het weer Bedrijfsverenigingen willen ook bemiddelen Van Zeil voert moties para-commercie niet uit Zwarten bij begrafenis van blanke activiste PZCfi PZC/ binnen-buiten land TWEEMAAL ZOVEEL MENSEN DOODGESCHOTEN Toestand van Betico Croes iets verbeterd Recordwinst Wessanen BETER OP HOOGTE MET WERK Dollarkoers drukt winst Nationale Nederlanden Radio Catolica zendt rede Ortega niet uit ANDERE AANPAK KANTINES DAN KAMER WIL GEVECHTEN BIJ PRETORIA Respect Bij aanslag Wenen was een vierde terrorist betrokken DEN HAAG (ANP) - Het aantal overvallen in Nederland stijgt verontrustend. In 1984 werden er nog 845 geregistreerd, half december 1985 was dit aantal reeds 1019, zodat er sprake zal zijn van een stijging van circa 25 procent. Dit zei hoofdcom- Geweld missaris van de rijkspolitie en het hoofd van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) J. van Straten donderdag in zijn nieuwjaarstoespraak. Vandaag Vooruitzichten Hoog water Laag water Nautisch bericht Parlementaire delegatie - Een VRIJDAG 3 JANUARI 1986 CRI: aantal overvallen verontrustend gestegen andere Westeuropese landen en Ca nada en maar weinig voor de Neder landse gebruiker. Spectaculair noemde hij de stijging van het aantal overvallen op banken: I van 75 in 1984 naar 122 in 1985, ruim 60 procent meer. Overvallen op geldtransporten stegen zelfs met ruim honderd procent: van 27 in 1984 naar 56 vorig jaar. Een meer dan verhoogde aandacht voor deze zaken bij justitie, politie en de CRI is dan ook noodza kelijk gebleken, aldus Van Straten. Ook de illegale handel in verdovende middelen is afgelopen jaar weer geste gen. Gebleken is dat Chinese organi saties die zich bezighouden met de vervaardiging van heroïne en de ille gale handel weer geheel terug zijn op de illegale markt. De cijfers van inbe- slaggenomen heroïne tonen dit vol gens de CRI aan: 114 kilo Zuid-Oost Azië heroïne (was 28 kilo in 1984), 173 kilo Zuid-West Azië heroïne (was 115 kilo). Totaal 287 kilo tegen 143 in 1984. Opvallend is de ontmanteling van zeven illegale laboratoria voor heroï ne in ons land. Onderzoek heeft uitge- Vrijdag 3 januari L.K. 20.47 uur cm uur cm Vlissingen 6.35 180 19.06 189 Terneuzen 6.54 200 19.26 209 Zierikzee 7.50 128 20.40 139 Hans weert 7.27 215 20.00 225 Wemeldinge 8.10 148 20.50 159 O.scheldemond 6.35 128 19.15 137 Bruinisse 8.35 131 21.20 163 Zaterdag 4 januari uur cm uur cm Vlissingen 7.32 171 20.13 181 Terneuzen 7.51 191 20.33 201 Zierikzee 8.45 124 21.25 133 Hans weert 8.23 207 21.04 217 Wemeldinge 9.00 143 21.45 152 O.scheldemond 7.35 122 20.05 132 Bruinisse 9.25 146 22.05 156 Vrijdag 3 januari uur cm uur cm Vlissingen 0.27 143 13.07 181 Terneuzen 0.53 154 13.32 190 Zierikzee 2.05 113 14.30 151 Hansweert 1.19 169 13.56 205 Wemeldinge 2.10 127 14.35 165 O.scheldemond 1.20 98 13.25 138 Bruinisse 2.25 131 14.45 169 zaterdag 4 januari uur cm uur cm Vlissingen 1.19 138 14.04 176 Terneuzen 1.43 149 14.27 185 Zierikzee 2.55 114 15.15 149 Hansweert 2.08 164 14.49 199 Wemeldinge 3.00 128 15.25 163 O.scheldemond 2.00 101 14.25 137 Bruinisse 3.15 132 15.35 167 wezen dat in deze laboratoria hon derden kilo's zogenoemde Hong- Kong-3 heroine werd geproduceerd. Veel van deze illegaal gemaakte he roine was overigens bestemd voor De criminaliteit het afgelopen jaar gaf tevens een verontrustende stijging van geweld te zien. Tot medio decem ber 1985 zijn bij voorbeeld 43 personen doodgeschoten met een vuurwapen, tegen 20 