PTT wil glasvezelkabel door Westerse/telde almanak Auto rijdend in brand Pseudo-weldoener benadert nog steeds Zeeuwse bedrijfsleven Personeelstekort kraamcentra gevolg slecht management RAPPORTOVER RISICO'S GOED ONDERBOUWD' PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZEEUWSE LIEFDADIGE INSTELLING ONBEKEND Middelburg wil ook negatieve kanten VOC in museum belichten PvdA Vooruitgang KapeUenaar WémM Beroepsaalvissers in Zierikzee bijeen TERNEUZENSE HUISARTSEN Versloft MMk. m PZC f r ZE VRIJDAG 17 JANUARI 1986 GOES/TERNEUZEN - De PTT begint nog dit jaar met de aanleg door de Westerschelde van een glasvezelka bel van Goes naar Terneuzen voor het telefoonverkeer. Het zal de eerste glasvezelkabel zijn die binnen het district Breda in gebruik wordt geno men. Dit heeft een woordvoerder van het telefoondistrict donderdag mee gedeeld. Wanneer precies met de aanleg zal worden begonnen is nog niet bekend, evenmin de kosten, die ermee zijn gemoeid. De aanleg van de kabel verkeert nog in een 'planstadium', zo zei de woordvoerder. Het is overigens wel de bedoeling dat een deel van de verbinding nog dit jaar in gebruik gesteld kan worden. Het telefoonverkeer tussen Zeeuwsch- Vlaanderen en de rest van Zeeland wordt momenteel onderhouden via een straalverbinding. De PTT vindt die verbinding alleen te kwetsbaar en streeft daarom naar 'dubbelroute- ring'. Valt de glasvezelkabel uit kan het telefoonverkeer worden opgevan gen door de straalverbinding en an dersom. Het voordeel van glasvezel is onder meer dat het beter tegen vocht be stand is dan de oude kabel, het sig naal minder versterking onderweg be hoeft en de kabel een grotere capaci teit kan hebben. Op dit moment ligt er alleen nog maar glasvezelkabel op enkele plaatsen in de randstad, zoals Europoort bij Rotterdam. Amster dam is eveneens bezig met de aanleg van een glasvezelkabelnet. In de ove rige telefoondistricten is hier nog geen sprake van. ARNHEM - Het rapport 'milieu-effecten na een ongeval met een kernenergiecentrale' van de NV tot Keuring van Elektrotechnische Materialen (KEMA) wil afrekenen met de conservatie ve opvattingen over de gevolgen van ernstige ongelukken met kerncentrales. Uit oriënterend onderzoek blijkt namelijk dat de risico's tot nu toe aanzienlijk overschat worden. Daardoor zijn de normen voor ke van vestigingsplaats en het verlenen van vergunningen veel te zwaar. Bovendien wordt onnodig angst gezaaid. Het rapport - waaraan mede zo'n 25 jaar studie in KEMA-verband ten grondslag ligt - moet een beter inzicht verschaffen, zowel voor de overheid als de bevolking. Deze (samengevatte) boodschap droe gen directie en medewerkers van de NV KEMA donderdag in Arnhem uit. Ze gaven alsnog een toelichting op het rapport van het onderzoeksinsti tuut, dat vorige week min of meer ongewild in de openbaarheid kwam en de nodige opschudding veroor zaakte door de, op zijn zachtst gezegd, verrassende conclusies. Dë KEMA liet in het rapport weten dat zelfs bij een ernstig ongeluk met een kernenergie centrale geen doden zullen vallen in de omgeving, dat het niet nodig is de bevolking te evacueren maar dat vol staan kan worden met de waarschu wing enige tijd in huis te blijven, dat er geen blijvende besmetting is van de omgeving en dat slechts een fractie van de landbouwprodukten onbruik baar verklaard moet worden. Op zich een blijde boodschap, maar de KEMA kreeg de hele vaderlandse milieubeweging over zich