agrarische loon- be'drijven. In al dat soort ondernemin gen komen grotere of kleinere hoe veelheden chemisch afval vrij. Een deel van dat afval komt nog steeds in het milieu terecht. En als het eenmaal in de grond of in het water zit, kost het handenvol geld om het er weer uit te halen. Uit een steekproef is gebleken, dat bij meer dan de helft (vijfenvijftig pro cent) van de kleinere bedrijven in Zeeland het chemisch afval niet juist wordt afgehandeld. Dertig procent van dat afval wordt nog gestort, vijf tien procent verbrand en tien procent verdwijnt in het riool. Bij dat onder zoek waren ongeveer driehonderd be drijven betrokken. De nonchalance waarmee met de schadelijke stoffen wordt omge sprongen, gebeurt volgens ing J. H. Edelijn van de regionale inspectie van de volksgezondheid voor de mi lieuhygiëne in vele gevallen niet be wust. Vaak heeft men bij de kleinere bedrijven geen idee hoe schadelijk sommige afvalstoffen voor het milieu zijn. Daarnaast is gebleken, dat veel kleine bedrijven niet bekend zijn met van de opslagcapaciteit in de toe komst betekenen naar het oordeel van ZMF een belangrijke verhoging van het explosie-potentieel van de gehele Total-raffinaderij. De milieuor ganisatie vindt het onjuist dat GS alleen de gevraagde uitbreiding beoordelen en dan vervolgens stellen dat het regeringsstandpunt dat explo siegevaarlij ke inrichtingen in beginsel niet mogen worden gevestigd binnen een afstand van 3 km van het reactor gebouw van een kerncentrale, niet wordt aangetast. BRESKENS De personenauto be stuurd door P. F. V. uit Schoondijke werd bij een verkeersongeluk woens dagavond omstreeks tien uur flink beschadigd. V. reed over de provincia le weg Buitenlust-Sluis in de richting Groede. De bestuurder wilde een overstekende haas ontwijken, maar daardoor raakte de auto in een slip en sloeg een paar maal over de kop. De man werd niet gewond. "numil VLISSINGEN - De Vlissingse douane ambtenaar G. M. mist zijn uniform pet, legitimatiebewijs en andere waardepapieren na een diefstal uit zijn auto in de nacht van woensdag op donderdag. De afgelopen dagen zijn zes auto's in Vlissingen doelwit geweest van dieven, die er vaak zonder braakschade in slaagden de portieren te openen, om hun slag te slaan. De auto van M. stond geparkeerd bij zijn woning in de De Meesterstraat in Vlissingen. Hij trof de portieren don derdagochtend geopend aan. Mevrouw P. A. G. betrapte zelfs een dief in haar auto, die geparkeerd stond bij haar woning in de Clijver- straat. Zij zat in haar woonkamer, toen zij iemand in haar auto zag zitten. Ze ging naar buiten, waarop de persoon aan de haal ging, met mede- nemen van een korte suède damesjas en een legeijack. De autoradio bengel de nog maar aan een draadje. Kenne lijk was de dief bezig was de radio los te maken, toen hij werd gestoord. Uit een auto die geparkeerd stond in de Troelstraweg zijn tussen maandag en woensdag een radio-cassetterecorder, twee luidsprekers en tien voorbe- speelde cassettebandjes gestolen. Een autoradio, cassetterecorder, equalizer en portierluidspreker zijn woensdag gestolen uit een auto in de Mackay- straat. Uit een auto in de Vam Hoorn van Burghstraat is in de nacht van woensdag op donderdag een zwart zonnescherm voor de achterruit ge stolen, ter waarde van 150 gulden. Bovendien zijn de vier sierwieldoppen ter waarde van in totaal 200 gulden ontvreemd van een auto die stond geparkeerd bij de Buitenhaven van Vlissingen. Woensdag is ten slotte ook aangifte gedaan van een poging tot inbraak in een auto in de Anjelieren laan, waarbij de twee voorstoelen ern stig zijn beschadigd. de wegen die bewandeld moeten wor den om op een verstandige manier van het afval af te komen. Om die onbekendheid weg te nemen, ontvangen alle (ongeveer 1600) Zeeuwse bedrijven, die in hun be drijfstak met chemisch afval of afge werkte olie te maken hebben, een speciale folder. Daarin wordt duide lijk gemaakt welke chemische afval stoffen per bedrijfstak vrijkomen, wel ke bedrijven erkend zijn voor de inza meling en verwerking daarvan en waar zich gemeentelijke depots bevin den. Verder wordt een informatie markt georganiseerd, waar zo'n dertig vervoerders en verwerkers van cher misch afval informatie verstrekken over schadelijke stoffen, de verwijde ring en de kosten ervan. Die informa tiemarkt wordt woensdag (van 16.00 tot 22.00 uur) in het Motel Goes te Goes gehouden. Dinsdag 28 januari is er in het gebouw van de kamer van koophandel te Terneuzen een voor lichtingsbijeenkomst. Die bijeen komst begint om 15.30 uur. MIDDELBURG - Leden van de Turks Nederlandse Sociaal Cul turele Vereniging (TNSCV)heb- ben plannen voor de oprichting van een moskee in Middelburg. Dat is donderdag bevestigd door voorzitter Mürsel Yardim- ci. Tot het initiatief is gekomen omdat de bestaande gebeds ruimte in het ontmoetingscen trum Demerary aan het Middel burgse Oostkerkplein in handen is van de Turkse Werknemers Vereniging Middelburg (TWVM). De TNSCV is vorig jaar opge richt uit onvrede over de koers van de TWVM. De leden van de TNSCV vinden de ruimte in De merary dan ook niet de aange wezen plek voor het vervullen van hun godsdienstplichten. Met het oog op de plannen wordt de vorming van de 'Turks Isla mitische Stichting Zeeland' voorbereid. Het is de bedoeling dat de oprichting over twee we ken door de notaris bekrachtigd wordt. Volgens de heer Yardimci is met opzet voor een aparte stichting gekozen. De gewenste moskee staat namelijk geheel los van de sociaal-culturele acti viteiten die de TNSCV met steun van de gemeente Middelburg op wil gaan zetten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 15