dodelijke slachtoffers in 1984. Ook het gebruik van vuurwapens nam toe tot 150 gevallen, tegen in 1984 nog 88. Daarentegen daalde het aan- Het blijft vandaag licht dooien. Een groot deel van West-Europa ligt onder de invloedssfeer van een depressie die vandaag langzaam in een oostelijke richting over ons land trekt. Er is vandaag veel bewolking en er komen perioden met regen voor. Later op de dag wordt koudere lucht aangevoerd en de regen gaat dan over in sneeuw. De zwakke wind draait later in de ochtend naar noord tot noordoost en neemt tot krachtig of hard toe. Maxi mum temperatuur rond 2 graden. wind: veranderlijk 2 tot 3. later in de ochtend toenemend noord tot noord oost 6 tot 7, buitengaats mogelijk enige tijd 8 Beaufortzicht: slecht; temperatuur kustwater: ongeveer 4 gradenafwijking waterstanden: een geringe verhoging; maximum golf hoogte monding Scheldes: tijdens hoogwater vanmiddag omstreeks een meter. UTRECHT (ANP) - Twee van de grootste bedrijfsverenigingen in ons land, de BVG (gezondheidszorg en en maatschappelijk werk) en de DE- TAM (middenstand en huisvrouwen), willen aan arbeidsbemiddeling voor werklozen en arbeidsongeschikten gaan doen. Dat hebben de directeur H. Schripsema van de BVG en direc teur B. Vos van de DETAM donder dag uitgesproken in hun nieuwjaars redes. De bedrijfsverenigingen weten meer van hun eigen bedrijfstak dan algeme ne diensten als de arbeidsbureaus en de gemeenschappelijke medische dienst (GMD) en hebben ook goede contacten met de bedrijven. Het zou daarom goed zijn als zij de kans kregen te bemiddelen bij het zoeken naar werk. ,,De uitkeringsgerechtig den zouden meer dan nu de begelei ding krijgen waar zij recht op hebben, de uitkeringsduur kan dan wellicht worden bekort en werkgevers zullen vacatures efficiënter kunnen vervul len. Als deze opzet slaagt kon dat wel eens een veel grotere structurele be zuiniging opleveren dan de hele stel selherziening", aldus Schripsema van de BVG. De BVG pleit voor een zodanige uit breiding van de wettelijke bevoegdhe den van de bedrijfsverenigingen, dat dit niet alleen „uitkeringsfabrieken" meer zijn. Met de invoering van de nieuwe werkloosheidswet krijgen de bedrijfsverenigingen volgens de huidi ge plannen vijf jaar lang met de werklozen te maken en niet slechts het eerste half jaar zoals nu. „Wij willen in die periode, met onze kennis van de bedrijfstak, meer aan de bege leiding van de werklozen gaan doen", aldus een BVG-woordvoerder. Ook op het gebied van de arbeidsbemiddeling voor (gedeeltelijk) herstelde arbeids ongeschikten ziet de BVG een taak voor de bedrijfsverenigingen wegge legd. De arbeidsbureaus en de GMD zouden zich dan verder beperken tot de bemiddeling voor mensen die niet in hun eigen bedrijfstak te plaatsen zijn. Directeur Vos van de DETAM, die tot voor kort een leidinggevende functie had bij de Gemeenschappelijke Me dische Dienst (GMD). ging iets verder dan zijn BVG-collega in zijn voorstel len voor de arbeidsbemiddeling voor voormalig of gedeeltelijk arbeidson geschikten. De GMD zou volgens Vos helemaal moeten verdwijnen, omdat de bedrijfsverenigingen met hun con tacten in de bedrijfstak meer voor de AAW-ers en WAO-ers kunnen doen. tal in beslag genomen vuurwapens van 4.478 in 1984 tot 3.284 stuks afgelopen jaar. Van Straten wijt dit evenwel aan de lagere prioriteit die de vuurwapenbestrijding krijgt bij poli tie en justitie, het verdwijnen van vuurwapenspecialisten