heen. Pure misleiding, gebruik van verouderde gegevens, te weinig rekening gehou den met verschillende types centrales -dat waren enkele van de kritische kanttekeningen. Ook de Vereniging van Exploitanten van Waterleiding bedrijven in Nederland (VEWIN) dis- tantiërde zich van het rapport. Direc teur ir. R. van Erpers Royaards (van zowel KEMA als kerncentrale Dode- MIDDELBURG - In het gewen ste VOC-museum in Middelburg moet duidelijk worden gewezen op de negatieve sociale gevol gen die het optreden van de compagnie had in oost-Indië. Daarop drong het raadslid I). Blom donderdag aan in een ver gadering van de Middelburgse commissie culturele zaken. Hij kreeg ruime bijval. Wethou der G. B. Schoenmakers vond dat de 'ontwrichtende gevolgen en de moraliteit van de mensen die indertijd voor de VOC werk ten' naar voren moeten komen. Mevrouw A. Westhoff-Hubee (CDA) vond deze koppeling lo gisch, evenals de heer M. Meys die in dit verband van 'rijksplun deraars' sprak. De gemeente wil het museum stichten in het voormalige VOC- kantoor aan de Maisbaai. Inmid dels is een projectgroep opge richt waarin mevrouw drs I. Haan (werkzaam bij bureau cul turele zaken) en de heren ir J. Snoey (adjunct-directeur ge meentewerken), G. M. Baijens (hoofd voorlichting) en drs I. L. Szenassy (directeur Zeeuws Mu seum) zitting hebben. De projectgroep heeft inmiddels besloten dat de Vereenigde Oos- tindische Compagnie hoofdthe ma wordt van het museum. Daarbij gaat het om de beteke nis van deze en andere compag nieën voor de Republiek der Vereenigde Nederlanden in rela tie tot de eocnomische geschie denis van Middelburg. De com missie vond deze omschrijving te beperkt en sprak zich daarom gisteren uit voor nadruk op de sociale gevolgen van de handels activiteiten. Middelburgse PvdA: van de Aperitiefjes. waard) zei dat het niet de bedoeling was geweest dat het rapport onder deel zou worden van de (politieke) discussie over uitbreiding van kern energie. Door de NV Samenwerkende Elektriciteits Producenten (SEP) was het echter gebruikt bij de inspraak reactie in het kader van de planologi sche kernbeslissing vestigingsplaats kerncentrales. Zodoende kwam het rapport in de openbaarheid. ,,Het rap port als zodanig heeft geen beteke nis", meende Van Erpers Royaards. „Het is hooguit van belang als basis voor de vergunningverlening" Reactorfysicus prof. ir. P. Mostert beklemtoonde dat de bevindingen geen aanleiding mogen zijn om te gaan generaliseren. „Voor iedere nieu we kerncentrale moeten de ongevals kansen en de te nemen maatregelen om de nadelige gevolgen te voorko men, steeds opnieuw worden beke ken". Mostert wees erop dat 'de spookverhalen' over kerncentrale rampen in het verleden veelal van de kernenergiedeskundigen zélf afkom stig waren. Berekeningen over de zo genaamde bronterm (hoeveelheden radioactieve stoffen die tijdens een TERNEUZEN - Een personenauto is donderdagmorgen vroeg gedeeltelijk uitgebrand. Het voertuig, eigendom van een staalbedrijf in Terneuzen. raakte gisteren onder het rijden door nog onbekende oorzaak in brand. De wagen werd bestuurd door J. Y. uit Terneuzen. De Terneuzense brandweer moest er aan te pas komen om het vuur in de auto op de parallelweg van de rijksweg 61 ter hoogte van de Guido Gezellestraat te blussen. ongevalssituatie vrij kunnen komen), mondden uit in hoge stralingsdoses en daarmee veel acute slachtoffers. Het ongeval in de Amerikaanse kern centrale