bij de lokale politie en de verhoogde werkdruk. De CRI constateerde het afgelopen jaar een grote vlucht van de criminele tendens in de merkvervalsing. Een nieuwe vorm van criminaliteit die ook grote aandacht verdient is de toena me van vervalsingen van software, zo stelde Van Straten. Door het televisieprogramma Opspo ring Verzocht zijn van de 41 opspo ringszaken er 14 mede door toedoen van het programma opgelost, meldde Van Straten. De gemiddelde waarde ring van de televisiekijker bleef afge lopen jaar net als het seizoen daar voor 7,5. Er keken 3.119.000 mensen naar Opsporing Verzocht, een kijk dichtheid van 24,5 procent. (Zie ook pagina 5) DEN HAAG (ANP) - De winst van het verzekeringsconcern Nationale Ne derlanden staat enigszins onder druk van valutakoersverliezen, met name door de daling van de dollarkoers, zo bleek donderdat uit een mededeling van de raad van bestuur. Behalve koersverliezen is ook de slechte gang van zaken bij de brand en motorrijtuigenverzekering buiten Nederland daar debet aan. Over 1984 bedroeg de nettowinst van Nationale Nederlanden 522,9 miljoen. Volgens voorlopige cijfers is de omzet over 1985 gekomen op 17,6 miljard, waarvan 12,1 miljard uit premie inkomen en 5,5 miljard uit beleggin gen en andere activiteiten. In feite betekent dit dat de omzet niet is gestegen in vergelijking met vorig jaar. Corazon Aquino (links) en haar bezorgde vice-president, senator Laurel, maken het 'L'-teken dat voor de oppositie 'Vecht!' betekent. De beide kandidaten poseren voor het enorme beeld van de huidige president Marcos dat in de rotsen van het Marcos-park in het noorden van de Filipijnen is aangebracht. NARVACAN (RTR/UPI) - De Filipijnse presidentskandidate Corazon Aquino is donderdag begonnen aan haar verkiezingscampagne in het noorden van het land, het bolwerk van president Ferdinand Marcos. In de kuststad Narvacan riep zij duizenden juichende boeren en vis sers op zich bij de oppositie aan de sluiten. Alles wijst er op dat de oppositie een duidelijke zege zal behalen bij de verkiezingen van 7 februari aanstaande, zo sprak zij de menigte toe. Als Corazon Aquino de verkiezin gen van februari wint, sluit zij het opnemen van communisten in haar regering niet op voorhand uit. Maar die moeten dan wel het geweld afzweren, ze moeten aan de stem busstrijd meedoen en een flinke aanhang verwerven. De weduwe van de vermaarde op positieleider Benigno Aguino kon digde aan dat nog deze week een „minimum"-program verschijnt dat ze wil gaan uitvoeren als de Filipijnen haar verkiezen boven Marcos. ORANJESTAD (ANP) - Betico Croes verkeert nog steeds in coma. maar zijn toestand is iets verbeterd. Zijn situatie blijft echter kritiek. Zo heeft de arts die Croes behandelt, dr. En- gelbrecht, donderdag op Aruba mee gedeeld. Onverwacht kwam woensdagavond de Venezolaanse oud-president Carlos Andres Perez op Aruba aan om Betico Croes op te zoeken. Andres Peres was vergezeld van een Venezolaanse chi rurg, dr. Antonio Mogolon. De oud president is. een persoonlijke vriend van de Arubaanse politicus. Dr. En- gelbrecht verklaarde dat er geen plan nen bestaan om Betico Croes over te vliegen naar het buitenland voor ver dere behandeling. Wel vindt er over leg plaats met de artsen die Croes in Miami (Florida) hebben behandeld, toen h(j daar in 1982 moest worden opgenomen als gevolg van de verwon dingen die hij opliep bij een schietpar tij. De nieuwe minister-president van Aruba. Henny Eman, heeft van zijn kant alle medewerking en medische hulp toegezegd om Croes te helpen genezen. MANAGUA (AFP-UPI) - De Nicara guaanse autoriteiten hebben woens dag voor onbepaalde tijd Radio Cato lica, de zender van de roomskatholie- ke kerk, uit de lucht genomen omdat men de nieuwsjaarsboodschap van president Daniel Ortega niet heeft uitgezonden, zo maakte het ministe rie van binnenlandse zaken bekend. Het radiostation zond de van tevoren opgenomen rede niet uit toen deze dinsdag en woensdag via een nationa le radio-uitzending was te volgen. Dit is in strijd met een wet die bepaalt dat radio en televisie regeringsmededelin gen van nationaal belang moeten uit zenden. Een medewerker van Radio Catolica zei dat men niet wist wan neer de boodschap moest worden uit gezonden. Volgens het ministerie was de directeur wèl daarover gebeld. parlementaire delegatie onder leiding van Tweede-Kamervoorzitter Dol man brengt vanaf dinsdag 6 januari een zesdaags bezoek aan Cuba op uitnodiging van het Cubaanse parle ment. voor het weekeinde: Zaterdag is het vrijwel droog en er komen opklarin gen voor. Zondag zal de volgende Oceaandepressie ons weer beïnvloe den en er is dan veel bewolking en regen, voorafgegaan door sneeuw. De wind draait zaterdag naar zuid tot zuidwest en neemt zondag toe. Over dag lichte dooi, 's nachts lichte vorst. voor maandag en dinsdag: Het blijft kwakkelen. Onder invloed van Oce aandepressies blijft het weer onbe stendig. Het is dus wisselend bewolkt en er valt van tijd tot tijd regen of sneeuw. Weinig verandering in het temperatuursverloop. ZON EN MAAN 4 januari Zon op 0848 onder 1641 Maan op 0112 onder 1230 JOHANNESBURG - Een erewacht van jongeren in uniformen van de ANC-Jongerenvereniging tijdens de begrafenisdienst voor Molly Blackburn donderdagIn de kerk familie en vrienden van de omgekomen blanke mevrouw Blackburn. DEN HAAG (ANP) - De staatssecreta rissen Van Zeil (Economische Zaken) en Van der Reijden (WVC) voelen er niets voor om partijen en bruiloften in sportkantines en buurthuizen aan te pakken via de Drank- en Horeca- wet. De Tweede Kamer wil de oneer lijke concurrentie die deze gelegen heden reguliere horeca-ondernemin- gen aandoen te lijf gaan via extra vergunningen krachtens deze wet. De voorwaarden zouden moeten inhou den dat de exploitatie van de kantine in overeenstemming is met de doel stelling van de betrokken vereniging of instelling. Maar beide bewindslieden voelen niets voor uitvoering van de motie van de WD'er Van Erp en de D66'er Hummel hierover, die door de Kamer is aangenomen. Zij onderschrijven het doel, maar willen dat op een andere manier bereiken, zo schrijft Van Zeil donderdag in een brief aan de Kamer. De bewindslieden menen dat de Drank- en Horecawet geen goed aan grijpingspunt kan zijn, omdat de door deze wet gestelde eisen gelijk zijn voor de horeca en verenigingen en instel lingen bij gelijke horeca-exploitatie. Bestaande rechten van vergunning houders zullen gerespecteerd moeten worden en een belangrijk deel van de verenigingen is thans reeds in het bezit van de café-vergunning. Zij vre zen moelij kheden bij de formulering van wetsteksten, bij voorbeeld als de vraag gesteld wordt wanneer sprake is van een kantine en wanneer van een horecabedrijf. De invoering van een kantine-vergunning zal ook proble men bij de controle opleveren. Van Zeil wil deze kwestie over een breed front waarbij verschillende overheidsorganen