te Harrisburg was mede aan leiding voor een herbezinning. Mos tert: „De radioactiviteit die bij Harris burg naar buiten kwam, was 10 mil joen maal minder dan in theorie was aangenomen". De vermindering van de gevarenkan- sen (de KEMA heeft gerekend met minder dan één keer in de honderd duizend jaar) schreef prof. Mostert met name toe aan vooruitgang van de techniek. „Als wij in Nederland een reactor bouwen, dan kunnen we dat zeker zodanig doen, dat de kans op kernsmelting kleiner is dan eens in de honderdduizend jaar. En als er wat gebeurt, hoeft er nog niet eens radioactiviteit naar buiten te ko men", betoogde de reactorfysicus. Als belangrijke pluspunten ten op zichte van oudere kerncentrales noemde Mostert onder meer: beter inzicht in de faalmogelijkheden van systemen, die kunnen resulteren in aanpassingen van het ontwerp; een betere kwaliteitsborging tijdens het ontwerp, de bouw en het bedrijf van de centrale; een beter inzicht in de processen; een nog betere opleiding van het bedieningspersoneel. De reactorfysicus ir. B. Eendebak gaf aan dat de ergst denkbare situatie pas optreedt wanneer alle veiligheidssys- (Slot zie pagina 19 kolom 1) Gedeputeerde J.D. de Voogd feliciteert de 100-jarige C. Geense in het Kapelse verzor gingstehuis Cederhof. KAPELLE - Veel Kapellena- ren zullen hem nog wel ken nen. De donderdag honderd jaar geworden C. Geense zwierde en zwaaide in zijn jongere jaren als een volleerd kunstrijder op de schaats. Hij deed dat zelfs zo goed dat hij regionale bekendheid kreeg bij het schoonrijden, het ma ken van figuren op het ijs. Op 78-jarige leeftijd hing hij de gladde ijzers voorgoed aan de wilgen. Verzorgingstehuis Ce derhof in Kapelle vierde gis teren zijn eeuwfeest. De heer Geense verblijft sinds negen jaar in Cederhof, daar voor woonde hij in een ander verzorgingstehuis in Kapelle. In het arbeidzaam deel van zijn leven werkte de eeuweling in de fruitteelt en op het land in Kapelle. De gezondheid van de heer Geense is redelijk, alleen met het gehoor gaat het de laatste tijd iets minder. Drie maanden geleden onder ging hij nog een hartoperatie, maar inmiddels wandelt de heer Geense alweer door het tehuis. Gedeputeerde J. D. de Voogd en zijn echtgenote ver blijdden de inwoner van Ce derhof met een flinke doos sigaren. Namens de gemeente Kapelle schonk burgemeester G. Huitsing een groot bloem stuk. De bewonerscommissie en de personeelsvereniging ga ven hem kledingstukken. De Kapellenaar is zijn hele leven vrijgezel gebleven. Enkele nichten uit Yerseke en Breda bezochten hem 's ochtends tij dens een bijzonder druk be zochte receptie in de recreatie zaal van het tehuis. De Terneuzense brandweer blust de door onbekende oorzaak in brand geraakte auto op de parallelweg van rijksweg 61 donderdagmorgen. ZIERIKZEE - De vereniging van be roepsaalvissers Zuid-West-Nederland houdt vrijdag 31 januari een algemene ledenvergadering in het Huis van Na ssau te Zierikzee. In deze bijeenkomst (aanvang 10.30 uur) houdt ir W. L. Jansen, voorzitter van de stichting Kritisch Faunabeheer en oud-natuur- beschermingsconsulent van Staats bosbeheer, een causerie getiteld 'Mo reel en wetenschappelijk beheer van de fauna'. Partij MIDDELBURG - De Rotterdamse za kenman die in Zeeland zogenaamd voor liefdadige doeleinden allerlei goederen probeert te slijten is nog steeds actief, ondanks de waarschu wing die de rijkspolitie dinsdag te gen zijn praktijken liet uit