en een groot aantal maatschappelijke instellingen zijn be trokken aanpakken. Er zijn - zo bena drukte Van Zeil - bovendien al enkele maatregelen genomen. Daarbij doelt Van Zeil onder meer op het onderzoek dat aangaande deze materie wordt gedaan en de voorlichting die hij aan de gemeenten heeft gegeven om de para-commercie aan te pakken. PORT ELIZABETH (REUTER-AFP- UPI-ANP)- Een grote menigte van 15.000 a 20.000 zwarte Zuidafrikanen heeft donderdag Molly Blackburn, een van Zuid-Afrika's populairste blanke activisten tegen de apartheid, ten grave gedragen. De 55-jarige me vrouw Blackburn kwam zaterdag om het leven bij een auto-ongeluk. Onder de verbaasde blikken van de blanke inwoners van Port Elizabeth trok een lange rouwstoet, op enkele honderden mensen na allen zwarten, van de methodistische kerk naar de begraafplaats. Sommigen, gekleed in de kleuren van het verboden African National Congress of in militaire uni formen, brachten met gebalde vuist de "black power"-groet. Tijdens de rouwdienst zaten zes jonge zwarten met geheven vuist als een erewacht naast de kist. Bij de dienst waren tal van prominente anti-apart heidsactivisten aanwezig, onder wie dominee Allen Boesak, die Molly Blackburn prees als een "brug tussen blank en zwart". Ondanks de aanwezigheid van gewa pende oproer-politie hadden de plech tigheden een vreedzaam verloop. Vol gens anti-apartheidsactivisten is nooit eerder zo'n grote menigte zwar ten opgekomen voor de begrafenis van een blanke Zuidafrikaan. Molly Blackburn was lid van het provinciaal parlement van de Kaap provincie voor de blanke liberale oppositiepartij, de Progressieve Fe derale Partij. Ze genoot groot respect bij de zwarte gemeenschappen rond Port Elizabeth, een van de centra van onrust in de oostelijke Kaapprovin cie. Ze was vaak te zien bij begrafe nissen van slachtoffers van rellen en in de rechtbanken in en rond Port Elizabeth. Daar trad ze niet alleen op als getuige in tal van processen tegen politie-agenten die werden beschul digd van mishandeling van zwarten, maar soms ook als verdachte wegens overtreding van apartheidswetten. "Miss Molly" was de vraagbaak en toeverlaat voor tal van zwarten wier kinderen waren opgepakt of mishan deld. Ze heeft zich ook ingespannen voor verbetering van onderwijs aan zwarten. Met die inspanningen voor haar zwarte vrienden haalde ze zich de haat van heel wat blanken op de hals. Scheldpartijen en bedreigingen waren dan ook deel van haar dagelijks leven geworden. Maar haar zwarte vrienden toonden donderdag hun er kentelijkheid. Bij vechtpartijen in het district Mout- se ten noorden van Pretoria zijn woensdag en donderdag zeker 19 do den gevallen. De situatie in het gebied blijft zeer gespannen. De Zuidafri- kaanse regering heeft de 120.000 be woners van Moutse per 1 januari ingelijfd bij het thuisland KwaNdebe- le, dat in de loop van 1986 "onafhan kelijk" moet worden. Gemeenschaps leiders in Moutse hebben de afgelopen maanden herhaaldelijk gewaar schuwd voor gewelddadige confronta ties als de regering dit plan zou door zetten. De Sotho-sprekende boeren van Moutse zijn tegen hun wil losge maakt van het niet-onafhankelijke thuisland Lebowa en overgeheveld naar het Ndbele-sprekende KwaNde- bele, dat in tegenstelling tot Lebowa wel de "onafhankelijkheid" heeft aanvaard. AMSTELVEEN (ANP) - Wessanen heeft over het afgelopen jaar een winst na belasting behaald van min stens f 60 miljoen, zo