gaan. Hij zegt dat de winsten bestemd zijn voor gehandicapte kinderen en treedt op namens de Stichting Kin- derzorg Nederland. Volgens het han delsregister in Rotterdam is deze stichting echter 16 november 1982 ontbonden. Een Middelburgse hovenier nam don derdag uit handen van de zakenman een aantal bezems in ontvangst. Deze waren besteld, nadat de hovenier dinsdag telefonisch was benaderd. De koper ontving een nota waarop de naam van de stichting prijkte, com pleet met adres (aan de Hofdijk) en telefoonnumer. De hovenier was van mening dat het om een volstrekt eerlijke zaak ging en vond dat de politie de beoogde stichting ten on rechte in discrediet bracht. Op het genoemde telefoonnummer was donderdagmiddag echter geen gehoor te krijgen. Bij de informatie dienst van de PTT was de naam van de stichting onbekend. Het handelsre gister liet weten dat de stichting al drie jaar geleden ontbonden is. Naam en adres vertonen overeen komst met de bestaande Vereniging Kinderzorg Zuid-Holland (een zusje van de Zeeuwse Vereniging Kinder zorg) die aan de Hoflaan is gevestigd. De heer C. J. Schreurs. directeur van deze vereniging, was het ermee eens dat hier wellicht van opzet sprake is. Van de Stichting Kinderzorg Neder land had hij nog nooit gehoord. Volgens de heer Schreurs betreft het duidelijk een falsificatie. „Dit soort dingen komt regelmatig voor. Twee weken geleden werd ik nog benaderd door een mevrouw uit Bergschen- hoek die ook op deze wijze koopwaar aangebood was. Laat duidelijk zijn dat wij ons op geen enkele manier bezig houden met handel in ball points, werkhandschoenen en be zems.". De directeur keurde het scherp af dat mensen op deze wijze in naam van liefdadig bezig zijn goederen ten eigen bate te slijten. „Argeloze mensen den ken al gauw dat het hier echt om Kinderzorg gaat en doen aankopen omdat het een goed doel betreft. Wij zullen echter nooit op een dergelijke manier geld voor onze kinderen gaan inzamelen". Bij de rijkspolitie komen nog steeds meldingen binnen over de praktijken van de zakenman, zo meldde donder dag woordvoerder Van Geffen van de groep Borssele. Het blijkt dat de onbekende geen particulieren bena dert en zich louter op het bedrijfsle ven richt. Vertrouwen de telefonisch benaderde potentiële klanten hem niet en vragen ze verder, dan ver breekt hij het contact. „Dit is geen domme jongen", zo zei Van Geffen. De rijkspolitie kreeg de afgelopen dagen meldingen uit Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren en Zuid-Beveland. Van Geffen herhaalde de waarschuwing van afgelopen dinsdag tegen de prak tijken van de pseudo-weldoener. KEMA: 'spookverhalen' TERNEUZEN - Een plotselinge geboortegolf? Onzin! Het personeelste kort bij de kraamcentra in Zeeuwsch-Vlaanderen en Midden-Zeeland is een gevolg van verkeerd management. Het Zeeuwse Kruis en de ziekenfondsen, die uitsluitend gediplomeerde kraamhulp willen ver goeden, laten vrouwen op een schrikbarende manier in de kou staan. Met de nodige goede wil en inventiviteit kan elke kraamvrouw afdoende verzorging worden geboden. De woede van de Terneuzense huisartsen H. Zuiderbaan en H. Meijerink is groot. Donderdag ga ven ze lucht aan hun verontwaardi ging. Van een plotselinge geboorte golf, zoals het Zeeuwse Kruis doet voorkomen, is volgens hen abso luut geen sprake. Het personeelste kort bij de kraamcentra werd al maanden geleden aangekondigd. Toen kregen alle huisartsen een rondschrijven, dat ze vrouwen moesten adviseren vóór de vierde maand van de zwangerschap con tact op te nemen met de kraamcen tra. Gebeurde dat niet, dan kon niet gegarandeerd worden dat er hulp zou kunnen worden geboden. Zuiderbaan: „Dat was op zichzelf al een belachelijke situatie. Er zat al een duidelijk dreigement in". Met Meijerink is hij van mening dat de problemen op die manier naar de huisartsen werden doorgeschoven. Geregeld komt het voor dat een zwangerschap pas na de twaalfde week bij de huisarts wordt aange meld. Tijdig contact opnemen met het kraamcentrum is dan niet meer mogelijk. „We zagen dus de problemen aan komen", vertelt Meijerink. „Wat er nu wordt gezegd over een geboorte golf slaat nergens op. Het aantal bevallingen fluctueert per maand. Maar dat 1986 een topjaar zal wor den, dat lijkt me heel onwaar schijnlijk". De huisartsen conclu deren dan ook dat de problemen bij de kraamcentra niet tijdelijk, maar structureel zijn. Naar de oorzaken kunnen ze slechts gissen. Zuiderbaan wijst op de omstandig heid dat de kraamcentra geen ei gen opleidingen meer hebben. Daardoor is het niet mogelijk om leerlingen in te zetten. Verder her innert hij aan de fusie van de Zeeuwse kraamcentra, enkele jaren geleden. Sindsdien werden volgens hem de eerste geluiden over een te krappe personeelsbezetting verno men. De teleurstelling over de hele gang van zaken is groot. De artsen vin den dat de kraamzorg tot nu toe op een hoog peil stond. Het gevaar dat de hele zorg 'versloft' is in hun ogen zeer reëel. Meijerink: „We moeten oppassen dat we van nu af aan niet met een enorme verschra ling te maken krijgen. Het was zo mooi. Als huisarts kon je prima op de gediplomeerde kraamverzorg sters- vertrouwen. De begeleiding van kraamvrouwen mocht voor treffelijk worden genoemd". De reactie van het Zeeuwse Kruis is de huisartsen volledig in het verkeelde keelgat geschoten. Ook de ziekenfondsen, die weigeren mee te werken aan een soepele afhande ling van de problematiek, schieten naar hun mening tekort. „Je ziet het gewoon gebeuren. Directeuren van die instanties proberen hun eigen straatje schoon te houden. Ze hebben geen idee wat het ontbre ken van goede hulp betekent. Voor een vrouw die voor de eerste keer moet bevallen is een gediplomeerd verzorgster van enorm belang", al dus Zuiderbaan. En verder: „Ik was echt woedend toen ik zag hoe direc ties zich achter formele regels ver schuilen. Bovendien, die geboorte golf is gewoon een smoes". Hij is bang dat vooral de 'sociaal-zwak keren' de dupe worden van de situatie. De ervaring leert dat vrou wen uit die groep over het alge meen later melding maken van een zwangerschap. Oplossingen zijn op korte termijn best denkbaar. De huisartsen oppe ren een inniger samenwerking tus sen de kraamcentra en de wijkver pleging. Ook het inschakelen van uitzendbureau's is een mogelijk heid. Het korter beschikbaar stel len van gediplomeerde hulp is eveneens een alternatief. Een ge zinsverzorgster zou dan een deel van de zorg over kunnen nemen. In elk geval is het de hoogste tijd dat er maatregelen worden genomen. Tot nu toe hebben 24 kraamvrou wen tevergeefs een beroep gedaan op de centra in Terneuzen en Goes. „Ze krijgen een voorgedrukt briefje thuis dat ze niet geholpen kunnen worden. Alsof er gezegd wordt: barst maar. Dat mag gewoon niet". Huisarts H. Zuiderbaan kernenergie uitbannen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 13