heeft het voe dingsconcern donderdag laten we ten. Over 1984 bedroeg de winst f 48,1 miljoen. De winst is hiermee op een record gekomen, evenals de omzet en de investeringen. Op de jaarvergadering in april zal worden voorgesteld om de nominale waarde van de certificaten van aande len te wijzigen van f 20 in f 5. Wessa nen verwacht dat in de komende drie jaar f 100 miljoen per jaar zal worden geïnvesteerd in de bestaande bedrij ven in Europa en de Verenigde Sta ten. Van der Reijden TERSCHELLING (ANP) - De ge meente Terschelling is sinds 1 ja nuari dit jaar in oppervlak de grootste gemeente van Nederland. Burgemeester Haaksman van Ter schelling heeft donderdag in een buitengewone raadsvergadering de nieuwe wettelijke regeling voor de gemeentelijke indeling van de Waddenzee uit het staatsblad voor gelezen. Het te besturen oppervlak is bijna 72.000 hectare groot. Meer dan zes keer de oorspronkelijke oppervlak te. Terschelling heeft daarbij de Noordoostpolder voorbij gestreefd. Burgemeester Holtrop van die ge meente feliciteerde zijn collega Haaksman telefonisch en bracht de gelukwensen van zijn gemeente over. De grenzen van de gemeente Ter schelling lopen nu van het Westgat door het Bomdiep tussen Blauwe Balg en Kromme Balg naar het Abt. via het Vingegat over de vlakte van Oosterbierum naar Roptazijl, Bal- lastplaat, Grinderwaard langs de Blauwe Slenk, die bij Harlingen uitkomt, tot aan het begin van het Inschot. over het Franse Gaatje langs de Richel bij Vlieland door de Vliestroom naar de Noordwester Gronden over het Thomas Smith- gat (Engelse Hoek hoort bij Ter schelling) naar Noorder Gronden. Slot van pagina 1 commando instructies heeft gegeven over het hoe en wat van hun terreur daad. Hij zou hen hebben opgedragen onder de Israëlische passagiers gijze laars te maken en met hen in het toestel van El Al naar Israël te vliegen. Boven Tel Aviv hadden ze het vliegtuig moeten laten neerstorten. Een Griekse vrouw die tijdens de terreuraanval van vorige week vrijdag op de luchthaven Fiumicino van Ro me een kogel in het hoofd kreeg, is donderdag overleden, waardoor het aantal doden is gestegen tot 16. De 56-jarige Mediani Efrosini was een van de 75 gewonden. Vier van hen verkeren nu nog in levensgevaar. Werknemers op Fiumicino hebben donderdag een werkonderbreking van twee uur in acht genomen om krachtiger veiligheidsmaatregelen af te dwingen. De aanslag in Rome had vrijwel gelijktijdig plaats met een op de Weense luchthaven Schwechat. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. KANTOREN Vlissingen: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag f m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Opening kantoren Van maandag t rn vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes. Vlissingen en Middelburg van 08.00 tot 10.30 uur. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Telefoonnummers buiten kantoor uren voor dringende zaken: Expeditie: (01194) 511. Advertentie-afdeling (01100) 20281. Redactie (01184) 14796. Abonnementsprijzen: per kwartaal 67,15; franco per post 80,-; per maand 23,10; jaarabonnement 256,-; jaarabon nement franco per post 310,-; losse nummers 1,10 (alle bedra gen inclusief 5 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 132 cent per mm; minimumprijs per advertentie 19,80; ingezonden mededelingen 2V5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw. Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 3